Uil hel uerieden Mr. QUIN Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST ©MecteuA RESA - Hilversum GEMEENTE-REINIGING DINSDAG 11 OCTOBER 1949 4e JAARGANG No 79 L. KIEZEBRINK Sterrenparade 1949 Opening nieuwe manége Bioscoopnieuws Prijzencommissie Aanbesteding Wolfit vervolgd. Nieuwe liederen op het Carillon Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Geslaagd Brandstoffenbijslag Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 1 Niwin-Collecte Fryske Boekewike KLEINZAND 7 - Telef. 2872 door AGATHA CHRISTIE Douchebaden Gevonden voorwerpen Postzegels en prentbriefkaarten „Voor het Kind" De reizende Beiaard SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: voor 1899. Twintig Indonesiërs werden gedood toen bandieten dezer dagen een overval deden op dorpen in de buurt van Soe- medang in West-Java. Ongeveer duizend huizen werden in brand gestoken en het vee werd door de plunderaars meegenomen. TWINTIG INDONESIËRS OP JAVA GEDOOD DOOR BANDIETEN. Ten gerieve van onze lezers brengen wij de samenstelling van de Prijzencom missie nog eens onder hun aandacht: A. Langenberg, Parallelweg 24, voorz., J. Sixma, Fred. Hendrikstr. 34, secr., mevr. F. Dekkerde Vlas, de Colignystr. 44, S. v. d. Wal, Maria Louisestr. 21, W. A. Visser, Grootzand 37. De commissie ver vult een bemiddelende taak tussen het kopend publiek en de winkelstand. Voor eventuele klachten of informaties zowel mondeling als schriftelrjk kan men zich tot elk van de 5 genoemde adressen wenden. Te Amsterdam slaagde voor het Di ploma Vakopleiding voor de Boekhandel, uitgaande van de Vereniging ter Bevor dering van de Belangen des Boekhan dels, mej. W. G. van de Pijpekamp te Sneek. Aanbesteding verbouwing van 8 wo ningen tot werkplaats van de fa. G. An- driol Zonen, Sneek, aan de le en 2e Steenklipstraat alhier. Inschrijvers: P. Olij en H. A. Boomsma 5492, J. Hoek stra 5511, fa. P. en J. de Dood 5513, J. Andringa 5639, A. Srjperda 5718, fa. Gebr. H. en L. Faber 5995, Tj. IJt- sma 6000, G. Doevendans 6050. Gun ning is aangehouden. De minister van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen megedeeld, dat ook in de komende winter aan men sen, die een uitkering ontvangen krach tens de bepalingen van de sociale brj- standsregeling een brandstoffenbijslag moet worden verstrekt. Deze week worden nieuwe liederen op onze beiaard aangebracht. Op het hele uur: „Gij vriend’lijke zonne” van H. van Tussenbroek, op het half uur „Hollands Liedje” van S. Abramsz. Er is nog 110 voor de Niwin-kerst- pakkettenactie alhier binnengekomen, zodat het totaalbedrag wordt 1526.84. De Fryske Boekewike sil dit jier fan 5 oan’t 12 Novimber balden wurde. To Snits jowt Boekhannel G. v. d. Pijpe kamp oan de lju dy’t deryn belang stelle in Litteraire Fryske joun op Moandei 7 Novimber, 8 üre yn Café Rest. Piso, Parkstrjitte. Tagongskaerten kinne yn ’t foar oanfrege wurde. Sprekkers binne Abe Brouwer oer syn nije boek „Syn greate Kammeraet” en G. Koelstra oer de nije Fryske Dichtbondel, gearstalle fan Anne Wadman. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS- Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie-adres opzet is gebeurd, zei hij, aarzelend: Maar daar schijnen toch geen aanwijzingen voor te zijnDe dood is practisch onmiddellijk ingetreden. Mr. Quin gaf hier geen antwoord op, zodat Mr. Satter- thwaite het gevoel had, dat zijn verklaring onvoldoende was geweest. Er was niemand op wie enige verdenking kon rus ten, dan alleen de jonge Wylde, ging hij voort. Volgens zijn eigen verklaring was hij nog maar drie minuten