Raadsvoorstellen Sneek S)ie.ïe.ndag, 1949 Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST PLUIMVEEVERENIGING „SNEEK EN OMSTREKEN” 4e JAARGANG No 77 DINSDAG 4 OCTOBER 1949 L KIEZEBRINK Politie doet goede vangst Jacobus Jillings overleden DIERENDAG VERLIEZEN IN INDOKESIE Dertig jaar bij de politie Wie terugkeren met de Zuiderkruis Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Geslaagd KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Bioscoopnieuws Verduistering Noordelijk Hengelaarstournooi Keurmeester Volkers gehuldigd Humanistisch Verbond Viswedstijd S. en 0. Niwin Kerstpakkettenactie Partij van de Arbeid Circus Strassburger komt Donderdag Het circus Strassburger komt in de nacht van Woensdag op Donderdag hier met een lange extra-trein uit Leeuwar den aan, waarna direct met het opbou wen op het Martiniplein wordt begon nen. Zoals bekend speelt hét circus slechts 2 dagen in Sneek en geeft het Vrijdagmiddag 4 uur een extra, vol ledige matinee. SNEEKER NIEUWSBLAD VRIJDAGS. Redacteur 4 October. BENOEMING. De heer Doevendans schetst de loop baan van deze buitengewoon bekwame keurmeester van konijnen, voorzover de bescheidenheid van dhr. Volkers spreker in staat stelde daarover gegevens te verkrijgen. Het inzicht, dat de konijnen fokkerij in de richting der veredeling moest gestuurd, liefde voor het dier in het algemeen en het konijn in het bij zonder, brachten de heer Volkers tot IJLST. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagden voor het propaedeu- tisch examen voor weg- en waterbouw kundig ingenieur de heren M. en R. Rei- nalda alhier. HEEG. Per 15 Oct. a.s. wordt overge plaatst van Heeg naar Huizum dhr. R. Schaap, commies alhier. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen het volgende verlies in Indonesië is gerappor teerd: KON. NED.-IND LEGER: Overleden 14 Sept, tengevolge van zijn bekomen verwonding op J Sept. sold. Ie kl. Asan, stamb. nr, 93640, uit Indonesië. KON. LANDMACHT: In de periode van 24 t.e.m. 30 Sept, geen verliezen. Aan de Rijksuniversiteit van Gronin gen slaagde voor het candidaatsexamen geneeskunde mej. D. J. Meyerman van Sneek. Redactie-adres ROVERSSYMPHONIE. Telken jare wordt in het Theater „De Uitkijk” te Amsterdam een traditionele reprise gegeven van de onvolprezen ge luidsfilm „Roverssymphonie” (Sympho- nie des Brigands). Deze traditie is zeer zeker verdiend, daar deze film van Friedrich Feher zonder enige twijfel een gebeurtenis is geweest in de geschiede nis der jongste muze. Zinvol en verantwoord zijn de close- ups. De grote moeilijkheid het plat naturalistische en het abstract theoreti sche te vermjjden werd, als het ware door het filmrhythme zelf opgelost. De achtergrond wordt door de sfeer en het klimaat van het eeuwige gevormd. De grootste verdienste in deze film is ech ter de zeldzame harmonie tussen beeld en geluid, die tot dusver nimmer werd verbeterd. Het is geen wonder, dat Cavalcanti na het zien van de film slechts één woord gebruikte: „Merveilleux”. Dit is de hoofdfilm in het Amicitiatheater a.s. Woensdag. Advertentieprijs 1 5 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 507 48 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Onze stadgenoot de opperwachtmees ter J. van der Kuur, thans bij de afde ling prijsbeheersing, herdacht Zaterdag jl. het feit dat hij voor 30 jaar in dienst trad bij de politie. Met