E i Fryske boekewike yn Snits NlWlN-AVOND Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST De ein fan ’e iS tl A DE f 50.000,- VOOR DE INSUUNDE-MOTOREN VOL EN OVERHANDIGD Verliezen in Indonesië DINSDAG 15 NOVEMBER 1949 L. KIEZEBRINK telt Hoeveel P. z. Het Nut Priissjongen Geslaagd Mooie giften van een Fries-Amerikaan en Coöp. Zuivelbank Benoeming en bevordering AGENDA De tijd vooruit Het stropersdrama te Ruurlo Bioscoopnieuws k Nederlandse Reisvereniging Tiroler- en Wieneravond radioluisteraars Nederland Uitstel van huurverhoging Zeepost voor Oost en West KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD KIN DAT GJIN TRADYSJE WURDE? Radiouitzending voor de Friese emigranten in Canada Ook vrije handel in varkens Fryske Folkskunst n S Kc 4e JAARGANG No 89 Redacteur: Het ligt in ons voornemen, zo vertelde I ker Muziekcorps onder directie van de (Cliché afgestaan door Leeuwarder Crt.) VERBEURD VERKLAARD. KERKNIEUWS. Wereldfederalisme als weg naar de vrede. Geslaagd voor het vakdiploma Krui- deniersbedrijf de heer G. Hulzenga al hier. OOSTHEM. Bij de Geref. Kerk alhier Is als ouderling gekozen de heer M. Posthuma en als diaken de heer W. Grondsma. Minister-president dr. Drees heeft in de Tweede Kamer medegedeeld dat het wel zeker is dat de huurverhoging zal worden uitgesteld omdat deze gelijk moet vallen met de aangekondigde be lastingverlaging. Dit laatste zou niet voor 1 Januari kunnen plaatsvinden om dat de wetsontwerpen die deze materie inhouden, niet op zo korte termijn door de Staten-Generaal behandeld kunnen worden. Het aantal aangegeven radiotoestellen in Nederland bedroeg op 1 November j.l. 1.305.418 tegen 1.289.776 op 1 October. Op 1 October waren er 521.523 aange slotenen op het Rijksradiodistributienet tegen 523.678 op 1 September. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld Indonesië, m.s. „Oranje” (16 Novem ber). Curasao, s.s. „Breda” (20 November). Suriname, m.s. „Hecuba” (24 Novem ber). De bezittingen van de beruchte joden hater Julius Streicher, die in 1946 als oorlogsmisdadiger is opgehangen, zijn verbeurd verklaard; zijn vermogen, dat op f450.000 wordt geschat, wordt met uitzondering van f2700, bestemd voor het onderhoud van zijn weduwe en twee zonen, geconfiskeerd. De heer W. ten Cate, tijdelijk schrijver bij de registratie en domeinen alhier is als zodanig in vaste dienst benoemd. De heer R. Faber, thans adj.-commies titulair is bij hetzelfde dienstvak tot ad- junct-commies benoemd. 24, 25 en 26 Nov. Bazar ten bate Eigen Gebouw Ver. Vrijz. Herv. te Sneek. Donderdag 17 November. Vrouwenclub P. v. d. A. Jaarlijkse propaganda- avond in het St. Jozefsgebouw; 8 u. Toneel, zang en spreekster. Donderdag 17 November. Ds. W. van Petegem van Groningen, ’s avonds 8 uur in Aere Perennius. Dinsdag 15 November. Uitvoering ten bate Ned. Roode Kruis, door diverse Zangkoren onder leiding van Flucie van Bergen. Geb. v. Chr. Belangen, 's Avonds 8 uur. ct. ct. iet. ct. ct. I ct. I ct. I ct. ct. i ct. i ct. I ct. I ct. i ct. I ct. I ct. I ct. ct. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht:' Gesneuveld 30 October: Sold. H. J. Beverdam uit Almelo en Sold. G. Dijkstra uit Wijmbritseradeel (Fr.). Kon. Ned.