Raadsvoorstellen Sneek Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST De feestelijke herdenking van het zilveren jubileum van Deken J. van Galkom -- r 4e JAARGANG No 75 »o 76 L KIEZEBRINK 2872 Rechtzaak Schut Afscheid Ds. J. D. Hoekstra ek na Conflict specialisten-Ziekenfondsen KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Ouderdomsverzekering voor het gehele volk Kosteloze inenting tegen pokken Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD Sportlokaal van Gorkum krijgt douchebaden DINSDAG 27 SEPTEMBER 1949 Circus Strassburger Verliezen in Indonesië ALS DEKEN EN PASTOOR VAN SNEEK VRIJDAGS. Firma Redacteur: or i k I De jubilaris dankt. de ral Een foto van het door Arnold Pijpers geschilderde portret van de jubilaris, een uitstekend geslaagd kunstwerk. schonken Sneek. Het huldeblijk van de pastoors van het Dekenaat. Als curator van het gym nasium gehuldigd. Burgemeester Rasterhoff aan het woord. Feestrede door Bernard Verhoeven Men bericht ons dat het gerezen con flict tussen enkele Sneker specialisten en de ziekenfondsen is opgelost. Met in gang van 1 October a.s. zullen de spe cialisten de verzekerden weer als voor heen helpen. Adema’s Willy III, no. 141401, opgeno men met 93 punten, eigenaar de heer K. van der Velde Tj.zn. te Deersum, werd op de najaarskeuring van Fokvee in de gemeente Rauwerderhem, welke op 15 Sept. j.l. te Rauwerd plaats heeft gehad, wederom tot kampioene uitge roepen. Ook in 1946 en 1948 behaalde deze melkekoe de kampioenstitel. Ade ma’s Willy III werd 10 Dec. 1941 ge boren. De vader is de bekende stier Zep pelin no. 26015, 83 punten. Deze werd Op 11 October a.s. zal voor de bijzon dere strafkamer van de Leeuwarder Rechtbank terecht staan de gewezen burgemeester van Sneek Schut, thans gedetineerd te Scheveningen. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsady.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name E. J. Drijfhout, Sneek. sen /ol den ieer de- ille ■an 10 maai bekroond. De moeder is Ade ma’s Willy II no. 111098, 83 punten, wel ke 2 maal werd bekroond le prijs fok- familie. De opbrengsten van Willy III waren als 5-jarige 6197 kg. melk, 4.43 vet in 339 dagen bedroeg de boterop- brengst 301 kg. Als ruim 6-jarige op brengst 7549 kg. melk, 4.50 vet. Over 324 dagen bedroeg de boterop- brengst 374 kg. die van ’t zuivere melk vet 340 kg. In totaal behaalde de heer van der Velde met 17 dieren 20 prijzen. zijn loren na- rbak LANDMACHT. Mei na vermis- E. Kiewiet uit lo ng ie- ni- IU. Redactie-adres I icre- orit- na- este be- het ge- de u- a, s- it grote plichtsbetrachting, terwijl zijn oordeel steeds openhartig en goed ge fundeerd was, waardoor het gezag ge noot. Welnu trouw, objectiviteit, plichts betrachting, gedegenheid en menselijk heid zijn alle eigenschappen die ook de eigen parochie ten goede komen, daar om kan spr. begrijpen hoezeer men hem in de parochie waardeert. Spr. acht het een groot voorrecht dat de jubilaris een deel van zijn tijd beschikbaar blijft stel len voor het curatorschap. U bent niet alleen Deken dezer kerkelijke gemeente, doch ook „onzer een” en wij wensen u toe dat gij nog lang gespaard moge blij ven en nog bereid zult zijn ook het gymnasium te blijven doen profiteren van uw gaven zodat wij straks ook uw 25-jarig curatorschap van het gymna sium zullen mogen vieren. Nadat het K.A.B.