N Buitenlands overzicht Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST :r „de bond zonder naam 1 EEN PRACHTIGE VERBETERING I PATER H. DE GREEVE OVER: VRIJDAG 11 NOVEMBER 1949 4e JAARGANG No 88 L KIEZEBRINK Bonte avond Vara Literaire joun v. d. Pijpekamp de 72 kt Krite Snits Frysk Nasjonale Jongerein Zoals het is, nu het huis hoek Lemmerweg-Balthuskade verdwenen is r I ■■■■■■vaMHMHBMKSitaz Afscheid Mevr. Spaander in Gew Vergadering P. v. d. A. Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Melklevering aan Denemarken gegund lig» »on et 88 KLEINZAND 7 - Telef. 2872 I Bfl iag Onderzoek naar de aardstralen Bioscoopnieuws Rusland versterkt zijn greep op Polen - De con ferentie van de Grote Drie te Parijs - De positie van Frankrijk in Z.O. Azië 1 Aanbesteding dubbele arbeiders woning te Heeg. Zoals het was n. SNEEKER NIEUWSBLAD VRIJDAGS. Redacteur j j b gen ms rs jrt leden melden. s I i I i I Advertentieprijs 1 5 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. elen idtn ippij een e is nze per sas >ns »ns Redactie-adres Het Alg. Handelsblad meldt dat de levering van melk aan het Amerikaanse bezettingsleger in Duitsland voor het eerste halfjaar 1950, ondanks concurre rende aanbiedingen van Nederlandse zgde, weer aan Denemarken is gegund. Het ging om de levering van tien en een bal£ millioen liter melk. Yn it kader fan de Fryske boekewike kamen 6 Novimber de jouns 8 üre by Piso forskate minsken byinoar om to harkjen nei Abe Brouwer en G. Koelstra. De hear Koelstra spriek yn syn iepe- ning in tige waerdearjend wurd oer it ynitiatyf en de kunstsin fan de hear v. d. Pijpekamp, dy alhoewol gjin Fries fan ófkomst, hiel hwat forset foar Fryslén en boppedat üs tael tige goed yn ’e macht hat. Hy bisprekt yn ’t koart de priisütrikking oan Fedde Schurer en de ünforjitlike dei yn Boalsert en jowt dan it wurd oan Abe Brouwer. Dizze bisprekt yn ’t koart syn wurk as skriuwer en fortolker en forteld hwat oer it üntstean fan syn nijste boek „Syn Greate Kammeraet”, hwat tige nijsgjir- rich is, om’t men sa in byld kriget fan it wurk dat in skriuwer by de ein hat. Dêrnei lést Brouwer inkelde fragminten, hwerüt blykt hoedat dizze folksskriuwer libbet yn syn karakters en hoe goed dat er fortelle kin. Nei it skoft komt de hear Koelstra foar it buordtsje en bisprekt it boek en de wearde fan „Friese Dichters” troch A. Wadman skreaun yn opdracht fan it Departement van Kunsten en Weten schappen. Hy lést dernei üt dit boek ferzen fan aide en nijere dichters, ü.o. Troelstra,O. Postma, Fedde Schurer, Douwe Kiestra, Tamminga en Wadman, len mei oar foar de leafhawwers in goe de kar, hwat ek wol bliek üt it tank- wurd dat de hear Jongejans üt namme fan de oanwêzigen spriek ta de beide sprekkers en de hear v. d. Pijpekamp. De ynitiatyfnimmer, de hear v. d. Pijpekamp sleat doe yn goed Frysk en wiisde dêrop dat hy dizze joun net as forkeap- mar as kunstjoun bilein hie. In goede ynset fan de Boekewike yn Snits. als hun vereniging maar wat doet, dit hen ontslaat individueel iets te doen en wat spr. wil moet door ieder en op elk mo ment betracht, er moet voortdurend be wogenheid zijn, daarom kan men de Bond ook een beweging noemen, hij is een kreet tot een ieder, een kreet om naastenliefde te betrachten. Spr. moest iets hebben wat ieder kan hanteren jong en oud, geletterd of ongeletterd, arm of rijk en dat kan met„Verbeter de wereld, begin bij jezelf”. Als allen de liefde jegens de naaste betrachten is oorlog en ruzie onmogelijk. Zeker is de opdracht moeilijk, maar wegen die moei lijkheden op tegen de ellende van bijv. maar één maand oorlog. En tussen deze beide hebben wij allen te kiezen. Bij de oprichting van de bond werd als be