KiekjeA. DER 1 Buitenlands overzicht Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 1 ig: UIT HET VERLEDEN m VRIJDAG 21 OCTOBER 1949 4e JAARGANG No 82 L KIEZEBRfNK N.C.V.G.B. Douchebaden Tournée voor twee sntijn andel Zuurkool goedkoper 2151 Benoemd ir Zakennieuws te BS AGENDA Suiker en bier goedkoper Jenever zeer duur bezoek aan Washington - Zuid- Tsjecho-Siowakije in de Veiligheids plans id 3054 "ING Net Sneaker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRUFHUUTS NIEUWSBLAD Niwin Kerstuitzending voor de Friese jongens overzee Geslaagd KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Vader gedood, zoon zwaar gewond bij botsing De Chinese communisten en het Westen Nehroe’s Slavië of raad Film Kon. Rotterd. Lloyd Opbrengst collecte Bioscoopnieuws Chopin-Jeugdconcert te Sneek Ledenvergadering Buurtver. „De Noorderhoek 1 SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: H en HOOI l VLEESDISTRIBUTIE WORDT De Stationsstraat omstreeks 1895. De directe gevolgen van de Engelse devaluatie voor het Engelse volk zelf zullen blijken uit een bezuinigings- en belastingontwerp dat het Engelse ka binet a.s. Maandag bij het parlement zal indienen. Dat kabinet heeft de moei lijkheden dus niet ontweken door op korte termijn parlementsverkiezingen te doen houden; hoewel een deel der mi nisters voor dit laatste was, hebben Attlee mi Bevin hun zin gekregen. Zij waren van oordeel dat deze regering haar volle tijd moest uitdienen en eerst het volgend jaar parlementsverkiezin gen moesten worden gehouden. Het En- Mej. M. Zondervan alhier slaagde te Groningen voor het examen apothekers assistente. De heer Auke Modderman heeft bij zijn winkel „H et Rokerspari- d jj s”, Oosterdjjk 25a, opnieuw een moderne automaat geplaatst, welke na sluitingstijd de roker van al het beno digde kan voorzien. Men verkrijgt het door 1 zilveren gulden of 2 nikkelen kwartjes in dc gleuf te werpen, en met ’t artikel komt ook het eventuele wissel geld te voorschijn. Bij shagtabak is vloei bijgepakt. Prompte bediening dus! De heer P h. Kuipers, Gr o o t- z a n d 24, die destijds wegens oorlogs omstandigheden zjjn slagerij had stilge legd heeft deze gistermiddag heropend. Voor nadere bijzonderheden verwijzen we naar een advertentie in dit blad. OPGEHEVEN. De vleesdistributie zal per 1 of 15 No vember worden opgeheven. Door het totstandkomen van de Voor- Unie zullen suiker en bier in Nederland goedkoper worden, jenever echter zal veel duurder worden door hogere accijns. 1 sdag 25 October. Natuurkundig Ge nootschap Sneek. Ie Lezing in zaal café „Het Park”. Spreker: Drs. L. Coomans de Ruiter, Hilversum. On derwerp: Uit Borneo’s Wonderwe reld (met lichtbeelden). Vrijdag 28 October. Jubelga komt in Sneek. Geb. v. Chr. Bel. De Bolswarderweg omstreeks 1900. Het gebouw op de voorgrond was eerst drukkerij van de fa. Pouwels en Fal- kena, daarna de sigarenfabriek Cuba van dhr. P. Gorter en later verrees op die plaats de grote garage van de Off. Forddealer alhier de heer F. Ozinga. Advertentieprijs 15 at. per m.m. Bij contract (handelsadvj lager. Abonnementsprijs I 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. X Drijfhout Sneek. Verschijnt! DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie! Comb. Drijfhout-KiezebricA &Go> Kantoor: GROOTZAND 53 Telefoon 3005 (K 5150 Redactie-adres ide Op Donderdag 10 November is er in het Gebouw v. Chr. Belangen alhier een Niwin Kerstuitzending voor de Friese Jongens Overzee. Sneek is nl. aange wezen als vertegenwoordigster voor de gehele provincie Fresland. Diverse ver enigingen zullen meewerken en er wordt totaal 75 minuten uitgezonden. Alleen zij hebben toegang, die een zoon, echt genoot of