I FIETSENDIEVEN ontroerend tijdsbeeld Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST van DE FRIESE VOETBALBOND BESTAAT 45 JAAR Financiëel en economisch beleid Londense regering Raadsvergadering Wymbritseradeel der gemeen- i kapitaaldienst betreft met een nadelig ■rrtno. 17 T>o_ saldo van f 199.706,94. 4e JAARGANG No 99 DINSDAG 20 DECEMBER 1949 L KIEZEBRINK Huldiging H. de Jong Classicale vergadering Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD DE HEER S. DE WOLF 25 JAAR VOORZITTER i KLEINZAND 7 - Telef. 2872 J. P. Afd. Zuivel Sneek N.V.V. SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: gemecnte- W. i ge- GYMNASTIEK. BELGISCHE DAKOTA NEERGESTORT. Rekening Burgerlijk Arm bestuur 1948. Deze rekening in ontvang en uitgaaf bedragende f 69965.98 wordt z.h.s. goed gekeurd. IJLST. Voor de vaardigheldsproeven 2e graad, slaagden te Wcrkum, de da mes I. van der Meulen en A. Wildschut, beide alhier. jongetje Enzo Staiola in de regen op zoek naar de gestolen fiets. Een Beligsche Dakota is ten Oosten van Parijs neergestort. Alle inzittenden, 8 personen, kwamen om. Advertentieprijs 1 5 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie-adres Gemeenterekening 1948. De commissie bestaande uit de h.h. Jongstra, Osinga en Kramer stelt voor de gemeenterekening dienstjaar 1948 voorlopig vast te stellen als aangeboden nl. wat de gewone dienst betreft met een batig saldo van f 182.78, en wat de De Nederlandse Koopvaardjj op de Wereldzeeën tydens de oorlog. De Ned. Sleepboot brengt een vrachtschip hetwelk door een vijan delijke onderzeeboot in de Atlantische Oceaan is getorpeteerd terug in veilige haven. zorgde dat na de volledige bevrijding di rect flinke hoeveelheden van de meest nodige goederen ter beschikking van de bevolking konden worden gesteld. Een principiële fout acht de commis sie het, inzake het instellen van het M.G., dat daarbij gerekend werd dat Nederland in één ruk bevrijd zou wor den. Niet verenigen kon de commissie zich met het persoonlijke financiële be leid van de toenmalige minister van ma rine, vice-admiraal Fürstner, die een aantal Nederlandse marine-officieren een netto-inkomen deed genieten even hoog als dat van een Brits minister en met enige officieren een grote villa, bui ten Londen bewoonde. Het Nederlandse Scheepvaartcomité t*- New-York heeft, volgens de commissie, zijn taak niet op zodanige wijze vervuld als met het oog op de ernstige omstandigheden geboden was, de directeuren van scheepvaart- schappijen die dit comité vormden, trachtten hun schepen in de best moge lijke toestand te houden, door ze zoveel mogelijk te laten repareren; een hoge autoriteit van het Britse ministerie van Oorlogstransport noemde het een „oor- logsschandaal” en men sprak van „gou den klinknagels en platen”, de schepen werden onttrokken aan de zo hoog nodi ge vervoerscapaciteit, brachten tijdens de reparaties de Ned. regering geen huur op, terwijl zij wel reparatiekosten moest betalen. Hoge lof zwaait de com missie toe aan mr. dr. A. A. van Rhijn als voorzitter en enig lid van Ie Buiten gewone Rekenkamer in Londen. Maar de tram is alweer volBij de halte hoort het wachtende jochie groot gerucht. Hij kijkt om zich heen en ziet plotseling, hoe zijn vader op een fiets voortjakkert, achtervolgd door publiek, dat hem dwingt af te stappen. „Pappa, Pappa 1” krijt hij, en hij rukt zijn vader aan de mouw, terwijl de mensen hun af keer uiten. De man staat geslagen. „Mooi voorbeeld voor je kind”, roept ie mand. Een ander slaat hem in het ge zicht. De eigenaar van de fiets, klaar