£e.,i Kiekje Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Sb EU Sït/jfe i&penz Verliezen in Indonesië De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen het volgende verlies in Indonesië is gerappor teerd: UIT HET VERLEDEN OVER DUPLEXWONINGEN EN WONINGEN VOOR OUDEN VAN DAGEN L DINSDAG 8 NOVEMBER 1949 4e JAARGANG No 87 Redacteur: L KIEZEBRINK Vrouw verbrand Het Nut Bevorderd i 25 jaar in dienst bij de K.L.M. Zeepost voor Oost en West "...a Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD =s:— ie KLEINZAND 7 - Telel. 2872 n Vergadering P. v. d. A. Ned. Ver. van suikerzieken „Van mens tot mens” „De beste uren van je leven” Aanbesteding Nieuwe Zondagswet op komst Afbakening tussen rust en gepaste ontspanning. Collecte P.H. Minister Spitzen in Friesland Fedde Schurer de Gysbert Japikspriis omkriten en stie op sa’n frjemde namme dat der nou noch, sterke forhalen oer har geane. De nieuwe prijzen voor varkensvlees Gevonden voorwerpen Wijmbrltseradeel SNEEKER NIEUWSBLAD VRIJDAGS. BKi O J De Oppenhuizerweg. fa. A. f. S. de heer Voskuil in Maart een spreek beurt zal houden, terwijl Ir. Vos in De- De adsp.-agenten van politie de h.h. L. Koers en J. Aukema di geslaagd zijn voor het politie-diploma zijn met ingang van 1 Nov. jl. benoemd tot agent van politie alhier. Zondag 27 Nov. a.s. herdenkt de heer N. J. Krook alhier het feit dat hg voor 25 jaar werd aangesteld als agent van de Koninklijke Luchtvaa t Mg. Die dag zal stellig voor de jubilaris niet onge merkt voorbij gaan. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De datum, waarop de correspondentie uiterlgk ter post moet zgn bezorgd staat, tussen haakjes, achter de namen van het schip ver meld: Indonesië m.s> „Oranje” (14 Nóv.) Suriname s.s. „Cottica” (11 Nov.). Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs I 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. il i n i n Redactie-adres ■'"5^'6^' V E l- Donderdagavond vergaderde de afd. Sneek van de P. v. d. A. huishoudelijk. Bij de öpening hield de voorzitter, de heer P. v. d. Veen, een kort betoog over j Osinga, Né, men hoecht gjin busdoek foar de eagen to dwaen as men in Fryske flag- ge sjocht, mar as men jfkes oars wurdt as der de swiere hege figuer fan Schu- rer each yn each stiet mei de heechste fortsjinwurdiger fan de Keninginne om syn priis oan to nimmen dan is dat om bliid mei to wezen, hwant men gunt it dizze dichter-strider. En dat dit mar net in slach yn ’e romte is, koe men hearre oan allegearre dy’t der yn ’e prachtige riedsseale fan Boalsert it wurd hawn hawwe. „Dit is ien fan de swieiste, mar ek ien fan de moaiste amergen üt myn libben” sei de dichter seis en yn wierheit wy leauden it grif. De middels yn ’e Bruorretsjerke spriek Douwe Tamminga, spile Gezinus Schrik inkele stikken en song it koar Fryske Stimmen aide en nge lieten, it ien mei ’t oar in weardig slot fan de priisütrik- king. Om sawn üre iepene de Kommissaris fan ’e Keninginne de boekewike en hy die oat lyk as hy it forstiet, geastich mar op tiid earnstich en stylfol. De jouns wie foar de kunst en hoe! Fuortdaliks it marionettespul fan Feike Boschma dat hat it iepenbiering west en it bisiik fan Gysbert Japiks, koste- lik fan ü’bylding en fynsten yn tekst en dwaen (D. Tamminga). De toanielskecs fan L. Brolsma, in sa tire op boerestikken wie skerp en rjocht op ’t doel óf, de ensenering (fan S. Steensma) ng