KERSTBOODSCHAP VAN DE KONINGIN if II lid Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Weihnachtsoratorium MIENSKIP SNITS Kiek-fa UIT HET VERLEDEN I I j WOENSDAG 28 DECEMBER 1949 4e JAARGANG No 101 L. KIEZEBRINK Mooie vangst De Moskeflap R.K. Middelbare school te Bolsward Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Gevonden voorwerpen Wymbritseradeel KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Zanguitvoering Kans op halvering koffierantsoen De Hoara’s fan Hastings Vaardigheidsproeven K.N.G.V. Ongeval dodelijk verlopen Afscheid dr Bitter van Nijland A. Smeding zeventig jaar Geslaagd tg g I SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: H. M. de Koningin hield Vrijdagavond 6.15 de volgende radio-rede: Het Oud Kerkhof omstreeks 1900. De Nauwe Burgstraat in 1910. A. f. S. J. de B. Geslaagd voor coupeur aan de Coupeursschool „De Kleder Industrie” te Doetinchem C""e plaatsgenoot L. v. d. Werf, Oosterdijk 32. NIJEZIJL. Aan de Coöp. Zuivelfa briek en Melkinrichting te Assen is be noemd tot 2e poedermaker de heer Th. van Berkum, thans in gelijke betrekking werkzaam aan de Coöp. Zuivelfabriek „de Hem” te Nijezijl. HOMMERTS. Doe’t de biropsfisker P. Yntema to Hommerts forline wike op ’e Koeferd oan ’t seinfiskjen wie, fong hy ünder oaren 8 snoeken, dy’t meielkoar in gewicht hiene fan 85 poun. De fisk waerd oernommen troch de fiskhannel Bruorren fan Netten to Gaestmar. NIJEZIJL, 24 Dec. Naar wij verne men is onze plaatsgenoot, de Eerw. Fra ter Christiaan (Rein Anema), de 18e December door Z.H. Exc. Mgr. W. Mut- saerts tot priester gewijd in de Kloos terkapel van de Paters-Assumptionis- ten te Bergeyk (N.Br.). Twee leren riemen, terug te bekomen bij Sijbren Sijpersma, Scharnegoutum 202; een wit lederen damesportemon- naie met inhoud, terug te bekomen bij de Postcommandant der Rijkspolitie te Oppenhuizen; beursje met inhoud, ge vonden onder Folsgare. Terug te beko men bij de Postcommandant der Rijks politie te Njjland. Advertentieprijs 15 et. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs I 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Aan Delft MILLS CIRCUS IN LONDEN. Overzicht van het Olifantennummer in het Mills Circus in Londen. Dif circus werd Zaterdag bezocht door Prins Bernhard en de Prints,OP1 Beatrix en Irene. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie-adres i Op de verkeersbrug over de Lek werd een 19-jarige loodgietersknecht, per bakfiets op weg naar Vreeswijk, door een vrachtauto overreden en ge doei IJLST. Op de avond van de tweede Kerstdag gaf het Chr. Gemengd Koor „Looft den Heer”, alhier, dirigent de heer J. Nauta van Sneek, in het Gebouw een zanguitvoering. Leider van de avond was de heer J. Andela, De zaal was vrijwel geheel bezet. Na samenzang van Psalm 150 werd het programma, hoofd zakelijk bestaande uit Kerstliederen, zeer tot genoegen der aanwezigen uit gevoerd. Voor afwisseling werd gezorgd door mej. T. Osinga van Woudsend, en de heer P. Buma van Nijezijl, die met declamatie en solozang, op aangename wijze de aanwezigen bezig hielden. Voor „Looft den Heer” was het een geslaagde uitvoering. Kardinaal de Jong heeft zijn toestem ming verleend voor het treffen van voorbereidingen voor de opening van een R.K. school voor middelbaar onderwijs voor jongens en meisjes te Bolsward. Dit zal de eerste R.K. schooi op dit ge bied in Friesland worden en de school zal onder leiding staan van de paters Franciscanen. Dit blijspel in 3 bedrijven, van Y. C. Schuitmaker, zal, blijkens een adver tentie in dit blad, op Dinsdag 3 Januari in Amicitia worden opgevoerd door de Kaatsver. Sneek. Er is bal na met