zwaar geopperd, dat deze alleen succes kon hebben als de wereld één was en dat is ze niet, maar op één gebied is er toch wel eenheid nl. niemand, waar ook ter wereld, kan het feit van de naaste loochenen, die naaste is er en men ont moet hem in de eigen kwaliteit van naaste. Aan dat begrip kan men niet ontkomen en daarin zijn wij samen één. En nu hebben we maar te kiezen men kan met de naaste rekening houden en dan zal er vrede zijn, men kan ook zeg gen „neen, ik heb met jou niets te ma ken” en dan is er oorlog. Na de pauze, waarin het koor opnieuw zong en aan de begeleidster mevrouw Bos bloemen werden aangeboden, be handelde spr. de werkwijze van de bond en zijn hoofdacties de eerste was de hefboomactie en de tweede is verleden jaar begonnen de anti-roddelcampagne. Daartussen door zijn er duizenden min der omvangrijke acties van allerlei aard, al naar wat er zich afspeelt. De hef boomactie brengt elke maand in een de leden toegezonden nieuw slagwoord het betrachten van de naastenliefde opnieuw onder het oog. Voor de oorlog werden de slagwoorden ook in poppen voorge steld, die helaas door de bezetter ver nield zijn, ook van de schone schilde rijen, o.a. van Toorop, welke het doel van de bond dienden, zijn er slechts en kele over. Daarom kan men de tentoon stellingen van poppen, schilderijen, enz. welke voor de oorlog zoveel belangstel ling trokken, niet meer houden. Sprekers bedoeling is ze echter straks weer te or ganiseren, want ze zijn een uitstekend propagandamiddel. Het werk kost veel geld, desondanks blijft het lidmaatschap van de Bond gratis, want ieder moet lid kunnen worden; uit vrijwillige gaven, waarvoor de leden eens per maand een enveloppe krijgen, wordt het werk gefi nancierd; de ervaring is dat op elke 10.000 leden er 600 geregeld bijdragen. Spr. kwam op het idee zijn eerste actie de hefboomactie te noemen, naar aanlei ding van het feit dat Archimedes eens heeft gezegd geef mij een hefboom en een steunpunt en ik haal de aarde uit haar voegen. Welnu, met als hefboom de slagzin, waarvan de eerste was „Ver beter de wereld, begin bij jezelf” en als steunpunt ’t hart, zal de Bond gaande weg de wereld opheffen uit de modder, al gaat dat dan met kleine rukjes, waar van we er ieder jaar 12 geven. Daarna staat spr. nog even stil bij de antiroddel- campagne. Roddelen is de grote volks- pest, waardoor nameloos veel wordt ge leden; ook dorpen zijn in hun besloten heid broeinesten van laster. Alleen om een moment middelpunt te zijn verkon digt de roddelaar zijn sensationele nieuw tje en het gebeurt overal en op alle gebied. Spr. wil bereiken dat in de stra ten en stegen van elke stad en elk dorp een kern van mensen wordt gevormd die die straat op peil brengt, door zelf nooit te roddelen en anderen met tac tische middelen er van weerhoudt. Ook het anti-roddel draagspeldje kan bij die actie nuttige diensten verrichten. Ook de jeugdbond van de Bond Zouder Naam groeit geweldig. Met een geestdriftig woord van opwekking om als lid toe te treden tot de Bond, voor welks werk ook hier veel toebereide harten mogen worden gevonden, eindigde spr. zijn rede, welke met een daverende ovatie van het publiek werd beloond. Verschijnt DINSDAGS en Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) De ministers van onderwijs, kunsten en wetenschappen en van sociale zaken, hebben besloten om een onderzoek te doen instellen in de materie van de zoge naamde aardstralen en hetgeen daarmee verband houdt. Daartoe is opdracht ge geven aan de Koninklijke academie van wetenschappen, onder wier auspiciën het onderzoek zal worden gehouden. Deze maakt een voordracht op voor een werk groep, die onder leiding zal staan van professor