I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST ïl&de^tand GEZIN VAN 4 PERSONEN KWAM TE MEDEMBLIK IN DE VLAMMEN OM heeft tien millioen inwoners DINSDAG 1 NOVEMBER 1949 VRIJDAGS. Redacteur L. KIEZEBRINK AGENDA PREDIKBEURTEN Filmavond Advendo Synagoge verkocht. Wordt winkelpand Rondetafelconferentie Chr. Militaire Tehuizen Bond van Katholieke raadsleden Band Nederland-lndonesië Ook iets voor hier? Zeepost voor Oost en West Radio Jeugdwerk 1949 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Vereniging „Groningen” Tiroleravond met het Wienerlied bij de Nederlandse keisvereniging V.P.R.O. 25 jaar Raadsvergadering Rauwerderhem Vlees, kaas, rijst en textiel over een paar da^en vrij KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Dankstond voor het gewas GEREI'. KERK, SNEEK Krite „It Pompeblêd” Nieuw intercommunale telefoontarief per 1 November in werking Wederom extra vlees Verliezen in Indonesië Toogdag Ned. Chr. Bouwarbeidersbond Rayon Zuid Friesland Zenders zullen gedurende de winter twee maal per dag zwijgen 4e JAARGANG No 85 SNEEKER NIEUWSBLAD V WOENSDAG 2 NOVEMBER. na Woensdag 9 Nov. a.s. houdt de Band NederlandIndonesië, afd. Sneek, een Bonte Avond in „Amicitia”. Dit belooft weer een pracht-avond te worden, zo als we dat gewend zijn van de Band. Deze avond hopen op te treden het Sne- ker Accordeon orkest onder leiding van dhr. Schuil, Henk Stuurop, de bekende Radio, en Niwin-artist, Frans Hesmerg, viool met pianobegeleiding, mej. Dam huis, zang, en dhr. Ger. de Vries, zang. Een avond dus vol afwisseling De op brengst is speciaal bestemd voor de ontvangst der mannen van de 7 Dec. divisie, waarvan de eerste boten reeds aankwamen. Houdt deze avond vrij en steunt het werk van de Band, dat ze doet voor onze mannen. Deze avond is toegankelijk voor ieder, zowel leden als niet-leden. De entree is zo laag moge lijk gesteld. Zie de advertentie in het volgende nummer. Bij de opening van het nieuwe winter seizoen is het aan het bestuur van de vereniging „Groningen” gelukt het Trio Plinsinga uit Hoogezand in Amicitia te doen optreden met Groninger humor en Groninger liedjes. Genoemd trio, be staande uit vader, dochter en zoon ge- De oorzaak van de brand is waarschijn lijk kortsluiting geweest. Geslaagd als medisch haarkundige, de heer K. Wolthuizen, dames- en he renkapper alhier. In onderlinge samenwerking wijden de vier grote omroepverenigingen in deze week zestig uitzendingen aan de GAUW. Benoemd tot onderwijzer aan de Herv. School te Gauw de heer S. Zaadstra, thans onderwijzer aan de Chr. School te Ooster-Nijkerk. Heden, 31 October, gedenkt de Vrij zinnige Protestantse Radio Omroep zijn 25-jarig bestaan; de eerste uitzending was een kerkdienst uit het gebouw van de Ned. Protestantenbond te Hilversum, waarin voorging prof. dr. G. J. Hee- ring uit Leiden. In dezelfde plaats heeft dezelfde hoogleraar heden een herden kingsdienst gehouden. In 1941, toen ook deze omroep opgeheven werd, telde hij 35000 leden en 17500 abonné’s op Vrije Geluiden. Thans nadert hij, dank zij mede de speciale propagandadienst In een Vrijdag gehouden spoedeisende vergadering van de raad van Rauwer derhem is besloten te Terzool een dub bele woning te bouwen. Verzoeken om tegemoetkomingen ingevolge de l.o.wet om kinderen scholen elders te doen be zoeken werden ingewilligd wat betreft die van J. Nicolai en H. v. d. Werf te Poppingawier en Th. Dijkstra en H. Luppen te