Buitenlands overzicht Waarschuwing Het Nut Band Nederland-Indonesië Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Nederlands Volkstoneel Sneeker Nieuwsblad. uit het verleden BIJEENKOMST o VRIJDAG 16 DECEMBER 1949 4e JAARGANG No 98 L. KIEZEBRINK Violetta Benoemd De algemene vergadering der Ver. Naties geëindigd Dr. H. M. Hirschfeld Hoge Commissaris in Indonesië Chr. Muziekver. „Harmonie” -- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Met Kees Hana naar de Pyreneën SCHAKELS van Herman Heijermans Nederlaag der Labourpartij in Australië Wij vestigen er de aandacht op» nu er weer een abonnementen werving in deze stad plaats vindt, dat deze niets uitstaande heeft met ons blad, het Colporteurs, die zich bij U aan huis vervoegen, komen dus niet namens het SNEEKER NIEUWSBLAD. Als U nog geen abonné op het Sneeker Nieuwsblad is, en U wenst het te worden, dan vuile U het biljet in op de voorzijde van het tweede blad van dit nummer. Het Sneeker Nieuwsblad ver schijnt Maandags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50 let LI daarop per halfjaar. De Uitgevers KIEZEBRINK Co. Fa. E. J. DRIJFHOUT 40-jarig Ambtsjubileum Ds. G. M. van Hennes Jouke Couperus tijdens zitting Bijzondere Strafkamer gearresteerd SNEEKER NIEUWSBLAD VRIJDAGS. Redacteur: De omgeving van de Waterpoort omstreeks 1890. De Kloosterstraat bij het begin van de 20ste eeuw. I prettige kankerd, vooral over het eten. De dok- A. f. S. talentvol een Door een vrachtauto aangereden is de 5-jarige P.K. te Zierikzee, die met zijn autoped onverhoeds voor de auto ging rijden. Het kind was op slag dood. Met Pasen heeft de Chr. Muziekver. „Harmonie” alhier voor het eerst een succesvolle uitvoering gegeven van ge wijde muziek. Gezien de toen getoonde belangstelling hoopt zij op de ingeslagen weg door te gaan. Op Woensdag 21 Dec. a.s. 's avonds 8 uur, hoopt zij wederom een programma van gewijde muziek te geven en thans met medewerking van de Chr. Gem. Zangver. „Excelsior" in de Ned. Herv. Kerk alhier. Het geheel staat o.l.v. de Weleerw. Heer Ds. J. N. de Rui ter. Toegang is vrij. Zie advertentie in net volgend nr. Redactie-adres Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Maandag heeft de heer Kees Hana de Nutsleden een van die gezellige avon den bereid, waarvan hij het geheim kent. Ditmaal kwam hij in het knusse, nieuw ingerichte zaaltje van Aere Pe- rennius vertellen van zijn reis naar en kampeerervaringen in de Pyreneën, een gebied niet zo bekend als de Alpen, ver- latener en wilder, in natuurschoon mis schien zelfs rijker, ook in florp en fauna omdat het naast wat de Alpen hierin aan schatten bieden, ook nog heeft een eigen typisch bezit. Als centrum voor zijn tochten had spr. het bergstadje Lu- chon gekozen, dat door de al in de oud heid bekende warme zwavelhoudende bronnen de huidige Luchonnais be weren dat ze ook radio-actief zijn de allures van een badplaats kreeg, veel be zocht door rheumatieklijders. Op gees tige wijze vertelde spr. van zijn erva ringen in het badhuis, waarna hij bij een grote serie plaatjes verhaalde van de tochten door hem en zijn echtgenote van Luchon uit in het Pyreneën-gebied ge maakt, van de machtige schoonheid en de rijkdom aan plant en dier welke er wordt aangetroffen. Het harde leven der bergbewoners heeft op de bevolking zfln stempel gedrukt, maar onderling zowel als jegens de vreemdeling is ze zeer hulpvaardig, ’s Winters verlaat een deel der mannelijke bevolking de dor pen, om zich naar de bergweiden te be geven, waar de winterstallen zijn, waar in het vee dan wordt