Buitenlands overzicht Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST GOUDEN JUBILEUM 4e JAARGANG No 76 L KIEZEBRINK Zaaiweek 1949 Massale Zanguitvoering ten bate van het Roode Kruis De schoolgaande jeugd huldigde Deken van Galkom Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD - KLEINZAND 7 - Telef. 2872 VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1949 RUSSISCHE ATOOMSTAD IN DE LUCHT GEVLOGEN? De Russen en de atoombom - De algemene vergadering der Ver. Naties Chr. Fanfarecorps „EUPHONIA” te Oppenhuizen-Uitwellingerga ZEER GESLAAGDE HERDENKING Orgelbespeling in de Noorderkerk Dierendag 4 October Nieuwe plattegrond van Sneek Oprichting Jeugdclub C.N.V. VRIJDAGS Redacteur: en VUUl L.C ligheidsraad Onze brandweer in actie bij de brand op het Vismarktplein. bij de wal op. In meester de Boer had i RUSLAND ZEGT VRIENDSCHAPS VERDRAG MET JOEGO-SLAVIE OP. Rusland heeft het vriendschapsver drag met Joego-Slavië opgezegd, dat, zo zegt Moskou, een filiaal van de Sovjet unie vijandige machten is geworden. noeg zorg baren, de nationalistische Chi nese regering heeft een klacht ingediend tegen Rusland omdat Let de communis ten steunt en als op 10 October de Chi nese volksrepubliek officieel een rege ring krijgt zal deze wel trachten ook toegang tot de Ver. Naties te krijgen. Het bestuur van de jubilaresse, (secretaris), W. de Boer (voorzitter) DE MILITAIRE HULP AAN EUROPA. Ook het Huis van Afgevaardigden heeft nu het oorspronkelijk bedrag door president Truman bestemd voor mili taire hulp aan Europa, nl. 1.3 milliard dollar, goedgekeurd, zodat het plan in werking kan treden. „De kerk isoleert zich en bemoeit zich niet met de wereld” is een vaak ge hoorde klacht en beschuldiging. Om dui delijk te demonstreren, dat dit onjuist is, werd door de Gereformeerde Kerk van Sneek voor de volgende week een „zaaiweek” georganiseerd. Nog steeds heeft de kerk dezelfde boodschap: „Jezus, de Redder der we reld”. Deze woorden zullen we een week lang in Sneek zien en horen; de beteke nis ervan zal uitkomen in persoonlijk ge sprek en toespraak, in zang en muziek, in kerk en zaal en in de openlucht. Voor de jeugd wordt een speciale sa menkomst gehouden in het Gebouw voor Chr. Belangen. Verwacht wordt, dat velen de samen komsten zullen bezoeken. GESLAAGD. Aan de Groninger Universiteit slaag de voor het candidaatsexamen Genees kunde de heer B. Posthuma van Sneek. Redactie-adres SNEEKER NIEUWSBLAD De Tijd weet te melden dat in de lente van dit jaar de Russische atoomstad, waar gewerkt werd aan atoombomfabri- cage in de lucht is gevlogen met alle Russische en niet-Russische atoom- onderzoekers en de arbeiders, die hen hielpen. De Russen zouden door deze ontploffing ook de reeds behaalde we tenschappelijke kennis hebben verloren en dus verder dan ooit van de ontdek king van het geheim verwijderd zijn. De verklaring van president Truman zou in feite betekenen dat hij de Russen wilde laten merken dat men van deze explosie en haar gevolgen wist. Amerika gaat meer atoom bommen maken. Volkomen in strijd met het artikel in de Tijd is het besluit van de atoomcom- missies van het Amerikaans Congres om meer atoombommen te doen aanmaken. Dit zou niet nodig zijn als men aannam dat Rusland thans geen dergelijke bom men meer kan maken. v. d. Ley en W. G. Atsma de stuwende krachten, terwijl de heer S. Heinsma van Berlikum de eerste directeur was. In 1911 geraakte het corps aan lager opvoering van „De Moskeflap” en dit wal, maar ook toen kon het op de steun stuk van Y. C. Schuitmaker wettigt de van de burgerij rekenen, want dank zij verwachting, dat ook deze tweede feest- die steun, klauterde de vereniging weer avond in alle opzichten zal slagen. DEVALUATIE W.DUITSE MARK. De bezettingsautoriteiten hebben de W.Duitse regering toegestaan de W.