-koor het Ave Maria van Arcadelt had gezongen werd de ZAKENNIEUWS. Ai.driols keukens-fabriek Frisia, Joh. Willem Frisostraat 14 alhier, fabriceert keukens in verschillende typen en lever baar zowel in standaardmaten als op ,mar,t. In de etalages van Vroom en m.m. Jager, ir half 5 per Zondagmiddag nam Ds. J. D. Hoek stra afscheid van de Ned. Herv. Ge meente te Oppenhuizen en Uitwellin- gerga wegens vertrek naar Rotterdam na een diensttijd van 3 jaar. De tekst der prediking was Johannes 21 5 en 6. Na de predicatie werd Ds. Hoekstra toe gesproken door Burgemeester Tjabe- rings, namens de kerk door ouderling Abma, Ds. Steenhuizen van Oosthem namens de ring IJlst, en Ds. de Ruiter namens de classis Sneek, waarna de consulent ds. Dickhout van Hommerts de gemeente verzocht de vertrekkende leraar toe te zingen Psalm 134 3. Tenslotte namen de gemeenteleden met een handdruk afscheid van ds. en mevr. Hoekstra. Het kerkgebouw was tot in alle hoeken bezet, ook vele belangstel lenden uit naburige gemeenten waren icteur, a van upho- ■zicht, /reer- rnard voor t ge ld hg inder Deken-pastoor van Galkom brengt na dat het koor nog Jesu Dulcis memoria had gezongen allen dank die hem deze dag tot een van zo grote vreugde en dankbaarheid hebben gemaakt. Het is niet ieder gegeven in zijn 2e promotie. Spr. was eerst pastoor te Rumpt een 25-jarig jubileum te mogen vieren. Dankbaar is spr. jegens God Die hem spaarde en toestond in deze parochie te werken, waar spr. zich, hoewel Utrechte naar toch spoedig heeft kunnen acclima tiseren, en er veel trouw, toewijding, en veel geloof en goeds heeft gevonden. Verheugd is spr. dat de heer Brinkman, die hem op 15 Aug. 1927 ook toesprak, dat nu weer deed en dankbaar voor het stoffelijk blijk der parochie maar vooral voor de beloften der parochianen. Spr. weet dat hij in veel te kort geschoten is in deze 25 jaar, veel had anders moeten zijn en bij al zijn voorzichtigheid is er toch nog veel verkeerd gedaan, maar dankbaar is spr. dat men blijkbaar toch nog iets goeds gevonden heeft en ’t hem heeft gezegd ook, en dat de parochie meevoelt met haar pastoor. Moge de verhouding zo blijven en de heer Brink man nog getuige zijn van sprekers gou den priesterjubileum. Dank brengt spr. voor de prachtig versierde en volle kerk, de vele bloemen ter pastorie bezorgd en de andere gaven daar ontvangen; het zangkoor brengt •’pr. dank en pater Bouwmans voor zijn mooie predicatie, de oudste priesterzoon van deze paro chie, uit welke parochie in deze 25 jaar 19 priesters voortkwamen; de burge meester d. nkt spr. voor zijn goede woor den en de goede samenwerking met de gemeente, een goede buur is beter dan een verre vriend. In de gemeente waar hij geboren werd leerde spr. dat men moest samenwerken, met vasthouding aan eigen en waardering voor anderer beginsel; doet men dat dan vindt men elkaar altijd, „voor zover het van u afhangt houdt vrede met alle mensen” zeide Paulus en daarnaar streefde spr. Dank bracht spr. voor de goede woor den namens het dekenaat gesproken en het aangeboden schilderij, spr. ziet er het bewijs in van een goede verstand houding die moge blijven bestendigd. Daarna richt spr. nog dankwoorden tot mr. van Bottenburg en Bernard Ver hoeven, het K.A.B.-koor, om tenslotte het feestcomité warm te danken voor de heerlijke wijze waarop het deze dag tot een zo heuglijke voor hem maakte. In de hall van Amicitia volgde daarna de druk bezochte receptie, waar velen de jubilaris persoonlijk kwamen geluk wensen, Te 6 uur volgde een Plechtig Lof in Op het departement van Sociale ken is een wetsontwerp ding, dat ertoe ouderdomsverzekering voor zoveel gelijk de gehele bevolking in het leven te roepen. Voorts wordt een wetsont werp voorbereid, dat beoogt de uitvoe ring der sociale verzekeringswetten, die hiervoor in aanmerking komen, geleide lijk in handen te leggen van z.g. ver plichte vakbedrijfsverenigingen, in de geest van de uitvoeringsorganen volgens het door de Staten-Generaal aanvaarde wetsontwerp inzake de werkloosheids verzekering. van Firma Reeds meerdere malen is door pers en radio de aandacht gevestigd op het dreigende pokkengevaar, dat is ontstaan door het toenemende verkeer tussen In donesië en ons land. Het is daarom dringend gewenst gebruik te maken van de gelegenheden tot inenting tegen de pokken. Voor kinderen beneden de twee jaar