blijkelijk ontroerd door de verbijstering van het kind, wil de soesah niet van een aangifte, en zo blijft het jochie be spaard, dat zijn vader wordt opgebracht. Dan komen nog enige tientallen meters celluloid, waarop een hartverscheurende scène gedocumenteerd is. Versuft sjokt de vader door de volle straat, het kind aan zijn zijde. De wereld schuift onver schillig langs Tiem heen, langs zijn el lende. Maar ieder in deze wereld, draagt zijn moordkuil meeHet kind, nog te jong, toen het fascisme Italië ver- Het derde deel van het Verslag van de Parlementaire enquêtecommissie inzake het Londens beleid is verschenen. In menig opzicht heeft de commissie waar dering voor het financieel en economisch beleid dat er in onder de loupe wordt genomen. De Londense regering blijkt voor haar middelen vooral te hebben moeten put ten uit de goudvoorraad voorzover die naar het buitenland was overgebracht, nl. ten bedrage van bijna milliard gulden. Gehekeld wordt het feit dat de Kon. Ned. St. Mij. die op 10 Mei 1940 de schepen Titus en Iris toch naar En geland zond weigerde 166 millioen gul den goud mee te doen nemen voor een lager vrachtprijs dan millioen gulden. De Ned. Bank had een vrachtprijs van f 415.000 aangeboden, doch moest ten slotte toestemmen f 500.000 te betalen. De Londense regering heeft geen finan ciële bijstand van Nederlandse onderne mingen in Engeland ontvangen. De commissie veroordeelt de houding van een aantal reders, die dreigden in sta king te zullen gaan, omdat de toenma lige minister Kerstens medezeggenschap voor de zeevarenden eiste. Het aantal varende zeelieden heeft 18500 bedragen, 2527 van hen hadden tot 1 Mei 1944 door oorlogshandelingen het leven verloren. Slechts 200 man zijn onwillig gebleven aan hun verplichting tot varen te vol doen. Niets dan lof heeft de commissie voor de heer C. van Stolk, de leider en het personeel van het Ned. Voedselaan- koopbureau te New-York, dat er voor ZZZ XzX. pestte, nog te klein toen de gevolgen van de oorlog de jeugd bedierven, is een symbool van een prille generatie, die ar geloos is opgegroeid en opgebloeid in de ontwrichte wereldPuinflora En dat onbeschadigd kind ontwaart plotseling, met een schok, dat de ont wrichting bestaat, dat ze zijn eigen be staan bedreigt. In twee verbijsterde ogen biggelen dikke tranen en in die tranen drijven de scherven van een kin derlijk wereldbeeld, dat kapot ging. Méér dan het zenuwslopende zoeken naar de fiets is dit kind hoofdthema van het meesterwerk van Vittorio de Sica geweest. Altijd door. Een jong stukje Italië, een jong stukje wereld, een jong stukje van de toeko mende tijd, drukt zich in die laatste meters van „Fietsendieven” tegen de ontreddering aan. In die laatste meters wordt een kind man. En met intuïtief besef van zijn betekenis wringt het jochie zijn handji in de knuist van zijn vader. De man veelt de warmte van het handje, stamelt iets, verbijt een snik, en dan is het, onder het voortsjokken naar een troosteloos verschiet, of hét jongen tje, dicht tegen zijn vader aangedrukt, zou willen zeggen, als het gekund had „Ik begrijp alles vader, alles begrijpen is alles vergeven, neem het mij niet kwalijk vader, maar ik, een kind, ik „vergeef”, want ik weet hoe eerlijk je wilde zijn en ik ben toch liever honderd maal jouw vriend dan iemand, die je iets verwijt. Ik voel mij in deze grauwe wereld van onverschilligheid veilig bij jou. Geloof me vader, wij horen bij elkaar”. Een klein handje in een knuist: brug over de ontreddering heen. Vader en zoon strompelen voort in die grauwe wereld. Maar