Agenda-Bureau iK Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST n NEDERLANDS VLIEGTUIG MET 29 JOODSE KINDEREN AAN BOORD VERMIST 1 Verliezen in Indonesië DINSDAG 22 NOVEMBER 1949 4e JAARGANG No 91 L. KIEZEBRINK a St. Nicolaas op weg naar Sneek Het Biilardtournooi te Sneek Vrouwenbond P. v. d. A. I Weer 37 I Kerknieuws „Hananja” zestig jaar j Geslaagd Luchtpostbrieven voor alle bestemmingen Oudste inwoonster van Sneek overleden Mr. A. W. Haan Kantonrechter te Leeuwarden Onderscheiding voor Lolke Bergsma te Heeg Protest van de Friese Mij van Landbouw Unie* Collecte Geen spreekuur burgemeester KLEINZAND 7 - Telef. 2872 -2 g Zeepost voor Oost en West Spi’fire bij duikaanval verongelukt Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD- Uitslag Novelle-Prijsvraag Ds. H. Veldkamp 30 jaar predikant Hl -.•X S’ SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: i en t I A gemiddelde was de I Vier doden. Do Leeuwarder Zondervan winnaar. Ds. predikant, heeft Sneek gevestigd, vergadering van gast bijgewoond. De heer J. Greidanus adjunct-com- mies der belastingen te Sneek is ge slaagd voor het toelatingsexamen v. d. cursus van commies te ’s-Gravenhage. Bij Koninlijk Besluit is gratie ver- leend aanH. E. de Gruyter, E. G. Moes- i bergen, W. A. Polak, J. Rigter en B. Het hoofdbestuur van de Friese Mij. van Landbouw heeft besloten te protes teren tegen de te lage melkprijs. Ook de verlaging van de varkensprijs achtte het bestuur onjuist en in strijd met een ge zonde landbouwpolitiek. De Friese Mij. kan onder deze omstandigheden haar leden niet opwekken varkens te fokken en te mesten. 60 55 37 48 73 39 27 De voorlopige opbrengst van de 71e Unie-collecte voor de Chr. Scholen al hier wijst een bedrag aan van 875.39. De Burgemeester van Sneek houdt a.s. Donderdag geen spreekuur. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) De molen „PÏE1 LAM" te Woudsend, welke thans 100 jaar in het bezit van de familie Siegert is Redactie-adres o w 02 M) Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staat tussen haakjes ach ter de naam van het schip vermeld: Naar Indonesië s.s. Waterman, (28-11), naar Suriname m.s. Hecuba (24-11). Vrijdagmiddag is op het vliegveld Twenthe bij duikaanvallen een Spitfire van de jachtvliegschool verongelukt. Het verongelukte toestel is van grote hoogte op het doel gedoken, daarbij te ver doorgeschoten en raakte het kan toorgebouw. De piloot, de eerste luite- nant-vlieger Huisstee, de enige inzit tende, kwam daarbij om het leven. Het toestel drong zich als gevolg van de enorme snelheid in het gebouw waar door drie van de leden van het perso neel van de rijksluchtvaartdienst wer den gedood. In het gebouw brak brand uit, die echter spoedig met schuimblus- apparaten kon worden bedwongen. Zondervan (L) Brandsma (S) Koppel (L) Meijer (S) Veeman (L) Leeuwen (S) Veldman (L) Dijkstra (L.) E Als resultaat van de novelle-prijs- vraag, uitgeschreven door de commissie voor de propaganda van het Neder landse boek, heeft de jury, bestaande uit Victor E. van Vriesland, Hella Haasse, Emmy van lokhorst, Adriaar van der Veen en de leden van de boven genoemde commiss:e het verhaal „De zaak Beukenoot” bekroond. Deze novelle zal tijdens de boekenweek (25 Februari 4 Maart) worden uitgegeven en als geschenk beschikbaar gesteld voor hen, die in die week voor 3.50 of meer boe ken kopen. Tijdens de boekenweek