Buitenlands overzicht I I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Geert Vonk neemt afscheid van het Kadaster j Verliezen in Indonesië Da regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Filmavond Ned. Reisvereniging Kerkconcert 4e JAARGANG No 100 VRIJDAG 23 DECEMBER 1949 L. KIEZEBRINK Matrozenkoor I Kerstavond N.V. Verschijndagen volgende week In verband met de feestdagen zal volgende week het Sneeker Nieuwsblad Inzending van advertenties voor het Woensdagnr uiterlijk Dinsdagnam. 4 uur, voor het Zaterdagnr uiterlijk Vrijdagochtend tot 10 uur. De administratie verschijnen op Woensdagnamiddag 28 December en op Zaterdagnamiddag 31 December Benoemd Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Mooie successen voor de leden van Pluimveever. „S. en 0” Van wie zijn deze films uit Indonesië Stalin 70 jaar - Storm in Z.O.-Azië? - Engeland en Frankrijk Geslaagd SNEEKER NIEUWSBLAD 5 Redacteur: I H. B. Het Matrozenkoor, Nederlands be kende jongenskoor, onder leiding van Theo van Elferen, zal een Kersttournee in Friesland maken. Achtereenvolgens worden concerten gegeven in Franeker, Heerenveen, Sneek en Leeuwarden. Dit koor, dat in 1928 werd opgericht, heeft concertreizen gemaakt door Nederland, België, Luxemburg, Frankijkr, Zwitser land en Italië en heeft in al deze landen voor de radio gezongen. Onder de jon gens bevindt zich een dertienjarig diri- gentje, dat regelmatig als zodanig op treedt en enige tijd geleden bij een uit voering voor de microfoon het Metro- pole-orkest met het koor dirigeerde. Ook op deze tournee zal de jeugdige di rigent „De landelijke repetitie” van Fr. von Suppé dirigeren. De baten van deze tournee worden afgestaan aan het sana torium „Violetta” van het Friese Groe ne Kruis. Het koor zingt in Franeker ook voor de patiënten in de Psychiatri sche Inrichting en in Leeuwarden voor de patiënten in het Diaconessenhuis. Ook wordt in Leeuwarden in de Gevan genis gezongen, terwijl het Gevangenis koor op zijn beurt voor de jongens zal zingen. Op veler verzoek zingt het koor met de Kerstdagen in de Gevangenis te Scheveningen. Bij de Waterpoort trof het spel van het licht het kunstzinnig oog van een onzer lezers, de heer J. Zijlstra. Hij maakte er deze knappe kiek van. De heer Tj. van der Hoek te Balk is met ingang van 1 Januari 1950 benoemd tot Inspecteur bij de Onderlinge Brand waarborg Maatschappij „De Zuidwest hoek” te Koudum. Advertentieprijs 1 5 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie-adres KONINKLIJKE LANDMACHT Gesneuveld: 13 Juli 1949, na ver missing Soldt J. G. M. Wolfs, Hilvarenbeek (N.B.) 6 Dec. 1949: 1ste luitenant F. W. M. Huynen, Wassenaar. KON. NED. IND. LEGER Gesneuveld: 23 Nov 1949: Jav. sld. 2e kl. inf. Kariosemito, Indo nesië. het recht tot volledige medezegging- schap kreeg en ontruimd werd door de geallieerden. Zolang er echter geallieer de troepen in W.-Duitsland zijn, menen de Duitsers dat de geallieerden ook aansprakelijk zijn voor W.-Duitslands veiligheid. Ontruimden die troepen W.- Duitsland dan zou trouwens de regering te Bonn zelf wel voor een verdediging moeten zorgen wilde het niet door het communistische Oosten worden opge slokt. Van die ontruiming kan thans geen sprake zijn, temeer niet nu hier en daar in West-Duitsland ex-nazi’s toch wel weer heel fel te keer gaan. Maar meer en meer komt het vraagstuk naar voren of de geallieerde troepen in Duitsland niet moeten krijgen het ka rakter van een AmerikaansEuropees leger, waarin ook een West-Duits con tingent is opgenomen, dat op Duitse bo dem de wacht tegen het Oosten betrekt. Na een botsing met een andere fietser is de 41-jarige T. de J., die in de Leidsestraat te Amsterdam op een transportrijwiel reed, onder een passe rende vrachtauto geraakt. De man is aan zijn verwondingen overleden. beurt”. Nu opende de K.L.M. reeds op 21 Mei 1946 als eerste Maatschappij in Europa een dienst over de