1 Uit het verleden /ïeüMieum uit hei Zuiden. Buitenlands overzicht Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST •- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD VRIJDAG 14 OCTOBER 1949 VRIJDAG?» Redacteur L. KIEZEBR1NK De winnaars van de Prikwedstrijd Douchebad-inrichtini Van Gorkum Een meesterstuk Niwin-comité Curasao heeft grootse plannen Ernstig militair incident bij Malang Herkeuring artsen en tandartsen Dokter de Jager komt voor 4e JAARGANG NimB? A g/e N D A x, KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Bioscoopnieuws Frankrijks betekenis voor West-Europa - India of Japan - Verkiezingen in Oostenrijk en Noorwegen SNEEKER NIEUWSBLAD 16 6 j Li Ik kan er zo en voel mij ming over ’s konings terugkeer weer op de voorgrond nu een senaatscommissie het er over eens werd dat deze stem ming regionaal zal zijn, d. w. z. het Waalse en het Vlaamse gebied zullen af zonderlijk stemmen, speciaal op wens der Walen, die beweren dat de koning bij hen minder gezien is dan bij de Vla mingen. De NIWIN Kerstpakkettenactie 1949 heeft in Nederland een zeer goed ver loop, maar ook de Nederlanders in het buitenland laten zich wat deze ma terie betreft niet onbetuigd. Onlangs is op Curasao een NIWIN-Comité opge richt, dat reeds geld heeft overgemaakt voor 863 Kerstpakketten. Daarenboven heeft dit jonge comité het plan, geld' bij een te brengen voor nog 10.000 andere Kerstpakketten. De be- bericht van de H. HALBERTSMA. Door een abuis is Reisbrief 17 eerst geplaatst. Wij plaatsen thans no. 16, die er aan vooraf ging. Vijf Nederlandse soldaten gesneuveld. In het gebied van Malang nabij het bergoord Tretes (Oost-Java) zijn, naar Aneta meldt, vijf Nederlandse militairen gesneuveld, toen een uit acht man be staande patrouille werd overvallen door een gewapende bende van ongeveer 140 man. Slechts twee der militairen wisten te ontkomen en een wordt vermist. On der de gesneuvelden bevindt zich de pa- Zestien kilo marsepein, tachtig eieren, vijf kilo suiker en vijf kilo boter had de Zwolse bakker Chris Lindenboom ver werkt in een geweldige taart, die zijn kinderen Gerrit van twaalf en Fietje van elf jaar Dinsdag in Zwolle’s trouw zaal de Koningin bij Haar bezoek en dat van Prins Bernhard aan de Overijsselse hoofdstad, mochten aanbieden. Vele da gen heeft bakker Lindenboom gewerkt aan dit prachtstuk. Het was bijna een meter in doorsnee en stelde Zwolle als oude vesting voor. De Grote Kerk, de Peperbus en de Sassenpoort waren er zeer natuurgetrouw op afgebeeld en er was een Latijnse spreuk op gespoten, die vertaald luidt: Wie in Zwolle ver blijft, verblijft in een lusthof van zoe tigheden. Vrijdag 14 October. Band Nederland Indonesië, afd. Sneek: Vergadering Foyer Amicitia, ’s avonds 8 uur. Vrijdag t.e.m. Zondag 16 Oct. Amicitia Theater, 's Avonds 8 uur en Zondag tevens te 5 uur film: „Melodie der Bergen”. Zaterdag 15 October. Keuring van Tuig, paarden (van leden) in 4 klassen te Hommerts. Aanvang 12.30 uur. Zaterdag 15 October. Dansen bij Ter- wisga, Joure. Zondag 16 October. Nederl. Reisvereni- ging. Wandel-fietstocht naar Gaas- terland. Vertrek bus 9 uur. Oproep tot 45 jaar. Nederlanders, die arts of tandarts zijn, of voor arts of tandarts studeren en als ingeschrevenen voor de dienstplicht vóór 14 Mei 1940 ongeschikt voor de dienst zijn verklaard en nog geen 45 jaar oud zijn, worden opgeroepen om zich op nieuw aan een onderzoek omtrent hun geschiktheid voor de dienst te onder werpen. Naar het Fr. Dagblad verneemt zal de zaak tegen de arts De Jager van Kollum op 2 November a.s. behandeld worden. Het is niet onwaarschijnlijk dat daarbij de deuren gesloten zullen worden. OOSTHEM. Bij de veehouder D. Hok- werda alhier staat een appelboom voor de tweede maal dit jaar in bloei. DOOR ELECTRISCHE STROOM GEDOOD. Te