Oe Souvereiniteitsoverdracht I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Jaarvergadering „De Uister Schaats” Verliezen in Indonesië V-'Wi VRIJDAG 9 DECEMBER 1949 4e JAARGANG No L. KIEZEBRINK Comm. „Sport en Liefdadigheid” Wordt de winter toch koud? I Gepromoveerd Gevonden voorwerpen In wiens hok behoort die kip? Sint Nico'aas op het internaat van de Koningin Emma-school Feestdag Buurtver. „Vrijheid geeft Vreugde” Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Opbrengst bazar B.V.O.L.-Sneek Demonstratie Duyvis-producten Eervol ontslag Kerknieuws KLEINZAND 7 - Telef. 2872 I Nog frambozen Intrede Mej. J. v. d. Veen Geen uitkering dit jaar Geen ontheffing van het Zondags- rijverbod op 11 December K.L.M.avond van de Nederlandse Reisvereniging Verkoping boerderij Boornzwaag Buurtver. „Ons Genoegen” Feestavond Vrouwenvereniging Jaarver. IJsclub „Rept U” De Sneker Padvinderij >- -- SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: 2. 3. 4. 2 St. groepen l OOK AL GEVLUCHT. Hans Maarssen, ch politieke commen tator van radio-Leipzig, is naar West- Duitsland gevlucht. Het KNMI deelt mede in aansluiting op onze waarschuwing van 9 November, naar aanleiding van voorspellingen van een zachte winter, kan nu bericht wor den, dat de statistische studies van het KNMI eerder aanwijzingen geven van een te koude maand Januari. Wij wijzen er echter nogmaals nadrukkelijk op, dat deze uit statistiek verkregen aanwijzin gen slechts een onzeker karakter dra gen. Nadat minister Van Maarseveen gis termorgen in de Tweede Kamer de spre kers over het ontwerp van wet tot over dracht van de souvereiniteit in Indone sië beantwoord had, achtte men in wel ingelichte kringen te Den Haag de aan neming van het ontwerp met 2/3 meer derheid verzekerd. Met de K.V.P. en de Partij v. d. Arbeid zou een voldoend aan tal C.H. en V.V.D. afgevaardigden voor het ontwerp gewonnen zijn, zodat die meerderheid verzekerd was. Bij het slui ten van dit blad was de eindstemming echter nog niet gehouden. IJLST. De ééndaagse Bazar der Chr. Zangver. „Euphonia” alhier, op Zater dag j.l., heeft netto f 565.32 opgebracht. Het was een aangename gezellige mid dag en avond, waaraan de vereniging met dankbare voldoening terug denkt. Advertentieprijs 1 5 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Aan de heer K. Edel is op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als tijdelijk leraar aan de Rijkslandbouwwinterschool te«Sneek. Geref. Kerken. Beroepen te Scharne- goutum, K. P. v. d. Wel, legerpred. met verlof te Wagenborgen. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezei. in Indonesië zijn gerapporteerd Koninklijke Landmacht Gesneuveld 12 November Wachtmeester J. Dool uit Honey Lake 5b. Waltham Abbey, Sussex, .Ingeland. Gesneuveld 23 November Soldaat J. Uittenbogaard uit Groot- Ammers (Zuid-Holland). Redactie-adres werd andermaal gelegenheid gegeven om de percelen afzonderlijk voor de Perceel 1 voor f 85.019,08 werd geaccepteerd door de pachter de heer Jan Wind te Boorn- zwaag, terwijl de heer H. Wind te Sneek de kavel land aan de Langweerderweg kocht voor f 14.800 als lasthebber van Mevr, de wed. E. v. d. Wal te Sneek. WOUDSEND, 7 Dec. Onze plaatsge- note Zuster Hakbijl ontdekte vorige week dat er aan haar frambozenstruik nog frambozen zaten. Dit is wel heel iets bijzonders in deze late tijd van 't jaar. voor de leden. Vooral de scholieren »an maximumprijzen te kopen. Gymnasium, Lyceum, H.B.S., Ambachts school en die uit de hogere klassen der Mulo zullen zeker deze avond niet wil len verzuimen. Zie nadere aankondiging in advertentie en op de raambiljetten. In ’n geheel gevulde kerk