zij hebben, behalve het vertrouwen, nog iets zij hebben een thuis. De meesterhand van Sica heeft elke meter van deze film geadeld. Het „ge speelde” vloeit zo magnifiek in de do cumentaire achtergrond over, dat men geen ogenblik meer aan spel denkt. En niettemin is elke figuur tot in de klein ste details een creatie geworden. Aan de spits Enzo Staiola, het kind; Lam- berto Magionari, de vader; Lianella Ca- rell, de vrouw. Het geheeleen tijds beeld, dat voor de cinematografie een groot nieuw verschiet opent. In de jongste buitengewone vergade ring der Classis Sneek der Ned. Herv. Kerk in het Geb. v. Chr. Bel. werd aan de heer M. Feenstra uit Nijland, verte genwoordiger der Classis ter Synode, ge legenheid gegeven verschillende onder werpen uit de nieuwe voorgestelde Kerk orde te behandelen, welke -eeds te voren in de vier ringen der classis waren be sproken en tot vraagpunten of punten van deba waren gesteld. Ook de kerk voogden en notabelen waren tot deze vergadering uitgenodigd en konden van hun zienswijze blijk geven. De bedoeling is, dat de wijze vai' werken en behande len in de classis zal worden voortgezet, al werd te kennen gegeven, dat het tem po wel eens niet volgehouden zou kunnen worden. Eindelijk, na twee jaar werkloos te zijn geweest, gelukt het de huisvader in Fietsendieven van de Italiaan Vittorio de Sica, een baantje te veroveren als stadsaanplakker. Maar om Rita Hay worth zonder kreukels tegen een schut ting te krijgen, is het nodig, dat hij over een fiets beschikt. Hij heeft een fiets. Ze staat echter in de lommerd. Met la kens en slopen wordt ze gelost. Het ge zin is gered. Liefderijk poetst het zoon tje de fiets nog op voor vader er mee naar het werk trekt. In de documentaire stijl, waarvan na de oorlog de Italiaan se regisseurs als Rosselini en nu de Sica, het geheim hebben, begint dan het 2e hoofdstuk van „Ladri di bicyclette”, een film, die herhaaldelijk op filmfesti vals is bekroond, welk feit niemand ver wonderen zal, die 1 .ar in de theaters aanschouwt. Dat tweede hoofdstuk vangt aan met het stelen van de fiets, de wanhoop van de man, de aangifte bij de politie, de onverschilligheid daar op het bureau, en dan de Zondag, die de man en zijn zoontje gebruiken om in de stad te trachten te fiets op te spo ren, die fiets, waarvan het gezin af hangt. Die hele dag jagen ze achter elk schimmetje hoop aan. Manmoedig helpt het jochie mee, de naald in een hooi berg te zoeken. Manmoedig, maar toch zo lief kinderlijk, doorweekt in de regen, in een plas vallend, boos op vader om een uitbrander, maar dadelijk weer goed in het vooruitzicht van een tractatie. In de namiddag belanden vader en zoon bij een wielerwedstrijd. Het zien van al die fietsen wordt de vader een obsessie. Eén waarzegster heeft bovendien ge suggereerd vandaag of nooitEerlijk als goud is de man geweest, altijd, maar ’t gaat om zijn gezin, om „het zijn of niet zijn”. Hij drukt zijn zoontje geld in de hand om met de tram te gaan. Adressen. Z.h.s. werden de volgende subsidies toegekend aan de Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods heilige Naam f 10.per jaar; de Ver. voor Alcoholbestrijding bij snelverkeer f 10.per jaar; de Ver. „Koningin Wil- helminafonds” voor kankerbestrijding cent per inwoner of rond f 62.p. jaar; het Fries Natuurhistorisch Museum f10.per jaar; het Instituut voor de geestelijke gezondheidszorg in Friesland 2 ct. per inwoner of rond f 250.per jaar en de Chr. Stichting voor schooi en beroepskeuze in Friesland 1 cent per inwoner of rond f 124.per jaar. Verhoogd werden de vergoeding aan de Coöp. Electr. Centrale te Woudsend I voor het verzorgen der straat- en brug- I verlichting aldaar van f 580 tot f 900. per jaar; het subsidie aan de A.N.W.B. van f25.tot f40.per jaar; de ver goeding aan de Kerkvoogdij Ned. Herv. Gemeente te Nijland voor het gebruik van een lokaal t.b.v. het onderwijs in lich. oefening aan kinderen van de bijz. school van f 60.tot f 80.per jaar en het jaarlijks subsidie aan de vier ver enigingen voor Wijkverpleging en t.b.c.