Buitenlands overzicht nicaiaai DINSDAG TE SMEEK Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST van AFSCHEIDSAVOND Mej. J. v. d. VEEN 4e JAARGANG No 94 VRIJDAG 2 DECEMBER 1949 L. KIEZEBRINK Een mooi succes Benoemd Zeepost voor Oost en West Vergadering Wielerclub r Mooi resultaat Ouden van dagen kloppen bij een minister aan Verbetering „Zomerrak” en „Houkesloot” aanbesteed Sint Nicolaas bezocht de Kleuterschool Jongetje verongelukt bij Sint Nicolaas intocht Bazar Voetbalver. „Sneek” I i KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Zal West-Duitsland ontwapend blijven? - De economische eenheid van West-Europa - De Russische inmenging in China VRIJDAGS. Redacteur: Vries De man met de paling, die de eerste prijs won. NA TIEN JAAR BEKEND. j i Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Indonesië m.s. „Madoera” (5 Dec.); Antillen s.s. „Bennekom” (18 Dec.) en Suriname m.s. „Bonaire” (7 Dec.). De minister van sociale zaken, mr. A. M. Joekes, heeft het dagelijks bestuur van de Algemene Bond van ouden van dagen in audiëntie ontvangen. Het da gelijks bestuur heeft de minister o.m. verhoging van uitkeringen, kolenbijslag, vrijstelling van premiebetaling voor zie kenfondsen en vrijstelling van de ver hoging van radiodistributie gevraagd. De minister heeft toegezegd, dat hij deze materie nog eens aan een nader onderzoek zal onderwerpen. Aan de bloemenkoopman de 3e prijs, en dat waren geen bloemen! OUDEGA (W.) Bij de gehouden stem ming in de Geref. Kerk zijn gekozen de heren D. Reitsma als ouderling en G. Jansen als diaken. In het Gemeentelijk Ziekenhuis, Zuid- wal 83 te Den Haag, is benoemd tot eerste verpleegster onze vroegere stad genote Zr. Jac. Tekelenburg. do uit. de die De dader van de moord op de land bouwer C. v. d. Horst te Leidsendam, in 1939 gepleegd, heeft na tien jaar in de strafgevangenis te Leeuwarden een be kentenis afgelegd. Hoewel A. tijdens het vooronderzoek en op de rechtzitting was blijven ontkennen, dat hij de dader was, werd hij indertijd veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf. A. blijft intussen volhouden, dat hij een medeplichtige heeft gehad, wiens identiteit hem niet bekend is. Men deelt ons mede dat de voetbalver. Sneek, die ’t volgende jaar haar 40-jarig bestaan denkt te vieren, op 2, 3 en 4 Febr. a.s. een zeer uitgebreide bazar zal organiseren. Men zie t.z.t. een adv. in dit blad. Redactie-adres SNEEKER NIEUWSBLAD Tijdens een Dinsdag gehouden rondrit van Sint Nicolaas en zijn knechts door Leiden, hield het met twee paarden be spannen rijtuig enige ogenblikken stil om de zwarte Pieten gelegenheid te geven pepernoten te strooien. Vermoe delijk om pepernoten te bemachtigen, kroop een vijfjarig jongetje, wonende in de Voorstraat onder het rijtuig. Op het ogenblik dat Sint Nicolaas zijn tocht wilde voortzetten, is het kind onder een der wielen van het rijtuig geraakt. Het ventje kreeg zware inwendige kneuzin gen en is in de loop van de avond over leden. Advertentieprijs 15 cl. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Door de Provinciale Waterstaat van Friesland is aanbesteed het verbeteren van het „Zomerrak” en de „Houkesloot” ter verkrijging van een goede scheep vaartverbinding van Sneek met de vaar weg StroobosLemmer, met bijbeho rende werken. Er kwamen elf inschrij vingen binnen. Laagste was die der fir ma Krikke Aannemingsmaatschappij te Heerenveen met a: 221.000 en b: ƒ196.000; hoogste die der firma Kraay- eveld Pzn. te Zwijndrecht, met a: ƒ274.000 en b: ƒ268.000; het onder a. genoemde bedrag is met