mede werking van „The Rhythme Tigers”. In verband met de sterk gestegen wereldmarktprijs van koffie heeft de re gering de import van dit product enige tijd geleden stopgezet. Naar het A.N.P. uit doorgaans goed ingelichte kringen verneemt, zal op grond van de thans bestaande koffievoorraden in ons land het rantsoen aanzienlijk moeten worden verminderd. Reeds ging het gerucht, dat na afloop van de thans geldende distributieperiode geen koffie meer zal worden verstrekt. De regering echter schijnt de distri butie van koffie, zij het op geringere schaal, te willen handhaven. Naar alle waarschijnlijkheid zal op de koffiebon, die over enige weken zal worden aange wezen, slechts de helft van de thans geldende toewijzing worden gegeven, over dezelfde periode. Vernomen wordt, dat sommige levensmiddelenbedrijven voorbereidingen hebben getroffen om opnieuw tot fabricage van koffiesurro- gaat over te gaan. De Mienskip Snits hê-ldde syn fjirde gearkomste yn de rige „It folk en de kunst”. Dizze kear wie de literatuer oan bar. De hear H. K. Schippers bispruts de Hoa a’s fan Hastings fan Simke Kloosterman. De wize, dêr’t Schippers dit proaza op bisprekt, is sa poëtysk, dat men it hast net werjaen kin. It wie spitich, dat der safolle to dwaen wie yn ’e stêd, dat it bisyk net to great wie. Yn syn foarbisprek neamde de sprek- ker twa wurken, dy’t der yn de Fryske literatuer ütrinne, de Hoara’s en de Stade fan Haitse Holwerda. Beide boe ken ha as sintrale figuer in boer, mar dêr aaide alle parallellen ek mei op. Van Houtens boek, in breed ütwurke no velle, hat net mear as 10, de Hoara’s wol 70 persoanen. In great forskil is der ek yn styl to fornimmen. Yn de koarte lib- bensskets, dy’t de sprekker joech neam de hy har in minske, dat iensum troch it libben gie, mei langstme nei it greate libbenslok. Yn har fersebondel „De wylde fügel” lelt hja gêns fan har yn- derlik bleat. Al jong hat hja mei har heit in reis troch Dütsklta en België makke. As hja werom komt, sjocht hja de kid tónsdouwe mei oare eagen. Hja bigjint dan, 16 jier aid, to skriuwen. Earst yn it Nederlknsk, mar letter mei troch tadwaen fan Tsjibbe Gearts en Waling Dykstra yn it Frysk. „Beppe yn ’e fleur” is har earste skets yn „Sljucht en Rjucht”. Hja skriuwt Under ’e skül- namme It Fryske fanke. Har oeuvre bistiet fit de Hoara’s, It Jubeljier, de niisneamde fersebondel, Hengist en Horsa en letter sarnie sketsen (Ut ’e Gielgoerde I en II). De Hoara’s biwiist, dat hja, Ut in aid boereslachte, har goed ynlibje koe yn oare libbens. Al fielde hja harsels thds yn ’e steatlike opkea- mer, hja seach en biskreau it op- weitsjend arbeiderslibben. Neffens de sprekker is Fokke Hoara de haedper- soan en mei Fokke oan ’e han giet er it boek mei de oanwêzigen troch. By typyske natuerbiskriuwingen en oar- spronkelike bylden lans sketst er it for- midden, dêr’t Fokke yn opgroeit. Sa lést de hear Schippers nei it skoft noch inkelde stikken foar, U.m. syn meeting mei Tine Fleurin. De foarsitter, R. Hee- ringa, winske de oanwêzigen in oant sjens yn it nije jier (5 Jann.) yn syn slutingswurd. Het Koninklijk Nederlands Gymnas tiek Verbond geeft zijn leden de gele genheid om eenmaal per jaar hun alge hele vaardigheid in gymnastiek te to nen. De proeven omvatten de onderdelen rekstok, brug, ringen, paard, paard- springen en vrije oefening, terwijl men in graad van geoefendheid te kust en te keur kan in: 3e graad, 2e graad, le graad en keurklasse. Maandag 19 De cember onderwierpen zich 32 leden van de „S.G.V.” aan dit examen waarbij als jury fungeerden de h.h. Glas te Joure, en Monsma, Röfekamp en Blijham te Sneek. Geslaagd zijn: Jongens: Schalk v. d. Schalie, Johan Hartkamp (afge wezen 1); meisjes: Janny de Boer, Lucky Zijlstra, Geertje Otten, Alie End- stra, Margaretha de Vries (afgewezen 6). Dames le graad: Gretha v. d. Werf, Corry v. d. Werf; Dames 2e graad: Mevr. G. v. d. WalTalen, Boukje Mon kel; Dames 3e graad: Aukje Haga, Hen- ny Hofmeester, Feikje Sijbesma, Annie Fritsma (afgewezen 7); Heren 3e graad: Jo Ruiter en Joop Tinga. Waren aanvankelijk de berichten over de toestand van de heer J. Koop- mans, die Woensdag tussen een wagen, geladen met goederen en een muur be kneld raakte, gunstig, later deed zich helaas een ongunstige wending voor. Wij vernamen de dood van het slacht offer eerst na het verschijnen van ons vorig nr. De heer Koopmans, die 45 jaar werd, laat een vrouw en vier kinderen achter. NIJLAND, 21 December. Dr. Bitter, die gedurende het verblijf van dr. Hoog water, als militair arts in Indonesië, diens praktijk 2 jaar heeft waarge nomen, heeft hedenmiddag afscheid van ons dorp en daarmede van de practijk genomen. In het Lokaal was gelegen heid de scheidende geneesheer de hand te drukken. De leiding van deze middag berustte bij de heer G. Gerbrandy, die in zijn openingswoord de dokter schil derde als hulp en bijstand in vreugde en verdriet. Verder werd het woord ge voerd door het hoofd der school, de heer J. ten Have, mej. J. Tjalsma en Zr. Hal- sema, die allen op hun wijze dokter Bit ter dank brachten voor hetgeen hij voor de patiënten was. De vele goede woor den gingen vergezeld van cadeaux, aan geboden door alle patiënten uit de gehele practijk, en die bestonden in een rookfauteuil en een leeslamp, terwijl bovendien nog een enveloppe met inhoud werd aangeboden. Dr. Bitter bracht hierna dank aan allen voor de stoffe lijke blijken van belangstelling, en zeide dat hij met genoegen hier de practijk heeft uitgeoefend en dat hij het aange bodene eigenlijk te veel vond, omdat hij toch niet meer heeft gedaan dan zijn plicht. Ook bracht hij dank aan het ge zin Hoogwater voor de gastvrijheid waarmede hij en zijn gezin hier waren ontvangen. De heer G. Gerbrandy sprak een slotwoord. Tussen de bedrijven door werden verversingen aangeboden. Dat een mens op tweede Kerstdag zijn verjaardag viert is aardig, dat men dan ook zeventig jaar wordt, is bijzonder aardig, maar dat het nu juist Smeding is, kijk dat is om even bij stil te staan. Want er zijn niet veel mensen die zo passen in het leven van onze stad als Smeding. Wie kent hem niet, en, dat is nog iets anders, wie houdt niet van hem? Hij heeft iets over zich dat je aantrekt, nog niet eens om zijn bemin nelijkheid, want zo is hij niet, maar daar ligt wat eigenaardigs vertrouwds in zijn ogen, in zijn stem, in heel zijn doen en laten. Zwaar is zijn leven geweest. Geboren in Wirdum, waar zijn vader boer was, stond hij op tienjarige leeftijd als boere- knechtje voor het werk en verdiende twee gulden per jaar ja zeker zetter, per jaar omdat vader z’n boerderij niet kon houden, moeder was gestorven en hij uitbesteed. Tien jaar, een kind nog. Maar reeds toen lag er iets in hem waaruit later de strijder werd geboren voor geheelonthouding en socialisme. Als manusje van alles kwam hij op de zuivelfabriek en -vist zich op te werken tot tweede botermaker. Vandaar solli citeerde hg naar Epe, werd eerste boter maker en werd toen door de K.N.M. naar Sneek gehaald. En met trots ver telt hg hoe de K.N.M. boter in de negen jaar van zijn werkzaamheid, de hoog ste punten haalde. Maar naast boter maakte hij nog iets anders, hg maakte de mensen warm voor zijn idealen, hg werd door de toenmalige S.D.A.P. in de raad gebracht, waar hij 18 jaar de Sne- ker