S. R. de Groot. In de te Leeuwarden gehouden ge westelijke vergadering van de P. v. d. A. heeft de voorzitter, de heer Klok, af scheidswoorden gericht tot mevrouw SpaanderKok uit Sneek, die Friesland gaat verlaten, omdat haar man benoemd is tot inspecteur van de Volksgezond heid in Den Haag. Haar plaats in het gewestelijk bestuur zal tijdelijk worden ingenomen door mevrouw Van Stralen te Grouw, die tot de volgende bestuurs verkiezing de Vrouwenbond zal verte genwoordigen. De heer Klok bracht me vrouw Spaander dank voor haar vele werkzaamheden en overhandigde haar een exemplaar van „Het vuur brandde voort” van Henriëtte Roland Holst. Mevrouw Spaander gewaagde van haar dankbaarheid voor het contact met de Friese socialisten, dat haar er toe gebracht had, zich in het politieke leven te gaan bewegen. De eerlijkheid en het grote idealisme van de Friese partijge noten waren doorslaggevend geweest voor haar keuze, die voor haar leven van grote waarde was geweest. Van heden t.e.m. Zondag gaat in het Amicitia-Theater als hoofdnummer een film vol actie nl. Red River, een span nend verhaal uit de Amerikaanse ge schiedenis. In zekere zin is het verhaal tenminste historisch omdat het gaat over de duizenden mijlen lange weg die van Texas over de Red River naar Abi lene in Kansas loopt en waarlangs zo omstreeks de zestiger jaren van de vo rige eeuw het vee voor het eerst werd gedreven. Thomas Dunson en Matthew Garth waren de eersten die deze weg af legden, daarmede de gehele markt van het oosten der Ver. Staten voor de vee boeren van Texas openend. Niets weer hield deze mannen hun doel te bereiken, voedsel- noch watergebrek, de vervol ging door Indianenhorden evenmin als de practisch ondoorwaadbare Red River. Een van de meest imposante scènes is dan ook de overtocht van deze rivier door 9000 stuks vee. Door het gehele verhaal speelt dan nog de dramatische vete tussen de beide pioniers, die over het doei van de tocht van mening ver schillen. John Wayne en Montgomery Clift spelen in deze Western die ver bo ven het gemiddelde gehalte van dit soort films uitgaat, de hoofdrollen. In het Gebouw voor Christelijke Be langen sprak Dinsdagavond voor een goed bezette zaal Pater H. de Greeve over de Bond zonder Naam. Nadat ka pelaan N oor dm an een kort en geestig woord ter inleiding gesproken en de heer en mevrouw Jac. Bos van Leeuwar den en het koor der Leeuwarder promo- trices en promotoren voor enige muzi kale omlijsting hadden gezorgd, nam de gevierde radiospreker het woord. Spr. begon zijn betoog met er op te wijzen dat ons aller gemeenschappelijke ervaring is, dat deze maatschappij ziek is en dat er een algemeen verlangen is om van die ziekte af te komen en een betere wereld te maken met rust, orde, vrede, welvaart. We kunnen die ook krij gen, maar we doen niets. En dat heeft tot diepste oorzaak het doorgewinterd egoisme van individu, groepen, staten en volken; het is een alles en allen beheer sende mentaliteit, welke alleen rekening houdt met zichzelf ten koste van de naaste. Al kan dat egoisme niet uitge roeid, getemd kan het en nu bijna 12% jaar geleden riep spr. door de radio daartoe op onder het motto „Verbeter de wereld, begin met je zelf”. De Bond zonder Naam was dus in eerste instan tie een schreeuw via de radio tot ’t hart van alle mensen „laten wij in Gods naam een eind maken aan deze kolder”. De bond is dus een uitnodiging en ook een propaganda-instituut ex professo voor die koningin der deugden de lief de en roept op tot het beoefenen van de liefde aan de evennaaste. Neem die lief de weg en de wereld is een hel. De bond is ook een trainingsinstituut voor de naastenliefde; éénmaal per maand krij gen de leden bijv, het