de aanhouding van een tweetal Amsterdammers de jongeman G. H. v. W. en mej. J. R. heeft de politie een goede slag gedaan. Dit tweetal ope reerde de vorige week in onze stad en trachtte door oplichterij en flessentrek kerij verschillende zakenlieden er in te laten tippelen. Bij een schoenenzaak werden door dit tweetal, dat zich als echtpaar uitgaf, vier paar schcmen ge kocht welke aan een bepaald adres in Bolsward bezorgd moesten worden. Een paar schoenen werd meegenomen. Beta ling van alle paren zou bij aflevering in Bolsward geschieden. Toen de schoe nen aan het opgegeven adres afgeleverd zouden worden bleek dit niet te be staan. Het was dus gefingeerd. Bij een andere zaak werd een tas en beurs ge kocht. De beurs werd, ook zonder be taling meegenomen en ook hier werd opgegeven, dat de tas bezorgd moest worden in Bolsward. De juffrouw die, nadat de dame vertrokken was, arg waan kreeg, ging de dame achterna en zij kreeg inderdaad de beurs terug, want de juffrouw had zoveel contanten niet bij zich, doch had geen bezwaar, dat alles onder rembours afgeleverd werd. Natuurlijk had de betrokken zakenman ook hiertegen geen bezwaar, doch weer hetzelfde liedje. Het opgegeven adres bestond in Bolsward niet. De politie werd met deze practijken in kennis ge steld en de bewuste juffrouw, die, zoals later bleek, een Amsterdamse was, kon nog in Sneek worden ingerekend. De jongeman wist evenwel uit de voeten te komen. Het onderzoek wees uit dat deze per taxi naar Harlingen was ver trokken. Dank zij de medewerking der politie aldaar kon ook dit jongmens nog tijdig in Harlingen worden ingerekend. De politie heeft met deze aanhouding een goede vangst gedaan, want thans Alhier is aangehouden een 19-jarig jongmens, verdacht van diefstal van di verse goederen als lakens, slopen, eet gerei enz. uit een hotel waar hij deze zomer werkzaam was. Motief voor deze diefstal heette te zijn dat hij trouw plannen had. Heden is hij voor de Offi- j cier van Justitie geleid. Er is een openbare vergadering van de raad der gemeente Sneek op Donder dag 6 October, ’s avonds 7.15 uur. De agenda vermeldt behalve de reeds in dit en vorige nummers vermelde voorstellen o.a. een voorstel van B. en W. afwijzend te beschikken op een ver zoek van de afd. Sneek van de Vrije Jeugd Beweging om verlaging van de huur van het speellokaal der openbare lagere school 2. De tarieven, van vóór 1940 daterend, zijn reeds zeer laag in vergelijking met de huidige kostprijs. De huisvesting van de jeugdverenigingen heeft de volle aandacht van B. en W. Voor de benoeming van een directeur van de handelsavondschool voor de cur sus 1949/50 bevelen B. en W. aan de heer J. H. Doodkorte, hoofd van de R.K. Jongensschool, voor leraar in handels- rekenen en boekhouden in tijdelijke dienst aan die inrichting de heer J. A. Lokkerbol, hoofd van de R.K. school voor ulo, voor lid van het bestuur van de gem. sociale zorg, wegens bedanken van mevr. M. S. SpaanderKok: 1. mevr. G. KuipersArema, Winsemius- straat 5, 2. mevr. S. Schaafsmade Jong, Jachthavenstraat 26. B. en W. stellen voor rente en aflos sing te garanderen van een door de N.V. Bouwkas Rohyp aan de heer Th. Woud- stra te verstrekken geldlening. Voorgesteld wordt over te gaan tot de bouw van 7 duplexwoningen aan de De Bourbonstraat met steun van het rijk, en een gemeenschappelijke regeling met Wymbritseradeel