gebruikmaking van de grondbergplaats te Sneek. Chinese delegatie niet meer als de ver tegenwoordiging erkenden van China, waar de communisten nu ook Tsjoeng- king veroverd hebben. De Ver. Staten hebben intussen verklaard ernstig be zorgd te zijn over Ruslands inmenging in de Chinese zaken, en inderdaad lijkt de wereldvrede meer bedreigd door wat er in het Verre Oosten, dan in Europa gebeurt. Amerika gaat nieuwe atoom- bomproeven op Eniwetok doen. In Bel gië blijken de liberalen nog steeds voor stander van en vrijwillige troons afstand door koning Leopold. Onze stadgenoot de heer J. Ruiter, behaalde met zijn „klein zilvers” op de Int. Tentoonstelling van konijnen te Gent (België) de hoogste onderscheidin gen in deze klassen. Verschijnt DINSDAGS en Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) voor schoven plan Frankrijk en Italië samen een econo mische unie zouden gaan vormen, de zgn. Fritalux. Op zich zelf moge elk streven naar grotere eenheid toe te juichen zijn, er rijzen hier toch wel bedenkingen. Ten eerste is de binnenlands politieke toestand van Frankrijk en Italië niet prettig, en daarom blijft het enigszins een waagstuk er een economische unie mee aan te gaan, welke door bepaalde ontwikkelingen in die toestand be ïnvloed kan worden. Frankrijk zou on getwijfeld trachten, nu het in politiek opzicht onmachtig is een eerste rol in W.-Europa te spelen, economisch de boventoon te voeren in deze unie en wellicht door zo’n unie proberen zijn positie tegenover Engeland te verstevi gen. Want deze combinatie is buiten Engeland om gedacht en zou Engeland nog meer vervreemden van het West- Europese vasteland als zijn banden met andere delen van het Gemenebest nu reeds doen. Wij hebben zo het gevoel te bewijzen zijn deze dingen niet daar eigenlijk niemand deze materie vol doende kan overzien dat een derge lijke unie tegen het belang van Neder land ingaat, dat niet alleen met Enge land zeer belangrijke handelsbetrekkin- gen onderhoudt, maar voor wie via Engeland ook de andere delen van het Gemenebest beter bereikbaar zijn. Daar om lijkt ons veel beter het eigen Neder landse plan, dat aan de regering van de Ver. Staten is aangeboden voor de een wording van de gehele West-Europese economie van alle landen die hier Marshallhulp genieten Engeland inbe grepen. Ook Churchill heeft op het verwezenlijken van een dergelijk plan aangedrongen, daar z.i. anders Europa ineen zal storten als over een paar jaar de Marshallhulp eindigt. <t de huidige verhoudingen min of meer een onding. Dezer dagen heeft prof. Noack de oprichter van de zg. Nauhei mer kring, die een verenigd neutraal Duitsland propageert op een vergade ring verklaard dat Rusland bereid is met het Westen te onderhandelen over de eenheid en de neutralisering van Duitsland en over de terugtrekking van de bezettingstroepen. De jongste histo rie heeft echter al te vaak geleerd dat Rusland juist in dergelijke geneutrali seerde gebieden door middel van de communistische partij, gaandeweg de macht in handen krijgt. Moskou zou dan ook maar al te graag een geneutrali seerd Duitsland zien ontstaan, vanuit de communistische kern in Oost-Duits- land geschapen, zou het spoedig geheel door het communisme worden over speeld. Op de laatste vergadering van de Cominform ergens in Hongarije ge houden werd niet voor niets het tot stand komen van de Oost-Duitse „re gering” in één adem met de communis tische overwinning in China genoemd als een verheugend verschijnsel tegen over de dreiging van een nieuwe oorlog, welke Amerika en Engeland