Agenda-aureau Kiefye-b, Jaarvergadering ,Het Groene Kruis' Contributieverhoging noodzakelijk in verband met sociale Buitenlands overzicht Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST UIT HET VERLEDEN 4e JAARGANG No 90 Redacteur L KIEZEBRINK ■a Jaarvergadering Ijsclub „Friso” De heer Lovink gaat heen J VRIJDAG 18 NOVEMBER 1949 Sociale Studieclub Christelijke Besturenbond Wie er met de Tabinta thuiskomen ==^--..= Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Bioscoopnieuws Geen verlenging van de dienstplicht De besprekingen tussen de Grote Drie en W.- Duitsland - Rusland en de atoombom - De moeilijke positie van Israel voorzieningen SNEEKER NIEUWSBLAD J so- t Notulen en jaarverslag. De Suupmarkt met de oude brug omstreeks 1910. Het vroegere Zwarte Plein by de Steenklipstraten. KERKNIEUWS. f de heer W. Beekhuis, die namens de kas commissie verslag uitbracht, aansloot. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie-adres Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Bestuursverkiezing. Bij deze verkiezing werden de aftre dende bestuursleden, de heren J. de Boer en J. Zijlstra herkozen. Het Amicitia Theater draait van he den- t.e.m. Maandagavond als hoofd film „Moeder was actrice” met Betty Grable, Dan Dailey, Mona Freeman en Connie Marshall in de belangrijkste rol len. Het is een gezellig verhaal uit de theaterwereld, een verhaal met een lach en een traan, waarin de oudste dochter van een artistenpaar tot de conclusie komt dat zy zich niet behoeft te scha men voor het feit dat haar ouders „slechts” artlsten zijn. Naar aanleiding van geruchten ver neemt het A.N.P. in goed ingelichte kringen, dat een verlenging van dienst tijd niet in het voornemen ligt. De rege ring zou alleen bereid zijn een zodanige verlenging te bezien indien de wense lijkheid daarvan zou kunnen blijken in West-Europees verband. Wat de tweede lichting 1949 betreft, deze is nauwelijks onder de wapenen en zal nu natuurlijk niet voor Indonesië worden opgeleid, andere conclusies kon men echter hier aan niet verbinden. In de begroting voor 1950 is inderdaad voorzien in drie ba taljons voor Indonesië, die uit de eerste lichting 1950 zouden moeten komen. Uit het feit, 'dat uitzending naar Indonesië niet zal voortgaan mag men echter niet de gevolgtrekking maken, dat de man nen ook niet zullen worden opgeroepen. Omtrent de nadere bestemming van deze bataljons is nog geen beslissing genomen. Met het troepentransportschip Ta binta, vertrokken op 4 November van Tandjong Priok en waarschijnlijk 3 De cember te Amsterdam aankomend, ko men o.a. uit Indonesië naar huis: Offi cier van Gezondheid J. J. A. Hoogwater, Nijland 67, Officier van Gezondheid J. Koolstra, Kloosterstraat 30, Sneek. den. Intussen is deze waakzaamheid van Israël wel nodig, want Egypte, Irak en Transjordanië bewapenen zich steeds sterker en men heeft er ook allerlei plannen om een blok van staten te vor men, dat zich kan doen gelden, een Mo- Vergt dus de verhouding tot Wes-. hammedaans blok, waarover de premier van India Pandit Nehroe pas het voor hoofd gefronst heeft; „politiek dient niet Naar het Alg. Handelsblad verneemt heeft de heer A. H. J. Lovink de rege ring zijn ontslag aangeboden als Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië. Waarschijnlijk moet het ver zoek om ontslag in verband worden ge bracht met de opvatting van de rege ring, dat de heer Lovink niet bestemd wordt om na de overdracht van de souvereiniteit bij de regering van de R.I.S. als Hoge Commissaris van Ne derland op te treden. mogelijk zijn, wil het plan slagen. Welnu wij zijn bereid