het Sint Nicolaas is Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST IJSWEGENCENTRALE Sneek, Wijmbritseradeel en IJlst Chr. Gezondheidskolonie „ELIM” op Schiermonnikoog uitgebreid ten dienste van de winterverpleging 4e JAARGANG No 95 DINSDAG 6 DECEMBER 1949 Redacteur: L KIEZEBRINK Olympiade 1950 te Sneek Hogelandse Filmavond Benoemd Kosteloze inenting tegen pokken 508e NED. STAATSLOTERIJ Kerstpakketten-actis is geslaagd 1» Sint Nicolaas op bezoek bij de kleuters v d. Chr. Kleuterschool Prachtig feest voor de kinderen van de o. 1. scholen Een protestants ziekenhuis te Sneek? Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Wacht niette lang met het bestellen van kolen De oude tientjes en honderdjes gaan uit de circulatie KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Ontspanningsavond Personeels vereniging Drukkerij „Menno” Uitslag Sint Nicolaas-rebus Kiescolleqe Ned Herv Kerk Sint Nicolaas bij Buurtvereniging .Maple Leaf1’ Vrijdagavond hield Sint Nicolaas, ter gelegenheid van zijn zoveelste geboorte dag, voor de kleine kinderen van de buurtvereniging „Maple Leaf” in café Kruger aan de Leeuwarderweg een in alle opzichten zeer goed geslaagde recep tie. Meer dan honderd kleuters uit deze buurten hebben daar k feest van de grij ze bisschop in opgewekte stemming ge vierd. Ook vele ouders hadden door hun aanwezigheid blijk gegeven van hun me deleven. Sint Nicolaas deelde mede, datgesteld door een bezoek aan Schiermon- J3JQ ALS ADM. SNEEKER NIEUWSBLAD. goed was I ge- kool met schapen en herdershond. 5e klasse. 5e, 6e, 7e en 8e trekking. Nieten: 1947, 1951, 1952, 1955, 1964, 1968, 3503, 3531, 8271, 8959, 8973, 8975, 8976, 8981, 8983, 8987, 8989, 8990, 8997, 8998, 8999, 10601, 10605, 10611, 10613, 10615, 10625, 15989, 15997, 16004, 16007. SNEEKER NIEUWSBLAD De plaatjes hierbij hebben geen be trekking op een der beide bovengenoem de feestvieringen, ze zijn van kiekjes van het St. Nicolaasfeest van de Openbare Kleuterschool aan de Oude Koemarkt. IJLST. De heer J. Visser, ambtenaar ter secretarie alhier, werd benoemd tot adjunct-commies 2e klasse ter gemeen- te-secretarie van Steenwijk. Te Amsterdam is de oud-hoogleraar dr. P. Ruitinga overleden, geboren te Dantumawoude. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Het ministerie van economische zaken dringt er bij de verbruikers op aan zo mogelijk de helft van het brandstoffen rantsoen voor de komende stook-periode thans af te nemen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het de handel bij een plotseling in getreden vorst niet mogelijk zal zijn alle dan te verwachten bestellingen bin nen enkele dagen uit te voeren. De Nederlandse Bank zal uiterlijk op 31 Mei 1950 de bankbiljetten van tien en honderd gulden model 1945 uit de c.'.culatie nemen. Zij zijn alle gedateerd 7 Mei 1945. Bezitters van deze bank biljetten kunnen deze inwisselen bij de hoofdbank te Amsterdam, de bijbank te Rotterdam en de agent- en correspon dentschappen. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie-adres Op zijn tocht door Sneek heeft St. Nic. de kleuters van de Chr. Kleuterscholen niet vergeten. Aan alle scholen, resp. de Wilhelminaschool, Julianaschool, Jrn van Nassauschool en de klas aan het Kleinzand, heeft de Sint, vergezeld van zijn trouwe knecht, een bezoek gebracht. Alle klassen waren gezellig versierd. De kleuters wachtten met spanning dit be zoek af en toen St. Nicolaas en zwarte Piet dan ook binnenkwamen klonk het welkomstlied hen al tegen. Daar alle kleuters dit jaar hun best gedaan bal den werden ze door de Sint rijk beloond en heerlijk getracteerd. Ook zwarte