1 Aankomst van St. Nicolaas te Sneek r Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST lÉW O f INSTALLATIE VAN DE NIEUWE KANTONRECHTER Jtdu^ent^oadöcfbaf) t INGEZONDEN WMetntüia W31 DINSDAG 29 NOVEMBER 1949 4e JAARGANG No 93 L. KIEZEBRINK IS® Geweldige belangstelling ia on Mienskip Snits Houtfykkunst I Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD -- KLEINZAND 7 - Telef. 2872 STUDIEKANSEN VOOR JONGE BOEREN IN V. S. Veertig jaar geleden werd de vereniging Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Sneek opgericht I dankbaar en aan ’t wuiven kwam Schier geen einde De belangstelling was enorm. Burgemeester Rasterhofï, die uitstedig was, arriveerde nog tijdig en riep St. Nicolaas het welkom toe ten overstaan van het gehele Dagelijks Be stuur. St. Nicolaas vertelde aan de burgemeester dat hij in IJlst had over nacht en nu in Sneek voor velen een kleine attentie had meegenomen, ook voor de burgemeester zelf. Deze kr. eg dan een kistje sigaren, waarvoor de bur gervader hem wel zeer hartelijk dankte. Sint Nicolaas vroeg de burge meester of deze voor ’t komende jaar nog een bijzondere wens had waarop de ze antwoordde dat hij gaarne vele wo ningen zou ontvangen, doch aan dit ver zoek kon Sint Nicolaas jammer genoeg niet voldoen. Hij hoopt hier spoedig in te burgeren Bioscoopnieuws ta T SNEEKER NIEUWSBLAD VRIJDAGS. Redacteur: Nicolaas op de Marktstraat. De aankomst van St. e dankbaar dat het H. M. woord 5 5 mr. 5 5 de Jong en dankte Advertentieprijs 1 5 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs I 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. 15 15 15 Geachte redactie, Naar aanleiding van het stukje van „Opmerker” in uw vorig nr. merk ik Redactie-adres N 5 i. 5, e In 1950 zal opnieuw een beperkt aan tal jonge boeren en landarbeiders tus sen 20 en 35 jaar een studiereis door de Verenigde Staten van Amerika kunnen maken. Deze reizen worden goeddeels of geheel door de E.C.A. gefinancierd. Deelnemers zullen naar draagkracht tot de kosten moeten bijdragen. De reizen worden georganiseerd door de organisa tie voor technische bijstand aan de lan den, die Marshallhulp ontvangen. Er zijn reeds enige aanmeldingen van gega digden bij de landbouw-organisaties ont vangen. Men kan kiezen in welke types bedrijven een plaats wordt gewenst. Amicitia waar dr. H. de Greve sprak over Open bare Leeszalen op uitnodiging van een voorlopig comité onder voorzitterschap van dr. L. Hertzberger, dat zich ten doel stelde hier een openbare leeszaal te stichten. Na de rede gaven zich een veertigtal aanwezigen als lid op, waar op het comité besloot als voorlopig be stuur de taak die oprichting ter hand te nemen te aanvaarden. Dit voorlopig bestuur bestond toen uit dr. Hertzber ger, mej. Alma, ds. va Papenrecht, ds. Dethmers, dr. Th. Dokkum, ds. G. Hor- reus de Haas, ds. Koopmans, ds. de Muinck Keyzer, ds. G. A. Wumkes, mej. P. Nieuwenhuis en de h.h. A. Brouwer, J. Kraak, O. Kuipers, G. Leffertstra en Johs. Schijfsma. Als vrucht van hun werk ontstond hier de thans zo bloeien de Openbare Leeszaal. Verschijnt DINSDAGS en Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink 8. Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) dat u hier als een goed, ervaren rechter zult op mogen wij ons gelukkig prijzen, aldus spr., dat wij kunnen vertrouwen dat u de mensen van het platteland kent. Sneek is nl. een platteland. -kantonge- recht, en daarom verheugt het ons dat u het kantonrecht aan ene, en de no den en behoeften van het platteland aan de andere kant kent. Een Kantonrechter moet nl. niet alleen een knap man zijn, maar bovenal ook een wijs man, die de mensen kent en hun orr standigheden, en gevoel voor het recht heeft. Wij hopen en vertrouwen dat u aan deze eisen van het kantonrechterschap zult voldoen, want dat is het mooie van het kanton rechterschap, dat het contact geeft met het volk en de rechten en verplich tingen var de enkele mens, van het individu. Dat mag ook wel eens worden gezegd in deze tijd waarin de rechten de enkeling vaak worden verdron- door de rechten van de gemeen- De Lcinbou-Jongerein-Mienskip trof it net mei it waer op har twadde gear- komste yn de rige: „It folk en de kunst”. It lette guon bisikers lykwols net om der in üre om to fytsen. De stêdman krüpt efter de kachel, it boere- folk fytst yn rein en wyn wit hwer sanne wei nei Snits. Dêr sit kriich yn dy minsken en as de sprekker fan de joun, P. Oostenbrug fan Koatster- mounle en it warbere bistjür fan de Foriening foar Folkskunst yn Fryslan harren sin krigen, dan leine dizze lju harren ta op it leverjen Jan folkskun- stich wurk mei like folie kriich. Oosten brug gie de skiednis fan it houtbisnijen nei en neamde it like kid as minsken. It is fan alle tiden en alle streken. De Inca’s yn Süd-Amearika pielden der mei, yn Australië en China, er. Ynje net to for- jitten oeral fynt men it. Yn Europa soe. men it yn Noardlik en Südlik snijwurk fordiele kinne nei de motiven. Yn it Noarden binne dy mear stilearre as yn it Suden. As Fryske motiven neamde er it fügeltsje, blomke ensfh. De hear v. Slooten fan Ljouwert, bistjürslid fan de F.A.F. fortelde eat fan de eftergroun fan it wurk, sa’t dit op ’t heden wer dien wurdt. Yn in forflakjende wrald wol men de jongerein wer bringe ta skeppend wurk. Dr. Bohmers, archeo- looch te Bütenpost joech motiven, Oos tenbrug learde de praktyk oan en sa krige men in rountsje „De Ikelbeam” fan houtsnijers yn dy kontreijen. De earste motiven wurde jown, letter lelt elk syn eigen stimpel der op. Sa wurdt it dus gjin neibouwen, mar eigen üt- wurkjen. Oostenbrug hie gans wurk- stikken fan syn rountsje en fan himsels meinommen ü.m. in bólebakje, tafel- buordtsjes, naeibakken, kistjes. Hja ha al gfi.ns snijd en kinne amper tsjin de bistellingen oparbeidzje. It wurk haget de lju tige. Men wol nou fan de kant fan de F.A.F. bisykje op oare plakken ek minsken oan it wurk to krijen, net om de wraid der mei fol to pompen mar om de minsken de freugde fan it selsdwaen wer to jaen. Foarsitter Hee- ringa hope op better waer op de 8e De- simber as mefr. Smit oer nu'lekunst en weevjen te praten komt. Sinteklaes ris freegje! aan God zo’n belangrijke plaats en zo’n verheven taak heeft toegewezen, en dat zo vaak door ons en door het leven wordt miskend en dat geen gelegenheid krijgt de diepste roerselen van ons be staan bloot te leggen. Waarom luisteren wij niet naar die stem en waarom vertrouwen wij niet op dit kompas? Alleen het hart kan de liefdestralen opvangen van het grote hart, het hart van onze Verlosser, waar naar het onze geschapen is. Liefde is voor Christus de grondslag van heel Zijn bestel en de wereld is het brandpunt van Zijn liefde, heden, mor gen en altijd. Men versta mij wel: hier is geen spra. ke van liefde zoals zij is van mens tot mens, maar van heilige, opofferende liefde, die alles aandurft