ondergebracht en de mannen ook intrekken om op de die ren te passen. Enige maanden komen ze dan niet thuis en dikwijls korten ze zich de tijd met het snijden en versieren van de beroemde Pyrenese koeienbanden, waarvan men een hele verzameling In het Pyreneën-museum te Lourdes kan zien. Ook van de vreemdelingenindustrie in deze stad, die jaarlijks door een mil- lioen pelgrims wordt bezocht, vertelde spr.; de Fransen trachten z.i. wel eens te veel profijt uit deze industrie te trek ken, ook in andere delen van hun vader land. Spr. beschreef nog een prachtige tocht naar het lac d’Oo, thans zoals de meeste bergmeren in de Pyreneën, dienst baar gemaakt aan de opwekking van electriciteit; overal verrijzen de centra les, die nuttig zijn, maar de majestueuze s ‘te der bergen toch met hun lawaai wei zeer verstoren. Bij het laatste ge deelte van de serie fraaie plaatjes ver telde spr. van de beklemming welke zich van de bezoeker van de bergketels bij Gaverni meester maakt als onweers buien deze ketels als ’t ware afsluiten, een tegenhanger van de lieflijke indruk welke bijv, de „jardin botanique” elders in een Pyreneëndal maakt. We hadden gaarne de heer Hana nog verder horen causeren over zijn ervaringen, doch het late uur drong tot sluiting, niet echter voor de Voorzitter, ds. Palmboom, de spreker de hartelijke dank van het pu bliek, dat het zaaltje vulde, had overge bracht. Verschijnt: DINSDAGS en Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) In het marine-opkomstcentrum te Voorschoten heeft Dinsdag de 50.000ste keuring plaats ~ehad. De gekeurde was de 19-jarige Gijs van Horssen uit Am sterdam, die van de commandant eet taart kreeg en een jeep om hem met 24 uur verlof naar huis te brengen, want anders hadden zijn makkers zich van de teart meester gemaakt. en artistieke opvatting was sober maar volkomen verantwoord en hier kon men zien hoe eenvoud en zin voor schoonheid een harmonisch geheel konden scheppen. De toejuichingen waren dan ook zeker verdiend en Elsensohn dankte zichtbaar ontroerd. Voor deze avond verdienen de organisatoren een compliment en willen we een heel seizoen thrillers en Ameri kaanse blijspelen cadeau geven. In navolging van de grote sanatoria, is te Heerenveen opgericht een vereni ging van oud-patiënten van de Nazorg- kolonie „Violetta". Als bestuursleden werden gekozen S. Feenstra, voorzit ter, Koopmansgracht 70, Sneek; H. Kos ter, secretaris, Elizabethstraat 5, Leeu warden; H. Venema, penningmeester, Violetta, Heerenveen; F. Zijlstra, Ver- meerstraat 11, Leeuwarden; S. Sybran- dy, Gysbert Japikstraat 13, Bolsward. hebben de Ver. Staten ongetwijfeld door hun Marshall- en andere hulp aan W.-x Europa een streepje voor maar de vraag mag gesteld of het nu weer niet wat te ver gaat met de Amerikaanse invloed in W.-Duitsland, welke omgekeerd ook weer leidt tot groter invloed en zelfbe wuster optreden van West-Duitsland in W.-Europa. De Duitse industriëlen van de Roer hebben de Britten bijv, reeds te kennen gegeven dat de reorganisatie van de Roer-industrie een zaak is welke al leen hun en niet de geallieerden aangaat; de Duitse werknemersbonden eisen in deze industrie medezeggingschap, de Engelse regering staat daar niet on sympathiek tegenover, maar de Ameri kanen willen er niets van weten en de Duitse werkgevers zullen da+ wel roe rend met hen eens zijn. Dr. Adenauer praat al maar door over een Duits leger, de Engelsen en Fransen willen het niet, de Amerikanen wel. Hier openbaren zich allerlei tegenstrijdigheden in de politiek der regeringen van de Ver. Staten