Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST VERGADERING ïl.and fte&jotie, ca fiutdiqJing, van de Directeur der Gemeentereiniging M 4e JAARGANG No 8! L. KIEZEBRtNK Ver. van Rechtz. Hervormden Kunst aan Allen 72 - 304 Teraardebestelling P. Outshoorn Benoemd Zakennieuws De woningbouw in Augustus Geslaagd Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DR1JFH0UTS NIEUWSBLAD ZZZL21. KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Uitslag Verkoping Niwln Brigade Aanbesteding riolering DINSDAG 18 OCTOBER 1949 Wie er terugkomen met de „Groote Beer” Bioscoopnieuws K qw Mill VRIJDAGS» Redacteur Stienstra; door de heer J. de Kok, di- H. B. gemeente-ontvanger, de heer J. Wind. Aan het slot van de huldiging bedank te de heer Schriemer alle sprekers voor hun goede woorden en de gevers van de cadeaux voor hun mooie geschenken. Aan de rijksuniversiteit te Groningen slaagde voor het artsexamen onze vroe gere stadgenoot de heer R. v. d. Meulen. Concert L.O.F. Solist Jo Juda (Viool). spreekt vanzelf, dat men een leger, dat niet veel te doen heeft, moet bezighou den, anders gaat het zichzelf bezighou den”. Spr. vertelde verder, dat de man nen overzee snakken naar echte stukjes Holland; als legerpredikant komt men in Indlë op de foto’s en ansichten aan de wand van soldatenkamers alle kle derdrachten van Holland tegen en de advertenties in de couranten uit Holland worden stuk voor stuk gelezen, omdat dat echt van thuis is. De legerpredikant komt ook altijd voor verrassingen te staan en veelal in moeilijke situaties. Hij ziet de jongen die thuis zo lastig was een foto uit de zak halen en zeggen „dat is mijn moeder” en over de beeltenis van zijn meisje moet de predikant zeggen, dat het een „knappe griet” is en hij zegt het, terwille van die man overzee, al zal die gedachte over die beeltenis het omgekeerde zijn. Ds. de Kluis noemde het feit, dat onlangs in 4 dagen 200.000 bijbels aan Soendanese mensen waren verkocht en zei „De velden in Indië zijn wit om te oogsten”. Twee legerpredi- kanten hebben hun werk met hun leven betaald, maar iedereen werkt daar met moed en vertrouwen. „Het is uw taak”,, aldus ds. de Kluis, om de mannen over zee moed en vertrouwen voor de toe komst te laten behouden. Zeur niet in uw brieven, vraag hen niet om sensatie verhalen en vertel hen over echt Hol landse dingen. Er was eens een meisje dat aan haar jongen schreef „Beleef jij nooit wat Betje van tante Kee krijgt héél andere brieven van haar Jan, dan ik van jou krijg, die beleeft nog es wat! Wat ben Jij eigenlijk voor vent?" Wel, dan beleeft die jongen wat natuurlijk, méar in de volgende brief”. Na deze vlotte causerie vertoonde Ds. de Kluis twee films, die hg zelf had op genomen. De ene was een troepentrans port en de andere toonde de pracht van het Indische landschap. De Piet Hein Rhapsodie bleek nergens zo sprankelend te klinken dan over het water van de Oceaan, men zag hoe „onze mannen” gymnastiek beoefenden aan boord, aan het touwtrekken en aardappelschillen waren, hoe de eerste post binnenkwam, zowel als de loods en de goochelaar. Am- bonese mannen en vrouwen togen kerk waarts want de vrouw was door het christendom daar op de plaats gekomen die haar toekomt in tegenstelling met Bali, waar de vrouw lastdlerrollen ver vult en vrachtjes van 60 kilo op haar hoofd draagt. In zijn slotwoord vestigde ds. de Kluis de aandacht op de te houden collecte bij de uitgang en riep de aan wezigen op niet alleen belangstelling te hebben voor hun jongen, hün man, maar ook voor de anderen en vooral mede leven te betuigen jegens de vrouw, de ouders of de verloofde die tevergeefs wacht. Bij de spreker van deze