Buitenlands overzicht Afdelingsvergadering Friesche Maatschappij van Landbouw Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST i VRIJDAG 25 NOVEMBER 1949 4e JAARGANG No 92 L. KIEZEBRINK Jubileum-Feestavond A.N.L.B. Bioscoopnieuws Veertigjarig bestaan C.N.V. De Sneker veemarkt Gelukkige winnares Kantonrechter te Sneek benoemd Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Tot hoogleraar benoemd Nijverheidsscholen voor meisjes in Friesland KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Jaarvergadering IJsvereninging „Ue Friesche Jeugd” Geschenk bij 75-jarig bestaan Onrust in Frankrijk - Het lot der Italiaanse koloniën beslist Grootgrondbezit in Italië Meiinoar len BH SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: Woensdagmorgen hield de afdeling gezonden van de besprekingen aan sterk van van IJLST. De hoofdprijs van de verlo ting ten bate der Chr. Muziekver. Con- i crdia, een rijwiel, werd gewonnen door mevr. KloostraGiliam alhier. sche staat worden. Nu had Engeland Cirenaica, een der drie delen van Libye reeds eerder tot Mohammedaans rijk onder de Sjeik der Senoessi uitgeroepen en daardoor blijk gegeven de zelfstan- digheidsbeweging der Noord-Afrikaanse volken sterk te steunen. De Fransen vrezen echter dat deze beweging ook gevaren meebrengt voor hun gezag in Marokko, Tunis en Algiers, zodat er met het nodige beleid zal moeten worden opgetreden door de adviesraad welke de commissaris der Ver. Naties voor Libye zal bijstaan bij de voorbereiding van de onafhankelijkheid. Met een aan tal andere landen hebben ook Frankrijk en Engeland zitting in die raad van advies. Tot gewoon hoogleraar in de genees kundige faculteit aan de universiteit te Groningen is met ingang van 1 October benoemd de heer J. G. van der Ven, thans lector. Hij zal onderwijs geven in de prothodonkie. De heer J. G. van der Ven werd in 1910 te Sneek geboren. kunstzinnig standpunt viel „Ehe im Schatten”, een van de eerste na-oorlog- se films, niet tegen. De regisseur Kurt Matzig zocht het niet in de opdringe rige „symboliek”;- door de kracht der beelden zelf, door de contrastwerking in beeld en geluid, komt het zinnebeeldige als het ware van zelf op de bezoeker af. Veel blijft in deze film eenvoudig men selijk en deze film wil niet misleiden. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs I 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. In de jaarvergadering van de federa tie van Nijverheidsscholen voor meisjes in Friesland, te Oldeberkoop gehouden, is mevr. H. C. van den HeuvellGroot- jans uit Sneek als bestuurslid herkozen. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie-adres Dinsdag 22 Nov. hield de IJsver. „De Friese Jeugd” haar algemene ledenver gadering in Hotel Pettinga onder lei ding van haar voorz. de heer S. Oppen huizen, die in zijn openingswoord op merkte, dat het bij de meeste vereni gingen niet meevalt om de leden bij elkaar te krijgen, maar dat de Friese Jeugd hierop een uitzondering maakt, hij is dan ook voor de goede opkomst zeer dankbaar. In het afgelopen jaar heeft er niet veel plaats gehad in ver band met de zachte winter, maar men hoopt binnenkort het vaandel weer eens te kunnen ontplooien bij een rijderij. Spr. hoopt dan weer op de steun van alle leden. In het bijzonder roept hg het wel kom toe aan het bestuur van de zuster- ver. „Friso”, waarmede men jaren op vriendschappelijke voet heeft samenge werkt; spr. memoreert het verlies dat Friso heeft geleden door net overlijden van de secretaris de heer Kortrijk. Hier na volgt voorlezing van de notulen der vorige vergadering en het jaarverslag door de secretaris de heer D. van der Werf, die onder dankzegging worden goedgekeurd. Medegecfeeld wordt dat de organisatie van de kampioenswedstrijd jongens 