Olterterp is in de zuivelfabriek de 32-jarige monteur Hoekstra uit Leeu warden, vader van 3 kinderen, bij het gebruik van een electrische boor door de stroom getroffen en gedood. Na eni ge tijd werkloos te zijn geweest was de man dezelfde dag voor het eerst in dienst van de fa. v. Ekeren te Leeu warden. Redactie-adres DE P.B.O. IS AANGENOMEN. De Tweede Kamer heeft het wets ontwerp op de Publiekrechtelijke Be- drijfs Organisatie met 55 tegen 35 stem, men aangenomen. Voor stemden K.V.P., P.v.d.A. en de heer Kikkert (c.h.u.). Tegen de C.P.N., A.R., V.V.D., C.H., Welter en S.G.P. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Uit de Sneeker Courant en de Nieuwe Sneeker Courant van 14 October 1899, 50 jaar geleden dus. Hoewel pas jl. Zaterdag officieel open gesteld, heeft de heer van Gorkum nu reeds de ervaring opgedaan dat zijn douchebad-inrichting voor dames en he ren op afzonderlijke uren bezwarén mee overigens welke toch niet veel zouden j verv°lg de inrichting gelijktijdig beloven, omdat slechts een volkomen vertrouwen in eikaars bedoelingen tot overeenstemming zou kunnen leiden. Af schaffing van het atoombomwapen staat niet aan het begin, doch aan het einde van een politiek accoord. Verschijnt: DINSDAGS en Administraties Comb. Drijfhout-KiezebrirA Go. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) mier van India, Pandit Nehroe, aan Washington moet men in dit licht zien, zowel Nehroe als het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken wensen zich te oriënteren over de wederzijdse verhoudingen, welke een zeer tere kwes tie vormen. Landen als India, die pas geheel onafhankelijk werden, zoeken achter een tasten van het Westen naar samenwerking licht pogingen tot nieuwe overheersing. Daarom kan deze samen werking ook voorlopig nauwelijks van militaire betekenis zijn, daar bij de hui dige krachtsverhoudingen het Westen dan een te overheersende positie zou krijgen, men zal moeten beginnen met economische hulp aan India en andere landen in Z.-Oost-Azië, die deze in grote mate behoeven om het welvaartspeil op te voeren. Daardoor zou de sympathie voor het communisme onder die volken niet alleen minder sterk worden, maar zou ook wederzijds vertrouwen ontstaan dat tenslotte zou kunnen leiden tot har telijke samenwerking op politiek en mi litair gebied ook. De ontwikkeling van een dergelijke politiek zal echter tijd vorderen. Practisch is het op dit mo ment dus zo dat tegenover de zeer we zenlijke militaire macht van Rusland en communistisch China, en wil men Japan niet snel weer militair op de been hel pen, slechts de betrekkelijk ver verwij derde kracht van de Ver. Staten en En geland staat. Daarom geloven wij ook niet dat de militaire leiders van de Ver. Staten er zo gebrand op zijn nu reeds afstand te doen van de voorsprong wel ke men op het gebied van do ^toombom- menfabricage heeft, hoezee’’ 'Mtn de zijde der Ver. Naties ook wordt aangedrongen op onderhandelingen op nieuwe basis met de Russen om tot afschaffing van In het kader van de Reddingbootactie is deze zomer op de Friese Lagere Scho len een prikwedstrijd gehouden, met als prijs een tocht met de „Insulinde” naar de Engelsmanplaat voor de gemeen schappelijke winnaars. Het bleek, dat verschillende scholieren het hoogste aan tal punten hadden geprikt en in ver schillende gevallen heeft daarom het lot moeten beslissen, wie volgend jaar met de reddingboot van Mees Toxopeus een zeereisje zullen maken. In Sneek is Anna Faber de gelukkige, in Wymbrit- seradeel Dirk de Jong (Oudega W.), in IJlst Tjitske Durkje Huitema. trokkenen krijgen nog nader over de dag en de organisatie tocht. I door dames en heren kunnen worden be zocht. Door het aanbrengen van radio en leestafel zal de eventuele wachttijd zo aangenaam mogelijk worden ge maakt. Voor de openstelling op Zaterdag a.s. zie men de advertentie in dit nr. Naar U.P. meldt werd de Nederlandse patrouille door de guerillastrijders om singeld die haar beval de wapens over >a geven. Toen de Nederlandse militairen dit weigerden werd het vuur geopend. Op de oliepalmonderneming Dolok Sinumbah van de handelsvereniging Amsterdam in het gebied van Sianter, is naar Aneta meldt, de planter K. W. G. Catharinus op klaarlichte dag door een achttal lieden vermoord. Van republikeinse zijde wordt vermeld dat Nederlandse troepen in Oost-Java T.N.I.