geleden vertrokken toen het schot werd afgevuurd. En wie zou er anders kunnen hebben geschoten? Sir George was op een bridgepartijtje bij kennissen, die vlak in de buurt wonen. Hij is daar om half zeven van daan gegaan en kwam juist buiten het hek van zijn tuin iemand van het personeel tegen, die hem de treurige boodschap kwam meedelen, ’t Laatste partijtje eindigde om precies half zeven, geen twijfel mogelijk. Dan hebt ge Sir George’s secretaris, Henry Thompson. Die was die dag in Londen en was dus midden in een ver gadering toen het schot werd gelost. Verder is er na tuurlijk nog Sylvia Dale, die misschien een goed motief zou gehad hebben, haar mededingster te vermoorden, ofschoon het onmogelijk lijkt, dat die tot zo iets in staat zou zijn. Maar zij bevond zich op dat ogenblik in het station van Deering Vale, om een vriendin weg te bren gen, die met de trein van 6 u. 28 vertrok. Dus die is het ook niet geweest. Ten slotte het perso neel. Er is nergens gebleken, dat iemand een reden kon hebben, een dergelijke daad te bedreven. Bovendien zijn ze practisch gesproken, allemaal op hetzelfde moment de muzieksalon komen binnenhollen. Neen, het moet Martin Wylde zijn geweest. Maar hij zei het op een toon, waaruit onvoldaanheid klonk. Ze gingen verder met hun lunch. Mr. Quin was niet in een spraakzame stemming en Mr. Satterthwaite had alles gezegd wat hij te zeggen had. Maar hun zwijgen was geen onvruchtbaar zwijgen. Het was vervuld van een steeds in omvang toenemend gevoel van onvol daanheid van de kant van Mr. Satterthwaite, welke ge il October. De oorlogstoestand tussen Transvaal en Engeland is ingetreden. Het bestuur van de Nederlands Zuid-Afrikaanse Ver eniging vraagt van het Neder landse volk bijdragen voor het uitzenden van ambulances naar Zuid-Afrika. Te Sneek heeft zich voor dit doel een comité gevormd dat bestaat uit de heren J. L. An- dreae, E. ten Cate Fennema en Herrius Halbertsma. Ds. J. Hengst te Wolsum heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Birdaard. 17 Wel, sprak Mr. Satterthwaite langzaam, toch zou het mogelijk kunnen zijn, vindt u niet? De officier van justitie stelde die verklaring in een bespottelijk dag licht, maar ik vermoed, dat hij het bij het verkeerde eind had. Ziet u, ik heb in mijn tijd al een heleboel jongelui meegemaakt en dus weet ik, dat ze zich derge lijke aandoenlijke scènes altijd verschrikkelijk aantrek ken, speciaal dat donkere zenuwachtige type van jonge lui waartoe Martin Wylde behoort. Vrouwen, aan de andere jkant, kunnen dergelijke emoties doormaken en zich dan later positief opgelucht voelen. Ze kunnen dan meestal dadelijk daarop weer vrij en helder denken. Zo’n scène heeft op vrouwen dezelfde uitwerking als een uitlaat, een veiligheidsklep. Hun zenuwen worden er bepaald door gekalmeerd. Maar wat Martin Wylde betreft, ik kan me best voorstellen, dat alles hem voor zijn ogen dwarrelde toen hij haar verliet, dat hij zich ziek en ellendig voelde, en dat er geen haar op zijn hoofd was, dat aan dat geweer wacht, dat hij buiten in de gang had laten staan. Weer zweeg hij enkele minuten, voordat hij voortging: Niet dat het er erg op aankomt. Want ongelukkig genoeg zijn de bewijzen tegen hem maar al te duidelijk. Het was precies twintig minuten over zessen toen het schot werd gehoord. Het hele personeel heeft het ge hoord: de kok, de keukenmeid, de butler, het tweede meisje en Lady Barnaby’s kamenier. Ze holden allemaal naar de muzieksalon. Daar vonden ze haar over de armleuning van haar stoel hangen. Het geweer was dicht bij haar achterhoofd