- M Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Ver. voor Chr. Schoolonderwijs zeilparlement bijeen Het Noord-Nederlandse Aandeelhoudersvergadering N.V. ZWEMBAD SNEEK 4e JAARGANG No 97 DINSDAG 13 DECEMBER 1949 L. KIEZEBRINK Uitvoeringen Advendo Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD. KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Suiker niet in prijs verlaagd BEZINNINGSAVOND De heer H. H. Niemeijer tot ere-voorzitter benoemd De kampioenswedstrijden in 1950 in Grouw Prins Bernhard ondervindt gevolgen van inentingen Snitser Frysk Toaniel Zeilwedstrijden in 1950 Al weer 6000 meer dan tien mill. Brandstoffenbonnen die ongeldig worden Wie er thuiskomen met Zuiderkruis en Kota Inten I SNEEKER NIEUWSBLAD VRIJDAGS. Redacteur: UNIE-COLLECTE. Am- Men schrijft ons met het bestuur werd echter besloten de be paling dat beide schoten van de ballon aan dezehde kant van de staag moeten worden gevoerd een bepaling die al leen bij de N.N.W.B. voorkwam te laten vervallen, wat ook geldt voor de 30 m2 klasse. Voorts werd nog besloten dat voor de 16 m2 klasse alleen een ma ximum bemanning van drie blijft voor geschreven. Voor de rampioenswedstrij- den blijft de twee-mans bemanning ech ter verplicht. Agenda Alg. Verg. K.V.N.W.V. Voor tot behand< ing dezer agenda werd overgegaan werd op verzoek van het bestuur der K.V.N.W.V. besloten f 60 uit te trekken voor de verpleging van ex-illegale strijders in het sanatorium te Davos. De agenda zelf gaf geen aanlei ding tot discussie. De totale opbrengst van bovengenoem de collecte is thans te Sneek f 1000.10. H. M. Koningin Juliana ontvangt in het Paleis op de Dam te Amsterdam de Gezanten van Chili, Frankrijk en Ijsland. De am bassadeur van Frankrijk, J. P. Garnier inspecteert de erewacht van Mariniers. Redactie-adres Vaststelling wedstrijd-data. De moeilijkheden ontbraken ook nu weer niet. De Zeilver. „De Watergeuzen” te Dokkum vroeg de 11e Augustus aan voor haa» nationale Princenhoftocht, die verleden jaar ook op deze datum gehou den wer, maar hiertegen hadden de S.Z.C. en de Kon. Zeilver. „Sneek” be zwaar, wa.a. deze datum slechts één dag voor het begin van de Sneekweek ligt. Verleden jaar werd dit daarom maar voor éénmaal goedgekeurd. Na uitvoeri ge besprekingen gingen de Dokkumers met de 10e Augustus accoord, maar het bestuur maakte hierbij het voorbehoud dat dit geen rechten schept voor de toe komst daar met de historische rechten van de andere verenigingen rekening moet worden gehouden. Doordat de Sneek-Week in 1950, even als verleden jaar weer een week vroeger valt dan gewoonlijk het geval is kwam de wedstrijd van Drachten-Veenhoop, aangevraaga op 12 Augustus, in ge drang. De afgevaardigde van deze ver eniging beschuldigde Sneek er van de kleine verenigingen te willen verdrin gen. De Voorz. van de S.Z.C. toonde aan dat Sneek dat beslist niet van plan is. De moeilijkheden, die zich eens in de ze ven jaren voordoen, ontstaan alleen door het verspringen van de kermis-dagen, en aan deze eeuwenoude traditie kunnen de Sneker zeilverenigingen niets verande ren. Besloten werd tenslotte dat Drach- ten-Veenhoof en het bestuur nader over leg zullen plegen. De wedstrijddagen van de Grouwster Watersport Verenigingen (Grouwster Week) zullen eveneens in overleg met het bestuur worden vastge steld. De kampioenswedstrijden