- bestrijding Wymbritseradeel en „Groene Kruis” van f 900.— tot f 1200 per ver eniging. Ook hierop komen we in het volgend nr. terug. Afgewezen werd op voorstel van B. en W. het verzoek van de Ver. voor Wijkverpleging c.a. Wymbritsera deel Z.W. te Heeg om f 350.bijdrage in het tekort van haar afd. Gezinszorg over 1949 en een verzoek van het Wit- Gele-Kruis te Blauwhuis om subsidie. Besloten werd nog dat de Wegsloot te Woudsend tot aan de Rakken zal wor den gedempt. K. Tinholt in ’t F.V.B.bestuur ge kozen. Tot 1936 bleef hij er in zitting houden. Door zijn vertrek naar Meppel zijn tegenwoordige woonplaats, moest hij bedanken maar hij werd voor ’t vele werk dat hij voor de F.V.B. had ver richt benoemd tot erelid. Ook de heer W. Karsten vervulde van 1923 tot 1929 een bestuursfunctie. Bij de herdenking van het 30-jarig bestaan van de F.V.B. werd het lidmaatschap van verdienste ingesteld. Deze onderscheiding viel o.a. ten deel aan de beren Piet van der Baan en R. Karsten alhier en onze oud-stad- genoten de heren W. Karsten, thans woonachtig te Leeuwarden en Sj. Zand- stra te Amsterdam. Met nog vele on- genoemden hebben zij de F.V.B. sterk en machtig gemaakt. Het tegenwoordig be- j stuur bestaat uit de heren S. de Wolf, voorz.; D. Stoffels, secretaris; P. Kuin- dersma, J. Kostelijk, R. de Boer, G. Bouwhuis, W. B. Schalkwijk, D. Zeilstra, J. Schievink. Vermelden we tenslotte nog dat vele Sneker clubs lid van de F.V.B. zijn ge weest. Naast L.S.C. dat in 1907 de com binatie vormde met Sparta, was het Sneek dat al een lange levensduur was beschoren en dat nog steeds in dit ver band met zijn elftallen uitkomt. Tot de clubs die kwamen en gingen behoorden o.a. S.G.V., Voorwaarts, Stónïries, S.D. L.; weer later zijn tot de F.V.B. toege treden de Sneker clubs Black Boys, Oranje Nassau, W.Z.S. Zoals men weet bestaat de v.v. Sneek in Nov. 1950 veer tig jaar, zij werd in 1910 opgericht. L.S.C. dat gesproten is uit Lycurgus, viert 4 Maart 1950 het 60-jarig bestaan. Vanaf deze plaats wensei we de F.V.B. nog vele jaren van voorspoed toe. Herbenoeming geneesheren. B. en W. stellen voor tot herbenoe ming over te gaan van de gemeentege neesheren, n.l. de h.h. D. Ferwerda te Heeg, G. Bruins te Heeg, T. Graatsma te Sybrandaburen, K. Miedema te Bo- zum, W. J. A. Hoogwater te Nijland, dr. R. Ubbens te Sneek, J. D. Fast te Woudsend. Z. h. st. aangenomen. Rekening Courant-overeenkomst met Kingma’s Bank. B. en W. stellen voor voor 1950 op nieuw een rekening-courant overeen komst met Kingma’s Bank N.V. te Sneek te sluiten. Het maximum bedrag zal f200.000 zijn. Z.h.s. aldus besloten. Het maximum bedrag aan kasgeld leningen wordt voorts bepaald op f 500.000.—. Vergadering van de raad te Wymbritseradeel op Zaterdag 17 De cember 1949, ’s voorm. 