om het bestwil van haar of nem die zij helpen en redden wil, ja zelfs ook in het opleggen van een kruis en beproeving, omdat zij de kracht kent van te zijn wat zij is”. In het slot van haar toespraak noem de H.K.H. het een gelukkig verschijnsel, dat er een hunkering is en toeneemt naar een grotere geestelijke eenheid en naar opheffing van wat ons verdeeld houdt. Dezer dagen was h't 40 jaa^ geleden dat de Ver. Openbare Leeszaal en Bi bliotheek alhier werd opgei icht. Op Zaterdag 20 November 1909 werd in een vergadering gehouden Nadat de grijze kindervriend en Zwarte Piet een kopje tÈee hadden ge dronken en nog even een gezellig praatje met de aanwezigen hadden ge maakt, dankte de heer de Vries de Sint namens de burgerij en de jeugd voor zijn komst. „U hebt wel een lange reis moeten maken, zei spreker, maar u is nog een keurige, krasse oude baas en wij hopen allemaal dat u het volgende jaar terug koi Ook vinden wij het pretttig dat u de ouden van dagen en het ziekenhuis niet hebt vergeten. „Bij leven en gezondheid wil ik het volgend jaar graag weer komen”, antwoordde St. Nicolaas, die daarna met de burge meester, de wethouders en de bestuurs leden van de Ver. van Sneker Zaken lieden naar de Wijnberg wandelde, waar men nog een tijdje gezellig bijeen was. Hier deelde Sint Nicolaas o.a. mede dat het hem tijdens zijn rijtoer bijzonder was opgevallen met hoeveel zorg de Sneker winkeliers hunne etalages in gereedheid hadden gebracht. Het kon niet anders of het zou de kooplust op wekken. Ook had hij grote bewondering voor de wijze waarop het gemeentebe stuur de zaken weet aan te pakken. Sneek had sinds zijn vorig bezoek grote verbeteringen ondergaan en de heilige wees daarbij op de Balthusb" de brug bij de Waterpoort en het aanleggen van trottoirs in de binnenstad. De argeloze oude heer was het blijk baar ontgaan, dat een paar heel stoute jongens tijdens de rijtoer „ouwe roek” naar hem hadden geroepen, maar wel was het hem opgevallen dat de kinde ren na de zang hun programma’s ver scheurden en op straat wierpen, daar door een Zaterdags-schone Marktstraat bevuilend. Een zonde, welke hij ditmaal nog door de vingers zal zien. Na een vacature die langer dan een jaar geduurd heeft, heeft het Kanton Sneek weer een eigen Kantonrechter ge kregen, Mr. J. A. de Jong uit Alphen a. d. Rijn, die Donderdagmiddag is ge ïnstalleerd. Deze installatie, die door de wnd. kantonrechter, mr. A. W. Haan, in een buitengewone zitting geschiedde, werd door tal van autoriteiten en be langstellenden bijgewoond, o.a. weth. Boeijenga, loco-burgemeester, burge meester Tjaberings van Wymbritsera- deel, diens collega van Douwen van Do- niawerstal, de heer Kooistra, korpschef van de Gemeente-politie, mr. Cornells, mr. van Bottenburg cn mr. Mulder uit Heerenveen, de Sneker notarissen Zijl- stra en Feddema en hun Bolswarder ambtgenoot Bruinsma en de heer H. Wind, lid van de Pachtkamer. Ook mevr, de Jong was bij de plechtigheid aanwezig. Nadat de Griffier, mr. Westerink, het benoemingsbesluit en de beëdigingsacte (mr. de Jong werd in Leeuwarden be ëdigd) had voorgelezen, verklaarde Mr. A. W. Haan mr. de Jong geïnstalleerd als Kantonrechter te Sneek. En daar na had de zitting eigenlijk wel gesloten kunnen worden, zoals mr. Haan op merkte, want, zei hij, ik heb al eens eerder mogen zeggen dat de installatie tot Kantonrechter zeer kort kan ge schieden. Ik wil dat echter niet doen, want het is