Irnsum, afgewezen het ver zoek van J. Kielstra te Irnsum daar de afstand tot de betrokken school geen 4 K.M. bedraagt. In een Zaterdag in hotel Hanenburg alhier gehouden vergadering is besloten tot oprichting van een bond van Friese Katholieke raadsleden. Tegen gemiddeld 180.000 geborenen in de jaren voor de laatste wereldoorlog werden Het Vrije Volk meldt dat vlees, kaas, rijst en textiel over enkele dagen dis- tributievrij zullen zijn. Alleen koffie zal nog op de bon blijven. BEVESTIGING EN INTREDE DS. D. C. C. STAP TE OPPENHUIZEN EN UITWELLINGERGA. Na in de morgendienst te zijn beves tigd door Ds. Berekamp van Dordrecht verbond in de middagdienst Ds. Stap zich aan zijn nieuwe gemeente met een predicatie over Rom. 10 58. De nieu we leraar werd toegesproken door bur gemeester Tjaberings. Verder werden er op verzoek geen toespraken gehou den. Naar wij vernemen heeft de heer H. F. de Grijs alhier de voormalige synagoge van de Ned. Isr. gemeente aan de Wijde Burgstraat aangekocht. Het is de be doeling van de koper op die plaats een winkel voor stoffen en garneringen te vestigen, om zodoende zijn cliëntèle een betere service te bieden. half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Redactie-adre> voeren. Wij mogen spreken van grote Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De datum van uiterlijke ter post bezorging staat ach ter de naam van het schip vermeld. Indonesië m.s. Willem Ruys (2 Nov.); Curacao: s.s. Stuyvesant (2 Nov.); Su riname: s.s. Cottica (9 Nov.). Het is zelfs voor het Centraal Bureau voor de statistiek, dat toch voor geen kleintje is vervaard, dat ieder jaar weer de tientallen millioenen tonnen goederen weet te bepalen, die over de grenzen passeren, dat de millioenen runderen, varkens, schapen, enz. weet vast te stel len, die onze veestapel vormen, dat nog onlangs bij de 12e volkstelling het ene millioen Nederlanders na het andere heeft geteld, een vrijwel onbegonnen werk cm die ene tienmillioenste Neder lander aan te wijzen. Aldus sprak Donderdagavond voor de radio Dr. Ph. J. Idenburg, dir.-generaal van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Maar, zei Dr. Idenburg, u kunt er van verzekerd zijn dat wij omstreeks midden October de tien-millioenste rijk zijn ge worden. Daarmee heeft sinds de eeuw wisseling de bevolking van Nederland zich verdubbeld. In 1911 had ons land reeds zes millioen inwoners, in 1921 ze ven millioen, 1931 acht millioen en in 1941 werd de negen millioen gepasseerd. De grote vermeerdering van de bevol king is allereerst het gevolg van de bij zondere natuurlijke groeikracht. Daar naast te danken aan de zeer gunstige gezondheidstoestand van ons volk, de vooruitgang der medische wetenschap, de uitbreiding en verbetering van de hy giënische en sociale zorg. Deze hebben het sterftecijfer zeer laag gehouoen. Vijftig jaar geleden had een kind de kans om 47 jaar te worden thans is deze kans 67 jaar. Het behoeft geen uitvoerig betoog, dat deze bevolkingsgroei bijzondere proble men met zich medebrengt. In de eerste plaats omdat de geboorte, al is deze hoger dan elders, toch ook in ons land in de loop der jaren geleidelijk is teruggelopen. Wanneer de aanvoer van onderaf, d.w.z. het aantal gebore nen, minder wordt en aan de top de af stervingen der ouderen op langzamer wijze verloopt, treden veranderingen op die voor het gehele economische en so ciale leven gevolgen hebben. Er zullen minder wiegen en luiermanden