- Duitse mark met ongeveer 20% te devalueren. Dit besluit heeft scherpe kritiek van Duitse zijde ontmoet waar men een hoger percentage wilde om het Duitse concurrentievermogen in stand te houden. Bovendien hebben de bezet tingsautoriteiten verboden de uitvoer- prijs van steenkool te verhogen. De Fransen hebben dus hun zin gekregen, zij wensten niet verder dan ongeveer 20 devaluatie van de mark te gaan, omdat Frankrijk met zijn staal anders te veel van Duitse concurrentie zou lij den. Amerika en Engeland hadden een grotere devaluatie willen toestaan. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. JL Drijfhout, Sneek. Verschijnt DINSDAGS en Administraties Comb. Drijfhout-Kiezebrinlc Go. Kantoor: GROOTZAND 55 telefoon 3005 (K 5150) B. Visser, steeds werkend lid, terwijl hij ook de voorzitter, de heer W. de Boer, die 42 jaar lid is, prees voor zijn grote toewij ding en ambitie. Hulde bracht hij ook aan directeur Kaspersma voor zijn prima leiding, welke het, mede door de prachtige medewerking van de leden, mogelijk maakte dat „Euphonia” de afd. „Uitmuntendheid” had bereikt. De voorzitter, de heer W. de Boer, gaf daarna een historisch overzicht. In j voering Ge cclolc jaicu waicu ua. ueiieixxev, xxxeea- uex'UU vau ar. Jroux cxilga, uuur L xuxie" ter H. de Vries, N. E. de Jager, B. G. toaniel uit OppenhuizenUitwellinger- J ga en ook dit was eén groot succes. De tweedaagse feestelijkheden worden heden Vrijdagavond besloten met een l van links naar rechts: Jac. Feenstra, en H. G. Schraa (penningmeester). De driekleur wapperde gisteren van de toren en de huizen in Oppenhuizen en Uitwellingerga. Het was feest. De bloei ende Chr. Muziekvereniging „Euphonia” bestond vijftig jaar en wie maar enigs zins met het dorpsleven op de hoogte is, weet dat dan het hele dorp mee doet. Spontaan hadden alle inwoners hun medewerking gegeven, zodat de vereni ging „Dorpsbelang” de jubilaresse als geschenk twee feestavonden kon aanbie den. Zelfs de Toppenhüsters en Twelle- geasters in Californië hadden hun corps niet vergeten. Zij hadden een cheque van 50 dollar (’n bof met de devaluatie) over gemaakt. Bleek uit deze feiten reeds overduidelijk, dat de burgerij „Eupho- nia” een warm hart toedraagt, tijdens de receptie en op de feestavond heeft zij dat nog eens op ondubbelzinnige wij ze onderstreept. Het bestuur was behoor lijk in de bloemetjes gezet en velen kwa men de heren de Boer, Feenstra, Schraa en ook de andere jubilaris, oprichter Bernard Visser, de hand drukken, ter wijl ’s avonds bij het eigenlijke feest, de grote feesttent, welke aan pl.m. 600 per sonen plaats bood, vrijwel tot de laatste plaats bezet was. De leiding berustte bij de heer D. Bergsma, die na ’t doen zingen van Jubel- psalm 150 en gebed, het bestuur en de leden met het jubileum geluk wenste en God dankte voor wat Hij de dorpsge meenschap in de Muziekvereniging „Euphonia” gaf. Vervolgens stelde hij de verdiensten van het corps voor de dorpen uitvoerig in het licht, waarbij hij tevens constateerde dat nimmer ver geefs een beroep op „Euphonia” werd gedaan. Altijd stond het corps klaar, wanneer zijn medewerking nodig was. Speciale hulde bracht hij aan de heer bilaresse met haar gouden jubileum,, één der oprichters en nog terwijl de heer Soetinga in een humoris tische toespraak leuke voorvallen uit de geschiedenis opdiepte. Het programma bood verder voor elck wat wils. „Euphonia” zelf en de Fleur- bringers zorgden voor muziek, „De