19491950 aan de Friese Jeugd is opgedragen. Het ledental is van 149 tot 152 gestegen. Een verzoek van de Stichting 19401945 om een toeslag van 5 cent van elke toegangskaart te mogen ontvangen bij de eerstvolgende rijderij wordt ingewilligd, en de voorz. hoopt dat in verband met ’t doei waar om het gaat, nl. voor de verpleging van oud-verzetslieden, er dan een groot aan tal bezoekers op de baan zal zijn, opdat een flink bedrag zal kunnen worden af gedragen. Tot afgevaardigde naar de algemene vergadering .an de Kon. Ned. Schaatsrijdersbond, welke te Zutphen wordt gehouden, wordt de heer H. F. Ringnalda benoemd, die ook de Ijsclub Friso zal vertegenwoordigen. Het finan cieel verslag van de heer P. Olij sloot met een batig saldo van 170.58. Daar de kascommissie, bestaande uit de heren G. S. Hofstra en Th. Pasma, alles in orde had bevonden, werd de penning meester decharge verleend. Tot leden van de kascommissie voor het volgende seizoen werden aangewezen de heren J. Oly Pz. en E. van der Zee. Het aftre dend bestuurslid de heer Jan Wuring werd herkozen. Op voorstel van het be stuur werd besloten dat de eerste rij derij zal zijn voor meisje?, leeftijd 13 14 jaar, de tweede voor jongens 1516 jaar, waaraan tevens verbonden zal zijn het kampioenschap. De heer E. Arema stelde hiervoor een medaille beschik baar. De heer Ringnalda deelde bij punt rondvraag o.a. mede dat het bestuur van de bond van Friese Ijsclubs heeft besloten voor bestuursleden die 25 jaar en langer een functie Lebben bekleed een medaille als onderscheidingsteken beschikbaar te stellen. Na de gebruike lijke verloting, ditmaal vijf eerden, werd de vergadering besloten met het draaien van een door de heer B. Tromp ge maakte film van de kampioenswedstrij den 1948, een rolprent die met volle aandacht werd gevolgd. De voorz. bracht de heer Tromp dank voor zijn belangloze medewerking. Woensdag werd door het personeel der Offsetdrukkerjj Flach N.V. alhier, aan de Directie een tegeltableau aange boden ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van bovengenoemde firma. Het aangeboden tableau geeft weer de sym bolische ontwikkeling van de Drukkerij gedurende deze 75 jaar, en werd ont worpen door de heer A. van Tuinen, al hier. De uitvoering werd verzorgd door Tichelaars’ Klelwarenfabriek N.V. te Makkum. De chef, de heer H. Eppenga, schetste in het kort de oprichting en uitbreiding van de Drukkerij, waarna de onthulling volgde. De heer P. Adr. Flach dankte als oudste lid van de Di rectie voor het aangeboden cadeau. Bij Koninklijk Besluit is tot kanton rechter te Sneek benoemd Mr. J. A. de Jong te Alphen aan de Rijn. Mr. de Jong is tevens benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Leeuwarden. Sedert 6 October 1941 is hij griffier bij het kantongerecht te Alphen aan de Rijn geweest. De installatie heeft Donderdag 's mid dags half vijf plaats gehad. We komen hierop in ons volgend nummer terug. Een algemene waarschuwingsstaking, welke door een aantal Franse vakbon den tegen heden was aangekondigd, ves tigt nog eens opnieuw de aandacht op de sociale moeilijkheden in Frankrijk. Er is een zeer sterke drang naar loons verhoging en opheffing van de loonstop, wegens de toenemende duurte, waaraan de opeenvolgende devaluaties van de frank niet vreemd zijn. En ook op fi nancieel en economisch gebied zijn uit de devaluatie moeilijkheden voortge sproten welke de regering Bidault, steu nend op een zwakke meerderheid in het parlement, welke elk ogenblik kan uit eenvallen als die regering met krasse maatregelen zou trachten de toestand de baas te worden, niet aankan. Men voorspelt dan ook dit kabinet geen lang leven, waaronder men in Frankrijk al het jaar verstaat, dat de voorganger van deze regering, het kabinet Queuille