aan te gaan betref fende het gebruik van het terrein van de reinigingsdienst der gemeente Sneek door bedoelde gemeente. Ook komen de volgende voorstellen nog aan de orde: Onbewoonbaarverklaring woningen. De toestand, waarin een groot aantal éénkamerwoningen in deze gemeente verkeert, is voor B. en W. aanleiding geweest een enquête in te stellen naar Verschijnt DINSDAGS en Administratie Comb. Drijfhout-Kieze'brink ©ft. Kantoor: GROOTZAND 56 Telefoon 3005 (K 5150) Op 4 October 1226 stierf in zijn kluis een vreemde heremiet. Zijn naam was Franciscus van Assisië, de legendarische vriend van verdrukte mensen en lijdende dieren. Een sjofele monnik, deze zanger van het zonnelied, maar hij heeft het grote leven intenser geleefd dan welk mens ook. Tijdgenoten moeten zich vaak van de man hebben afgewend, schouder ophalend, veelbetekenend op hun voor hoofd wijzend. Maar hem werd de kos mische verbondenheid geopenbaard, wel ke hun verborgen bleef. Al even dwaas moet men iemand heb ben gevonden, die ons zeer dierbaar was. Vroeger kenden vooral de grote steden bloeiende vogeltjesmarkten. De man kocht ze daar bij zakken vol, de schuw fladderende vinken en sijsjes. „Hai baas, je faugeltjes!” schreeuwden even later de kooplieden, wanneer ze de diertjes bij zwermen zagen ontsnappen. Zodra ze echter de grote gaten in de papieren zakken ontdekten haalden ze spottend de schouders op een die met molentjes liep. Dinsdag 4 October 1949, internatio nale dierendag. Men doet een beroep op de zachtere gevoelens van mensen, die zich maar al te vaak als aasvogels ge dragen. In een wereld vol van gevaar lijke spanningen, van zorgen, van oor logsinvaliden en -weduwen. Dwaasheid zou het zijn de aandacht te vragen voor het dier bij zoveel menselijk leed, indien men de strijd voor het redeloze schep sel zou moeten beschouwen als een zeer exclusief stokpaardje. Het is evenwel zó, dat dierenbescherming impliceert; mensenbescherming; een beroep doet op die eigenschappen welke de mens waar lijk méns maken. Hoe zouden we naas tenliefde mogen verwachten bij iemand die wreed is jegens dieren? Is deze dierendag nog actueel? Nie mand zal ontkennen, dat er zowel op het gebied an wetgeving als in de pu blieke gezindheid heel veel ten gunste is veranderd sedert de afschaffing van ongure vermaken als het palingtrek ken. Sterk leeft de gedachte van de die renbescherming in de kringen van de politie en in de harten van moderne, nuchtere mensen. Wie een lijmstok han teert riskeert een bekeuring. Leden van vinkersclubs mogen hun vogeltjes niet meer met een gloeiende breinaald de ogen uitschroeien. Het afgebeulde sle perspaard is grotendeels vervangen door de motor. Scherper werd de contróle op de veetransporten, op markten, zwer vende huisdieren, op de hitjes voor de woonwagens, op de techniek van het slachten. Vele steden bezitten asyls en inrichtingen om dieren pijnloos af te maken. En van groter betekenis is de veranderde gezindheid, vooral bij een moderne, beter voorgelichte en meer ge ïnteresseerde jeugd. De beste leden van verenigingen voor dierenbescherming zijn de junioren. Er is een belangstelling voor natuur-historie waar te nemen die veel belooft voor de toekomst. Desondanks blijft het beschamende feit bestaan, dat dierenbescherming in 1949 nog dringend, zeer dringend nodig is. Voor de ouders, om er hen van te doordringen, dat