en geastich. Doe kamen, earst Tetman de Vries en S. J. v. d. Molen en doe Lammert Popma en Tine Winters, mei de lichte muze, en joegen dêrmei in goed ein oan dizze joun. Doe rollen de bussen de nacht yn, nei Snits, nei Ljouwert, nei ’t Fean en Drachten en noch folie mear plakken. De grèate dei t ie dien. Mar de greate wike bigoun. De Fryske Boekewike Us boekhanlers hawwe de pompeblêd- flagge üt, de ütstallings binne moai, guon seis bütengewoan moai forsoarge en kld en jong, ryk en earm, boer en dümny en allegearre dy’t hklde fan it boek yn eigen tael, hj? kinne har kar mar dwaen. Der is prachtich moai wurk by en dy’t de ien as oare kear dochs in Frysk boek keapet, lit him of har it nou dwaen, it jowt foech, it is feast en... der kin noch mei fortsjinne wurde ek. Hjir folget noch it bitinken oer trge boeken. W. Cuperus. Swart mar Leaflik. T. Wer ver, Frentsjer. Dit is it boek fan Greate Jantsje, in wyld en skonkich frommins dy’t it net sa nou naem mei de skreaune wetten. Hja hat, lang forlyn, libbe yn ’e Blijer Verschijnt DINSDAGS en Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Nam gloeiende ring van petro leumstel af met in terpentijn gedrenkte lap. WOLSUM, 7 November. Zaterdag is de 80-jarige echtgenote van J. de Wilde, wonende bg Wolsumer Ketting op zeer tragische wijze om het leven gekomen. Zij nam een ring van een brandend pe troleumstel met een in terpentijn ge drenkte lap af. De gevolgen waren ont zettend. De lap vatte vlam en in een oogwenk stonden ook de kleren van de vrouw in brand. De vlammen sloegen zo hoog dat het slachtoffer een fakkel gelijk was. Mej. Eisma en andere buren snelden te hulp en het gelukte inderdaad de vlammen te doven, doch naar het zie kenhuis te Sneek vervoerd is de vrouw daar binnen enkele uren aan de bekomen vreselijke brandwonden bezweken. 50-tal ontwerpen waaruit kunnen uitzoeken. Dit spaart architec- tenkosten uit en men heef* dan alleen plaatselijk bouwkundig toezicht nodig. Na deze toelichting werd in de bene denzaal de kleine tentoonstelling bezich tigd; op panelen waren verschillende woningtypen aangebiacht en een Poly- goonfilmpje toonde ran hoeveel er is verwoest en hoe omvangrijk het werk van de wederopbouw is. Dat een en an der de volle belangstelling van de aan wezigen had, spree’’, t vanzelf. Dat het woningprob’cem geen kleinigheid is, bleek deze middag weer overduidelijk. Zaterdagmiddag hield de afd. Fries land Z.W. van bovengenoemde Ver. in Aere Perennius een filmmiddag, waarin de behandeling van de suikerziekte werd vertoond, die, omdat deze film in het Engels was opgenomen, door dr. Th. Schreuder deskundig werd toegelicht. Vooraf sprak de voorzitter, de heer W. Dgkman van Balk een hartelijk woord van welkom tot de talrgke leden, dr. Schreuder en zgn medewerkers, en tot de belangstellenden, die hij opwekte lid te worden. Het is, aldus dr. Schreuder, geble ken, dat bij personen boven 50 jaar vaak vetzucht optreedt, Waardoor het optre den van suikerziekte wórdt’ bevorderd. Niet alleen bij deze categorie kan de ziekte worden geconstateerd, ook bij jongere personen, zelfs bij kinderen wordt zg waargenomen. Bij lichtere ge vallen bereikt men doorgaans een goed resultaat door de regeling van het dieet, terwijl de ernstiger patiënten baat vin den bij de toepassing van insuline. Ver onachtzaamt men de ziekte, dan wordt een deel van het voedsel onverteerd door de