avond lag tussen de ernst en de grap maar een stap, waardoor de aanwezigen met de grootste belangstelling zijn causerie aanhoorden. Het bedrag dat de collecte opbracht, dat bestemd was voor de gees telijke verzorging van de jongens over zee, overtrof de verwachting. De Band NederlandIndonesië afd. Sneek kan tevreden zijn over deze avond. I I i I REDDINGBOOT ACTIE. Tot en met 13 October was voor de motoren van de Insulinde totaal ingeza meld f 32.746.44. De wachtmeester der Rijkspolitie de heer J. Zijlstra alhier ie geslaagd voor het politie-diploma. Onze stadgenoot de heer J. H. Roden huis, werkzaam ter secretarie alhier, is benoemd tot adjunct-commies le klas te Andijk (N.H.). Redactie-sdre> In het pand Leliestraat IV hoek Schoolstraat heeft Zaterdagmiddag de heer C. Wester zijn nieuwe zaak in Woningstoffering, Bedden, Dekens, Ma trassen enz. geopend. Het geheel ziet er keurig uit en maakt een uitstekende in druk. Een uitgebreide collectie woning textiel vindt men er geëtaleerd. Naast de winkel beschikt de heer Wester over een flinke ruimte voor zijn afd. stoffeer- derij. De vele zakenrelaties met de meest bekende firma’s, de jarenlange er varing, plus de nodige vakdiploma’s, waarborgen de clientèle een accurate be. diening. AI met al een mooie aanwinst voor deze straten en omgeving. Zondag 3 keer; de belangstelling voor kerkdiensten was bij de mannen groot. Een voorbeeld daarvan is, dat er de vo rige week een dankdienst voor de be houden terugkeer werd gehouden aan boord van de Zuiderkruis. Van de 1600 mannen die er aanwezig waren, bezoch ten 1300 die dankdienst. Ds. de Kluis zei trots te zijn op de mannen overzee. „Na tuurlijk zijn er smeerlappen onder, maar die zijn overal, hier in Sneek ook en het Het heeft de heer M. Schriemer Za terdag bij de herdenking van zijn 30- jarig dienstjubileum niet aan belang stelling ontbroken. Het begon ’s mor gens al. De woning van de jubilaris aan de Parallelweg was spoedig in een bloe mentuin herschapen, terwijl Tante Pos door een stroom van gelukwensen liet weten, dat de heugelijke gebeurtenis niet ongemerkt zou passeren. Ook in zaaltje Piso, waar 's middags van drie tot vier uur de receptie werd gehouden, was de belangstelling groot. Er was een groot aantal bloemstukken, terwijl velen van de gelegenheid gebruik maakten om de jubilaris en zijn familie hun gelukwensen aan te bieden. Onder hen merkten we o.m. op de oud-wethou- ders de Jong en de Groot. Ook het per soneel kwam hier zijn directeur de hand drukken. Bleek uit deze feiten reeds dat de jubilaris in onze stad en ook daar buiten veel sympathie en waardering geniet, later bij Notaris J. Zijlstra alhier verkocht te Wommels finaal de fabrieksgebouwen met woonhuis, kaaspakhuis en erf, waarin vroeger gevestigd was de zuivel fabriek van de Kon. Ned. Mg. v. Kaas- en Roomboterfabrieken N.V. Perceel 1, Op 13 October jl. vond de eerste ver gadering plaats van de pas opgerichte Niwin-brigade. De heer R. Otter uit Leeuwarden, vertegenwoordiger van de Niwin in Friesland, leidde deze vergade ring, waarin het doel van deze brigade nader werd uiteengezet. Het doel is o.a. om bij voorkomende gelegenheden zo als bruiloften en andere festiviteiten, of door het geven van toneel- of caba retavond gelden in te zamelen voor de jongens overzee. Dit is slechts een klei ne opsomming. Na deze uiteenzetting hield de heer Otter, die zelf jaren in In dië is geweest, een causerie over het leven der inwoners op het eiland Timor, welke zeer interessant was en zeer in de smaak viel. Als bestuursleden werden gekozen: S. Bakker, voorzitter; U. Bak ker, secretaris; S. Vrieswijk, penning meester. Advertentieprij» 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. 