mij een behoefte u, mijnheer de Jong, vanaf deze plaats van harte woorden van welkom toe te roepen. Die zal ik uit de aard der zaak niet kunnen baseren op de grote mate van kennis en ervaring die ik van u heb, maar op het vertrouwen kundig en treden. Spr. was heeft behaagd met deze benoeming de vacature te vervullen die sedert De cember van het vorig jaar bestaan heeft, en bovendien stemde het hem tot grote dankbaarheid dat Sneek nu weer van een eigen kantonrechter kan spre ken. Er heeft wel eens iets anders ge dreigd, nl. dat men in Den Haag van plan was het Kantongerecht in de tweede stad van Friesland op te heffen, wat gelukkig niet is geschied. Hij wees er vervolgens op dat mr. de Jong als ’t ware erfelijk belast is met het kantonrecht. Zijn vader was nl. ja- ren lang kantonrechter in een platte- lands-kanton, en zelf was hij vele jaren griffier van een Kantongerecht, en dus Wegens bijzondere omstandigheden heeft het Amicitia Theater Dinsda 29 November geen voorstelling, zodat al leen Woensdag 30 November daar als hoofdfilm draait „Vertwijfelde Liefde”. Na de overgetelijke film „The lost weekend”, die de ondergang van e'”’ aan de drank verslaafde man tekent, be licht één van Hollywood’s meest be faamde producers, Walter Wanger, nu hetzelfde probleem vanuit de „vrouwelij ke hoek”. „Vertwijfelde liefde” doet ons namelijk de tragische leven .gang zien van een vrouw, die dreigt aan de drank ten onder te gaan. Dank zij het feit, dat deze vrouw een kind heeft, waardoor zij toch nog een levensdoel vindt, is het einde van deze film hoopvoller dan dat van „Lost Weekend”, Prinses Wilhelmina heeft Zondagmid dag om twaalf uur een radioboodschap over de Advent gericht tot de gehele wereld. De Wereldomroep zorgde voor verspreiding in verschillende talen. Het onderwerp van prinses Wilhelmina was „Advent”. „Advent”, zo sprak H.K.H., „is een tijd om ons te bezinnen op de onbe grensde mogelijkheiden die God ons biedt, mogelijkheden voor ons, zoals zij ons tegemoet treden in de komst van Christus als onze Redder en Verlosser. Niet omdat deze voorbereiding zich ieder jaar herhaalt, niet als sleur, want zij is geestelijk een noodzaak in de tijd waarin wij leven. De mens is afgedwaald van de ge bedsgemeenschap en het wandelen met God, als ziende de Onzienlijke. Als hij temidden van de grote nood van onze tijd geen oplossing of uitkomst ziet, keert hij tot zichzelf in en gaat zijn kleinheid en machteloosheid gevoe len; dan volgt een waarachtig zoeken en trachten te grijpen, wat hij nog niet of maar voor een deel bezit. Hierop geeft Kerstmis antwoord. Als ik thans tot u een ogenblik wil spreken over „Vrede”, dan is het wel zeer duidelijk dat ik hiermede uitslui tend op het oog heb de innerlijke vrede. En als ik hierover begin, dan daagt vanzelf voor onze geest een lange weg op, die diep door de mens heengaat, dwars door zijn spanningen en strijd, door heel de geestelijke crisis en de ver warring van onze tijd heen; in één woord, dwars door de verwording van mens en maatschappij. Tot het ogenblik aanbreekt dat die weg al hetgeen wij hier noemden beneden zich laat en op stijgt tot die hoogten, waar die vrede heerst die noch onrust, noch onvrede kan verstoren en ons bekwaamt en kracht geeft alles aan te kunnen, alles wat op ons levenspad komt. Op deze gang kunnen denken en ver stand niet het kompas zijn. Alleen het hart kan dit spoor vinden en volgen tot het einddoel is