Lof- stem” voor zang, terwijl de heer W. Veninga van Nijezijl als declamator er ook het zijne toe bijdroeg, dat de avon in een prettige en uiterst opgewekt stemming verliep. Het slot was.de op van het toneelstuk „L ïr" ilsj. de eerste jaren waren ds. Jellema, mees- i berch” van dr. Poortinga door ’t Krite- Het bericht, eerst door Truman be kend gemaakt en later door Moskou be vestigd, dat ook de Russen atoombom men maken heeft nog al sensatie in het Westen veroorzaakt. Waarom, begrijpen we niet erg goed, want gegeven de stand der wetenschap, het feit dat ook de Russische geleerden geen kinderen zijn en zij bovendien konden profiteren van de kennis van een aantal hunner Duitse collega’s, die gedwongen of vrij willig in de Sovjet-Unie verblijven, stond wel vast dat ook in Rusland vrij spoedig een practische methode zou worden ge vonden om van de theoretisch reeds lang mogelijke atoomkernsplitsing in die zin te profiteren, dat men ze voor het maken van een bom zou kunnen gebrui ken. Het is ook best mogelijk dat de Russische spionnage in de Ver. Staten nog een handje heeft geholpen bij het oplossen der vraagstukken. De Russen zeggen dat ze al sedert 1947 achter het geheim zijn, en dat is voor hen heel be scheiden, gezien de wijze waarop ze tegenwoordig allerlei ontdekkingen en uitvindingen voor de Russische weten schap annexeren. Ze zullen dus wel wat achterstaan bij de Amerikanen, wat de ontwikkeling van het fabricageproces betreft in Washington beweert men dat de Russen nu zijn, waar Amerika in 1945 was maar dat neemt niet weg dat de Russen de atoombom heb ben. Uit het Westen horen we nu aller lei verzekeringen dat de atoombom toch niet zo’n verschrikkelijk goed wapen in een oorlog is en dat er ook wel middelen ter verdediging zijn, maar dat is toch een beetje kinderachtig, nadat men enige jaren op het bezit van dit wapen heeft gesnoefd. Of het een voor de oor log beslissend wapen is moge de vraag zijn, maar het is een moordend tegen de burgerbevolking, terwijl het feit dat een streek er mee gebombardeerd, ge ruime tijd ontoegankelijk blijft wegens de er heersende radio-activiteit, toch o.i. in de oorlogvoering van grote betekenis kan zijn. Nu zijn er allerlei gissingen over de gevolgen, welke uit het feit dat de Russen de atoombom ook hebben voor de internationale politiek zullen voortvloeien. Er is een mening in het Westen, dat de Russen nu nog brutaler zullen worden, maar is die wel juist? Vergeet men bij die redenering niet al te zeer dat de Russen al sedert 1947 het geheim kenden en al die tijd dus in hun politiek geruggesteund werden door de wetenschap dat als er iets verkeerd liep zij toch ook de atoombom hadden. Dat feit was dus in him politiek al verdis conteerd. Zij hebben echter aldoor ver meden de geschilpunten met het Westen zo op de spits te drijven dat er direct oor logsgevaar ontstond, en wij zien niet in dat ze die politiek zullen verlaten nu ze door de mededeling van Truman ge dwongen wérden te erkennen, dat ze ook de atoombom bezitten. Het zal niet aan de Russen zelf liggen, als de onthulling van het geheim hun politiek voordeel brengt, doch aan de wijze waarop het Westen er op reageert. Toont men zich daar bevreesd na deze onthulling, dan zullen de Russen er van profiteren, blijft men even kordaat als tot nu toe het hoofd bieden aan de Russische politiek van afdreiging, dan zal er o.i. voorlopig weinig in de politieke verhoudingen ver anderen. Van één nachtmerrie en ge vaar is men door de onthulling af, nl. dat de Amerikanen een preventieve oor log tegen de Russen zouden uitlokken; men weet dat een bepaalde groep in