nodig zjjn, doch de productie van rolstoelen zal sterk moeten toenemen. En nu is er sinds kort nog een nieuwe complicatie bijgekomen. Na de bevrij- ding is de geboorte gedurende enkele jaren tot een uitzonderlijke hoogte op gelopen. grote niet, mede door herhaaldelijk optreden waar- De Rondetafelconferentie zal Woens dag de laatste zitting houden. Het enige punt dat nog geregeld moet worden is Nieuw Guinea en de commissie der Ver. Naties heeft een bemiddelingsvoorstel ingediend, om dit gebied een jaar buiten de Ver. Staten van Indonesië te houden, gedurende hetwelk nader over de status kan onderhandeld. Noorderkerk (Kerkgracht)8 uur nam. Ds. E. van Loo. Zuiderkerk (R. Bockemakade)8 uur nam. Ds. G. J. de Leeuw. CHR. GEREF. KERK. 's Avonds 7.30 uur Ds. W. Ruiter. NED. HERV. KERK Heeg: ’s avonds 7.30 uur Ds. Schoen maker. Nijland: 's avonds 7.30 uur Ds. Bakker. Oudega (W.): 1.30 uur Ds. van Dulle- men. Oosthem: 1.30 uur Ds. J. Steenhuizen. Wolsum; ’s avonds 7.30 uur Ds. Addink. DONDERDAG 3 NOVEMBER. IJlst: ’s avonds 7.30 uur Ds. H. van Niel van Sneek. Verschijnt: DINSDAGS en Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) in 1946 niet minder dan 280.000 babies aangegeven. Wel is sindsdien weer een daling Ingetreden, doch de leeftijdsop bouw onzer bevolking vertoont thans, wat de jongste leeftijden aang at, een zeer belangrijke uitstulping, die met het ouder worden dezer kinderen, van jaar op jaar zal verschuiven. Dit betekent b.v. dat het aantal nieuwe leerlingen bij het leger onderwijs, dat thans en in de eerstvolgende jaren van 180.000 tot 200.000 zal bedragen, in 1952 opeens tot 270.000 zal oplopen. V-orts zal de gehele leerplichtige jeugd, thans rond 1% millioen jongens en meis jes, in 1955, als de 10 millioenste we reldburger naar school gaat, bijna 2 mil lioen kinderen tellen. Deze ontwikkeling zal zich voortzet ten en reeds thans valt te berekenen, dat b.v. in 1963 het productieve deel on zer bevolking, d.w.z. de 15- t/m 64-jari- gen. met ruim 20 zal zijn vermeer derd. Elke honderd mensen in die leef tijdsgrens zal over 14 jaar tot 120 zijn gegroeid. Een ieder begrijpt, welke bij zondere extra eisen door deze ontwikke ling aan onze Nederlandse volkshuisves ting worden gesteld, wil deze in staat zijn om binnen een betrekkelijk kort tijdsverloop de werkgelegenheid zoda nig op te voeren, dat het grote accres in de productieve leeftijdsgroepen kan wor den opgevangen. SCHARNEGOUTUM. Dinsdagavond werd in het gebouw „Elim” door de Krite „It Pompeblêd” opgevoerd het to neelstuk „de Aide Kloklieder”. Na een kort woord van de heer Beukens heeft het publiek ook nu weer kunnen genie ten van het mooie spel dat door eigen leden van de Krite werd gegeven. De belangstelling was zeer groot, het ge bouw was geheel bezet, zodat het doel van de avond, propaganda te maken voor het werk van de Krite, stellig be reikt is. Aan het einde bracht de leider dank aan het publiek voor zijn belang stelling en hij hoopte dat nog meerde ren zich bij de T”rite zouden aansluiten. Ook bracht hij dank aan mej. A. Hee- Het intercommunale telefoontarief, waarover wij indertijd hebben bericht, treedt 1 November in werking. Voort aan zal de ware afstand in rekening worden gebracht binnen de plaatsen, welke met elkaar in verbinding komen en de berekening zal niet meer als tot dusverre per 3 minuten, doch per mi nuut geschieden. BENOEMING. De commies-titulair bij de belastingen de heer