in de Regenbogen, 30 m2, 22 m2, valken en 16 m2 klasse, zullen in 1950 op 2 en 3 Sep tember in Grouw worden gehouden. Bij de rondvraag pleitten „de Meeu wen”, „Sylnocht” en de heer van Manen, voorzitter van de Centrale Commissie voor het Skütsjesilen, voor medewerking aan een te vormen fonds waaruit de schippers schadeloos gesteld kunnen worden ojj loonderving, averij enz., om dat zonder een dergelijke steun het Skfitsje-silen ernstig gevaar loopt te verwijnen. De voorzitter antwoordde dat hier niet een taak ligt voor de Bond, maar wel wekte hij de leden en de afdelingen op dit sympathieke plan te steunen. Het in voeren van eea ballonfok voor de 16 m2 streepklasse waarnaar de heer Hofstra informeerde zal met het bestuur der K. V.N.W.V. worden besproken. Naar aanleiding van een vraag van Grouw deelde de heer v. d. Veen mede, dat de Prov. Staten zich op verzoek van de A.N.W.B. reeds bereid hebben ver klaard d« bruggen in de nieuwe vaarwa ters op bepaalde uren voor pleziervaar tuigen te draaien. De voorzitter sloot hierna de vergade ring waarbij hij nogmaals dankte voor zijn benoeming tot ere-voorzitter. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Was aanvankelijk toegezegd, dat te genover de verhoging van de prijs van varkensvlees een verlaging van de sui kerprijs zou staan, dit gaat niet door. Minister Mansholt was niet in Neder land toen deze beide besluiten werden genomen en was er over verbaasd ook. De reden dat de suikerprijs nu toch niet wordt verlaagd is dat de industriesuiker in deze prijsverlaging zou delen en dan een hele reeks andere producten z u vol gen, waartegen onoverkomelijke bezwa ren in het kader va de loon- en prijs politiek bestaan. Het probleem der prij zen zal een oplossing mieter vinden in de onderhandelingeh nu gevoerd over een verhoging der lonen. Jaarverslagen. Volgens het jaarverslag van de secre- taris-pei ningmeester was de deelname aan de zeilwedstrijden, behoudens de grotere evenementen, minder bevredi gend. Over het algemeen waren de in schrijvingen veel kleiner dan andere ja ren, en bij enkele verenigingen zelfs zo Slecht, dat de wedstrijd moest overgaan. Ook in het ledenaantal van de aangeslo ten verenigingen valt geen vooruitgang te constateren. Het aantal verenigingen bleef gelijk (50). De nieuwbouw stemde, de omstandigheden n aanmerking geno men, tot tevredenheid. In de 16 m2 klas se werden 30 boten gebouwd, waarvan 3 voor Indonesië., in de 22 m2 klasse 5, terwijl het zesde in aanbouw is. Verder nog een '0 m2 jacht en enkele B.M’er- tjes. De financiële uitkomsten waren bevre digend. Het voordelig saldo, dat verleden jaar f 5326.58 bedroeg, steeg dit jaar nl. tot f 5475.02, terwijl het fonds voor de herdenking van het 25-jarig jubileum nog f 475.bevat. Zaterdagmiddag werd in het Oranje Hotel te Leeuwarden de jaarlijkse alge mene vergadering van de Noord Nederl. Watersportbond gehouden, die door afge vaardigden van 37 afdelingen was be zocht. De voorzitter, de heer H. H. Niemeijer te Groningen, herdacht ;n zijn openings rede de heer H. Bulthuis die op 31 De cember van het vorig jaai overleed, en deelde made dat op zijn graf een een voudig monument geplaatst» zal worden waarmee volgende week een begin wordt gemaakt. Bestuursverkiezingen. De heer J. Wilmink, die periodiek af trad, werd als directeur herkozen en