bij wijze van proef ons bureau, Grootzand 55, tele foon 3005 als centraal agendabureau beschikbaar te stellen. Wanneer men daar kennis geeft van te houden ver gaderingen, uitvoeringen enz., zullen wij deze inschrijven in een aan te leggen register, dat door ieder ge raadpleegd kan worden, die een an dere vergadering of bijeenkomst uit schrijft. Het spreekt dat wil dit systeem wer ken, de datum van een te houden bij eenkomst zo spoedig mogelijk na de vaststelling aan het bureau moet worden meegedeeld. De inlichtingen welke men ons op dit gebied verstrekt, zijn niet bestemd voor publicatie in de krant, doch enkel voor opneming in het register dat te onzen burele ter raadpleging beschikbaar is. Onnodig te zeggen dat we deze dienst zonder enige tegenprestatie aanbieden, ook de pers is gebaat met een zo groot mo gelijke spreiding van vergaderingen. Mogen wij dus een beroep op ver enigingen enz. doen om ons zo spoe dig mogelijk mededeling te doen van de data van reeds georganiseerde bijeenkomsten Administratie Sneeker Nieuwsblad Grootzand 55 Telef. 3005. Blijkt het overleg tussen de GroteDat de W.-Duitsers door handige poli tiek en het nodige lonken naar Moskou nog sterk van deze situatie kunnen pro fiteren spreekt vanzelf, want de Ameri kanen zullen er, desnoods ten koste van andere W. Europese landen heel wat voor over hebben, West-Duitsland in het Westelijke bolwerk tegen het commu nisme op te nemen. Washington gelooft ondanks alle verzekeringen der Rus sen immers niet aan werkelijke vrede lievendheid van Moskou. Aan dergelijke Russische verzekerin gen heeft het begin van deze week niet ontbroken in de politieke commissie der Ver. Naties, waar Wysjinsky de reeds aangekondigde resolutie heeft ingediend behelzendeeen veroordeling van de voorbereiding tot een nieuwe oorlog, waaraan vooral Engeland en de Ver. Staten zich schuldig maken en die ook uitkomt in het Atlantisch pact; een onvoorwaardelijk verbod van de atoom bom met instelling van internationale contröle en een pact tussen de Grote Vijf tot handhaving van de vrede. De Russen verklaarden nu wel internatio nale inspectie der atoombedrijven ook op hun gebied te willen toestaan, mits eerst alle atoombommen werden vernietigd. De middenmoot der Ver. Naties, de lan den die min of meer neutraal tussen West en Oost staan, zullen niet aarze len om van deze Russische toezeggingen gebruik te maken om alsnog te trach ten een regeling van het atoombom- vraagstuk te bewerkstelligen. Maar zo als bekend wensen de Amerikanen niet alleen internationale inspectie, maar in ternationaal beheer van alle atoombe drijven; eerst door dit beheer zouden de gevaren kunnen worden bezworen. De Amerikaanse afgevaardigde diende in de politieke commissie der Ver. Naties een andere resolutie in, welke er op wijst dat verloochening van de grondbeginse len van het Handvest oorzaak van het voortduren der internationale spanning is, oproept deze beginselen na te komen en de 5 permanente leden van de V. N. uitnodigt zich te beperken in het ge bruik van het veto-recht. De Amerikaan ging daarbij de Russen heftig te lijf „Staak uw haatcampagne tegen de we reld buiten de Kominform”, riep hij uit, „haal uw ijzeren gordijn op en u zult de vrede versterken”. Daarvan zijn de Rus sen natuurlijk niet gediend, integendeel men weet hoe zij zich steeds meer af scher men van het Westen, en in de satelliet- statenwordt alles weggevaagd wat met ’t Westen, Westerse of zelfs Titoïstische ideeën sympathiseert, in Polen werden weer enige belangrijke figuren terzijde gesteld verdacht van Titoïsme, in Tsjecho-Slowakije