Buitenlands overzicht Kiekjes UIT HET VERLEDEN Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Nieuwe Bonnen I VRIJDAG 7 OCTOBER 1949 4e JAARGANG No 78 Redacteur L. KIEZEBRINK Moedercursus Mariandel aus Wien Begrafenis Jac. Jillings Niwin te Sneek Voordrachtavond Dierenbescherming Bioscoopnieuws 1 J. C. P. Salverda De reizende beiaard A. ft S. 1 I I Het Sneeker Nieuwsblad Is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD -- Nieuwe bonnen voor werkkleding S it l. KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Russisch-Zuid Slavisch vriendschapsverdrag opgezegd - Republiek wordt in Oost-Duitsland gevormd - Chinese volksrepubliek vraagt om erkenning Hgi I SNEEKER NIEUWSBLAD Gezicht van Oosterpoortsbrug op bolwerk (nu Prins Hendrikkade). Oude brug van Oude Koemarkt naar Hoogend. 5 ook KERKNIEUWS, Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2-50 per Kali jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. X Drijfhout, Sneek. HET FRANSE KABINET AFGETREDEN. Wegens het aanhoudende meningsver schil in de regering over loon, en prijs politiek is het kabinet-Queuille afge- breden. Gerei. Kerken, beroepen te Scharne- goutum 3. H. Antuma te Gorredijk. De bonnen H 19 en L 19 voor werk kleding zijn geldig verklaard. OOK ZUID-SLAVIE ERKENT DE CHINESE COMMUNISTISCHE REGERING. De Zuid-Slavische regering heeft ook het Russische voorbeeld gevolgd en de Chinese volksrepubliek erkend. in 12 Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS» Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrirtk Co, Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie-adres Het Amicitie Theater heeft van heden t.e.m. Zondag als hoofdnummer: „Ab bott en Costello zwaaien af”. De Abbott en Costello-films hebben altijd een enorme toeloop er zijn nu al 19 suc cesfilms van dat tweetal uitgebracht en die mag men ook naar deze nieuwe film verwachten, waarin de heren, over bodig in het lege, en blijkbaar ook over bodig in de maatschappij, toch vol grap pen en grollen zitten. Ze treden hier ook op als pleegvaders van een zeven-jarig Frans oorlogsweesje, charmant gespeeld door de kleine Beverley Simmons, dat ze op hun troepentransportschip hebben meegesmokkeld. De vrouwelijke hoofd rol is in handen van Joan Fulton, en zij met Tom Brown brengen door een lief desgeschiedenisje wat romantiek nog in deze lach-film. treffende bonnen voorkomen) Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE MD, MH 911 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter B. De niet-aangewezen bonnen 325, 327, 328, 329, 330, 331, 332, 333, 335, 336, 337, 338, 339 Algemeen kunnen worden vernietigd. Voor het wakkere bestuur van de afd. Sneek van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, dat er steeds op uit is iets goeds te brengen, moet het wel een grote teleurstelling zijn geweest, dat de belangstelling voor de Woensdagavond gegeven voordrachtavond niet groter was. Het gebodene viel zeer in de smaak en verdiende meer toehoorders dan het handjevol mensen, dat in Zaaltje Piso bijeen was. In zijn welkomstwoord zeide voorzitter dr. J. P. Otto, dat deze bij zondere vergadering ter gel' enheid van Dierendag nu eens niet gericht was te gen het alternatief „dierenmishandeling” hoewel deze er pessimistisch gespro ken ondanks het goede werk van de po litie en eigen inspectie Itijd wel zal blij ven maar dat men de leden en be langstellenden iets wilde brengen, waar door zij zich nader verbonden zullen ge voelen met het werk van dierenbescher ming. Door haar avonden hoopt de afd. de lauwheid ten opzichte van de levende wezens te bestrijden en belangstelling en liefde voor de dieren op te wekken. Op verzoek van mevr, de Jong Defresne las de voorzitter vervolgens de inleiding voor, welke prof. Donath schreef voor het boek „Metgezellen” van