J. Vleer alhier is benoemd tot commies der directe belastingen enz. In verband met de verwachting, dat in de komende weken op de door het bedrijfsschap voor vee en vlees inge stelde slachtveemarkten zeer veel vee zal worden aangevoerd, zal het bedrijf schap de overneming van slachtrunde- ren beperken. In de week van 31 Octo ber tot en met 5 November zal het be drijfschap alleen slachtrunderen in de beste kwaliteitsklassen (AA, A, B) overnemen. Deze beperking is noodza kelijk, oj.danks het feit, dat ook voor deze week de gedistribueerde hoeveelheid vlees met 50 pet. zal worden verhoogd door aanwijzing van een nieuwe vlees- bon voor aouders van A- en B-kaarten (volwassenen en kinderen van vijf jaar en ouder) Bon 367 algemeen geeft recht op het kopen van honderd gram vlees. Op Donderdag 3 November a.s. zal er in onze stad een huis-aan-huis collecte gehouden worden voor het oprichten en instandhouden van Christelijke Militaire Tehuizen in die plaatsen, waar een gar nizoen is. Ieder, die enigszins met het militaire leven op de hoogte is, weet van welk een grote betekenis voor de solda ten een Militair Tehuis is, waar zij in hun vrije tijd heen kunnen gaan en ge zelligheid kunnen vinden. Deze collecte, georganiseerd door het plaatselijk Protestants Interkerkelijk Thuisfront, wordt ten zeerste in de be langstelling van de Sneker burgerij aan bevolen. J. Broertjes, pred. Baptisten gem. Dr. K. v. d. Heuvell, arts. Ds. E. N van Loo, pred. Geref. Kerk. Ds. M. v. d. Meulen, pred. Doopsgez. Gemeente. Dr. P. v. d. Meulen, arts. Ds. W. Ruiter, pred. Chr. Geref, Kerk. Ds. J. N. de Ruiter, pred. Ned. Herv. Kerk. Dr. R. Ubbens, arts. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zgn gerap porteerd: KON. LANDMACHT: Gesneuveld 9 October 1949, vermissing: Soldaat N. A. de Korte, legernr. 281222486, uit Leidschendam (Z.H.); Soldaat J. A. Scholten legernummer 250318032, uit Di- dam; Soldaat H. A. Selie, legernr. 280402395, uit Amsterdam. KON NED.-IND. LEGER: Geen verliezen. De bestuursraad van de International Yacht Racing Union heeft een nieuw type racejacht goedgekeurd, dat Tor nado zal heten. Dit type is ontworpen door de heer Fox, een bekende zeiler uit West-Engeland, hoofdzakelijk voor ge bruik op de Europese meren er. plassen. De afmetingen zijn 5.55 bij 1.52 meter en de bemanning zal uit twee perso nen bestaan. De kosten zullen 2000 gul den zijn. De Nederlandse afgevaardigde, ir. J. Loeff, die de nieuwe klasse bij de raad introduceerde, gaf als zijn mening te kennen dat de Tornado buitengewoon snel zou blijken te zijn. Ideaal voor wedstrijden op meren en plassen zou het jacht zich eveneens lenen voor ge bruik op elk ander water onder goede omstandigheden. Het was niet mogelijk het nieuwe type op te nemen in het program voor de eerstvolgende Olym pische Spelen. Freed 11 Novimber. Fryske Boeke- wike. Kunstjoun yn Foyer fan Ami. citia. Marionettespul fan Feike Boschma üt De Haech fiert op „It forrie fan Delila” fan Fedde Schu- rer. Jouns 8 üre. Maandag 31 Oct., Dinsdag 1 en Woens dag 2 Nov. Theater Amicitia, ’s av. 8 uur de operette-film „Mariandel”» Donderdag 3 November. Henriette Da vids, Willy Vervoort en Stoethaspel in: „De beste uren van je leven", in Theater Amicitia, ’s avonds 8 uut. Vrijdag 4 November. Bovenzaal Kingma 8 uur. Nutsavond. Beeldserie „Een wandeling door het stedelijk mu seum te Amsterdam”, toegelicht door de kunstschilder D. D. Osinga. Zaterdag 5 