bereikt. Dat hart waar- Namens het Gemeentebestuur van Sneek en de omliggende gemeenten wenste wethouder Boeijenga (burge meester Rasterhoff was verhinderd) mr. de Jong van harte geluk met zijn be noeming, en heette hij hem hartelijk welkom in Sneek en in het kanton Sneek. Inderdaad waren wij bevreesd, aldus spreker, dat deze plaats niet weer zou worden vervuld, maar gelukkig is dat toch weer geschied, en nu hopen wij maar dat u zich spoedig in Sneek en omgeving thuis zult gevoelen. Het is een hele sprong uit het midden van Zuid-Holland naar de Zuidwesthoek van Friesland, en u zult eerst aan de aard van het Friese volk moeten wennen. Dat is vaak wat stug en terughoudend, maar wanneer het u mag gelukken tot de ziel van dit volk door te dringen, dan zult u het zeker waarderen, omdat het gevoel heeft voor recht en ore’e. Ook hoop ik, dat u zich niet zult opbergen achter uw bureau, maar dat u zich midden tussen het volk zult plaatsen, want wanneer er tussen de rechterlijke macht en het volk een goed contact bestaat, zal dat beide ten goede komen. Hierna voerde nog een lange rij van sprekers het woord. Mr. Kuipers, hoofd van het Parket te Leeuwarden, sprekende namens het Openbaar Ministerie, was vooral ver heugd over de mededeling van mr. de Jong dat hij hier langer dan een jaar hoopt te blijven en bestreed de mening dat niet-Friese ambtenaren hier niet welkom zouden zijn. Ook hij hoopte en Sint Nicolaas en Zwarte Piet hebben gedurende hun reis van Spanje naar Nederland de laatste dagen met zeer slecht weer te kampen gehad. Vooral Donderdag en Vrijdag was het niets dan regen en mist, waardoor hun tocht zeer werd bemoeilijkt. De Sint had zich dan ook wegens oververmoeidheid genood zaakt gezien de reis te onderbreken en daarom had hij het stedeke IJlst geko zen om daar te overnachten. Vandaar is hij Zaterdagmiddag onder grote belang stelling van de Ulster jeugd vertrokken naar Sneek. Het bootje van de veerdienst IJlst Sneek viel de eer te beurt hem naar Sneek te brengen. Zijn schimmel had hij vrijaf gegeven want ook zijn trouwe viervoeter had het de laatste dagen verre van gemakkelijk gehad. Bij de gasfabriek aangekomen begaf het Sne ker Muziekcorps aan boord. Met kwistige hand deelde de grijze Heilige aan de muzikanten sigaretten uit, een attentie die onmiddellijk werd beant woord met het spelen van Sint Nicolaas- liedjes, die door de duizenden kinderen en ouders die aan de kaden van Geeuw en Kolk waren verzameld luide werden meegezongen. Nadat het bootje enige malen de Kolk was rondgevaren, wat het publiek zeer waardeerde, werd ge meerd aan de Lemmerweg. Hier werd Sint Nicolaas hartelijk toegesproken door het bestuur van de Vereniging van Sneker Zakenlieden, waarvan de goed heilig man de eerstkomende dagen de gast zal zijn. Zoals bekend zal de Sint Dinsdagmiddag om 4 uur een rijtoer door onze stad maken, en zullen er tal van attracties plaats vinden. Die dag zal er tevens volop muziek zijn. Nadat velen Sint Nicolaas de hand hadden ge drukt begaven Sint en Piet zich naar een gereedstaande landauer. Een aardi ge geste was het dat Sinterklaas ook de paarden die zijn schimmel vervingen, niet had vergeten, en een doos kostelijke biks (veekoekjes) voor da dieren had medegenomen. Met het Stedelijk Mu ziekcorps voorop ving nu de glorieuze optocht door de stad aan. Met glinste rende oogjes staarden de kinderen naar het hoge gezelschap en luide werd er gejuicht