willen ont ketenen. Vooral de soc. democraten in de West-Europesce landen moesten het in deze bijeenkomst ontgelden, zij wer den de handlangers van de BritsAme rikaanse oorlogsstokers genoemd. In een aangenomen resolutie werd aange drongen op intensieve actie tot uit breiding van de „beweging van de par- tisanen van de vrede” en met r~me de communistische partijen in Frankrijk, Italië, West-Duitsland en Engeland be hoorden hun strijdbaarheid voor de vrede te verhogen. Dat maarschalk Tito en zijn kliek in de resolutie een spion van de imperialisten werd genoemd, is vanzelfsprekend. Nogal bedenkelijk was het dat behalve Moskou en zijn satel lieten ook een Franse en een Italiaanse communistische afvaardiging op deze bijeenkomst aanwezig waren. De grote commurflstische partijen in deze beide Tanden, zullen allicht instructies tot steeds feller activiteit hebben gekregen om het Westers blok via deze vrij zwakke plekken te ondermijnen. Als er al geen andere redenen waren, was ook dit er een om ons huiverig te maken het door Parijs naar voren ge- dat de Benelux met Donderdagmorgen heeft Sint Nicolaas en zwarte Piet een bezoek gebracht aan de openbare Kleuterschool aan de Oude Koemarkt. Ruim 380 kinderen zullen in de school het feest van de grijze Sint gaan vieren want heden, Vrijdag en mor gen Zaterdag zullen de kleuters van de Bolwerk-, Sperkhem- en Priorstraat- scholen Sint Nicolaas en zijn knecht daar ontmoeten. De directrice, mej. van Kruyssen kon niet nalaten de aandacht van de Sint er nog even op te vestigen hoe het kleu teronderwijs in de loop der jaren veran derd is en in geheel nieuwe banen ge leid. Het streng klassikale heeft zo goed als afgedaan. De kinderen kiezen heel veel zelf hun werk. Waren het vroeger banken waarop de kleinen zaten, thans werken ze op stoeltjes aan tafeltjes. Elk kind heeft zijn eigen vakje in een kast voor het opbergen van ’t werkmateriaal. In de laatste 20 jaren is het getal leer lingen uitgebreid van plm. 100 tot plm. 400. Woensdagavond was voor de ouders gelegenheid tot het bezichtigen van de versierde school geweest. Hieraan had het onderwijzend personeel veel zorg be steed en het komt dan ook alle lof daar voor toe. Toen St. Nicolaas vergezeld van zwarte Piet arriveerde zongen de kleuters hem uit volle borst tal van liedjes toe, onder begeleiding van piano muziek. Sint vertelde dat hij bange nach ten had meegemaakt; zijn witte schim mel kon hij bijna niet in bedwang hou den. De viervoeter sprong maar van 't ene dak naar ’t andere. Piet was daarbij zelfs komen te vallen. Nadat Sint Nico laas voor de keurige ontvangst had be dankt, zong Piet een Sint Nicolaas- versje in ’t Fries en strooide maar, ter wijl de kinderen op lekkernijen werden getracteerd. Het was een onvergefelijke aanblik al die kleiner om Sint en zwarte Piet te zien vergaard; het onderwijzend personeel vond het zeer jammer dat de ouders vanwege de ruimte dit prachtige feest niet eens zelf kunnen aanschou- .wen. Op Maandagavond 28 November werd in de foyer van Amicitia afscheid ge nomen van Mej. J. v. d. Veen, voor gangster bij de Ver. van Vrijz. Her vormden alhier. Vele belangstellende leden van de Ver. van Vrijz. Herv., van de Vrijz. Herv. Vrouwenver. en de Jeugdver., personeelsleden van de Vrijz. Herv. Zon dagsschool waren hier in meer intieme kring bijeengekomen, om juffrouw v. d. Veen dank te zeggen voor al datgene, wat zij is geweest en heeft gedaan voor die verschillende groepen, in de periode van vier en een half jaar, dat zij hier heeft gewerkt. Na het gemeenschappelijk