bestaat op 29 September en 6 Octo ber de gelegenheid tot kosteloze vacci natie. Voor nadere bijzonderheden ver wijzen wij naar de in dit blad voorko mende advertentie. Heden, Maandagochtend te 8.30 was er een kindermis door de gezamenlijke scholen gezongen, en een kinderhulde op de scholen, en vanavond de reeds aan- gekondigde lichtoptocht langs de pasto rie door de organisaties. Za- in voorberei- strekt een verplichte mo- Verschijnt: DINSDAGS en Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink &Co. Kantoor GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Men schrijft ons: Sinds de verdwijning van het badhuis te Sneek .bestaat er een grote behoefte aan een dergelijke inrichting. Het is met dit soort dingen wel zeer eigenaardig. Toen Sneek een badhuis had, was er vrijwel geen be langstelling voor en kon het zijn exploi tatiekosten niet eens opbrengen Enfin, het spreekwoord „De Koning is dood, leve de Koning” is hierop ten volle van toepassing. Om nu op bescheiden manier in de behoefte te voorzien heeft de heer K. van Gorkum in zijn sport lokaal Kleinzand 95 een inrichting laten maken waar drie personen gelijktijdig kunnen douchen (koud en warm water). Leden van de Sportclub „Sneek” die hun clublokaal in dit gebouw hebben kunnen na de sportbeoefening tegen een geredu ceerde prijs van dit voorrecht gebruik maken, terwijl niet leden op nog nader vast te stellen uren ook van deze dou ches kunnen gebruik maken, tegen een bepaald tarief. Zaterdag 1 October denkt de heer v. Gorkum zijn douche- inrichting te openen en het is te hopen dat dit initiatief met een dusdanig succes zal worden bekroond, dat de Sne ker burgerij er een druk gebruik van za] maken. SNEEKER NIEUWSBLAD B. en W. bieden de raad o.a. de vol gende voorstellen aan: Inrichten bouwterrein ten zuiden van de Anna Pau- lownastraat. B. en W. adviseren: In de raadsvergadering van 31 Maart 1948, werd besloten tot het inrichten van bouwterreinen in het Sperkhem, na bij de Amaliastraat. De door de uitvoe ring van deze werkzaamheden beschik baar gekomen bouwterreinen zijn in middels voor een groot deel in beslag genomen voor de stichting van diverse complexen gemeentewoningen. Aange zien geen andere terreinen voor de bouw van kleine burger- en arbeiderswoningen meer beschikbaar zijn is het noodzake lijk, dat enige uitbreiding wordt gegeven aan de voor de bouw van genoemde soorten van woningen benodigde bouw terreinen. Ook dient bouwterrein gereed gemaakt te worden voor de te stichten R.K. Ulo-school, waarvoor financiële medewerking is verleend bij raadsbesluit van 24 Februari 1949. In overleg met het schoolbestuur is voor de stichting van dit schoolgebouw eer gedeelte ter rein gekozen nabij het Zuidersportpark aan de aan te leggen straat in het ver lengde van de Jan van Nassaustraat. In verband met het vorenstaande hebben wij daarom een plan voor verdere straataanleg in dit stadsgedeelte doen ontwerpen. Dit voor U bij de stukken ter inzage gelegde plan omvat de aan leg van de daarop met een zwart grijze en een gele kleur aangeduide straten. Met de aanleg van deze straten zal vol gens de door de directeur der "emeente- werken opgemaakte kostenbegroting een bedrag van rond 114000 gemoeid zijn. De commissie voor openbare wer ken, wier oordeel omtrent de voorgeno men straataanleg is gevraagd, kan zich blijkens haar bij de stukken gevoegd ad vies, in het algemeen met de ontworpen plannen verenigen, doch is van oordeel, dat met de aanleg van de ten zuiden van het op de overgelegde tekening met een donker groene kleur aangegeven bouw terrein geprojecteerde straat gevoege lijk kan worden gewacht tot het tijdstip, waarop het nodig zal zijn deze straat door te trekken. Voorlopig v -dt naar de mening van de commissie met de aanleg van deze straat geen enkel prac- tisch oelang gediend. Wij delen deze zienswijze