afgevuurd, zodat de hagel zich niet heeft kunnen verspreiden. Minstens twee hagelkorrels zijn in haar hersens doorgedrongen. Mr. Quin vroeg, terloops: Ik neem aan, dat alle bedienden een verklaring heb ben afgelegd? Mr. Satterthwaite knikte. Ja. De butler was een paar seconden eerder dan de anderen in de muzieksalon, maar alle verklaringen luidden practisch precies hetzelfde. Dus ze hebben allen een verklaring afgelegd, her haalde Mr. Quin peinzend. Allen zonder uitzondering? Nu ik het me goed herinner, zei Mr. Satterthwaite,. heeft het tweede meisje alleen de gerechtelijke lijk schouwing bijgewoond. Daarna is ze, geloof ik, naar Canada vertrokken. O juist, zei Mr. Quin. Er ontstond een stilte. In de sfeer van het kleine restaurant scheen iets onrustigs te broeien, iets dat een onbehaaglijke stemming met zich bracht. Mr. Satter thwaite onderging tenminste plotseling de gewaarwor ding alsof er een nadere toelichting van hem werd verwacht. Waarom zou ze er niet heengaan? zei hjj, om iets te zeggen. Waarom zou ze er wel heengaan? zei Mr. Quin, met een haast onmerkbaar optrekken van zijn schouders. Hij wist zelf niet goed waarom hij die vraag een beetje vervelend vond. Mr. Satterthwaite wilde er liever maar overheen stappen om zich weer op een meer bekend terrein te kunnen bevinden. Ja, het was natuurlijk aan niet veel twijfel onder hevig, wie dat schot zou kunnen hebben gelost. In elk geval, blijkt uit het getuigenverhoor, dat het personeel een beetje zijn hoofd schijnt te zijn kwijt geweest. Er was niemand, die de leiding nam. Eindelijk kwam iemand op het denkbeeld dat de politie moest worden opgebeld. Maar toen ze dat wilden doen, bemerkten ze, dat de telefoon defect was. O, zei Mr. Quin. Zo, was de telefoon defect? Ja, defect, zei Mr. Satterthwaite, die plotseling het gevoel kreeg alsof hij daarjuist iets heel belangrijks had gezegd. Het kan natuurlijk wel zijn, dat dit met Zaterdag 15 October zal het 30 jaar geleden zijn dat de heer M. Schriemer zijn taak aanvaardde als directeur van de gemeentereiniging alhier. Deze 30-jarige periode is er ook voor dit bedrijf een van aanpassing geweest, zowel aan de groei van de stad als aan de eisen van de tijd. Toen de heer Schriemer hier kwam was bijv, het tonnenstelsel nog volledig in zwang, er was slechts een enkele beerput, eerst later werd dit systeem bij nieuwbouw verplicht voor geschreven. En wat de groei van de stad betreft, in 1919 was er van geen Sperk- nem sprake, noch van de aanbouw ach ter en in de omgeving van de Kerk- hoflaan, waar alleen de Ambachtsschool stond, terwijl ook de straten aan de Leeuwarderweg er niet waren. Dit alles stelde nieuwe eisen ook aan dit bedrijf en veroorzaakte er de nodige moeilijk heden, waaraan het onder deze directeur kranig het hoofd geboden heeft, om nu maar niet te spreken van de zeer bijzon dere moeilijkheden van de oorlogstijd. Het is niet altijd dankbaar werken in en aan het hoofd van dit bedrijf. We geven ons in de regel zo weinig rekenschap 107 JAAR. Mevr. Matilda Coppins, „de oudste vrouw van Engeland” zal derer dagen haar 107de verjaardag vieren. Zij ver blijft in een tehuis van het Leger des Heils te St. Leonard-on-Sea. Naar zij zegt, is zij zo oud geworden omdat zij elke dag een gedeelte uit de bijbel leest. In de afgelopen maand werd de lees zaal door 1739 personen bezocht en be droeg het aantal uitgeleende banden 5793. Sneek, 10 October 1949. De heer K, van Gorkum heeft in zijn Sportschool aan ’t Kleinzand een drietal douches doen aanleggen, ten behoeve van de leden die daar hun verschillende