de manier waarop kin deren met dieren omgaan, van beslis sende invloed kan zijn op de vorming van hun karakter. Voor modieuze da mes, die allergehoorzaamst accepteren wat een despotische modekoning decre teert. De paradijsvogel en de struis zul len de hoeden versieren dus trekken expedities de binnenlanden in om het land der Papoea’s leeg te schieten. Op de markten, tijdens veetranspor ten, in sommige stallen, gebeuren nog altijd dingen, die spotten met elk hu maan begrip. De koper van vlees, af komstig van clandestiene slachting, mag zijn buit verteren in de wetenschap, dat hij niet alleen de gemeenschap helpt be stelen, maar bovendien schuldig js aan het doodmartelen van een dier. De wijze, waarop clandestiene slachters hun vak plegen uit te oefenen, tart elke beschrij ving. En dan dat leger van zwervende honden en katten. Niet iedere dieren vriend houdt er een huisdier op na, juist omdat de naoorlogse woningtoestanden zich daartegen verzetten. En niet iedere houder van hond of kat is een dieren vriend. Gevolg: zwervers, die onherroe pelijk onder de raderen van het verkeer worden vermorzeld. Niet zelden bericht men ons dat geldt zowel voor villa wijken als volksbuurten dat ergens een dodelijk gewond dier langzaam ligt te sterven, zonder dat iemand zelfs maar de moeite neemt ernaar te kijken, laat staan ervoor te zorgen dat het beest uit zijn lijden wordt verlost. Kleine kinderen komen nieuwsgierig naderbij, gooien steentjes, porren met stokken Er is nog zeer veel werk te doen in 1949. Moge het verricht worden in de geest van de rede die Koningin Juliana hield bij haar inhuldiging; in een geest „van eerbied jegens al wat leeft en groeit’". de Groot en Stoelwinder. In de Donderdagavond gehouden le denvergadering der afd. Sneek van de Partij van de Arbeid sprak de voor zitter, de heer P. V. d. Veen, waarde rende woorden tot de s leden, de heren J. de Groot en L. Stoel winder, in ’t bijzonder tot eerstgenoemde die 25 jaar de socialistische beweging in de Gemeenteraad vertegenwoordigde. Speciaal dankte hij de heer de Groot voor het werk dat deze direct na de be- vrijding heeft verricht, o.a. als voorzitter van de Woningcommissie, werk dat dub- i bel zwaar woog. Het bestuur wenste zijn waardering ook op stoffelijke wijze ken- de bekende Angora-^okker, baar te maken door het aanbieden van een boek aan beide heren en bloemen aan hun dames. De heer en mevr, de Groot namen deze geschenken direct in ontvangst, bij de heer en mevr. Stoel winder, die niet aanwezig waren, zullen ze thuis worden bezorgd. In deze vergadering werd de leden voorts de nieuwe partijvlag getoond, welke de afd. werd aangeboden door de Colportage-club, waarvoor de schenkers dank werd gebracht. Na afhandeling der agenda hield de heer P. Sikkes een causerie over twee belangrijke punten van het laatste Partij-congres, t.w. het Atlantisch Pact en de financiële en economische positie van ons land, op welke inleiding enige bespreking volgde. „Het Vissertje van Sneek”. Zondag 2 Oct. werd een aanvang ge maakt met een der grootste Noordelijke Hengelaars-tournooien, welke de laatste jaren gehouden werden. De orgai ito- ren „Sportclub Sneek” en de plaatselijke visclub „De Vriendschap” traden als gastheren op van de visclub „Langweer en omstr.” Er werd gevist op blei, bra sem en voorn, waarvan in totaal 77 stuks boven de 18 cm. gevangen