in de plaats van de heer Dr. Spaander werd benoemd de heer K. Postma. De voorzitter wenste de heer Postma van harte geluk met zijn benoeming. U treedt in de plaats van de heer Spaan der, zei hij, die altijd veel aandacht be steed heeft aan de kwaliteit van het water en de hygiëne van het zwembad. Ik hoop daarom dat ook U daaraan uw Ten gevolge van ongewoon heftig op tredende reacties op de inentingen tegen tropenziekten, die Prins Bernhard dezer dagen in verband met zijn aanstaande reis naar de West moest ondergaan, is Z.K.H. genoodzaakt het bed te houden. Verschijnt DINSDAGS en Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Tongersdeitojoun spile foar in folie seal it S.F.T. „Bern fan it folk”. Der wiene gans gasten fi.m. üt Dokkum, It Hearrenfean, Harns en Wytgaerd. It stik is in biwurking troch Abe Brouwer fan „Kinderen van ons volk” fan Anton Coolen. It stik hat wis sa- folle kwaliteiten, dat ia de oersetting yn it Frysk fortsjinne. Neat as lof foar dy died dus. Allinne ien frage bliuwt: hwer spilet it stik nou? Frysian is it net, Braban net mear. Docht it lykwols ta de saek? It probleem kin oeral spylje en de oplossing is goed foar dêr en hjir. De spilers stik foar stik to bisprek- ken is hast net to dwaen de rige fan trettjin is dêr to lang foar. Meije wy der dan ien fan nimme en dan mar de pastoar? Al hiene mear spilers in bi- langrike rol, dizze wie wol de foarnaem- ste. It is foar in amateur in swier stik sa’n rol to spyljen. Men moat jin der sa yntinke, dat der hast oars gjin wei is, as dy fan de „Passiespiele” yn Ober ammergau. Dat kin men fan in Snitser P.T.T.-man net freegje. Hoitsma hie syn stal mei. Hy koe lichaemlik de oaren oer. As pastoar moast hy ek op geast- lik terrein oerwicht hawwe. In inkele kear gie der fan syn wurden net ge- nöch üt, siet der to min oertsjüging et ter. It wie fanseis foar Hoitsma dübel swier, om’t er to koart tiid hawn hie. Dan moat men dus to mear respekt ha foar syn spyljen. Guon fan de oare spi lers diene it alderwenst goed, oaren gans minder. Kin in Snitser gjin ii sizze It like hast sa wol fliid, piip, tiid, wiif, maitiid, üngetiid, in moai ryehje om noch ris to prebearjen. It publyk siet wer gans jongfolk fin der dat noch gjin 17 helle. By in film is in leeftiidsgrins. It liket my ta, dat by toaniel it ek nedich is. Bern wurde to jong foar problemen steld dêr’t hja mei omtogje en faek net fitkomme. Hoe for- wurket in jong minske b.g. in moard? Dit alles jildt fanseis net allinne foar dit stik, mar slacht ek op oare fitfierin- gen, dêr’t fierstentofolle „bern” komme. De foarsitter Lantinga liet by it bi gjin ien fan e forstoarne leden efkes bi- tinke frou IJsselsWagenmakers. Regisseur Abe Brouwer haldde foaröf in ynliedinkje ta fordfidliking fan it stik. P. Z. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK, SNEEK. In de afgelopen maand werd de lees zaal door 1959 personen bezocht en be droeg het aantal uitgeleende banden 6538. waardoor hij zich mettertijd in Leeuwar den gaat vestigen, niet herkiesbaar stel de, terwijl de heer Dr. T. A. Donker sloot reeds had bedankt. De Voorzitter wenste mr. Haan geluk met zijn nieuwe functie, waarin hij, naar spr. hoopte, voldoening moge vinden. Aan de andere kant echter is het jam mer dat de heer Haan, die zich van het begin af zeer voor het zwembad heeft