verloofde in Indonesië hebben. Dinsdagavond is de 38-jarige timmer man W. Rozenberg uit Jubbega bjj Hoornsterzwaag met zijn motorrijwiel in botsing gekomen met een melkwagen. Zowel hij als zijn op de duo gezeten achttienjarige zoon Hendrik werden te gen het wegdek geslagen. De timmer man overleed ter plaatse. Zijn zoon is met een schedelbasisfractuur naar het ziekenhuis overgebracht. Waarschijnlijk is de heer Rozenberg door de harde wind en de regen de macht over het I stuur kwijt geraakt. De Koninklijke Rotterdamsche Lloyd gaf Dinsdagmiddag in de Ambachts school te Sneek, voor de leerlingen een technische film van de bouw van haar vlaggeschip de Willem Ruys. Een film gemaakt vóór, tijdens en na de oorlog die een beeld geeft van alle werkzaam heden die bij een dérgelijke bouw voor komen. Zo zagen we lassen, schaven, het gieten der schroeven, polijsten, tim meren, meubelmaken, schilderen enz. Dit schip met een lengte van 200 M., een breedte van 26 M. en een hoogte van een achtverdiepingshuis (28 M.), is ge heel in Nederland gebouwd en vertegen woordigt een stuk Nederlandse techniek. Gedurende de oorlog zijn alle materialen voor de vijand verborgen gebleven, on der de vloer van dit reuzenschip. Voorts gaf de film een beeld van het van sta pel lopen in Vlissingen van de werf de Schelde, en zijn proefvaart, waarbij het een snelheid behaalde van 45 K.M. per uur. De vier motoren werden ook in Vlissingen gemaakt. Deze film draait voor alle Njjverheidsschoien en vult pre. cies een lesuur. De leerlingen stelden veel belang in het hun gebodene. De leraren die bij deze lessen aanwezig waren, gaven blijk van hun ingenomen heid en wezen de jongelui er op dat wanneer ze in de wereld wilden slagen, ze voor alles dienden te worden goede vaklui, die dan mee zouden kunnen wer ken aan het tot stand komen van der- geljjke grote werken. Ze brachten een woord van welgemeende dank aan de Directie van de Koninklijke Rotterdam sche Lloyd en haar vertegenwoordiger de heer N. J. Krook, die zijn bemidde ling in deze had verleend, ’s Avonds draaide de film in Bolsward voor 't Avond-Njjverheidsonderwijs, en Woens dagmorgen in Bolsward voor het O. L. Nijverheidsonderwijs, ook daar werd deze geste van de genoemde Maatschap pij op hoge prijs gesteld. Naar aanleiding van het artikeltje onder bovengenoemde titel opgenomen in ons vorig nr., delen wij op gezag van zijn hier wonende ouders mede, dat de naam van de daarin genoemde Sneker soldaat niet Rinse Kooistra, maar Rinse Toonstra is. De regeringsvoorlichtings dienst, welke verantwoordelijk is voor het artikel, heeft dan blijkbaar een fout gemaakt. OOSTHEM. De collecte voor de ver eniging tot christelijk hulpbetoon aan blinden heeft alhier opgebracht ƒ18.50. Het Amicitia Theater brengt tot en met Maandag Danny Kaye in nieuwe dol-dwaze avonturen, nog wel in techni color, in een hoofdfilm, welke de titel voert: „De roemruchte daden van Dan ny” (Up in Arms). Dinah Shore, Dana Andrews, Constance Dowling en de Gold- wyn Girls staan de grootste dwaas ter wereld bij. Wij zien er van af hier de inhoud van de film samen te vatten, doch geven liever de indrukken van de filmrecensenten welke haar reeds zagen. Het Algemeen Handelsblad: „Danny is waarschijnlijk een van de geniaalste ac teurs van het ogenblik”. Het Parool „enige zeer zotte scènes en vooral ver schillende uitstekende liedjes in samen werking met de pittige Dinah Shore. Een uur van onbezorgd plezier”. De Volkskrant: „Schateren, grinniken of glimlachen”. De Tijd: „er wordt braaf gelachen om de barre waanzin, die Dan ny bedrijft”. Nieuwe Rotterdamse Cou rant: negeert Danny Kaye met zijn voor ieder verstaanbare humor alle wetten van logica