zingen van Gez. 184 1, 2 en 5, liet de voorzitter van de Ver. v. Vrijz. Herv., de heer Jonkmans, als eerste spreker de tijd van haar komst tot het vertrek, de revue passeren: haar eerste kennismaking met de gemeente op een bewogen ledenver gadering, haar vruchtbaar werk in de jeugdbeweging, die door haar toedoen is geworden tot wat ze nu is, het vertrek van Dr. de Vos, waarna zij alleen voor een zeer zware opgaaf kwam te staan. Nu kwamen ook de grote mensen tot haar met hun moeilijkheden, in hun ge zin, over jongens die naar Indonesië moesten, met ziekte- en sterfgevallen en moest zij begrafenissen leiden. Mede dank zij haar werken is de groep van ongeveer 700 mensen bij elkaar geble ven, waarvoor we hartelijk dankbaar zijn. Spr. eindigde met de wens, dat het werk in de nieuwe standplaats door God gezegend mocht worden tot in lengte van dagen. Namens de Vrouwenvereniging bracht de voorzitster, mevr, van Wijk, mej. v. d. Veen dank voor alles, wat zij deed voor deze groep. Door haar bijbelbe- sprekingen bracht zij het evangelie na der tot de leden. Ook haar inleidingen, het zingen en het instuderen van de gezangen, haar declamatie, werd zeer gewaardeerd. De heer K. Lok sprak voor de V.C. J.C., de J.G., de Vrije Vogels en voor zichzelf. Hij was mej. v. d. Veen per soonlijk zeer dankbaar; door haar toe doen werd hij zich zijn opdracht bewust. Met enige bezorgdheid vroeg hij zich af. hoe het in de toekomst met de jeugd beweging moest gaan, zonder haar stu wende kracht. Maar men was dankbaar voor wat zij tot stand had gebracht en zou trachten, in haar geest en lijn het werk voort te zetten. Als voorzitster van de J.B. haalde mej. N. Velds enkele herinneringen aan de eerste bestuursvergaderingen op. Ook hier een danktoon, vergezeld van de beste wensen en misschien een tot weerziens op een (water)weekend. Namens het gewestelijk bestuur van de V.C.J.C. stond de heer P. O. Revet even stil bij haar bemoeiingen in het gewestelijk werk. Door haar had de zang in de V.C.J.C. een grotere bloei gekregen, zij voerde daar de canon in. Mej. F. Reitsma sprak voor het per soneel van de Zondagsschool. Ze was dankbaar voor haar werk, hiervoor ge daan en voor de goede verstandhouding met leiders en leidsters. WOUDSEND. Op 24 Nov. j.l. werd door de Herv. Vrouwenver. de jaarlijkse verkoopdag gehouden. De vele gemaakte goederen gingen vlot van de hand en niettegenstaande het minder gunstigje weer was het bezoek bevredigend. De opbrengst, ruim 500.stemt tot dank baarheid en tot bemoediging om voort te gaan op de ingeslagen weg. Scheltema en Alice Nahon. Na de pauze voerde een jeugdgroep een spel op, getiteld „Michaël”. Het was een bewerking van het verhaal „Waar uit mensen leven”, van Tolstoï. De en gel Michaël moest als straf voor zijn ongehoorzaamheid aan God als naakte landloper op de aarde blijven, waar hij zes jaar als schoenmakersknecht leefde. In die tijd leerde hij drie waar heden kennen, nl. 1. De macht van de liefde en de barmhartigheid, 2. Geen mens weet, wat hem de toekomst bren gen zal, en 3. Door Gods Liefde leven waarlijk alle mensen. Toen hem dit ge openbaard was, had God hem vergeven en mocht hij tot God terugkeren. Aan het eind van de avond sprak mej. v. d. Veen er haar blijdschap over uit, dat zij deze avond zoveel goede woor den had mogen horen en dankte zij voor de ontvangen cadeaux. Het grootste ca deau had men haar echter al veel eerder gegeven, nl. het vertrouwen. Hierdoor was het haar mogelijk geweest, haar werk te doen. De avond werd gesloten door Ds. van Santen, die haar node zag vertrekken. Alle gedachten gaan van harte mee, naar a.s. Zondag in Anjum, aldus Ds. van Santen. Hij en mej. v. d. Veen zou den vasthouden aan de voortdurende roeping, de Boodschap uit te dragen, omdat dat de zin van het leven is. Tot slot werden alle vier verzen ge zongen van Gezang 300A. nen men zonder W.