geïnteresseerd, gaat vertrekken. Hij hoopte echter dat zijn opvolger (waar voor mr. Haan de heer P. Flach aanbe val) zich in dezelfde mate voor het zwembad zal interesseren. De heer Flach werd hierna gekozen, evenals de heer Deenik die de heer Donkersloot opvolgt. Bij de rondvraag memoreerde mr. Haan het overlijden van de heer S. Bak ker, welke oude strijder voor het zwem men in Sneek, die een stuk van zijn leven gewijd heeft aan de bevordering van de zwemkunst en alles wat daarmee samenhangt, hier z.L even herdacht moest worden. De heer J. Blok Fzn. opende Vrijdag avond in het Geb. v. Chr. Bel. bovenge noemde vergadering na Schriftlezi en gebed met een hartelijk welkom aan de spreker, ds. C. L. Verbaas, de zangver. Excelsior, dir. de heer J. Nauta, en de aanwezigen. Eertijds hielden wij onze schooldagen, maar er is ook bij ons een tijdnood ontstaan, we zijn zo overladen met allerlei vergaderingen, dat we die niet meer kunnen hóuden. Het bestuur meende echter goed te doen deze samen komst te beleggen om daardoor de lief de voor het christelijk onderwijs te ver meerderen. Spr. dringt aan om critiek te oefenen op de handelingen van het bestuur en eventueel op het onderwijs, want wij maken fouten en daarop moet ons gewezen worden. Nadat de zangver. een tweetal liede ren had gezongen, ving ds. Verbaas zijn rede aan met te constateren, dat wij het tegenwoordig heel gewoon vinden, dat onze kinderen christelijk onderwijs un- nen genieten, zonder er bij stil te staan hoevele en welke zware offers het ge kost heeft voor het zo ver was. Wij wil len welbewust voortgaan in de lijn waar in onze ouders ons zijn voorgegaan. Daartoe zullen wij ons moeten bezinnen op wat de historie ons daaromtrent leert. Na de Hervorming werd hier te lande één school gevonden, waartegen wij geen bezwaar hebben; de bijbel en de catechismus werden er geregeld onder wezen. Doch toen de Franse revolutie ook ons land meesleepte, werd het pro bleem onderwijs en school geschapen. Na die bezetting werd al spoedig de leus aangeheven voor een christendom bo ven geloofsverdeeldheid. Het dogma was goed voor de kerk; de school leidt op voor de practijk. Doch zodra worden bijbel en catechismus niet contrabande op school of het verzet hiertegen ont staat. Groot enthousiasme en geestdrift voor deze heilige zaak leeft op, wat voor al tot uiting komt bij de beruchte wet van 1878. Een geweldige actie ontstaat en als een adres aan de koning wordt overhandigd met 305102 handtekeningen om de wet niet ter goedkeuring te teke nen, zegt jonkheer Elout v. Soeterwou- de o.a. „Sire, indien de voordracht over het onderwijs, waarbij de school uit han den van de ouders wordt overgedragen in die van de staat, wordt getekend, zal dat de school met de bijbel vernieti gen. Zal dat goed zijn voor ons volk en voor God?” 17 Aug. 1878 tekent de koning de aangenomen wet. Waren nu alle gebeden tevergeefs geweest of moest het christenvolk nog verder de diepte in, opdat het zou leren uit de kracht van het gebed te leven? Het ogenblik is aangebroken waarop gedurende een lange reeks van jaren zware persoonlijke en financiële offers gebracht moeten worden. Totdat in 1920 de gelijkstelling van openbaar en christelijk onderwijs tot stand komt. In de jongste bezetting is de strijd weer opgelaaid. De Duitsers eisten het kind op en werd het