-Ind. Leger: Gesneuveld 17 October: Amb. sold. Ie kl. inf. K. Jachaoeboen. Op 17 October tijdens actie ver dronken: Chin. sold. 2e kl. An Kwee en Men. sold. 2e kl. inf. D. Warow, allen afkomstig uit Indonesië. Redactie-adres SNEEKER NIEUWSBLAD Op 18 November komt dr. J. Suijs uit Amsterdam voor het dept. Sneek van de Maatschappij tot Nut van ’t Alge meen, spreken over „het Wereldfedera lisme als weg naar de vrede”. Het fede ralisme is een onderwerp aan de orde van de dag, menigeen ziet het als de enige uitweg uit de impasse waarin de naoorlogse wereld is geraakt. Het zal daarom stellig interessant zijn te luiste ren naar de mening van een bevoegd man als dr. Suijs is die in het bijzonder bij de kernvraag voor het slagen van federale wereldregering zal stilstaan, nl. of de gemeenschappelijke nood der we reld een voldoende sterke, tot vereniging dwingende factor zal kunnen zijn, het geen weer zal afhangen van de vraag of ondanks de politieke tegenstel lingen een gemeenschappelijk rechtsbe wustzijn reeds in voldoende mate bestaat om deze in het zicht van deze nood tot verdere ontwikkeling té kunnen bren gen. Dr. Suijs zal deze vragen in zijn be toog onder ogen zien. Vrjjdag 18 November. Het Nut, ,8 uur bovenzaal Leeuwen. Dr. J. Suys, Amsterdam, over „Wereldfederalis me als weg naar de vrede”, Het Amicitia Theater heeft heden (Maandag) en Dinsdagavond als hoofd nummer „De ongeschreven wet” (Gent leman’s Agreement) met in de hoofdrol len Gregory Peck, Dorothy Mac Guire en John Garfield. Dit in 1947 als de beste Amerikaanse film bekroonde werk be handelt de diepere oorzaken van het anti semitisme en kan de ogen van velen openen voor de afzichtelijkheden van de ongemotiveerde rassenhaat. Ze is het verhaal van een Amerikaanse reporter die om een serie artikelen over het anti- semietisme te kunnen schrijven, zich als jood voordoet en dan onmiddellijk een onzichtbare muur rondom zich voelt oprijzen. Uit zijn ervaringen vloeit een zeer inslaande reportage voort en deze boeiende film. In het bijprogramma o.a. de voetbalwedstrijd NederlandBelgië. Radio Nederland Wereldomroep zal binnenkort bij wijze van proef een uit zending organiseren in het Fries, die be stemd is voor Friezen in Canada. In deze uitzending zal de heer H. M. Gerbrandy uit Nijland, lid van Gedeputeerde Sta ten van Friesland, een toespraak houden. De uitzending heeft plaats in de nacht van Zaterdag 26 op Zondag 27 Novem ber a.s. en wel van 2.36 uur tot 2.51 uur Nederlandse tijd, in het Nederlandse programma van de Wereldomroep. Daar de zenders tijdens dit program ma gericht moeten blijven p de Antillen en Suriname, is het van belang te weten, of deze Friese uitzending door een vol doend aantal luisteraars in Canaaa goed ontvangen wordt. Ten behoeve van de luisteraars in de verschillende delen van Canada vestigen wjj er de aandacht op, dat deze uitzen ding in de avond van Zaterdag 26 No vember in Canada begint op de volgende tijden in het gebied van de Eastern Standard tijd om 20.36 uur; van de Cen tral Standard tijd om 19.36 uur; van de Mountain Standard tijd om 18.36 uur en van de Pacific Standard tijd om 17.36 uur. De golflengten zijn 25.27 meter (11370 kc) en 31.28 meter (9.59 kc). Willen de relaties van in Canada wonen de Friezen dit bericht aan hen door geven en hun verzoeken eventuele be richten over de kwaliteit van de ont vangst te doen toekomen aan Radio Ne derland Wereldomroep, Postbus 137 te Hilversum. Sedert 6 November is behoudens in het gebied langs de Belgische grens ontheffing verleend van de verbodsbepa lingen van de Varkensverordening 1948. Behalve in het grensgebied is de han del in varkens derhalve toegestaan zon der aankoopvergunningen, terwijl voor het vervoer van deze varkens geen ver- voerbewijs meer vereist is. Zaterdagmiddag toen Nederland voor het eerst stroom leverde aan Zwitser land begonnen