en Engeland, waarbij natuurlijk ook de po litieke ideologie van beide een rol speelt, in Engeland socialistisch, in Amerika liberaal. De vraag of de Engelse La- bourregering nog lang in Londen zal zetelen is weer acuut geworden, nu in Australië de socialistische regering bij de verkiezingen verslagen is door libe ralen en boerenpartij, die een nieuwe re gering zullen vormen, welke Australië weer van het pad der geleide op dat der vrije economie wil brengen. Maar dat voorzichtig aan zal moeten doen om het land voor schokken te bewaren, bo vendien is in de senaat de meerderheid nog in handen van de Arbeiderspartij. In Zuid-Afrika heeft premier Malan ook al wat water in zijn wijn moeten doen, hij heeft beloofd het kiesrecht van de kleurlingen in de Kaapprovincie voorlo pig niet te zullen aan tasten; daartegen was nl. verzet gerezen van Havenga, de bekwame minister van financiën, die lei der is van de Afrikanerpartij met 9 ze tels in het parlement, welke stemmen Malan niet missen kan wil hij zijn re gering staande houden. Door de verkie zingsuitslag tn Australië is er weer wat meer twijfel gerezen of Labour in En geland in 1950 het regeerkasteel wel zal blijven bezetten; maar anderzijds heeft bij een tussentijdse verkiezing voor het Engelse parlement verleden week de Labour-candidaat de betwiste zetel voor de Arbeiderspartij behouden; in haar ge hele regeringsperiode heelt de Arbeiders partij nu nog geen zetel verloren, al krompen de stemmenmeerderheden wel in. De nieuwe regering in Australië heeft een zuivering van het overheids apparaat van communistische invloeden beloofd. Niet onwelkom zal het de Fran se regering zijn dat de Franse commu nistische partij ook al moet gaan zui veren, ook daar schijnt het Titoïsme al diep ingevreten te zijn. Dat tegen de vijf voornaamste Titoïsten in Bulgarije, nl. Kostof, Stephanof, Tavloff, Petkof en Gevrenof de doodstraf zou worden ge ëist, was verwacht; als gebruikelijk zijn zij volgens de rechtbank handlangers van de Engelse en Amerikaanse geheime dienst geweest. In China is vrijwel het gehele vasteland door het overlopen van de provincie Joenan naar de communis ten, nu voor de nationalisten verloren. Formosa is hun toevluchtsoord. In een zeer aangename en i stemming zijn Maandagavond de belang stellenden in het werk van bovenge noemde vereniging in de intiem aandoen- do foyer van Amicitia bijeen geweest. Tot deze wel zeer gezellige sfeer werkte voorzeker niet weinig mee de zeer gewaardeerde uitvoering van enige min of meer bekende muzieknummers van de kamermuziekvereniging „Apollo” o.l.v. de heer H. Feenstra, waarvan de Friese potpourri wel het leeuwenaandeel wegdroeg en meerdere gedeelten door zang van de aanwezigen werd onder steund. Mevr, van Meegen, begeleid door mej. Knossen, zong een viertal liede ren, waarvoor zij haar deel van het gul en hartelijk applaus mocht wegdragen. Bij de aanvang had voorz. Bijlsma, na een welgemeend welkom aan allen, spre ker, musici en verdere aanwezigen, eni ge mededelingen gedaan. Op Zaterdag 21 Jan. 1950 zal er een feestavond wor den gegeven aan alle soldaten die terug gekeerd zijn, waarvoor hun dan tevens twee kaarten voor ouders, vrouw of ver loofde zal worden verstrekt. De jongens worden opgewekt bij hun eventuele pa troons die avond vrij te vragen voor het bezoeken van deze avond. Voorts deelde hij mede dat onze burgemeester zich bereid had verklaard op een nader te be palen datum de teruggekee-de jongens uit Sneek officieel te begroeten. De der de mededeling betrof de leden van de 7 Dec.