werden. De totale lengte hiervan was 1825,4 cm. De dagprijzen voor het grootste aantal werden gewonnen door de hh. J. Hooge- boom, met 27 en S. de Jong met 16 stuks. Zondag 9 October komen de vis clubs uit Hoogezand en Oude-Pekela op bezoek. De heer J. Verbeek, onderwijzer aan o. 1. school 1 alhier is benoem hoofd der school te Oudehorne. Tot slot mogen wij nog even opwek ken de afd. Sneek van de Ver. tot be scherming van Dieren door het lidmaat schap te steunen. Voorzitter is dr. J. P. Otto, Leeuwarderweg 50A, secretaris de heer J. Hammer, Jachthavenstraat 41. En mogen wij ook nog even wijzen op de Woensdag te houden voordrachtavond van deze afd., waar mevr. Wies de Jong Defresne voordraagt uit „Metgezel len” van A. M. de Jong? Verpachting brug bij de Dille en een perceel weiland. B. en W. stellen voor nu op 12 Mei 1950 het tijdvak van de lopende verpachting eindigt, opnieuw voor de tijd van 3 jaar onderhands te verpachten aan de wed. T. Walma te Rauwerd het recht van in ning van de tolgelden bij de brug over de Sneker1Leeuwarder Trekvaart bij de Dille, met gebruik van de woning enz., alsmede van een perceel weiland. De pachtsom bedraagt 160 per jaar plus 60 per jaar voor het weiland. Toekenning premie voor woningsplitsing. B. en W. stellen voor aan P. en A. H. Boomsma alhier, eigenaren van het per ceel Kleinzand 92, tenbehoeve van de splitsing van deze woning in een bene den- en een bovenwoning een premie toe te kennen van 2520, waarvan het rijk 1890 betaalt, zijnde het maximum be drag, dat in dergelijke gevallen kan j worden gegeven en de gemeente 630. De werkzaamheden dienen uiterlijk 20 Juni 1950 te zijn voltooid. Laten we een dag beseffen, Eén dag: „4 October-dag”, Wat góéd recht voor mens en dier is, Wat er kan, wat móét, wat mag. Laten we een dag beseffen En die dag heet „Dierendag”, Dat het dier mag aanspraak maken Op góéd-menselijk gedrag. Laten we een dag beseffen Hóé we zijn ook voor de méns Dat we wel iets eisen mogen, Doch gebonden aan een grens. Laten we een dag beseffen En maakt dat het dier gewaar: Wat wij op die dag beseften, Lééft in ons het héle jaar! PHILIA. zijn studie op het gebied van het keuren en tot de hoogste trap welke op dit ge bied wel kon bereikt worden. Op 22- jarige leeftijd zijn eerste officiële keu ring te Workum verrichtend, verwierf hij daar al direct een goede naam, welke zich steeds meer verbreidde. De heer Volkers gelukwensend met zijn jubileum en hem cok dankend voor wat hij voor dez' vereniging heeft gedaan, biedt spr. hem namens S. en O. een prachtige rooktafel als stoffelijk blijk van waar dering aan. De jubilaris dankte in een hartelijk en bewogen woord voor de hul diging. Nadat de heer A. Brouwer ver slag had uitgebracht over de jubileum tentoonstelling op Hemelvaartsdag ge houden, waarvan het batig saldo ad 550 al even verheugend stemt als het aantal inzendingen nl. bijna 670, waar mede S. en O. ver vooraanstaat op dit gebied, werd de door de heer J. van Net ten van deze tentoonstelling vervaardig de film vertoond, welke vertoning een groot succes was. De tafelkeuring voor jonge 'oren ge boren in 1949 wordt te Sneek gehouden op 8 October in garage Leeuwen van 10 tot 4 uur. Keurmeesters zijn: voor konijnen de heer D. Volkers, voor pluim vee de heer L. P. Keissen uit Groningen. Voor leden woonachtig ten zuiden van Sneek, is er, alleen voor de