wordt dan voor het publiek de prijs vraag opengesteld, te vinden, wie de schrijver van da novelle is. mogelijk zijn, wil het plan slagen. Welnu wij zijn bereid bij wijze van proef ons bureau, Grootzand 55, tele foon 3005 als centraal agendabureau beschikbaar te stellen. Wanneer men daar kennis geeft van te houden ver gaderingen, uitvoeringen enz., zullen wij deze inschrijven in een aan te leggen register, dat door ieder ge raadpleegd kan worden, die een an dere vergadering of bijeenkomst uit schrijft. Het spreekt dat wil dit systeem wer ken, de datum van een te houden bij eenkomst zo spoedig mogelijk na de vaststelling aan het bureau moet worden meegedeeld. De inlichtingen welke men ons op dit gebied verstrekt, zijn niet bestemd voor publicatie in de krant, doch enkel voor opneming in het register dat te onzen burele ter raadpleging beschikbaar is. Onnodig te zeggen dat we deze dienst zonder enige tegenprestatie aanbieden, ook de pers is gebaat met een zo groot mo gelijke spreiding van vergaderingen. Mogen wij dus een beroep op ver enigingen enz. doen om ons zo spoe dig mogelijk mededeling te doen van de data van reeds georganiseerde bijeenkomsten Administratie Sneeker Nieuwsblad Grootzand 55 Telef., 3005. Zaborski, Hongaars Geref. zich metterwoon te Hij heeft de jongste de classis Sneek als (Fr. Dagbl.) <P <D Zondag 27 November hoopt, naar het Friesch Dagblad meldt, ds. H. Veld kamp, thans geref. predikant te Middel burg, zijn 30-jarig ambtsjubileum te ge denken. Ds. Veldkamp, die 15 Januari 1895 geboren werd, aanvaardde in 1919 het predikambt te Onderdendam. Van daar vertrok hij in 1921 naar Anna Ja- cobapolder tot 1924, toen hij een beroep naar Kralingseveer aannam. In 1931 kwam ds. Veldkamp naar Sneek. Her denkt ds. Veldkamp, die ook tal van boeken heeft geschreven, op 27 Novem ber zijn 30-jarig ambtsjubileum, op 30 Nov. d.a.v. zal hij 30 jaar getrouwd zijn. Te Middelburg heeft zich een comité gevormd om hem en zijn vrouw te hul digen. Onze stadgenoot mr. A. W. Haan is bij Kon. Besluit van 15 November be noemd tot kantonrechter te Leeuwarden. Mr. Antoni Wilhelmus Haan, die woonachtig is te Sneek, werd 27 Sept. 1896 te Gronin gen geboren. Hij liep het gymnasium in zijn geboorteplaats af, waarna hij aan de Vrije Universiteit rechtswetenschappen studeerde. Sinds 1923 oefent mr. Haan in Sneek de advocatuur uit tot 1930 samen met Prof. Mr. P. S. Gerbrandy. In 1924 viel zijn benoeming tot plaats vervangend kantonrechter in zijn woon plaats en lid van het ambtenaren gerecht van de drie Noordelijke pro vinciën. Zijn lidmaatschap van Prov. Staten en Gedeputeerde Staten, date rend van 1936, werd op bevel van Seyss Inquart op 6 Aug. 1941 beëindigd. Het was slechts een onderbreking, want op 15 April 1945 verscheen mr. Haan als waarnemend Commissaris der Koningin op het toneel. Hij vervulde deze functie tot 31 December van hetzelfde jaar, waarna hij de financiën van Friesland ging beheren. Mr. Haan is, nu het ambt van kantonrechter te Sneek vacant is, ook nog waarnemend kantonrechter al hier. In het Bonifaciusgesticht te Sneek is Zaterdagavond op 99- jarige leeftijd overleden mevr, wed. E. de VriesScheltinga. Zij was de oudste inwoonster van Sneek en zou 13 Maart 1950 100 jaar geworden zijn. De voorzitter der Ver. van Sneker Zakenlieden ontving het volgende schrij ven van de Sint: „Ik moet Vrijdag nog even in Den