9.30 uur. Voor zitter: burgemeester F. T j a b e r i n g s, secretaris de heer K. V i s s e r. Aanwe zig 15 leden. Na opening op de gebruikelijke wijze worden de notulen op advies der com missie onveranderd vastgesteld. Bij de ingekomen stukken werd besloten op een schrijven van de Commissaris der Koningin verzoekende het oordeel van de raad kenbaar te maken ten aanzien van het verzoek van de burgemeester om ontheffing van de verplichting in de gemeente te wonen, te antwoorden dat waar in de omstandigheden geen verandering is gekomen, naar ’s Raads oordeel tegen inwilliging van het ver zoek geen bezwaar bestaat. Medegedeeld wordt dat door de Com missaris der Koningin de 2e gemeente- opzichter D. Eppinga tot or bezoldigd gemeenteveldwachter is benoemd. Voor kennisgeving aangenomen werden even eens een aantal besluiten van Ged. St. tot goedkeuring van raadsbesluiten. In handen van B. en W. gesteld om advies wordt het verzoek van het be stuur der Geref. School te Heeg om me dewerking ingevolge art. 72 der L.O.- wet 1920 voor de vernieuwing van een door storm vernielde schutting en het herstel van de centrale verwarmings- kelder. De verzoeken van de vereniging „Dorpsbelangen” te Woudsend om te be vorderen, dat de Wegsloot tot aan de Rakken wordt gedempt, van het Water schap „Woudsend c.a.” om te bevorde ren dat de inwateringsbuis naar de bermsloot te Ypecolsga en de rioolbuis worden doorgetrokken naar de Rakken, en het verzoek van de Chr. Stichting voor school- en beroepskeuze in Fries land om beschikbaarstelling van een jaarlijks subsidie, werden behandeld bij de gemeentebegroting voor 1950. Een adres van het Herv. Schoolbe stuur te Scharnegoutum om medewer king voor de stichting van een vier- klassige school is ingetrokken omdat deze school voor 1950 niet urgent is verklaard, zoals door het schoolbestuur was aangenomen. Het volgend jaar komt het schoolbestuur echter op deze aan vraag terug. Vernieuwing plafonds Herv. school te Hommerts. B. en W. stellen voor de door het be stuur van de Ver. tot bevordering van Chr. Volksonderwijs te Hommerts ge vraagde medewerking te verlenen tot het vernieuwen van 2 plafonds in de lo kalen van haar school. De kosten van vervanging bedragen circa f 650. Z.h.s. aldus besloten. Nu in de wet de verrekening der kos ten van zgn. buitenleerlingen is gere geld stellen B. en W. voor de gemeen schappelijke regelingen inzake toelating van leerlingen op scholen in de gemeen ten Sneek en Rauwerderhem in te trek ken. Z.h.s. aldus besloten. Advies commissie Woonruimte- wet 1947. B. en W. stellen voor in de vacature van de heer R. Schaap in de adviescom missie Woonruimtewet 1947 te benoe men de heer B. de Jong te Heeg, opper wachtmeester der rijkspolitie, die dezer dagen de dienst gaat verlaten. De heer de Jong wordt met alg. st. benoemd. bestaan eveneens aanbood. Ook de Gro ninger Voetbalbond onderscheidde de heer De Wolf als lid van verdienste. Van de vereniging van 2e en 3e klassers KNVB is de heer De Wolf mede-oprich- ter en hij is daarvan onafgebroken 20 jaar voorzitter geweest; hij staat bekend als de man die de sport meer propageert als middel tot een goede lichamelijke opvoeding, dan om er recordprestaties in na te streven, vandaar allicht dat we hem al de dertig jaar dat hier de com missie voor de lichamelijke opvoeding bestaat, ook in dit lichaam als een der bestuursleden ontmoeten. Maar om op de 45-jarige Friese Voetbalbond terug te komen, die dit jubileum binnenkort fees telijk zal gedenken, nog meer Snekers hebben er een bestuursfunctie in ver vuld. In seizoen 1921’22 werd de heer Zondag 18 Dec. was het 45 jaar ge- de, een onderscheiding welke de voetbal- leden dat de Friese Voetbalbond werd ver. Sneek deze pionier op voetbalge- opgericht. Door deze sportorganisatie, is bied ter gelegenheid van haar 25-jarig gedurende deze periode heel wat tot stand