-eenheden zouden hebben omsin geld en beschoten. Zoals reeds eerder gemeld hebben drie militaire waarnemers van de U.N.C.I. zich naar Oost-Java begeven om een onderzoek naar de steeds slechter wor dende militaire toestand in te stellen. De mogelijkheid van zulk een accoord tussen Westen en Oosten 'kt echter verder verwijaetó ooit. De vorming van de Oost-Daitos volksrepubliek, uiteraard door de V/esi’ ^ke geallieer den scherp veroordeeld, the deze nieuwe satellietstaat van Rusland natuurlijk niet zullen erkennen, heeft een nieuwe twistappel bij de vele reeds aanwezige gevoegd. Maar al krijgt de Sovjet-Unie er een nieuwe satellietstaat bij, het wordt er opnieuw een waarin het zal gisten. De Duitse communisten krijgen zonder verkiezingen de macht in handen, grote groepen zullen er verdrukt worden en het feit dat de communistische rege ring de Oder-Neisse grens aanvaardt en dus grote delen van het oude Duitsland aan Polen moet laten, zal van de beginne af de haat van deze groepen jegens de Russen en hun handlangers aanwakke ren. Niet voor niets heeft Moskou, voor het zijn militair bewind in Oost-Duits- land door een burgerlijk toezichthoudend orgaan gaat vervangen, er een uit Duit se communisten bestaande op militaire grondslag geschoeide politiemacht ge vormd, welke het olk in bedwang mo^t houden. Als men zo de berichten leest krijgt men wel de indruk, dat het daar achter het Ijzeren Gordijn van kwaad tot erger gaat. Een nieuwe "uivering onder ambtenaren, militairen en midden stand en onder de leden der comm. par tij in Tsjecho-Slowakije bracht weer 5000 mensen naar werkkampen, terwijl de re. gering de maatregelen tegen de R.K. Kerk verscherpte. In Bulgarije moesten weer enige ministers het veld ruimen, verdacht van Titoïsme. Zo gaandeweg wordt Tito nog de beste bondgenoot van het Westen, niet omdat hij een positieve bijdrage levert aan de kracht van dat Westen, voorlopig kost hij nog dollars, hij heeft pas een lening gekregen, maar omdat zijn ervaringen met Moskou en zijn houding tegenover de Sovjet-Unie weerklank vinden in andere satelliet staten en ook daar het nationaal-com- munisme aanwakkeren. Dat Tito direct ook de Chinese volksrepubliek erkende vloeit blijkbaar voort uit zijn hoop dat ook in deze republiek het communisme meer op de nationale belangen dan op die van Moskou gericht zal zijn, en Tito’s positie in de communistische we reld door vriendschapsbanden met Pe king dus zal worden versterkt. In het begin van deze week zijn in een tweetal landen verkiezingen gehouden. In Oos tenrijk deed zich de ruk naar rechts voor, welke men ook elders reeds zag, wel bleven de katholieke en de socialis tische partijen verreweg de grootste en zullen zij weer de regeringscoalitie vor men, maar deze partijen moesten resp. 8 en 9 zetels afstaan aan de zg. onaf hankelijke party, die niet meer en niet minder dan een nazipartij is. In Noor wegen versterkte de soc. dem. partij, die de absolute meerderheid had, haar po sitie, tegen de verwachtingen in, nog, ze kwam zegevierend uit de strijd, en zal dus de regering in handen houden. De communisten kregen een geweldige klap, ze verloren van hun 11 zetels er 10. In België treeut de kwestie der volksstem- Enterrier Kuperus