en rhythme, impro viseert er lustig op los en laat zich gaan op een stroom van ongebreidelde fan tasie Vrijdag 21 t.e.m. Maandag 24 October. Amicitia Theater, ’s Avonds 8 uur en Zondag tevens te 5 uur, de film: Danny Kaye. De roemrijke daden van Danny. gering en koning Leopold over de volks stemming betreffende diens terugkeer. De koning is bereid af te treden als hij minder dan 55 der stemmen krijgt, zoals bekend willen de socialisten dat de koning 66 der stemmen zal moeten verwerven voor hij kan terugkeren. Te gelijk met het besluit van de koning zijn er stukken gepubliceerd, tot staving van diens bewering dat hij bij de capitulatie van het Belgische leger ten volle zijn plicht jegens zijn geallieerden deed. In de Ver. Staten trekt de hevige ruzie tus sen de vloot- en de luchtmacht over hun wederzijdse betekenis in een mogelijke nieuwe oorlog de aandacht. Dit zou ons koud kunnen laten, ware het niet dat deze ruzie bewijst dat Amerika zijn oor- logsmachinerie eigenlijk nog niet voor elkaar heeft. Voorts zijn er enige grote stakingen, die al weken lang duren, en welke tot inzet hebben zekere sociale voorzieningen voor de arbeiders in de betrokken industrieën. In deze moet het rijke Amerika nog heel wat inhalen bij het arme West-Europa. WOUDSEND. Tot onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de Chr. Ulo school te Balk is benoemd mej. van Goslinga van hier. Zaterdag 22 October. Dansen in zaal Rozenberg. Orkest Leemburg. Zondag 23 en Maandag 24 October. In Aere Perennius en Mennozaal, ’s av. 8 uur spreekt de heer Heykoop van Winschoten. Onderw.-t Wat leert ons de Bijbel?" Woensdag 26 October. Jeugdconcert ’s morgens 10.45 en ’s middags 2 uur in Geb. v. Chr. Belangen. Door de Commissie voor de Jeugd- concerten is, in het kader van de her denking van de 100ste sterfdag van Frederic Chopin, op Woensdag 26 Octo ber a.s. een Concert georganiseerd voor de leerlingen van alle Onderwijs-inrich- tingen als: Gymnasium, H.B.S., Christe lijk Lyceum, Christelijke Kweekschool, Ambachtsschool, Huishoudschool en U.L.O.-scholen. Dit concert, dat ’s mor gens en ’s middags gegeven wordt daar anders het grote aantal leerlingen niet verwerkt kan worden, zal worden ge geven door de bekende pianist George van Rennes en het programma vermeldt enkele Mazurka’s, Preludes, de Fantaisie Impromptu, een Polonaise, Nocturne en een Ballade. Een en ander om daardoor een overzicht te geven van de veelzijdig heid van deze grote Poolse componist. Het programma zal worden voorafge gaan door een korte inleiding over Cho pin door Wouter Paap. Voor niet-leer- lingen van een der genoemde scholen zal in beperkte mate gelegenheid zijn deze concerten bij te wonen. Met de bezetting van Kanton Amoy door de Chinese comm. legers hebben de nationalisten hun laatste ha vens verloren. Zij hebben nog wel de contróle over een belangrijk gebied in het Chinese binnenland, waar de rege ring in Tsoenking zetelt en houden For mosa bezet, het strategisch zeer be langrijk grote eiland voor de kust, maar dat alles, en zelfs niet het feit dat hun luchtmacht veel beter is dan die der communisten kan de conclusie ver hinderen dat het met Tsjang Kai Sjeks macht in China gedaan is. En dit bete kent dat het Westen vroeg of laat de communistische regering zal moeten er kennen, feiten negeren heeft in de in ternationale politiek nooit zin. En ze ker niet als het een feit betreft van zo wereldschokkende betekenis als het ont staan van een communistisch China, dat nu aan de grens van Hongkong staat en spoedig aan de grenzen van Indo China en Birma. Voor de Engelsen in het bijzonder bestaat er een dringende reden om met communistisch China in relatie te treden. Zelfs