A. M. de Jong en waarin deze de recht schapenheid en eerlijkheid van de schrij ver, die op 8 Oct. 1943 het slachtoffer werd van een Silbertannemoord, duide lijk in het licht stelde. Mevr, de Jong las daarna twee frag menten voor uit genoemd werk, het laatste dat door haar echtgenoot werd uitgegeven, en door de prachtige ver tolking van het geschreven woord, werd haar voordracht een groot succes. Ge boeid hebben de aanwezigen zitten luis teren naar de lotgevallen van „Fifitje”, het frivole Malthezer leeuwtje, dat met een rare gewoonte behept was en van „Max”, de robuste Airdale terrier, die door zijn vroegere eigenaar zo afgericht was dat hij buiten zijn baas in alle men sen een vijand zag. In een kort slotwoord, waarin hg de voordracht van mevr, de Jong buitenge woon meesterlijk noemde en haar daar voor hartelijk dank bracht, gaf voorzit ter Otto zijn visie op het werk. A. M. de Jong, zo zeide spr., heeft niet de fout van vele schrijvers gemaakt om de geest der dieren te vermenselijken. Door scherpe waarneming heeft hij het vraag stuk van de omgang met dieren op we tenschappelijke wijze behandeld en daar door heeft zijn werk grote waarde voor de mensen die met dieren omgaan. Tenslotte wekte hij de aanwezigen op om de vereniging door het lidmaatschap te steunen. De reizende beiaard komt ook enkele plaatsen in Friesla" d. Op October zal men dit reizende carillon in Bolsward kunnen horen, de 13e te Leeu warden, de 14e te Dokkum. Alle bespe lingen zuHen geschieden door onze Sneker beiaardier Flucie van Bergen» Dinsdagmiddag 2 uur heeft alhier op de Algemene Begraafplaats de teraarde bestelling plaats gehad van ’t stoffelijk overschot van de jl. Zaterdag zo plotse ling overleden Jacobus Jillings. Een lange stoet van familieleden en sport vrienden heeft hem naar zijn laatste De opbrengst van de Niwin- Kerstpakkettenactie. De totale opbrengst van de Niwin- Kerstpakkettenactie aan couponver- koop, collecte, sportwedstrijden en van de S.H.J.O.-clubavond alhier is f 1416.84, een mooi resultaat, het bedrag is zelfs hoger dan de opbrengst in de gehele stad Groningen. met Chinese belangen in tegenstelling kan brengen. Als het Westen zich weet te verstaan met dat andere machtige rijk in Azië India en zijn bijdrage levert tot het verhogen van de welvaart der Aziatische volken, waarmee men betrek kingen onderhoudt, liggen hier nog wel enige kansen. Maar helaas heeft West- Europa voorlopig nog zorgen genoeg over eigen welvaart. De devaluatie heeft problemen opgeroepen, welke nu reeds in Frankrijk wrijving tussen de rege ringspartijen veroorzaken. Frankrijk vooral kan de Engelse devaluatie, die de andere landen meesleepte, moeilijk ver kroppen, en het is met enige andere landen o.a. Nederland in overleg ge treden, om gezamenlijk de gevolgen van de devaluaties nog eens na te gaan. En geland en België hebben overigens enige maatregelen genomen welke het onder linge handelsverkeer tussen de West- Europese landen kunnen bevorderen. Ten slotte: Wij hebben in dit overzicht niets meer over de atoombomkwestie gezegd, hetgeen niet betekent dat ze de geesten niet meer bezig houdt. Integen deel men acht haar nog altijd het voor naamste punt in de discussies in de Ver. Naties en Veiligheidsraad en zoekt ook naar een middel om in deze zaak tenminste de grote mogendheden tot een vergelijk te brengen. Maar aang^zien dat moet berusten op wederzijds ver trouwen, terwijl er nu wederzijds wan trouwen is, ziet men nog geen uit komst. Ook de punten die de laatste da gen in de Ver. Naties aan de orde waren als de Italiaanse koloniën, Grie kenland en Korea, laten wij thans ter zijde, ook de discussies daarover immers werden beheerst door het wantrouwen tussen West en Oost. daan en dat is geen wonder, want de Chinese „volksrepubliek” is er een naar l