1 Drijfhout, Sneek. Hoe omstreeks 1905 de veemarkt toen nog op het Martiniplein werd schoongemaakt toont deze foto, welke genomen is voor de noodslachtinrichting (nu politiebureau), en waar eens de „touwplukkerij” was gevestigd. De mannen van de Reiniging stonden in een rij te schrobben, ’t water werd uit een pomp in bakken op wielen aangevoerd. daverend, maar toch zeker hoopgevend. Het aantal bezoekers was redelijk, al had het optreden van een violist als Jo Juda nog meer belangstelling doen ver wachten. De indruk, die het orkest maakte, was bevredigend. Bij de bege leiding van de solist in het vioolconcert in C van Haydn en het vioolconcert in D van Paganini bleek, dat men reeds over een behoorlijke dosis routine en slagvaardigheid beschikte. Speciaal in Haydn’s bekoorlijke vioolconcert wist Ket zijn mensen tot bescheiden en ver fijnd musiceren te inspireren. Ook in de orkestsuite „The faithful shepherd” van Handel en de 2e Symphonie van Saint- Saëns vielen vele goede dingen te ge nieten. Speciaal het laatste werk werd met gedurfd elan uitgevoerd, waart j het dikwijls uitstekende werk der blazers op viel. Opvallend is ook, hoe het orkest onder Ket’s leiding misschien iets van B. en W. van Sneek hebben Vrijdag aanbesteed het leggen van ongeveer i 360 M. hoofdriolering van in hoofdzaak door de gemeente te leveren materialen in het Schaapmarktplein, de N. Burg straat, Peperstraat, Marktstraat en Leeuwenburg (om de Wip). Aantal in schrijvers 16. P. Beljon, Lemmer 15.540; J. W. de Jong, Sneek 15.480; Spoelstra en Schotanus, Wyckel 15.460, J. W. Boltje, Heerenveen 14.400; O. Linzel, Soest 14.400; J. Kuipers, Zurich 14.351)$. H. van Meekeren, Groningen ƒ13.880; K. C. Sijbrandi, Wirdum 13.850; Speelman, Sneek 13.100; J. Kerkstra, Sneek 12.995; A. Ooms en Zn., Sneek 12.982; E. Metz, Sneek 12.800; C. van Meekeren, Hindelopen ƒ11.400; S. de Wolf, Sneek ƒ11.400; J. J. Boltje en Zn., Heerenveen 11.100; Gebr. Elzinga, Arum 10.518. Gunning wordt nader bekend gemaakt. de officiële huldiging ten stadhuize, werd dit nog eens terdege onderstreept. Burgem. Rasterhoff, die de rij der sprekers opende, herinner de in zijn toespraak allereerst aan de grote veranderingen, welke er sinds de komst van de jubilaris in 1919 hadden plaats gegrepen. Niet alleen internatio naal en nationaal, maar ook plaatselijk is er in deze reeks van jaren heel wat veranderd. Het aantal inwoners van onze stad steeg in deze 30 jaren van 13.500 tot circa 19.500 en dat bracht na tuurlijk zijn moeilijkheden mee, ook voor Uw dienst. Gij hebt deze moeilijk heden kranig het hoofd geboden en op de juiste wijze de scepter op de gemeen- terelniging gezwaaid. Dank zij Uw leiding marcheert de dienst uitstekend en klach ten hebben B. en W. bijna nooit bereikt. Als ze er al eens waren, betroffen ze de ligging van het terrein, maar dat is niet Uw schuld. Trouwens ook niet de onze, want bij dit belangrijke punt is overmacht in het spel. De gemeente- reinigingsdienst is een vernietigingsbe- drijf en werkt daarom met tekorten, maar U streefde er steeds naar deze te korten zo klein mogelijk te houden en de eens door de raad geuite vrees, dat ze te hoog zouden zijn, bleek in alle op zichten ongegrond. Het gemeentebe stuur, besloot spr., dankt U voor alles wat U in de afgelopen 30 jaren in Uw functie hebt verricht en het wil aan die dank de hoop toevoegen dat U met Uw echtgenote voor onheilen gespaard mo ge blijven. Als blijk van waardering en dank overhandigde de burgemeester de q SNEEKER NIEUWSBLAD I nffinianl Arimn won rln nnmonnInH Q KI C C 1/ llf VMDD ITOE D A HE EI III 01 Met ’t troepentransportschip „Groote Beer”, van Tandjong Priok vertrokken 1 October jl. en te Amsterdam verwacht 24 October, keren o.a. naar huis terug: soldaat G. Bootsma, Goënga 44; soldaat A. Rienstra, Hommerts 38; sergeant F. Arema, v. d. Heybuurt 12, Sneek; sol daat F. Plantinga, Scharnegoutum 61; soldaat R. P. v. d. Velde, Rauwerd 204; kapitein H. C. Kranendonk, Woudsend. geheel. Hierdoor ontstaan soms hinder lijke inzinkingen. Dit was b.v. het geval in enkele delen van Handels suite, waar door deze overigens fraaie muziek niet geheel tot zijn recht kwam. Het spel van Jo Juda maakte een grootse indruk. Alleen reeds uit tech nisch oogpunt leverde hij met zijn feil- De ervaringen, die Kunst aan Allen tot nu toe met het organiseren van goede muziekuitvoeringen in de kleinere plaat sen van Friesland heeft opgedaan, zijn niet onverdeeld gunstig geweest. In ’t bijzonder voor het blijven geven van or- kestconcerten, waarbij we aangewezen zijn op het L.O.F., zal het seizoen 1949 -’50 wellicht beslissend zijn. In de eerste plaats zal dit jaar moeten blijken of het publiek genegen en in staat is de entree gelden voor deze concerten te betalen. In de tweede plaats heeft het L.O.F. on der leiding van zijn dirigent Kor Ket te bewijzen, dat het recht heeft op erken ning van muziekminnend Friesland en op vaste subsidie van Rijk en Provincie. De resultaten van het eerste concert, De assistent van de coöp. zuivel fabriek te Wieuwerd, W. Thgsma, is benoemd tot assistent aan de zuivelfa briek te Roordahuizum. Met ingang van 1 October jl. te de wachtmeester der Rijkspolitie de heer J. Cosse, van IJlst overgeplaatst naar Etten (N.Br.) en in diens plaats be noemd de wachtmeester le klasse, de heer J. de Schiffard te Etten» Zaterdagmiddag jl. is alhier op de Al gemene Begraafplaats het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de Woensdag jl. te Huizum overleden heer P. Outshoorn, rustend hoofd van de openbare school te Jorwerd. De over ledene die de leeftijd van 84 jaar be reikte heeft een groot gedeelte van zijn leven gewijd aan de belangen van het Friese Groene Kruis, waarvan hij in de financiële commissie zitting had. Ook voor het sanatorium Beatrix-oord te Appelsga heeft hij veel gedaan. Bij de lijkdienst die werd gehouden in de be nedenzaal van Hotel Hanenburg heeft Ds. J. Uitenthuis van Huizum gespro ken naar aanleiding van 2 Cor. 5. Bij de groeve sprak namens het Groene Kruis de heer J. H. Fricke van Leeuwarden woorden van troost tot de familie en bracht de overledene dank voor het vele werk dat deze had gedaan voor de t.b.c.- bestrijding. De heer T. Schaafsma, een collega en vriend van de overledene, was dankbaar en blij geweest de heer Outshoorn op zijn levenspad ie hebben ontmoet. Zijn nagedachtenis zal dan ook steeds bij hem in ere blijven. De heer K. van Douwen, te St. Nicolaasga, burge meester van Doniawerstal, en neef van de heer Outshoorn, bracht namens de familie dank voor de betoonde beiang- steHMig en deelneming. Het ledental van de afdeling Sneek van ’t sanatorium „Beatrix-oord” te Ap pelscha overschreed dezer dagen de driehonderd. Zonder veel uiterlijk ver toon werd dit bereikt door slechts en kele personen, die diep gevoelden hoe noodzakelijk een grondige bestrijding van de t.b.c. is. Zij en allen die zich als nieuw lid aanmeldden, voelden wat onze medemens mist indien hij of zij door deze verraderlijke volksvijand gedwon gen wordt te „liggen”. Leden werven is in deze tijden, nu „er zo veel wordt ge vraagd” in zeker opzicht niet bepaald een prettig werk. Doch wat zegt u van ons resultaat, behaald in de drie, voor dit werk slechtste maanden van ’t jaar en in