November. Ned. Ver. Sui kerzieken. Filmmiddag 2 uur in Aera Perennius. Moandei 7 Novimber. Fryske Boeke- wike. Letterkundige Joun, 8 üre yn seal Piso. Sprekkers: Abe Brouwer en C. Koelstra. Dinsdag 8 November, ’s avonds 8 uur spreekt Henri de Greeve in Gebouw V. Chr. Belangen. Donderdag 10 November. N.R.V. Wie ner zang en Oostenrijkse dansavond in Amicitia. Kleurenfilm etc. Reeds in verscheidene steden in Ne derland heeft de N.R.V. een Tiroler avond met het Wienerlied georgani seerd en overal is men algemeen van oordeel dat dit nu eens iets bijzon ders is, iets anders dan anders. Wij waren in de gelegenheid net program ma door te zien en het ziet er veelbelo vend uit. Het vermeldt Tiroler Volks dansen, Wiener Muziek, Wiener Zang, Kleurendia’s en kleurenfilm. Medewer kenden zijn de Tiroler Dansgroepen „Alpina” uit Innsbruck en „Edelweisz” uit Barwies. Er staan een achttal bij zonder aardige Tiroolse Volksdansen vermeld waarvan we slechts willen noe men de „Eifersuchtstanz”, de „Salz kammergut” en de grappige „Auer- hahntanz”. De muzikale afdeling wordt verzorgd door de bekende „Macku- Schrammeln” uit Weenen en als men nu eens echte Weense Schrammel-muziek horen wil, dan is dit groepje precies het aangewezen gezelschap om u in die vro lijke stemming te brengen zoals we dit voor de oorlog gewend waren van een gezelschap als Fritz Hirsch. En dan ten overvloede zingt Franzl Bauer uit Weenen de leutige, weemoedige en soms ’n heel klein beetje ondeugende Wiener- lieder. Wij geloven dat de N.R.V. een goede keus heeft gedaan door het or ganiseren van deze avonden en we mo gen verwachten dat Sneek, evenals in andere plaatsen, op Donderdag 10 No vember zal zorgen dat de grote zaal van Amicitia te klein is. Het is een gezellige en aangename bijeenkomst geweest, waartoe de le den met hun vrouwen en verloofden Za-’ terdagavond in het Geb. v. Chr. Be langen waren uitgenodigd, om het 30- jarig bestaan van bovengenoemde bond te herdenken. Daartoe droeg in niet ge ringe mate bij de beoefening der kunst in drieërlei vorm: muziek, zang en de clamatie. De muziekver. „Harmonie”, onder leiding van de heer de Boer van Leeuwarden, verzorgde enige nrs. opge wekte muziek, mej. F. Wiersma zong enkele liederen, daarbij op beschaafde wijze begeleid door mej. T. de 'Rapper, en de bekende declamator de h< er H. G. de Boer zorgde met zijn ernst en koartswyl voor de verdere afwisseling, waarvoor de aanwezigen met gul en dankbaar applaus de uitvoerenden be loonden. Het bestaat niet dat op ’n ver gadering van een vakorganisatie niet gesproken wordt over de noodzakelijk heid van organiseren. De voorzitter, de heer W. Molenmaker, gaf na een hartelk welkom te hebben toegeroepen aan de ruim 500 aanwezigen, hiervan een kleine proeve toen hg sprak over het feit, dat er zijn die thans gaan murmureren dat de lonen te laag en de uitgaven te hoog zgn om uit te kunnen komen. Als we letten op hoe de verhou dingen een 30 jaar geleden waren, dan mogen we dankbaar zgn, dat we onder Gods zegen door middel van de organi satie hebben weten te bereiken wat we nu hebben en worden de ongeorganiseer den opgeroepen mee te werken te voor komen dat we naar soberder bestaan worden teruggedrongen. Spr. is blij dat ook de vrouwen zijn meegekomen, want zij hebben wel het meest de lasten en de offers getorst, die de organisatie van hen heeft geëist. Het is vanzelf sprekend dat het Hoofdbestuur verte genwoordigd was. De