gevaar dat dreigde niet terstond onderkend, het verzet hiertegen is niet uitgebleven. Het gevaar is nu nog niet bezworen, er wor den weer allerlei pijlen op ons gericht. In de oorlog gaat het om ons levensprin- Verkiezlngen. De aftredende bestuursleden S. J. Olij en E. v. d. Veen, het lid van de Zeilraad, de heer G. S. Hofstra en het lid van de Techn. Commissie, de heer A. van Gooi, werden allen bij acclamatie herkozen. Wijziging Statuten en Huis houdelijk Reglement. De docr het bestuur voorgestelde wij zigingen werden allen aangenomen. Twee amendementen van de Sneeker Zeilclub (betreffende de benoeming van functionarissen door het bestuur en het aantal afgevaardigden naar de alg. ver gadering) werden verworpen. Bestuursmededelingen. De voorzitter deelde mede in verband met zijn leeftijd zijn functie neer te leg gen (waarop hij de vergadering verleden jaar reeds voorbereidde), maar nog een jaar lid van het bestuur te blijven om de nieuwe voorzitter mee in te werken. Daar de vice-voorzitter, de heer R. A. v. d. S’uis te Sneek, wegens drukke werk zaamheden geen benoeming tot voorzit ter kon aanvaarden (en daarom ook geen vice-voorz. kon blijven) is als voor zitter aangewezen de heer H. Visser Wzn. te Lemmer, tot nu toe 2e secreta ris, en tot vice-voorzitter de heer Mr. H. Pijttersen te Zwolle. De heer S. J. Olij blijft secr.-penningmeester, terwijl de heer E. v. d. Veen te Leeuwarden tot 2e secr. is benoemd. Nadat de heer Niemeijer zijn dank had uitgesproken voor de medewerking ge durende de 20 jaren dat hij, eerst als vice-voorzitter en daarna lis voorzitter, de bond en de vergaderingen heeft ge leid, werd hij op voorstel van de S.Z.C. onder luid applaus tot ere-voorzitter be noemd. De bestuursmededelingen werden daarna voortgezet. De tekening van de ballonfok voor de 22 m2 klasse is gereed. Deze ballon heeft meer de parachutevorm. Op voorstel van Piso o.l.v. de heer Mr. K. S. van An dringa de aandeelhoudersvergadering der N.V. Zwembad Sneek gehouden. In het jaarverslag van de Directie, uitgebracht door de heer G. v. d. Pijpe- kamp, werd gememoreerd dat het afge lopen seizoen vrij slecht met koud weer I en veel regen inzette, zodat de eerste I toeloop niet groot was en een geweldige I terugslag had op de afname van abon- I nementen. Pas de tweede helft van het seizoen trad er verbetering in het weer in en werd er t' h nog een flink aan tal abonnementen afgenomen, terwijl ook de Tien-badenkaarten en de losse badenkaarten nog een belangrijk bedrag ii de kas brachten. In het vorige sei zoen kon nog niet voldoende ervaring worden opgedaan met de verbetering van het zwemwater door gebruik te ma ken van leidingwater, maar dit seizoen heeft wel geleerd dat de kosten, uitge geven voor de nleg van waterleiding, zeer goed besteed zijn. Toen in de twee de helft van het seizoen de temperatuur zeer hoog werd, waarbij in vroegere ja ren veel last ondervonden werd van alg en troebel water, was er thans een enor me verbetering te bespeuren en bleef zowel de frisheid als de helderheid van het water op peil. Door de koude moes ten de zwemwedstrijden keer op keer worden uitgesteld, maar het school zwemmen kon geregeld doorgaan, daar de temperatuur van het water vanaf de opening toch steeds voldoende was. Aan diverse leerlingen van de scholen kon dan ook weer het diploma als