Piet strooide weer volop pepernoten zodat de kinderen naar hartelust konden rapen. Er werden veel oude en nieuwe versjes voor Sint Nicolaas gezongen. Tot slot kreeg elk kind nog een cadeau mee. Alle kleuters hadden zichtbaar genoten en na eerst Sint Nicolaas en zwarte Piet een hand gegeven te hebben gingen allen voldaan naar huis. In aansluiting op ons bericht van ver leden week betreffende een „kleine Zes daagse” te Sneek, kan thans medege deeld dat deze „kleine Zesdaagse” een onderdeel zal worden van de door de V.V. „Black Boys” te organiseren „Olympische Spelen 1950”, van 19 t/m 21 Januari. Verdere bijzonderheden volgen nog, maar wij kunnen al vast uit de school klappen dat het amateurisme op deze Olympische Spelen een geduchte knauw zal krijgen. Er is nl. heel wat te verdienen voor boksers, voetballers, wiel renners, hardlopers en andere athleten. Vrijdagavond werd in de bovenzaal van Hotel Hanenburg een Ontspannings avond gehouden voor leden van boven genoemde Vereniging. Alvorens met het feestelijke deel van deze avond werd be gonnen, vond eerst een algemene leden vergadering plaats, waarin door ’t voor lopig bestuur statuten en huishoudelijk reglement ter goedkeuring aan de ver gadering werden aangeboden, en welke na enige besprekingen daar over werden vastgesteld. Bij de verkiezing van het definitief bestuur werden na enige dis cussie de volgende leden met algemene stemmen door de vergadering gekozen: J. de Vries, voorz., J. Dijkstra, secr.- penningm., H. Stavorinus, 2e seer., J. Faber en S. Kootje, commissie-leden. Hierna vond de vertoning plaats van de film „Het Menno-bootje” welke leuke en „levendige” herinneringen wakker riep aan de door de Personeelsvereniging deze zomer gemaakte boottocht over de Friese Meren; een werkelijk interes sante film, welke voorafgegaan werd door het sportfilmpje „Spelbinders”. Groot animo bestond hierna voor het kienen, waarvoor mooie prijzen en prijs jes waren beschikbaar gesteld. Het was reeds laat toen de voorzitter het einde van deze prettige avond aan- kondigde en woorden van dank sprak tot de patroon, de heer Menno de Vries, die de Pers. Vereniging in staat had gesteld om deze avond te organiseren en tevens wees op de kameraadschap der werkers onderling die door het houden van der gelijke avonden wordt bevorderd. De heer Menno de Vries dankte allen voor het welslagen van deze mooie avond e? wees er op, dat een prettige sfeer onder het personeel onderling zo wel in het belang van de werkgever als van de werknemer is, en hij zou steeds bereid zijn om eventuele moeilijkheden met zijn personeelsleden op te lossen, waarna hij aan ieder van zijn uit 45 per sonen bestaand personeel ten afscheid nog een waardevol St. Nicolaas-pakket overhandigde. welijks toereikend is om in geval van vorst één, zegge één dag de banen schoon te maken of te houden. Deze situatie is volkomen in strijd met een van de belangrijkste bestaansgronden van de IJswegencentrales, t.w. in vorst- vrije winters een behoorlijke reserve te kweken voor de „kwade” dag. Zou de IJswegencentrale zich in die omstandig heid bevinden, dan zou in geval van nood een zedelijk recht aanwezig zijn met eni ge kans op succes bij de gemeentebestu ren om aanvulling van de geldmiddelen aan te kloppen. Bij de huidige gang van zaken zal een gemeentebestuur in een dergelijk geval logischerwijze en terecht vragen: En wat hebben jullie zelf gedaan? En dan zit het Centr. Bestuur met de mond vol tanden. Het vorenstaande moet geenszins als het leggen van een blaam uitsluitend op de hoofden van de rayonbesturen wor den gezien. Ook de burgerij prijzens- waardige