beschoren was. Het dankte dat „lange” leven echter aan het feit dat het de moeilijkheden eer uit de weg ging dan aanpakte. En tenslotte moeten die moei lijkheden toch eens uit de weg geruimd en dat moment nadert en het is de wei nig benijdenswaardige taak van de re gering Bidault na de debatten over de buitenlandse politiek, welke deze week plaats vonden, en waarbij de Duitse kwestie in het middelpunt stond, de eerste stappen daartoe te doen. Men verwachtte tenminste niet dat het kabi net al struikelen zou over de concessies welke de Grote Drie aan West-Duits- land hadden gedaan, waarbij de Franse regering immers al remmend was op getreden, terwijl de Ver. Staten en En geland juist om de wankele positie der Franse regering voorlopig de nodige voorzichtigheid hebben betracht. Een Amerikaans persbericht dat W.-Duits- land zou worden toegestaan een leger van 5 divisies op de been te brengen, werd dan ook haastig van officiële Britse zijde tegengesproken, omdat men wist dat dit de Franse regering, die haar parlement de verzekering had ge geven dat van herbewapening van Duitsland geen sprake is, in ernstige moeilijkheden zou brengen. Het opmer kelijke in de huidige toestand is echter dat juist de politieke zwakheid vars Frankrijk er op de duur aanleiding toe kan zijn dat W.-Duitsland veel sneller een overheersende positie in W.-Europa verwerft dan anders het geval zou zijn. De Ver. Staten wensen nu eenmaal in West-Europa een gemeenschap van vrije landen te scheppen, sterk genoeg om weerstand te bieden aan communis tische overheersing en als het moet in staat met de Ver. Staten samen tegen een Russische aanvaller op te treden. Het is duidelijk dat in zo’n gemeenschap W.-Duitsland thuis höort, en dat zelfs als men het er zonder kon stellen, het toch zou moeten worden opgenomen omdat men niet het risico mag lopen dat W.-Duitsland met Rusland samen gaat zoals na de eerste wereldoorlog werd nagestreefd toen Duitsers en Rus sen het verdrag van Rapallo sloten. Het tempo waarin de Amerikanen hun doel zullen nastreven zal mede afhangen van Frankrijks inwendige kracht; hoe wan- keler de toestand in Frankrijk zal blij ven, met des te meer spoed zal Washington trachten West-Duitsland volwaardig lid van de W.-Europese ge meenschap te maken. Als de Fransen bezwaren maken wijzen de Amerikanen er nu reeds op dat de Ver. Staten hun politieke, militaire en economische ver plichtingen jegens Frankrijk volgens1 Atlantisch Pact en Marshallplan volle dig nakomen, maar vragen zij, wat doet Frankrijk in werkelijkheid om zijn verplichtingen van wederzijdse hulp na te komen. Nog pas hebben de Amerika nen toegezegd 12 Franse divisies van wapenen te voorzien, maar, vragen sommige Amerikanen, kan men van het sterk verdeelde Frankrijk een leger ver wachten waarvan het moreel op even hoog peil staat als het door Amerika verstrekte materiaal? Ongerust over Frankrijks binnenlandse toestand, onte vreden over Engelands aarzeling tussen gehechtheid aan het Gemenebest en de eisen tot samenwerking met het Euro pese vasteland, is er bij aanzienlijke groepen in de Ver. Staten een natuur lijke drang hun kaarten op West- Duitsland te zetten, waar men ook een regering ontmoet die als Washington meer voelt voor de vrije economie dan voor de geleide, waaraan de huidige En gelse regering haar hart heeft verpand. De Fransen koesteren ook al wrevel tegen Engeland èn om de plotselinge devaluatie van het Engelse pond, welke Frankrijk noopte ook weer tot devalu atie over te gaan èn om het feit dat ook h.i. de Engelsen niet genoeg „West- Europees” denken en steeds weer de belangen van hun Gemenebest laten voorgaan. Regeringskringen over en weer hopen intussen dat veel misver stand zal worden weggeruimd bij het bezoek in Maart