Lily 10 De kampioene va® de fokveekeuring te Hommerts. Fokker-elgenaar P. Y. Sy- brandy, Westhem. Het Amicitia Theater heeft 14, 15 en 16 October als hoofdnr. „Melodie der Bergen” (The Glass Mountain), een En gelse film welke in geheel Nederland een goede pers heeft. Zo schrijft het Vrije Volk: „Een aangename verrassing deze film van een natuurlijke frisheid, die weldadig aandoet, een publiekfilm van de betere soort. Ongetwijfeld staat het muzikale gedeelte op zeer hoog peil en dat is belangrijk, omdat de muziek een volkomen sluitend geheel vormt met de film”. En het Nieuwsblad v. h. Zuiden (Tilburg) zegt: „Melodie der Bergen” zal niet nalaten op velen een diepe in druk te maken, het verhaal is goed, het spel is zeer goed en de muziek en zang zijn buitengewoon goed. SNEEK. Geslaagd te Leiden voor le en 2e gedeelte theoretisch genees kundig examen de heer B. Buis van hier. De commissaris van politie maakt bekend dat vrachtwagens en hondenkarren, tegenwoordig staande Oosterdijk, Kruizebroederstraat en Schaapmarkt, in het vervolg een plaats moeten innemen: de vracht wagens in de straat van het voor malig Muntjehuis, de hondenwagens op de Pol bij de Koninginnebrug. LONDEN, 13 Oct. In een grote sa menkomst in Carnegiehall alhier is heftig geprotesteerd tegen de hou ding van Engeland in het geschil met Transvaal, waardoor nu de oorlog is uitgebarsten. LONDEN, 13 Oct. Ter divertering van de Sjah van Perzië die bij hem te gast was, had lord Salisbury een kunstschutter ontboden, die van het hoofd van een met hem werkende dame een kurk schoot. De sjah, die een vreemde snuiter is, vond dit niet zo erg kunstig, en verzocht lord Sa lisbury even een kurk op zijn hoofd te plaatsen, dan zou hij, de Sjah, hem er wel afschieten. Lord Salis bury bedankte voor de eer en ook deed dat de dame van de kunstschut ter. Toen wilde de Sjah, dat zijn eigen eerste minister de plaats van de dame innam. Lord Salisbury redde waarschijnlijk het leven van zijn Per zische collega, door op dat moment, het geweer als per ongeluk te laten stuk vallen. Burgerlijke Stand. Sneek, van 6 tot 13 October 1899. Geboren: Sijke d. v. Philippus Weijer en Hylkje de Vries; Johannes Simon z. v. Johannes Hogervorst en Nauwelijks zijn we de uitgang door, of daar worden wij meteen in het volle Italiaanse leven 'eworpen. Mijn witkiel roept om een rijtuig voor mijnheer, een „fiacre”, zoals er bij hon jrden in Fi renze rondrijden, vige'antes van onbe paalde levensduur en voortgetrokken door bonkige paarden, omhangen met kleurige rode kopnetten en koperen bel letjes. Hij hoeft eigenlijk niet eens te roepen, en heeft de grootste moeite niet weggedrongen te worden door een leger van lieden, die er hun beroep van maken koetsiers aan te roepen en logementen te recommanderen. Een eindje verder staat een lange rij bakjes te wachten, en degene wiens beurt het is voor te rijden haast zich zijn suffende beenderhoop uit de dommel te porren, opdat niet een ander hem voor is. Zo merkt men met een al hoe de Firenzenaren zich op de vreemdelingen vastbijten. Het valt niet mee de in een vuile, maar niettemin indrukwekkende koet- siersjas gestoken Florentijn duidelijk te maken, waar en hoe ik wens te over nachten. Want hij begrijpt niet waarom ik niet op hem wil vertrouwen. Omdat allerlei ijverige omstanders zich in onze uiteenzettingen gaan mengen, lijkt het mij maar beter toe eerst eens een rus tiger conferentieoord te zoeken, en vraag naar de Universita, de Universi- teit, waar ik allicht betrouwbare inlich tingen zal kunnen verkrijgen. Het station blijkt aan de rand van de oude stad te zijn gebouwd. Aan de over zijde van het plein staat de beroemde 13e eeuwse kerk Santa Maria Novella van de Dominicanen in de avondzon te gloeien. Men stapt zo het sprookjesboek binnen, beter