belangen en die van de kleine man verdedigde. Dat hij niet alleen met het woord, maar ook met de daad voor zijn idealen werkte blijkt wel uit het feit dat hij het abonnementental van zgn krant van 52 op 740 bracht. Officieel heeft hij z’n werk nu aan de jongeren overgedragen, maar evengoed blijft hij colporteren, spreken, werken, omdat ie niet anders kan deze boere- zoon uit Wirdum, die door de nood in zijn jonge leven gevormd werd tot een van de eenvoudigste maar nimmer ver zakende strijders voor zijn ideaal. En dan één van zgn liefhebberijen, het zeilen. Wanneer hij daar over begint, dan schitteren zijn ogen, dan loopt ie warm, dan tovert hij u voor hoeveel en wat voor boten ie heeft gehad, planken met een zijboord, soms meer water dan boot, zeilen waar je bang van zou wor den, maar hij kon er mee zeilen en hoe dat weten z’n leerlingen w.o. de bekende schrijver Jef Last wel. „Och ja met die boten dat zat zo”, zegt Smeding, „ik handelde er in en het waren niet de beste die overbleven. „Die eerste, weet je nog Tom?” Nou of Tom het weet en dan zitten we weer midden in de avon turen. Trouwens niet lang, want van deze tweede Kerstmorgen vroeg af lijkt hun huis wel een bijenkorf mensen komen, feliciteren, brengen bloemen, geschenken en gaan en weer anderen komen. Ik zie bestuursleden van Vara, Partij, Ned. Vereniging en vele andere corpora ties, behalve de velen di- van hun per soonlijke belangstelling komen blijk geven. Het is gezellig en het maakt je even stil van ontroering wanneer je de beide echtelieden Smeding bekijkt, zij zacht en ietwat overrompeld door de drukte, maar hij niet anders dan anders en om hen heen de vrienden echte vrienden die hun makker eren! Een der beroemdheden in de beweging heeft eens gezegd „Wij zijn de raderen van de grote machine, maar de kracht bron die deze machine voedt en zal voe den, dat zgn de werkers in dorpen en steden, werkers die we soms van naam niet eens kennen!” Smeding, jij jonge oude kerel, van harte geluk en met je vrouw nog vele jaren dat is de wens van jong en oud in Sneek. de Technische Hogeschool te slaagde voor het ingenieurs- examen de heer P. Reinouts van Haga geb. te Sneek. Landgenoten, Ik zou graag met U samen even een ogenblik van be zinning hebben bij het komende Kerstfeest want verleden jaar was er oorlog, en dit jaar vrede voor ons in Indonesië. Moge de vrede voor Indo nesië bestendig zijn dat is ons aller wens voor ons jong broederland. De dag na Kerstmis zal een zeer bijzondere voor ons zijn, want dan zal een eeuwenoude band van een ander, edeler maaksel worden dan tevoren. In het verleden zijn bij ons .Nederlanders, aspiraties van velerlei soort werkzaam geweest in Indonesië. Eigenbelang en naastenliefde zonden wij erheen. En zij, die hun beste krachten gaven en geven voor dat land en dat volk, voelen zich soms onzeker, of er thans dankbaar om voortzetting van hun levenswerk zal worden gevraagd, of dat het, met de ondank van de pas mondig gewordene, zal worden terzijde geschoven. Toch bouwt een samen leving altijd voort op het werk van hen, die de ander, en niet zichzelf, zochten, en die recht door zee en moedig waren, want zij zijn steeds het zout der aarde gebleken, zelfs al scheen het ook, dat hun werk vergeefs was. Al het heden wordt verleden, schoon ’t ons toegerekend blijft, zegt de dichter. Maar we willen nu op dit moment niet het oog op het verleden richten, maar liever op de waarden in de toekomst. Wij hebben allen de langs democratische weg tot stand gekomen besluiten te aanvaarden. Onverschillig of gij van oordeel zijt, dat Indonesië al lang, of nog lang niet, rijp is voor haar