ongeveer het zesde gedeelte van onze stad!? En we gaan door! Wat zal het volgende bericht omtrent ’t ledental u melden? Indien u bang bent niet thuis te zijn als de ledenwerfsters of -wervers komen, kunt u ook uw (jaarlijkse) bij drage storten op postgirorekening 532396 van A. IJdel. Mede met uw mo rele en financiële steun zal het enige Noordelijke Sanatorium (en wel voor alle gezindten; nog onlangs werd een eigen geestelijke verzorger be noemd) een bolwerk zijn in de strijd voor verbetering der volksgezondheid in het Noorden. Vrijdagavond jl. hield de band Neder landIndonesië een vergadering in de foyer van Amicitia. Toen de voorzitter, dhr. K. Bijlsma om goed 8 uur de bij eenkomst voor geopend verklaarde, was de zaal méér dan vol. Eerst deed de voorzitter een paar mededelingen. Eén daarvan /as, dat eind Dec. of begin Jan. alle jongens van de 7 Dec. divisie en de O.V.W.ers thuis zullen komen; natuur lijk zal daaraan een officiële ontvangst worden verbonden. Om de kas van de afd. Sneek te stevigen zal op 9 Nov. weer een bonte avond worden gehouden; het O.B.W. schonk de Band een som van 175, en de gezamenlijke kerstpak kettenactie bleek 1500 te hebben op gebracht. Na deze mededelingen werd het woord gegeven aan de Hoofdleger- predikant Ds. A. T. W. de Kluis te Den Haag, die een rede zou houden over „Onze mannen overzee”. Deze dominé in uniform begon met te vragen, wie hem twee jaar geleden voor de afd. Sneek had horen spreken, want hij wilde voor hen niet in herhaling vallen en zou dan „uit een ander vaatje tappen”. Zoals de meeste mensen, die veel spreekbeurten hebben over vrijwel hetzelfde onderwerp, bleek hij meerdere vaatjes te bezitten. Eerst werden we vertrouwd gemaakt met de soldatenterminologie en we kre gen te horen, dat een „do” een dominé is, een „dok” een dokter en een „hospik” een hospitaalsoldaat. Immers, waarom zullen de mannen in dat warme land drie lettergrepen zeggen, als ze met één toe kunnen? Ds. de Kluis begon met te vertellen, dat men hier in Holland veelal te klein denkt over Indië; de afstanden zijn daar echter ontzaglijk veel groter dan hier; Batavia is b.v. net zo groot als de provincie Utrecht en men kan, om van de ene kant van Indië naar de an dere te komen 2 vliegdagen gebruiken. De afstand MedanPadang b.y. is niet minder dan 754 km., een mededeling op een wegwijzer, die men hier niet ont moet. En overal zitten kleiner of grotere groepjes soldaten. En die jongens, die mannen, ebben bereikt, wat de Neder landers tot nu toe nooit hebben kunnen bereiken, nl. dit, een brug slaan naar het hart van de Javaan. De pioniers van voorheen hebben prachtig werk ver richt, bruggen geslagen, gronden ont gonnen, scholen gesticht, cultuur ge bracht, maar niet een brug kunnen ma ken die toegang gaf tot het hart van de Javaan. En dat hebben, aldus ds. de Kluis, onze mannen kunnen doen, onze soldaten; de Javaan zag in de Hollander de grote Toean, die bevelen gaf en loon uitbetaalde, maar deze jongens zijn de kerels, die ze in een overall onder een auto zien kruipen, zelf wielen verwisse len, er roetzwart onder vandaan komen en dat een blanke dat ook kon, wist de Javaan tot nu toe niet. Overigens is het ook niet gemakkelijk om met de bevol king om te gaan; ze zijn vriendelijk en beleefd, zó beleefd zelfs, dat ze liegen de rhythmische strakheid heeft verloren, beleefdheid en eerst naar uw mening maar aan zuiverheid en verfijning van vra&en en dan zeggen „zo denken wij er Verschijnti DINSDAGS en Administratie Comb. Drijfhout-KiezébriHk Ce» Kantoor: GROOTZAND 53 Telefoon 3005 (K 5150) In Augustus van dit jaar kwamen blijkens de voorlopige cijfers van het C.B.S. 2607 nieuwe