nieren als suiker in de urine afge scheiden. Behandelt men de ziekte on der geregelde controle met insuline, dan worden de nadelige gevolge" piactisch opgeheven. Past men de behandeling toe dan moet dit geschieden door injecties, welke telkens op een andere plaats van het lichaam moeten geschieden. Er zijn twee vormen van werkzaamheid van dit geneesmiddel, nl. een vlugge en een lang zame. Bij het niet geregeld toepassen van de injecties doen zich verschillende verschijnselen voor, o.a. zenuwachtig heid, zweten, hoofdpgn, droogheid der huid, slecht gezicht. Ook het niet op ge regelde tijden eten veroorzaakt zweten. Doet zich dit voor, dan neme men een weinig suiker. Kwakzalvers adverteren met talrijke kruiden, doch dat is alles humbug en doet veel kwaad. Men leve voortdurend onder controle, onderzoeke geregeld de urine, etc. op tgd en passe insuline toe. Voorts ga men iedere dag in het bad, want veronachtzaamde wen den kunnen versterf van het lichaams deel veroorzaken. Er behoeft bij de be handeling geen vrees voor bewusteloos heid te bestaan, verwaarlozing is oor zaak van vermoeidheid, slaperigheid en slecht gezicht. De zorg voor de voeten is van groot belang cn daarom spelen goede schoenen en kousen hierbij een be- la.ngrijke rol. Het knippen van de nagels en ëeltknobbels late men over aan de pedicure. Voor likdoorns wende men sa- licyl-züur aan, terwijl voetoefeningen voor personen boven 40 jaar zeer aan te bevelen zijn. Voorts neme men dagelijks gedurende 20 min. voetwisselbaden, die men dan af dekt en niet afwrijft. Wan neer men dus geregeld onder controle leeft, kan men goed en gelukkig leven, zonder dat men bang behoeft te zijn, omdat hij die het spel volgens de regels speelt zal winnen. Tal van vragen werden door de inlei der beantwoord, waarna de voorz. hem hartelijk dankte voor zijn deskundige in leiding. OPENB \RE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK SNEEK. In de afgelopen maand werd de Lees zaal door 1744 personen bezocht en be droeg het aantal uitgeleerde banden 6508. Er was een verheugende belangstel ling van de zijde der leden voor de twee de Nutsbijeenkomst van dit seizoen op j.l. Vrijdag in café Kingma. Het stond er zo eenvoudig op de agenda „Verto ning van de lichtbeeldserie een wande ling door het Stedelijk Museum te Am sterdam”, maar het bleek een wandeling door de gehele Nederlandse schilder kunst van de 19e eeuw. En een wande ling onder deskundig geleide, want het was de heer D. D. Osinga, kunstschil der alhier, die de gids was, er een voor treffelijke, die zijn taak niet beperkte tot de toch altijd wat droge toelichting bij reproducties van werken van genera ties van schilders uit deze periode, doch, uit persoonlijke ervaring en kennis put tend, kleur aan zijn verhaal wist te geven en bijv, ook het voor de leek toch altijd wat duistere probleem impressio- nime-expressionisme op knappe wijze verhelderde. En zo voerde de heer Osin ga zijn gehoor dan door die tuin der Nederlandse schilderkunst, welke aan de ene zijde begrensd wordt doo.' het klas- sicisme van het begin van de 19e eeuw met zijn strakheid van lijn en bouw en zin voor orde, en aan de andere zijde door de periode der schilders van de nieuwe zakelijkheid, weer met hun voor keur voor vorm en lijn (Hynckes) zin voor het monumentale (Willink) en het decoratieve in het effen vlak (Charley Toorop). Maar welk een bewogen