Atlantische Oceaan, en in Mei jl. was zij de enige, die vijf dergelijke diensten exploiteert. Amerika heeft er drie, Engeland twee, en verder zijn er nog heel veel andere landen die over de oceaan vliegen. Deze maatschappijen voeren tesamen 330 vluchten per week uit, wat betekent, dat er dag en nacht door ieder half uur een machine start voor een vlucht over de oceaan, en er per dag 2500 passagiers over de oceaan vliegen. Veel „bekende personen” zijn er blijkbaar dus niet! Een ander voorbeeld: De lijn Amster- en vorig jaar werd deze dienst reeds 12 X per week met Con stellations onderhouden. Verleden jaar echter voerden verschillende Oosterse landen in verband met het Indonesische geschil een landingsverbod in met de be doeling de K.L.M. die niets met deze zaak te maken had het vliegen op Indonesië te beletten. Maar zij vloog rustig door langs een grotere omweg via het eilandje Mauritius en wel met gewone lijn-machines terwijl er nog maar tweemaal eerder zo’n grote tocht over zee met speciale machines ge maakt was, en nimmer heeft men er bij stil gestaan dat die enorme afstand MauritiusBatavia meer dan 550 maal zonder ongelukken gevlogen werd. Spr. eindigde hierna zijn inleiding met het voorlezen van een artikel van de vliegende schrijver Viruly, thans al gemeen chef-vlieger van de K.L.M., dat deze schreef, toen zijn dochter Aviola als stewardess bij de K.L.M. in dienst was getreden, en waarin hij deze dames gastvrouwen in de lucht, waarbij de Engelse naam Airhostess beter past dan stewardess omdat zij geen vrouwelijke stewards zijn op geestige wijze op het hart drukt him vrije tijd tijdens de reizen niet te verluieren maar dienst baar te maken aan hun kunstzinnige ontwikkeling waartoe zij op hun reizen over de gehele wereld ruimschoots ge legenheid krijgen. Vóór de pauze werd nog de histori sche film „30 jaar K.L.M.” vertoond en daarna de kleurenfilm „Boven Cara- ibische stranden”, een meesterwerk van betoverende schoonheid, dat de aandacht tot het laatst gespannen hield. De heer v. d. Fijpekamp was dan ook aller tolk toen !.tj de heer Leenderts en de K.L.M. hartelijk dankte voor deze prachtige avond en de hoop uitsprak dat de aanwezigen ook eens onder de vlag van de N.R.V. zo’n mooie reis met de K.L.M. zullen kunnen maken. Op 30 December a.s. is de heer G. Vonk 40 jaar werkzaam geweest aan het kadaster alhier. Begonnen als „dag- schrijver” wist hij zich, via de functie van klerk, adjunct-commies, tot com- mies-beëdigde op te werken; in welke laatste taak hij de plaatsvervanger van de hypotheek-bewaarder was. De heer Vonk is gedurende deze 40 jaren voor tallozen een gewaardeerde medewerker geweest, voor velen een vertrouwde vraagbaak. Donderdag 29 Dec. a.s. neemt hij afscheid van superieur, col lega’s, notarissen en van allen met wie hij al deze jaren samenwerkte, bij welke gelegenheid een receptie wordt gehou den in de grote zaal van „Aere Peren- nius” van 8 tot 9 uur, terwijl deze avond besloten wordt met een feestelijk sa menzijn. Bij het bereiken van de 65- jarige leeftijd ontving de heer Vonk, als blijk van waardering, een Koninklijke onderscheiding. Niet alleen als ambte naar ambtenaar in de goede beteke- Men schrijft ons vanwege deze ver.: Op de internationale tentoonstelling te Utrecht behaalde ons lid onze stadge noot F. Verf met Hollands Hoen (Hen) le pr., idem Fries Hoen (Haan) le pr. plus 2 ereprijzen voor mooiste Friese nummer, benevens de clubprijs van de Néd. Hoenderclub. Ook wist onze stad genoot en ons lid R. Niezen met zilver Wyandotte hen beslag te leggen op een le prijs op de nat. tentoonstelling te Winschoten. Op de N.K.B.