takken van sport beoefenen. Dit was uitsluitend de opzet omdat hij er van uitging dat de sport gepaard moet gaan met de hygiëne. Dit particulier initiatief heeft er toe geleid dat genoemde school de enige in Friesland is, waar sportsmen zich na de oefening naar hartelust kun nen verfrissen en reinigen. Om de kosten enigszins te kunnen drukken, heeft de heer van Gorkum besloten de inrichting ook open te stellen voor particulieren. Op bepaalde uren zullen nu zowel da mes als heren hiervan gebruik kunnen maken. Deze uren zijn thans als volgt vastgesteld: Zaterdags van 1 tot 4 uur en 6 tot 10 uur voor heren en van 46 uur voor dames. Het ligt evenwel in de bedoeling om hieraan uitbreiding te geven. De pers heeft er Zaterdagmiddag eens een kijkje genomen en het mag ge zegd de heer van Gorkum heeft de zaak energiek aangepakt. Er zijn een drietal cellen aangebracht, geheel van elkaar gescheiden, waarin evenveel douches warm en koud en kleedkamertjes met plastic gordijnen. Voorts zijn er een drietal betonnen voetbakken, waarboven waterkranen, en houten rekjes om er op te staan. Het geheel maakt een uitste kende indruk en de prijzen zijn zo ge steld dat iedereen er gebruik van kan maken, nl. 0.35 losse baden en 10 baden-kaarten 2.50. Van dit badhuis in zakformaat, is Zaterdag reeds een druk gebruik gemaakt, en indien het blijkt, dat de animo er voor nog groter wordt, zal niet worden nagelaten tot uitbrei ding over te gaan. Een verzilverde damesarmband, terug te bekomen bij G. Schriemer te Oppen huizen; nikkelen dop van een wiel van een vierwielige personenauto merk „Dodge”, terug te bekomen bij R. Bosma te Heeg no. 309. van het feit dat onze straten toch maar altijd schoon worden gehouden; dat bij sneeuwval er direct krachtig wordt aangepakt, dat het huisvuil stipt op tijd wordt opgehaald enz. enz. Maar we mopperen wel als we zo toevallig eens zien dat dit bedrijf jaarlijks een tekort van een ton heeft. Eens, het was net de heer Schriemer hier kwam, had, naar wij menen ook dit bedrijf een overschot van zo’n kleine 10.000, dat was dank zij de hoge compostprijzen in Wereldoorlog I. Maar dat overschot kwam dit bedrijf zelfs niet ten goede, als we ons goed herinneren, werd het besteed aan trottoiraanleg aan de Sta tionsstraat. Nadien was het steeds weer en al maar groeiende tekorten, de baten waren en zijn onzichtbare, ze liggen in een behoorlijke hygiënische stadsverzor ging, dus op het terrein der volksge zondheid. We weten wel: niet alle pro blemen op dit gebied zijn opgelost, de kwestie der verplaatsing van deze dienst is urgent, evenals die der mechanisatie. Daar ligt dus nog heel wat voorberei dend werk inzake deze problemen voor de heer Schriemer weggelegd, voor hij over enkele jaren de a.s. jubilaris is 4 Aug. 1886 te Leeuwarden geboren en was voor hij hier directeur werd plaats vervangend directeur te Zwolle de pensioengerechtigde leeftijd bereikt zal hebben. Waarschijnlijk zal zijn opvolger eerst van een ten volle gemoderniseerd bedrijf kunnen profiteren. Maar moeten wij daarom eigenlijk de jubilaris niet dubbel dankbaar zijn, voor wat hij en zijn personeel met de bescheiden midde len het bedrijf ten dienste staande, heeft bereikt. We geloven inderdaad dat e» alle reden toe is. Het 25-jarig jubileum van de heer Schriemer dook onder in de oorlogstijd, reden te meer thans nota van dit 30-jarig te nemen. Daartoe is gelegenheid. Op 15 October recepieert de jubilaris van 3 tot 4 uur in café restaurant Piso. Om 5 uur volgt dan zijn huldiging door het gemeentebestuur ten stadhuize. Hoewel