-Duitslands medewerking zo’n apparaat, wat senmateriaal betreft sterk genoeg kan maken om een eventuele aanvaller uit het Oosten buiten de grenzen te hou den, terwijl ook de kostën voor ieder land geweldig hoog worden als men het zonder W.-Duitsland moet stellen. Neen, het laatste woord inzake W.-Duitslands volledige opname is nog niet gespro ken. De Fransen mogen thans over Duitslands militair herstel het „nooit” hebben uitgesproken een wijs Neder lands staatsman heeft eens gezegd dat men in de politiek nooit „nooit” moet zeggen de Amerikaanse echo is veel zwakker en er zal zeker geen jaar over verlopén voor men er te Washington weer over begint. Zeer invloedrijke bla den in Engeland zijn ook van mening dat herbewapening van W.-Duitsland om het militair evenwicht te bewaren niet kan worden voorkomen. Veel zal uiteraard afhangen van de houding van de Duitse bondsrepubliek zelve, cn of deze het wantrouwen, dat op het West- Europese vasteland en met name in Frankrijk tegen de Duitsers bestaat, weet weg te nemen. Zoals bekend heeft W.-Duitsland als eerste proeve daarvan medewerking beloofd aan de uitvoering van het Roerstatuut, dat de Roer- industrie in het verleden als kern van de Duitse oorlogsindustrie zo’n gevaar voor Europa onder internationale con- tröle brengt. De Duitse sociaal democra ten hebben zich daartegen heftig verzet, zij wensen een contröle op de gehele zware industrie van West-Europa. In de Duitse bondsdag is het daarover tus sen hun leider Schumacher en de kan selier Adenauer tot een felle botsing ge komen, die tot uitsluiting van Schu macher van een aantal vergaderingen heeft geleid wat nog tot zeer onaan gename gevolgen in de parlementaire verhoudingen die omdat ze nog jong zijn, ook teer zijn kan voeren. Een bewijs van de goede trouw kan de Duit se regering ook geven, als zij de natio nalistische groeperingen veelal oud-nationaal-socialisten belet in vloed in het regeringsapparaat en de economische leiding te krijgen. Bij deze kwestie kan men zelfs vooral haar op rechtheid toetsen en dat zal spoedig kunnen nu de regering een ambtenaren wet wil indienen, om het personeel- bureau te vervangen, dat volgens een wet, door de geallieerden opgelegd, alle benoemingen kan toetsen buiten de mi nisterraad om. Aan het hoofd van dit Lui eau staat nu een sociaal democraat die volgens de regering te dictatoriaal optieedt, maar net is nu maar de vraag hoe het plaatsvervangend orgaan de zuiverheid van het ambtenarenapparaat zal blijven verzekeren. Een ongewapend W.-Duitsland is bij Maandag 28 Nov. werd de eerste ver gadering gehouden van bovengenoemde wielerclub. Voordat zij een aanvang nam werd in ’t atelier van Foto Ris de film gedraaid van de „Ronde om het Sneker- meer” en die van de Elfstedentocht ’49, wat bij de leden bijzonder in de smaak viel. Met dank aan de heer Jasperse ver liet men deze zaak zeer voldaan en ging naar de sportschool aan het Kleinzand, waar koffie en verversingen werden aangeboden voor men een aanvang maakte met de afwerking van de agen da. De voorz., de heer J. Spoelstra, sprak een kort welkomstwoord en hoopte dat de leden geregeld Maandagsavonds op de training zullen verschijnen. Daardoor zal men tot goede prestaties kunnen ge