woningen gereed (vorige maand 3256). In de eerste acht maanden van 1949 werden 25.350 wo ningen voltooid. Begonnen werd in Augustus aan 3916 woningen (v. m. 4301), Het aantal onderhanden zijnde woningen bedroeg op 1 Sept. 1'! Tl te gen 38.718 op 1 Aug. De Reizende Beiaard was Vrijdag even te Sneek en beiaardier Flucie van Ber gen kon de verleiding niet weerstaan ook de Sneker bevolking haar klanken te doen horen. Het Amicitia Theater heeft op 17, 18 en 19 October als hoofdnr. „Bloed en zand”, een film dus uit de wereld der stierenvechters, want zand bedekt de arena en bloed kleurt vaak dat zand, meestal van de vechtstieren, maar ook wel eens van een torero. Zo’n drama geeft deze film, waarin de jonge Juan Gallardo gespeeld door Tyrone Power als het hem voorspoedig gaat als hij volleerd matador is, zijn jeugdliefde Carmen Espinosa, huwt. Maar al spoe dig valt het oog van de rijke Dona Sol Rita Hayworth op de stoutmoe dige stierenvechter en het is met de rust in zijn huwelijksleven gedaan, hij ge raakt helemaal onder de invloed van deze vrouw en verwaarloost echtgenote en zijn vrienden van de cuadrilla, dat is de torero-groep, waarvan hij de leiding heeft; door zijn onachtzaamheid worden twee leden van die groep door stieren gedood. Zijn vrouw en vrienden en ook het publiek laten hem nu in de steek. Hij wil nog een voorstelling geven voor hij zijn beroep er aan geeft, dat wordt de strijd van zijn leven, maar het kost hem dat ook; het is Carmen, die hem in de laatste ogenblikken van zijn aardse bestaan met haar onuitblusbare liefde bijstaat. Sterk, dramatisch spel in deze film! fabriek en erf werd aanvankelijk met slechts 1 verhoogd. Perceel 2, het pak huis, kwam na 29 verhogingen op 8200, hetgeen de heer S. Feenstra van Sneek voor een nader te noemen last gever heeft gekocht. Perceel 3, de wo ning, kreeg ook in de tweede omloop geen verhoging. Toen werden perceel 1 en 3, dat is de directeurswoning met de fabriek, samengevoegd en na acht ver hogingen voor ƒ6850 eigendom van de firma Staal te Leeuwarden. Vrijdagavond vergaderde bovénge- hoemde ver. onder leiding van de heer W. Nauta in het Geb. v. Chr. Bel. Na opening met gebed en Schriftlezing, las de secr., de heer J. Haanstra, de notu len en het jaarverslag, welke beide on der dank werden vastgested. Bij de be spreking van de candidaatstelling voor gemachtigden voor het kiescollege, deelt de heer Chr. Schotanus mee, dat hij uit hoofde van zijn hoge ouderdom zich niet weer beschikbaar stelt. De voorzitter zegt hem dank voor wat hij gedurende een lange reeks van jaren voor het kiescollege en de gemeente heeft wil len doen. De voorzitter deelt mee, dat er dit jaar 13 vacatures zijn. In verband met het feit, dat hierbij één vrijzinnige vacature is, wordt uit de vergadering de vraag gesteld of het niet goed zou zijn deze vacature aan de vrijzinnigen over te laten, waarop nogal enige discussie j Donderdag j.l. door het L.O.F. in Ami- ontstaat. Ten slotte wordt bij meerder- citia te Sneek gegeven, waren wel niet heid van stemmen besloten deze vraag IflavoronH many aa1 ar hammaani ontkennend te beantwoorden en dus in plimenteerd door de directeur van de deze vacature een rechtzinnig candidaat Leeuwarder gemeentereiniging, de heer te stellen. Hierop worden gekozen de heren B. Baarda, P. de Boer, C. Doe- recteur van gemeentewerken en door de vendans, D. Duba, A. Esselbrugge, P. Falkena, J. Hernaamt, W. Kromhout v. d. Meer, R. Posthuma, H. Seinen, E. de Wit, F. Terburg en O. Weissenbach. Bij de hierna volgende bestuursver kiezing wordt de heer J. Haanstra her kozen, en in de plaats van de heren J. Stellingsm en P. L. Visser gekozen