alle el. klokken in delen van Nederland, België, Duitsland en Zwit serland te snel te lopen, het Duitse ver- bindingsnet draaide te snel. Zondagmor gen had Amsterdam al een voorsprong op de tijd van 11 minuten, Zondagavond al 15 minuten. Zo kwam hei. dat inter- locale telefoongesprekken soms door kwamen op tijden, nog vroeger dan ze waren aangevraagd. En bij het Amster damse trambedrijf was het ook mis, dat houdt zich nl. aan de tijd door de electrische klok aangewezen, maar een deel van het personeel kwam op de juiste tijd. Men is nu bezig te trachten door internationaal overleg het euvel te verhelpen. Nei it skoft kaem doe „It forrie fan Delila”. Dit marionettenspul is poppe- kast noch toaniel, it is eigen kunst- foarm. Boschma klaeit syn poppen net prachtich oan. Hy jowt harren in ka rakter. Yn Simson krige de tragyk stal. Delila wie de bikoaring en it gefaer. Dy’t him wol ris fornuvere hat oer de Javanen, dy’t üren lang nei har Wajang- spul sjogge sünder in lüd to jaen dy sil sjoen ha, dat men kalde Friezen ek mei poppen ünder in tsjoen bringe kin. De tekst waerd treflik en hast ünforbetter- lik troch de hear Schippers fan Drach ten sein. Hy droech op masterlike wize inkele fersen foar en doe joegen Bosch ma en syn assistent Girardi noch in koartswilich neistikje it kikkerforhael fan Godfried Bomans. Om’t men in kik kert net tofolle karakter tasizze kin, wie hjir mear oan it toaniel dien en kaem it tichter by tekenfilm to stean. De li- nige biwegingen, sa natuerlik müglik, de kostlike humor, it mearke-eftich toa niel, alles makke dit ta in weardich bi- slüt. Dat wie it ek foar Boschma, dy’t hjir wer öfskie mei fan dizze poppen, fan famylje en publyk naem yn in koart wurdtsje efternei. De boekhannels v. d. Pijpekamp, v. d. Meulen en Wielenga ha gans eare ynlein mei de organisaesje fan dizze joun en fortsjinnen dan ek tige de tank, dy’t harren brocht waerd. Donderdagavond was er ’n vrij groot pu bliek in de zaal van Amicitia, om te pro fiteren van de Tiroler- en Wiener-avond, die de Nederlandse Reisvereniging in sa menwerking met de Ver. y. Vreemdelin genverkeer, leden en belangstellenden aanbood. Nu het reizen naar het buiten land voor velen nog moeilijk (en duur is, tracht de N.R.V. het buitenland naar hier te brengen en zo haar culturele en propagandistische taak te vervullen. Zo gezien mag deze avond volkomen ge slaagd heten. De heer Groen, propagan daleider van de N.R.V., gaf in woord en beeld een indruk van land en volk van Tirol. De dansgroepen Alpina” uit Inns bruck en „Edelweiss” uit Barwies brach ten met hun nationale klederdracht en de voor hun land zo karakteristieke volksdansen het publiek nader tot de sfeer van het leven in de Tiroler alpen dalen. Ter afwisseling trad het Macku Schrammelkwartet op met medewerking van de zanger Franzl Bauer. Zij belicht ten met hun muziek en Wiener lieder een andere zijde van de Ootstenrijkse volksaardde gemoedelijkheid van Wenen met zijn „Wein, Weib und Ge- sang”. Zowel het gesproken woord, de kleurendia’s en film van de heer Groen, als het dansen en de muziek van de Oostenrijkse gasten waren keurig ver zorgd. Een prettige herinnering aan een avond van gemoedelijke vrolijkheid wel ke werd besloten met een gezellig bal onder leiding van de uitstekende Weense musici, zal de bezoeker zeker hebben meegenomen. De bijna 80-jarige heer P. J. de Boer uit Watertown in Zuid-Dakota (Ver. St.) die 40 jaar geleden zijn geboorteplaats Langweer verliet, heeft door bemidde ling van een bank in Sneek 2945.aan het