-div., aan wie men geen pakjes meer moet zenden, omdat de laatsten in staat van evacuatie zijn. De spreker was ds. K. P. v. d. W e 1, va” Wagenborgen, die pas uit Indonesië is teruggekeerd en zeide zich nog wat onwennig te voelen in de dikkere kle ding die hij in dit koudere klimaat had moeten aantrekken, iets wat hij ge meen had met alle teruggekeerden. Spr. wilde geen redevoering houden doch in een gezellig babbeltje iets vertellen van het leven van onze jongens overzee. De tijd die zij weg geweest zijn mr.g voor hen een vruchtbare en goede tijd ge noemd worden. Thuis hee-sen nog aller lei tradities, waaronder zij niet vandaan kunnen komen. En als ze dan opgeroe pen worden zijn het vaak nog van die jongetjes, aan w’e elke zelfstandigheid ontbreekt. Doch als ze terugkomen blij ken ze een school te hebben doorlopen waar ze zelfbewustheid hebben geleerd, waar ze weten van aan te pakken en niet zo spoedig zeggen dat iets onmo gelijk is. Natuurlijk zijn ze daar vaak alleen met hun lief en leed, al wordt er een grote kameraadschap onder elkaar gevonden, en daarom is het dringend nodig, dat de achtergeblevenen veel schrijven; vooral allerlei kleine nieuw tjes interesseren hen, terwijl moralise rende brieven hen al spoedig vervelen. Spr. drukt vooral de verloofden op het hart, niet klakkeloos de band te ver breken, want dat is meermalen oorzaak geweest, dat een jongen in een onver schillige stemming geraakte en de ver keerde kant uitging. Wat dit laatste be treft, men zou kunnen zeggen zo de commandant is is de troep. Spr. maakte een geval mee van een serg.-muj. die een prachtige stemming onder zijn onderge schikten had weten te kweken, doordat hij zichzelf aan hen gaf en oor had voor hun klachten. Er wordt wel eens ge- Belangrijk politiek nieuws in Europa leverde de afgelopen overzichtsperiode niet op. In West-Europa gaan de pogin gen door om bepaalde groeperingen van economische samenwerking te vormen. Engeland richt daarbij op dit ogenblik zijn aandacht vooral op Scandinavië, Fr nkrijk op de Benelur en Italië, ter wijl het West-Duitsland voorlopig in ie- de. geval wil uitsluiten. We zien dus de grootste West-Europese landen, Enge land en Frankrijk, elk een eigen richting gaan, hetgeen te betreuren is, te meer omdat nu West-Duitsland min of meer alleen blijft staan, waardoor er grote kans ontstaat dat het een werktuig in handen der Ver. Stater in West-Europa zal worden inplaats van dat het een een heid met de rest van West-Europa gaat vormen. Er is een nieuw financieel Ame rikaans—Duits verdrag in de maak waarbij W.-Duitsland een schuld aan de Amerikanen wegens verleende hulp in goederen enz. erkent van 13 mil liard mark, renteloos weliswaar, maar de Amerikanen hebben laten dóór schemeren dat zij er bij de vredesonder handelingen op zullen aandringen dat deze schuld voor de verteringen van alle andere landen zal moeten worden geregeld. Dat betekent practisch dat al die landen wel een streep door hun eis tot herstelbetalingen door W.-Duitsland kunnen halen, en dat Amerika een eerste hypotheek op W. Duitsland krijgt. Nu Naar wij van bevoegde zijde vernemen heeft dr. H. M. Hirschfeld zich op ver zoek van de regering bereid verklaard het ambt van hoge commissaris in In donesië met ingang van de souvereini- teitsoverdracht te aanvaarden. Het ligt in de bedoeling dat dr. Hirsch feld deze functie slechts betrekkelij) korte tijd zal bekleden, mede in ver band met de opvatting d< regering, dat dr. Hirschfeld niet lai g in zijn huidige functie kan gemist worden. Sinds 1947 is dr. Hirschfeld regerings