geoefend zwemmer worden uitgereikt. Wel baren de vastgestelde uren voor Dames- en voor Herenzwemmen de Directie steeds veel zorg daar het voor de scholen zeer moeilijk is de zwemlessen op een zodanig tijdstip te geven dat deze In het uren- rooster der inrichting passen. Wel zijn i daarvoor enkele speciale schikkingen getroffen, doch deze zullen in de prac tijk toch altijd nog kleine moeilijkheden De data van de Friese wedstrijden zijn als volgt: 28 Mei Grouwstor Watersport, 29 Mei „Lyts Frisia” Grouw (50 j. be staan), 11 Juni IJs- en Zeilver. „De Kruiswaters”, Wartena; 2 Juli Kon. Zeilver. „Oostergoo”; 18 Juli Zeilver. „De Meeuwen”, Leeuwarden; 22 Juli W. S. V. „Bergumermeer”; 2526 Juli Harlinger Watersport Ver.; 29 Juli Zeil- Ver. „Sleat” Sloten en Zeilver. Z. O. U., Oppenhuizen; 30 Juli Zeilver. „SylnoCht” Leeuwarden; 2 Augustus Zeilver „Een dracht maakt Macht”, Eernewoude; en Zeilver. „De Fluessen’, Koudum; 3 Aug. Zeilver. „Workum”; 6 Aug. Zeilver. „Eendracht” Akkrum; 89 Aug. Zeil ver. „De Zevenwolden” Lemmer; 10 Aug. Z.C. „De Watergeus” Dokkum (Nat. Princenhoftocht)12 t.e.m. 17 Aug. Sneek-Week; 19 Aug. Zeilver. „Het Nan- newijd”, Oudehaske; 20 Aug. Zeilver. „Onder Ons”,. Terhome; 26 Aug. Zeil ver. „Langweer”; 23 Sept. Kampioens wedstrijden Regenbogen, 30 m2, 22 m2, Valken en 16 m2, klasse te Grouw; 10 Sept. Zeilver. Frisia” Grouw. Drachten Veenhoop ei. de Grouwster week moeten nog worden vastgesteld. Donderdagavond werd in Restaurant- meebrengen. De leerlingen der bachtsschool kunnen daarom nog niet van het Zwembad gebruik maken, daar .de Directeur alleen gelegenheid tot zwemmen kan geven wanneer het moge lijk is dat de gehele schoolbezetting in betrekkelijk korte tij verwerkt zou kun nen worden. De personeelsbezetting kon gedurende het gehele seizoen op drie worden ge handhaafd. De Directie, die steeds zeer prettig samenwerkte, betreurt het, dat door ver trek naar Den Haag de heer Dr. P. Spaander gedwongen was zijn functie als Secretaris neer te leggen. Hj heeft zeer veel voor de inrichting gedaan en het is voor een groot deel zijn werk ge weest dat het water steeds van goede kwaliteit was. In de laatste vergadering van Commissarissen en Directie waar hj nog aanwezig was, werd hem dan ook bj monde van de President-Com- missaris hartelijk dank gebracht. De nog steeds te geringe capaciteit der kleedgelegenheid heeft de volle aan dacht, maar door de zeer hoge materi- aalprijzen werd dit werk tot nu toe niet uitgevoerd. In de loop van d< winter zal echter hieraan toch nog weer extra aan dacht worden besteed. In totaal werden in de afgelopen zo mer 591 diploma’s uitgereikt, t.w. 250 door het Zwembad en 341 door de In spectie L.O. van de scholen. Vorig jaar bedroeg het totaal aantal 420. Het aantal geplaatste abonnementen en kaarten was als volgt: Abonné’s 1501 (vorig jaar 1795); schoolabt. 973 (812); werknemersabt. 40 (92); Maand- en 10- Badenk. 