Russisch model, welke bovendien het grootste deel van China omvat. Al is het wel een beetje grappig dat Moskou nu een regering erkent die slechts een deel, zij het een groot deel, van China vertegenwoordigt en het Westen het recht ontzegt dat in Duitsland te doen, het gezag van de Chinese nationalisti sche regering is zo ineengeschrompeld dat ze ook in' het oog van het Westen nauwelijks nog aanspraak op erkenning kan maken. De Russen hebben van hun kant die dan ook maar meteen inge trokken en zien dus de communistische regering als vertegenwoordigster van geheel China. Voor het Westen is de kwestie oneindig veel moeilijker, tal van Westerse landen hebben vriendschaps verdragen met de nationalistische rege ring en men kan in de Chinese volks republiek thans ook geen vriend zien, doch slechts een bondgenoot van Rus land, dus een tegenstander, doch die op de duur een formidabele macht kan wor den, welke een eerste rol in Azië zal kunnen spelen. De kwestie van de er kenning dezer volksrepubliek zal dus door het Westen met een koel hoofd en zin voor de werkelijkheid moeten wor den bekeken. Het heette a .nkelijk dat zowel de landen van het Atlantisch pact als die van het Britse G nenebest dit probleem onderling zouden bestude ren, doch slechts zeer kort na de Rus sische erkenning van de Chinese volks republiek berichtten de Ver. Staten dat ze niet van plan waren deze republiek onmiddellijk te erkennen, blijkbaar wil len ze het overleg dat Engeland met andere landen pleegt dus doorkruisen en beïnvloeden. Londen scheen nl. naar een erkenning over te hellen. We zullen niet op de gevolgen ingaan welke de erken ning door Rusland van de volksrepubliek en een eventuele niet-erkenning door het Westen voor de Ver. Naties zal heb ben. De Russen erkennen de huidige Chinese nationalistische vertegenwoor diging bij de Ver. Naties nu niet meer, wier klacht tegen Moskou over de steun door de Sovjet-Unie aan de Chinese communisten verleend op de agenda van de nu bijeen zijnde vergadering der V. N. is gebracht, natuurlijk tegen de wens van Rusland in. En welke invloed heeft het Russische besluit inzake China op het eigen voorstel van Moskou in deze vergadering gedaan om de grote Vijf dus daar is China ook bij door de V. N. te doen uitnodigen om een onder ling vredespact uit te werken. Of was het misschien de bedoeling langs de weg van dit vredespact communistisch Chi na in de Ver. Naties te loodsen? We zul len er nu niet bij stilstaan, er komt nog gelegenheid genoeg voor, want deze kwestie zal nu voortdurend op de voor grond blijven en men kan felle debatten er over in de Ver. Naties verwachten. Wel mag er de aandacht op gevestigd dat de hartelijke verhoudingen welke nu, naar verondersteld mag worden, zullen ontstaan tussen de Russen en de Chinese volksrepubliek nog niets zeggen voor een meer verwijderde toekomst. De hui dige Russische politiek is zeker niet alleen communistisch maar is ook ge richt op een uitbreiding van Ruslands macht de satellieten in Europa heb ben dat ondervonden welke ze heht Men schrijft ons: In verschillende dag- en weekbladen is al meerdere malen gezinspeeld op de toonaangevende plaats die Sneek in de Friese samenleving inneemt. Dat dit is kunnen worden bereikt ligt wel hierin dat er een innige samenwerking be staat, die dan ook de Niwin is ten goede gekomen, toen na lange tijd van voor bereiding door alle bestaande Thuis fronten, zoals Band-Indië, Katholiek Thuisfront, Protestants Interkerkelijk Thuisfront samenwerkend in Niwinver- band met welwillende medewerking van ik zou haast zeggen geheel Sneek deze Niwindag 1 October tot een groot suc ces is geworden wat allen met gerecht vaardigde trots kan vervullen. Alhoewel nog niet alle collectanten en collectrices hadden afgerekend, was op Zaterdag avond toch al een