commissaris in algem. dienst (ministe rie van buitenlandse zaken) belast met de algemene leiding van het plan Marshal] in Nederland. Hij is buitenge woon en gevolmachtigd ambassadeur. toren zeggen dat er voldoende calorieën in het voedsel zitten, maar als men be denkt, dat de groenten en verdere in grediënten vaak over zeer grote afstan den langs onmogelijke wegen vervoerd moeten worden, dan is het geen wonder dat ze bedorven aankomen. En dan ligt het ook vaak aan de bereiding. Zijn ei gen werk als veldprediker heeft spr. steeds met genoegen gedaan. De enorme grootte van het gebied dat wordt toege wezen en de geweldige afstanden, die moeten worden gereden langs wegen, waarvoor hier geen voorbeeld is te noe men, zijn oorzaak dat de geestelijke ver zorging niet zo intens kan zijn als nodig en gewenst is; in dit opzicht bracht spr. een eresaluut aan de aalmoezeniers, die vrijwel alle fijne kerels waren die de mentaliteit van de jongens begrepen. Als men voorts beuenkt dat een oorlog in Europa iets geheel anders is dan in Indonesië, omdat de beze*gebieden telkens weer geïnfiltreerd worden door kwaadwillenden, als men hoort dat de gevreesde wandelende nier veelvuldig voorkomt, dan krijgt men enigszins een begrip hoe moeilijk het is overal de sol daten bijstand te verlenen. Toch mag spr. in dankbare nederigheid zeggen, dat als er een actie ingezet zou worden en menigeen naar de laatste levenszeker- heden greep, hij hen van Christus heeft mogen getuigen als de Redder uit de grootste nood. Spr. eindigt met een woord van dank baarheid voor de grote aandacht waar mee zijn gehoor heeft willen luisteren en de gelegenheid hem hier geboden om te kunnen spreken. De voorz. dankte de spr. voor zijn meermalen humoristisch getinte toe spraak en bood hem een koek aan, dankte de muziekver. en de zangeres en sloot de vergadering. Was met het Wil helmus begonnen, het Fries Volkslied was het slotlied. GELDKISTJE MET ƒ3800.— UIT MELKAUTO GESTOLEN. Een melkrijder van de zuivelfabr. te Sybrandaburen bezorgde Zaterdag met de bussen ook het melkgeld bij een. aantal veehouders. Toen hij bij een boer op de Overijsselse straatweg het geld bracht en zijn auto dus alleen liet staan, bleek bij zijn terugkeer dat het ijzeren geldkistje uit de cabine met nog onge veer ƒ3800.verdwenen was. Reeds Maandag kon de dief, na goed werk van de gehele groep Mantgum van de Rijkspolitie en de districtsrecherche, worden aangehouden. Het was zekere C. P., werkzaam op de Hoogovens te IJmuiden, wonende te Beverwijk. Op het postkantoor aldaar was al een der vermiste biljetten van ƒ100.waarvan letter en nummer be kend waren, aangetroffen. P. bekende en vertelde al 2 maal eerder op een kans geloerd te hebben. Ruim ƒ3700. van het gestolene is achterhaald. In het raam van de Heijermans-her- denking en onder auspiciën van de Sne- ker Bestuurdersbond heeft het N.V.T. dit „vrolijk spel van de huiselijke haard” zoals de schrijver het noemde, gespeeld en zó dat men ademloos en strak, dan weer gul lachend, dit drama, waarin een geldzuchtige familie in al haar naakt heid ten voeten uit wordt getekend, heeft gevolgd. Wij hebben, ook zonder de zeer sym pathieke woorden van de heren Vonk en Groeneveld, kunnen zien en horen wat schrijver en groot kunstenaar wij in Heijermans hebben gehad en nog hebben. Hoe diep en warmmenselijk moet deze schrijver met de figuren die hij schiep, hebben meege leefd en hoe meedogenloos fel heeft hij ons het slechte en gemene voor ogen ge houden en nog, nog, na een kwart eeuw, leeft het, ademt het. Laten we dank