Insulinde-comité geschonken, waar door het totale bedrag tot 48.513,16 steeg. De Coöp. Zuivelbank te Leeuwar den deed op 11 November het tekort ko mende er bij, waarmee de ƒ50.000.vol was. In het bevlagde Provinciehuis te Leeu warden is Vrijdag de chèque van f 50.000 aan het voltallige bestuur van de Noord en Zuid-Hollandse Reddingsmaatschappjj en haar directeur de heer de Booij aan geboden. Nadat de Commissaris der Ko ningin, Mr. H. P. Linthorst Homan alle genodigden had welkom geheten, schil derde de heer K. Sikkema, voorzitter van het Friese Reddingbootcomité, het beloop van de inzamelingsactie, in het bijzonder dank brengend aan de direc teur van de Bijzondere Strafgevangenis, het Gevangenenkoor en de heer Tetman de Vries, die vele duizenden hebben bij elkaar gebracht. Na het aanbieden van de chèque, voor de ontvangst, waarvan de voorzitter van de N.Z.H.R.M., de heer Tegelberg, in warme woorden de dank van het bestuur overbracht, heeft mr. Linthorst Homan de geschiedenis verteld van een... klein, zilveren melkkannetje, dat voor de ge legenheid uit de vitrines van het Fries museum te voorschijn was gehaald, een reliquie uit de eerste helft van de 18de eeuw, dat verbonden is aan een stran ding op Schiermonnikoog, een geval, dat destijds veel stof heeft doen opwaaien. „Toen, aldus vertelde mr. Homan, op een Octoberavond van het jaar 1726 de Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. De Noordoostpolder heeft zijn vijf duizendste inwoner ingeschreven; het was Johannes Wilhelmus Kater die te Ei dcord werd geboren. Maandag en Dinsdag 14 en 15 Nov. Theater Amicitia. ’s Avonds 8 uur „De ongeschreven wet”. Woensdag 16 November. Het Groene Kruis. Alg. vergadering in het Wijk- geblouw. 's Avonds 8 uur. driemaster Prosperous, kapitein Henry Stafford, van Hellevoetsluis vertrokken was met bestemming Newcastle, werd het schip op zee door een zware storm overvallen, die het afdreef naar de Wad deneilanden, waar de driemaster dicht onder de wal voor anker ging, naar de kapitein meende „zonder enige swarig- heijt voor lijf, schip en goed”. Doch in de donkere avond kwamen er zeven snikken van het eiland Schiermon nikoog opdagen „sonder enig seyn van nood” te hebben ontvangen, met in totaal 80 man, die de kapitein intimi deerden, zich vervolgens meester maak ten van de wapenen aan boord en de ka bels eigenmachtig kapten. Kortom, het geval liep uit op een volkomen plunde ring, waarover later een jaren lang du rend proces is gevoerd, dat op een voor de kapitein gelukkige wijze afliep, waar voor hij zijn advocaat als dank een zilveren melkkannetje met inscriptie heeft vereerd”. Spr. liet niet na een parallel te trek ken tussen de zeden, die toenmaals het reddlngwezen nogal eens onveilig maak ten en het prachtige, menslievende werk, dat de N.Z.H.R.M. nu langer dan een eeuw heeft verricht aan onze kusten. Vervolgens spraken nog dhr. S. Jonker, namens de Friese dagbladpers, notaris Bolwijn, als plaatsel. voorz. v/d com. van beheer Anjum-Oostmahorn, burgemees ter Hannema van Harlingen en Mees Toxopeus, de schipper van de Insulinde, die zijn hoofdbestuur complimenteerde met het 125-jarig bestaan der maat schappij en die dank bracht aan het Friese volk, dat zo welwillend is geweest nieuwe motoren voor zijn boot te schen ken. Heden Maandag 14 Nov. Vergadering van Eigenaren van Huizen. In zaal Piso. mej. Arends, een der leden van de staf I heer Brouwer, een trio piano, viool en van de Niwin, die hier Donderdagavond in het Geb. voor Chr. Bel. in een ver gadering van