zodanig bedrag binnen gekomen, dat de verwachtingen verre overtrof. De zeer geslaagde avond die in Amicitia volgde staande onder de geestelijke vader van de gehele Niwin- actie, de ons allen welbekende Henk Stuurop die zozeer aanvoelt hoe steeds meer en vaker voor Onze Jongens moet worden gewerkt, o.r. hij deze zelfde Jon gens persoonlijk heeft kunnen bezoeken en derhalve hun noden kent, was even eens ’n groot succes en er kon door ver schillende zakenmensen in Sneek wel willend voor dit goede doel kosteloos be schikbaar gestelde prijzen een loterij worden gehouden. Verder kan als een zeer verheugend feit worden kennis gegeven dat ook in Sneek evenals op diverse plaatsen zich een Niwin Brigade heeft gevormd, be staande uit jonge mannen en vrouwen die volkomen doordrongen zijn van de noodzakelijkheid om Onze Jongens in In. dië in hun moeilijk bestaan een morele steun te zijn. Wij willen hopen datwanneer deze Brigade in het belang van dezelfde Jongens in Indië tot actie overgaat dat dan niet tevergeefs een beroep op de Sneker bevolking zal worden gedaan en deze Brigade geen weigering van welke aard ook krijgt te incasseren. Laat hun devies O.Ké wij Leven mee met Onze Jongens Overzee ook het uwe zijn. Genoemde Brigade bestaat uit de na volgende dames en heren: Joop de Vos, Wopke Veenstra, Sietse Vrieswijk, Joop Jansen, Ulbe Bakker, Be de Jong, Tini Teunissen, Henni Mulder, Sien Bakker, Elli Faber, Thomas Jan v. d. Werf en Elias v. d. Zee. Binnenkort hopen wij u meer van deze Brigade te kunnen mededelen, die 1 Oct. na ’n welkomstwoord van burgemeester Rasterhoff door de adj.dir. der Niwin, de heer Drost ten stadhuize geïnstal leerd is. Dinsdagavond bracht het Residentie- operettegezelschap in Amicitia de Ween- se operette „Mariandel aus Wien” van Hans Adler. Het verhaal van deze zich rond 1900 in Wenen afspelende geschie denis is even simpel als afgezaagd: Ma riandel, de ziel van het Restaurant „Zumm Canari”, is verliefd op haar pa troon. Deze, Hans Thomeycr geheten, zoekt het aanvankelijk hogerop en tracht ten koste van het geld van de zaak in het gevlei te komen bij Pepi Blumauer, een gevierde ster van het Operaballet. Door zich op een gemas kerd bal uit te geven voor haar beroem de zuster Laura Patuzzi, weet Mariandel tenslotte na veel verwikkelingen de liefde van Hans Thomeyer te winnen. Dit gegeven is door Hans Adler tot een vlot en smaakvol geheel verwerkt. Rond de 3 hoofdpersonen schaart zich ’n aantal karakteristieke figuren uit de aristocratie van het Wenen van 1900. De opvoering was in vele opzichten goed verzorgd. Wouter Canoy en Friedl Dotza in de hoofdrollen speelden uit stekend. Jammer dat de stemkwaliteiten van de laatste wel wat al te bescheiden waren. Claire Clairy, als Pepi Blumauer beheerste haar rol van licht"mige dan seres volkomen en met de kostelijke baron Leopold (Rob Milton) vormde zij een prachtig paar. Hoewelstijlvol was hun optreden niet altijd en soms had men het gevoel een goed show-num- mer van de revue te aanschouwen. Beter in stijl waren Gerard Muller en Jesef Baar, resp. als aartshertog Theodoor en Oberkellner, terwijl ook de rollen van Vorstin Schaumburg en Gravin Thyll goed getypeerd werden. Bert van Don gen als Graaf Ferdinand en Annie Forst als piccolo lieten zich wel eens wat te veel meeslepen door het nonsensikale van het geval. De balletgroep tenslotte maakte o.l.v. Miep Kranendonk een keu rige indruk. Al met ai wist dit gerouti neerde gezelschap het publi wel te amuseren, waartoe de fraaie decors en costumes het hunne bijdroegen. Dat de in het programmaboekje afgedrukte ad vertenties ook in de dialoog zo nu en dan verwerkt waren, kon de gunstige indruk van het geheel niet verstoren. De muzikale leiding was in handen van Herman Woustra, die met het be scheiden maar slagvaardig