baar zijn dat een Nederlands Volksto neel dit brengt, laten we bovena dank baar zijn dat Johan Elsensohn Pancras Duif speelde, neen beleefde 1 Johan El sensohn een nieuwe Pancras één die ogenschijnlijk verliest maar die met z’n verlies torenhoog uitsteekt boven zijn kinderen die winnen Dit was toneel, tot in het kleinste gebaar af en scherp en toch zo eenvoudig, zo eerlijk. Van de overigen valt niets dan goeds te zeggen en dat Gerda Ruyters als Marianne even een open doekje kreeg mag haar veel zeggen, daar Is men in Friesland niet zo gul mee. Tanne Wierts als zuster en het dochtertje was zeer goed, soms Iets te goed. Marie Faassen als Gerritje en Hans van Meerten als haar man, wel, is er beter combinatie denkbaar? De regie Maandag 19 December hoopt Ds. G. M. van Rennes te Beetsterzwaag, zijn 40-jarig ambtsjubileum te gedenken. Ds. van Rennes werd 22 November 1878 te Amsterdam geboren, was enige tijd on derwijzer, studeerde daarna theologie aan de Vrije Universiteit. Na een twee tal standplaatsen als Geref. predikant buiten Friesland, werd hij in 1920 be roepen te Heeg, waar hij tot zijn emeri taat op 1 Januari 1949 bleef. Daarna aanvaardde hij het hulppredikerschap te Beetsterzwaag. Hij is een bekende fi guur in het Nederlandse kerkelijk Geref. leven. Ofschoon de algemene vergadering van de Ver. Naties, welke 10 December gesloten werd, vrij vlot heeft gewerkt, en niet als die van 1948 een verlengstuk in het volgend jaar krijgt, heeft zij geen enkel succes bereikt in de richting van het doel waarvoor de V.N. eigenlijk zijn opgericht. Tot de verzekering van vrede en veiligheid over de gehele wereld, en tot eenheid van alle naties heeft zij op nieuw weinig kunnen bijdragen omdat de kloof tussen Rusland en zijn aanhang enerzijds en het Westen anderzijds even wijd gaapt als ooit tevoren. Dat is bijv, in sterke mate uitgekomen bij de behan deling van de Griekse kwestie, van het vraagstuk der atoomenergie en het Chi nese probleem, waarbij de partijen scherp op hun stuk bleven staan en het onderlinge wantrouwen wel zeer sterk op de voorgrond kwam. Oplossingen van andere vraagstukken van politieke aard waarover wel een beslissing werd genomen, kwamen niet met eenstemmig heid tot stand, het besluit inzake de Italiaanse koloniën bijv, verwierf niet de goedkeuring der Russen en hun satellie ten en geen wonder, want het weerde de Russische invloed uit de Middellandse zee; het besluit om politiek toezicht na mens de Ver. Naties ui te oefenen op alle koloniën had uiteraard wel de in stemming van Rusland, maar niet van de koloniale mogendheden en in de toe komst wordt dit een bron van krakeel. Een der laatste besluiten door deze al gemene vergadering genomen wordt dat trouwens ook. De Assemblée besloot nl. op voorstel van Australië Jeruzalem onder blijvend internationaal beheer te stellen, ondanks het feit dat zowel Joden als Transjordaanse Arabieren, die beide een gedeelte van de stad in handen heb ben, er zich heftig tegen verzetten. On der de 38 voorstemmende landen waren er ongetwijfeld een aantal, die uit zui ver idealistische motieven handelden, nl. om de heilige plaatsen het besluit geldt ook voor de Jeruzalem omringende dor pen als Bethlehem onder internatio nale bescherming te stellen, bij andere hebben echter stellig ook politieke over wegingen gegolden, bijv, om Israël en de Engelse invloed welke achter Trans- jordanië staat, een hak te zetten. De 14 tegenstemmers waaronder de Ver. Sta ten, Engeland en Canada met enige andere landen onthield ook Nederland zich van stemmen hebben