de heren A. Esselbrugge en Tj. Kampman. Bij de rondvraag wordt aan het be stuur gevraagd deze vergadering in het vervolg in het begin van October te hou den. Ook wordt gevraagd naar de moge lijkheid van jeugddiensten tijdens het Avondmaal, met welke beide vragen het bestuur rekening zal houden. Hierop gaat de heer M. Hiemstra voor in dank gebed. Bij de heden Maandag gehouden can didaatstelling is alleen de lijst van de Rechtz. Herv. ingeleverd, waardoor bovengenoemde heren verkozen zijn ver klaard. maar aan zuiverheid en verfijning van vra&en en dan zeggen „zo denken wij er klank heeft gewonnen. Wat Kor Ket nog 00^ over”- De spreker kent zijn „volkje”; mist is de forse greep op het orkest als hij noemt de soldaat eerlijk, oprecht; een soldaat veinst niet; dat kan men als ds. weten; als je dan in de kerk niet goed preekt, hen niet met actuele dingen „pakt”, zie je op een gegeven moment geen hoofden meer, alleen maar krui nen, het mankeert er nog maar aan dat de jongens in koor zeggen „Zeg maar amen”. Toen Ds. de Kluis in Indië was, loze weergave der twee genoemde viool- en hij was er twee maal, preekte hij elke concerten een prestatie van de eerste J_~ - rang. Maar ook in muzikaal opzicht-, dwong zijn spel bewondering af en wist Juda in mooi gezongen cantilenes en uiterst verfijnd uitgevoerde vlugge delen zijn publiek te ontroeren. De meest op vallende zijde van Juda’s talent is wel de verheven, ontspannende rust, waar mee hij musiceert. Het publiek toonde zijn dankbaarheid aan solist en orkest in hartelijk applaus, dat na de fantastische Paganini-vertol- king tot een ovatie aangroeide. jubilaris vervolgens een fraaie mand met bloemen. De heer Schriemer dankte de bur gemeester voor zijn hartelijke woorden en de attentie hem en zijn echtgenote bereid. Ik heb, aldus merkte de jubi laris op, altijd buitengewoon prettig in Sneek gewerkt. Dat was mogelijk door de grote mate van vrijheid, die het stadsbestuur mij schonk. Niet alleen bij de dagelijkse zaken, maar ook bij grote sneeuwval e.d. liet men mij altijd mijn gang gaan en dat heb ik steeds zeer op prijs gesteld. De hulde, die spr. hier ge bracht wordt, wil hij gaarne afwentelen op het personeel, want het bedrijf kan bogen op mannen, die als het moet dag en nacht klaar staan. Spr. herinnerde in dit opzicht aan de strenge winter ’46 ’47 met zijn grote hoeveelheden sneeuw, toen er soms bij 20 graden vorst moest worden gewerkt, maar niettegenstaande dat het huisvuil steeds a la minute werd opgehaald en plm. 3000 privaattonnen werden verwisseld. In die dagen startte het personeel ’s nachts soms om vier uur en werd er tot ’s avonds laat door gewerkt. De houding van het personeel verdient dan ook de grootst mogehjke lof. Nadat het gezelschap een kopje thee en de heren tevens een rokertje was aangeboden, complimenteerde de heer Ir. Noppen, directeur van de Amsterdamse gementereiniging, de jubilaris namens de vereniging van reinigingsdirecteuren in een met veel humor doorspekte toe spraak, aan het slot waarvan hij de heer Schriemer een boekwerk aanbood. Voor het personeel, dat voltallig aan wezig was, trad daarna de heer W. de Vries naar voren. Hij prees de voor treffelijke samenwerking tussen leiding en het personeel, waardoor kleine ge schillen steeds op zakelijke wijze gere geld konden worden. Aan het slot van zijn toespraak bracht hij de directeur hartelijk dank voor zijn welwillende hou ding tegenover het personeel en bood hem namens alle personeelsleden een prachtige rooktafel en mevr. Schriemer een mooie plant aan. Verder werd de jubilaris nog gecom- £7" txUIf olö WsP

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1