lijn van ontwikkeling ligt er tussen deze uiterste twee perioden Op het klassi- cisme volgde als reactie de romantiek met zijn grotere schilderachtigheid, doch ook zekere zoetelijkheid; op deze periode der verbeelding die van het realisme, als prof. Allebee door zijn leerlingen zo grote invloed op de ontwikkeling der Ned. schilderkunst zal krijgen. Het rea lisme brengt met zijn scherpe observatie der dingen, ook weer de strakke Ign. Dan legt Jongkindt de schakel met de Franse schilders van het licht, de school van Barbizon en h t impressionisme en Zaterdagmiddag was er in Hotel Ha nenburg een vergderi' g, die een wel uitermate actueel karakter droeg. De aanwezig, heren hadden allen iets uit té staan met Woningbouw en(of) woning- verdeling; vooral vroede vaderen vulden de zaal. De bgeenkomst war georgani seerd door de Nederl. vereniging van gemeenten en de nationale woningraad, afd. Friesland. De heer Scheerens, die verbonden is aan het departement van wederopbouw en volkshuisvesting zou door middel van een causerie en een klejne tentoonstelling, een indruk trach ten. te geven van de ideeën, die bij het departement r.anwezig zgn t.a.v. de op lossing van het woningprobleem. Al voordat de vergadering .en aan vang had genomen, waren woorde als „woning nood, duplexwoningen, ruimteverdeling en inwoning” niet van de lucht. De heer Scheerens begon met té zeg gen, dat men op het departement van mening was, dat door een meerder ge bruik van duplexwoningen de oplossing van het woningprobleem -’i?hter bjj zal komen. Het was niet -e bedoeling van de minister om de gemeenten zijn mening op te dringen, maar om haar duidelijk te maken, dat via de duplexidee wellicht menige moeilijkheid uit de weg kan wor den geruimd. Als er politieke verwikkelingen noch stakingen roet in het eten gooien, zal er aan het eind van dit jaar een groot aan tal woningen zijn gebouwd, maar toch nog een tekort van 300.000 huizen zijn. Als er het volgende jaar 40.000 wonin gen en elk jaar 5000 meer worden ge bouwd, dan zal in 1953 het hoogst be reikbare aantal zijn behaald dat is 55.000 oningen en dan zr’ in 1971 de achterstand zijn ingehaald. Bouwt men evenwel volgend jaar 10.000 duplexwo ningen en elk jaar 5000 meer, zodat er in 1953 van de 55.000 er 25.000 van het du plextype zijn, dan zal in 1958 de achter stand zijn ingehaald. Het vooruitzicht Van 20 jaar woningnood is troosteloos, dat van 9 jaar is daarbij vergeleken vrg hoopvol. Dan kan in elk geval iets on houdbaars, dragelijk worden gemaakt. Pro' en Contra. Duplexwoninger zijn, zoals welbekend, woningen die één huis vormen maar af zonderlijke deuren, gangen en trappen maken e.' twee huizen van. Het is de be doeling om over 10 jaar van die gesplit- ste-huizen eengezinswoningen te maken. Het is bek.-nd, dat e tegc de Duplex- woninger bezwaren zgn in te brengen. Eén er van is, dat ze weinig woonruimte bieden; ze bevatten nl. een woonkamer, Het Rode Kruis trekt het land door met een aantal films, die in staat zgn de belangstelling van het brede publiek voor dit mooie werk te trekken. De plaatselijke afdelingen organiseren deze filmavonden, waarop naast de films en de toelichting daarvan ook verschillende andere zaken een idee geven van het Rode Kruis-werk in vredestgd. Voor Friesland is wel zeer interessant de film over het Rode Kruis-Werk in deze provincie, waarbij vooral de na druk valt op