te Morra werd Zondag 4 Dec. mej. J. v. d. Veen van Sneek bevestigd als voorgangster bij de Vrijz. Herv. Vereniging in Oostdonge- radeel, door ds. Westra van Blija. Als tekst was gekozen Timotheüs 6 20a „O, Timotheüs, bewaar het pand u toe betrouwd”. De nieuwe voorgangster pre dikte over Zacharia 2 10. Daarna werd gesproken door de voorzitter van de Vrijz. Herv. Vereniging in Oostdongera- deel, door ds. Boonstra var. Kollum, door voorganger Verduyn namens de Bond van Voorgangers, door de voorzit ter van de Protestantenbond te Lem mer, door de voorzitter van de Ver. v. Vrijz. Hervormden in Sneek en door de burgemeester van Oostdongeradeel. (L. C.) Op zijn jaardag vergat de kinder vriend niet een bezoek te brengen aan de bewoners van Singel 32, het Inter naat van de Kon. Emmaschool. De kin deren die hier verpleegd worden en toch al zo veel moeten missen, genieten altijd heel veel van feestjes. Daarom wilde Sint Nicolaas him ook een gezellige mid dag bezorgen, waarin hij volkomen ge slaagd is. Keurig op hun plaats zittend en vol spanning over wat komen zou, wachtten de kinderen in de verblijfzaal op de komst van Sint. Toen de bel en kele malen luid overging werd de span ning zichtbaar, maar kon toen een uit weg vinden in 't zingen van de bekende liedjes. Vriendelijk groetend kwam de Sint binnen, na Piet opdracht gegeven te hebben op zijn trouwe viervoeter te blij ven passen, die door de winterse on weersbuien wat van streek was. Vrolijke welkomstroepen overtuigden de bis- schop dat zijn komst op prijs gesteld werd. Nadat de kindervriend plaatsge nomen had in een gemakkelijke stoel op het podium, werden verschillende kin deren bij hem geroepen om een goed keurend woord of ook wel een verma ning in ontvangst te nemen. Natuurlijk ging zowel het een als het ander ver gezeld van een geschenk. Het keurig zitten was nu gedaan, want iedereen moest meegenieten van de verkregen schatten. Zichtbaar aangedaan was de Sint bij het aanhoren van toepasselijke versjes, gezongen door enkele kinderen die bij hem mochten komen. Ook het personeel van het Internaat werd niet vergeten, omdat Sint hun werk onder deze eenvoudigen van geest, zo buiten gewoon op prijs stelt. Nadat alle ge schenken uitgedeeld waren en Sint Ni colaas, op verzoek van een der gelukkig gemaakte kleinen, zijn kunsten vertoond had op een blikken trom, geweldig goed kon de nog vitale grijsaard dat, was het al weer tijd voor hem om verder te gaan, daar zijn komst op andere plaat sen ook met verlangen tegemoet gezien werd. Ten afscheid werden nog enkele versjes gezongen en met de belofte van Sint dat hij het volgende jaar weer te rug hoopte te komen, was dit bezoek af gelopen. De verkregen schatten maakten dat het afscheid niet zo erg gevoeld werd. Het financieel resultaat van de door bovenvermelde commissie in dit jaar ge organiseerde voetbalwedstrijden is zo danig tegengevallen, dat het niet moge lijk is geldelijke uitkeringen aan de ver enigingen, die de belangen van „het zwakke kind” behartigen, te doen. Het is nu wel duidelijk gebleken, dat de Za terdag in de' Sneek-week niet de aan gewezen dag is voor dit voetbaltour- nooi. De commissie zal dan ook trach ten dit voetbalfestijn in 1950 weer op de traditionele Hemelvaartsdag te doen plaatsvinden. Moge dit gelukken en mo gen de baten dan zodanig zijn, dat een flink aantal bleekneusjes naar een va- cantiekolonie uitgezonden kan worden. K.N.S.B. wordt nog een afwachtende houding aangenomen. Het wedstrijdpro- gram werd aan het bestuur overgelaten. Bij de traditionele verloting der schaat sen was de gelukkige winnaar W. W. de Boer. Daar -’e rondvraag niet veel bijzonders opleverde sloot de voorzitter ongeveer 10.30 uur deze gezellige ver gadering. De K.L.M.