KLe&je.i, i - j Buitenlands overzicht Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 91 UIT HET VERLEDEN I VRIJDAG 28 OCTOBER 1949 4e JAARGANG No 84 Redacteur: L. KIEZEBRINK Krite Snits Wie er uit Indonesië thuiskomen ■R G. DIJKSTRA. Afdeling Sneek C.H.U. Ex-burgemeester Schut tot zeven jaar veroordeeld r t Benoemd KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - 1 Bioscoopnieuws Geslaagd Natuurkundig Genootschap Aan slechthorenden en goedhorenden Waardoor thee onsmakelijk kan worden I I I Ter voorkoming van prijsverhoging Potterzijl Handvest der Ver. Naties bestaat 4 jaar - De samenstelling van de Veiligheidsraad - De ver sobering in Engeland Oma ‘A I INGEZONDEN. De vroegere Noorderpoorts brug over de Kerkgracht. l gestemd, dan I eigen weg gaan”. Onder voorzitterschap van de heer J. de Boer vergaderde Dinsdagavond bovengenoemde afd. in het Gebouw. Na Schriftlezing en gebed werden de notulen gelezen, waarna aan de orde was het stellen van voorlopige candi- daten voor de het volgend jaar te houden Provinciale Statenverkiezin gen. A.s. Zaterdag zal een algemene vergadering van de Unie te Utrecht worden gehouden, waar het Indo nesisch vraagstuk zal worden behan deld. Naar deze vergadering werd de secretaris, de heer O. Lindeman, af gevaardigd. Na de rondvraag, die niet veel opleverde, volgde sluiting. WOUDSEND. Onze plaatsgenoot de heer A. Moust, slaagde te Leeuwarden voor het politie-diploma met aanteke ning. Daar slechts 2 3 de aanteke ning verkrijgt is dit een flinke prestatie. 1, tl tl a s t r Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 51 50) Aan de huishoudschool alhier is tot lerares benoemd mej. J. Straatsma te Heerenveen. j J Redactie-adres SNEEKER NIEUWSBLAD OOSTHEM. Aan de R. U. te Utrecht slaagde voor het Doctoraal examen (le deel) Veeartsenijkunde de heer J. Kra mer te Draaisterhuizen bij IJlst. HEEG. Benoemd tot onderwijzer aan de Herv. School alhier, de heer W. Koopmans, thans onderwijzer aan de school voor C.V.O. te Gauw. Advertentieprijs 1 5 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. De heer J. do Jong te Uitwellingerga, in tijd, dienst werkzaam bij gemeente werken van Wymbrltseradeel is be noemd tot tjjd. opzichter-tekenaar bij de dienst van gemeentewerken in Oost- dongeradeel. Dinsdagmiddag heeft de Bijzondere Strafkamer van de Arrondissements rechtbank de ex-burgemeester van Sneek, J. R. J. Schut, veroordeeld tot zeven jaar R.W.I. met aftrek van voor arrest, ontzetting uit het recht om ambten te bekleden, bij de gewapende macht .e dienen, te kiezen of gekozen te worden. De rechtbank achtte het ten laste gelegde bewezen. Aangezien bij goed gedrag een derde van de straf in mindering wordt gebracht en de ver oordeelde reeds vier en vijftig van de overblijvende zes en vijftig maanden in gevangenschap heeft doorgebracht, lijkt het waarschijnlijk, aldus schrijft het Friesch Dagblad, dat hij nog voor het einde van het jaar in vrijheid ge steld zal worden. De eis luidde veertien dagen geleden 8 jaar. Van heden t.e.m. Woensdag in het Amicitia Theater als hoofdnummer „Mariandel”. In de hoofdrollen: Paul Hörbiger, Maria Andergast, Hans Mo ser, de artistieke leiding was bij de vervaardiging van deze film in handen van Willi Forst. Goede oude bekenden allemaal dus in een film, waarvan we de inhoud wel niet meer behoeven te geven, ieder zingt of fluit immers toch al „Mariandel”. Dat wordt een druk bezoek aan de bioscoop! Aan de Groninger Universiteit slaag de voor het doctoraal examen in de ge neeskunde onze stadgenoot, de heer K. J. de Vries. Drs. L. Coomans de Ruiter over „Uit