orkest goede resultaten bereikte en dikwijls de echt Weense sfeer wist te scheppen. Dat de piano bijna een kwart toon te laag stond, kon hij tenslotte niet helpen. De zaal was ongeveer voor de helft gevuld, wat, gezien de overladen culturele agenda van deze weken niet al te zeer verwonderde. De aanwezigen hebben echter dubbel kunnen genieten van vele goede staaltjes zang-, dans, en toneel spelkunst. L. G. De Russen schijnen hun balans te hebben opgemaakt. Tito’s Zuid-Slavië hebben ze afgeschreven, als zijnde een h.i. rotte appel, welke het gehele satel- lietgezelschap in de Kominform-mand zou kunnen aansteken. Moskou heeft het vriendschapsverdrag met Zuid-Sla vië opgezegd, en de satellietstaten, be halve Albanië, hebben dat voorbeeld ge volgd. Door de opzegging dezer vriend schapsverdragen verandert er in wezen niet veel, maar het is een gebaar om zowel binnen- als buitenland te tonen dat Zuid-Slavië voor de Russen heeft afgedaan. Dat het verscheuren dezer verdragen zou betekenen dat de weg nu vrij is voor .oorlogshandelingen jegens Zuid-Slavië wordt in het algemeen niet geloofd, ook bestaande vriendschapsver dragen hebben nimmer oorlogshande lingen belet. Men beweert zelfs dat het opzeggen dezer verdragen betekent dat er geen officiële oorlog zal komen, want wilden de Russen die, dan zouden ze hem bij verrassing beginnen en niet eerst verdragen opzeggen. Nu wordt Zuid- Slavië zo’n beetje vogelvrij verklaard, er zal zoveel mogelijk in het binnenland en aan zijn grenzen worden gewroet, terwijl Tito heel erg op zal moeten pas sen voor zijn hachje, er werd reeds een mislukte aanslag gemeld. De Zuid-Sla- vische maarschalk heeft intussen nog eens de paraatheid van zijn legers, die manoeuvres hebben gehouden, geprezen en in een nota aan Moskou bij de Rus sen protest aangetekend tegen het op zeggen door de Sovjet-Unie van het voor de tijd van 20 jaar gesloten vriend schapsverdrag en de Russen er van be schuldigd de internationale beginselen neergelegd in het Handvest der Ver. Naties te hebben geschonden. Men ver wachtte in het begin van deze/week dat Zuid-Slavië zijn geschil met de Russen ook spoedig voor de Ver. Naties zou brengen. Enig practisch resultaat is daarvan niet te verwachten, maar een Een prettiger balanspost dan Zuid- Slaviè en West-Duitsland is voor de Russen communistisch China, dat thans een centrale regering heeft gekregen, en erkenning door de mogendheden demonstratie dat het Westen op zijn beeft verzocht. De Russen en de satellie- hand is zou het Tito misschien wel op- j ten hebben direct aan dit verzoek vol leveren, en dat is voor de eigen bevol king van betekenis. Dat de primaat van Zuid-Slavië, mgr. Stepinac, in 1946 via een even geruchtmakend proces door Tito gevangen gezet als dat tegen kar dinaal Mindszenthy in Hongarije ge voerd, eerstdaags waarschijnlijk in vrij heid wordt gesteld, bewijst hoezeer Tito thans prijs stelt op goede betrekkingen met het Westen. Waar men hiermede echter een beetje voorzichtig is, het ene land zelfs meer dan het andere. Dat blijkt wel uit de kwestie van Zuid-Sla- vië’s candidatuur voor de Veiligheids raad. Er komt een zetel voor een Oost- Europees land vrij, en tot nog toe liet men Oost-Europa zelf uitmaken welke der Oost-Europese landen die zetel zou bezetten. Rusland en zijn satellieten hebben Tsjecho-Slowakije als candidaat. Een aantal Westerse landen, o.a. de Ver. Staten, willen echter Zuid-Slavië, maar Engeland is geneigd de Tsjecho-Slowaak- se candidatuur te steunen zowel omdat daarmee een traditie geworden methode wordt gevolgd, als om een misschien veel zwaarder wegende reden nl. deze dat men Tito niet over het paard wil tillen. Wanneer hij zozeer door het Wes ten op de voorgrond wordt geschoven zou hij zich kunnen gaan verbeelden zich velerlei d' igen te