-passagiers werden door Sint Nicolaas niet vergeten. Alle passagiers werden getracteerd op boterletters en gevulde speculaas, terwijl bovendien ieder een marsepein spaarvarken ontving. De banket bakker van Schiphol had het razend druk om deze lekkernijen tijdig klaar te hebben, maar had toch tijd om de stewardess even te laten proeven. Van de zijde van het ministerie van verkeer en waterstaat wordt er de aan dacht op gevestigd, dat a.s. Zondag ter gelegenheid van de voetbalwedstrijd Ne derlandDenemarken géén ontheffing van het Zondagsrijverbod zal worden gegeven. IJLST, 7 Dec. De ijsclub „De Ulster Schaats” hield hedenavond haar jaar lijkse November-ledenvergadering, die goed was bezocht. Na opening door de voorzitter F. v. d. Woude en lezing der notulen door de secretaris J. A. Nooitge- dagt, gaf deze nog een kort jaarverslag over de korte winter einde December 1948. Het rijden op de verlichte baan op 27 en 28 December had de vereniging enig financieel voordeel gebracht, daar in de omtrek geen enkele verlichte baan gevonden werd. De penningmeester J. Jansma had ontvangen f 483,12, uitge geven f 323,26, batig saldo met inbegrip van dat van het vorige jaar in totaal f 411,66. Namens de kascommissie deel de de heer W. de Vries mee boeken en bescheiden in orde te hebben bevonden. Omtrent een ingekomen schrijven van de Knijpe over het waarborgen van de korte baan, werd besloten na een duide lijke uiteenzetting van de voorzitter over deze aangelegenheid, niet mee te doen aan deze actie. De voorzitter bracht een woord van dank aan het ver trokken bestuurslid J. Hoff, die in het bestuur de rechte man op de rechte plaats was geweest, e n geweldig orga nisator en iemand die leven in de brou werij wist te brengen. Verder werd een woord van dank gericht tot de veehou der P. Huitema, die ter versteviging van de dijken om de ijsbaan niet alleen zoden daarvoor belangeloos had gegeven, maar ook op het terrein gebracht. Een nieuw kaartverkoophokje zal bij de ijsbaan worden geplaatst, dat bij dienst doen kan worden verwarmd. Besloten werd allereerst één nieuwe Friese vlag aan te schaffen en enige puntvlaggen. Van de K.N.S.B. was bericht ontvangen perso nen die langer dan 25 jaar als bestuurs- Het 30-jarig bestaan van de K.L.M., onze wereldberoemde Luchtvaart Maat schappij, gaat in Nederland en het bui tenland niet onopgemerkt voorbij. In kranten en tijdschriften werd er veel over geschreven en gepubliceerd. E.e.a. is voor de N.R.V. aanleiding geweest een K.L.M.-tournee door Nederland te organiseren en op Maandag 19 Decem ber zal voor de afdeling Sneek in de Foyer van Amicitia de heer A. C. Leen- ders, Chef der Afdeling Films en Lezin gen der K.L.M. spreken over de „Vlie gende Hollander”, terwijl op de film de belangrijkste gebeurtenissen uit het 30- jarig bestaan der K.L.M. worden ver toond onder de titel „Tussen gisteren en morgen” en bovendien de nieuwe kleu renfilm over West-Indië vertoond wordt met gesproken teksten door Guus Weit zel, getiteld „Vleugels over Caraibische stranden”. Gezien de grote belangstel ling die overal voor deze K.L.M.