onafhankelijkheid, en hoe bezorgd en zwaar uw hart ook isik zou willen zeggen in heilige ernst, en een beroep doende op uw diepe welwillendheid jegens Indonesië: wanneer de Neder landers eerlijk dit spel, volgens de nieuwe regels, spelen, zullen zij in Indo nesië welkome gasten zijn. Wij weten: wie behouden wil, zal steeds verliezen, en wie bereid is te ver liezen, zal behouden, ook al behoudt hij heel iets anders, dan hij zich oor spronkelijk had voorgesteld zoals nu inderdaad gebeurt bij voorbeeld het groeiend vertrouwen, dat een mondig wordende samenleving ons geeft veelal daar, waar het de laatste jaren zo jammerlijk ontbroken heeft. De onderlinge vriendschap der beide volken is immers, hoewel soms slapend, toch levend gebleven, en kan nu tot nieuw leven gewekt worden. Laten wij bij dag en nacht klaar staan tot helpen, wanneer wij er om ge vraagd worden. Bij deze souvereiniteitsoverdracht laten wij iets los en zij ontvangen iets, namelijk onze erkenning van wat ieder volk immers met zgn diepste wezen wenst, en immers ook door geen Nederlander een ander in wezen wordt misgund. En omdat het nu Kerstmis is, en ik dus, met u sprekende, de dingen graag wil bezien in hoger licht, moge ik hier de wens ja, de zekerheid hardop uitspreken, dat het, voor de meesten van ons, in ons hart een gul en vrij willig afstaan zal zgn. Wij, voor ons, moeten de dingen op lange termgn kunnen zien, en, met de souvereiniteit, ook ons vertrouwen schenken, en onze vriendschap, zoals een meer ervaren en hulpvaardige broer. Als wij Nederlanders ons op Kerstmis, met de Joodse herders, de wijzen uit het Oosten, en ontelbare anderen, scharen om het kribje in Bethlehem, dan klinkt nog de weerklank van „ere zij God in den hoge vrede op aarde in de mensen een welbehagen”. En dit kan weer aanzwellen tot een machtig geluid, gedragen door de ge hele mensheid nog niet nu, maar geleidelijk steeds meer, in groeiende broederschap, en wij mogen dit inzetten, voor zover wij, elk voor onszelf, wijs zijn en van goeden wille, wetende, dat aan de overzijde, in Indonesië, gelijkgestemden opstaan. Maar voor wij dit beginnen, doen we goed, deze laatste dagen voor de grote stap gedaan wordt, in onszelf te keren en stil te worden. Wij, die gewend waren leiding te geven, worden tenslotte zelf weer geleid door een hogere leiding. Laten we eens bedenken, wat een kleine visjes wij zijn in de grote stroom der historie, zwemmend stroom op oi stroom af, maar vaag beseffend wat de school, waartoe wij behoren, gaat doen. En buiten de wil van deze hogere leiding gaat er toch niet ook maar één van deze kleine visjes verloren. De mensheid is zich altijd sterker bewust van de nood, dan van de liefde tot Hem, die nog steeds de behoeder is van de mens. Ook is de strijd op aarde hem liever dan de strijd tegen deze strijd door Christus te verlangen in zijn leven. En wat tot een volkomen redding van de wereld zou moeten voeren, wordt hulpeloos vermeden en verzwegen, en naar de binnenkamer van onze ontoereikendheid verbannen. Hoe zouden wij de wereld kunnen redden? Zeker niet op de talloos vele manieren van mensen en door mensen. Daarom is Kerstfeest nooit het werkelijke Kerstfeest, maar wel een droom van een droom, die wij ons zo graag zouden verwerkelijken in een „Vrede op aarde”. En we verlangen er naar, dat het ons de kracht moge schenken, onszelf te geven aan Hem, die dan door ons de wereld zal verheffen uit nood en ver derf, tot een wereld waar de mens zichzelf in zal vinden, en geven aan allen. In 1734 schreef Bach voor de zes ker. kelgke feestdagen zes cantates, die hij later gezamenlijk onder de naam Weihnachtsoratorium