allicht overwogen dat het besluit moeilijk zal zijn uit te voeren, nu de Joden en Trans- jordaniërs er tegen waren. De regering van Israël heeft reeds verklaard dat als men het plan zou willen uitvoeren, zij de bevolking in haar deel van de stad zou oproepen niet mee te werken, dus om te weigeren belasting te betalen enz. Zij brengt zelfs het overheidsappa raat van Tel Aviv naar Jeruzalem over, en het parlement volgt dat voorbeeld, als een duidelijk gebaar tot de Ver. Na ties „handen af”. De Ver. Naties be schikken niet over de nodige machtsmid delen om een dergelijke beslissing uit te voeren; de grote Westerse landen, die tegenstemden hebben reeds te kennen gegeven niet bereid te zijn troepen naar Israel te zenden om het plan door te zetten, dat zou trouwens een formele oorlog worden in een voor Westen en Oosten uiterst gewichtig gebied. Daar aan zal men zich zeker niet wagen en zo was een der laatste politieke beslis singen van deze Assemblée een onuit voerbaar besluit en dergelijke beslissin gen doen het prestige van de Ver. Naties maar afbreuk. Min of meer buiten de politieke sfeer lag het besluit tot vast stelling van een programma tot het ver lenen van technische hulp aan econo misch achterlijke gebieden, waaraan ook een humanitaire zijde zit, waarom men deze beslissing alleen maar kan toejuichen. HEEG. Benoemd tot 2e kaasmaker aan de Coöp. Zuivelfabriek „Hoop op Zegen” de heer Harmen K. Haringa. De behandeling van de zaak tegen de 29-jarige ex-bewoner van IJlst, Hilbrand Schotanus (thans te Beverwijk), Dins dag voor de Bijzondere Strafkamer te Leeuwarden, vond een onverwacht en niet on-sensationeel einde door het in verzekerde bewaring stellen van de kroongetuige, de 68-jarige oud-N.S.B.er Jouke Couperus, die door de rechtbank ernstig van meineed werd verdacht. Ondanks de gelegenheid, die hem door schorsing van de zitting werd geschon ken, om op zijn verklaringen terug te komen, bleef de oude man bij zijn per tinente bewering, dat de ter zitting aan wezige politieman Harm van Dalfsen uit IJlst nooit bij hem was geweest om over de zaak Schotanus te spreken, laat staan dat hij verklaringen afgelegd zou hebben als in het proces-verbaal door v. Dalfsen zijn opgenomen. Na met zijn handtekening zijn ontkenning te hebben bekrachtigd, strompelde de oude Cou perus op zijn stokje de gang in, op weg naar de cel, waar hij nog eens rustig over zijn verklaringen na kan denken, aldus het Fr. Dagblad. Het eerste gedeelte van de tenlasteleg ging tegen Schotanus was voornamelijk gebaseerd op de verklaringen van Cou perus uit het proces-verbaal (Jan. '48)1 dat de verd. met hem gesproken heeft over de man, die hem als onderduiker geld verschafte, bakker Wassenaar» Deze mededeling zou doorgegeven zijn aan de bekende Taeke Visser, met de bedoeling dat de Duitsers er van in kennis zouden worden gesteld. De tweede getuige, door wiens ver klaringen de zaak op losse schroeven kwam te staan, was de Hauptschar- führer der Sipo en S.D., Nitch, die we derom al zijn vroegere verklaringen her riep. Nitch zeidè nu nooit van Schota nus te hebben gehoord, hoewel hij, vol gens de stukken, zou weten, dat Visser voor zijn mededelingen aan de Duitsers zich van de hulp van Schotanus bedien de. Wat wel vast kwam te staan is, dat verd. in gezelschap van Jiske Meijer het verlaten huis van de ondergedoken spoorwegbeambte Blanke is binnenge drongen en hier verscheidene goederen heeft weggenomen. De rechtbank heeft de zaak tot de volgende week Dinsdag aangehouden. 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1