afd. konijnen, weer gelegenheid de dieren te doen keu ren in café A. Visser te Heeg, op 5 Oct., eveneens van 10 tot 4 uur. Bij de rondvraag bleek o.a. dat de heer Verdaasdonk zal optreden als leider van de jeugdafdeling. Dr. Garmt Stuiveling over „Zedelijkheid en fatsoen”. Blijkens advertentie in deze courant, spreekt Zaterdag a.s. des avonds om 8 uur in hotel Hanenburg de bekende let terkundige Dr. Garmt Stuiveling voor het Humanistisch Verbond alhier. Het onderwerp „Zedelijkheid en fat soen” doet voor velen misschien iéts vreemd aan. Toch is het wel van belang om te horen wat een buitenkerkelijk hu manist denkt over „Zedelijkheid” en hoe over „fatsoen”. De grote massa, gesteund door haar geestelijke leiders, meent dat zedelijk- heids-begrippen en fatsoen slechts ge baseerd kunnen zijn op een dogmatisch, liefst Christelijke leerstelling. Dit is in genen dele waar. Ook wij, niet kerke lijke en niet christelijke humanisten heb ben onze levenswaarden en inzichten, tengevolge waarvan ons een duidelijk beeld voor ogen staat wat „Zedelijk” en wat „Fatsoenlijk” is. Waar het echter wel aan mankeert? Dat is, dat er nog zovelen zijn die zich nooit of hoogst zel den rekenschap geven van de grote levensvragen die de mensen beroeren en hen, vaak onbewust, leiden. Het Hu manistisch Verbond is opgericht om de zoekers aan te trekken, om gezamen lijk de levensvragen te bespreken om zo doende met elkaar te komen tot een betere verhouding van mens tot mens en daarlangs tot een betere samenle ving. Hebt u interesse? Kom dan Zater dagavond luisteren naar wat de 2e Voor zitter van het H. V. ons te zeggen heeft. HET BESTUUR. De leden van de Sneker Pluimveever. S. en O. hebben Zaterdag een viswed- strijd gehouden. Met de Wetterwille van de heer J. Bakker heeft men een bezoek gebracht an de Koevoet. 20 deelnemers hebben elkaar de eer der overwinning betwist. De eerste vis werd gevangen door de heer H. Haagsma, de langste kwam op naam te staan van de heer Verdaasdonk, de kleinste vis werd ver schalkt door de heer W. Jonkmans en de meeste werden gevangen door de h.h. H. Koerten en C. Grunstra. Het is een zeer gezellige dag geworden, die afge wisseld werd met het spelen van twee partijen kaatsen waarvan winnaars wer den de h.n. H. Haagsma en Jopie Ruiter. Vermelden we tenslotte nog dat de heer J. Krot met ’t hengelen zeer onfortuin lijk was, daardat de top van zijn hengel niet bestand bleek tegen het gewicht van een zeer grote snoekbaars, waar door men deze niet op het droge kon brengen. De prijzen die uit medailles be staan zullen aan de winnaars op de e.v. vergadering worden uitgereikt. Kobus Jillings dood. Een schok bracht dit bericht Zaterdagmorgen te weeg bij zijn vele sportvrienden. De al tijd vieve en levenslustige Kobus met zijn glundere gezicht straks niet meer bij de kaatswedstrijden. Het is moeilijk te verwerken, vooral voor hen, die zijn sportloopbaan hebben meegemaakt. Ko bus was een typische kaatser. Hij be hoorde niet tot de categorie die uitzon derlijke prestaties verricht. Een uit blinker als uitslager of aan de stuit is hij nooit geweest, hoewel hij met zijn goede kijk op het spel ook op deze plaat sen heel wat punten vergaarde. Zijn kracht lag in het tussenspel en hierin was hij door zijn vurig temperament en zijn feeling voor het spel moeilijk te evenaren. De ballen moesten al heel goed geplaatst