-avon den is, heeft het afdelingsbestuur van de N.R.V. gemeend een ieder in de gelegen heid te moeten stellen deze avond bij te wonen en is besloten voor niet-leden de toegangsprijs gelijk te stellen aan die Notaris Mr. Y. K. de Boer te Leeuwar den verkocht Dinsdagmiddag in „Onder de Linden” een Zathe en Landen „Ro denburg” onder Boornzwaag samen groot 46.99.25 ha en 4 percelen weiland aan de weg naar Langweer samen gr. 12.66.80 ha tezamen in huur tot 1959 bij de heer Jan Wind voor f 6000.p. jaar. Voor deze verkoping bestond een zeer grote belangstelling zodat de bovenzaal van Onder de Linden bijna te klein was. Deze grote boerderij werd in 2 percelen beschreven. Het eerste perceel groot 46.99.25 ha werd het hoogste beschreven door de heer S. Rinsma met f 88.890. terwijl de kavel land groot 12.66.80 ha het hoogste door de heer A. Wind met f 16.000.werd beschreven. Daar beide bordjes boven de maximumprijs waren werd geen strijkgeld uitgekeerd. De maximumpr. voor perc. 1 was f 85.019.08 en voor perc. 2 f 14.800,Daar er voor de combinatie van beide complexen voor f 99.819.08 en voor welke samenvoeging de maximum toegelaten prijs nog iets Sinterklaas en Piet hebben ook de kinderen van de Buurtver. „Ons Genoe gen” niet vergeten. Zaterdagmiddag verschenen ze op het feest van de kinde ren van 2 t.e.m. 10 jaar om deze ge schenken te overhandigen. Later op de middag waren de grotere kinderen, die van 11 t.e.m. 14 jr. aan de beurt, om in een kienpartij prachtige prijzen te veroveren. De prijzen werden als volgt gewonnen. Meisjes Grietje Regeling le pr.; Tetje Bruggenkamp 2e pr.; leke Faber 3e pr.; Imkje Nutters 4e pr.; Eeke de Jong 5e pr.; Tieneke Tjallema 6e pr. Jongens Beene Regeling le pr.; Bertus v. d. Werf 2e pr.; Piet Bruggen kamp 3e pr.; Hielke Jorritsma 4e pr. Door loting kregen de andere kinderen een prijs en aan tractatie ontbrak het betreft al dan niet aansluiting bij de niet. In de week van 30 November tot en met 6 December 1949 werden de vol gende voorwerpen als gevonden aange geven gummi deurmat en sjaal, Alferink, 3e Selfhelpstraat 2; rode kinderhandschoen met borduursel, v. d. Werf, Smidsbuurt hoger was, geen koper aanwezig was, 1; oorbel, Dijkstra, Grootzand 20; witte kinderhandschoen, Homans, Galigastr. 9; bruin kinderschoentje, Reitsma, Oud Kerkhof 47; polshorloge (zonder bandje) Vlas, Dr. Boumaweg 9; zilveren broche, Hoekstra, v. d. Heijbuurt 29; klein wit hondje, Heemstra, Overweg 2; dames- glacé, Postkantoor; kip, Berends, Dr. Boumaweg 19; beurs met inh., Brouwer, Scharnestraat 32; padvindersriem, Boot, Kloosterdwarsstraat 56; padvinders riem, Tjerkstra, Willemstraat 24; bruin lederen riem, Faber, Singel 12; reserve- wiel met band. Kok, Westersingel 43; 1 rode dameshandschoen, 3e Zomerrak- buurt 20; zilveren kinderring, Giliams, Vesperstraat 35; vulpotlood, Stilma, 1 Lemmerweg; kinderlaarsje, Boot, Mar- tiniplein 8; paar bruine glacé’s, Post- 1 kantoor; rode kano, Dijkstra, Napjus-’ 1 straat 24; muntbiljet, Postma, Leeuwen- 1 burg 18; rood-blauw-grijs kinderhand- schoentje, Sikma, Peperstraat 6; alpino- muts, Abeln, Wijde Burgstraat 11; rij- wiel, Boot, Kloosterdwarsstraat 56; bril met zwart-geel hoornen montuur, Jil- lings, Hopperstraat 15; zwart wollen handschoen, v. d. Werf, le Woudstraat 2 of 4; rood kinderhandschoentje, Sijt- sma, Gedempte Pol 7; handzaag, Hoek- stra, Eeltje Halbertsmastr. 37; Ball- 1 Point pen, de Ree, 2e Selfhelpstraat 23; twee muntbiljetten, Hettinga, Korte Vreugde 2; zwart wollen handschoen, Punter, 3e Zomerrakbuurt 9; bruine ceintuur, Lageveen, 3e Steenklipstr. 