Haag zijn om te zien welke 1200 bak kers geweigerd hebben hun contributie te betalen voor de vakgroep Woltersom. Ik vind het reuzekerels ze krijgen van mij een gramofoonplaatje waarop staat: wij leven vrij, wij leven blij, ook de bakkers zijn blij. Zaterdagmiddag omstreeks 1 uur ben ik bij de Drielster kiepmantsjes en omstreeks 2 uur stoom ik met mijn boot Sneek binnen. Tot Za terdag 26 November. St. Nicolaas”. De Sneker Zakenlieden zullen de Hoogheilig man ontvangen en per rij tuig zal het gaan door de stad en om streeks 3 uur zal hij de aubade van de kinderen bij het stadhuis in ontvangst nemen; de Burgervader zal hem ontvan gen ten stadhuize en hem een welkom toespreken. Na deze vermoeiende tocht zal hij in hotel de Wijnberg zijn intrek nemen. Zondagavond ernstige ongerustheid over het lot, dat beschoren was aan een Da kota van de Aero-Holland, die met 29 Joodse kinderen, twee verpleegsters en een bemanning van vier koppen aan boord op weg was van Brussel naar Oslo. Het toestel had om drie minuten voor zessen des avonds voor de laatste maal contact gehad met de aarde: de radiodienst van het vliegveld Fornebu, vijftig kilometer ten Zuiden van Oslo, had toen radioverbinding met deze Da kota, de PHTFA, een contact, dat echter plotseling werd verbroken. Het vliegtuig had voldoende benzine aan boord om tot elf uur door te vliegen, maar om middernacht was er nog niets vernomen, zodat men moest vrezen dat het is verongelukt. De PHTFA was door particulieren van Aero-Holland, gevestigd te Ypen- burg gecharterd om een aantal Joodse kinderen naar Oslo te brengen. Het toe stel was aan het einde van de vorige week van Tunis vertrokken, had een goede vlucht gemaakt over Marseille naar Brussel en is daar Zondagmiddag opgestegen. De gezagvoerder heeft daar zeer veel benzine in de tanks laten doen. Het toestel is daarna over Neder land, Noord-Duitsland en Denemarken Noordwaarts gevlogen. Het weer boven Noord-Europa was slecht. Op het vliegveld Fornebu waren alleen landingen op instrumenten toege staan en ook boven Oslo was het weer slecht Direct nadat de radio-verbinding tus sen het vliegtuig en vliegveld Fornebu werd afgebroken, dat was dus om drie minuten voor zes uur Nederlandse tijd, begon men zich op dat vliegveld onge rust te maken en werden er dokters en ambulances heen geroepen. Korte tijd later kwam het bericht dat men in een voorstad van Oslo omstreeks vijf minuten voor zeven Zondagavond een hevige slag hoorde. Dit bericht is tot dusverre niet bevestigd. Zondagavond .omstreeks kwart voor twaalven verkeerde men op het vlieg veld Ypenburg in grote ongerustheid over het lot van de Dakota. De heer Diepen zei dat net vliegtuig benzine ge noeg had om tot elf uur door te vliegen maar naarmate dit tijdstip werd over schreden en er nog steeds geen bericht binnenkwam werd men steeds ongerus ter. Aanvankelijk nam men aan, dat de bestuurder van het vliegtuig, vanwege het feit dat de radio van zijn toestel was uitgevaren, geen risico wilde nemen voor een landing bij dit slechte weer en dat hij 1’ever wilde terugkeren naar een Nederlands vliegveld dat hij uiteraard beter kende. In elk geval schijnt het toestel enige malen boven het vliegveld van Oslo te Per 1 December zal de P.T.T. tegen een speciaal tarief luchtpostbladen, zo genaamde „air mail letters”, uitgeven. Deze brieven kunnen worden gestuurd naar allo bestemmingen, uitgezonderd