a.s. van president Auriol aan Londen. Men kan er dan ook eens praten over de wederzijdse ver houdingen in Noord-Afrika. Nu de Assemblee der Ver. Naties een beslis sing over de toekomst van de voorma lige Italiaanse koloniën Leeft genomen is dat wel nodig. Libye zal met late1 dan 1952 onafhankelijk, dus een Arabi- Gedeelte bolwerk met btugje, waar nu I de Prins Hen- I drtkkade ts, ter hoogte van de pakhuizen der a ]ohs. Tromp. I Hier was 8 vroeger de „Boterhoek" g waar deschepen de vaten boter losten I a Sneek van de Friesche Mij. van Land bouw haar algemene ledenvergadering in de bovenzaal van Hotel Hanenburg. Na een openingswoord van voorzitter I. de Boer en het lezen en vaststellen der notulen, kwamen de ingekomen stukken aan de orde. Een hiervan, be treffende de muizenbestrijding, gaf aan leiding tot enige besprekingen, naar aanleiding waarvan besloten werd dat het bestuur zich tot de waterschapsbe sturen zal wenden om hun medewer king te verzoeken bij het onder water zetten van landerijen. Daarbij zal dan tevens gevraagd worden of het nood zakelijk is dat alle landgebruikers daar voor moeten zijn of dat enkele tegen standers de uitvoering ervan kunnen verhinderen. De secretaris, de heer Joh. Koop- mans, deelde mede dat sinds de laatste vergadering in Mei 6 gewone en 4 bui tengewone leden zijn ingeschreven, ter wijl een der leden ook nog een buiten gewoon lid opgaf. Er lopen momenteel de volgende cursussen: een nieuwe land. bouwcursus met 19 leerlingen, een tuin- bouwcursus met 15, drie meikerscursus sen, in samenwerking met de C.B.T.B., met 20, een ontwikkelingscursus met 7, een cursus in motoren- en machine- kennis met 10 en een melkmachine- cursus met 28. Wegens aftreding van de heer S. v. d. Wier Aïberda, die niet herkiesbaar was, werd tot bestuurslid gekozen de heer J. Zandstra, die deze benoeming aannam. De voorzitter dankte de heer Alberda voor zijn grote steun, ook als bureau- houder, aan het werk van de afdeling, waarbij hij de hoop uitsprak, dat hij nog eens in het bestuur terug zal keren. De heer Alberda dankte wederkerig voor het genoten vertrouwen en de pret tige samenwerking met de andere be stuursleden. De begroting voor 1950 werd vastge steld op 734. waarin een post onvoor zien van 59. De heer G. Alberda bracht verslag uit van de algemene vergadering te Leeu warden, waarna tot leden der commissie tot het nazien der rekening 1949 werden benoemd de heren J. Heeringa, H. Bos ma en H. E. Bootsma. Rapport Commissie V eemar k tbelangen. De Commissie ter bevordering de belangen van de Sneker veemarkt heeft indertijd aan verschillende afde lingen der Friesche Mij. een vragenlijst DRYLTS, 23 Nov. Yn ’t Gebou waerd joun foar en troch de leden fan „Mei inoar len” as earste opfierd: „Under ien dak”, toanielstik yn trije bidriuwen, fan Jan Fabricius, forfryske troch Uden Masman. Nei in koart iepeningswurd troch de foarsitter C. Schilstra en it sjongen fan it earste fers fan it Frysk Folksliet, bigoun men al direkt mei it earste bidriuw. It die bliken, dat de spilers der alles op setten hiene, dit swiere stik Onder de knibbel to krijen, hwat hja ek bisünder bést slagge is. Fan bigjin ta oan de ein is er mei great nocht harke. It wie müsstil, en in moatfe kunstjoun. Us eigen ploechje forsoarge de musyk en nei öfrln waerd in for lotting hélden. Van heden t.e.m. Maandag heeft het Amicitia Theater als hoofdnr. „Huwelijk in de schaduw” (Ehe im Schatten). Deze film berust op een his torische episode en is gewijd aan de na gedachtenis van de acteur Joachim Gottschalk, wiens Joodse vrouw een „gevaar” voor hem betekende. Wilde hij blijven werken, dan merest hij van zijn vrouw scheiden. Daarmede zou hij haar prijsgeven aan deportatie. Als enige op lossing ziet hij een andere