-tentoonstel- ling te Drachten afd. Friesland behaal den de volgende heren, leden, één of meerdere prijzen: L. L. Vellinga met Franse Hangoor Bont le pr.; C. de Wagt met Zilv. Blauw le prijs; onze plaatselijke keurmeester D. Volkers met Bruin Chinchilla drie le prijzen; J. H. de Boer met Tan Blauw le prijs; J Ruiter met Klein Zilvers licht Konijn- grijs, idem licht Blauw drie le prijzen. Tevens behaalde laatstgenoemde heer met voornoemde dieren twee le prijzen op de nat. tentoonstelling te Haarlem. Voorwaar mooie resultaten. Ter gemeentesecretarie van Sneek is een lijst ontvangen van de voorzitter der Film-Cie. te Batavia (beheerder van films welker eigenaren onbekend zijn). Op de lijst komen de 16 mm films voor, voor 90 afkomstig uit de kampen uit Bandoeng, waarvan de eigenaars onbekend zijn. De lijst geeft een korte inhoudsomschrijving van elke film. Wie meent recht op een of meer van deze films te kunnen doen gelden, kan de lijst ter secretarie raadplegen. Het bestuur van de N.R.V. in onze stad heeft blijkbaar een goede neus. De avond over Tirol die enige tijd geleden gehouden werd, viel bij de bezoekers bij zonder in de smaak, en nu bood ze haar leden en andere belangstellenden Maan dagavond in de foyer van Amicitia in samenwerking met de K.L.M. weer een filmavond aan die een nog groter suc ces werd. Op deze avond werden de talrijke be zoekers nl. niet alleen onthaald op twee mooie films, maar bovendien op een interessante en boeiende causerie van de heer Leenderts, propagandist van de K.L.M., die op zeer onderhoudende wijze iets vertelde uit de geschiedenis en het werk van zijn maatschappij, die 7 Octo- 1 damBatavia bestaat volgend jaar 20 De Kerstgedachte inspireert het be stuur van de afd. Sneek der Ned. Ver. tot Afschaffing van Alcoholh. Dranken ieder jaar tot het organiseren van een Kerstavond en deze traditie werd ook nu weer voortgezet. Woensdagavond waren een veertigtal leden aanwezig in de bovenzaal van „Onder de Linden” om te luisteren naar een korte Kerstrede van de heer J. Sixma, zang van de heer B. de Jong, op de piano begeleid door de heer A. Beeksma, die zelf ook enige mooie piano-soli ten beste gaf, en een ontroerend mooi Kerstverhaal, dat voorgelezen werd door mej. Hoogland. Al deze medewerkers hadden een aan dachtige belangstelling en slaagden er in een sfeer te scheppen waarin het goed was te wezen en die de aanwezigen na der bracht tot het Licht dat in deze donkere dagen als een blijde boodschap tot ons komt. Maar toch werd ook de nuchtere werkelijkheid de noodzake lijke strijd tegen de drinkgewoonten niet vergeten daar besloten werd om boven het grote aantal Goede Raad gevers dat reeds verkocht is, nog een paar honderd extra aan de man te bren gen, waarvoor een verstrekte colpor- tageploeg werd gevormd. nis dan, de behulpzame voor allen geniet de heer Vonk grote bekendheid, maar ook z’n werkzaamheid in tal van organisaties en verenigingen bracht hem op de voorgrond. O.a. is hij pl.m. 18 jaar voorz. v. d. Sneker Bestuurdersbond (N.V.V.), voor welke bond hij tevens correspondent is voor het Bureau voor Arbeidsrecht en enige andere functies waarneemt. Ook het Friese dilettanten toneel had Vonk z’n belangstelling. Vóór de oorlog trok Vonk vaak avond aan avond er op uit met z’n club „Foar yens Neiste” om op te treden op avon den van Staatspensioen, geheelonthou dersverenigingen, Volksonderwijs etc. Ook nu nog is die liefde niet geheel verdwenen; deze week traden zij in bijna vroegere samenstelling op voor Volksonderwijs te Irnsum. Niet alleen als organisatie-man, als toneel-liefheb- ber, maar ook als visserman is of was? hij in grotere omgeving de ge wilde man, daar menige vriend gratis van z’n vangst mee-at. Velen zullen Geert Vonk toewensen, ongetwijfeld, dat hij lange jaren van z’n pensioen mag genieten. En nog menigeen zal de weg weten te vinden naar de Oppenhuizer- weg voor hulp bij het schrijven van sollicitaties, verzoeken, aanvraag voor noodvoorziening ouden van dagen e.d. Neemt Vonk afscheid van het kadaster, ook zal hij binnenkort de Bestuurders bond verlaten. Maar zeker zal hij niet een ambteloos burger worden. Vonk nog vele jaren! X gebeurd, en