Borneo’s Wonderwereld”. Voor bovengenoemd genootschap sprak Dinsdagavond in zaal Piso drs. Coomans de Ruiter uit Hilver sum over Zuid West Borneo. Spr. die 6 jaar als bestuursambtenaar in dit ge bied verbleef, met als standplaats Pon- tianak, wel eens het Venetië van het Oosten genoemd, heeft ondanks de Hy giënische bezwaren er aan het wonen verbonden, geen moment spijt gehad van zijn vestiging daar. Over hetgeen hg er zag en dat hij breder beschreef in z(jn boek „Uit Borneo’s Wonderwereld”, vertelde spr. in een zeer onderhoudende causerie, waarin hij zowel aandacht wijdde aan fauna als flora. Eerst stond hij stil bij de apen van Borneo: voorop de Orang Oetan, dit volkomen be schermde dier, waarvan spr. echter in zijn vorige standplaats op Sumatra de vervolging door de jagers daar was ter ore gekomen, die ze voor 6000 7000 gulden per stuk bij tientallen aan de dierentuinen leverden. Er was een scherp artikel in de Times nodig om ons op onze plicht in deze te wijzen. Daarna is er behoorlijk contröle op de uitvoer geoefend, maar of dit thans nog wel zo is betwijfelt spr. Op Borneo wordt de Orang Oetan om het vlees ge jaagd door de -Dajaks, maar daardoor wordt de instandhouding van de soort niet in gevaar gebracht. Behalve van deze apensoort, vertelde spr. van de Gibbon, de Slank-, Neus- en Klapper- apen, waarna het spookdiertje, de beer- marter, de Maleise honingbeer, het schubdier, de stinkdas en de kalong de revue passeerden. Vervolgens vroeg spr. aandacht voor enkele vogelsoorten als de boomgierzwaluw, de argusfazant, de gekuifde bospatrijs, en de neushoorn vogel. Veel belangwekkends wist spr. te vertellen van de krokodillen, en de jacht op dit gedierte, waarvan spr. een ge vangen exemplaar van 7.93 m. lengte zag. Veel slangensoorten kent Borneo, daar is de python, die wel een lengte van 10 m. kan bereiken, niet giftig is en niet gevaarlijk voor de rechtopgaan de mens al zijn er 5 gevallen van mensenroof bekend, alle doordat een dergelijke slang een hurkende mens voor een prooi aanzag, een slangenver gissing dus. Nuttig is de python, want hij is de verdelger bij uitnemendheid van muizen en ratten van de sawahs en toen in 1934 in de „beschaafde” wereld, slan- genleer mode was en uit onze buiten gewesten alleen de huiden van 336000 slangen werden uitgevoerd, had Borneo het volgend jaar een totale misoogst. Nadat spr. nog een en ander verteld had van de waranen en zekere soorten gif slangen ging spr. over tot de flora, waarvan hij alleen de Rafflesia, die ge heimzinnige prachtige bloem van soms 1 m. doorsnee, behandelde, welke op lianen parasiteert en 15 pond en meer weegt en waarvan spr. in 1933 een groeiplaats ontdekte, zodat hij de ge hele ontwikkeling van deze bloem kon volgen en op de gevoelige plaat vast leggen. Spr. lichtte zijn causerie toe met een groot aantal zeer interessante lichtbeelden. De voorzitter dr. A. J. Nieuwkamp bracht spr., nadat de ze enige vragen had beantwoord, dank voor het ten beste gegev^ne. Bij de ope ning waren enkele huishoudelijke zaken afgehandeld. Wegens vertrek van dr. P. Spaander, wien dr. Nieuwkamp dank bracht voor het vele dat hij voor het genootschap als secretaris deed, moest een nieuw bestuurslid worden gekozen, als hoedanig dr. H. Hofstra werd be noemd. De heer Wiegman las het jaar verslag, waaruit o.a. bleek dut het le dental 86 bedraagt. De h.h. Dekker en de Kok hadden de rekening van de pen ningmeester nagezien en in orde be vonden. Hem werd décharge verleend. 