werden de massa- arrestaties vergezeld van verbeurdver klaring van bezit voortgezet. In dit ver band zij ook nog gemeld dat terwijl alle satellietstaten het vriendschapsverdrag met Zuid-Slavië opzegden, Albanië dat niet deed; daarom heeft Tito dat 'nu maar zelf gedaan. Voor deze opzegging zullen waarschijnlijk ook practische re denen gegolden hebben; op grond van dit verdrag had Albanië zekere rechten op troependoortocht door Zuid-Slavië kunnen doen gelden, welke rechten Rus land en andere satellietstaten hadden kunnen misbruiken ten nadele van Zuid- Slavië. In een ledenvergadering van de ciale studieclub v. d. Chr. Besturenbond sprak Maandagavond mr. R. M. Weste- rink over het onderwerp „Het Commu nisme”, na ingeleid te zijn door de heer J. v. d. Kuur, die in zijn openingswoord wees op de bestudering van sociale vraagstukken, vooral nu met het oog op de in de 2e Kamer aangenomen wet op de P.B.O. De spr. begon met het beken de manifest van 1868, waarbij de arbei ders tot organisatie werden opgeroeperi om het kapitalisme te bestrijden. Door oorlogen en armoede werden de arbei ders gedreven in de richting van het communisme, dat een valse religie is, en bij omverwerping van de bestaande macht geen heilstaat brengt. Onder het communistisch regime heeft de arbeider niets te zeggen. Zij mogen hun betrek king niet beëindigen zonder toestem ming van de directie; arbeidsverzuim geeft kans op gevangenisstraf en aftrek van loon. Er is een willekeurige ver plaatsing van arbeiders. Het leven is veel duurder geworden, terwijl de lonen zeer ongelijk zijn de directeur ontvangt 3000 roebel per maand; de arbeider slechts 150 roebel. Er heersen slechte woningtoestanden, de regen stroomt on gehinderd binnen. Het Taylor-systeem wordt streng toegepast, het onderwijs is duur. Door goede sociale wetten en bo venal door toepassing van het evangelie der liefde wordt ’t communisme de wind uit de zeilen genomen. Een aangename discussie volgde op deze inleiding. bijkomt, Sneek een grote daarvoor aangewezen te Drie te Parijs geen overvloed van di recte resultaten te hebben opgeleverd, er is één principieel besluit van groot be lang genomen. N.l. dat men West-Duits land geen beslissingen zou opleggen, maar dat de Hoge Commissarissen der bezettingsmogendheden in Duitsland met de West-Duitse autoriteiten onder- handelingen zouden voeren over de wen sen welke beide partijen koesteren. Dat betekent dat men dus W. Duitsland in het vervolg in zekere mate als gelijke gaat behandelen. In zekere mate, want het geldt hier maar een eerstt stap. De hoge commissarissen hebben van de Grote Drie slechts bevoegdheid gekregen met de Duitsers te onderhandelen over de verdere ontmanteling der industrie, die hangende de besprekingen echter be perkt wordt, wat een concessie aan W.- Duitsland betekent, over toetreding van West-Duitsland tot bepaalde internatio nale lichamen, over het wegnemen der technische bezwaren welke het voortdu ren van de oorlogstoestand tussen W.- Duitsland en de geallieerden meebrengt, over het bouwen van grotere koopvaar dijschepen dan tot nog toe was toege staan en over het aanstellen van eigen consulaire en handelsvertegenwoordi- gers in het buitenland. Over dit alles kan gepraat worden als de West-Duit- sers willen meewerken aan maatregelen welke beogen West-Europa te behoeden voor een nieuw Duits gevaar, aan het z.g. Roerstatuut, d.w.z. aan de controle op de Duitse Roerindustrrie, in welk lichaam W. Duitsland ook vertegen woordigd is, en als ze ook een politiek van afschaffing der kartels volgen, die grote industriële concerns, die