233 (120)Losse baden 6630 (5063), Kjkkaarten 0 (187). Het ongunstige voorseizoen weerspie gelde zich ook in de financiële resulta ten. De verlies- en winstrekening wees nl. een verlies aan van 873.17. Dit ver lies heeft twee oorzaken, aldus de pen ningmeester, de heer Wilmink. In de eerste plaats de ongunstige weersom- Het aantal inwoners in Nederland be droeg op 1 November 10.006.208, zo kan men in het Statistische Bulletin van het Centraal Bureau voor de Statistiek lezen. Het Rijkskolenbureau deelt mede, dat de hierna genoemde losse brandstoffen bonnen met ingang van 16 December hun geldigheid verliezen rantsoenbon- nen „brandstoffen 11 eenheden 1949/’50”, rantsoenbonnen „brandstoffen 6 eenhe den 1949/’5O”, rantsoenbonnen „brand stoffen 1 eenheid 1948/1949”, rantsoen bonnen „brandstoffen voor a.s. moe ders”. Deze bonnen moeten uiterlijk 15 December a.s. bij een brandstoffenleve rancier worden ingeleverd. Evenals voorgaande jaren hoopt de Chr. Gymn.ver. „Advendo” twee uitvoe ringen te houden, daar het ledenaantal nog steeds in stijgende lijn gaat. De cipe; ons volkskarakter en toekomst han gen af van het onderwijs dat gegeven wordt en door wie. Aan de bezetter heb ben we kunnen zien wat er van een volk terecht komt, wanneer de school God loslaat. In menige publicatie wordt het bestaansrecht van het chr. onderwijs be twijfeld; men spreekt van een secte- school en noemt ons separatisten en tweedrachtzaaiers. In de oorlog waren wij allen één in ons verzet tegen de vij and, zo wordt gezegd, doch dat was om iets dat wij niet wilden, dus iets nega tiefs; nu gaat het om iets wat wij wel willen, dus iets positiefs, en daarin zijn we niet allen één. Wij mogen dankbaar zijn dat wij bevoorrecht zijn boven lan den als Duitsland, Frankrijk en Enge land. Op de overheidsschool is geen plaats ’voor de bijbel; wij zijn er niet klaar mee af en toe eens een half uurtje bijbels onderlijs te geven. Als wij daarin meegaan, brengen we onze kinderen in gevaar. De ouders zijn geroepen de kin deren te brengen aan de voeten van Je zus, de doopbelofte is hieraan onlosma kelijk verbonden. Wij bedoelen onze scholen voor al de kinderen van ons volk, niemand wordt uitgesloten omdat de ouders niet kerkelijk zijn. Wij willen niet zijn een afdak, maar een algemene regel; wij zijn nog een christelijk: natie en mogen de school en het onderwijs niet loslaten. Een kille beklemming dreigt over ons te komen. Het woord van de Heiland, dat we als schapen te midden der wolven leven wordt hoe langer hoe duidelijker zichtbaar. Wij zijn er van overtuigd, dat naarmate de druk toe neemt, onze krachten vermeerderd zul len worden. Wij moeten niet denken dat wij hier veilig zijn; we moeten waak zaam blijven. De chr. school predikt het evangelie ook aan de kinderen en wij staan hier als mense i die de roep van God hebben gehoord om te getuigen, dat êe redding alleen bij Hem is. Een van de hulpmiddelen daarbij is de chr. school. Wij danken voor het bestaan van die school en hoewel wij zondige mensen zijn, zullen we in groot Idealisme moeten leven en werken in veel gebed. De zangver. zong hierna nog een twee tal liederen, de voorzitter dankte ds. Verbaas voor zijn bezielende rede, waar na deze in dankgebed voorging. Met de Zuiderkruis, van Tandjong Priok 25 November vertrokken en 19 December te Rotterdam verwacht en de Kota Inten, die 26 November Tandjong Priok verliet en waarschijnlijk 24 De cember te Rotterdam arriveert, komen o.a. naar huis: met de Zuiderkruis, van de Kon. Marine H.vlm. C. Smink, Munt straat 4, Sneek; van de mariniers ma rinier G. Bouwhuis, le Badhuisbuurt 2, Sneek; marinier D. Wind, Pr. Juliana- park 2, Sneek. Met de Kota Intenvan de Kon. Landmacht 3 R. S., korporaal W. Ab- bink, Prlorstraat 48, Sneek; korporaal H. H. Janssen, 2e Bosdwarsstraat 14, Sneek; kapitein E. A. L. van Meegen, Leeuwenburg 8, Sneek; korporaal C. J. de Ree, 2e N. Selfhelpstr. 