bondsvoorzitter, de heer G. Mol, 'zou komen, doch omdat deze verhinderd was, kwam de heer J. van E i b e r g e n, die sprak over: „Vakbeweging en gezin”. In Gods orde is het gezin vastgelegd en de ouders hebben tot taak hun kinderen, die God hun gaf, in ere op te voeden voor de maatschappij en hun gehoorzaamheid aan God, het wettig gezag en hun ouders te leren. Nog niet zo lang ge leden was er de afschuwelijke kinder exploitatie; gezonde flinke mannen lie pen werkloos rond, onderwijl oude va ders van grote gezinnen aangenomen werden om hun kinderen in de fabrieken te krijgen. De vakorganisatie kwam op en begon de strijd om het recht Gods ook op het terrein van de arbeid. Er is veel veranderd en verbeterd, maar nog steeds zgn er ongeorganiseerden, die aan de kant blijven staan, omdat zij im mers toch profiteren van wat de orga nisatie weet te bereiken. Wij moeten met elkander de schouders zetten onder het werk, gezamenlijk dienen wij de of fers te brengen daarvoor nodig, opdat wij Gods wil in ons leven kunnen uit- Wd ‘J '-'&*'** O“ zegeningen, die wij van Godswege ont vingen. God zal op Zijn tijd het recht ook voor de arbeider doen zegevieren. In dat geloof brengen wij met blijd schap onze offers en met bezielende ijver arbeiden wij voor ons zelf, onze vrouwen en kinderen. Een donkere toe komst ligt voor ons; maak gij het nu zo, dat Fryslün nei de twatüzend gaat. De 2de spreker, de heer Th. Palma, 2e bondsvoorzitter, gaf een historisch over zicht van „30 jaar rbeid voor de N.C.B. in Friesland”. Wij mogen zeg gen, constateerde hij, nadat hij spontaan het zingen van het Frysk Folksliet aan zijn gehoor ,had weten te ontlokken, dat in deze provincie actieve mensen wonen. In Leeuwaïden hadden wij een verga dering met 800 mensen, hier zijn er ruim 500. Toen wij begonnen waren er nog geen 200 leden, nu zijn er 1500. Wel spotten onze tegenstanders over ons ge ring aantal, doch wij zijn doorgegaan en hebben volgehouden, in het geloof, dat God van de hemel het ons zou doen ge lukken. Spr. staat dan uitvoerig stil bg de zware strgd en de grote offers om een provinciaal contract tot stand te brengen. Eerst moest er een staking van 23 weken gehouden worden, later een van 14 weken om enigszins drage lijke arbeidsvoorwaarden te verkrijgen. En dat in tijden toen de organisatie nog zwak en de uitkeringen gering waren. Later is de aansluiting bij de landelijke bond gekomen en kwam er na veel moeite ook een landelijk contract. De offers toen gebracht hebben zegen ge dragen en nu mogen we dankbaar ge tuigen van ’n goede uitkering bij werk loosheid, van vacantie en straks een be- drijfspensioen. Er komen echter weer donkere wolken op, en het is dringend nodig, dat de ongeorganiseerden zich aansluiten en niet langer paratiseren op het werk der vakbeweging. Als er zou den zijn, die om hun contributie uit te sparen zouden willen bedanken, is spr. er van overtuigd, dat de vrouwen zou den zeggen: „Astou dy dan net skam- mest, dan doch ik it”. Laten de vrou wen hun mannen bezielen om de taak te volbrengen, door God ons opgelegd. D s. H. v a n N i e 1 sprak een slotwoord aan de hand van Psalm 127, waarna hg voorging in dankgebed. Een collecte bij de uitgang voor „D.E.L.” bracht 48.38 op. voor de regionale zender Noord, een goede bekendheid in de Groninger we reld. De heer Plinsinga in het dage lijks leven bankdirecteur bracht, óf al leen, öf in samenwerking met zijn dochter, een aantal