uitzonderingen wederom daar gelaten werkt niet in alle opzichten mee. Zij is veel te laks en te lauw, neemt al te graag een afwachtende houding aan en begint eerst aan een YWC- insigne te denken als de schaatsen uit het vet worden gehaald. In zo’n geval is het ook voor het meest actieve en meest serieuse rayonbestuur onmogelijk goede resultaten te bereiken. Zó en niet anders staan de za ken er momenteel voor. Ingeval van een winter met ijs kan er één dag worden geveegd. En dan is het uit met de pret. De IJswegencentrales zijn, gezien in het licht van het vorenstaande, gedoemd ten ondergang, tenzij... Het woord is thans aan U schaatsen rijdend publiek. Alle militairen overzee en de burgers, die onder dergelijke omstandigheden leven, zullen met Kerstmis 1949 een Niwin-kerstpakket ontvangen. Dit is het verheugende resultaat van de In spanning van ons gehele volk. Ir 5 pak- ketten-acties zijn thans al deze pak ketten naar Oost en West gezonden. Als overbrugging tussen de Kerstpakket- ten-actie en de Voorjaarsactie 1950 waarover op het ogenblik besprekingen met het legerbestuur in Indonesië wor den gevoerd .zal een derde Niwin- loterij worden gehouden. De hoofdprij zen zijn een reis naar Amerika, Egyp te of enig ander door de winnaar te kie- i van dit gebouw in ogenschouw te nemen. Het is een leerzame excursie gewor den. Elim, modern ingericht kolonfehuis voor zwakke kinderen, die op medisch advies enige tijd moeten profiteren van de reine, geneeskrachtige lucht van dit eiland, dat door talrijke bewonderaars dj bijnaam van „Parel der Noordzee” heeft gekregen begon zijn zegenrijke ar beid voor de zwakke jeugd van 5 tot 14 jaar reeds in 1922 met aanvankelijk 24 bedden, aldus de voorzitter der vereni ging, de heer R. Woldring van Haren. Door de goede roep welke er van het huis uitging moest het reeds in 1927 worden vergroot tot 50 en in 1933 tot 80 bedden. De inrichting heeft 3 grote slaapzalen. Elke verpleegae heeft een eigen wasbak met handdoek. De slaapzalen zijn ver warmd, doordat in het gehele gebouw centrale verwarming is aangebracht. Alle luxe is vermeden, maar door een voud is toch een smaakvol geheel ver kregen, dat zelfs hem, die van moderne ideeën houdt, volkomen bevredigt. In de speelzaal is voor de kleinen een waar paradijs ingericht. Het geheel voldoet aan de meest moderne eisen van hygiëne. De uitbreiding van 1949 heeft het ge schikt gemaakt voor winterverpleging, want Breedvoerige mededelingen over de stichting van een protestants ziekenhuis alhier, kunnen, zo vernemen wij, in dit stadium nog niet worden openbaar ge maakt. Wel kan worden bericht dat ook in de afgelopen week een ontwikkeling heeft plaats gehad, welke de verwezen lijking dezer plannen weer c<-n stap na der heeft gebracht. JUTRYP. Bineamd as ünderwizer oan zen land, een luxe auto, en een schaaps- ’e Hert. Skoalle to Jutryp, de hear G. Dozeman Jr. fan Hommerts. Door het uitvallen van een regel wer den in ons vorige nr. van de 7 prijs winnaars slechts 6 genoemd; de heer L. Timmer, Hommerts, had er ook bij be horen te staan, en hoewel hem dit zelf ook Vrijdag reeds bekend was, vermel den wij het ook hier nog even. Hoge prijzen en uitgelote nummers van te Sneek verkochte loten Nr. 9594 15000.—; nr. 3414 en 4822 elk ƒ1500.—. Nrs. 1201, 1471, 4157, 5262, 5530, 6220, 8080, 8355, 10190, 13872, 15721, 15823, 19505, 20015 elk ƒ1000.—. Nr. 3521 ƒ200.—; nrs. 1949, 1969, 3528, 8974, 10618 elk 80.