23, Sneek; korp. M. v. d. Werf, 3e Woudstr., 52, Sneek; van 35 R.I.: sold. J. Durkstra, Sybrandaburen 71; soldaat G. van Keu len, Woudsend 126; soldaat H. Prins, W. Lodewijkstraat 26, Sneek; kapitein J. B. van Rijs, Straatweg 175, Scharne- goutum; soldaat C. Stroop, Kloosterhof 31, Sneek; soldaat J. Tiemersma, Rau- werd 107; soldaat D. Hoeksema, Julia- nastraat 12 Sneek. speciale aandacht zult wijden. „Ik hoop dat dit wel in orde zal ko men”, antwoordde de heer Postma, „want ik heb hiervoor al een cursus bij de heer Spaander gevolgd”. In de Raad van Commissarissen moes ten twee vacatures worden vervuld. Mr. A. W. Haan deelde nl. mede, dat hij zich wegens verandering van functie, Ad'sp.-uitvoering zal D.V. gehouden wor den op Donderdag 15 Dec. a.s. en de grote uitvoering D.V. 16 Febr. ’50. Dat de Adsp.uitvoering nog dit jaar wordt gehouden vindt zijn oorzaak hierin, dat men wat meer ruimte tussen beide uit voeringen wil dan anders het geval was. De a.s. Adsp.uitvoering zal een geheel nieuw karakter dragen en wij willen niet nalaten een klein tipje van de sluier op te lichten. Het ligt in de bedoeling om te beginnen met een vlaggendefilé en vaandelgroet in samenwerking met het Tamboers- en Pijperscorps, iets geheel nieuws voor Sneek. Na de pauze zal er een sprookje worden opgevoerd, waarin de fantasie van het kind geheel tot ui ting komt. Spelenderwijs worden deze oefeningen die in het sprookje voorko men door de kinderen onder bekwame leiding ingestudeerd en uitgevoerd. Al met al belooft het weer iets goeds te worden en wij raden dan ook een ieder aan deze avond vrij te houden. Zie voor i verdere bijzonderheden advertentie en I raambiljetten. standigheden waardoor de abonnemen tenverkoop ruim 500.beneden het vorig jaar bleef, terwijl aan de andere kant ruim f2000.(f2389.49, waarvan het grootste deel navorderingen over de jaren 1944 t.e.m. 1947) belasting moest worden betaald. In totaal sluit de V. en W.-rekening met een bedrag van 11.604,07, en de balans met ƒ52.883,12, waaronder een totale verliespost over de jaren 1946 t.e.m. 1949 van 1804.07. Namens de kascommissie, bestaande uit de heren L. Brandenburgh en J. IJ. Deenik, deelde eerstgenoemde mede, dat alle bescheiden in orde waren bevonden, zodat voorgesteld werd de rekeningen goed te keuren. Eén opmerking meende de commissie evenwel te moeten ma ken, nl. over de hoge post leidingwater en zij drong er bij de Commissarissen op aan bij de gemeente aan te dringen op een speciaal lager tarief. Namens de directie antwoordde de heer v. d. Pijpekamp hierop, dat in een onderhoud met de directeur van de Ge meentebedrijven gebleken is, dat voor het Zwembad reeds een tarief berekend wordt waarbij de N.V. zeer clement wordt behandeld. Het valt daarom te bezien of het gelukken zal een nog la ger tarief te verkrijgen, maar het be stuur blijft in deze diligent, aldus voeg de de voorzitter er aan toe. De rekeningen werden hierna aller instemming goedgekeurd. Tot leden van de kascommissie voor het nieuwe boekjaar werden benoemd de heren F. Matak Fontein en S. Douma, en tot plaatsvervangers de heren J. de Boer en K. Edel.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1