dat was voor de Directie dan ook aanleiding te verzoeken het ju bileum zo sober mogelijk te houden. Maar toch zal deze dag voor de 13000 K.L.M.’ers een onvergetelijke blijven. Deze was nl. niet alleen een grootsé hulde van het Nederlandse publiek, maar ook van ver over de grenzen, en dat heeft ons goed gedaan, evenals het feit dat deze hulde voornamelijk gericht was op één man: Plesman, want hoe men het ook keert en draait, steeds komt men tot de conclusie: Plesman is K.L.M. en K.L.M. is Plesman. In de luchtvaart, speciaal de burger luchtvaart 's 30 jaar een hele boel, voora' voor de K.L.M. als wereldmaat- schappij, maar toch wilde spr. geen dorre opsomming geven van allerlei jaartallen uit deze geschiedenis en even min van de opeenvolgende types vlieg tuigen die in die jaren zijn gebruikt, maar alleen volstaan met enkele losse feiten. Hij begon met een uittreksel uit de handelingen van de Amsterdamse ge. meenteraad in 1917. Er was toen nog geen sprake van de K.L.M., zelfs niet eens van de E.L.T.A., maar toch kwam de luchtvaart toen al ter sprake. Een van de leden stelde nl. onder veel ge lach en hilariteit voor om een terrein van 600 bij 600 m. in te richten als vliegveld, maar de toenmalige wethou der van openbare werken achtte een halve hectare voor dat doel meer dan voldoende. Nu bezit Amsterdam in Schiphol een luchthaven die de vergelij king met alle luchthavens in de wereld kan doorstaan, niettegenstaande de ver woestingen op 5 Mei 1940 toen er geen steen op de andere bleef. Daarna stond hij stil bij de vliegtuig ongelukken die helaas nog altijd voor komen, maar waarbij critiek zou zijn te leveren op de wijze waarop bepaalde bladen dergelijke ongelukken publiceren en er soms ook commentaar op geven. Op die wijze wordt wantrouwen gewekt wat ook bleek uit de opmerking van een van sprekers beste vrienden naar aan leiding van het ongeval waarbij de be kende Franse bokser Marcel Cerdan en de talentvolle cn onvergetelijke Franse violiste Ginette Neveu om het leven kwamen, „dat er altijd, als er bekende personen in een vliegtuig zitten, iets ge it Het is min of meer een dwaasheid Duitsland in Marshallhulp en Europese economische samenwerking op te ne men de behoefte daartoe voelen feite lijk alle landen zonder dat het ook verplicht wordt zijn aandeel te dragen in de verdediging van de Europese eco nomische eenheid waaraan men, onder drang van Amerika en de nood, thans zo koortsachtig werkt. Er zijn, naast de onderhandelingen der landen van het Atlantisch pact o-er de organisatie van de verdediging en de bewapening, thans zoveel conferenties op economisch ge bied dat men er van duizelt en er eigen, lijk niet uit wijs kan, zodat men maar beter doet de concrete resultaten van deze besprekingen af te wachten voor men er over schrijft. Maar wel schijnt het duidelijk dat voor het verkrijgen van die resultaten in de eerste plaats nodig is dat Engeland en Frankrijk weer nader tot elkaar komen. Ook in de afgesloten overzichtsperiode is daar weer veel in binnen- en buitenland over geschreven en er op gewezen dat En geland nu eens duidelijk moet maken hoe ver het, in aanmerking genomen zyn oriëntatie op het Gemenebest en de Ver. Staten, kan en wil gaan in zijn ver bintenissen jegens het vasteland van W.-Europa. Het is zo toch maar heel moeilijk dat de W.-Europese samenwer king tot stand komt, in Oost-Europa gaat het onder de ijzeren vuist van het Kremlin sneller, al mag men wel aan nemen dat daardoor in de satellietstaten stemmingen worden gewekt, die bij een Europese crisis Rusland nog voor grote moeilijkheden zouden kunnen plaatsen. Maar daarom verwijdert Moskou in die satellietstaten dan ook krachtfiguren als in Bulgarije Kostov, die al opge hangen is. Ook in Oost-Duitsland heeft naar gemeld wordt het Titoisme al zijn intrede gedaan, er is ook daar een on afhankelijke communistische partij ge vormd. Van het verdere nieuws zij hier vermeld de derde staatsgreep in een tijd van 9 maanden in Syrië, ditmaal was hij gericht tegen de unie met Irak, waarvoor in het parlement een meerder heid was. In Frankrijk blijft de binnen landse politieke toestand moeilijk, er wordt nu tussen regering en parlement geworsteld om de begroting. In Europa is het Amerikaanse streven om West-Duitsland een aandeel te doen leveren in de W.