Amerika er voor was, toen men in de Ver. Staten over de atoombom be schikte en veronderstelde dat Rusland die niet had, van die voorsprong ge bruik te maken om de Sovjet-Unie te vernietigen. Als die voorspror er nog is, is ze in ieder geval minder groot ge worden en brengt een dergelijkc preven tieve oorlog nu ook zo grote gevaren voor de Ver. Staten mee, dat men er niet roekeloos zal worden, wat de hui dige Amerikaanse regering trouwens nooit geweest is. Wat we wel mogen verwachten is dat het Westen met nog meer energie de voorbereiding van zijn verdediging zal aanpakken. Het is best mogelijk dat Truman zijn onthulling over de Russische atoombom mede deed om het Huis van Afgevaardigden, dat zoals bekend het bedrag voor militaire hulp aan de Europese leden van het Atlantisch pact verminderde, bereid te maken het oorspronkelijk bedrag te her stellen, dat immers door de Senaat reeds is goedgekeurd, en nu waarschijnlijk ook door het Huis zal worden aanvaard, nu een gemeenschappelijke commissie uit Senaat en Huis dat aanbeveelt. En mis schien zullen nu ook Engeland en andere landen van het Atlantisch pact het atoomgeheim met Amerika mogen delen, het zou de militaire paraatheid van het Westen slechts ten goede komen; over leg over deze kwestie schijnt gaande te zijn. In het Lagerhuis heeft Churchill aangedrongen op nadere inlichtingen over de gehele kwestie van de atoom bommen en de Russische in ’t bijzonder, doch de regering weigerde die te ver strekken, daar leende deze zaak zich nu niet voor. Deze vergadering van het La gerhuis was bijeen om ©en debat over de devaluatie te houden, dat hadden de conservatieven gewenst. In zijn rede zeide Cripps o.a. dat de monetaire ver houdingen de Westerse landen vóór de devaluatie in zo bedenkelijke mate uit eendreven dat hun economische en mili taire samenwerking er door werd be dreigd, ook daarom was de devaluatie nodig. Overigens is men met de gevol gen van de devaluatie in de Europese landen nog lang niet klaar, er dreigen allerlei moeilijkh Jen, ook onderling. Al treedt de atoombomhistorie uiteraard in de discussies in de algemene vergade ring van de Ver. Naties nu wel meer naar voren, toch is er in de lijn der redevoeringen van de grote staatslieden niets wat op een verandering in hun wederzijdse standpunten gelijkt. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Acheson, gaf een overzicht van de stand der verschillende kwesties, welke Rusland scheiden van het Wes ten doch bezag al die kwesties van zo typisch Westers standpunt dat alleen als Rusland concessies doet, welke het tot nog toe steeds heeft geweigerd, toe nadering mogelijk zou zijn. En dat Rus land niet aan dergelijke concessies toe is bewees Wysjinski’s redevoering die Engeland en de Ver. Staten beschuldigde van oorlogsophitsing, een verbod van atoomwapenen en andere wapenen tot massavernietiging bepleitte en tenslotte voorstelde dat de vergadering een be roep zou doen op de Grote Vijf om on derling een verdrag te sluiten tot ver sterking van de vrede. Deze voorstellen komen inderdaad op de agenda der ver gadering (als 3e punt, eerst zijn Grie kenland en de Italiaanse koloniën aan de orde), het Westen heeft er zich niet tegen verzet al noemde de Amerikaanse vertegenwoordiger ze een olijftak met giftige doornen, De Engelse minister van buitenlandse zaken Bevin verklaar de in zijn redevoering dat de atoombom als wapen kan worden uitgebannen, als de Russen maar een behoorlijk stelsel van controle willen accepteren, dat zij echter steeds hebben ontweken dooa- voor te stellen die contróle via de Vei- l uit te oefenen, waar zij door een veto alle