tijdstip om Firenze binnen te rijden hadden wij niet kunnen treffen. Wat een gans andere wereld ineens! De geitjes voor hun vervaarlijk hoog op geladen tweewielige karren, het drukke verkeer, al die mensen stoepen en terrassen, pratende, ha. Jeienti.;, lachen de en drinkende, alles onder net licht van een vreemde avondzon, het had ook wel een Oosterse stad uit de vertellingen van onze jeugd kunnen Lijn, maar niet aan gewennen, alsof ik in mijn bed door een vreemd, ver land zweef inplaats van op een scheef in zijn riemen hangend, bedui meld en muf ruikend -’oertuig. Maar ik kon mij wel heel goed voorstellen, hoe koningen en keizers zich gevoeld moeten hebben, op tournée door de v» rre wit boeken van hun rijk: ate te hunner ere zo opgesteld. Lijkt hefc niet of Firenze feest viert, met al die mensen op de been, winkels en café’s badend in het licht, alles even licht en fleurig? Jonge mannen rond flanerend in licht gekleurde broeken en vlammende dassen, de krullende don kere haren glimmend van kappers kunst? En lijkt het niet of alle Floren- Soortgelijke verschijnselen ontmoet men in het Verre Oosten, waar generaal Man Arthur, de Amerikaanse voogd over Japan het natuurlijk vindt dat men tegenover de geweldige gevaren van een verenigd opdringend Russisch-Chinees communisme een beroep doet op de meest militairistische mogendheid in dat gebied, dus datzelfde, nu ontwapende rijk van de Rijzende Zon. Hij is er dan ook voorstander van de betrekkingen met dat land in die richting te ontwik kelen, andere Amerikaanse staatslieden echter, ook in het departement van bui tenlandse zaken, en Engeland en de meeste landen welke oorlog tegen Japan gevoerd hebben, verzetten zich tegen deze opvatting en menen dat de kern van de dam tegen het com munisme hier moet worden gevormd door India, dat grote sympathie in de Z.-Oost-Aziatische landen geniet en dus de aangewezen leider is. Maar een lei der, wie het aan de nodige machtsmid delen ontbreekt. Het bezoek van de pre- Martje Jaasma; Ybeltje d. v. Koert Draaisma en Pietje Roorda; Tjerk z. v. Durk Wip en Arnoldina van der Horst; Frederik Albert z. v. Hendrik van Braam en Geeske Piso. Gehuwd: Philippus Mollema, 26 jr. en Feikje Nauta, 23 jr.; Douwe Cor nells Molenaar, 34 jr. en Aaltje Bloemsma, 25 jr. Overleden: Sara Diefenthal, 62 jr., echtgen. van Hermanus de Vries; Tjeerd Bakker, 56 jr., echtgen. van Antje Stelma; Wijtze van Winden, 71 jr., wedn. van Gatske Weersma; Wijtske de Jong, 83 jr., wed. van Anne Klazes Zandstra. Wymbritseradeel, van October. Geboren: Wilhelmina d. v. Jose phus Bruinsma en Jantje Sloot te Bolsward (geb. te Tims); Ida d. v. Cornells Didriekus Moulijn en Petro- nella Adriana ten Doesschate te Heeg; Johannes Cornells Hendrik z. v. Jacob Bonekamp en Froukje Rijp- kema te Gaastmeer; Aagje d. v. Otte Schuurmans en Geertje Huitema te Abbega; Marijke d. v. Oege Smit en Reitske Grasman te Abbega; Willem z. v. Grietzen Zeilstra en Hendrikje Zwicht te Loënga; Pieter z. v. Wil lem Schotanus en Rigtje Krikke te Woudsend. Overleden: Yke L. Sybranda, 3 we ken, te Schamegoutum. IJlst, van 6 tot 13 October. Geboren: Johannes Bartholdi z. v. Jan de Vries en Geertje Nauta. Advertentie: Gloeibranders, op elke lamp passend, met inbegrip van kousje 75 et. en 1.50. Alleen in „De Toko”, Grootzand, A. M. Kuyt. Het heengaan van de regering Queuille in Frankrijk, die 13 maanden aan het bewind was, een record voor een Frans kabinet na de oorlog, w._,.:t op de nog altijd betrekkelijk wankele toestand in dat land. De spanning tussen lonen en prijzen veroorzaakt ook een spanning onder het volk, in de vakbeweging, in de partijen en tenslotte in de regering, wel ke bezweek omdat de ministers van ver schillende politieke gezindheid het niet eens konden worden hoe de prijsstijgin