kunnen veroorlo ven en een dergelijke uitdagende houding tegen Rusland aannemen, dat de koude oorlog toch overging in een echte. Met Balkanlanden moet men altijd voorzich tig zijn, Griekenland moest ook al in toom worden gehouden anders had het zijn troepen Albanië laten binnen drin gen. En wie weet wat Tito zou doen, als de Bulgaren grensincidenten veroorza ken waarop men kan rekenen als hij al te zeer kon vertrouwen op mili taire steun van het Westen, welke hij zeker niet zal krijgen tenzij ook Grie kenland bij de moeilijkheden betrokken werd, in welk geval de lawine zou los komen. Het is voor dit soort oorlogs gevaar dat de Engelse bladen vooral vrezen, dus dat de onverantwoordelijk heid van kleine roekeloze mogendheden, de spanningen welke tussen de grote be staan, tot ontlading zou brengen. de Duitse eenheidsstaat verkiezen. Dat zal echter wel tevergeefs zijn want die Duitsers weten ook dat een Duitse een heidsstaat thans slechts kan bestaan als vazal van Rusland. Dat zal dus nu Oost- Duitsland worden, dat de open plaats van Zuid-Slavië in de Kominform kan innenren. Door de vorming van deze volksrepubliek zal de splitsing van Duitsland en Berlijn een zo goed als definitief karakter krijgen. Nog pas had de Bondsdag van de W.-Duitse repu bliek Berlijn als twaalfde land in deze republiek opgenomen, een demonstratief gebaar slechts, want de bezettings- autoriteiten zullen het niet goedkeuren, maar een gebaar dat de aandacht ves tigt op de noodtoestand in de westelijke sectoren van Berlijn, die economisch ten onder gaan omdat ze afgesloten zijn van hun achterland. Met de vestiging van de Oost-Duitse „voksrepubliek” zal de strijd om Berlijn tussen Oost en West wel weer fel ontbranden omdat de Rus sen beseffen dat Berlijn als hoofdstad van deze republiek een fundament van grote morele en politieke waarde daar voor levert, en het Westen zijn uitkijk post in Berlijn zal willen behouden. Waarschijnlijk zal de zg. „volksrepubliek voor geheel Duitsland” nog deze week worden uitgeroepen, de West-Duitse re gering zal dan als een „seperatistische” worden voorgesteld en een vredesver drag tussen Rusland en de volksrepu bliek worden voorbereid. Gaat dit alles door, dan vermoeden we dat ook van het Oostenrijkse vredesverdrag voorlo pig wel weer niets zal komen, daar de Oostenrijkse kwestie met de Duitse ver band houdt. rustplaats geleid. Een schat van bloe men dekte de kist. Aan de groeve heeft de heer L. Ringma namens de voetbal ver. Sneek en de kaatsver. Sneek een kort woord van afscheid gesproken. Deze kenschetste Kobus als een buiten gewoon actief lid, die een goed club- makker was, en een open oog had voor het jeugdwerk. Voor alles wat Jillings voor de voetbal- en kaatssport had ge daan bracht spr. hem dank. Namens de afd. Sneek van de bond van Handels- en Marktkooplieden, bracht de heer Y. Hoekstra een laatste afscheidsgroet. Deze stelde Jillings als voorbeeld aan velen. Kobus was altijd optimist, steeds ging hij welgemoed door ’t leven. Zijn nagedachtenis zal in dankbare herinne ring blijven. Een der familieleden, de heer L. Jillings, dankte allen voor de be toonde deelneming. Er was een zeer grote belangstelling, en dit was niet te verwonderen, want Kobus had zich vele vrienden verworven. Een tweede post welke de Russen op hun balans hebben afgeschreven is West-Duitsland. Moskou heeft aan de Ver. SjKiten, Engeland en Frankrijk een nota gezonden waarin geprotesteerd wordt tegen het vormen van de West- Duitse republiek en de regering te Bonn, hetgeen in strijd zou zijn met de over eenkomst van Potsdam. De West-Duitse regering wordt een marionettenregering speciaal van de Ver. Staten genoemd. Als Rusland begint met dergelijke nota’s betekent dat doorgaans de voorberei ding van een volgende stap en dat zal wel zijn de vorming van de reeds lang verwachte Oost-Duitse regering. D.w.z. de Russen zullen deze niet zelf vormen, doch de communisten in Oost-Duitsland de kans geven zonder verkiezingen de volksrepubliek te Berlijn uit te roepen, welke in werkelijkheid slechts Oost- Duitsland zal omvatten, doch zich zal voordoen als een staatsvorm voor ge heel Duitsland. Op deze wijze wil men trachten ook de sympathie van die Duitsers in W.