een zeer groot aantal ge nodigde vriendinnen en vrienden van die organisatie, het woord voerde, een Kerst- programma samen te stellen, dat 75 min. zal duren en waaraan de elf provincies zullen medewerken. In elk dier onder delen van ons land wordt één plaats aan gewezen, die dus representatief op treedt, waar een programma wordt uit gevoerd, dat iets eigens van die provin cie geeft, van welk programma een deel wordt opgenomen. Bij de samenstelling van het Kerstprogramma wordt dan een selectie toegepast, waarna van het aldus goedgekeurde een achttal copieën wor den gemaakt, die naar Indonesië worden gezonden om daar in acht studio’s op Java, Celebes en Sumatra te worden uit gezonden. Men kan dus daar zijn fami lie of kennissen van te voren waarschu wen, dat op le Kerstdag deze uitzending ’s morgens zal plaats vinden. Spr. is zeer hartelijk dankbaar dat hier zo’n grote opkomst is en zo’n spontane medewer king, wat ten zeerst gewaardeerd wordt in Indonesië. Het programmagedeelte van iedere plaats zal worden ingeleid met carillonmuziek van die plaats. Een ander staf-lid deelde ons mee, dat de opname niet zoals voorheen, op pla ten geschiedt, doch op een band, die een half uur achtereen kan opnemen. Dit is een Amerikaanse uitvinding, welke veel gemakkelijker is in het gebruik en het voordeel heeft, dat men er, evenals bij de film, stukken uit kan nemen, wat bij de plaat niet mogelijk is. „Wat is de oorzaak, dat Sneek voor deze uitzending is aangewezen?” werd onzerzijds gevraagd. „Omdat deze plaats de actiefste is voor het werk van de Niwin en het dus als een tegenprestatie 1 van de Niwin mag beschouwd worden, dat de Sneker vrienden mogen meewer- I ken aan de samenstelling van het door het H. B. ontworpen Kerstprogramma voor onze jongens overzee”, Sneek bracht, op één plaats in Nederland na, ook het meest op voor de Niwin-kerst- actie van dit jaar, nl. 13 ct. per inwoner. De hier gegeven uitvoering werd ver zorgd door de medewerking van het Doopsgezind Kerkkoor met het Kinder- koor, Symphonia, beide onder leiding van de heer Flucie van Bergen, het Sne- De Mienskip Snits, dy’t üt inkele lén- bouorganisaesjes bistiet, haldt elk jier in rige lêzingen. It is spitich, dat net mear stêdljue de wei dér hinne fine, hwant hwat dér bean wurdt is net allin- ne üntwikkeljend foar folk fan büten. Dat wie der dizze earste kear wol wer meast. Foarsitter R. Heeringa fan Skear- negoutum joech yn syn iepeningswurd de bidoeling fan de rige fan fan't winter oan waerdearjend foar de kunst oer stean en foarljochting jaend. Notaris B. Tuinstra fan Wommels haldde doe syn praetsje oer De Fryske folkskunst. It wie de bidoeling dat hy in algemiene ynlieding haldde soe, wylst daa yn de folgjende lêzingen ünderskate aspekten (bg. houtfykjen) bihannele waerden. Tuinstra hat in apart stftn- punt oer folkskunst. Neffens syn om- skriuwing is it de kunst fan in ünbileard man,/ dy’t ünbiwust „einmalig” eat moais makket. Sadré 't men jin der mei bimuoit, giet de foikskust dea, wurdt de ütfierder kunstner. Folkskunst makke yn oarsprong gebrüksdingen de feint, dy’t trouwe woe, makke foar syn hüs- halding hwat er dêr yn nedich hie. Let ter kaem der it omamint by de fisk- bonke op de klaeibekers ensfh. Folie letter, sa likernöch 1500 kamen der learboeken yn omloop, dy’t in bipaelde styl oanlearden. Sa krige de minder goe de fakman it model troch, mar wie de oarspronkelikens foart. Doe’t de masjine kaem wie it dien mei it hantwurk en forfoel it ta gepiel fan in inkeling fier op de romte yn ünlijige