door groot en klein. Langs het Ziekenhuis, Thabor en Tehuis voor Ouden van Dagen werd vervolgens gereden en hier en daar pepernoten ge strooid. Op de Marktstraat aangekomen besteeg Sint Nicolaas het bordes van 't Stadhuis, waarvoor leerlingen van de openbare scholen ondar leiding van meester Doodkorte en geassisteerd door het Sneker Muziekcorps hem Sint Nico- laasliedjes toezongen. De Sint was zeer van gen schap. Vervolgens wenste mr. Haan ook mevr, de Jong van harte geluk met deze benoeming, waarna hij eindigde met de wens uit te spreken dat mr. de Jong zijn functie lange tijd en tot volle bevrediging zijnerzijds moge uitoefenen. De zitting werd hierna voor korte tijd geschorst. op mijn beurt op, dat daarin wel een zeer formeel standpunt wordt ingeno men. Omdat het Gr. Kruis voor wat zijn consultatiebureaux betreft, gesubsidi eerd wordt onder voorwaarde dat van de diensten van deze bureaux ieder ge bruik moet kunnen maken, zou men geen verplichtingen jegens het Gr. Kruis hebben als men deze bureaux bezoekt. Formeel is dat juist en totaal onbemid- delden kan geen verwijt gemaakt wor den als ze van dat formele recht ge bruik maken. Maar zij, die niet tot deze categorie behoren, zouden toch moeten inzien, dat er naast een formeel, ook een moreel recht is. De subsidies zijn in genen dele voldoende om de kosten van het zo nodige en nuttige, en zich steeds uitbreidende, werk van het Gr. Kruis ten bate der Volksgezondheid te dekken. Daarom heeft het zeker recht op finan ciële steun van degenen, die op een of andere wijze van dat werk profiteren en t, t het geven van die steun in staat zijn. Anders maakt men zich aan „klaplopen” schuldig wat m.i. ook nogal te vaak geschiedt bij die andere instel ling, welke „Opmerker” vermoedelijk op het oog heeft, nl. de Leeszaal. Ook deze wordt bezocht door nog al te veel men sen, die er kosteloos komen lezen, en als lid behoorden toe te treden. Door deze beide verenigingen te steunen kan men zijn waardering voor „particulier initia tief” nu ook eens niet alleen in woorden doch ook met daden uitdrukken. OPMERKER II. De heropening geschiedde door mr. de Jong, die nu de plaats van mr. Haan had ingenomen, en in de eerste plaats dank bracht aan H. M. de Koningin voor het in hem gestelde vertrouwen, als mede aan de Officier van Jusntie en alle andere autoriteiten die de hand in zijn benoeming hebben gehad. Het is steeds mijn bedoeling ge weest, aldus vervolgde spreker, kanton rechter te worden in een plattelands- kantongerecht, want ik heb steeds ge zien en begrepen hoeveel een kanton rechter kan doen als hij zijn taak met mensenkennis en wijsheid ™-, Want hoewel voor een Kantongerecht geen grote zaken worden behandeld, is de verantwoordelijkheid van de kanton rechter toch uitzonderlijk zwaar, want voor de eenvoudige mensen zijn het dik wijls toch zaken waar grote morele be langen mee gemoeid zijn. Daarom is het van zo groot belang dat de kanton rechter een open oog heeft voor en op de hoogte is van alles wat er leeft in zijn kanton, en zo jammer dat de rege ring zoveel plattelands-kantongerechten heeft opgeheven. Spr. kon zich daarom ook volkomen de angst van de Snekers begrijpen dat ook dit kantongerecht zou verdwijnen. Aan de andere kant valt het echter toe te juichen dat de regering besloten heeft de kantonrechters van het platteland voortaan meteen te be noemen tot plaatsvervangers in de grote steden, zoals spr. in