maatregelen tegen een overtreder kunnen verijdelen, of zich er op te beroepen dat een regering op eigen gebied souverein moest zijn en zich dus niet kon onderwerpen aan een Internationale contróle. Ook over andere onderwerpen, pakte Bevin uit tegen Rus land: „Geen land heeft met groter succes zijn imperialistisch beleid onder een nieuwe vermomming uitgevoerd dan de Sovjet-Unie”, aldus Bevin. „Voor zo ver ik kan opmaken uit de naar voren gebrachte argumenten is vrede slechts vrede wanneer hij de door het Politburo gewenste resultaten heeft. In de onder steboven gedraaide taal der Sovjet- diplomatie betekent democratie de dic tatuur van de communistische partij, godsdienstvrijheid: vervolging en bur gerlijke vrijheid: het bewind van de ge heime politie”. Kardelj, de vertegen woordiger van Zuid-Slavië, heeft daar na nog een boekje opengedaan over de dreigementen der Russen jegens zijn land, de demonstratieve troepenbewe gingen langs de grenzen, en de inciden ten aan die grenzen door de Russische satellieten uitgelokt. Joego-Slavië wenste zijn socialistische staat volgens zijn eigen inzicht op te bouwen”. Men moet hier natuurlijk lezen „communisti sche staat” want Tito is ook commu nist, al verzet hij zich tegen Russische éxpansie over, inmenging in en uitbui ting van zijn land. Dat het Westen thans met hem koketteert de Ver. Staten en een aantal Z.-Amerikaanse hebben Zuid-Slavië zelfs candidaat voor de Vei ligheidsraad gesteld - is omdat de Zuid-Slavische afval de kracht van het Oostelijk blok aantast, men wil Joego- Slavië ook daarom met Westerse eco nomische hulp op de been helpen, opdat de andere satellietstaten zich gaan af vragen of ze wel op het goede paard wedden toen ze zich rond Moskou schaarden, in ieder geval zou men dan de ontevredenheid in die satellietstaten aanwakkeren. Van die ontevredenheid getuigt ook weer de arrestatie van 20 vooraanstaande communisten in Bohe- men (Tsjecho-Slowakije) die blijkbaar Tito-neigingen hebben. We krijgen dus ook een proces in Praag naar het model van het proces-Rajk in Hongarije, welk laatste land waarschijnlijk de diploma tieke betrekkingen met Zuid-Slavië zal verbreken. Over en weer zijn reeds een aantal diplomaten uitgewezen. Het blijft daar dus spannen rond het Balkan- gebied, maar men gelooft over het alge meen toch niet aan direct oorlogsgevaar, doch meent dat Moskou zal blijven trachten door intriges Tito te likwide- ren. Oosten en Westen zouden dan in Europa voorlopig blijven samenleven in een verhouding welke men naar believen gewapende vrede of «oude oorlog kan noemen. De hoofden zijn er vrijwel ge teld, met politieke middelen alleen is er niet veel meer te winnen, oorlog wil men niet en daarom voorspelt men dat de wederzijdse politieke activiteit nu vooral op Oost-Azië gericht zal worden waar nog armslag is en de schaakstuk ken uitgestrekte rijken met massabevol- kingen zijn. Hier is door de ineenstor ting van het nationalistische China en de opkomst van een communistisch Chi na een toestand ontstaan welke zowel van Russische als Westerse zijde de grootste aandacht vraagt. Het Chinese vraagstuk zal in de Ver. Naties nog ge. Op Dinsdag 15 November a.s. staat de liefhebbers van zang en muziek een mooie avond te wachten. Dan geven 7 Zangkoren en de Muziekvereniging „Symphonia”, die allen onder leiding staan van de heer Flucie H. A. van Bergen alhier, nl. een uitvoering in het Geb. v. Chr. Belangen, waarvan de ba ten ten goede komen aan het Roode Kruis hier ter stede. Ieder koor zal twee liederen zingen, Symphonia speelt twee nummers, verder voeren alle zangverenigingen ge zamenlijk (pl.m. 