de volgende landen: Marokko (Spaanse zone), Egypte, Israël, Tanger en Cy prus. Het is echter verboden in deze lucht postbrieven iets in te sluiten, tenzij de frankering voldoende wordt aangevuld voor de verzending per vliegtuig. Sluit men wel iets in deze luchtpostbrieven in zonder bijfrankering, dan zullen deze Grieven de normale route per trein of boot moeten afleggen. De luchtpostbrieven, die ook aangete kend of per expresse verzonden kun nen worden, zullen niet voor 30 No vember aan de postkantoren verkrijg baar zijn. Lolke Bergsma, wat dienstjaren be treft het oudste personeelslid van Lank- horst’ Zuivelfabriek te Osingahuizen, werd Donderdag 17 November onder scheiden met de ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in brons. 43 jaar is de heer Bergsma aan deze zuivelfabriek werkzaam geweest, waarvan 37 jaar als centrifugist en brij- koker, de laatste 6 jaar heeft hij in dienstverband een melktapperij voor de firma bij de hand. „Lolke”, zoals hij in de volksmond wordt genoemd, heeft zich trouwens niet alleen verdienstelijk gemaakt in zijn vak; deze 59-jarige, wie men zijn leeftijd niet aanziet, is ook een zeer populaire figuur onder de be woners van Heeg en omgeving en heeft steeds een opwekkend woordje voor klant en vriend op zijn dagelijkse tocht met zijn melkkar. Het spreekt dat burgemeester Tjabe- rings, die al zo dikwijls onderscheidin gen aan burgers van zijn gemeente heeft uitgereikt, dat ook ditmaal deed. Het geschiedde ten kantore van de fa briek ten overstaan van directeur en kantoorpersoneel. De burgemeester wees in zijn hartelijk woord van geluk wens, waarmede het overreiken van de onderscheiding gepaard ging, op de goede verstandhouding welke tussen di rectie en personeel op deze fabriek be staat, daarvan getuigt ook dit lang jarige dienstverband van Bergsma. Moge het „Lolke” gegeven zijn z’n taak nog vele jaren in goede gezondheid te vervullen. Donderdag 17 Nov. hield de Vrouwen bond van de P. v. d. A. afd. Sneek haar jaarlijkse propaganda-feestavond in St. Jozef, welke avond als bijzender ge slaagd mag worden beschouwd. Nadat de voorzitster, mevr. SpaanderKok in haar openingswoord het werk van de Vrouwenbond had belicht, werd door de aanwezigen een lied gezongen. Daarna zong mevr. v. MeegenJorritsma enige liederen van G. Gezelle met piano-bege- leiding van mej. Knossen en ingeleid door mej. J. v. d. Veen. Het onderwerp van de spreekster, mevr. Hofmande Boer, uit Veendam was: „In de bran ding der tijden”. Spr. begon met een vergelijking tussen de branding der zee, die lang niet altijd kalm is en de loop der tijden. Alle mensen denken niet ge lijk en hebben niet dezelfde belangen. We leven thans in een tijd van felle strijd. Grote gebeurtenissen in de we reld slaan terug op het dagelijkse leven. Financiële zorgen, zorg voor de toe komst van de kinderen, angst voor oor log. De laatste 50 jaar heeft men iets nieuws ontdekt, nl. de waardigheid van de mens. 8 urendag, algemeen kiesrecht enz. waren daar het gevolg van. In 1940 ontdekte men de waarde van de vrijheid toen Duitsland alles onder de voet liep en het met de vrijheid gedaan was. Het samenwerken van de W.