3 November ’s avonds half acht ver gadert de Ver. van Slechthorenden weer voor ’t eerst in deze wintercampagne. in de zaal Onder de Linden. Wij stellen ons voor ook deze winter u weer een 4 5-tal gezellige avonden te bezorgen. Slechthorenden, is dit wat voor u? Met groepstelefooa en op elke denkbare ma nier trachten we u voor te lichten, te doen genieten cn u iets te geven van al hetgeen gij inis’:. Wij stellen ons meer malen de naag, waarom zijn in ons goede vader’and slechts 5000 van de 100.000 dow-.n aangesloten bij de Ver. v. Slechthorenden. Is 't in orde als dit groepje mensen uw rechten moet be pleiten bij hoog en laag Waarom werkt ook gij niet mee, om onze idealen te bereiken? Elke dove te helpen die te helpen is, met toestel, liples of anders zins. Kom eens met onze ver. kennis maken, als u eenmaal een avond mee maakt, mist ge niet meer. Denk dus om 3 Nov. Onder de Linden. Goedhorenden, wij willen niet be delen, er wordt al zo ontzaglijk veel ge- jvraagd en gegeven, maar ook wij heb- I ben zo heel veel nodig, om iets te doen. Indien gij ons kunt helpen met uw steun geldelijk of met uw gave van zang, muziek, declamatie of met uw wetenschap of. uw reisindrukken, zeg ons uw adres dan eens en we hopen er u dankbaar voor te zijn. Namens de Prop. Cemm. A. S. VISSER, QMuwkade ft. Snaak. Was dat misschien ook de bedoeling van de meerderheid der landen in de Ver. Naties toen zij Zuid-Slavië en niet de Russische candidaat Tsjecho-Slowa- kije tot lid van de Veiligheidsraad koos, wilde zij het verzet tegen de Russische druk in de satellietstaten er mee aan moedigen? Misschien is dat inderdaad een der redenen geweest. Men kan het ook zien als een demonstratief gebaar tegen Rusland, te meer omdat voor de verkiezing Wysjinsky allerlei dreige menten heeft geuit als Zuid-Slavië ge kozen zou worden, waardoor waar schijnlijk nog meer naties voor laatst genoemd land hebben De laatste tijd komen bg het water leidingbedrijf herhaaldelgk klachten binnen over onwelriekend leidingwater waarvan geen smakelijke thee kan wor den bereid. Na onderzoek van deze klachten blijkt dan telkens weer, dat dit euvel wordt veroorzaakt door nieuw aangebrachte klepbedekkingen (zjg. kraanleertjes) in de tapkranen, welke vervaardigd zgn van een slechte soort synthetische rubber. Deze rubber geeft een onaangename reuk af. Vooral wan neer kleine korreltjes door slijtage los geraakt, mee gekookt worden, is het met mogelijk om een smakelijke thee met aangename geur te bereiden. Wan neer verwisseling van klepbedekkingen (kraanleertjes) noodzakelijk is, onder- zoeke men vooraf of de nieuw aan te brengen klepbedekkingen een zelfde reuk afgeven als b.v. nieuwe rubber laarzen. Men zg dan op zijn hoede! Al leen reukloze klepbedekkingen zullen onaangenaamheden voorkomen. I I I i geringen de absolute macht kregen, is daarvan niet veel terecht gekomen. De Assemblée heeft nu besloten advies te vragen van het Internationale Ge rechtshof te Den Haag of de Ver. Sta ten, Engeland en Frankrijk op grond der vredesverdragen het recht hebben te spreken van een geschil dat bestaat tussen hen en genoemde landen, nu de vredesverdragen deze staten opleggen de mensenrechten te eerbiedigen. Dit besluit is natuurlijk genomen tegen de wil van Rusland en zgn satellietstaten, voor zover die leden van de Ver. Naties zijn, een beslissing van het Internatio nale Hof ten gunste van de Westelijke grote geallieerden zal weinig practische waarde hebben, maar er zal een morele veroordeling der betrokken Oost-Euro- pese staten door de Ver. Naties uit kun nen voortvloeien, welke de meerderheid der bevolking in die Tanden, welke zucht onder dit bewind, een hart onder de riem kan steken. wakije, beide zgn communistische