-Europese verdediging tijdelijk mislukt, hetgeen vooral te wij ten was aan de vrees der Fransen dat de Duitsers dan weer een gevaar voor hun veiligheid zouden worden. Trouwens die vrees wordt ook in de andere W.- Europese landen gedeeld, al treedt ze er minder op de voorgrond. Hier wreekt zich echter een fout van het Ameri kaanse plan, dat de Duitse herbewape ning, nodig geoordeeld om in W.- Europa een voldoend sterke verdediging tegen het Oosten op te bouwen, steeds als een afzonderlijk vraagstuk heeft ge zien en niet als een onderdeel van de totale West-Europese verdediging. De kwestie is echter niet hoe men weer een sterk Duitsland krijgt, maar wel hoe men een sterk West-Europa krijgt, met een West-Europees leger, waarin ieder land zijn aandeel levert, ook West- Duitsland. In dit kader zouden vele tegenstellingen verloren gaan en zou ook een eind gemaakt worden aan de politiek van West-Duitsland om zijn medewerking zo duur mogelijk te ver kopen. Het West-Duitse parlement heeft dezer dagen, naar aanleiding van kanselier Adenauer’s uitlatingen over de mogelijkheid van Duitslands herbewa pening, verklaard dat het die niet wenst. Wij zijn geneigd die uitspraak met een korrel zout te nemen, en geloven stellig dat het wel bereid zou zijn tot bewape ning over te gaan wanneer het weder Maandagavond werd in de Noorden kerk alhier een concert gegeven door de heren L. Glimmerveen (viool) en W. A. Spiering (orgel). Het programma, dat grotendeels gewijd was aan adventsmu- ziek, begon met enkele werken voor or gel, die buiten dit kader vielen: Praelu- dium en Fuga in e van Joh. Seb. Bach, Prière k Notre-Dame van Boëllmann en Andantino van César Franck. De heer Spiering speelde deze nummers goed; vooral het Andantino kreeg een knappe vertolking. Afgewisseld door een Im provisatie voor orgel over „Hoe zal ik U ontvangen” en „Nog eenmaal zal Hij komen als Rechter van ’t heelal” en het gemeenschappelijk zingen door alle aan wezigen van „Daar ruist langs de wol ken werden voor viool en orgel uitgevoerd: Panis Angelicus van César Franck, de Hymne „O Gij mijn troost mijn zoet verlangen” van Jan Zwart en drie eenvoudige kerstliederen. Hoewel de omstandigheden voor sa menspel in de Noorderkerk erg ongun stig zijn (violist en organist kunnen elkaar niet zien en kunnen dus moeilijk contact houden!) pasten de heren Glim merveen en Spiering zich uitstekend bij elkaar aan. De viool klonk in deze ruimte heel goed en de bescheiden ge houden begeleiding van het orgel maakte elk dezer nummers tot een fraai geheel. Het concept werd besloten met een Improvisatie over een viertal ad- ventsliederen, waarin de heer Spiering toonde behoorlijk op het orgel terecht te kunnen. Er was een flink aantal mensen (ruim honderd), dat met grote aandacht het gehele programma volgde. Vermelden wij nog, dat door middel van de microfoon-installatie ook de patiën ten van het Gereformeerd Verpleeghuis dit concert konden beluisteren. Onder de machthebbers en staatslie den, die Woensdag Stalin’s 70ste ver jaardag te Moskou hebben meegevierd, was ook Mao Tse-Toeng. En welk een machthebber is dat, hij is de leider van de communistische legerscharen die thans zo goed als geheel China beheer sen, waarschijnlijk de grootste-man dus van het grootste rijk ter wereld. Hoe zal de nieuwsgierigheid van de Westelijke staatslieden geprikkeld zijn door deze ontmoeting tussen de geheimzinnige Stalin die het Westen zo bitter heeft teleurgesteld door de Russische na-oor- logse