-Duitsland te winnen die boven een federale W.-Duitse republiek, Andert oan de hear K. Schraa. Yndied achte master, jo hawwe gelyk, men soe üt myn artikeltsje oer Salverda hwat léze kinne dat ik sa - et miend haw yn elts gefal ik woe net de Wünsers in kroan op ’e holle stekke, al bliuwt wier dat de masters yn dy tiden, sjoen nei de boeren en dan mien ik net allinne de Wünsers, in hounebaentsje hiene, De measten fan harren hawwe der ek wol fan tsjüge. Mar yn Salverda syn libben binne wiswier dingen west dy’t oars kinnen hiene. Mar hawar hy wie dan dochs mar in skoaijer en libbe der as in „uitgestotene”. Jo twaddé leksom is ek fortsjinne, ik hie skriuwe moatten „in de kerkmuur”. Ik sil my tone! wachtsje foar sok soarte fan dwaen en my earst better oertsjügje. Wy tankje jo foar de waerdearjende wurden en hoopje mei ien en oar troch to gean. Wy achten it fan tige bilang dat üs krante ek op dat fjMd waiter wêze kin. De Vereniging „Het Groene Kruis” te Sneek organiseert evenals vorige jaar een moedercursus in haar wijkgebouw aan de Westersingel. In een advertentie in dit blad wordt aan de a.s. cursisten verzocht zich voor een bepaalde datum aan het Wijkgebouw op te geven. De bedoeling is dat deze cursus bezocht wordt door ongehuwde en gehuwde jon ge vrouwen. In een tiental lessen van 2 uur zal de docente voor de kinder- hygiëne van de Prov. Friese Vereni ging „Het Groene Kruis” de verzorging en hygiëne van de zuigeling behande len op eenvoudige en practische wijze. Men vindt het tegenwoordig vanzelf sprekend, dat een meisje dat iets meer van de huishouding wil weten, een huis houdschool bezoekt. Dit is voor haar later leven natuurlijk zeer belangrijk. Evenwel is het niet minder belangrijk dat een jonge vrouw zich voorbereidt op de taak, die zij later in haar gezin zal hebben te vervullen als verzorgster van de zuigeling. Het verzorgen van een of meer babies zal toch in de toekomst voor velen zijn weggelegd. Het is een echt vrouwelijke taak, die echter als vele andere dingen geleerd moet wor den. Vele moeilijkheden en fouten wor den dan voorkomen en vele angsten ver meden. Het is daarom van het grootste belang, dat vele jonge vrouwen voor zij in het huwelijk treden of voor dat zij een baby krijgen, een moedercursus heb ben gevolgd. Bovendien ligt het in de bedoeling in 1950 in Sneek een opleiding voor kraamverzorgster te stichten. De gene die opgeleid wil worden tot kraam verzorgster moet beginnen met een moe dercursus te volgen. Het Bestuur van het Groene Kruis hoopt dat vele jonge vrouwen zich als cursist zullen opgeven. De cursus wordt gehouden in het Wijk gebouw aan de Westersingel, elke Woensdagmiddag van 2—4 uur. Het cursusgeld, dat ƒ3.50 voor de gehele cursus bedraagt, is "eer laag gesteld, zodat dit geen bezwaar behoeft te zijn. voor het tijdvak van 9 t.e.m. 22 Oct. ’49. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Voedingsmiddelenkaarten 909 341 Vlees (A, B, D) 100 gram vlees 342 Vlees (A, B) 300 gram vlees 343 Vlees (D) 100 gram vlees 347 Algemeen (A. B) 125 gram koffie 346 Algemeen (A, B) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 354 Algemeen (D) 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 352 Algemeen (B) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas (De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de be-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1