zijn, wilden ze hem op het mid denterrein of aan de „boven” passeren. In zijn lange loopbaan als kaatser heeft hij dan ook heel wat prijzen gewonnen, maar het mooiste succes boekte hij in 1918 in eigen plaats, toen hij met A. Rienstra en Jan de Vries de „bond” won. Tot aan zijn dood was hij één der actief ste leden van de kaatsver. „Sneek” en zijn plotselinge verscheiden op 54-jarige leeftijd betekent voor de kaatssport in onze stad een gevoelig verlies. Maar wat betekent dit tegenover dat, wat zijn vrouw en kinderen in hem verliezen. Wij kunnen hun slechts dit tot troost geven: hij stond bij al zijn sportmakkers in hoog aanzien en hij zal bij hen blijven voort leven als een oprecht sportkameraad. Ook in de voetbalsport was Kobus vroeger geen onbekende. Reeds als jon gen was hij lid van de voetbalvereniging „Sneek” en hij bracht het bij deze club tot doelverdediger van het eerste elftal. Dinsdagmiddag heeft de begrafenis plaats en ongetwijfeld zullen vele sport, vrienden hem dan de laatste eer bewij zen. Kobus, rust in vrede! Ten bate van bovengenoemde actie had het plaatselijk Niwin-Comité Zater dagmiddag in het Zuidersportpark diver se sportwedstrijden uitgeschreven. De be langstelling was jammer genoeg gering. Begonnen werd met een Volleyball-wed- strijd tussen de zestallen van de Sneker Politie en de R.H.B.S. De opstelling van de teams was als volgt Politie G. Duits, B. Liemburg, T. Ruis, P. Hofing, C. Hofing, W. de Boer, Rijks-H.B.S. H. Steenbeek, P. Wieringa, N. Manak, J. Tjaberings, K. Zandhuizen, G. Vleer. De politiemannen die met een onvolledige ploeg uitkwamen, werden in twee sets geslagen, nl. 2 maal 4—15. Meer span ning zat er in de strijd tussen de zes tallen van T.G.P. en van de Noord- Oosthoek. T.G.P. verscheen in de navol gende opstelling IJ. Ozinga, H. Faber, F. Bakker, A. Zandstra, P. Zandstra, W. van Reekum. De Noord-Oosthoek bracht het navolgende zestal in T veld G. v. d. Zee, D. Faber, E. Speerstra, W. Dees- ker, S. Tichelaar, J. Woudsma. Het eerste set was met 1512 voor T.G.P., maar het volgende op 1416 voor de Noord- Oosthoek. Het beslissende set was op 15—17 voor de Noord-Oosthoek. Hierna speelden eerst de verliezers de S.P.S.V. tegen T.G.P. In drie sets werd T.G.P. winnaar. De uitslag was 158, 415, 159. Ook nu deed de onvoledigheid van 't politie-team zich gelden. De wlnnaars- ronde tussen de R.H.B.S. en de N.O.H. bracht weer meer spanning. Ook hier moesten 3 sets de winnaar aanwijzen. De R.H.B.S. was de gelukkige en won met 8—1$, 15—12 en 15—13. Het N.O.H.- team dat het le set won heeft aardig aangeleerd sedert we dit zestal zagen strijden tegen de politie op het terrein van de Noord-Oosthoek. De totaal-uit- slag is: R.H.B.S. kampioen, 2. N.O.H. 3. T.G.P.; 4. S.P.S.V. Voor de wieler wedstrijden hadden zich 8 deelnemers la ten inschrijven, nl. G. Rinsma, T. Toorn- stra, W. Offringa, Tj. Bakker, J. Bak ker, A. Roosenstein, B. Bok, D. de Boer. Dit werd een afval-wedstrijd over 360 meter grasbaan. Het parcours eiste van de deelnemers veel uithoudingsvermo gen, want de baan bleek zeer zwaar te berijden, le werd Doede de Boer, 2e B. Bok en 3e A. Roosenstein. De prijzen be stonden uit medailles. Doede de Boer werd ‘dus kampioen. Voor de 3000 meter loop kwamen 14 deelnemers aan de start, nl. W. Visser, K. Visser, A. Visser, B. Poiesz, J. Poiesz, A. Poiesz, W. Bakker, A. Bakker, E. Andriol, J. de