politiek en de harde en, naar men zegt even sluwe Chinees! In ieder geval zullen het geen aangename ge waarwordingen zijn welke de Westelijke diplomaten van deze ontmoeting heb ben ondergaan. Vooral niet nu de Chi nese communisten aan de poort van Zuid-Oost-Azië kloppen. Er waren al geruchten dat Siam elk ogenblik com munistisch kon worden omdat het leger onbetrouwbaar was geworden, terwijl de bevolking van dit land voor een derde deel uit Chinezen bestaat, zoals die van Malakka voor ongeveer de helft, terwijl Birma welker regering de Chinese communistische regering officieel heeft erkend Indo-China, Indonesië, de Philippijnen, grote massa’s Chinezen binnen hun grenzen hebben. Dat zijn nu wel niet allemaal communisten, maar voor hen allen gaat een bijzondere aan trekkingskracht uit van het succes der Chinese communisten. China neemt in hun ogen in Azië de leiding, en dat is voor alle Chinezen, ook die welke natio nalistisch voelen, aantrekkelijk, zodat ook zij geneigd zullen zijn er aan mee te werken dat de landen hunner vesti ging zich scharen aan Chinese zijde. Dat alles schept een wel zeer ernstige toestand. „De barometer in Z.O. Azië gaat naar storm toe”, zeide minister van Maarseveen dan ook terecht dezer dagen in de Eerste Kamer. En dat is te erger, nu in het Westen nog helemaal geen klaarheid bestaat omtrent hetgeen men zal doen om de communistische vloedgolf in het Verre Oosten in te dammen. De Amerikaan dr. Jessup is nu pas in opdracht van het Amerikaan se departement van buitenlandse zaken in Azië om er indrukken op te doen, welke, in een rapport verwerkt, tot grondslag zullen dienen voor het bepa len van de Amerikaanse politiek in het Verre Oosten. Daar zal dus veel kost bare tijd verloren gaan, en we zullen wel niet ver mis zijn als we wagen te veronderstellen dat tenslotte, omdat andere middelen niet tijdig kunnen wor den toegepast, de Amerikaanse politiek er op gericht zal zijn Japan opnieuw in het Oost-Aziatische spel der machten weer een plaats te verschaffen, om te trachten snel een evenwicht te verkrij gen. Een evenwicht, dat anders niet te bereiken schijnt, omdat geen der Wes telijke machten meer over voldoende en betrouwbare steunpunten in het Verre Oosten beschikt om er een behoorlijk centrum van macht te vormen, en de Z.O.-Aziatische landen militair niet sterk genoeg en politiek niet rijp genoeg schijnen om zelf een bolwerk te bouwen. Ook tegen een eventuele Amerikaanse politiek om Japan weer in het spel te betrekken, zal stellig van andere ge allieerde zijde verzet rijzen, zoals dat ook het geval was toen de Ver. Staten een balletje opwierpen om in Europa West-Duitsland weer een militaire rol te laten spelen, maar in het Verre Oos ten zijn de verhoudingen wat anders, daar hebben de Amerikanen in Japan veel meer in de melk te brokken dan de andere geallieerden. ber jl. haar 30-jarig bestaan herdacht, I jaar. Het aantal vluchten breidde zich en ook een toelichting bij de films gaf. I steeds uit Na een kort welkomstwoord van de voorzitter, de heer G. v. d. Pijpekamp, die zijn voldoening over het aantal be zoekers uitsprak, kwam de heer Leen derts aan het woord, die het jubileum van de K.L.M. in herinnering bracht, maar er aan toevoegde, dat dit jubile umjaar toch niet bepaald een jubeljaar is geweest. Ér is nl. Sjet een en ander De „Rotterdammerbrug” over de Singelgracht te Amsterdam wordt, na vele jaren dienst te hebben gedaan, naar Rotterdam gesleept, De brug is enige meters opgevijz I, vervolgens op een ponton geplaatst en wordt zonder gedemonteerd te zijn naar Rutteidam overgebracht. Geslaagd voor Coupeuse aan de Coupeurs school „De Kleder Industrie” te Doetinchem mej. J. Schouwerwou, Winsemiusstraat 52 alhier en mej. S. Kolthof IJsbrechtum, opgeleid door mevr. D. IJsselsteinGroninger, Dir. Modevakschool „Modern”, Singel 34, alhier.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1