—. Op 8 en 15 December a.s. zal wederom gelegenheid worden gegeven voor koste loze inenting en herinenting tegen pok ken. Belanghebbenden verwijzen wij naar de advertentie voorkomende in dit blad. Donderdagavond vergaderde liet Cen traal Bestuur van bovengenoemde IJs wegencentrale. Na enkele huishoudelijke aangelegenheden te hebben behandeld het tijdstip van de Algemene Vergade ring werd o.m. vastgesteld op Zaterdag, 17 December a.s., des namiddags om half drie in café Piso werd de financiële positie der vereniging breedvoerig be sproken en onder de loupe genomen. De geldelijke uitkomsten zijn volgens het verslag van de penningmeester verre van rooskleurig. De vergadering kwam tot de conclusie, dat de voornaamste oor zaak hiervan behoudens enkele loffe lijke uitzonderingen moet worden ge zocht in de zeer geringe, in sommige ge vallen geheelafwezige activiteit van de rayonbesturen. Het o'eek n.l., dat ver scheidene van hen gedurende de laatste jaren geen gelden aan de centrale pen ningmeester hebben afgedragen, on danks het feit dat ieder i-aar opnieuw hun het dringende verzoek bereikte tij dig af te wikkelen. Ook kwam het meer dan eens voor, dat de insignes gedurende de laatste vorstvrije winters niet eens waren verkocht. Bij de ene was geen geschikte verkoper te vinden, de ander had gewacht op een vorstperiode, enz. Het gevolg van een en ander is, dat de gehele kas van de IJswegencentrale nau- In de Vrijdagavond gehouden verga dering van het kiescollege zijn in de plaats van de ouderlingen K. de Vries en W. Meerholz, die niet weer in aan- r erking wensten te komen, gekozen de De H. Het Bestuur dezer stichting heeft op 25 en 26 Nov. autoriteiten der overheid, pers en schoolartsen in de gelegenheid Op 30 Nov. werd in het Lokaal te Jutrijp door de plaatselijke afdeling van „Ons 3-Cents-Fonds” een Hogelandse filmavond gehouden, die door de verte genwoordiger, de heer G. Wijnstra, werd geopend. Vertoond werden de boeiende geluidsfilm „Was het zijn schuld al leen?”, die op de aanwezigen een diepe indruk maakte en de prachtige kleuren film getiteld „Het Hogelandse werk in kleuren”. Door deze beide uitstekende films, vervaardigd door „Profilti” en „Polygoon”, werd het reclasserings-, op- voedings- en verzorgingswerk der ver eniging „Het Hogeland” op treffende en duidelijke wijze weergegeven. Zij, die deze mooie avond hebben meegemaakt, weten nu welk belangrijk en nuttig werk van Christelijke barmhartigheid door „Het Hogeland” wordt verricht. De heer Wijnstra gaf vooraf een korte toelich ting op de film en sprak een propagan distisch woord, waarin hij de aanwezigen krachtig opwekte het Hogelandse werk te steunen, vooral door het lidmaatschap van „Ons 3 cents Fonds”, dat slechts ƒ0.50 per 3 maanden kost. Ook sprak hij een slotwoord. De goedgeslaagde avond werd met dankgebed gesloten. Elim staat op een keerpunt. Was er tot nu toe alleen verpleging des zomers en in het voor- en najaar, thans zal ook de winterverpleging, dus gedu rende de maanden December, Januari en Februari ter hand worden genomen. Dit jaar begon de verpleging in Januari en gaat de laatste groep 10 Dec. naar huis, zodat men eigenlijk al halve winterver pleging is begonnen. In dit verband mag er nog wel eens de aandacht op geves tigd worden dat de resultaten van de winterverpleging in geen enkel opzicht onderdoen voor die van de zomerverple- ging, integendeel. De seer., Dr. D. J. Jonkhoff, Gronin gen, hield tijdens de maaltijd over de winterverpleging eer. zeer wetenschap pelijke rede, waarin hij betoogde en met voorbeelden toelichtte, dat gewenning en harding van het lichaam een vereiste is voor een doorlopend goede gezondheid. De Elim-koloniearts P. H. Noordhoff vertelde prachtige resultaten uit zijn ar beid en noemde Elim ook tijdens de win