300 zangers en zange ressen) no twee werken uit. De deelnemende verenigingen zijn: Doopsgezind Zangkoor, Doopsgezind Jeugdkoor, Katholiek Mannenkoor, Ka tholiek Jeugdkoor, Arb. Zangvereniging „Morgenrood”, Jeugdkoor van „Morgen rood” en de Ka th. Gem .Zangvereniging te Bolsward. Kon. onderscheiding voor de heer B. Visser. Burgemeester Tjaberings, met secre taris K. Visser, de gemeente Wymbrit- seradeel vertegenwoordigende, bood na mens het gemeentebestuur zijn beste wensen aan en wees op het grote be lang dat een goed muziekcorps voor het dorpsleven heeft. Bij alle mogelijke ge legenheden sfhat „Euphonia” klaar éir* daardoor is een band gevlochten tussen de inwoners en de vereniging. Vervol gens richtte hij waarderende woorden tot de nestor van het corps, de heer Visser, die hij de verheugende medede ling kon doen dat hem de eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, was toegekend. De heer Visser dankte H. M. de Ko ningin voor de verleende onderscheiding en de burgemeester voor zijn vriende lijke woorden, terwijl hij ook zijn vereni ging dank bracht voor ’t fraaie cadeau. Namens de Chr. Bond van Harmonie ën Fanfarecorpsen Complimenteerde de heer Terpstra van Tzummarum de ju inen 17 jaar lang een prima directeur, evenals nu in de heer Kaspersma van Heeg, die reeds acht jaar bij „Eupho nia” is. Aan het slot van zijn overzicht, waarin hij nog tal van feiten memoreer de, richtte hij zich tot de heer Bernard Visser, die hij hartelijk bedankte voor alles wat hij voor het corps heeft ge daan. Als blijk van waardering bood hij de heer Visser een fraaie rookstander aan. Daarna moest de voorzitter op zijn beurt waarderende woorden aanhoren van secretaris Feenstra, die hem na mens de vereniging een lectuurbak offreerde. Nadat de R.K. schoolgaande jeugd Maandagochtend in de Kerk had gezon gen bij de plechtige Mis door de jubi laris met assistentie van kapelaans Noordman en Janning opgedragen, legde Deken pastoor van Galkom een bezoek af bij de scholen. De leraren en leerlingen v. d. R.K. Ulo-school waren daarvoor om half elf bijeen in het St. Josephgebouw. Nadat het hoofd de heer J. A. Lokker- bol het programma had meegedeeld drukten de leerlingen in een lied „De klokken van Friesland” de dankbaarheid uit jegens Deken van Galkom voor de stichting van de katholieke Ulo-school. Namens hen sprak Henkie Tippersma, die als stoffelijk huldeblijk een mand fruit aanbood. In het Zuidersportpark werden ’s tniddags wedstrijden gehou den. Om 11 uur huldigde de r.k. jongens school de jubilaris. De heer Doodkorte sprak het welkomstwoord, waarna een programma van zang, spel enz. volgde, twee leerlingen van de le klas boden bloemen aan en namens allen sprak de leerling G. Brouwer. In het gymnastiek lokaal van de meisjesschool aan de Leeuwarderweg huldigden 400 kinderen Deken van Galkom, ook hier zang, de clamatie en spel en tot slot een hulde van de hoogste klas en de vakschool. Bij al deze huldigingen sprak de jubilerende Deken een hartelijk woord van dank. ’s Avonds was een duizendkoppige menigte langs de route geschaard, wel ke de lichtstoet nam. Deze werd ge vormd door o.m. de jeugdorganisaties en schoolkinderen en voorafgegaan door het Stedelijk Muziekcorps Sneek. Deken van Galkom, kapelaans, comitéleden en de nog aanwezige priesters die het zil veren feest hadden meegevierd, namen voor de pastorie het défilé af. Organist: J. W. Boeijenga. De reeks orgelconcerten, die de orgel commissie der Gereformeerde Kerk te Sneek dit seizoen organiseerde, werd Maandagavond besloten met een orgel bespeling door de heer J. W. Boeijenga. Deze organist had een programma