scheiding, die uit het leven. Hij vergiftigt zijn vrouw en pleegt zelfmoord. Een huwelijk in de schaduw van nazi-terreur, van wan trouwen en angst, een bestaan als dat van de Gottschalks in de jaren van het derde rijk, beleven wij in deze film. Er bljjven ons scènes bij die, omdat zjj niet trachten te verdoezelen, van een ont hullende eerlijkheid zijn. En juist deze taferelen laten ons zien, hoe velen in dat bruine Duitsland zich schuldig maakten aan het kwaad en medeplich tig werden. De goeden zijn hier maar met moeite te ontdekken. En zelfs van De organisatie van de landarbeiders en zuivelbewerkers bestaat volgend jaar vijftig jaar en zij gedenkt dit heug lijke feit met een reeks feestavonden. Woensdagavond was Sneek aan de beurt en traditiegetrouw was Amicitia tot de laatste plaats bezet. Voorname lijk met leden van buiten, die in tal van autobussen waren aangevoerd. Het programma werd verzorgd door „De Ghesellen van den Spele”, die de aanwezigen met de vlotte en pittige feestrevue „Vooruit met de schuit” de gehele avond prettig hebben bezig ge houden. Conferencier John van Elburg had spoedig contact met het publiek, terwijl ook de andere leden van het ge zelschap, Annie van Elburg, Corrie van Beek, Jan Koopmans, Sasha Tamari- noff en Terry Backers zowel met hun individueel, als gezamenlijk optreden in tal van sketches, een welverdiend suc ces oogstten. Het was kleinkunst van de eerste rang en de bezoekers staken hun tevredenheid niet onder stoelen en banken. Vanzelfsprekend ontbrak het propa gandistisch woord niet. De voorzitter van de Federatie Sneek, de heer Bak ker van Spannum, en de bondsvoorzit ter, de heer J. Lageveen, wezen de le den in pittige toespraken, niet alleen op de bereikte resultaten in de afge lopen vijftig jaren, maar ook op de fou ten die velen van hen in hun kortzich tigheid nog altijd begaan. De heer La geveen vooral deed een hartstochtelijk beroep op deze leden om hun houding te herzien. Voorts wekte hij de ongeorga niseerden op zich bij de A.N.L.B. aan te sluiten, terwijl hij de jongeren aan spoorde zich voor te bereiden op de moeilijke taak, die hun straks wacht wanneer zij het werk der ouderen moe ten overnemen. het iedere Dinsdag aanwezig zijn van een Inspecteur voor de keuring van het Stamboek, verplaatsing van de markt naar Woensdag waardoor meer Hol landse kooplui verwacht worden, het t.b.c.-vrij maken van de markt en het overkoepelen van een gedeelte van het terrein voor het duurdere vee. Vooral de t.b.c.-vrije markt maakte de tongen los. De commissie, aldus de heer Nauta,. heeft dat ook in haar rap port aanbevolen, maar zou het toch voorbarig achten daar direct toe over te gaan. Waar zouden de reageerders dan naar toe moeten Allemaal naar het abattoir, was de mening van de voorzitter die van oor deel is dat zulks in Friesland heel goed mogelijk is. De heer Heeringa wilde echter op Leeuwarden wachten. Zolang Leeuwarden het niet doet, aldus spre ker, krijgt Sneek er schade van als het hier we) gebeurt. Het resultaat was tenslotte dat de vergadering zich met grote meerderheid uitsprak voor een zo spoedig mogelijke invoering van een t.b.c.-vrije markt te Sneek, welke uitspraak aan het rapport zal worden toegevoegd. De gevraagde overkoepe ling stuit voorlopig af op de hoge kosten. i met verzoek deze door een commissie uit de afdeling te laten be studeren en beantwoorden. Voor de afd. Sneek bestond deze commissie uit de heren S. v. d. Wier Alberda, R. Sie- perda, J. Nauta en F. Doting, van wie de heer J. Nauta als rapporteur optrad. Op de vraag of de Dinsdag geschikt wordt geacht als marktdag of dat er voorkeur voor een andere dag bestaat, antwoordde de commissie dat de histo risch gegroeide Dinsdag ongewijzigd dient te blijven. De handel en het ver