uitgaf. Een orato rium, zoals Handel, Haydn en later b:v. Mendelssohn die schreven, is het dus eigenlijk niet. Ook in andere opzichten wijkt het Weihnachtsoratorium af van werken als de Messias, Jahreszeiten of Paulus. Het Evangelie-verhaal, in reci tatieven door de tenor voorgedragen en het werk der andere solisten in de ver schillende aria’s, duetten enz. nemen bij Bach een grotere plaats in. Ook de sa menstelling en behandeling van het or kest is anders en komt geheel overeen met de werkwijze, die Bach volgde bij het componeren van zijn Matthaus-Pas- sion. Hobo, fluit, viool treden in de be geleiding dikwijls solistisch op. Dit alles maakt, dat het uitvoeren van het Weihnachtsoratorium aan solisten, koor en orkest hoge eisen stelt. Het loont echter de moeite, want het werk bevat vele prachtige delen. Zo b.v. de alt- aria no. 4 „Bereite dich, Zion”, de tenor- aria no. 5, de fraaie Echo-aria voor so praan en hobo, de aria „Ich will nur dir zu Ehren leben” voor tenor en twee solo-violen; terwijl ook de koralen, voor vierstemmig koor gezet, van aangrijpen de schoonheid zijn. We zijn de heer Bein- tema en de Christelijke Oratorium Ver eniging dan ook grote dank verschul digd, dat zij Donderdagavond in het Ge bouw voor Christelijke Belangen te Sneek Bach’s Weihnachtsoratorium heb ben uitgevoerd. Dat velen dit hebben gewaardeerd bleek wel uit het groot aantal mensen, dat deze uitvoering be luisterde. Over het resultaat kan de heer Beintema zeer tevreden zijn. Het koor was uitstekend op dreef, reageerde prima op de intenties van de dirigent en kwam meermalen (koor 21: „Ehre sei Gott”, koor 24 „Herrscher des Him mels”, koraal „Brich an, o schönes Mor genlicht”) tot zeer goede prestaties. Speciaal de tenoren en bassen verdienen een pluim. De vier solisten liepen wat hun pres taties betreft nogal uiteen. Zij vormden geen homogeen geheel, wat vooral in het Terzett voor Sopraan, Alt en Tenor en in Recitatief no. 63 voor solo-kwartet opviel. Chris Taverne, die de Evange- list-partij en tenor-aria’s verzorgde, was ongetwijfeld de minste. Niet alleen om dat zijn techniek in de lang uitgespon nen melismen te kort schoot en er aan uitspraak en zuiverheid wel eens iets haperde, maar vooral omdat hij geeste lijk niet tegen zijn moeilijke taak opge wassen bleek te zijn. Het best was hij in de aria’s. Vooral in no. 41 „Ich will nur dir zu Ehren leben, waarin de obligaat- vioolpartijen door de heren Elzinga en Glimmerveen knap werden gespeeld, kwam hij tot goede dingen. Gerus Hoek man (bas) was beter op dreef. Zijn mooie stemgeluid en beheerste wijze van zingen maakte het luisteren naar zijn aandeel dikwijls tot een genot. De da mes Dora Lindeman (sopraan) en SteensmaHofmeester (alt) verdienen alle lof voor de wijze waarop zij hun lang niet gemakkelgke taak vervulden. Zij gaven veel schoons te genieten en het is een vrij willekeurige keuze als we speciaal de alt-aria „Schlafe mein Liebster” (waarin het orkest uitste kend begeleidde) en de sopraan-aria no. 39 (hulde voor de keurige hobo-solo!) buitengewoon mooi noemen. Het L.O.F. tenslotte droeg veel tot het slagen van deze uitvoering bij. We wezen reeds op enkele goede individuele prestaties en voegen daaraan toe de door het gehele orkest fraai gespeelde inleiding van het tweede deel en de door de heren Kueter en Schrik correct verzorgde continuo- partijen. Eens te meer is Donderdag avond gebleken, welk een onmisbaar element het L.O.F. in het Friese mu ziekleven vormt. Het publiek toonde zich zeer erkentelijk en dankte de uit voerenden met een hartelijk applaus. «■-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1