van de commissie en stellen u mitsdien voor alleen tot de aanleg van de zwart grijs getinte straat in het ver lengde van de Jan van Nassaustraat en van de met een gele kleur aangeduide straat te besluiten. Bij de uitvoering van dit plan komen beschikbaar de lichtgroen gekleurde bouwterreinen, plaats biedende voor 39 eensgezinswoningen of 27 t meden, en 27 bovenwoningen; de bruin gekleurde bouwterreinen, waarop 29 eensgezins woningen of 19 beneden- en 19 bovenwo ningen gebouwd kunnen worden, terwijl ten slotte het donker groen gekleurde terrein aangewend kar. worden voor de stichting van de R.K. Ulo-school. Ten einde een al te grote verscheidenheid van bouwterreinprijzen te voorkomen, komt het ons gewenst voor de thans in exploitatie te brengen terreinen niet als een afzonderlijk complex te beschouwen, maar in de berekening van de bouwter- reinprijs ook de meer oostelijk in de richting van rijksweg no. 43 gelegen ter reinen te betrekken. Deze terreinen zul len gereed worden gemaakt, zodra het thans aan te leggen gedeelte is uitge geven. Aangenomen kan worden, dat de eerst bouwrijp te maken gronden na twee jaar hun bestemming zullen heb- i ben gekregen. Daarna zal tot het bouw rijp maken van het overige met een rode Het is ons bekend dat de kwestie van de stichting van een badhuis op nieuw bij de autoriteiten in studie is. Red.) Naar wij vernemen komt circus Strassburger op zijn tournée in het Noorden op 6 en 7 October a.s. te Sneek. Mr. H. H. J. v. B o 11 e n b u r g, presi. dent-curator van het Sneker gymnasium kan niet uit ervaring oordelen over wat de jubilaris voor zijn parochie is ge weest. Maar toch kan spr. zich zeer goed voorstellen dat hij door die pa rochie hoog gewaardeerd wordt. Uit zijn bijna 23-jarig curatorschap van ons gymnasium toch blijkt een grote trouw; ook bleek die als principiële vraagstuk ken aan de orde kwamen, dan hield hij vast aan zijn beginselen, doch dat leidde bij hem nimmer tot doordrijverij, daar voor behoedde hem zijn objectiviteit en respect voor andermans beginselen. Ook bleek tiidens ziin curatorschan ziin uitgesproken. Zij had tot onderwerp de grootheid van het Priesterschap, en het hooggestemd betoog van de Arnhemse dichter leent zich uiteraard niet voor een uitgebreide weergave. De lezing van Graham Green’s „The Power and the Glory” aanbevelend om een juist inzicht in de majesteitelijke groothe’ van het priesterschap te krijgen, zegt spr. dat deze grootheid dan wel in de eerste plaats hierin schuilt dat men in de scho ne ontwikkeling van die prachtige mystieke roos van het misoffer, de Eucharistie, in een gebenedijd moment het bovenpersoonlijke van de priester ontmoet, nl. Christus, Die Zich in de priester openbaart. Zo is het ook bij het sacrament van de biecht en bij een her denking als deze geven deze gedachten de toonhoogte aan en gedenken wij dankbaar de weldaad van het priester schap. Maar als wij juichen over het priesterschap, kunnen wij het ook doen over d e priesterschap, die dynastie van maagden, die zich door de eeuwen heen voortzet en zo getuigt van de vrucht baarheid der maagdelijkheid. Horen wij in de natuurlijke wereld bij het sacra ment van het huwelijk de huwenden zeg gen „ja, ik wil”, in de priesterschap zien wij de mens die zich offert om tot het bovennatuurlijke „ja, ik wil” uit te spreken, daarvoor zij de gelovige dank baar. Ten slotte dienen de sacramenten ook waardig toegediend, dit betekent voor de priester, die het mysterie be waart, zekere reserve. Zijn uitverkie zing geeft de individuele priester zekere distinctie en adeldom die hem weer houden zich al te zeer in de menselijke dingen te mengen, er is zekere distan- ciëring. Overzien wij vanuit al deze overwegingen de periode van dit ambts jubileum van uw pastoor, dan kunnen wij als leken .van harte delen in dit festijn. arcering aangeduide