de belangrijke bloedtrans fusiedienst, en op het zgn. „wellfare"- werk. Dit laatste wordt gedemonstreerd met opnamen uit’ het „Beatrix-oord” te Appelscha, waar de Rode Kruiswerkster leiding geeft aan ontspanning en han denarbeid van de patiënten, een niet te onderschatten stimulans voor de ge nezing. De producten van dit werk wor den ten bate van de patiënten ver kocht: u kunt allerlei handwerk in de pauze van de filmvoorstelling bewon deren - en kopen Een film over set Rode Kruis-werk in Indië toont hoe groot de nood onder de inlandse bevolking is en hoe nood zakelijk deze arbeid is. Tenslotte wordt de speelfilm „Van Mens tot Mens” vertoond, een aangrij pend stuk werk, dat aanvankelijk in enkele grote Hollandse bioscopen ge draaid heeft en oei er is dan heel veel van wat men vaak op het witte doek ziet. De film heeft tot onderwerp het leven en werk -a! Henri Dunant, de stichter van het Rode Kruis. Op toeval lige wijze komt >vnant van zeer nabij Het cabaretseizoen is in onze stad voortreffelijk ingezet. Trouwens een wonder was dit niet, want niemand min der dan Henriette Davids, Willy Ver- voort en Stoet Haspel (een loot van de vermaarde Bouwmeestersstam) en nog enkele artisten van naam waren vorige week Donderdag in Amicitia en wat dat zeggen wil, weet zo langzamerhand iedereen. Heintje, nog maar kort terug van haar Amerikaanse reis, en voor het eerst na het uitbreken van de oorlog op toUrnée door ons land, was weer onbe taalbaar. Moeten we hier nog iets aan toevoegen? O.i. niet, want wie kent Heintje niet en wie heeft haar met haar grenzenloze vitaliteit nog nooit op de planken of film gezien? Of haar nog nooit voor de radio gehoord? Natuurlgk had ook Willy Vervoort een belangrijk aandeel in het grote suc ces. Het was voor het eerst, dat we deze bekende radio-artist met zgn sap pige Vlaamse humor op het toneel za gen en hoorden en de kennismaking was van de meest aangename aard. En wan neer .we dan nog vertellen, dat Stoet Haspel dit tweetal naar de kroon stak zijn nummer „Kinderwegenwacht” b.v. was kostelijk en dat Tonny Bou cher met haar liedjes en Jos Carpay met'Zijn accordeon- en pianomuziek zich uitstekend bij dit drietal aanpasten, dan weet de lezer dat de circa 500 bezoekers een prettige avond hebben gehad. We zouden echter nog tekort schieten, wan neer we niet even het laatste nummer memoreerden. Heintje en Willy dansten toen de Samba en zij deden het zo, dat Amicitia op haar grondvesten schudde. Vrgdag werd door B. en W. van Sneek aanbesteed het maken van 172 meter walmuur langs de Harinxmakade. De volgende 23 biljetten werden ingeleverd: T. Witswert, Groningen ƒ62.087; D. Pijnacker, Kollum ƒ61.900; C. de Wit, Uitgeest ƒ61.147; Gebrs. Leemburg, Leeuwarden 60.953; S. H. de Jong, Koudum ƒ57.800; H. en R. de Boer, Hindelopen ƒ56.800; S. J. Mellema, Leeuwarden ƒ56.700; J. W. Boltje, Hee- renveen ƒ55.500; fa. Boltje en Zn., Hee- renveen ƒ55.300; H. van Meekeren, Gro ningen ƒ54.900; H. Broersma, Harlingen 54.780; Jorritsma en Kuipers, Bols- ward ƒ54.400; E. Metz, Sneek ƒ54.375; Beljon en Zn., Lemmer 54.300; Posthuma en Tichelaar, ƒ54,214; J. W. de ƒ54.200; H. en B. Het met vertegenwoordigers van le kerken gepleegd overleg over het ont werp tot vaststelling van een nieuwe Zondagswet nadert zgn einde. De rege ring hoopt het ontwerp binnen niet te lange tgd bg de Kamer aanhangig te kunnen maken. In het ontwerp zal er naar worden gestreefd een juiste afba kening te vinden tussen het belang van de Zondagsrust en dat van een gepaste ontspanning op die dag. De collecte voor Practische Hulpverle ning aan alleenstaande personen van elke leeftijd of gezindte, waarvan de huizen staan in het verwoeste gebied van Groesb-:ek, wordt a.s. Woensdag ge houden. De oorlogsschade bedroeg f 200.000.