Leeuwarden. Ik hoop, aldus vervolgde spreker, dat ik hier in Sneek spoedig zal inbur geren en ook iets kan zijn voor de mensen buiten mijn ambtelijke functie, en verder hoop ik op aller medewerking en de steun die de kantonrechter nodig is, in de eerste plaats van de griffier en het Openbaar Ministerie. Spr. richtte tot slot een persoonlijk tot zijn vriend van Douwen, waarmee hij indertijd jaren heeft mo gen samenwerken en hoopte, na voor lopig als waarnemend kantonrechter in Leeuwarden werkzaam te zijn, spoedig al zijn krachten aan het Kantongerecht Sneek te kunnen wijden. vertrouwde op een prettige samenwer king. De Griffier, mr. Westerink, bood na mens de griffie en zijn personeel de ge lukwensen aan. Er komen grote mannen uit Alphen a. d. Rijn, aldus spr. Haar burgemeester werd benoemd tot burge meester van de residentie en u tot kan tonrechter in dit kanton. Daarom heb ben wij grote verwachtingen van u en hopen dat u spoedig uw werkzaamheden hier zult kunnen aanvangen. Namens de balie bood mr. van Bot tenburg de gelukwensen aan. Uw voortvarendheid (na uw beëdiging in Leeuwarden is nog geen week verlopen) wordt zeer op prijs gesteld en spr. fe liciteerde mr. de Jong er mee dat hem de eer te beurt is gevallen benoemd te worden tot de hoogste rechterlijke uitoef*7t functie in Sneek, waarbij bij het ver trouwen uitsprak dat de samenwerking tussen hem en de balie goed zal zijn. Spr. deelde tenslotte mede dat zij hadden gemeend door een eenvoudige bloemenhulde een enigszins feestelijk cachet aan deze gebeurtenis te moeten geven, welke bloemen mevrouw, naar hij hoopte, ook voor haar huis zou wil len accepteren. (Mevrouw stemde hierin gaarne toe voor de attentie). De heer H. Wind voerde het woord namens de Pachtkamer. Er leeft een zeer vreedzame bevolking in de Zuid westhoek van Friesland, aldus spreker, wat ook uitkomt in het zeer kleine aan tal pachtzaken in dit kanton. De bevol king zal u daarom erg meevallen en ik hoop ook dat u hier enkele jaren in Sneek in een prettige samenwerking met de Pachtkamer zult mogen werken en dat ook de persoonlijke verhoudin gen prettig en aangenaam zullen zijn. Notaris Bruinsma, sprekende namens de notarissen in het kanton Sneek, roemde het aangename contact dat er steeds tussen de notarissen en het kan tongerecht in Sneek heeft bestaan, wat naar hij hoopte ook onder mr. de Jong bestendigd zal blijven. Deurwaarder Broersma, die als oudste gerechts-deurwaarder sprak, sprak eveneens de wens uit dat mr. de Jong hier met voldoening en lust mag ar beiden en dat de verhouding met de deurwaarders ook onder hem steeds goed mag blijven. Als laatste spreker richtte burge meester van Douwen een persoonlijk woord tot zijn vriend de Jong en mevrouw. Ik ben, doordat ik enige ja ren met hem aan het Kantongerecht te Alphen a. d. Rijn mocht samenwerken, een van de weinigen, die de nieuwe kan tonrechter goed kennen, aldus spreker, die hoog opgaf over mr. de Jongs kwali teiten, en hem de verz: kering gaf dat de aard van de Friezen zodanig is, dat hij zich hier spoedig thuis zal gevoelen. Mr. de Jong dankte tenslotte alle sprekers voor hun goede woorden en wensen. Ik hoop aan alle verwachtingen die men van mij koestert, te kunnen voldoen, aldus spreker, en alles te doen wat zowel door de Overheid als door het volk in mijn kanton van mij wordt verwacht <4. s Sinterklaas op het bordes. f:

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1