gen, mede door de devaluatie veroor zaakt, op te vangen door loonsverhoging en zo ja in welke mate. Frankrijk krijgt nu wel een nieuw kabinet, maar het blijft de vraag, of het dit probleem baas kan, dat zelfs heel wat stabielere rege ringen in andere landen wellicht moei lijkheden zal veroorzaken. Men kan zich van die moeilijkheden een voorstelling maken als men de mening van een zo deskundig man als dr. Holtrop, de presi dent van de Ned. Bank leest, die betoogt dat terwijl de devaluatie een prijsstijging zal veroorzaken, deze niet mag leiden tot loonsverhogingen, wil men zich de vruchten van die devaluatie niet zien ontgaan. Men zal licht begrijpen dat als de regeringen in W.-Europa een derge lijk standpunt delen, van de discipline der volken uitermate veel zal worden gevergd. En wij hebben zo de indruk dat als thans de Engelse regering laat dóór schemeren dat de parlementsverkiezin gen binnenkort zullen worden gehouden, zij bij dit besluit mede geleid wordt door de overweging dat de verwachte prijs stijgingen thans nog niet in die mate op treden, dat ze grote ontevredenheid wekken, doch dat ze geleidelijk een zwaarder druk zullen veroorzaken waar om de regering het gewenst acht het volk nu maar zo spoedig mogelijk via de stembus een uitspraak te laten doen. En waar het Engelse volk veel nuchterder is dan het Franse, dat zich bij crises in veel sterker mate door het gevoel laat leiden, kan men geenszins gerust zijn over de politieke ontwikkeling in de Franse republiek, waar geen enkele par tij bij machte is alleen te regeren, en dit dus moet geschieden door een compro mis tussen verschillende partijen, het geen het regeringsbeleid altijd min of meer zwak maakt. En dit is zeer te be treuren, niet alleen om Frankrijk zelf, maar ook in verband met de algemene toestand in West-Europa, welke een in nerlijk sterk Frankrijk vraagt. Immers nu de Russen een Oost-Duitse staat heb ben gevormd, die nog al wat schijnvrij heid heeft gekregen, ze is zelfs door Rusland als souverein erkend, is er wei nig fantasie voor nodig om te veronder stellen dat de West-Duitse regering dit feit en de behoefte welke West-Europa heeft aan haar politieke en economische medewerking zal uitbuiten om die sa menwerking zo duur mogelijk aan dat Westen te verkopen. M. a. w. de West- Duitsers zullen allerlei concessies van het Westen eisen en de tijd schijnt niet zo ver meer dat onder de drang der po litieke ontwikkeling de West-Duitse re publiek weer zo goed als volkomen vrij zal zijn, met misschien nog een schijn- bezetting. Men begrijpt welk een beteke nis Frankrijk bij deze situatie kan heb ben. Het is in de West-Europese samen werking de grootste mogendheid op het vasteland. Is het innerlijk sterk en door de hulp van de Ver. Staten ook militair weer in staat een eerste rol te spelen, dan kan het West-Duitsland in even wicht houden en de Ver. Staten er van weerhouden de West-Duitsers al te veel concessies te doen om hun medewerking te krijgen. Nu al hebben de Ver. Staten West-Duitsland beloofd dat er niet meer ontmanteld zal worden, de schadever goeding aan naburige landen zal op an dere wijze geregeld worden nl. in de vorm van Duitse kolenleveringen aan die landen. Ook de Engelsen voelen niet voor al te grote tegemoetkoming jegens W.