raken. Een schrijven van de wielerclub „De Friese Leeuw” drukte de wens uit naar een goede samenwerking tussen genoemde clubs. De prov. consul van de N.W.U., de heer Mellema, zegde zijn steun toe en hoopte dat de Sneker Wie lerclub het hare tot het succes van de wielersport in Friesland zal bij dragen. Hierna volgde de prijsuitreiking van de gehouden competitiewedstrijden, in totaal 6 medailles en 2 luxe voorwer pen aangeboden door de heren Bouma en Groeneveld, rijwielhandelaren alhier. Besloten werd om inlichtingen te vragen aan de N.W.U. over aansluiting bij de leidende organisaties in de wielersport. Getracht zal worden het aantal dona teurs uit te breiden. Nu er grote plannen in voorbereiding zijn is het wenselijk dat de leden zich zo veel mogelijk gaan voor zien van een racerijwiel. Daardoor is men tevens in staat deel te nemen aan Ronden en andere wegwedstrijden. Deze winter zal nog getracht worden een home-trainer wedstrijd te organiseren tegen andere Friese clubs, waarbij dan tevens films zullen worden vertoond van wielersport-evenementen. Bij punt rond vraag stelde de heer Roosenstein de vraag of het ook mogelijk is zich voor medische sportkeuring op te geven, waarop werd medegedeeld dat de secre taris, de heer Bok, zich in verbinding zal stellen met het bureau voor Medische Sportkeuring opdat bij een volgende keuring de leden zich aan een onderzoek zullen kunnen onderwerpen. J. G. de Vries reikte commissie Het was Over „economische samenwerking” gesproken, volgens de Italiaanse rege ring, drijft eigenlijk de Italiaanse com munistische partij via een aantal tot die partij behorende uitvoerfirma’s de han del met Oost-Europa en levert haar dit reusachtige winsten op, welke kapita len dus weer voor de propaganda ge bruikt kunnen worden. Eigenlijk is dit dus een vorm van subsidiëring der Ita liaanse comm. partij door Rusland en zijn aanhang. Tussen Polen en Frankrijk woedt een apart „koud oorlogje” over het gevangen zetten van eikaars diplo matieke ambtenaren. In de vergadering der Ver. Naties is het Russische vredes offensief op niets uitgelopen, Moskou had natuurlijk niet anders verwacht doch had het voor propaganda binnen Oost-Europa nodig. Fel is de Chinese gedelegeerde de Russen te lijf gegaan over hun inmenging in China, de laatsten maakten er zich van af door slechts te zeggen dat zij de huidige Mevr. SikkesHartelust bracht dank voor de kinderen van de Zondagsschool, die zelf nog te klein zijn om te bedan ken, al had mej. v. d. Veen Zondag morgen ook veel kinderhandjes moeten drukken. Spr. had hiervoor wel geen opdracht ontvangen, maar toch wist zij, dat zij namens vele ouders kon zeggen, dat zij het zeer op prijs hebben gesteld, dat mej v. d. Veen weer leven en fleur in de Zondagsschool bracht. Voor de goede sfeer op het Kerstfeest was men zeer dankbaar. De verschillende spreeksters en spre kers lieten hun woorden van dank ver gezeld gaan van stoffelijke blijken van dankbaarheid, in de vorm van cadeaux en een herinneringsalbum van de Vrou wenvereniging. Hierna zei een lid van de Vrouwen vereniging, mej. E. van Breest Smal- lenburg, enige gedichten. Het waren: „De stilte” en „Bede” van Adama van „Avondliedekens” van De Ver. van Sneker Zaken lieden is er, dat mag wel ge constateerd worden, wel in ge slaagd onze „Sinterklaestiis- dei” nieuw leven in te blazen. Al liep dan alles met de stand- werkerswedstrijd ’s morgens op het Grootzand nog niet op rolletjes, al doende leert men, en als volgend jaar dan ook de Ver. van Markt kooplieden wordt ingeschakeld kan