eenmaal in de Roer-industrie zo machtig waren. Kanselier Adenauer zeide ook dat bui tenlands kapitaal in de Duitse zware industrie zal --'orden opgenomen en deel de dit alles mede in een verklaring in het W. Duitse parlement; dat dit nieuws van deze zijde het eerst kwam en niet van geallieerde zijde wijst ook al op een principiële verandering in de verhoudin gen. Praktisch verandert er direct niet zoveel, de Amerikanen die als einddoel van al dit onderhandelen zien de opname van W. Duitsland als gelijkberechtigde In een W. Europees blok of eenheid met deelneming aan '-et Atlantisch pact en dus een eigen Duits leger, hebben direct waarschijnlijk een veel grotere Stap willen doen, maar de Franse regering kan daarmede geen gelijke tred houden, want het Franse parlement zou dit niet gedoogd hebben en de regering zou naar huis gezonden zijn; inderdaad wordt ei genlijk de gehele West-Europese poli tieke toestand beheerst door de geringe stabiliteit van de Franse regering en het gezag in dat land. Financieel verslag. De penningmeester, de heer E. P. H. Kingma, gaf een uitvoerig financieel overzicht, waaraan we ontlenen dat de ontvangsten over 1948 f 24.775,08 en de uitgaven f 24.521,23 waren, zodat er een voordelig saldo Is van f253,85. De ba lans sloot in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f48.599,59. Het wykge- bouw komt hierop voor met een bedrag van f41.500,59. Ook de penningmeester werd dank gebracht voor zijn actief en I accuraat beheer, bjj welke woorden zich alhier. De secretaris, de heer J. Zijlstra, las vervolgens de notulen v°n de vorige ver gadering, die onveranderd werden vast gesteld en bracht vervolgens het jaar verslag uit, dat natuurlijk ook gewag maakte van het in gebruik nemen van het nieuwe wijkgebouw, waar thans alle sociaal hygiënische diensten, met de wijkverpleging als centrum, zijn samen gevoegd. De samensteller van het ver slag betreurde het echter dat een sa mengaan in het belang van de volksge zondheid met de andere wrjkverplegin- gen, blijkbaar op principiële gronden, niet is bereikt, in tegenstelling met ver schillende andere gemeenten, waar zulks wel mogelijk is gebleken. Ook overigens is het verloop van het verenigingsjaar 1948 bevredigend geweest. De in dienst zijnde wijkverpleegsters, de dames zr. W. Feenstra, zr. H. Oppedijk, zr. Y. Kra mer en zr. R. H. Posma, deze laatste sinds 1 Augustus 1948 benoemd in de plaats van zr. Kamstra, hebben hun werkzaamheden tot volle tevredenheid verricht, terwijl ook aan de magazijn- houder-concierge Tienstra en diens echt genote hartelijk dank werd gebracht voor de nuttige arbeid in het belang van de vereniging verricht. In 1948 zijn aan gewone zieken 7441 bezoeken gebracht, verspreid over 387 gezinnen, voor de t.b.c.bestrijding 614 bezoeken in 194 gezinnen en voor de kraamverzorging 1244 bezoeken in 121 gezinnen. Er is voortdurend uitleenma- teriaal in circulatie geweest, dat waar nodig is uitgebreid en verbeterd. Eind December 1948 bedroeg het aantal leden 2691. Aan contributies werd ontvangen f 9.260.een verheugende vooruitgang in vergelijking met 1947, toen aan con tributies van leden is binnengekomen f 7.401.50. Toch zal het met het oog op de in verhouding veel sterker gestegen kosten van verpleg’ng, bijdragen aan premies en sociale lasten, noodzakelijk zijn alle krachten in te spannen het aan tal leden uit te breiden. Dit moet, gezien het aantal gezinnen in Sneek, toch mo gelijk zijn, aldus besloot spr. zijn ver slag, waarvoor de voorzitter hem har telijk dank bracht. Rondvraag. Bij de rondvraag hekelden de heren Noorman en