terrein worden overgegaan, waarvan de termijn, binnen welke de uitgifte zal geschieden, even eens op twee jaar kan worden gesteld. Aldus behoeft het in de kostenbegro ting op te nemen renteverlies slechts over de helft van de bouwtijd of in dit geval over één jaar berekend te worden. Tenslotte vestigen wij er de aandacht op, dat in de kostenraming van de thans uit te voeren plannen een bedrag van 6800 begrepen is voor het maken van een riolering in een later nog aan te leggen gedeelte straat in het verlengde van de Johan Willem Frisostraat. Dit gedeelte riool is thans evenwel reeds no dig om een behoorlijke afvoer van het rioolwater naar de Woudvaart te ver zekeren. De kosten daarvan dienen evenwel t.z.t. in de raming va^ later, niet in het onderhavige plan begrepen, bouwrijp te maken terreinen opgenomen te worden. Met inachtneming van het voren staande worden de totaal kosten van het bouwrijp maken van deze terreinen geraamd op f 234280, waarvoor 26735 M2 bouwterrein beschikbaar komt, zo dat de prijs kan gesteld op rond 8.75 per M2, of als jaarlijkse grondrente op 0.4375 per M2. De burgemeester onzer gemeente zegt dat vroeger de kerk het geestelijk, de gemeentelijke overheid het wereldlijk zwaard voerde, wat tot veel strijd aan leiding gaf, zodat het niet altijd pais en vree tussen beide instanties was. Maar sedert de scheiding van Kerk en Staat tot stand kwam is er veel veranderd, ieder heeft zijn eigen taak al zijn er aanrakingspunten. Ieder kan de ere dienst volgen, welke hij wenst, de over heid zorgt voor een rustige gemeen schap. Goede katholieken zullen ook goede burgers zijn. Belangrijk is dat wij ons beide met hetzelfde subject be moeien, nl. de mens met zijn noden en behoeften, de zondige mens. Uw taak is meer zich met zijn zieleheil te bemoeien, de onze in zijn materiële behoeften te voorzien. Dit schept aanrakingspunten. We zijn ook als ’t ware eikaars buren, en buren hebben elkaar nodig, ze kun nen zowel eikaars leven vergallen als veraangenamen en in de 25 jaar dat wij uw buren zijn geweest, hebben wij een beminnelijk buurman gehad. Wij hebben u leren waarderen. Gij hebt niet alleen belangstelling getoond voor de akker u zelf ter bewerking gegeven, doch ook voor de naast de uwe liggende akkers. Als op uw samenwerking een beroep werd gedaan was u steeds bereidwillig, u hadt een open oog voor de algemene noden in de gemeente, gaf uw mede werking deze te verbeteren en toonde een met grote verdraagzaamheid ge paarde welwillendheid jegens elke ge zindte. Daarom voelt het gemeente bestuur behoefte u op dit feest dank te brengen voor hetgeen u in die 25 jaren voor het algemeen hebt verricht. Bij zondere erkentelijkheid zijn wij u ver schuldigd voor uw werk ten behoeve van het Sneker gymnasium, ongeveer 23 jaar was u, daartoe geroepen door de gemeenteraad, met ere een zeer ge waardeerd medelid van het college van curatoren. Wij danken u voor al het geen u voor het gymnasium hebt ge daan en uw belangstelling in d e instel ling. Namens het ge entebestuur, mede hier vertegenwoordigd door wet houder v. d. Veen, biedt spr. deken pastoor an Galkom zijn gelukwensen aan, en verbindt er de wens aan dat hij nog vele jaren zjjn gezegende arbeid mag voortzetten in en buiten de pa rochie. Het geweten en de walmuur. B. en W. adviseren: De walmuur aan de Harinxmakade is over een groot gedeelte zodanig verzakt, dat zelfs de achterliggende bestrating tot op de helft van de rijweg naar vo ren schuift. Op andere plaatsen waar het wegdek nog niet in beweging is, vallen toch achter de walmuur grote gaten, zodat ook daar verdere verzak king niet kan uitblijven. Evenals elders in de stad is de bestaande walmuur op gemetseld in een constructie van trog- gewelfjes, gefundeerd op een watersloot. De paalfundering waarop het geheel is aangebracht is te licht en reikt niet