4; rijwiel, Smeding, Nruwe Noorderhorne 3; 6-delige metalen meter, Zijlstra, Ged. Pol 17a; rozenkrans, „Ons Noorden”, Gedempte Poortezijlen; vulpen, Postkan toor; grijs bruine dameshandschoen, Al tenburg, Leliestraat 9; groene alpino- muts, Feenstra, Kleinzand 27; beurs m. inh., C. A.; lipssleutel, Gerritsen, le Woudstraat 7; broche, Rusticus, Oude Koemarkt 17; rood kindermutsje, Am sterdam, Troelstraka.de 14; grijze mid delband van kinderjasje, Teensma, Wa ling Dijkstrastraat 12; radiateurdop van auto, Eigelaar, Parallelweg 1. Voorts zijn nog aan het bureau te bevragen een Lindbergkapje, blauwe kinderhandschoen en een jongenskous. In een der knusse benedenzaaltjes van Hanenburg troont, achter een tafel die bedekt is met kooktoestel en alle mo gelijke ingrediënten, mej. Wiersma en voor de tafel in het zaaltje zitten leden van de B.V.O.L. waarvan de presidente te ruim 2 uur de vergadering opent en een hartelijk welkomstwoord spreekt, in het bijzonder tot de vertegenwoordigster der Duyvis-fabrieken. „Wij zijn zeer blij, U eens te ontmoe ten om eens van U te horen en te zien en wie weet te proeven, hoe men ver schillende smakelijke gerechten kan ma ken met Duyvisproducten en nu het weer mogelijk is om alles wat we nodig hebben, te verkrijgen zal het stellig leerzaam en interessnt zijn voor onze leden”, aldus besluit de presidente. Het blijkt daarna dat de demonstra- trice niet alleen kan koken maar tevens een prettige spreekster is. Zij vertelt de aanwezigen iets van de geschiedenis der fabriek en van de producten in het bij zonder van Salata dat nu wel nieuw is in zijn samenstelling maar als product zeer oud is. In de pauze wordt thee met soesjes rondgediend maar mej. Wiersma heeft niet veel tijd voor thee, die staat in haar geïmproviseerde keuken, zet pannen met inhoud op het gas, legt al les voor de hand want na de thee begint de eigenlijke demonstratie. En inderdaad zo is het. We beginnen met soep zo waar, gewoon soep, water, bouillon, tomatenpuréede pan met boter staat op, de uien worden er in ge fruit, bouillon, tomatenpurée wordt toe gevoegd, dan Salata ende soep is klaar En dat ze lekker is, blijkt wel uit de reactie, want ze is gul mej. Wier sma, kundig en gul. „Zet u het kopje weg, maar houdt het schoteltje vast dames, we gaan nog meer lekkernijen maken”, zegt ze. Vlot en vrolijk bakt ze heerlijke soesjes, verklapt heel een voudige maar lekkere geheimpjes en gaat dan een pracht van een „sla’tje” voor de dames maken, compleet met Sa lata mayonnaise en een garnering met eenvoudige middelen die een lust voor het oog is en (we hebben het alweer zelf kunnen proeven) een streling voor het gehemelte. Tot slot verraste mej. Wiersma de aanwezigen nog door een fles Salata, een flesje Mayonnaise en een pot chocoladepasta te verloten. Zij besluit met de hoop uit te spreken dat de dames al de producten, waar ze deze middag kennis mee hebben gemaakt in hun keukens en voor de maaltijden mo gen gebruiken. De presidente dankt mej. Wiersma voor de prettige eh leerzame middag die stellig vruchten zal afwerpen niet het minst door de wijze waarop mej. Wiersma alles heeft verklaard en ge demonstreerd. Na deze woorden dankte de presidente allen voor de opkomst en keert ieder weer naar z’n huis terug, blij en tevreden. IN 5 DAGEN DE WERELD OM. Reizende met passagiersvliegtui n heeft de Amerikaan Thomas G. Lan- phier in precies vier dagen 23 uur en 47 minuten een vlucht om de wereld ge maakt. Hij brak daarmee het oude re cord, dat met 6 dagen 3 uur en 15 mi nuten op naam van Edward Egan stond. OUDEGA (W.) 6 Dec. Hedenavond hield de Herv. Vrouwenver. „Bid en Werk” haar jaarlijkse feestavond met begunstigers. Ditmaal waren de mannen er ook bij uitgenodigd, die dan ook goed waren vertegenwoordigd. De presidente, mevr. v. Dullemen opende met het doen zingen van twee verzen van de Lofzang van Zacharias en ging voor in gebed. Nadat zij allen hartelijk welkom b"d geheten, volgde de Bijbelinleiding van mej. Tj. Wiersma over 1 Tess. 4. Daar na brachten de dames Feenstra-Bakker en F. de Vries hun verslagen uit resp. als secretaresse en penningmeesteresse. Beide verslagen getuigden van vooruit