al neemt men aan, dat de communisten voorlopig zo wel de Engelse kolonie Hongkong als de grenzen van Indo China en Birma zullen eerbiedigen, omdat zij al hooi ge noeg op de vork hebben en de Engelsen daarom dus geen zoete broodjes behoe ven te bakken, is er toch reden voor Londen om met Peking, de zetel van de commuiusfsche regering in betrekking te treden. Want Hongkong is niet alleen een militair steunpunt van de Engelsen in het Oosten, doch vooral een zeer be langrijk handelscentrum, dat zijn bete kenis als zodanig ontleent aan zijn be trekkingen met China. Het verdient dol lars, en niet zo weinig, voor Engeland en dat betekent heel wat in de tegenwoor dige tijd. Deze positie zal Hongkong echter zeker niet kunnen behouden wan neer Engeland zou weigeren de com munistische regering te erkennen. Er is dan ook te Londen een sterke neiging om de feiten maar te accepteren, maar het is duidelijk dat Londen dit niet kan doen zonder overleg met de Ver. Staten, die zelf veel minder direct belang heb ben en om hoog politieke redenen o.a. omdat communistisch China door die erkenning in de Ver. Naties en Veilig heidsraad zal kunnen verschijnen, die wel wat willen vertragen. Maar als de betrekkingen met communistisch China toch moeten geregeld, dan hoe eerder hoe liever omdat een slepende houden van deze zaak, de houding van Peking slechts stroever kan maken jegens het Westen, wat geenszins gewenst is. Weer enige verbeteringen. Konden wij verleden week melden dat de heer van Gorkum zijn douchebad- inrichting dusdanig heeft geperfection- neerd, dat dames en heren gelijktijdig hiervan gebruik kunnen maken, thans is deze initiatiefnemer, aangemoedigd door het grote succes, er toe overgegaan zijn inrichting dagelijks open te stellen. Men zie voor de diensturen de adver tentie in dit blad. Weer dus een stap in de goede richting. De Snekers behoe ven zich nu in gezelschap van Leeuwar ders, Heerenveensters of Bolswarders (waar reeds lang badinrichtingen zijn) niet meer te schamen, als het gesprek over völkshygiëne gaat. Vermoedelijk zal de premier van In dia, Nehroe, bij zijn bezoek aan Was hington ook wel door de Amerikaanse autoriteiten over deze kwestie geraad pleegd zijn, want India is immers door Washington bestemd als de grote te genspeler van communistisch China in Azië. In hoeverre India bereid is die rol te spelen zal nog moeten worden afge wacht, want het heeft meer dan eens de wens te kennen gegeven neutraal te blijven in de strijd tussen Oost en West, maar ongetwijfeld zullen uit de ont moeting te Washington ietwat inniger betrekkingen tussen India en de Ver. Staten voortvloeien, omdat India zijn industrialisatie in snel tempo wil voort zetten en de Ver. Staten gaarne bereid zijn daarbij te helpen. Zelfs wordt uit Amerika gemeld dat Nehroe bekeerd is en nu toch wel bereid is de zijde van het Westen te kiezen bij een mogelijk con flict met Rusland. Te Londen is men enigszins ontstemd over de al te harte lijke ontvangst van Nehroe te Washing ton en vindt men dat Engeland meer in het AmerikaansIndische contact had moeten worden betrokken. In stede daarvan is echter Nehro voor hij naar Washington ging, eerst in Londen ge weest om de Engelse regering te ver wijten dat ze India niet tijdig over de Engelse devaluatie heeft ingelicht, waarin India nu is meegesleept, terwijl het zelf nog grote pondenvorderingen op Engeland heeft wegens leveringen tijdens de oorlog. Bovendien weigerde Pakistan te devalueren, zodat India daar grondstoffe», voor haar industrie duur der moet inkopen. Een indirect gevolg van de Engelse devaluatie is dus een nog slechter worden van de verhouding tussen India en Pakistan, die toch al zeer