de verkoopactie van het Ned. Comité voor kinderpostzegels eerst 14 Nov. begint, is er toch reeds iets belang rijks gaande. De stichting heeft nl. vo rig jaar in enkele grote steden een proef genomen de gehele schooljeugd in de actie te betrekken wat dermate geslaagd is dat zij dit jaar deze actie over het gehele land wil voeren. De bedoeling is de leerlingen in klasseverband te doen deelnemen aan de verkoop van kinder postzegels en prentbriefkaarten waartoe zij in de week van 512 Nov. bestellin gen opnemen, die zij later van het nog te vormen plaatselijke comité in enve loppen via het Hoofd der school in han den krijgen ter bezorging. Klassen, waarvan 2/3 der leerlingen 3 of meer bestellingen heeft geplaatst, dingen mee naar mooie prijzen; een reis van 14 da gen naar Zwitserland staat zelfs op het program. Voor kinderen die te jong zijn om aan de verkoopactie deel te nemen, is er een luisterwedstrijd, eveneens in klasseverband, die 19 Nov. a.s. zal wor den uitgezonden. Directeuren en Hoof den van scholen worden dringend uitge nodigd mede te werken opdat de actie „Door het Kind Voor het Kind” het gezonde voor het zwakke, een groot succes wordt. Vóór 15 Oct. gelieven zij in te zenden bij mevr. Jorritsma, Leeu wenburg 8: a. naam en adres der school; b. aantal deelnemende klassen per school; c. Aan welke actie de klassen deelnemen (verkoopactie of Luisterwed strijd) d. aantal leerlingen per deel nemende klas klasnummer.'). F. H. J. G. Het Amicitia Theater heeft van heden, Maandag t.e.m. Woensdag als hoofdnr. de nieuwe verfilming van Leon Frapié’s beroemde boek „La Maternelle” (De Be waarschool). Wie kent niet deze ontroerende kindergeschiedenis, dit ver haal van onze jongsten, die leven in een eigen wereld, doch wier bestaan telkens weer geschokt wordt, omdat die kleine wereld tè veel aanrakingspunten heeft met onze groteHenri Dia mantBerger heeft deze kleine levens, met beklemmende dramatische gebeur tenissen op de achtergrond overigens, wederom verfilmd. En het is een film geworden, die op een geheel nieuwe wij ze onherroepelijk bezit van ons hart neemt. Deze kinderen spelen niet zij zijn het zelf, zij beleven het zelf! En wij, ouderen, kunnen niet zonder meer toezien. Noch zelden vond men op het witte doek zulk een meeslepende kinder- werkelijkheid! Van het eerste tot het laatste beeld ontroert „De Bewaar school”, van het eerste tot het laatste ogenblik is het verhaal spannend, blij ven de gebeurtenissen ongekend emotio neel. En niet alleen met de kinderen heeft men een voortreffelijke greep ge daan! De meest prominente sterren uit de Parijse filmwereld vertolken de rol len van de volwassenen. Wij noemen slechts Marie Déa, die op een eigen heel gevoelige wijze de Directrice speelt, Blanchette Brunoy, die een steeds weer ontroerende Rose te zien geeft, en Pierre Larquey, die een prachtige levensechte concierge is. Deze „Bewaarschool” is een héél bijzondere film geworden. Geslaagd dank zij (Bekende Schriftelijke Cursus) Vraagt ons prospectus: Moderne Bedrijfsadministratie - Praktijk Boekhouden - Handelscorresp. (F.D.E.SP.) Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen het volgende verlies in Indonesië is gerappor teerd: KON. NED.