jounen. Nei de Franske tiid kaem Regout mei syn ier- dewurk, dat brükberder wie as it Mak- kumer (net moaijer I) Sa gie it ek by de tekstyl de masjine fordreau it hant wurk. Yn dit forban weide Tuinstra ef- kess üt oer Makkum en it prosedé, dat der* folge waerd en wurdt. By de metalen is de gong van saken deselde. Yn opset waerden gebrüksfoar- werpen makke fan koper en tin. De for- siering, it kunstprodukt, kaem letter. Fral yn de gildetiid binne troch learling en master moaije silveren en gouden koppen en doaskes makke. De bloeitiid foar Fryslan wie de 17 ieu, doe’t de stêdhélders in hóf fan oausjen yn Ljou- wert hiene. Dit fait lykwols net mear ünder folkskunst. Hwat de van der Lely’s bg. makken, mei wol kunst hjitte. Oan ’e ein formulearre Tuinstra syn opfatting oer folkskunst noch ris so, as it tafallige produkt, ien kear makke fan in net-fakman. It piantsje bloeit yn it forburgene. Wurdt it cliché, wurde der modellen jown lyk as de Foriening foar Fryske Folkskunst docht, dan is dat mei- ien de dea. Yn it neipetear woe men in oare de- finysje sykje as dy’t Tuinstra jowt, b.g. yn de geast fan in produkt, dat yn in streek makke wurdt en dêr’t de iene ünbiwust by fan de oare leart. Frege nei syn oardiel oer de frouljues hantwurkwedstriid, miende de sprekker, dat it wis better is, dat der folksaerdige dingen makke wurde as ymportpatroan- tsjes. Heeringa koe slute mei de wurden dat de sprekker üs mear jown hie als in geld ael of lege dop. It wurdt stadichoan wenst, dat de Fryske boekewike yn Boalsert bigjint mei de ütrikking fan de Gysbert Japiks- priis. Ryks-, provinsiale en gemeentlike autoriteiten binne dêr presint en Boal sert makket in béste beurt. It program ma, dat dêr bean wurdt, is meastentiids sa goed, dat it sünde is, dat der net mear minsken fan genietsje. Sadwaende hat fan ’t jier Feike Boschma mei syn ma- rionettentheater in reis fan in wike troch de provinsje makke. Freedtojoun nou wie Snits oan bar léste yn ’e rige. Nou wie it de frage oft üs twadde stêd fan Fryslan, dy’t jierren mei in lege mage roun yn ’e boekewike, ynienen twa jounen fortarre koe. Moan- dei-to-joun ommers wie al in literaire joun hélden. Snits hat dizze proef mei gléns trochstien. Ut de oanwêzigens fan üs gemeentlike autoriteiten en it great tal minsken die bliken, dat dizze kunst- joun op waerde skat en op priis steld waerd. Om’t fierder yn Snits in pear fan de béste Fryske skriuwers wenje, dy’t it publyk hwat biede kinne, soe men de frage stelle kinne kin dit gjin tradysje wurdeBoalsert bigjin, Snits sluting fan ’e boekewike? Doe’t foarsitter Tamminga de kunst- joun iepene, koe er in groatfolle kofje- keamer bigroetsje. Fedde Schurer joech nou earst de bitsjutting oan fan de Fryske literatuer en neamde it in bi- wiis fan krêft en moed fan it folk, dat sünder ünderwiis der yn dochs syn eigen tael lést. Hy bispruts doe op syn ori ginele wize inkele boeken. Sa fêstige hy de oandacht op it wurk fan Dr. Wum- kes Nei sawntich jier. Yn de Samle Fersen fan Obe Postma kin men de rook en de smaek fan it Fryske lan fornim- me. Postma neamt konkrete dingen dy’t ta symboal by him wurde. Ut de Hillige Histoarje forteld oan it Fryske folk troch U. v. Houten lies Schurer Davids salving foar. v. Houten hat in great for- teltalint, dat die dêr wol üt bliken. Fier dere wijde Schurer weardear jende wur den oan „Wrotters fan ’e Froske pölle”, Elbrich, diel twa en Earste Keur. Hy bi- sleat mei in bisprek fan „Frieslands dich ters”, in samling fersen mei oersetting en ynlieding fan