ongunstig is door het geschil over KasjmiB. gelse kabinet heeft hiermede een moedig besluit genomen, het wordt een moeilijk jaar dat het voor de boeg heeft en het zal heel wat maatregelen moeten ne men, welke scherpe critiek bij het volk zuilen ontmoeten. De conservatieve par tij zegt dat de Arbeiderspartij nu de ge legenheid heeft het land nog dichter naar de afgrond te helpen met haar socialistische maatregelen, maar deze, dus de conservatieve, partij heeft nog geen program gepubliceerd, waarin met duidelijke lijnen geschetst wordt hoe zij denkt Engeland uit de moeilijkheden te helpen. Heeft men in Engeland in ieder geval een bewind, dat steunt op een sterke parlementaire meerderheid, de gebeurtenissen in Frankrijk hebben daar nog eens een fel licht geworpen op de wonde plek, geen der partijen is sterk genoeg een regering te vormen en een paar der sterkste kunnen het niet eens worden over het regeringsprogram. En dat is niet zo’n wonder, omdat in deze moeilijke tijden grote vraagstukken volgens een principiële lijn moeten wor den opgelost, en geen partij gaarne be reid is al te ver van haar principes af te wijken. Doet men dat toch dan dreigt er zoveel water in het geneesmiddel te komen, dat het maar een slap drankje wordt, waaraan het land niets heeft. Het is geen prettig beeld dat West- Europa thans biedt, het enige verblij dende is dat de Beneluxlanden energiek hun doel blijven nastreven en met we derzijdse opofferingen de Voor-Unie hebben mogeljjk gemaakt, welke in 1950 moet uitlopen op de volledige econo mische Unie. Geleidelijk groeit hier een macht, waarmee men in West-Europa zal hebben rekening te houden. Indruk wekkender nog is het tempo van de ontwikkeling van de Oost-Duitse staat. Pas een dag of tien geleden werd Pieck er tot president gekozen, de volgende dag de regering gevormd onder Grote- wohl en weer drie dagen later wisselden Rusland en Oost-Duitsland al diploma tieke vertegenwoordigers uit. Het gaat hier wel heel snel, al te snel om écht te zijn. Hier werd met spoed een nieuwe Russische satellietstaat in elkaar ge knutseld. Dat Poesjkin chef van de Russische diplomatieke missie in Oost- Duitsland is geworden, zegt heel wat. Want deze Poesjkin was Russisch am bassadeur in Hongarije toen daar kar dinaal Mindszenthy werd veroordeeld en er de actie begon tegen de Tito-aan- hangers onder de Hongaarse commu nisten, van wie Rajk, die vorige week is opgehangen, er een was. De Oost-Duit- sers weten nu wel waaraan ze toe zijn al hebben ze in schijn een souvereine staat. Op zich zelf zal deze staat dan ook weinig aantrekkingskracht op de West- Duitsers uitoefenen, al wil dat niet zeg gen dat deze West-Duitsers niet zullen trachten er een slaatje uit te slaan. Nu de Oost-Duitse staat eigen diplomatieke vertegenwoordigers mag hebben, zal West-Duitsland ook wel trachten aaij.de toestand een eind £e maken dat het in de buitenlandse politiek niets te zeggen heeft, doch practisch door de Westelijke geallieerden vertegenwoordigd wordt. Wat Oost-Duitsland nog betreft, ook de andere satellietstaten zullen diplomatie ke vertegenwoordigers met dat land uit wisselen, maar we vermoeden dat Zuid- Slavië daartoe noch bereid zal zijn, noch de kans zal krijgen. Over de verhouding van het land van Tito tot het Westen verluidt dat de Ver. Staten en Engeland besloten hebben Zuid-Slavië zoveel mo gelijk en op alle manieren bij te staan, doch niet bereid zouden zijn tot mili taire hulp als Rusland Tito aanviel, tenzij ook andere landen, welker veiligheid voor het Westen van groter belang is, bij het conflict werden betrokken. Men voelt nu wel waarom Tito de laatste maanden heeft getracht met Grieken land aan te