sta ten, en in belde worden de rechten van de mens beknot en geschonden. Van het standpunt der practische politiek be keken, wordt het samenwerken met Rusland in de Veiligheidsraad moeilij- ker, omdat Moskou gezworen heeft Zuid-Slavië nimmer als lid van deze raad te zullen erkennen. Zwaar bij de landen, die voor Zuid-Slavië stemden heeft echter waarschijnlijk het argu ment gewogen, dat dit land zeer door Rusland bedreigd wordt en dat men door het in de Veiligheidsraad, het hart der organisatie van de V. N., te ver kiezen, als het ware een beschermend gebaar maakte en Rusland toeriep: handen af. Al betekent de keuze geens zins dat men Zuid-Slavië hiermede de garantie heeft gegeven dat het op mili taire hulp kan rekenen als de Russen het zouden aanvallen. We zouden nog moeten zien dat het Westen daartoe be reid was en geloven trouwens ook niet dat het voor deze moeilijke beslissing in de nabije toekomst zal worden gesteld. Alles wijst er op dat als er iets met Zuid-Slavië gaat gebeuren, deze kwes tie zich geleidelijk zal ontwikkelen naar het model van de Spaanse in de jaren voor Wereldoorlog II, een burgeroorlog met verkapte buitenlandse inmenging. En in dergelijke zaken zijn de Veilig heidsraad, waarin naast Zuid-Slavië, dat de Oekraïne verving, Ecuador en India zijn gekozen, resp. voor Argenti nië en Canada, en de Ver. Naties nog practisch machteloos. Hebben West-Europa en de gehele wereld dus zowel het oog te houden op een eventuele crisis in de buitenlands politieke verhoudingen door mogelijke gebeurtenissen in Zuid-Slavië, als, ver der van huis, in China, de binnenlands politieke toestand in tal van West- Europese landen vergt niet minder aan dacht. Frankrijk heeft, terwijl we dit schrijven, door meningsverschillen tus sen de partijen nog steeds geen nieuw kabinet. In België ontmoet de overeen komst tussen regering en koning over de volksstemming betreffende eventuele terugkeer van laatstgenoemde, heftig verzet bij de socialisten, een deel der liberalen en de communisten. De soc. dem. en het bedoelde deel der liberalen betogen dat deze volksstemming de rust in het land voor goed zal verstoren, en het gevaar meebrengt dat de gehele dynastie in gevaar komt, zodat ook kroonprins Boudewgn niet aan het ba- wind zal komen. In Engeland heeft de regering haar plannen bekend gemaakt om het hoofd te bieden aan de econo mische crisis. Er zal ongeveer 250 mil- lioen pond per jaar op de regeringsuit- gaven, die 3300 millioen pond omvatten, worden bezuinigd, plus 30 millioen op de defensie, en dat men ook daarin het mes zet, toont de ernst van de toe stand wel aan, hoewel de bezuinigingen toch ook weer minder ver gaan dan men hier en daar had verwacht. Onmiddel lijk getroffen wordt de bevoking door het besluit der regering dat in het ver volg voor elk doktersrecept een shilling (53 ct.) moet worden betaald, behalve door gepensionneerden. Tot nog toe was deze voorziening gratis. De volle om vang van de gevolgen der opheffing van de subsidies op vis, vlees en vet zal eerst later merkbaar worden. Uit het Volgens geruchten zal de regering de subsidies voor levensmiddelen verhogen, zodat dan de prijzen voor de verbrui kers niet zouden stggen tengevolge van de devaluatie. De 99-jierrige Krite fan it Selskip foar Fr. T. en Skr. sil wol foar 100 tofreden wêze oer har bütengewoane gearkomsten fan dit jier. De wurklist wie neffens it gewoane resept klear- makke. Punt ien: iepening troch de foarsitter V. d. Werf, dêr’t wy efkes üt oanstippe de meidieling, dat mas ter Hazelhoff wer by de wal op- klattere wie. Punt twa: sjongen fan it