nieuwe slagwoord toegezonden en ze beoefenen dat de ge hele maand. De basis van samenwerking tussen katholieken en niet-katholieken in deze bond is het geweten. De bond geeft geen nieuwe boodschap, want het Evangelie gaf die al; maar uit het feit dat ze nu ruim 12 jaar geleden zo in sloeg blijkt dat de mensheid die had ver geten, nu kwam ze weer tot haar in nieuwe vorm. De Bond is geen band en bindt toch. Spr. wilde er geen vereni ging van maken, omdat léden van een vereniging als regel van mening zijn dat van dat leger, die zich steeds krachtig heet te hebben verzet tegen de toene mende invloed van Rusland in de Poolse legerleiding is aan kant gezet, al heeft hij dan een andere positie gekregen. Practisch zal het gebeurde wel beteke nen een verdere Russische stap ter mi litaire éénmaking van Oost-Europa. Het Poolse leger wordt in het Russische mi litaire apparaat opgenomen en te ver wachten is, dat het ook in de andere satellietstaten zo zal gaan. Daardoor wordt echter niet alleen de Russische oorlogsmachine volmaakter, maar kan Moskou ook beter het Titoïsme in deze staten in bedwang houden. De benoe ming van generaal Tsjoeikow tot chex van de Russische controlecommissie in Oost-Duitsland wijst er voorts op, dat dit bezette gebied, ook na het verkrijgen van zijn „souvereiniteit” practisch onder Russisch militair bewind blijft, want Tsjoeikow is geen politieke generaal maar een echte beroepsmilitair. Men concludeert uit dit alles dat Ruslands politiek er op blijft gericht zich te om geven door een bolwerk van onderwor pen landen en dat Oost-Duitsland niet behoeft te rekenen op een afzonderlijk vredesverdrag met Moskou, dat de West-Duitsers niet wil afstoten. In het Westen wordt het optreden der Russen ten opzichte van het Poolse leger eer als een verscherping van de Russische bui tenlandse politiek gezien dan als een verzoenend gebaar en men gelooft er dan ook niet aan de waarachtigheid van een nieuw Russisch vredesoffensief, dat volgens geruchten aanstaande zou zijn en eigenlijk al ingezet heet door Wy-jins- ky’s bezoek aan Acheson. De manier waarop Rusland in zijn satellietstaten optreedt bevestigt steeds meer de me ning dat het de verdeling van Europa in twee blokken aanvaardt en er op uit is West-Duitsland te verlokken één lijn met Moskou te trekken, daarom vermijdt het ook een afzonderlijke vrede met Oost- Duitsland te sluiten. Onder deze om standigheden kan het Westen zich niet langer veroorloven West-Duitsland in een uitzonderingspositie te handhaven en zullen stappen moeten worden gedaan het in de Wcst-Europese samenwerking op te nemen. Aan dit doel is de confe rentie der ministers van buitenlandse zaken van de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk te Parijs dan ook vooral ge wijd geweest. Men was het over dit alge mene doel ook vóór de conferentie wel eens, maar in de middelen om het te be reiken verschilde men; de Ver. Staten wilden West-Duitsland heel wat meer concessies doen dan Frankrijk; Engeland stond zo ongeveer tussen beide in. Het resultaat der conferentie is, terwijl we dit schrijven, nog niet bekend; het zal ook wel niet publiek gemaakt worden; zich voor deze spaaractie bij de bestuurs- terecht hebben de Benelux-landen ech ter verzocht bil de onderhandelingen te worden geraadpleegd daar de regeling der verhouding tot West-Duitsland ook hun levensbelangen ten nauwste raakt. Ook andere onderwerpen dan West- Duitsland, de toelating van dit land tot de Raad van Europa en de economische eenheid van West-Europa, waarop Ame rika zo hevig aandringt, zouden te Pa rijs besproken zijn, o.a. de erkenning van het communistisch bewind in China, wat de Engelsen zozeer wensen, niet alleen om hun handel maar ook omdat van de 3 millioen Chinezen in hun kolonie Ma- lakka een groot deel sympathiseert met de communisten. Zijdelings in verband met deze zaak staat echter de positie van Frankrijk in Indo-China. India, door de Amerikanen vooruitgeschoven als de grote tegenspeler van Moskou in Z.O.