pappen! Pogingen van de Balkancommissie van de Ver. Naties, om, nu de Griekse rebellen verslagen zijn, de Griekse kwestie geheel op te lossen, zijn mislukt. Zowel Rusland als Griekenland stelden eisen natuurlijk tegengestelde welke die oplossing on mogelijk maakten. O.a. wenste men een toezegging van Griekenlands buren dat zij de rebellen geen steun meer zouden verlenen, maar Rusland weigerde zijn medewerking in deze te verlenen. Deze commissie heeft nu haar taak neerge legd, en de situatie op de Balkan blijft gevaarlijk. Wysjinsky heeft laten weten dat de verkiezing van Zuid-Slavië tot lid van de Veiligheidsraad nimmer door Rusland zou worden erkend en een zeer ernstig feit zou vormen. Hij zei niet dat Rusland eventueel uit de Ver. Naties zou treden, zoals vermoed werd, maar men kan gerust aannemen dat de ver houdingen er toch weer aanzienlijk slechter door zouden worden. Zoals be kend wenst Rusland Tsjecho-Slowakije te zien aangewezen als lid van de Vei ligheidsraad, maar daar wil een aantal landen uit het Westen niet aan. Praag doet trouwens alles om zijn betrekkin gen met het Westen zo slecht mogelijk te maken, het verscherpt de verhouding bijv, tot de R.K. Kerk ten zeerste door de priesters van staatswege allerlei ver plichtingen op te leggen. In België is overeenstemming bereikt tussen de re- De afd. Sneek van de Centrale Bond van Chr. arbeiders (sters) in de bedrij ven van voedings- en genotmiddelen heeft deze week haar 30-jarig bestaan in een feestelijke vergadering herdacht. De voorzitter, de heer Stroop, sprak na ge bed en Schriftlezing, een woord van welkom, in ’t bijzonder aan het adres van de oud-voorzitter de heer Feenstra, afgevaardigden van de Chr. Besturen bond en de afd. Joure en het H.B.lid de heer W. v. d. Hammen. De secretaris gaf een historisch overzicht over wat in het leven der afd. belangrijk was, waarna het H.B.lid een korte toespraak hield over het onderwerp: In ongebroken kracht, waarbij hij vooral de jongeren opriep het werk van de voortrekkers in de organisatie met kracht te steunen en over te nemen. Het vrolijke gedeelte gaf zang, voordrachten, een spraakwaterval tussen dames en heren, waarvoor veel bijval werd geoogst en de voorzitter hartelijk dank bracht aan de executanten. Natuurlijk ontbraken meerdere traeta- tles niet. Ten slotte sloot de heer Terp- stra met dankgebed. Zondag 23 October. Bolsward. Huize P. J. Heeringa, R.K. Contact-Bal. IN LIER BEKNELD. Bij werkzaamheden met een hei machine in Warns is, aldus meldt het Vrije Volk, de heer L. Boom te Sneek met een hand in de lier bekneld geraakt. De heer Boom is naar het ziekenhuis in Sneek gebracht, V'aar een van de vin gers is geamputeerd. Met ingang van Maandag is de zuur- koolprijs in de winkels verlaagd van 54 ct. per kg. tot 46 ct. (Vrije Volk.) Woensdagavond mocht de voorzitter van bovengenoemde ver., de heer P. Been in de 4e ledenvergadering in hotel Hanenburg een flink aantal leden, har» teljjk welkom heten, die waren op gekomen voor de behandeling van een belangrijke agenda. Het afgelopen jaar was zonder schokkende gebeurte nissen verlopen; het bestuur had voor de ouderen een boottocht georganiseerd, voor ruim 300 kinderen van 6 jaar en ouder een autotocht naar Oranjewoud, die prachtig geregeld was en waarbij de kinderen veel hebben genoten. De jongste kinderen mochten een voorstelling van de poppenkast bijwonen. Het ledental groeit niet naar wens, de speeltuin is een zorgenkind voor het bestuur, waar voor spr. de medewerking van de leden inroept, want deze onderneming kost veel geld. De heer Offringa heeft wegens verhuizing als bestuurslid moeten be danken; hij was een man van initiatief, die zelf de schouders er