Groninger liederen ten gehore, hierdoor aan de tjokvolle zaal telkens een daverend applaus ont lokkend. Vader en dochter de laatste ook als solo-zangeres verstonden dit, op buitengewoon hoog en beschaafd peil staande werk, uitstekend en menig be- roepsartist zou bij deze, zogenaamde amateurs, nog een lesje kunnen nemen. De pianobegeleiding was verder bij de heer Plinsinga Jr. in vertrouwde han den. Zeer verzorgd en van prima ge halte was ook de mimiek van de heer Plinsinga in zijn prachtige voordrach ten. Prachtige voordrachten inderdaad en kostelijke humor. Liedjes als „Scheu- vel-ies” en „Belslede” en een voor dracht als „Mien dochter, wilt doe trouen goan”, om er maar enkele te noemen, ontketenden bij de aanwezigen terecht een laaiend enthousiasme. Het Groninger dameskoortje zong, onder de verdienstelijke leiding van dirigent Theunissen, die helaas onze stad gaat verlaten, nog enige aardige nummers, die, als altijd, weer goed in de smaak vielen. O.i. is hier nog steeds vooruit gang te bespeuren en het moet mogelijk zijn, gehoord de verschillende prima stemmen, die er onder deze dames schuilen, bij serieuze voortgaande oefe ning, van dit koortje nog een, behoorlijk boven amateurspeil uitgaand ensemble te maken. Met veel animo wierpen voorts gedurende de pauze de aanwezi gen zich op het kienbord. Aankleding en tafelopsmuk gaven als vanouds een ge- vereniging op enigerlei wgze onaange- naam te zijn of haar in de wielen te rg’deh. De hoofdfilm die gegeven werd sloeg dan ook voor zeker 90 op de presta ties van de grote massa gymnasten, die in hun overwegend witte kleding, over goten door schitterend zonlicht, een overweldigende indruk gaven. Het pro gramma werd verder aangevuld met op namen van verschillende wetenswaar digheden en een rede van prof. Vraterink over het goed recht van lichaams oefeningen. vrouw duidelijk te maken, dat zg uit het raam moest springen of tenminste een der kinderen naar buiten zou gooien in de opgehouden deken. De hoogte was on geveer vier meter. Mevrouw De Leeuw was echter, misschien volkomen over stuur van de angst, daartoe niet te be wegen en voor de ogen van de buren deinsde zg met haar kind, door vlam men omgeven van het raam terug. Ge weldige vlammen sloegen er aan alle kanten uit het huis toen, kort na het alarm, de vrijwillige brandweer van Medemblik aankwam. Met groot mate rieel begon men de strijd tegen het vuur en in even een kwartier was men de brand meester. De burgemeester van Medemblik, de heer P. C. J. Peters, ging na de blus sing direct de woning binnen. In de slaapkamers op de bovenverdieping vond hij de verkoolde resten van de man, de vrouw, het zoontje en het dochtertje. Direct na het ongeluk werden de of ficier van justitie uit Alkmaar, de dis- utncn cu cc;, laiien uil uet raam zaK- j LiitLsujuiinanuam van uö rvijaspuiiLie eil ken; zij scheen zich daarlangs in veilig- die van de brandweer gewaarschuwd, heid te willen brengen. Maar de vlam- T'1" ""-'r - men sloegen toen al aan alle kanten uit het huis en voordat de deken en het la ken omlaaghingen stonden zg al in vlammen. Onmiddellgk kwamen er een paar buren met een deken aanrennen. Zg hielden de deken op en probeerden Van 15 November tot 15 Januari zul len, ter wille van electriciteitsbespa- ring, onze beide zenders op werkdagen van 7.30 tot 8.30 en van 16.30 tot 17.30 (behalve Zaterdagsmiddags) worden stilgelegd. De Ned. Chr. Radiovereniging heeft ter