—. Donderdag heeft de Minister van Ver keer en Waterstaat mr D. G. W. Spitzen in gezelschap van de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir. Harmsen, een bezoek aan Friesland gebracht. De beide heren hebben met Gedep. Staten enkele hangende kwesties besproken, waarna een gedeelte van het college en enige hoofdambtenaren van de Rijks- en de Provinciale Waterstaat met de Minister verschillende objecten in Friesland in ogenschouw gingen nemen. O.m. werd ’n bezoek gebracht aan de Rijksweg naar Sneek, het Provinciaal Stoomgemaal, de sluis te Lemmer, de wegverbetering te Balk en de havenwerken te Harlingen. en Tichelaar, Harlingen J. W. de Jong, Lemmer H. en B. Beljon, Lemmer 54.000; A. J. Waterlander, Oudehaske 53.475; S. de Wolf, Sneek 53.300; Sj. Dijkstra, den Ham 52.600; W. en H. Visser, Lemmer 52.300; G. de Boei', Workum 50.400; Jobs. W. de Jong, Sneek 49.740. Gunning volgt later. Mar Watse Cuperus hat yn syn boek it libben en de dieden fan dizze frou yn in oar Ijocht et en hy hat dat sa dien dat it sizzen üt it Heechliet Swart mar leaflik” op har fan tapassing wurden is. Dizze skrinwer =>ket syn stoffe graech yn it forline eh dan yn it forline fan de lytse man en de earmoede üt de tach tiger jierren. Mar de waermte fan syn earlike oer- tsjüging en de forbounens dy’t er hat foar dizze lytse Iju, lit syn wurk fier boppe it faek mistreastige en deadlikens fan it „gefal” ütkomme en sa is it ek wer mei dit boek, dat troch Wever yn sa’n kreas habyt stutsen is. Bisjoch b.g. it figuer ris fan de frou op it omslach. Wy leauwe dat dit boek lang net it minste is fan Cuperus, gkns breder fan sköging dan earder wurk. Foar de histoarje fan it arbeiderslib- ben i' Cuperus syn wurk fan greate wearde, omdat hy, nést de kunst fan tor tellen, ek forstiet, it seis sjoene en ün- derfoune foar altiten fêst to lizzen. Trou. Utjefte fan de stiffing: It Fryske Boek. Oanbean oan elts dy’t yn ,de boekewike 512 Nov. foar f 3.50 kea pet, mei kans om in priis to winnen as men de auteur oanwize kin üt de 13 ynstjürders. Dat is dos lang net gek. En dat kin men fan de novelle seis ek sizze. It is in tige spannend forhael, hweryn net mei bjusterbaerlike avontüren omheine- balle, mar hweryn de trou fan in ienfél- dich frysk famke biskreaun wurdt dy’t har jonge, seis as er sljocht mei de holle wurden is, net forlit. De skriuwer, of skriuwster wit de lêzer, faek mei ienfaldige mar goed trochtochte wurden en sinnen dizze trou, en de konsekwinsjes dêrfan, sa klear to biskriuweri, dat man fan it earste ta it léste wurd meinommen wurdt. Fan Syp en Sip. Lêzboekje foar skoalle en hüs. J. VisserBakker. Mei print- sjes fan J. H. Earste rige nr. 3. La- verman, Drachten. In kostelik wurkje, dit tredde dieltsje, ienfaldich fan wurdkar en binammen foar stedsfriezen, hwaens bern ommers safolle efteroan komme, fan greate wearde. En Jant Visser wit ek yn dit ienfaldige wurk hwat to lizzen dat de bern (en de êlden allvk) boeije sil. It forhael fan „De bitsjoende bus” üt „Beppe