-IND. "LEGER: Gesneuveld 18 September: Man. soldaat 2e kl. inf. F. Sumanti, stamb.nr. 262114003 (oud K 34823101). KON. LANDMACHT. In de periode van 1 t.e.m. 6 Oct. geen verliezen. Zaterdagmiddag is voor de Landel. Rijver, „de Waterpoorters” een belang rijk moment geweest in haar bestaan. Toen werd nL haar nieuwe buiten manege achter de boerderij van de heer H. P. Andela te Nijland officieel ge opend. Om 1 uur verzamelden de leden zich op het terrein en nam de voorzitter, de heer H. P. Andela, het woord. Hij heette allen van harte wel kom en memoreerde in het kort het ontstaan van de nieuwe rijbaan, die ge deeltelijk door eigen krachten is aange legd. Tot nu toe had men steeds een ge ïmproviseerd terrein als zodanig ge bruikt, doch een vereniging die gedu rende 12 jaar haar bestaansrecht had bewezen en mede aan de kop der Landel. Ruiters in Friesland gaat, kan niet zon der een goec. geoutilleerde manege. Lang had men er mee gewacht in de hoop dat de vereniging meer leden uit de directe omgeving van Sneek zou trekken, daar zij tóch in Sneek is ge vestigd, maar die hoop is ijdel gebleken en daar toch de meeste leden te Nijland en omgeving zaten, was de heer An dela zo bereidwillig een gedeelte van zijn land af te staan, en nu een unieke ge legenheid te scheppen voor het trainen van man en paard. Hij bracht nog in herinnering de ups en downs der ver eniging, wat voor een puzzle het vaak nog is voor de kampioenswedstrijden met een goed achttal voor de dag te komen en de moeilijkheden met het wer ven van nieuwe leden, daar er vaak nog veel wanbegrip heerst ten opzichte van het landelijk ruiterwezen. Hierna over handigde hij de schaar aan een der do nateurs der vereniging, de heer B. H. de Jong, die na een kort woord het lint doorknipte en de leden veel geluk wenste met hun nieuwe aanwinst. De eerste van de drie door het bestuur geprojecteerde seriewedstrijden voor leden der vereni ging nam hierna een aanvang. Als jury lid fungeerde de heer L. Brouwer te Oudeschoot, die de volgende predicaten toekende: Dressuur Kl. N: 1. A. Bak ker met Dient je 6.43; 2. Joh. Teernstra met Hanna 6.36; 3. H. Andela met Pietje 6.29; 4. P. de Boer met Jenna 6.20; Dressuur Kl. B: 1. R. Boschma met Howa 6.14; 2. mej. N. Wybrandy met Ophonia 5.93; 3. H. Andela met Pari- sienne 5.75; Springconcours: 1. Joh. Teemstra met Hanna 121/2; 2. R. Bosch ma met Howa 11%; 3. M. Gerbrandy met Bobby 11. Hierna werd een Tally- Ho verreden; dit is een snelheidswed strijd bestaande uit 100 M. stap. 200 M. draf en 300 M. galop. Na spannende races, waarbij de eerstaankoménde de heer M. Gerbrandy wegens het niet vol gen van het voorgeschreven parcours werd gediskwalificeerd, kwam als no. 1 uit de bus de heer Teernstra, terwjjl A. Bakker als tweede werd geplaatst. Bij gunstige weersgesteldheid zullen de vol gende wedstrijden op 29 Oct. en 26 Nov. plaats vinden. Rest nog te vermelden, dat a.s. Zaterdag 15 Oct. de vereniging een mars door de stad maakt, waarmede zij bewijst een Sneker vereniging te wil len blijven, en ook zeker aanspraak zal blijven maken op de morele en financiële steun van de burgerij. Wij hebben reeds meegedeeld, dat de reizende beiaard dezer dagen naar Friesland komt en door onze Sneker beiaardier de heer Flucie van Bergen o.a. te Bolsward, Dokkum en Leeuwar den zal worden bespeeld. Wat dit caril lon zelf betreft, het is gemaakt dóór de N.V. Nederl. Klokkengieterij Eysbouts Lips te Asten, en ’t is het enige in de wereld, dat verplaatst kan worden. Het is, in verband met het transport, een lichte maar volledige beiaard, hoog van stem, de totale omvang is 35 klokken, waarvan de zwaarste 280 kg., de lichtste 9 kg. weegt. Het doel van deze beiaard is zowel belangstelling te wek ken voor de beiaard en de beiaardiers- kunst in het algemeen, als voor het be drijf, dat dit carillon vervaardigde en voorts meer bekendheid te geven aan de Ned. Klokkenspel Ver. (secr. de heer D. S. Gorter, Waalstr. 