tot voldoende diepte. Deze walmuur is dan ook door het aanbrengen van plaatse lijke versterkingen niet meer te redden. Er zijn daarom plannen uitgewerkt voor de vernieuwing van een gedeelte wal muur langs de Harinxmakade, ter lengte van 172.75 meter gerekend vanaf de Kleine Palen. De op deze vernieuwing betrekking hebbende stukken worden hierbij voor u ter inzage gelegd. Wij merken nog op dat de walmuur ge maakt zal worden van gewapend beton met een bekleding van metselwerk, het geheel rustende op een houten paal fundering. Zoals uit de hierbij overge legde kosten-berekening blijkt, wordt er op gerekend, dat met de uitvoering een bedrag van in totaal rond 53500 ge moeid zal zijn. De geldlening ter dek king van deze kapitaalsuitgaaf aan te gaan, zal o.i. in 25 jaar afgelost moeten worden. De eerste a’Hossing zal ten laste van do gewone dienst der gemeen tebegroting voor 1949 geraamd dienen te worden. Rekening houdende met on geveer gelijk blijvende aflossingen en een rentepercentage van 3 ’s jaars, zal ten laste van de gewone dienst voor 1949 derhalve komen wegens aflossing 2140 en wegens rente: 3 van ƒ53500 is ƒ1605 of samen rond ƒ3750. Dit bedrag kan gevonden worden door opvoering van de raming van de inkom, stenpost „Gewetensgelden" op het hoofdstuk Belastingen tot ongeveer het werkelijk tot dusver ontvangen bedrag 5400), waarbij dan tevens nog een bedrag van 1650 beschikbaar komt ter versterking v^n de raming van de post „Onvoorziene uitgaven”. Pastoor W a r t n a van Bakhuizen zegt o.a. dat dit feest ook een zilveren dekenaatfeest is en daarom wil ook het Dekenaat Sneek zijn dankbaarheid to nen. Gij zijt voor ons priesters altijd een vaderlijke vriend, ja, een gt ’e oudere broeder eweest, die welwillend en vriendelijk uw taak jegens ons vervulde en lief en leed met ons wilde delen. Als stoffelijk blijk van waardering biedt spr. namens alle pastoors en oud-pas- toors uit het dekenaat zijn door Arnold Pijpers geschilderde beeltenis aan Moge het Deken van Galkom nog vele jaren herinneren aan de goede verstandhou ding tussen hem en de pastoors in het Dekenaat en latere priesters er een les in vinden om die goede verstandhouding tussen de deken van Sneek en de pas toors te handhaven. Spr. deelt nog mede dat een lijst om het portret wordt ge- door de priesterzonen van De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd KONINKLIJKE Gesneuveld 28 sing sold. D. Wedde (Gr.) Gesneuveld 6 Augustus, na ver missing sold. J. H. Koster uit Utrecht. Gesneuveld 11 September sold. D. Bos uit Katwijk a. Zee. Gesneuveld 18 September kor poraal H. v. d. Hoef uit Heerlen. Het Koninklijk Ned. Ind. Leger leed in de periode van 4 t/m 10 September geen verliezen. De Sneker parochie heeft haar jubi lerende Deken-pastoor wel een heerlijke ontvangst en warme hulde bereid. Vol was de fraai versierde kerk versie ring welke zich tot het Kerkplein uit strekte toen Deken-pastoor van Gal kom Zaterdagavond 7.30 daar ontvangen werd en hem het feestlied werd toege zongen. Kapelaan J. J. J. Noordman sprak de jubilaris toe, die zelf bij het Lof geassisteerd werd door pastoor Janssen van Steenwijk en kapelaan Pas man uit Arnhem, beide oud-kapelaans van Sneek. Tot slot zong het koor de door diri gent Flucie van Bergen gecomponeerde cantate „Vos Estis lux mundi”. Zondag 8.30 droeg de jubilaris een Plechtige Hoogmis op met assistentie van kapelaan C. Stockmann uit Amers foort als diaken en pater O. Oomes S. C. J. uit Maastricht als sub diaken, bei de priesterzoons dezer parochie, cere- moniaris was kapelaan J. H. Janning. De feestpredicatie werd gehouden door Pater Bouwmans, de oudste priesterzoon der parochie. Het mannen- en jongens koor zong de missa „Stella Maris” van P. Griesbacher, de Gregoriaanse zang werd verzorgd door de Schola Cantorum uit de aanwezige priesters. De huldiging in