gebracht. Tot de oprichters be hoorden o.a. onze stadgenoten de heren F. H. van Loon en Dirk Zelvelder, die aanvankelijk resp. de functies van secre taris en penningmeester hadden. Vier verenigingen met ruim 100 leden, leg den de grondslag voor het tegenwoor dige Friese voetbalparlement, dat thans niet minder dan 11.863 leden telt die on dergebracht zijn in 140 verenigingen. Het waren de clubs „Lycurgus” te Sneek, „Olympia” en „I. P.” te Leeuwarden en „H.S.C.” te Harlingen. De leiding werd mede gevormd door 3 consuls, 12 scheidsrechters en 3 leden van de pro testcommissie. De beginjaren waren verre van rooskleurig, maar men hield voet bij stuk en geleidelijk breidde de bond zich uit. De oorlogsjaren 1914 1918 brachten een grote teruggang. Maar na lijden kwam verblijden. Het volksvoetbal dat zich omstreeks 1907 al een weg ging banen, veroorzaakte dat na wereldoorlog 1 vele clubs tot de FVB toetraden en met grote sprongen ging het ledental vooruit. Tal van Sneker voetballers hebben een functie in het F.V.B.bestuur bekleed. Waren dit in de eerste jaren de reeds bovengenoemde heren, hieraan kunnen nog toegevoegd de namen A. Haga, P. van Vloten, H. A. Idema, F. E. Bergsma. De heer F. H. var Loon die in 1905 Friesland verliet, werd tot erelid benoemd. Hij was de eerste, wie deze onderscheiding te beurt viel. De eerste protestcommissie werd gevormd door het drietal P. A. d" Haan, L. v. Keyzerswaard en Y. van Slooten, allen te Leeuwarden. In 1908 werd door de F.V.B. met de Groninger Voetbal bond een overeenkomst gesloten tot het spelen van jaarlijkse wedstrijden tussen de vertegenwoordigende elftallen van genoemde bonden. De eerste wedstrijd vond plaats op 28 Februari van dat jaar te Groningen en eindigde in een gelijk spel 33. De op 2 Mei d.a.v. te Leeu warden gespeelde wedstrijd werd door het F.V.B.-elftal met 31 gewonnen. Nog vele jaren daarna werd met af wisselend succes dm de wisselprijs door genoemde bondselftallen gestreden. In 1913 deed de heer S. de Wolf al hier zijn intrede in het F.V.B.-bestuur. De eerste jaren fungeerde hij als commissaris, doch in 1924 werd hij tot voorzitter ge kozen en tot heden hanteert hij nog steeds de voorzit tershamer en steeds werd hij in deze functie bij enkele candidaatstelling gekozen wat wel een grote bijzonderheid is. Onder zijn uitstekende leiding is de F.V.B. groeid tot de machtige organisatie van nu. De heer de Wolf is dus een kwart eeuw voorzitter geweest. Gedurende deze periode zijn hem tal van onderscheidin gen te beurt gevallen. Zijn club L.S.C. benoemde hem in 1924 tot erelid. In 1932 was het de K.N.V.B. die de heer De Wolf tot lid van verdienste benoem- Begroting Burgerljjk Arm bestuur 1950. Deze wordt naar aanleiding van het rapport van de commissie voor de Ar menzaken goedgekeurd. De heer Gerbrandij drong er op aan de leden voortaan een uitvoeriger rekening toe te zenden opdat zij die thuis kunnen bestuderen. De Voorzitter antwoordde dat het sinds jaren gewoonte is dat deze rekening door een commissie uit de Raad wordt nagezien, maar de heer Brandsma wees er op, dat de begro ting van het B.A. voor de oorlog in de Gemeentebegroting werd opgenomen, zodat toen ook de niet-leden van de commissie enig idee kregen over de be steding van de gelden. De Voorzit ter deelde mede er geen bezwaar tegen te hebben bedoelde begroting met de wijzigingen voortaan weer in de Ge meentebegroting op te nemen. B. en W. waren dat ook reeds van plan. Kostencjjfer per leerling van het o. 1. onderwijs voor 1950. B. en W. stellen voor dit cijfer voor de openbare