forteld” is tige goed om to lézen en foar to lézen. It Fryske Boek: In freon foar it libben. Mei dizze slachsin dy’t stiet op de boe- kelist fan de Boekewike, en dy’t wy al- hiel ünderskriuwe, slute wy dit artikel. een slaapkamer, een euker en een w.c.; de bovenwoningen hebben 1 slaapka mers. Er is evenwel ook een ontwerp in de maal;, waarin een verplaatsbare 1 r.muur is gecorstru rrd zodat van de woonkamer eei kamerkeuken is te maken en de keukenruimte als tweede slaapkamer kan worden gebruikt. Kleine gezinnen kunnen dus ideaal wonen. De statistieken wijzen uit, dat 6u van de gezinnen het er langer dan 10 jaar in kunnen uithouden. De horizontale split sing der woningen, die in de steden ge bruikelijk is, is op het platteland niet gewenst. Daar wil men graag in het be zit zijn van een schuurtje om gereed schappen en veldgewassen in te kunnen bergen, zodat daar verticale splitsing ge- wenster is. Dat het duplexidee een oplos sing van het woningprobleem binnen een afzienbare tijd kan opleveren, is in elk geval wel een vaststaand feit. Fake en Beppe. Behalve jonge paartjes bestaan er ook grootouders in de wereld. Ook voor hun woningprobleem moet een oplossing worden gezocht. Vroeger kwamen ze terecht in hofjes aan de rand van de stad; dat het onjuist is om be jaarden op een zijspoor *e rangeren staat wel vast. Tegenwoordig tr-'ht men dan ook zoveel mogelijk hen te laten in de wereld, waarin ze altijd hebben geleefd. Daarvoor worden complexen van kleine woningen gebouwd, met een centraal verzorgingshuis. Vanuit dat verzorgings huis worden warme maaltijden verstrekt, ze worden centraal verwarmd, er is warm water verkrijgbaar en desnoods een huishoudelijke hulp. Men is bezig om ook iets dergelgks in F llum op te rich ten. Daar waar tot nu ‘oe dergelijke complexen rijn verrezen, bleek dat een goede oplossing. Tenslo t. vertelde dhr. S. nog iets over d.i mogelijkheid van het bouwen van normale woningen. Voor dat f VttU XiCtl U14UU Cll 11 - nxipx oüoiunwixov vjj doel liggen er op het departement een hier ontwikkeit zich de Haagse school, 50-tal ontwerpen waaruit gegadigden gevolgd door het Amsterdamse impres- I sionisme, waarvan Breitner de grootste vertegenwoordiger is. En dan komt van Gogh, in zijn ontwikkeling de gehele periode van realisme tot en met expressionisme over koepelend. Een schilder in belangrijkheid de evenknie van Rembrandt, een be zetene, die in de 10 jaar van zijn schep pende periode meer flan 300 stukken produceerde, terwijl er van Rembrandt in een veel langere periode van schep- i pend werk ongeveer 500 werken bekend zijn. Verwant aan het expressionisme is het symbolisme van bijv. Toorop, tevens de religieuze schilder van deze periode; in dit symbolisme wordt weer volledig recht gedaan aan de tekening terwgl in Kees van Dongens werk als reactie daarop schilderachtigheid en kleur zich weer volkomen uitleven, ja de kleur ei genlijk alles is. Zo heeft dan de heer van wiens beschouwingen we de bereikte resultaten van de Ronde hier slechts enkele punten hebben kun- Tafelconferentie. Medegedeeld werd dat j ncn aanstippen, zijn gehoor gelei< door de hoofdredacteur van het Vrije Volk die zeer bewogen periode der Neder- de heer Voskuil in Maart een spreek- landse schilderkunst, welke de 19e eeuw beurt zal houden, terwijl Ir. Vos in De- cn het begin van de 20ste hebben gc- cember zal spreken. Daartussen komt