gang der Ver. Er werden verversingen aangeboden en voordrachten, samen spraken en een tableau ten beste ge geven, dat zeer in de smaak viel bij de vele aanwezigen. Ook werden er loten verkocht ten bate der Ver. Al met al was het een zeer geslaagde avond, waar op de Ver. met genoegen kan terugzien. Met een dankwoord aan allen sloot Ds. van Dullemen deze gezellige avond met dankgebed. Receptie in Batavia, georganiseerd door de H.V.K. de Heer Lovink op 30 November j.l. De H.V.K. begroet met zijn linkerhand, daar zijn rechter geblesseerd is, de Sultan van Djocja. De bezetting van Batavia door de troepen van de T.N.I. zal zeker besproken zijn. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink 8. Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) OPPENHUIZEN—UITWELLINGER- GA. Maandagavond hield de ijsclub „Rept U” haar jaarlijkse ledenvergade ring in café de Jager. De voorzitter W. W. de Boer zeide in zijn openingswoord dat tengevolge van het slechte weer de vergadering wel eens drukker bezocht is geweest, toch kon hij nog 49 leden een welkom toeroepen. Uit het verslag van de penningmeester W. J. Zijlstra bleek dat de inkomsten waren geweest f 334,25, de uitgaven f 369.54, nadelig saldo f 35.29. Dit nadelig saldo is ver geleken bij verleden jaar met ruim f 200.ingekort. Het aftredende be stuurslid W. J. Zijlstra en de keurmees ter I. A. Visser werden herkozen. Wat Vereniging „De Nederlandse Padvin ders". Afdeling Sneek 2 groepen. Zeever- kennersgroep: Greate Pier. Landver- kennersgroep: President Roosevelt. „De Verkenners van de Katholieke Jeugdbeweging”. Afdeling Sneek 2 groepen. Zeever kenners: St. Nicolaasgroep. Land- verkenners: St. Martinusgroep. „Het Nederlands Padvindsters Gilde”. Afdeling Sneek 1 groep Wetter- fügels. „De Katholieke Gidsen”. Afdeling Sneek Margriet I en H. INTERNATIONAAL zijn al deze ver enigingen aangesloten bij het Interna tionaal Hoofdkwartier in de bakermat van de beweging Londen. NATIONAAL is er regelmatig con tact tussen de topleiding van deze ver enigingen, doch verder werken allen ge heel los van elkaar en zelfstandig. PLAATSELIJK is er regelmatig con tact tussen de leiding van de groepen, terwijl de groepen in hun geheel op Na tionale Feestdagen e.d. als één geheel naar buiten optreden. Dit is mogelijk, doordat alle groepen een gelijksoortig doel nastreven, onge veer gelijkluidende spelregels hebben, terwijl no. 1 en 2 landelijk een overkoe- pelingsorgaan hebben in de vorm van de Nationale Padvindersraad onder voor zitterschap van Z.K.H. Prins Bernhard. De no’s 3 en 4 hebben als bescherm vrouwe H. M. de Koningin. De belangstelling van het Koninklijk huis voor de padvinderij blijkt ook uit het feit, dat de 3 oudste prinsesjes alle padvindster zijn. Gemakshalve zullen wij in de nog vol gende artikelen spreken van „padvin ders”, waarmede wij dan echter alle leden van de hierboven genoemde or ganisaties bedoelen. De werkwijze van deze groepen is n.l. synoniem, zodat wij kunnen volstaan met een zeer eenvou dige uiteenzetting. Het grote verschil met andere jeugd bewegingen is, dat de padvinderij een spel is van de jongens of de meisjes. Leid(st)ers, Commissies, Instructeurs, kortom alle volwassen leden moeten al leen de mogelijkheden scheppen om de kinderen het spel ongehinderd te kunnen laten spelen. Zij moeten de touwtjes in handen houden, maar niet touw-trek- kenHoe dit geregeld is hopen wij U in een volgend artikeltje duidelijk te maken. P.S. Op critiek of vragen zullen wij gaarne antwoorden. Geeft U ze even op aan de redactie, dan zorgt die wel voor doorzending Dinsdag 6 December vierden de kin deren van bovengenoemde ver. hun