-Europese lan den is een harde noodzaak geworden. De socialisten moeten proberen hier meer invloed te krijgen. Er is nog veel te doen. In Italië is een grote* strijd gaande tussen groot-grondbezitters en arbeiders. Duizenden ha. land liggen daar braak. De Benelux vordert lang zaam, omdat er zoveel moeilijkheden moeten worden overwonnen. Van Rus land weten we weinig. Waarom het ijzeren gordijn? Als Rusland een heil staat is, waarom dan geen toegang voor andere volken om hiermee kennis te maken en te trachten van hun eigen land ook zo’n heilstaat te maken? De R.T.C. is geëindigd. Wat nu? Het is te hopen dat het niet gaat zoals na het zelfstandig worden van Br.-Indië. De burgeroorlog heeft daar veel slacht offers geëist. Een opgave voor de socia listen is, om met elkaar te trachten de welvaart groter te maken. Al onze ener gie is nodig om een maatschappij op te bouwen waarin onze kinderen gelukkig zullen kunnen leven. Het toneelstukje, dat hierna werd opgevoerd, zat vol hu mor en er is hartelijk gelachen. Mevr. v. Meegen zong nog enkele liederen van Schubert en ruim elf uur sloot de voor zitster deze bijeenkomst. - Advertentieprijs 1 5 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Weer 37 leden meldden zich aan als lid van de afd. Sneek van ’t „Beatrix- Oord”. In dat sanatorium „Beatrix- Oord” te Appelscha worden thans 380 patiënten, door een zeer bekwame staf van artsen, onder leiding van Dr. J. K. Kraan, verpleegd. Om ’t mogelijk te maken dat alle t.b.c.patiënten uit de Noordelijke provincies kunnen worden opgenomen, wordt grote aandacht be steed aan de geestelijke verzorging der patiënten. Dat ze daar zo veel mogelijk worden verpleegd is uit moreel oogpunt van belang i.v.m. bezoeken, e.d. Daarom moet de inrichting worden uitgebreid en.... vernieuwd! Want een flinke moderne inrichting in de plaats te stellen van de houten paviljoens van 't Appelschase sanatorium is ’t doel van de vele plaatselijke verenigingen! Wij, in Sneek, staan pas aan ’t begin van onze ledenwerfactie, want we heb ben de steun van zeer vele leden nodig. (Voelt u er voor om mee nieuwe leden te werven meldt u zich dan aan bij A. ter Horst, Winsemiusstraat 3). Het is een kwestie waar een paar millioen mee gemoeid zijn. En dat moet het Noorden opbrengen. „Dat kan nooit!” zegt u? ’t Moet! Denkt u zich eens goed in wat ’t betekent te zijn aangetast door deze gevreesde ziekte, de tuberculose (velen durven zelfs de naam niet uitspreken). Natuurlijk, men kan de ziekte mo menteel uitstekend bestrijden en men kan in de meeste gevallen volkomen genezen. Doch de patiënt is voor maan den, voor jaren dikwijls, gedwongen ’t bed te houden. Hij of zij voelt dat be zoekers vaak bang voor hem zijn en pijnigt zich met de vraag: heb ik ook anderen besmet? Ook op geestelijk ge bied vergt dus deze ziekte veel van de patiënt(e). En als dan de genezing in zicht is, komt de angst voor ,,’t terug vallen”. Kent u dat? Neen? Gelukkig voor u! Weest u dan dankbaar, denkt u dan aan de kinderen van enkele maan den in onze slechter wordende houten barakken en meldt u aan als lid van de afd. Sneek van ’t „Beatrix-Oord”, ’t enige Noordelijke Sanatorium. Uw bijdrage gestort op postrekening 532396 van A. IJdel zal voor u een goed St. Nic. geschenk zijn. U toont dan mee te leven met onze door de t.b.c geslagen gewest- en stadgenoten en steunt ’t noordelijk bolwerk in de strijd tegen' de tuberculose. Zaterdag en Zondag werden in café Onder de Linden biljartwedstrijden ge houden tussen drie biljarters uit Sneek; en vijf uit Leeuwarden. Voor Sneek kwamen uit de heren Meijer, Leeuwen