kritekoar „Mafsang”, in barren, dat altyd op priis steld wurdt. Punt trijede opfiering fan in toanielstik. Dizkear wie dat it. fleurige stik fan J. Bosga: „De Reafin”. Losga kriemt net koart. Hy kin jin yn trije bidriu- wen fan elk sahwat in ure dwaende halde, sunder forfeelsum to wurden. Dat is op himsels in koinplemint fan- sels. Allinne oan ’e ein tinkt men: it hie efkes earder ófrinne moatten. Der sitte tige snedige setten yn dit stik, dy’t net iens allegearre trochdrongen by it publyk. Dat haldde lykwols noch genóch to laitsjen oer. De ynhald is wer basearre op de ivige neigeandens fan de frou yn manljuessaken en de mindergoede houliksforhaldingen. As men net krekt lézen hie, dat nef fens in Amearikaensk prefester mins tens 80 fan de n anlju en ryklik 60 fan de froulju de oare helt wer foar kar nimme soene by in twadde kear ütsykjen, dan soe men swarre, dat it der min tusken man en frou foarstie. Bosga sya tael is net to bést. Snobreister is b.g. in letterlike oersetting üt it Nederlansk. De spi- lers diene it goed, Soms yn in byrol efkes in bytsje stiif, mar oer it alge- mien foar amateurs bést. Punt 4 hoech ik net mear to forslaen, dat dan eindigt it hjir mei de opmerking, dat de jounen neffens fêst 99 fan de oanwêzigen slagge wiene. P. Z. sloten hebben <fe laatste zich verplicht de rechten van de mens te eerbiedigen, doch toen de communisten er in de re- (joiiargebied zal per jaar niet meer dan ...x- i voor 1200 millioen pond worden inge voerd tot nog toe 1600 millioen Dit alles betekent dus een versobering voor het Engelse volk. Maar waar schijnlijk het belangrijkste punt van het programma, was dat waarover de regering niet kan beslissen. Attlee ver zocht de werkgevers en werknemers nl. ernstig te overwegen om een langere werktgd in te voeren, opdat het land goedkoper zal kunnen produceren en zijn positie als handelsnatie zal kunnen handhaven. De uitwerking van de rege ringsmaatregelen dient afgewacht, ze vormen een ernstige poging de toestand de baas te blgven, doch de conservatie ven gaat ze niet ver genoeg. Als straks, nadat de Franse kabinetscrisis is opge lost, de 19 Europese landen weer Dij elkaar komen om de vergemakkelijking van het onderlinge handelsverkeer te be=preken, heeft Engeland in ieder ge val iets gedaan om zijn productie op zo goedkoop mogelgke leest te schoeien. De Amerikanen gaan steeds krachtiger aandringen op uitbreiding van dat on derlinge handelsverkeer en schijnen e.r zelfs verdere Marshall-hulp afhankelijk van te willen stellen. Een hulp waar van Franco-Spanje nog altijd verstoken blijft. Na vergeefse toenaderingspogin gen tot andere West-Europese landen, was Franco thans op officieel bezoek ih Portugal om met dat land de banden nauwer aan te halen, met de bedoeling waarschijnlijk, om vla Portugal ook betere betrekkingen met andere landen te scheppen, al zei hij in een redevoe ring „met Portugal de lijn te willen blijven volgen, 10 jaar geleden met suc ces begonnen, nl. onafhankelijk onze Zoals uit zgn artikel „Vergeten Sneker Straatnamen” blijkt, neemt Drs. Haibertsma aan, dat de naam „Potterzijl” afkomstig is van de Pol straat, de Zuidkant van de tegen woordige Suupmarkt (zie de prachti ge plattegrond van Sneek door I. Blaeu 1650). Naar mijn mening is deze veronderstelling onjuist en als bewijsvoering haal ik een zinsnede aan uit de „Overeenkomst nopens het opgraven en slatten van het veen van Sanlaen tot de Eesterzijl” etc. van 7 April 1509, gepubliceerd door A. Hal- lema Mei 1935 als bijlage I van „Het Aandeel der Friesche Kloosters in den strijd tegen den waterwolf”. Deze zinsnede