St. Nicolaasfeest. Na er-st een rondrit langs de zieke en kleine kinderen ge maakt te hebben, arriveerde de grijze bisschop met z’n zwarte knechtje in het St. Jozefgebouw, waar een honderdtal kinderen reeds met een „vol Verwach ting kloppend hart” aanwezig waren. De St. Nicolaasliedjes waren daarna niet van de lucht, totdat een door mevr. Holtsma geschreven en geleid sprookje met veel spanning werd aanschouwd en medegeleefd. Het spel en de kleding der kabouters, elfen enz. was in één ->ord af. Een woord van lof aan mevr. Hoit- sma is hier dan ook zeer zeker op zijn plaats. Na vele versnaperingen en een zak verrassingen, keerde de jeugd op getogen naar huis terug, ’s Avonds was het woord en de daad aan de toneelclub V.G.V., welke het blijspel „Mem sil trouwe” van Abe Brouwer speelde. Het gebodene viel bij het zeer talrijke pu bliek zeer in de smaak en de lachsalvo’s over de talrijke komische situaties klon ken telkens op. Dit echt gezellige stuk werd door de spelers op zeer voortreffe lijke wijze vertolkt, waartoe de bekwa me regie van de heer D. Hoitsma veel heeft bijgedragen. Voorz. Oppenhuis bood na afloop de heer en mevr. Hoit sma een fraaie rookstander en bloemen aan en dankte hen voor de grote mede werking. Hierna sprak de voorz. der toneelclub, de heer J. Bakker, nog woor den van erkentelijkheid tot de regisseur, welke hij vergezeld liet gaan van een ge schenk. In de pauze werd de traditionele verloting gehouden, terwijl de avond met een druk bal werd besloten. Het kap- werk was in de vertrouwde handen van de heer Hamersma. lid hadden gefungeerd een medaille te overhandigen. De voorzitter had zich voorgesteld de heer G. Meintema, de enige van het bestuur die hiervoor in aanmerking kwam, te kunnen huldigen, doch de medailles waren nog niet ge reed. De heer Meintema heeft geduren de zijn bijna 30 jrren als bestuurslid heel wat gepresteerd; voor een groot deel is de totstandkoming der ijsbaan aan hem te danken. Lange jaren is hij secre taris en daarna nog penningmeester ge veest en steeds behandelde hij de zaken serieus. De voorzitter hoopte hem op de volgende vergadering te zién met een lintje of medaille op de borst en hem nog lang in het midden te hebben. In de vacature-J. Hoff werd gekozen de heer S. O. de Vries. De periodiek aftredende bestuursleden F. v. d. Woude, T. Nooit- gedagt en F. Buwalda werden herkozen. Van de aandelen lootten uit de nummers 106, 113, 114, 119, 125, 154, 159, 169, 181, 200 waarmee de schuld was gedaald beneden de f 500.Op voorstel van W. de Vries werd besloten op de achterzijde der kwitanties het artikel te laten druk ken, dat degenen die als lid wensen te bedanken, dit jaarlijks vóór 1 November moeten doen. Aangezien de Ver. ko ninklijk is goedgekeurd heeft zij de macht de bedragen te innen van hen die menen de kwitantie te kunnen weigeren en niet voor 1 November hebben be dankt. Als leden der kascommissie wer den benoemd W. Hoomans en Ten Kate. De prikkeldraadversperring bij de ijs baan is versleten. Daarvoor zal elec- trische draad worden aangebracht. Daarna wordt de vergadering met een woord van dank door de voorzitter v. d. Woude gesloten. Onze vroegere stadgenoot drs. P. Sie- besma, thans te Leeuwarden, promo veerde gisteren aan de Economische ho geschool te Rotterdam tot doctor in de economische wetenschappen op een dis- sertatie getiteld „Enige critische be schouwingen bij de Bankwetten var 1948”. ii. Hoe zit de Sneker padvinderij in elkaar? Om U dit duidelijk te maken, moeten we eerst even de verschillende landelijke organisaties aan U voorstel len. 1. «p jé j ;.S

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1