termaanden een ideaal oord voor kinde ren, die af en toe of dikwijls lijden aan asthma of bronchitis. Voorts heeft uit zending tot doel de weerstand van de kinderen tegen ziekte te vergroten en een bestaande bedreiging der gezond heid tijdig te keren. Het motto Voor komen is beter dan genezen vindt niet heren P. Feddema en K. de Grooth. aftredende diakenen J. Visser en Doevendans werden herkozen. Daar kwamen ze aangèstapt, de hon derden kinderen met hun onderwijzeres sen en onderwijzers, allen netjes in de rij en met ogen en harten vol verlangen. Ze hadden er al zoveel van gehoord, en nu zouden ze het zelf zien, het sprookje. Heel ordelijk betraden ze Amicitia, die weer gratis door de heer Miedema was afgestaan. Meester Glimmerveen had de s’hare al gauw aan het zingen; hij deed dat zoals we dat van hem kunnen ver wachten, eenvoudig maar goed. En toen ging het doek open voor De Gelaarsde Kat de geschiedenis van een arme dromer van een molenaarszoon die alleen de kat als erfdeel krijgt, maar door de slimheid van diezelfde kat markies, rijk en gelukkig wordt. Hans speelde trouwens niet erg dromerig. Er werd zeer goed spel geleverd, door al lemaal, maar een complimentje voor de beide molenaarsknechten en voor de boekhouder is dunkt ons wel verdiend. Buitengewoon goed. De hofhouding in het paleis was een lust, prachtige cos- tuums en wat nog veel belangrijker was, ze werden zeer goed gedragen, er was stijl bij de heren en gratie bij de dames. Er was een Imve prinses en een lieve koningin, een koning en een nar en alles was heerlijk om te zien en te beleven. En dan de kat, wat beheerste deze zijn rol en vooral in I en III was hij mees terlijk in zijn spel. Ook de reus mag niet vergeten worden. De aankleding (van de firma Dikland) was zeer goed en voor de grime hebben we alle lof. De regie was in vertrouwde handen, nl. van mevr. Fortuin, die op dit gebied haar mannetje staat. En dan ten slotte de kinderen. Want immers met al onze vaak niets zeggende grote mensenallures, het feest was voor de kinderen Wat een dank baar publiek is dat toch, kinderen. Hoe spontaan zijn ze in hun bewondering en afkeer, hoe eerlijk ook. Ja en hoe was het mogelijk, daar kwam onder levendige bijvalsbetuigin gen ook nog de oude Sint met z’n jonge knecht. Och, en daar zit ie dan. En hij keek zo vriendelijk, we waren niks bang meer. We beloofden dat we niet meer deurtje zouden bellen en dat we goed zou den lerenWe hebben hem toegezon gen, één klein meisje heeft nog alleen gezongen en toen moest ie weer gaan, och wat had iet ’t drukGroningen, Leeuwarden overal moest ie heen. Hartelijk dank Sint Nicolaas En U, spelers en speelsters, onze hartelijke dank. Het was mooi. A. f. S. beter toepassing dan .bij het zwakke kind. Overbodig te zeggen, dat het juist de wintermaanden zijn, waarin de ge zondheid van het kind, levende onder so ciaal onvoldoende omstandigheden het meest bedreigd wordt. Weinig zon, on voldoende luchtverversing, verhoogde besmettingskansen, onvoldoende kleding enz. kunnen de maatschappelijke facto ren vormen welke van de uitzending ge durende de winter terecht zulk een gun stige roep hebben doen uitgaan. Welis waar is deze winterverpleging reeds sterk toegenomen, vooral indien men het winterhalfjaar in zijn geheel beschouwt, doch een ruimere bezetting ih de laatste en in de eerste maanden van het jaar kan nog verlangd worden. De penningmeester, de heer H. Nagel Sr. zette de financiële politiek der ver eniging uiteen. Hij noemde het bouwen op eigen kracht en niet het leunen op de overheid één der mooiste beginselen van het Elim-werk, dat ontsproten is