Plat de houding van sommi- g mensen, die wel van het wijkgebouw profiteren, maar weigeren zich als lid te laten inschrijven. De voorzitter sloot zich bij deze woorden aan en zeide dat deze mensen door het gebruikmaken van het gebouw, de morele verplichting hebben zich als lid van „Het Groene Kruis” op te geven, maar dat dit vaak op de prin cipiële houding van de betrokkenen af stuit. Tenslotte informeerde de heer O. Lindeman nog naar de mogelijkheid om voor een volgende jaarvergadering een spreker uit te nodigen voor het geven van een korte uiteenzetting van het werk van de vereniging. De voorzitter achtte het ook wenselijk, dat er in dit opzicht iets wordt gedaan en hij opper de het-plan dan een film van het Groene Kruis-werk te laten draaien. Hierna sloot hij de vergadering. dienstige overtuiging” zeide hij. Maar Mohammedaans blok of niet, de Israelis zullen het nog lang moeilijk houden. Mede omdat zij moeten doorgaan Joodse immigranten toe te laten welke uit alle richtingen toestromen, ook uit de Ara bische landen, waar deze Joden van alles zyn beroofd en dus een zware belasting vormen voor de jonge staat, die 1 mil- lioen inwoners telt. Een jonge staat in een land dat economisch practisch ge heel moet opgebouwd, omringd door vij anden, die ondanks dit alles tracht zich vry te houden van eenzijdige oriëntatie op een der partyen welke thans de strijd om de wereldmacht voeren, mag ook een moedige staat genoemd worden. In café Kruger hield Woensdagavond de ijsclub „Friso” de jaarvergade ring. In zijn openingswoord heette de voorz. de heer H. F. Ringnalda in ’t bij zonder welkom het erelid de heer G. Velsink en herdacht het dit jaar over leden oud-bestuurslid, de heer H. v. d. Zee en de secretaris de heer H. A. Kort rijk. De vergadering nam te hunner na gedachtenis 1 minuut stilte in acht. De ijsclub had ’t afgelopen seizoen niet het genoegen mogen smaken een rijderij te houden daar de ingevallen dooi dit had verhinderd toen men een grote rijderij van mannen had uitgeschreven. Spreker hoopte dat Thialf de komende winter Friso een beetje gunstiger gezind zal zijn. Een verzoek van de Stichting 1940 1945 om bij de e.v. ryderij een toeslag van 5 cent op de entrée te heffen voor steun aan illegale werkers, werd inge willigd. Door buitengewone omstandig heden moest het lezen der notulen en het jaarverslag van de agenda worden afgevoerd. De penningmeester, de heer M. van der Werf, gaf nu verslag van de financiën. De inkomsten hadden bedra gen f 989.05, de uitgaven f 246.46, zodat er een batig saldo was van f742.59. Daar de kascommissie, bestaande uit de heren S. Kuipers en P. Olij alles in orde had bevonden werd de penningmeester décharge verleend. Tot leden der kas commissie werden benoemd de h.h. P. Olij en W. Poiesz. Wegens het overlijden van de secretaris de heer Kortrijk werd in diens plaats benoemd de heer W. Coens, die deze benoeming aanvaardde. Bij de bespreking der te houden rijderijen werd besloten dat de eerste een zal zijn van mannen om pryzen van f100. f60.—, f40.—, f20.— of 2 x flO.