luidt: „Ende ist dan dat die van Tabor (nl. de kloosterlingen, D.) mit hore schepen doen dat vorlaet, dat bijnnen Sneeck b(j PETER POT- TERSHUIJS over die zijl ghemaekt sal worden ende mit Hospitalerzijl vors, hoer dingen mogen doen ende daerdoer varen” enz. en laat m.i. aan duidelijkheid niets te wensen over. Was deze Peter Potter (vermoede lijk een aanzienlijk man) pottebakker van beroep? Of behoorde hij tot het gilde van die lieden, wier handelingen in later tijden in een minder gunstig daglicht kwamen te staan? Wie zal ’t zeggen Naast de naam „Potterzijl” kwam een tweede en waarschijnlijk oudere naam voor deze zijl voor. Zo nam de gezworen clercq G. Gorp op 12 No vember 1701 een copie van een sen tentie uit het Brughboek der stede Sneek met als opschrift: Copia uit de principale sententie gewesen bij Sicke Liauckama van de Potterzijl of Harmen Doetgerzyl. (Archief van Sneek 2e 451). De sententie is van October 1526. Dit zal dezelfde zijl zijn als die, genoemd in het Charterboek van Vriesland deel n blz. 245 en 246 en daar genoemd wordt Harmen Oegerzijl, Harmen Oeggerseijl en Harmen Oggersijl. ’t Betreft hier een naamlijst van personen, die moeten bijdragen in ’t onderhóud van de Har men Oegerzijl, getrokken uit een m.s. in quarto van S. A. Gabbema pag. 81 en 82, gedateerd 1505 (Hospi- taalregister van Harmen Oegerzijl). Ik sluit mg aan bij de wens dat het de Gemeenteraad van Sneek moge be hagen, de naam van de Gedempte Poortezijlen te wijzigen in Gedempte Potterzijl of Gedempte Harmen Oegerzijl. IJsbrechtum. Met de Waterman, 13 Oct. van Tand jong Priok vertrokken en 5 November te Rotterdam verwacht, komen o.a. te rug: sergeant F. H. Dijkstra, le Woud- straat 55, Sneek; sergeant-majoor H. Greydanus, 2e N. Selfhelpstraat 10, Sneek; sergeant F. de Jong, Vesper- straat 33, Sneek; soldaat H. Posma, Wijde Noorderhorne 13, Sneek; soldaat B. van Sinderen, Stationsweg 3, IJlst; soldaat J. Stallinga, Tjaarddijk 44, Fóls- gare; korporaal G. C. M. IJntema, Lut- kewierum 41; korporaal C. T. van As ma, Nieuwewal 36, Heeg; soldaat R. Feitsma, dr. Schaepmanstraat 3, Sneek; soldaat D. Ganzinga, Rauwerd 169; sol daat G. Geertsma, Oud Kerkhof 45, Sneek; sergeant H. J. Hofmeester, le Woudstraat 11, Sneek; soldaat T. J. Huitema, Westhem 48; soldaat J. Jel sma, Nieuweweg 155, Heeg; soldaat P. v. d. Laan, Prins Hendrikkade 44, Sneek; s.m. N. Otter, Abbega 15; sol daat K. v. d. Ploeg, Napjusstraat 4, Sneek; soldaat J. Siersma, Hommerts 102; soldaat R. Soeten, Uitwellingerga; soldaat M. Visser, Oppenhuizen 130; soldaat J. de Vries, Eewal 282, Wouds- end; soldaat J. IJntema, Hommerts 151; soldaat P. H. IJsselstein, Jan van Nas- saustraat 56, Sneek. Met de Empire Brent, vertrokken van Tandjong Priok 14 October en te Am sterdam verwacht 7 November komen o.a. mee: soldaat P. Andela, Nrjland 182; soldaat M. Bosma, Geeuwkade 50, Sneek; soldaat P. Bron, Poppingawier 25; soldaat S. Buma, Oosthem 93; sol daat O. Damstra, Abbega 35; sergeant D. Dijkstra, Straatweg 172, Scharnegou- tum; soldaat A. Feenstra, Nieuwewal 34, Heeg; soldaat G. Gerritsma, Heeg; soldaat H. S. Hoekstra, Sijbrandabu- ren 73; sergeant F. C. Hofman, Loox- magracht 6, Sneek; korporaal C. J. Jansen, 2e Boschdwarsstraat 14, Sneek; soldaat W. Martens, Oudega (W.) 122; soldaat K. Ringma, Ubbo Emmiusstraat 42, Sneek; soldaat F. Ringnalda, Op penhuizen 146; soldaat J. Scheemstra Lohmanstraat 13, Sneek; soldaat D. Siesllng, Oppenhuizerweg 55, Sneek; soldaat P. V. d. Veen, Heeg 285; soldaat W. Vellinga, Folsgare; soldaat H. Wolthuizen, Idzega 21; soldaat G. Steenbeek, Uitwellingerga 103; ser