Groot, B. v. d. Veer, H. de Jong, A. Gerbrandij, M. Gerbrandij. Hiervan volbrachten 6 deelnemers de 9 rondjes om genoemd terrein. De le prijs was voor A. Poiesz, de 2e voor H. de Jong. 3e en 4e aankomenden waren resp. J. Andriol en J. Poiesz. De kam pioenstitel van Sneek was dus voor A. Poiesz. Met de Zuiderkruis, vertrokken van Tandjong Priok 17 Sept, en te Rotter dam verwacht op 10 October, keren o.a. uit Indonesië terug: soldaat S. Agema, Terkaple 39; soldaat G. N. Gerritsma, le Woudstraat 7, Sneek; soldaat H. de Jong, Scharnegoutum 80 C; soldaat M. de Jong, Scheepswerf, Heeg; soldaat A. J. Vieleers, Amaliastraat 49, Sneek; korporaal J. M. Wassenaar, Oudega (W.), Hoofdstraat 86; van het corps mariniers T.S.M.: W. Jellema, Koop- mansgracht 68, Sneek; mar. W. Kam- stra, Priorstraat 54; ar. J. Stobbe, Woudvaartkade, Sneek; mar. J. H. van Meekeren, Parkbuurt 33, Sneek; van de Kon. Marine: str. A. Reidinga, Anje- lierstraat 10, Sneek. bleek reeds dat zij zich op meerdere plaatsen o.a. Bolsward, Alkmaar, Ber gen, aan soortgelijke practijken schuldig maakten. Het onderzoek is nog in volle gang. Dinsdag zullen zij vermoedelijk voor de Officier van Justitie te Leeu- warden geleid worden. de woningen, welke binnen afzienbare tijd onbewoonbaar moeten worden ver klaard. Het onderzoek is nog niet be ëindigd, zodra een volledig overzicht is verkregen en de woningpositie in deze gemeente zulks maar enigszins toelaat, hopen B. en W. voorstellen hieromtrent bij de raad in te dienen. Ten aanzien van enkele in zeer slechte staat verkerende woningen, die op een na leeg zijn gekomen, menen B. en W. thans reeds te moeten voorstellen tot onbewoonbaar verklaring over te gaan nl. de percelen Oosterdijk 77, 2e Badhuisbuurt 7, le Boschdwarsstraat 4, 2e Steenklipstraat 37 en Swerissteeg 6. Laatstbedoeld per ceel is bewoond doch zal binnenkort worden ontruimd. Deze woningen kun nen door het aanbrengen van verbete ringen niet meer ter bewoning geschikt worden gemaakt. B. en W. stellen dus voor tot onbewoonbaarverklaring over te gaan. een algemene leuenverg mg m zaai De waardering voor de h.h. Hanenburg. De convocatie vermeldde de oproep „Komt in grote getale” en de leden hadden daaraan in zo grote mate gevolg gegeven dat de voorzitter, de heer H. Doevendans zijn voldoening daarover kon uitspreken in zijn wel beden raads- i komstwo >rd. Spreker wenste de pen ningmeester de heer A. Brouwer geluk met het huwelijk van zijn dochter, dat juist heden in Engeland voltrokken werd en de heer Smit, het afwezige zieke be stuurslid, een spoedig herstel. De secre taris, de heer B. Bok las de notulen welke onveranderd werden vastgesteld. Bij het punt ingekomen stukken werd o.a. meege^eeld dat de heer Kortman, voor een lezing zal worden uitgenodigd, waarna een der belangrijkste punten van de agenda, de herdenking van het 40-jarig keurmeesterschap van de heer D. Vol kers aan de orde komt. Een deputatie uit de leden nl. de h.h. Brouwer, Koster en Koerten hadden op uitnodiging van de voorzitter de heer Volkers erelid en een der oprichters der ver. per auto van huis gehaald en in de vergaderzaal binnengeleid, waar hij alvast met een warm applaus werd ontvangen. Huldiging keurmeester Volkers. Bovengenoemde ver. hield Donderdag een algemene ledenverg .ng in zaal

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1