gelegenheid van haar 25-jarig be staan met Pinksteren dit jaar een betoging te Arnhem gehouden, heen duizenden en nog eens duizenden uit het gehele land zijn opgetrokken. Aan deze demonstratie heeft het Ned. Chr. Gymnastiekverbond op indrukwek kende wijze zijn medewerking verleend. Van dit geweldige gebeuren zgn door een tweetal studio’s films vervaardigd, wat in volledige overeenstemming met het bestuur van de N.C.R.V. is geschied. Het bestuur van de kring Zuid-Fries- land van het N.C.G.V. heeft nu in zijn rayon een film-week georganiseerd, waar de opnamen van de Studio té Arn hem werden geprojecteerd, zulks ten eerste om ook de kleinere afdelingen in de gelegenheid te stellen deze film te zien en ten tweede om hoge transport kosten te voorkomen. Vrijdagavond zou deze in het Gebouw v. Chr. Belangen alhier gedraaid worden. Nu is gebleken dat enkele leden van de N.C.R.V. ge meend hebben, dat dit een oneerlijke con currentie zou zijn tegenover deze ver eniging, die met haar ster-avonden ook een film van de grote bijeenkom «t in Arnhem geeft. Er is tengevolge daarvan een zekere deining ontstaan, welke voor Advendo minder prettig wtó, omdat nu het bezoek minder groot was dan men verwacht mocht hebben. De voorzitter van Advendo, de heer J. H. Klaibeda, noemde dit misverstand bij de opening en deelde mee een bespreking met de tegenstanders te hebben aangeboden en ook met het bestuur van de N.C.R.V. 1 contact te hebben gezocht om dit mis verstand zo spoedig mogelijk uit de we reld te helpen. Er is altijd een prettige verhouding tussen beide lichamen ge- I weest en het is onzerzijds geen ogen- I blik in de gedachten gekomen de andere vereniging op enigerlei wgze onaange- zeiu en intiem cachet aan het geheeL ■»"1 O O WS 4" A mn M V"v4“ O <-> V' 1 M rTTinlnM 4-| Een Groninger avond vol jolgt met een prachtig Gronings programma in een gemoedelgke Groninger sfeer, ziedaar een inzet van dit winterseizoen, waar mee een hoogtepunt bereikt werd, dat niet gemakkelijk te evenaren zal zijn en dat ons met belangstelling uit doet zien naar datgene wat het, als altijd actieve bestuur, ons een volgende keer zal an nonceren. Een verschrikkelijke brand, die aan l op alle mogelijke manieren de vier mensen het leven heeft gekost, heeft Zondagmorgen in de Nieuwstraat te Medemblik gewoed. Het gezin De Leeuw, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen (het echtpaar zou juist Zondag zijn twaalf en een halfjarige echtvereniging in Amsterdam gaan vie ren) is bij deze brand, die in nauwelijks een kwartier tijd het hele huis in de as legde, om het leven gekomen. Zondagmorgen om kwart over negen hoorden de buren van de familie G. de Leeuw, die aan de Nieuwstraat 79 een visbakkerg heeft, gerinkel van glas. Toen zij gingen kgken zagen zij dat de visbakkerij, waarin waarschijnlijk een flinke hoeveelheid bakolie was opgesla gen, in lichtelaaie stond. Op dat ogen blik sloegen er ook al vlammen uit een raam van de bovenverdieping. Dikke, zwarte rookwolken stegen uit het brandende huis op. De verbijsterde buren zagen, dat mevrouw De Leeuw met een kind op de arm voor een der ramen van de boven verdieping stond. Even later liet zg een deken en een laken uit het raam zak- trictscommandant van de Rijkspolitie en ringa, die de regie had van het stuk. Advertentieprijs 1 5 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 1 2.50 per hall

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1