en Brandsma, en voor Leeuwarden de he ren Veltman, Koppel, Zondervan, Dijk stra en Veeman. In dit vriendschappe lijke tournooi speelden Brandsma, Kop pel, Zondervan en Veeman 250 kader en de andere biljarters 200 libre. Het tournooi is met flink verschil door de Leeuwarder matador Zondervan gewon nen. Reeds na de strijd van Zaterdag, toen er achttien partijen waren ge speeld, ging hij fraai aan de kop, door dat hij al zijn vijf partijen won. Hier door niet alleen, maar ook door het be reiken van het hoogste gemiddelde (25) in zijn uitstekende partij tegen Veld man, en het maken van de hoogste serie 102, bewees hij, dat hij aanmerkelijk sterker was dan zijn tegenstanders. Hij werd gevolgd door onze stadgenoot Brandsma, die vier partijen won, maar tegen zijn plaatsgenoot Leeuwen ver loor met 200 tegen 148 caramboles. De verdere volgorde was Zaterdag: 3. Leeu wen 3 gew., 1 verl.; 4. Veeman, 2 gew., 2 verl.; 5. Veldman 2 gew. 2 verl.; 6. Koppel 1 gew. en 3 verl.; 7. Meijer 1 gew., 3. verl. en 8 Dijkstra met vier ver loren partijen. Op de eerste dag ver richtte Leeuwen een goede prestatie. Als 2e klasser maakte hij een serie van 73. Ook op de tweede dag van het tour nooi topnde Zondervan zich onbetwist de sterkste. Zijn partij tegen Leeuwen won hij met 250 tegen 176 caramboles en zijn moyenne was toen reeds zodanig, dat de slotpartij tegen zijn ernstige! concurrent Brandsma niet meer van in vloed was. Dat verhinderde echter niet dat hij ook in deze partij uitstekend op dreef was. Met een moyenne van 17.85 en de hoogste serie van het tournooi, nl. 119, liet hij zijn tegenstander op 143 staan. Volgens het alg. eindstand: 8 t» 60 73 13.35 119 9.81 8.97 7.59 7.51 6.39 5.96 4.51 P. O bo bo 7 7 7 5 2 7 3 4 7 3 4 7 3 4 7 4 3 7 3 4 7 0 7 OOSTHEM. Onder grote belangstel ling heeft de Geref. jongelingsver. „Ha nanja” alhier haar 60-jarig jubileum gevierd. De heer W. Antonides van IJlst een der oud-voorzitters leidde de sa menkomst in „Pro Rege”. Ds. J. Dijk stra van Hoorn, oud-lid van deze J.V. hield een rede in het Fries over „Us feintetiid”. Op boeiende wijze vertelde de spreker verschillende ervaringen uit het jongelingsleven en hij wees verder op het grote nut van de J.V. waar men geestelijk opgevoed en gevormd wordt, wat voor het verdere leven van veel nut is. Hierna werd een historisch verslag gegeven van het zestigjarige vereni gingsleven. Door enige leden werden twee toneelstukjes opgevoerd getiteld „Untrouwe leden” en „Dorus Druppel als beklaagde”. Ook de meisjesver. le verde een drietal mooie bijdragen. Een lange rij sprekers kwam als afgevaar digde of oud-lid de jubilerende ver. ge lukwensen. Het programma bood veel afwisseling, waardoor het een zeer goed geslaagde avond genoemd mag worden. Philips reikt in deze dagen onge veer 2200 polshorloges uit aan leden van i het personeel, die tussen 1941 en 1949 Slop, allen tot de doodstraf veroordeeld hun koperen dienstjubileum hebben ge- bij sententie van het Bijzondere Hof te vierd. In de oorlog was het de directie 'Amsterdam. In alle gevallen is de dood- niet mogelijk aan de gebruikelijke ge- straf veranderd in levenslange gevange- woonte te voldoen. nisstraf. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: KON. LANDMACHT: Gesneuveld 12 November: Soldaat D. Brouwer, legerno. 270211154, uit Haskerland (Fr.); Korporaal G. v. d. Eijnden, legerno. 