aan het particulier initiatief. Dit neemt niet weg dat de overheid als Rijk, Provincie en Gemeente dit werk behoort te steunen door het verlenen van subsidie en het deed hem leed te moeten mededelen dat er gemeenten zijn, die zich aan dit nut tige werk dat in dienst staat van de Volksgezondheid geheel onttrekken. De heer J. Smallenbroek, Assen, Ge deputeerde van Drenthe, feliciteerde de vereniging met haar prachtig, doelma tig en modern ingericht koloniehuis, dat hij met genoegen had bezichtigd. Het deed hem groot genoegen dat er in na genoeg alle groepen ook kinderen uit de provincie Drenthe worden verpleegd. Hij zegde de vereniging alle denkbare fi nanciële steun toe. Ook de heer E. Beeksma, wethouder voor Sociale Zaken in de gemeente Leeu warden sprak in dezelfde geest. Namens de schoolartsen trad de heer R. K. Brouwer, Hoogeveen, voor het voetlicht. Hij stak de loftrompet over de resultaten welke in Elim worden bereikt. Namens de pers dankte de heer Fedde Schurer van Heerenveen en zegde de hulp toe van de Koningin der aarde voor het heerlijke doel, de volkskracht te be vorderen door een blijde jeugd aan het zwakke kind te bezorgen. De volgende dag werd onder leiding van Burgemeester Anker van het eiland een wandeling gemaakt. Het woeste van het duin kwam in zijn verlatenheid wel uit, maar ook nu werd bewaarheid dat dit eiland veel zon heeft. De zee was tijdens de overtocht naar Oostma- horn per „Brakzand” weinig bewogen, de lucht bijna geheel helder. Het waren een paar heerlijke dagen, waarin men geleerd heeft hoe doortas tende mannen een zaak hebben durven aanpakken en die thans met blijdschap in hun hart mochten constateren, dat ze groeide en dat er zoveel zwakke kinde ren, reeds duizenden, herstel van zondheid door mochten krijgen. UC4UCA LcUl UC4C VCLCULglllg ZjU -o- bevallen, dat hij ondanks het J g*ng van een groep I zijn orig bezoek aan deze vereniging zo mkoog kennis te maken met de verple- goed was bevallen, dat hij ondanks het J g*ng van een groep van 80 kinderen in zeer slechte weer, besloten had aan de Eet Elimhuis en de nieuwe uitbreiding uitnodiging van ’t bestuur te voldoen. Hij stelde de belangeloze medewerking van de heer E. Hofstra, die met zijn ac cordeon de,kinderen begeleidde bij het zingen van de Sint Nicolaasliedjes op hoge prijs. De stemming werd daardoor niet weinig verhoogd. De kleinen weer den zich dapper en zongen er lustig op los. ’t Kinine grut trad onbeschroomd op de Sint toe om hem te begroeten. Groot was het aantal debutantjes dat op ’t po dium verscheen en die tal van liedjes ten beste gaven. Sint Nicolaas toonde zich hiervoor zeer dankbaar en verzocht zwarte Piet hen daar eens extra voor te belonen. Er waren duo’s en trio’s bij, maar wat wel het meest opviel dat was dat de meisjes de jongens verre over troffen, misschien bevonden zich onder laatstgenoemden stoute kinderen. Heel mooi vond Sint Nicolaas het in het Fries gezongen versje door Wiesje Zijlstra, zo iets had hij nog nimmer te voren ge hoord. De kleintjes werden volop getrac teerd en aan de vreugde kwam schier geen einde. Bij zijn afscheid deelde de Sint mede dat hij voor de jeugd van deze vereniging tal van cadeaux had meege bracht, maar dat voor alle zinderen wel het grootste geschenk zou wezen het speelterrein dat 1 Maart a.s. gereed zal komen. Grote kosten gaan hiermede evenwel gepaard. Veel geld is daarvoor nodig en de Sint hoopte dat ’t bestuur en de regelings-commissie daarvoor de volle medewerking zouden mogen genieten van de bewoners, waarvan velen nog hun steun onthielden. I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1