lagere school te IJsbrech- tum die in 1950 een gemiddeld aantal leerlingen van 45 zal tellen, vast te stellen op f 24.06 met en op f 21.84 zon der inachtneming van de factor „kosten van instandhouding”. Aldus besloten. Gemeentebegroting 1950. Hierna wordt de gemeentebegroting 1950 behandeld, in het volgende nr. ko men we daarop uitvoeriger terug. We vermelden nu Het was Zaterdag j.I. een heugelijke dag voor de belastingambtenaren in Sneek. De Hoofdassistent-chef dienst- geieider H. de Jong herdacht nl. op 16 December de dag dat hij voor veertig jaar terug werd aangesteld als kommies bij de administratie der Directe belas tingen, Invoerrechten en Accijnzen. Veertig jaren lang belastingambtenaar te zijn is geen kleinigheid en daarom was er alleszins reden om dit feit te ge denken en eens te releveren wat er zo al in een ambtenarenleven kan gebeu ren. Verschillende sprekers hebben dan ook van hun waardering en hoogachting kunnen getuigen. Met name de heren M. A. Wisselink als Hoofd van de In spectie der belastingen te Sneek; F. I. Wetmar als Hoofd van de Inspectie der Invoerrechten en Accijnzen te Leeuwar den; W. Wiegersma, Ontvanger der be lastingen te Sneek; H. Welfing, oud- Ontvanger; T. Postma, assistent en J. Zeldenrust, Hoofdassistent Deurwaar der, die namens het personeel van de actieve dienst, het Ontvangkantoor en de Inspectie een fraaie mand bloemen aanbood. Vele personen buiten het dienstvak zonden bloemen en gelukwen sen, waaruit blijkt dat de jubilaris ook buiten de rijen van belastingambtenaren geacht en gezien is. Moge het de heer de Jong gegund zijn om, korte tijd in het dienstvak (hij zal het volgend jaar zijn pensioengerechtigde leeftijd berei ken) en lange jaren als gepensionneer- de, terug te blikken op een arbeidzaam en consciëntieus leven als ambtenaar bij de belastingdienst. Onder de vele aanwezigen die de ju bilaris hun gelukwensen kwamen aan bieden merkten we o.a. ook op de Hoofd inspecteur P. C. M. v. d. Drift, die na mens de Directeur der belastingen te Groningen kwam feliciteren. Z.h.st. aldus besloten. Weg- en waterbouwkundige werken. Doordat de betrokken minister een extra bouwvolume voor weg- en water bouwkundige werken ten laste van het contingent 1949 heeft toegewezen aan de provincie stellen B. en W. enige be grotingswijzigingen voor waardoor de verbetering van de Kooldijk en het pad naar de Verste Helling te Heeg, de ver betering van de nieuwe Schatting te Heeg en de vervanging van de houten brug te Piekezijl door een betonduiker op de begroting 1949 worden geraamd. Dit opdat deze werken ook uit budge tair oogpunt de hogere goedkeuring kun nen verkrijgen en uitvoering dan dus mogelijk wordt. Z.h.st. aldus besloten. Een wijziging der begroting van het Burgerlijk Armbestuur 1948 wordt op voorstel van B. en W. z.h.s. goedge keurd. Mede in verband met net 50-jarig be staan van de A.N.L.B., hielden de zui- velarbeiders Zaterdagavond een feeste lijke contactavond. Ondanks het bar slechte weer was oe opkomst goed. Districtsbestuurder J. Bouma van Leeuwarden had het slechte weer ook getrot-eerd en sprak een propagandis tisch woordje. De avond werd verder ge vuld met voordracht en toneel. Het kien spel vormde natuurlijk ’t hoogtepunt van deze avond. De hoofdprijzen als Edam mer kazen en rollade brachten veel span ning. Het muzikale gedeelte werd ver zorgd door accordeonist Boeienga. Het was een gezellige avond. KERKNIEUWS. Geref. Kerken. (Art. 31 K.O.) Beroe pen te Leerdam, ds. C. v. d. Waal te Sneek. en

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1