keer zijn er ook op ingesteld en boven dien is het voor de exporteurs en sla gers van groot belang dat de markt op een van de eerste dagen van de week gehouden wordt. De inrichting van de markt is vol gens de commissie goed. Toch zijn er wel speciale wensen, o.a. het aanbren gen van een flinke heuvel voor in- en uitladen, wat een belangrijke verbete ring zou zijn, en het inrichten van een parkeerplaats voor de luxe auto's van da marktbezoekers. Betreffende het aan- en afvoer systeem van thans was de commissie van mening dat het aanbeveling zou verdienen tijdens de aanvoer van het vee het andere verkeer langs de Sta tionsstraat stop te zetten, terwijl het verder gewenst zou zijn enige balies, vroeger in gebruik bij de Centrale, op te ruimen, ten behoeve van het parkeren van veeauto’s. De veestalling, die niet veel meer te betekenen heeft, ligt op het terrein van de gemeentelijke bemoeiing. Een weekmarkt in de stad met stal letjes enz. wordt door de commissie aanbevolen omdat dit mensen trekt, terwijl zij bovendien van oordeel is, dat er speciale maatregelen geno men moeten worden oin de aanvoer van vee te bevorderen omdat de markt daardoor ook meer kopers zai trekken. Een van de middelen daartoe is het plaatsen van advertenties in de land bouwbladen en in de kranten die in het zuiden van ons land verschijnen, terwijl ook in overweging wordt gegeven een jaarmarkt te houden, bijv, een speciale lammerenmarkt in Mei. De verkoop van landbouwwerktuigen op de markt tenslotte wordt eveneens wenselijk geacht, mits de handel en het vlotte verkeer over de markt er niet door benadeeld wordt en de uitstallingen binnen de balies blijven. Dit rapport leidde tot uitvoerige be sprekingen, waarbij gepleit werd voor In aansluiting op het 40-jarig bestaan van het Christelijk Nationaal Vakver bond, dat deze zomer in Utrecht werd herdacht, heeft de Chr. Besturenbnd te Sneek een C.N.V.-Familie-avond geor ganiseerd. Medewerking wordt verleend door „Hilversum’s Kleinkunst-Ensem- ble” bestaande uit: Kees Deenik, Lies- beth van Barneveld, Vera van Assen, Rijk do Gooyer, Johan Bodegraven en Marinus Voorberg, allen welbekend uit da programma’s van de Chr. Radio vereniging. Het belooft een prachtige avond te worden. Men leze de adverten tie in dit blad. Wat de andere Italiaanse koloniën betreft: Somaliland komt voor een pe riode van 10 jaar onder Italiaans be heer, over Eritrea werd de beslissing tot het volgend jaar uitgesteld. De Rus sen hebben in de Assemblee de „ver kaveling” van Italië’s vroeger kolo niaal bezit gehekeld en alleen in het be. lang der koloniale mogendheden ge noemd. Zij hebben echter nauwelijks recht op het uiten van dergelijke kri tiek. In de door de Ver. Naties nu ge nomen beslissing ligt in ieder geval de strekking de vroeger door Italië over heerste volken geleidelijk vrij te ma ken, terwijl de Russen hun eigen buur staten, die vroeger vrije landen waren en tot de rij der beschaafde volken be hoorden, thans tot volledige knecht schap brengen. De bekende deskundige op buitenlands politiek gebied dr. M. van Blankestein zegt b.v. dat de benoe ming van maarschalk Rokossofski tot Pools dictator, Polen eigenlijk een Rus sisch militair gouverneur naar het mo del van de tijd toen Polen nog tot het keizerlijke Rusland behoorde, heeft ver schaft. De haat van het Poolse volk tegen de Russen is dan ook groter dan ooit, zegt dr. van Blankestein. Men kan zich dan ook begrijpen, dat de commu nistische regering die deze bevolking in toom moet houden, een schrikbewind uitoefent. Het heeft nu weer een Frans hulpconsul uit Szczecin (het vroegere Stettin), zekere Robineau gearresteerd, die zou hebben gespionneerd en een aan tal medeplichtigen hebben verraden. Die medeplichtigen zullen wel Poolse burgers