— De tweede zal er een van vrouwen zijn. Als er winter komt en deze blijft aan houden zal er ook een rijderij om spek worden georganiseerd. Punt rondvraag bracht heel wat ter tafel. Er ontspon zich een geanimeerde gedachtenwisse ling. De stellers van vragen werden al len naar genoegen dc,„r de voorzitter be antwoord. Met de wens dat men dit seizoen weer eens zal kunnen genieten van een mooie hardrijderij, sloot de voorz. met dank voor de opkomst deze 78e jaarvergadering. Contributieverhoging. Het voorstel "an het bestuur om tot verhoging van de contributie over te gaan, werd uitvoerig door de voorzitter tongelicht. Uit deze toelichting bleek, dat er in verband met een pensioenrege ling voor de wykzusters en de daardoor ontstane afdracht aan de Prov. Vereni ging een ongedekt tekort zal ontstaan van f 750.Het bestuur heeft geen an dere oplossing kunnen vinden dan een progressieve verhoging van de contri butie, waarbij die van f 2.50 op f 3.en die van f 3.50 op f 4.25 wordt gebracht, terwijl de hogere contributies met f 1. zullen worden verhoogd. Over dit voor stel werd uitvoerig van gedachten ge wisseld, waarbij men unaniem van me ning was, dat de sociaal hygiënische verzorging en de service, die „Het Groe ne Kruis” de leden biedt, alleszins deze verhoging rechtvaardigen. Het voorstel werd daarop zonder stemming door de vergadering aangenomen. Het bericht dat Israël zich om een lening tot Rusland heeft gewend, moet men toch vooral niet zo opvatten, alsof deze jonge staat ook al in het zog van Moskou .gaat varen. Deze Joodse staat heeft het economisch moeilijk, in het laatst afgesloten jaar voerde het voor een waarde van 53 millioen pond in en 9 millioen uit. Het heeft dan ook reeds heel wat financiële steun van het Wes ten, speciaal de Ver. Staten ontvangen en vermoedelijk zou het daar nog wel meer kunnen krijgen, maar Israël wenst zich buiten de verwikkelingen tussen Westen en Oosten te houden en neemt het alleen financiële steun van het Wes ten aan dan heeft het de schijn dat het zich aan de zijde van het Westers blok tegen het communisme schaart. Door zich nu tot Rusland om steun te wenden vermijdt het die schijn. Men kan Israël moeilijk kwalijk nemen dat het ook de vriendschap van Rusland wil behouden, want ook achter het ijzeren gordijn wo nen een groot aantal Joden, wier positie zeker niet benijdenswaard zou worden als Israël het bij de Russen zou verker ven. ten en Oosten al grote bekwaamheid van de regering en in de eerste plaats van de eerste minister David Ben Goerion, bedreven te worden op basis van gods- die is ook nodig om zich te handhaven te midden van de nog altijd vijandige Arabische staten. Wil Israël op normale wijze economisch op de been komen dan moet het zich echter met die landen verstaan opdat een onderlinge econo mische uitwisseling tot stand kome, wel ke de belangen van beide partijen kan dienen. Vooralsnog is het nog niet zo ver, beide partijen houden het geweer by de voet. De Israëlis zijn wel heel ver gegaan in hun maatregelen tot verdedi ging van hun jonge staat, zij hebben nl. naast de militaire dienstplicht voor man nen ook die voor vrouwen ingevoerd, die dienstplichtig zijn van 18 tot 34 jaar, met een eerste oefentijd van 12 xnaan- Uit wat er zo voor en na uitgelekt is over de plannen der Grote Drie kan men afleiden dat wat de toetreding van W.- Duitsland tot zekere internationale or ganisaties betreft dit vooral zal betreffen het toelaten van dit land als toegevoegd dus nog geen volwaardig lid tot de Raad v. Europa, een lichaam dat geen po litieke invloed heeft en nog niet veel meer is dan een debatingclub. En deze toela ting van W.