ook onder zette bij de uitvoering der plannen. Hem wordt daarvoor hartelijk dank gebracht, in welke dank eveneens betrokken wor den die leden die zich veel moeite voor de ver. getroosten. Spr. wil tenslotte nog de naam van de heer Abe Brouwer noe men, die leeft en werkt met onze ver., waarvoor het bestuur zeer erkentelijk is, en wie hij een spoedig herstel toe wenst. De secr., de heer A. J. v. d. Hei de, leest de notulen, die onder dank worden vastgesteld. Het bestuur heeft aan het gemeentebestuur verzocht een vlaggestok op het speelterrein te mo gen plaatsen, welk verzoek is toege staan. Uit de vergadering wordt de op merking gemaakt, dat deze stok dan wel zeer stevig mag worden bevestigd, want er zijn kinderen, die er behagen iü scheppen alles te vernielen of te be schadigen, wat onder hun handen of voeten komt. Deze spr. roept de krach tige medewerking der ouders in om aap dit euvel paal en perk te stellen. Mocht dit evenwel geen resultaat opleveren, dan zal men de hulp der politie inroe pen, die de vernielers dan maar eens moet opsluiten. Het voorstel van het be stuur wordt aangenomen. Hierop wordt het uitvoerige jaarverslag gelezen. Ge memoreerd wordt dat het bestuur aan P.T.T. gevraagd heeft een brievenbus in de Noorderhoek te plaatsen, aan welk verzoek welwillend is voldaan. 15 Febr. werd een „bonte avond” gehouden. Van B. en W. werd onder dank 100 ont vangen voor de aankoop van verschil lende voorwerpen voor de speeltuin. Op 4 Mei werd bij het monument voor de gevallenen een krans gelegd; voor de verlichting van de wijzerplaat van de torenklok werd 10 gegeven. Het aantal leden bedraagt 348, dat der donateurs 5. Het jaarverslag wordt eveneens onder dank vastgesteld. Het jaarverslag van de penningmeester, de heer G. Waes- sens, geeft een ontvangst van 3111.51, een uitgaaf van 2890.26, batig saldo 212.25. Dit verslag wordt goedgekeurd, met een complimentje dan de penning meester voor zijn keurig beheer, bjj wel ke lof de heer Punter, die met de heer Stilma de boeken heeft nagezien, zich gaarne aansluit. In de kascommissie wordt de heer Stallinga benoemd in de plaats van de heer Punter, die moest aftreden. De aftredende bestuursleden worden bjj acclamatie herkozen, terwijl iri de vacature-Offringa de heer Douma wordt gekozen. Er wordt een propagan. dacommissie benoemd voor het werven van nieuwe leden, bestaande uit mevr. v. d. Pas en de h.h. Fritsma, Eden en Stil ma. Ten opzichte van de herdenking van het le lustrum der ver. ontspint zich een brede discussie, waarbij verschil lende suggesties worden gedaan. Het resultaat van de besprekingen is dat een commissie wordt benoemd, die met het bestuur en de heer Abe Brouwer zal zoeken naar een aantrekkelijk program ma voor dit feest. De speeltuin is een zorgenkind voor het bestuur, merkte de voorz. in zijn inleidend woord op. Het terrein moet beter schoon gehouden worden en daarvoor roept het bestuur vjjwilligers op, waaraan een aantal le den gehoor geeft. Voor de komende win ter heeft het bestuur een plan zo goed als klaar, waarbij o.a. een paar een- acters zullen worden gegeven, muziek en zang zal worden gehoord. De vergade ring geeft haar fiat op dit plan. Bij de rondvraag dankt de heer Offringa voor de prettige samenwerking met het be stuur, voor het vertrouwen van de leden en zegt gaarne bjj voorkomende gelegen heden zijn medewerking toe. Uilt de vergadering wordt voorgesteld de heer Offringa tot lid van verdienste te be noemen, welk voorstel door een harte lijk applaus wordt ondersteund en aan genomen. Na woorden van dank aan allen voor hun opkomst en medewerking sluit de voorzitter de vergadering.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1