- Azië, heeft nl. zowel de Ver. Staten als Engeland doen weten dat het ’t huidige door Frankrijk gesteunde bewind in Indo-China slechts beschouwt als een marionet van Parijs, zodat Frankrijk daardoor feitelijk nog een koloniale ver houding in Azië onderhoudt, en deze toe stand wenst India niet te erkennen. Dat is een moeilijk voor Frankrijk te ver teren brok en een lastig probleem voor Engeland, dat zowel met de belangen van zijn bondgenoot in Europa als met de mening van zijn medelid van het Ge menebest heeft rekening te houden. ETALAGE-WEDSTRIJD „IT FRYSKE BOEK”. Boekhandel W. v. d. Meulen alhier verwierf een eervolle vermelding van de beoordelingscommisssie voor zijn etala ge tijdens de Friese Boekenweek. De afd. Sneek van de Vara behoort tot de weinige bevoorrechte verenigingen in onze stad, die zich geen zorgen behoeven te maken, wanneer ze een feestavond op touw zetten. De zaal loopt toch wel vol. Zo was het ook Dinsdagavond weer. Amicitia was te klein om alle belang stellenden te kunnen toelaten, zodat ve len teleurgesteld moesten worden. Zij, die zo gelukkig waren een toegangsbe wijs te bemachtigen, hebben daarvan zeker geen spijt gehad, want de confron tatie met de artisten, die men anders wel hoort, maar niet ziet, is een door slaand succes geweest. Een groot deel hiervan schrijven we op rekening van het kwartet Jan Corduwener, want o.i. was het optreden van dit ensemble het glanspunt van de avond. Wat intussen niet betekent, dat de andere nummers het minder deden. Integendeel, Ina Ver- woerd met haar liedjes, Julia de Gruy- ter met haar sappige Vlaamse voor dracht (we weten nu waarom de vrou wen zo babbelen), Jetty Cantor met haar zang- en muzieknummers, Cees de Lange en Maarten Kapteyn met hun babbeltjes en liedjes, Balsamo met zijn goochelkunst, de Accordeola-accordeo- nisten met hun fenomenale prestatie en last not least Cor Steyn met zijn grote muzikale gaven en zin voor humor, zij allen hadden eveneens een belangrijk aandeel in het prachtige succes van dit sublieme radiogezelschap. De heer Wim Verhagen sprak voor de pauze een propagandistisch woord, waarin hij herinnerde aan het verzet tij dens de oorlog en de hoop dat ons volk ook na de bevrijding een eenheid zou vormen. Een verwachting die helaas niet in vervulling ging, omdat de drang naar zelfstandigheid en de vrijheidszin van ons volk dit verhinderden. Daarom heb ben wij later de terugkeer van de oude omroepen toegejuicht, want een nationa le omroep zou bij de huidige situatie niet op haar plaats zijn geweest. Een geluk kig verschijnsel is evenwel, dat de oude meningsverschillen zijn opgelost, zodat de verstandhouding met andere omroep verenigingen thans prima is. Een prach tig resultaat voor de Vara noemde spr. de groei van het ledental, want had de Vara voor de oorlog 130.000 leden, thans telt zij er 192.000. Spr. wees vervolgens nog op de belangrijke culturele arbeid van de arbeidersomroep en hij besloot zrjr kernachtige toespraak met te zeg gen dat de Vara het brengen van het socialistisch geluid in de aether als één barer voornaamste taken beschouwt. Tot slot vermelden we nog dat de voorzitter van de afd. Sneek, de heer Lootsma, bij de opening de aandacht der leden had gevestigd op het 25-jarig be staan der Vara, dat men volgend jaar met een groot landelijk zomerfeest hoopt te vieren, waarvoor men nog naar een geschikte plaats