33, Amsterdam). De beiaard wordt, voor zover het pro gramma het toelaat, ter beschikking ge steld ter opluistering van openbare feesten of tot steun van liefdadige acties. Aanvragen richte men daarvoor tot de firma Eysbouts. Het theaterbureau Coen Spaan, dat Donderdagavond jl. in Amicitia alhier de cabaret-revue Sterrenparade 1949 presenteerde, waaraan medewerkten Mr. Doodle, Scholten en van 't Zelfde, Kees Pruis, Truusje Speyck, Pola Raymonde en Nick Godart, heeft het niet bepaald getroffen, nu juist op deze avond het circus Strassburger zijn openings voorstelling gaf. Het bezoek was daardoor niet zo groot als dat gewoonlijk het geval is. Hoewel de be nedenzaal vrijwel bezet was, waren er op het balcon vele ledige plaatsen. Maar aan de stemming heeft dit geen afbreuk gedaan. Deze was er van begin tot einde. Het hoogtepunt van deze revue-cocktail vormde ongetwijfeld het optreden van Mr. Doodle met zijn kostelijke humor. Hij heeft de zaal weer laten daveren. Scholten en Van ’t Zelfde met hun nieu we liedjes en schlagers oogstten even eens veel bijval. Truusje Speyck zong knap het Ave Maria van Gounod en de Parla-Wals van Arditi. Pola Raymonde bracht de liefhebbers van de dans in verrukking met haar dansfantasieën. Kees Pruis is als conferencier nog altijd zeer gewild en in zijn repertoire was hij ook deze avond best op dreef. Nick Godart die als accordeon-virtuoos met zijn populaire muzieknummertjes het programma opende en ook ’t tweede ge deelte van de avond inzette met ver- zoeknummertjes op de vleugel zorgde voor de muzikale omlijsting en had een groot aandeel in dit gevarieerde pro gramma, waarin ook een paar toneel- schetsjes, o.a. „Opa is jarig” werden gegeven. Joh. Boskamp in zijn scene „Vragen staat vrij” oogstte eveneens een warm applaus. Al met al een avond wel ke een veel groter bezoek had verdiend. waarwording van onbehaaglijke onbevredigdheid op onverklaarbare wijze scheen gevoed te worden door de merkwaardig kalme houding van zijn tafelgenoot. Mr. Satterthwaite legde eindelijk met een driftig gebaar zijn mes en vork neer. Neem eens aan, dat die jonge man nu eens werkelijk onschuldig is, barstte hij uit. Maar ze gaan hem dan toch maar hangen! Hij zag er erg opgewonden uit. Maar Mr. Quin zei nog maar steeds niets. Niet dat dat er iets mee tebegon Mr. Satter thwaite weer en zweegWaarom zou dat tweede meisje niet naar Canada zijn kunnen gaan? besloot hij, onlogisch. Mr. Quin schudde het hoofd. Ik weet niet eens naar welk gedeelte van Canada ze is toe gegaan, vervolgde Mr. Satterthwaite, uit zijn humeur. Zoudt u dat niet kunnen te weten komen? deed de ander aan de hand. Ik vermoed van wel. De butler. Die zou het wel weten. En anders misschien Thompson, de secretaris. Hij zweeg weer. Toen hij enkele ogenblikken later de draad weer opvatte klonk zijn stem haast verontschul digend. Ja maar ik heb er toch zeker niets mee te maken Dat ze een jonge kerel over een week of drie gaan ophangen? Welja, als u het op die manier bekijkt, dan misschienJa, ik begrijp wat u meent, ’t Gaat om leven en dood En dat arme meisje ook. ’t Is niet, omdat ik ongevoelig benmaarwat bereikt ge er per slot van rekening mee? Is het eigenlijk niet allemaal erg fantastisch? AI kwam ik nu ook te weten naar welk gedeelte van Canada dat meisje zich heeft begeven, dan zou dat waarschijnlijk als gevolg mee brengen, dat ik daar zelf naar toe zou moeten gaan. En Mr. Satterthwaite zag er uit alsof hij werkelijk vreselijk overstuur was.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1