-Duitsland zal op stellige wens van Frankrijk vergezeld moeten gaan van de toelating ook van het Saar- g bied; wanneer W. Duitsland dit accep teert betekent dit dat, van hoe weinig practische betekenis de Raad v. Europa ook Is, Bonn toch eigenlijk dit oude Duitse gebied, dat nu politiek zelfstan dig is en economisch bij Frankrijk be hoort, loslaat. Wij kunnen ons wel min of meer het verzet tegen deze voor waarde van Duitse soc. dem. zijde be grijpen al billijken wij het niet. Dat de oorlogstoestand in naam blijft voortdu ren is begrijpelijk, want heft men die op dan zouden de bezettingstroepen gelei delijk moeten worden teruggetrokken en zolang Duitsland zelf geen leger heeft is dat ook tegen het belang van het land zelve, nu Oost-Duitsland over een staatspolitie beschikt, die op militaire leest geschoeid is en een van troepen ontbloot W. Duitsland zo maar zou kun nen binnenvallen. De geallieerden ver wachten nu dat W. Duitsland door deel neming aan het veiligheidsorgaan en het Roerstatuut enz. bewijzen zal verschaf fen dat het geen kwade bedoelingen heeft en dat daardoor geleidelijk een sfeer zal worden geschapen, waarin gro tere tegemoetkoming ook van Franse zijde zal worden mogelijk gemaakt. Dit alles lijkt ons echter veel tijd te zullen kosten. En we vragen ons af of de Ver. Staten bereid zullen zijn het nodige ge duld bij de verdere ontwikkeling der din gen te betrachten. Zij hebben tot nog toe, ook in hun streven naar de Euro pese economische éénheid, weinig begrip voor historisch gegroeide verhoudingen en tegenstellingen in ons werelddeel ge toond. En als West-Europa te lang draalt met zich volledig te verstaan met West-Duitsland, dreigt de mogelijkheid dat de Ver. Staten óf alleen met de Duitsers een overeenkomst sluiten öf West-Europa onder Amerikaanse druk bliksemsnel concessies aan de Duitsers zal moeten doen, die, omdat ze dan in één hap moeten worden ingenomen, ons allen zwaar op de maag zullen liggen. Bovengenoemde vereniging hield Woensdagavond haar jaarvergadering in het Wijkgebouw aan de Westersingel on der leiding van de heer Dr. J. W. v. d. Zijpp, die het betreurde dat niet meer leden aanwezig waren. Het jaar 1948 is een belangrijk jaar voor de vereni ging geweest, omdat in dat jaar het wijkgebouw, dat in een grote behoefte in onze stad voorziet, gereed kwam. Het gebouw stelt vanzelfsprekend zware eisen aan de vereniging en alle krachten moeten worden ingespannen om de zaak in goede banen te leiden. Daarnaast vra gen verschillende dingen de aandacht, o.a. de zgn. nazorg voor de a-socialen, een bureau voor beroepskeuze en een op leiding voor kraamverzorgster. T.a.v. het laatste punt deelde de voorzitter nog mede, dat wanneer er een centrum in Friesland kans maakt worden. OUDEGA ((W.). Bij de gehouden stemming is tot Kerkvoogd gekozen, werd dank gebracht voor zijn actief en I vac. D. Wilbers, de heer H. Boonstra Van de zijde van een bepaalde ver eniging wyst men ons weer eens op de schromelijke verwarring, welke er hier bij het uitschrijven van vergade ringen, uitvoeringen en andere bij eenkomsten heerst. Het komt her- haaldelyk voor dat 2 of 3 vereni gingen op dezelfde avond een beroep doen op bezoek van hetzelfde pu bliek, en onder deze concurrentie lijden dan alle er bij betrokken ver enigingen. Dit euvel ware, te vermijden als ver gaderingen enz., welke een zelfde pu bliek trekken, zoveel mogelijk op uiteenlopende data werden gehouden en dat zou kunnen als er een cen traal punt was, waar verenigingen enz. de datum van een voorgenomen bijeenkomst konden bekend maken en inlichtingen vragen of op die da tum ook een andere concurrerende bijeenkomst wordt gehouden. Wij willen hierbij opmerken dat het idee ook voor Sneek niet nieuw is, enige jaren voor de oorlog nam menen wij V.V.V. hier de zaak ter hand en had men een centraal bu reau, maar tenslotte strandde de regeling weer op onvoldoende mede werking. Misschien is men nu wijzer geworden en wel bereid deze medewerking te verlenen, want die moet zo algemeen ra

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1