Amicitia. Om 1.30 volgde de huldiging van Deken-pastoor van Galkom in de grote zaal van Amicitia. Op het podium stond een schat van bloemen. Onder de aan wezigen waren de Dekens Buve van Groningen en Scholtens van Wolvega, tal van pastoors en kapelaans van el ders, burgemeester Rasterhoff en wet houder P. v. d. Veen, mr. H. H. J. van Bottenburg, president curator van het gymnasium, de inspecteur van het l.o. de heer Sipkens. De voorzitter van het feestcomité de heer C. P. v. d. W e e r d opende met de Chr. groet en heette jubilaris en andere aanwezigen welkom, terwijl hij parochia nen en oud-parochianen dank bracht voor hun sympathieke geste, welke het comité in staat stelde deze feestdag te arrangeren. Het K.A.B.-koor zong vervolgens de Priestercantate „Het teken des Vredes”, waarna de heer F. Brinkman na mens de parochie de jubilaris toesprak. Toen in de Sneker parochie pastoor van Galkom werd benoemd betekende dat, dat hij haar herder werd d.w.z. aange wezen om de parochianen tot geeste lijke gids te zijn door de moeilijkheden van dit leven naar het einddoel van dat leven. En die taak heeft de jubilaris zo goed vervuld dat dit alleen reeds een reden is tot feestvieren. Steeds heeft hij ons voorgehouden wat we te doen en te laten hadden, en hij deed dit op eenvou dige door elke parochiaan te begrijpen wijze, als ieder zich naar zijn aanwij zingen had gedragen, zou dit een model- parochie zijn. De jubilaris streefde er voorts naar de kerkelijke diensten zo groot mogelijke luister bij te zetten op dat ze tot de mensen zouden spreken en het was zijn triomf als hij bij hoge fees ten zich geassisteerd zag door priesters uit de eigen parochie voortgekomen. Heel in ’t bijzonder maakte hij het feest van de Vernieuwing der Doop-belofte zo luisterrijk mogelijk en welk een vreugde was het voor hem als een pas gewijd priesterzoon dezer parochie hier zijn eerste H. Mis opdroeg. Velen uit deze parochie zijn in die 25 jaar tot priester gewijd, jammer genoeg werd het de laatste jaren minder. Meegeleefd heeft pastoor van Galkom met alles wat in de i parochie geschiedde, hij heeft de geeste- lijke waarden er trachten te bewaren en te vergroten; zelf kon hij niet alles wat er omging bij verenigingen enz. bijwonen maar hem ontging niets en hij was de sterke stimulans voor allen die er di recte leiding gaven. Zieken en armen, misdeelden en zij die in smart neer zaten werden niet vergeten; zij voelden uw steun en hoe begaan was u met het lot van uw parochianen in bezettings tijd. Bij alles wat u deed en naliet, bij uw goedkeuring en afkeuring heeft u steeds blijk gegeven van het bezit van die grote kardinale deugd: voorzichtig heid. Dit is misschien wel eens verkeerd verstaan, doch het is geen onverschil ligheid als men nauwkeurig wikt en weegt wat wel of niet gebeuren mag voor men een beslissing neemt. Die voorzichtigheid bleek ook uit het feit dat de jubilaris o zo bang was scher ven te maken, nooit stootte hij af, nooit kwetste hij, en zijn vredelievende geest sprak ook uit zijn woorden die nooit hard waren. Zo was onze pastoor in z’n optreden in onze parochie. En zijn pas torie leek wel een kantoor, nooit stond de bel stil en het verwondert altijd weer dat de jubilaris nog maar onvermoeid met dit rusteloze leven in zorg voor pa rochie en dekenaat voort kan gaan. Maar dat is voor de parochie ook het motief, dat ze u toewenst, aldus spr., dat het u nog vele jaren mogelijk moge zijn uw werk voort te zetten. Als stof felijk blijk van waardering biedt spr. de jubilaris een enveloppe met inhoud aan, maar, zegt spr., er is een grotere gave en spr. gelooft en hoopt Deken-pastoor van Galkom namens de parochie te mo gen toezeggen, dat men in de komende jaren meer nog dan tot nu toe zal trach ten te leven naar wat deze hun voor houdt.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1