-Duitsland, maar de Amerikanen heb ben voor hun politiek een sterker troef wanneer Frankrijk innerlijk zwak is, dan wanneer het zich krachtig kan doen gel den. Hoe zwakker Frankrijk, hoe meer garen de vroegere vijand West-Duits land er bij zal spinnen. brengt. Hij is er in geslaagd deze be- dlt wapen te komen. Onderhandelingen zwaren geheel te ondervangen en zo zal tot 13 tijnse meisjes knap zijn, zo elegant ge kleed, zo sierlijk zich bewegend, en zo vlug reagerend op bepaalde blikken? Ik weet niet waarheen allemaal te kijken, en val van de ene sensatie in de andere, nu ik werkelijk tast wat te vo ren alleen maar afbeelding of beschrij ving voor mij was geweest. Daar is het blijde herkennen van een bekend ge bouw, dat me nog weer eens het bewijs geeft, dat ik werkelijk in Firenze ben. Daar is de heerlijk zoele lucht, die de Italianen des avonds de straat opdrijft tot ver in de nacht. Daar is ook het Ita liaanse volk, zo heel anders levend dan wij. Een Nurks die hun dat kwalijk neemt! Blijf maar eens thuis bij zulk weer, bij zulk een gezelligheid, bij zulk een omgeving! Men zou zich even kat terig voelen als een Sneker, die op Hard- zeildag binnen moet blijven! Ja, men kan er zijn angstige verwon dering over uitspreken, dat ook de klein ste kinderen niet voor elf .twaalf uur op bed komen! En daarom jengelend aan moeders hand trekken, of slapend op vaders arm uit de openlucht-bioscoop komen! Maar wat zegt de Italiaan? Dat u een hardvochtig mens bent, de bam bini niet de heerlijke avondkoelte te gunnen! En zo rijd ik maar voort, dwars door de oude stad, door de ene kerk aan de andere voorgesteld als een groene Noor derling, die niet recht weet hoe te kij ken. En hoog boven al die nauwe stra ten, die Firenze’s middelpunt doorsnij den, het machtige lichaam van de Dom, waarvan de zacht-witte marmeren mu ren tot laat in de avond verlicht worden door schijnwerpers. Want bescheiden is de Florentijn niet met zijn kunstbezit: tfsig en bij nacht zal men weten dat "sen bijzondere stad is! Dan tom ik aan een plein, zoals Fi renze meer heeft, het toevluchtsoord voor allen die in de binnenstad wonen, des middags om er een dutje te doen, des avonds om er meloen te eten en zijn kennissen te ontmoeten. Aan de ene kant omgeven door een rij gezellige mor sige trattoria’s, eethuisjes, of wijn- schenkerijen, waarboven de hoge trap penhuizen der Florentijnse woningen, aan de andere kant het klooster waar eens Fra Angelico zijn fresco’s aan de wanden der cellen schilderde. En de derde wand wordt dan ingenomen door het hoofd gebouw der University. Hier houdt mijn brikje stil. De pedel, herken baar aan een grote pet met nog groter band daaromheen, is nog niet naar huis, en staat te kouten aan de grote poort met enkele studenten. Het wordt mij dus wel gemakkelijk j'/naakt, en via het Frans wordt ik het adres gewaar van een pension, waar ik het voorlopig wel zou kunnen proberen. Zo reed mijn koet sier het plein weer af, naar de klooster kerk genoemd de Piazza San Marco, om via een nauw straatje aan een ander plein te komen, waar twee grote klater fonteinen hun best doen een en ander een voornaam aanzien te geven. Dat o- kan ook gemakkelijk, want aan drie zij,» trouillecommandant. den vindt men grote, op verhogingen geplaatste zuilengaanderijen. Eén staat voor de kerk waarnaar dit plein is ge noemd, de Santa Annunziata, de tweede staat voor het oude vondelingenhuis, nu hospitaal, ook al beroemd door een kun stenaar, die het verfraaide, namelijk Lucca della Robbia, en de derde voor een oud patriciërshuis, in ongunstiger tijden verknipt in allerlei verschillende behuizingen. Hier is ook ons pension ge. vestigd. Het wordt gedreven door een bedrijvige Ierse, die in het zelfde huis, waar zij nu de scepter zwaait, eens kwam als gouvernante om de kinderen van de heer des huizes in het Engels te onderwijzen. Zij is goed Katholiek, zo dat onder de in hoofdzaak Engelse en Amerikaanse gasten, meest studenten en studentes, vele jongelui zijn, die in Italië voor een Rooms-Katholiek kerke lijk ambt worden opgeleid. Voor mij is er nog net een kamertje vrij, en het hoofd zoemend van Frans, Italiaans en Engels probeer ik de nacht rust te vinden. Wat zal de volgende dag wel niet brengen?

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1