261024192,. uit Valkenswaard (N.Br.). Gesneuveld 1 Augustus, na ver missing: Soldaat A. Hoosten, le gerno. 260717118, uit Veenendaal. KON. NED. IND. LEGER: Geen verliezen. De eindstand voor de prijzen gerekend naar het aantal gewonnen partijen was als volgt: 1. Zondervan, 2. Brandsma, 3. Leeuwen, 4. Meijer, 5. Koppel, 6. Vee man, 7. Veldman, 8. Dijkstra. Van de zijde van een bepaalde ver eniging wijst men ons weer eens op de schromelijke verwarring, welke er hier bij het uitschrijven van vergade ringen, uitvoeringen en andere bij eenkomsten heerst. Het komt her haaldelijk voor dat 2 of 3 vereni gingen op dezelfde avond een beroep doen op bezoek van hetzelfde pu bliek, en onder deze concurrentie lijden dan alle er bij betrokken ver enigingen. Dit euvel ware te vermijden als ver gaderingen enz., welke een zelfde pu bliek trekken, zoveel mogelijk op uiteenlopende data werden gehouden en dat zou kunnen als er een cen traal punt was, waar verenigingen enz. de datum van een voorgenomen bijeenkomst konden bekend maken en inlichtingen vragen of op die da tum ook een andere concurrerende bijeenkomst wordt gehouden. Wij willen hierbij opmerken dat het idee ook voor Sneek niet nieuw is, enige jaren voor de oorlog nam menen wij V.V.V. hier de zaak ter hand en had men een centraal bu reau, maar tenslotte strandde de regeling weer op onvoldoende mede werking. Misschien is men nu wijzer geworden en wel bereid deze medewerking te verlenen, want die moet zo algemeen In bijna geheel West-Europa heerste f zijn verschenen en daarna in Zuidelijke richting te zijn vertrokken. Zondagavond laat werden alle Neder landse vliegtuigen, die in de lucht wa ren gewaarschuwd. En nadat er in Oslo geruchten gingen over een hevige ex plosie die in een voorstad was gehoord, zijn direct alle leden van het Rode Kruis in het district Oslo gemobiliseerd om naar het toestel te zoeken. Met korte golf radio hielden de speurders contact met elkander. De juiste plaats van de ontploffing kon echter uit de berichten die daarover binnenkwamen, niet direct worden vast gesteld. De Joodse kinderen welke aan boord waren gingen naar Noorwegen waar ze in trainingskampen opgeleid zouden worden voor ze zjch bij hun ouders in Palestina gingen voegen. 600 van derge lijke kinderen worden in Noorwegen toegelaten, en een andere Dakota van Aero-Holland heeft Zondag ook 30 van hen veilig naar Noorwegen gebracht. 35 inzittenden. Naar wij hedenmorgen vernamen heeft de PHTFA een bemanning van vier Nederlanders. Er zijn voorts negen en twintig Joodse kinderen aan boord, alsmede twee Zweedse begeleidsters. De bemanning bestaat uit de heren: L. Frouws, gezagvoerder, 31 jaar, wonende te Rijswijk (ZH) A. van der Touw, tweede bestuurder, 34 jaar, eveneens wonende te Rijswijk; M. Westenberg, radio-telegrafist, 28 jaar, wonende te Amsterdam; K. Stukje, boordwerktuigkundige, 31 jaar, wonende te ’s-Gravenhage. De heren Frouws, Westenberg Stukje zijn respectievelijk in April, Juni en Mei van dit jaar bij de Aero Holland in dienst getreden; de heer van der Touw begin 1948. De namen van de kinderen en hun be geleidsters zijn niet bekend. Er werd Maandagochtend nog altijd naar het vliegtuig gezocht. Men achtte het nog mogelijk dat het vliegtuig een noodlanding ergens in Noorwegen had uitgevoerd, in welk geval er nog over levenden konden zijn.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1