geant A. J. Wiersma, Oude Koemarkt 39, Sneek; sergeant J. Landman. Jut- rijp 14; korporaal A. Grondsma, Heeg 362; marinier S. Hoekstra, Willem Lo- dewjjkstraat 41, Sneek. Bij óe herdenking, begin van deze aanvankelijk verwacht werd. Zuiver week, van het feit dat het toen vier Ideëel gezien was er geen enkele reden jaar geleden was dat het Handvest der voor het Westen om Zuid-Slavië de Ver. Naties van kracht werd is er te- voorkeur te geven boven Tsjecho-Slo- recht van velerlei zijde op gewezen, dat men niet mag verwachten dat direct een volmaakt apparaat voor internatio nale samenwerking aan de wereld werd geschonken. De ervaring heeft al ge leerd dat we voorlopig en misschien nog lange tjjd tevreden mogen zijn als de Ver. Naties op politiek gebied een rol spelen van internationaal contactcen trum, waar afgevaardigden van de vol ken elkaar ontmoeten en ook onderling persoonlijk met elkaar kunnen discus siëren om zo menig politiek geschil mis schien verder naar een oplossing te brengen dan via het gewone diploma tieke verkeer mogelijk zou zijn. De op lossing van de kwestie Israël bijv, is stellig een belangrijke actiefpost op de balans der nog zo jonge Vér. Naties, terwijl op cultureel, wetenschappelijk en sociaal terrein haar nevenorganisa ties al prachtig werk hebben gedaan, al is het jammer dat op dit gebied een aantal landen weigert mee te werken. Maar dat de Ver. Naties in het alge meen toch al een zekere positie hebben veroverd blijkt toch ook wel uit het feit dat niet alleen in de meeste Westerse landen de dag der Ver. Naties is ge vierd, maar ook in Rusland, dat on danks het feit dat Zuid-Slavië, onder Russisch protest, in de Veiligheidsraad Werd gekozen, en Wysjinsky daarom deze Raad uitmaakte voor een instru ment van de Anglo Amerikaanse mo gendheden, dus toch niet van plan is deze volkerengemeenschap te verlaten. Gedeeltelijk zal dit ook wel veroorzaakt worden door de overweging dat de bij eenkomsten der Ver. Naties en haar organen een uitstekende gelegenheid bieden voor propaganda, en goede luis terposten zijn, maar de Russische pers heeft toch ook niet geaarzeld de V. N. een goed instrument tot handhaving van de vrede te noemen, Bij de eerste steenlegging voor het nieuwe gebouw van de V. N. midden in Manhattan welk gebouw tussen twee haakjes 39 verdiepingen zal tellen en 65 millioen dollar kosten heeft President Tru man als voorwaarde voor het handha ven van die vrede en het tot standko- men van een betere wereld genoemd: contröle op atoomwapens, eerbiediging van de rechten van de mens en bevor dering van de economische ontwikke ling der landen. Dit laatste zal immers de naijver tussen de volken kunnen ver minderen en daardoor een reden tot oorlogvoeren wegnemen, terwijl de con tröle op de atoomwapenen zou voorko men dat een mogendheid een misdadige aanslag op de wereldvrede in het ge heim voorbereidt, en een bewijs zou leveren van onderling vertrouwen in eikaars oprechte bedoelingen. Met de kwestie der eerbiediging van de rech ten van de mens komt men op heel an der terrein, nl. daar waar de ideologi sche verschillen der volken liggen. Een brede kloof scheidt hier het Westen van het Oosten en een die niet eenvou dig schijnt te overbruggen. Actueel is dit onderwerp geworden door de behan deling van de klacht van de Ver. Sta ten, Engeland en Frankrijk in de alge mene vergadering der Ver. Naties over de schending der mensenrechten in Bulgarge, Hongarije en Roemenië. Toen de geallieerden met deze landen vrede Ji: Gezicht op de Stationsweg, nu Dr. Boumaweg.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1