A. Wadman. Ut dit boek, ambassadeur foar Fryslan neamd, lies er inkele fersen mei oersettingen foar. De derde dag van „it priissjongen” te Leeuwarden bracht o.a. de volgende prij zen afd. Uitmuntendheid Excelsior, Sneek, dir. dhr. J. Nauta, le prijs met 204 punten. De Noardske Balke kreeg dit jaar „Scheppingsgave”, Witmarsum, dir. de he< r J. R. Blanksma. Betreffende het stropersdrama te Ruurlo meldt de districtscommandant der rijkspolitie te Doetinchem het vol gende In de vroege morgenuren van Woens dag 9 Nov. werden op het jachtterrein tussen Ruurlo en Zelhem door een pa trouille, bestaande uit een wachtmees ter der rijkspolitie en een jachtopziener, twee personen, nl. de 57-jarige H. L. en zijn 21-jarige zoon bij het wildstropen door middel van een lichtbak op heter daad betrapt. Onmiddellijk na de ont dekking sprong de zoon plotseling met volle kracht op de wachtmeester af, deze weerde de sprong af, waardoor een schot uit zijn pistool de aanvaller in het hart trof. L. jr. was op slag dood. Te zelfder tijd kwam de vader uit het kreupelhout te voorschijn, bracht zijn jachtgeweer in de aanslag en richtte dit op de wacht meester. Deze vuurde hierop met zijn pistool en trof de man in het hoofd, waardoor ook deze op slag werd gedood. De justitie te Zutphen stelt een onder zoek in en heeft sectie op het lijk van L. jr. verricht. cello, door een drietal H.B.S.-leerlingen en de zangvereniging „Morgenrood”, eveneens onder leiding van de heer Fl. van Bergen. Elke vereniging gaf twee nummers ten beste, waarvan dan van een doorgaans een opname werd ge maakt. Bovendien had de heer Abe Brouwer al eerder een Friese Kersttoe spraak gehouden en was een opname van een carillon-bespeling door de heer Fl. van Bergen gemaakt. Toen het Sne ker Muziekcorps op het podium was, werd het Fries Volkslied gespeeld en zongen de aanwezigen staande dit lied mee. Interessant was dat we even later onze eigen zangprestaties konden be luisteren en eveneens ons eigen dave rend applaus. Zo ging het eveneens met Morgenrood. Deze ver. zong met de zaal: „Hwer’t de dyk it lan omklammet” en prompt daarop klonk uit de luidspreker onze eigen prestatie. Zo hoorden we ook de toespraak van de heer Brouwer en de carillcn-bespeling door de heer v. Bergen. Dat dit niet weinig bijdroeg tot de verhoging van de geestdrift valt licht te begrijpen. Na de korte pauze sprak kolonel K. Drost, adj.-directeur van de Niwin, tot voor enige maanden basls-commandant te Batavia, een kort woord. Spr. dankte de organisatoren en medewerkers aan deze mooie avond, in welke dank hij tevens betrekt het P.I.T., de Band en het Kath. Thuisfront. Spr. is er van overtuigd dat velen teleurgesteld zullen zijn over de gang van zaken in Indo nesië. Nu moet er alles op gezet worden om het moreel van onze jongens hoog te houden. Spr. is vervuld met diep respect en grote hoogachting voor wat uw zonen daar hebben gepresteerd. Als er wat dreigde waren de Friese jongens direct klaar er op af te gaan. Als op le Kerstdag dit programma door ónze jon gens zal worden beluisterd, is spr. er van overtuigd dat zij door grote ontroe ring zul) en worden bevangen. Met de hoop dat alle militairen in gezondheid zullen terugkeren, eindigt spr. Ten slotte beëindigt de heer Henk Stuurop deze prachtig geslaagde avond met een woord van zeer hartelijke dank aan alle medewerkenden, de Sneker be volking en het H.B. van de Niwin, welke dank spr. aan Kol. Drost verzoekt wel te willen overbrengen. ara rflll

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1