vormd, en terecht bracht de voorzitter nog een contactavond, maar plannen ds. Palmboom, hem dank voor de daarvoor volgen nog, daar de toestand prettige en boeiende wijze, waarop hij dat heeft gedaan. in aanraking root de ellende van de ge wonden na de veioslag bij Solferlno in Noord-Itohë. Dat betekent voor hem het aanvaarden van zijn grote, maar zware taak: het «tichten van een internatio nale orgH> isat'e ter verzorging van ge wonden in oorlogstijd. Dunant vol brengt dit w?rk, ten koste van zichzelf. Een leven van armoede en zelfverloo chening w dt zijn deel. Het is at bedoeling, dat deze Rode Kruis-avonden ia verscheidene plaatsen in Friesland gehouden worden. Zoals bekend, zullen met ingang van 6 November nog alleen maximumprijzen gelden voor varkensvlees en voor uit sluitend uit varkensvlees bereide vlees waren. Vlees en beenderen van runde ren, schapen, geiten en paarden mogen dus tegen vrije prijzen worden verkocht. De nieuwe maximumverbruikersprij- zen zijn per kilofricandeau 3, mage re lappen 3, carbonade f 2.70, vers vet spek 1.90, vers mager spek 2.10, kinnebaklappen 1.90, vette lappen 1.90, poten 0.80, staarten 0.80, rauw vet 1.90. Voorwaardelijk goedge keurd varkensvlees mag tegen ten hoog ste 1.65 2) per kilo worden ver kocht. De prijs voor poulet en gehakt is gelijk gebleven, ƒ2.20. Voor vleeswaren, uitsluitend bereid uit varkensvlees, gelden de volgende maximumverbruikersprgzen per hon derd grambacon met zwoerd 0.33, ba con zonder zwoerd 0.38, blaasham 0.45, boerenham 0.42, gedroogd en gerookt vet spek, vet pekelspek ƒ0.22, gekookt mager spek met zwoerd en ge rookt mager spek zonder zwoerd 0.32, gerookt mager spek met zwoerd ƒ0.29, mager pekelspek 0.24, procureurspek 0.35, gekookte achterham 0.43, ge kookte schouderham 0.38, gekookte staartham 0.47, hampunten en noot- ham 0.40, rauwe staartham 0.44, verse worst, uitsluitend bereid uit var kensvlees 0.25. Een vulpen, zonder schroefdop (ge vonden in de omgeving van Folsgare) inlichtingen te bekomen bij H. Brander, Post.-C. der Rijkspolitie te Nijland. OOSTHEM. In de Ned. Herv. Gemeen te te Oosthem c.a. zijn tot eden van het kiescollege herkozen de heren J. v. d. Koog te Oosthem en S. Kampen te Ab- bega, gekozen zijn dhr. D. R. Lammért- sma te Oosthem en D. Bouma te Fols gare. der kas deze tegenhielden. De verkoop van de zegels voor de Wiardi Beckman- stichting schonk het bestuur geen vol doening, er hadden meer geplaatst moeten worden. Alsnog werd mevr. Sikkes -Hartelust candidaat gesteld voor de a.s. verkiezingen voor de Prov. Staten. Met de huisbezoekactie is reeds een begin gemaakt, en met resultaat. Geconstateerd werd dat over de laatste maanden pl.m. 20 leden der afdeling werden overgeschreven naar andere afdelingen wegens vertrek uit Sneek. Na behandeling der agenda voor de ge westelijke vergadering te Leeuwarden werden als afgevaardigden gekozen mevr. Boonstra—Terpstra en de h.h. Sikkes, Boonstra en Ligthart. Tot slot hield de heer I. Schaalsma een praatje over „Het werk van de Voogdijraad hetwelk met aandacht gevolgd, nog eni- ge vragen opleverde. Bij de rondvraag werd opnieuw geïnformeerd naar de reeds vaker behandelde kwestie der rusthuizen. KON. LANDMACHT: Gesneuveld 30 October: Sergeant W. M. J. v. d. Lo< 'egernr. 260506195, uit 's-Grave: hage. KON NED.-IND. LEGER: Geen verliezen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1