sa mengesteld van bekende repertoire-stuk- ken, zoals: Passacaglia van Joh. Seb. Bach, Pièce Heroïque van Cesar Franck en Suite Gotique van Leon Boëllmann, terwijl de geestelijke muziek vertegen woordigd was door bewerkingen en va riaties op bekende koralen en psalmen van Johann Ludwig Krebs (leerling van Bach), Henry Gagnebin (Zwitsers orga nist en componist) en onze landgenoot Albert de Klerk. De heer Boeijenga had het zich met deze keuze niet gemakkelijk gemaakt. Het waren stuk voor stuk werken, die aan de techniek van de uitvoerder vrij hoge eisen stelden. De organist, die bij vorige gelegenheden reeds bewezen had, zijn vak goed te verstaan, toonde ook nu een hoge opvatting van zijn taak te heb ben, Er viel dan ook voor de weinige toehoorders veel te waarderen en te ge nieten. Vooral de Plèces d’Orgue sur les psaumes Hugenots van Gagnebin en de Variaties op: „O Jesu soet....” van Albert de Klerk, waarin we ietwat mo derne klanken konden beluisteren, wer den zeer goed gespeeld. Deze concerten, die door middel van goede programma’s en korte toelichtin gen op de te spelen werken, het publiek wilden brengen tot beter begrijpen en genieten van muziek verdienen zeker groter belangstelling, ook buiten de kring der Gereformeerde gemeente. La ten de organisatoren zich echter troos ten met de wetenschap, dat opvoeding en gewoontevorming ook in de muziek een kwestie van jaren is. L. G. Als onderdeel van de viering van Dierendag 4 October heeft de afd. Sneek van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren een voordracht-avond georgani seerd op 5 October (zie advertentie in dit nummer), waarbij zij het voorrecht heeft Mevr. Wies de JongDefresne in haar midden te hebben, die zal voorlezen uit het laatste werk van haar man, de bekende schrijver A. M. de Jong. Na zijn heengaan is een niet geheel voltooid werk „Metgezellen” in druk verschenen, dat een aantal verhalen over honden en hun relaties met de mens be vat. Deze verhalen zijn soms ontroerend mooi, dan weer vol gezonde humor en geven blijk van een scherp inzicht in de psychologie van de hond en vaak niet minder in die van de mens, zoals men dit alleen bij een kunstenaar van groot formaat kan aantreffen. Deze avond wordt in de belangstelling aanbevolen door Het Instituut voor Arbeidersont wikkeling; de Ned. Onderwijzersvereen., afd. Sneek; Het Nut; De Ver. van Vrouwen, werkzaam in bedrijf en beroep. De Ver. v. Vreemdelingenverkeer al hier heeft een nieuwe plattegrond van onze stad uitgegeven, getekend door de heer St. S. v. d. Zee. Met geestige te keningen en toelichting zijn er ook de belangrijkste gebouwen, industrieën enz. op aangegeven. De eigenlijke platte grond is zeer duidelijk en een betrouw bare gids door de stad. De kaart wordt aan alle hotels, café’s, bedrijven, win kels, scholen enz. in onze stad uitge reikt. Men schrijft ons: De Chr. Besturen bond alhier is overgegaan tot het op richten van een jeugdclub met het doel de jeugdige personen van 16—21 jaar, die lid zijn van een bij het C.N.V. aan gesloten organisatie voorlichting te geven over de sociaal-economische vraagstukken, en hun meerdere bekend heid te geven met het zeer belangrijke en veelomvattende werk dat meer dan veertig jaar wordt verricht door de Chr. vakbeweging. In een zeer gezellige bij eenkomst onder leiding van vriend Tj. B. v. d. Werf gaven zich spontaan 20 jon gens als lid op. Leiders van deze jeugdclub zullen zijn de vrienden U. Koers en Th. Bouma. Het is de bedoeling om Maandag 24 October voor het eerst als jeugdclub in vergadering bijeen te komen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1