zijn, die „uitgezuiverd” moeten worden. De Franse regering heeft wel geprotesteerd tegen deze arrestatie van een harer onderdanen, maar ze kan weinig meer doen. Om echter nog even op de Italiaanse koloniën terug te ko men. Nu deze voor het grootste deel aan Italiaans beheer worden onttrok ken, is ook de kans dat Italië nog grote aantallen van zijn bevolking naar Noord-Afrika kan doen emigreren waarschijnlijk verkeken. En dat ver zwaart het probleem van de Italiaanse overbevolking ook al weer. Er heerst werkloosheid, terwijl het Zuiden talloze landloze boeren kent. Dit is een pro bleem op zich zelf, nl. dat van het grootgrondbezit. De boeren beginnen de laatste tijd, nadat de regering haar landhervormingsplannen te lang had uitgesteld omdat ze het onderling er niet over eens was, de zaak zelf in han den te nemen en landerijen te bezetten en die beweging grijpt snel om zich heen. Vorige week heeft de regering nu inderhaast een wet ingediend tot ont eigening van 45000 H.A. land in Cala- brië, waarvan de helft in handen was van slechts 4 eigenaren! Er zullen zich nu 5000 boerenfamilies op die 45000 H.A. kunnen vestigen en het land in tensief kunnen bewerken. Het Ameri kaanse bureau voor de Marshallhulp aan Italië erkent het grote belang van deze kwestie voor het Italiaanse volk. Daarom zal ook het probleem van de watervoorziening, waardoor dergelijke landerijen alleen vruchtbaar kunnen worden gemaakt, nu met Marshall-steun worden aangepakt. Voorlopig zullen 2.2 millioen H.A. in Zuid-Italië onder het verbeter-plan vallen. Men pakt dus nu de zaak fors aan. Niet in het kader van de Marshallhulp, maar in dat van steun aan achterlijke landen vallen de pogin gen van Perzië om de Ver. Staten meer bij de ontwikkeling van zijn bodemrijk- dom te interesseren. De sjah van Perzië pleegt daarover zelf overleg in de Ver. Staten, die ook wel belangstelling voor de zaak hebben, gezien de petroleum- rijkdom van dit gebied en de ligging bij Rusland. De Engelsen hebben hier al belangrijke petroleumbelangen en het is nogal zuur voor hen dat de Ver. Staten nu bij de Perzen meer in tel zijn dan zij zelve. Het verzoek der Chinese commu nisten aan de Ver. Naties om de Chine se nationalistische delegatie bij de Uno niet meer als vertegenwoordigster van dat land te erkennen, was verwacht en zal nog wel tot heel wat discussie aan leiding geven. Vraagpunten. Het hoofdbestuur heeft de afdelingen weer drie vraagpunten ter bestudering toegezonden, resp. over de beperking van de seizoenarbeid in de landbouw bedrijven, de verbetering van het hoef beslag en van het smidswerk voor het landbouwbedrijf en de instelling van uit sluitend t.b.c.-vrije weekmarkten. Hiervoor werden de volgende com missies benoemd: Vraagpunt I: de he ren P. Falkena, J. Koopmans en Sj. Douma; Vraagpunt II: de heren P. J. de Boer, H. P. Andela en M. Reitsma; Vraagpunt III: de voorm. commissie van Veemarktbelangen, voornoemd. Na voorlezing der agenda van de algem. vergadering te Leeuwarden, welke geen aanleiding tot bespreking gaf, werd tot afgevaardigde naar deze vergadering benoemd de heer G. Alber da en tot plaatsvervanger de heer H. P Andela. Bij de rondvraag werd do verlaging van de meikaas gecritiseerd, evenals de heffing op kaas. Betreffende het eerste was de voorzitter van mening dat alle afdelingen achter het hoofdbe stuur, dat reeds geprotesteerd heeft, staan, maar dat aan de andere kant ge tracht moet weiden de kostprijs zo laag mogelck te maken en te houden. Vóór de rondvraag aan de orde xwarn hield de heer T. Boersma te Leeuwarden een inleiding over „Ver eenvoudiging van het stelsel van sociale verzekeringen”, waarop we in het vol gend nr. terugkomen. -i t'Ij tW I I 'j

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1