men op heel wat groter deelname rekenen ook, en dus de jury op een zwaarder taak. Ditmaal had zij onder 48 deelnemers de keuze te maken, en die was niet zo heel zwaar, omdat een paar er wel zeer uitliepen. Beoordeeld werd naar welbespraaktheid en ver koopkracht en het resultaat was dat met de le prijs 25 ging strijken de palingverko- per P. de Boer uit Leeuwar den, de 2e prijs 15 was voor A. Freeke uit Hillegom (blok kendozen), de bloemenverko per C. van Ham uit Apeldoorn kreeg als 3e prijs een tientje en onze viskoopman J. de Rapper de vierde prijs 5. De heer namens prijzen morgen druk op het Grootzand, maar het haalde niet bij laat in de middag, toen zich grote drommen in de binnenstad bewogen om de rit van St. Nicolaas te aanschouwen. De goedheilig man liet nog al wat op zich wachten, maar dat kwam omdat hij nu eerst de buitenwijken met een bezoek vereerde. Wij maken van deze gelegenheid gebruik even een fout in het verslag in ons vorig nr. te herstellen, het waren niet alleen kinderen van openbare scholen, die Sinterklaas op de Markt straat toezongen, ook andere scholen deden mee, er had dus moeten staan „lagere scholen”. Ook Dinsdagavond was het gezellig druk in de stad. Voor de Amerikaanse minister van defensie Johnson uit Duitsland naar Parijs vertrok, om daar de vergadering van de ministers van defensie van de landen van het Noord Atlantisch pact mee te maken, heeft hij nog eens ver klaard dat de geallieerden niet het plan koesteren Duitsland in enigerlei vorm opnieuw te bewapenen. Ook uit deze uitlating is de slotsom te trekken, dat Duitsland wel in de gemeenschap der West-Europese volken zal worden be trokken, doch dat het tempo daarvan voorlopig door Frankrijk wordt aange geven en dat de Amerikanen, die een sneller tempo hadden gewild, voorlopig de Fransen hun zin hebben gegeven om de binnenlandse spanningen in Frank rijk niet nog groter te maken dan ze reeds zijn, al heeft dan de regering Bi- dault van het parlement een motie van vertrouwen gekregen. Maar de Ameri kanen hebben, ondanks al hun verzeke ringen, stellig nog niet het laatste woord over de eventuele bewapening van Duitsland gesproken. Onder de druk der feiten zullen zij wel telkens hun aandrang op hun W.-Europese partners hernieuwen om West-Duitsland alle rechten van een souvereine staat te ge ven, waardoor het ook zelf meer ge neigd zou zijn zich te wapenen en tot het Atlantisch pact toe te treden. Dat lijkt nu nog wel een hersenschim, doch wat niet is, kan en zal komen. Men moet niet vergeten, dat het woelen van het Titoïsme in de Russische satelliet staten, daar leidt tot maatregelen wel ke deze landen nauwelijks nog zelfstan dig laten; ogenblikkelijk mogen al de zuiveringsacties het Russische blok wat zwakker doen schijnen, als ze met succes achter de rug zijn, is de macht in Oost-Europa zo ih Moskou gecentra liseerd, dat de gevaren eer toe dan af genomen zullen blijken. Hierop kan West-Europa niet anders reageren dan ook daar het machtsapparaat zo sterk mogelijk te maken; men is reeds met de organisatie bij Oost-Europa ten ach ter. Er wordt veel en stellig met vrucht* overlegd over de opbouw van de mili taire machine, zoals nu weer te Parijs door de ministers van de bij het At lantisch pact aangesloten landen over het inpassen van het militaire appa raat van de Westerse Unie, maar in wezen heeft die militaire organisatie, vooral te land, nog niet veel te beteke- en altijd weer rijst de vraag hoe zonder W.-Duitslands militaire men- T™ïv--

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1