in een mooi gedeelte van het centrum van ons land zoekt. Het bestuur stelt de gelegenheid open om hiervoor te sparen en de leden kunnen HERUITZENDING HOORSPEL „DIE ANDEREN”. Op veler verzoek zal het Radiopro gramma voor de Nederlandse Strijd krachten op Zondag 13 November een her-uitzending geven van het door Flip van Ewijk geschreven hoorspel „Die Anderen”, dat een indruk geeft van het leven van onze militairen in Indonesië. Deze her-uitzending vindt plaats over Hilversum I van 6.30 tot 7.00 uur. De ontmoeting van de ministers van buitenlandse zaken van de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk welke deze week te Parijs plaats had, heeft natuurlijk aanleiding gegeven tot allerlei vermoe dens omtrent wat er besproken is. Te meer omdat Wysjinsky tevoren nog een kort onderhoud met Acheson te Wash ington had gehad en de Rus tegenover de pers verklaard had dat de Ver. Sta ten en Rusland weer terug moesten keren tot de oude vriendschappelijke verhoudingen. Dat is echter gemakkelij ker gezegd dan gedaan, want waar moet men eigenlijk beginnen om die betere verstandhouding te bereiken? De voorzitter van de huidige Assemblée der Ver. Naties, generaal Romulo, van de Philippijnen, meent dat men zich daar voor vooral moet concentreren op een vergelijk over het vraagstuk van de atoombom, omdat dat een concreet punt is. Maar de moeilijkheid om op dit con crete punt tot overeenstemming te ko men is, dat het aan onderling vertrou wen ontbreekt, liever gezegd dat er wantrouwen is en zolang dat niet is weggenomen kan men niet alleen niet over de atoombom maar op geen enkel belangrijk punt overeenstemming be reiken. En hoe men dat wantrouwen zou kunnen wegwerk^n zonder een volledig verdwijnen van het ijzeren gordijn, zo dat er vrij verkeer tussen Westen en Oosten ook op geestelijk gebied mogelijk zou zijn, is een raadsel. En zelfs dan zou het nog moeilijk blijven; het Westen heeft sedert Hitler een totalitair systeem grondig leren wantrouwen, werkelijk vertrouwelijke betrekkingen zouden eerst mogelijk zijn als o'-’: in het Oosten de volkeren, die oorlogen verafschuwen en dus ook geen oorlogsvoorbereidingen willen, de volledige controle via democra tische lichamen op de regeringen zouden hebben. Maar dat is een ideaal waarvan men zich de verwerkelijking binnen af zienbare tijd niet kan voorstellen, of schoon er allerlei geruchten zijn dat ook in Rusland zelf niet alleen een soort Titoisme hevig aan het woelen is, maar ook de Westerse beginselen van demo cratie steeds groter aanhang winnen. Niet het minst dank zij de millloenen soldaten die naar huis teruggekeerd, iets van de welvaart hebben gezien welke in andere landen had geheerst, voor de oorlog ze verwoestte. Maar de politieke berekeningen van het Westen kunnen uiteraard niet gebaseerd worden op mo gelijke wijzigingen in de toestand in Rusland zelf, ze kunnen alleen gegrond worden op wat van de Russische poli tiek in daden naar voren komt. Aan vredelievende woorden ontbreekt het overigens niet. Ter gelegenheid van de 32ste verjaardag van de Russische re volutie in het begin van deze week is van Russische zijde in alle toonaarden verzekerd dat de Sovjet-Unie geen oor log wil en alles doet om die te voorko men, terwijl het Westen juist oorlogs voorbereidingen treft. Dat dit laatste geschiedt om defensieve redenen, is de volken van het Westen wel duidelijk, en de Russische regering weet het ook wel maar het past in haar kraam het anders voor te stellen. Toch mag men als juist aannemen dat de Russen op dit moment ook geen oorlog wensen. Hadden de Russen oorlog gewild dan zouden ze niet gewacht hebben tot het Westen onder ling allerlei verdedigingspacten had ge sloten. Een andere vraag is of de Rus sische vredeswil voortvloeit uit oprecht verlangen de vrede te handhaven, dan wel uit de afwezigheid van de gunstige voorwaarden om met kans op succes een oorlog te voeren. De inmenging welke de Russen of hun satellieten zich heb ben veroorloofd in de burgeroorlog in Griekenland en China doet aan het eerste twijfelen. Maar de toestand in Rusland zelf met zijn lage levensstan daard waarin alleen door de voltooiing van een geweldig opbouwprogramma verbetering kan komen en de Tito- istische bewegingen, misschien ook in Rusland zelf, maar zeker in alle satel lietstaten aanwezig, doen vermoeden dat een grote oorlog de Russen thans aller minst welkom zou zijn. Ook zij hebben nog heel wat te doen voor zij daarvoor klaar zouden zijn. Ofschoon de Russen hevig opgeven van hun vorderingen op het gebied der ontwikkeling van de atoom-energie, kan men wel aannemen dat zij daarin nog stukken ten achter zijn bij de Ver. Staten. En al is het Oosten in militair en politiek opzicht waarschijnlijk verder met zijn organisa tie opgeschoten dan het Westen, er schijnt toch ook daar nog heel wat te doen. Ja het lijkt er eigenlijk op dat het met die politieke organisatie eerder min der dan beter is geworden sedert Tito in Zuid-Slavië het sein gaf tot de re bellie tegen de Moskouse overheersing en in de andere satellietstaten sympa thiebewegingen ontstonden, wel hard handig onderdrukt maar blijkbaar toch voortwoekerend. Moskou heeft thans een methode uitgebroed, waarmee twee vlie gen in een klap kunnen worden gesla gen. Het heeft de sovjet-maarschalk Rokossovsky, een vermaard militair lei der uit de oorlog en van Poolse her komst, z.g. op verzoek van de Poolse president aan Polen afgestaan en deze maarschalk wordt nu chef van het Pool se leger. Zymiersky, de huidige leider De Krite Snits fan it Boun fan de Frysk Nasjonale Jongerein hat forline Freedtojoun har earste gearkomste yn dit winterskoft hélden. Mei in iepenings- wurd fan de foarsitter waerd de gear komste iepene. Deryn waerd stilstien by it wurk hwat er bard wie op it Fryske méd yn de rin fan de simmer. Oan it ein fan syn iepeningswurd neamde de foar sitter noch forskate dingen dy oanpakt wurde kinne hjir yn Snits, b.g. der op oantrünje dat de stritnammen yn it Frysk oanbrocht wurde, dat op dagen as it nedich is de Fryske flagge waeit net allinne fan in stikmannich huzen, dochs fan allegearre, binammen fan it stedshüs ensfh. It winterwurk, dat doe bispritsen waerd, sil hjirüt bistean: troch it hélden fan lezingen, ynliedings, Kontaktjounen mei oare kriten, fragejounen, folks- dounsjen ensfh. It programma is wol hwer fol foar dizze winter. Yn de pe- tearen dy’t hjirop folgen, kaem nei foa- ren it noch to min brüken fan it Frysk yn Snits. Binammen op Kritejounen fan it Ald-Selskip wurdt to folie „Snitsers” praetten. Troch propaganda sil bisocht wurde deryn forbettering to bringen. Der sil in ündersiik ynsteld wurde ho great as it tal forienings yn Snits is hwer Frysk op de gearkomste brükt wurdt. Bisluten waerd om sa mooglik op Freed 25 Nov. in kontakt-joun mei de krite Hommerts hjir yn Snits to hélden. Mei it sjongen fan „It Heitelén” waerd de gearkomste sluten. Door het gemeentebestuur van Wym- britseradeel werd gistermorgen aanbe steed het bouwen van een dubbele ar beiderswoning te Heeg. Ingeschreven werd als volgt J. Dijkstra, Jutrijp ƒ24000.Olij en Boomsma, Sneek ƒ23992.—; M. v. d. Bosch, Gauw 23895.G. Doevendans, Sneek ƒ23650.—; Lanting en Wiersma, IJlst 23566.S. de Boer, IJsbrechtum 22425.L. A. Douwinga, Stiens 22264.J. v. Asma, Heeg 22122. Begroting was 22490. Gunning volgt.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1