Buitenlands overzicht 1950 belangrijk jaar voor Sneek Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 4 UIT HET VERLEDEN j I Wijziging in de verdeling der Gemeentewoningen 5e JAARGAnG No 2 VRIJDAG 6 JANUARI 1950 0 L. KIEZEBRINK Christelijke Filmactie Sneek 72 1 De Kinderpostzegels Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Regerncsopdracht vcor Friese Schilder TRUMANS BOODSCHAP AAN HET CONGRES. WIE ER THUISKOMEN MET DE „GROOTE BEER”. Feestavond Kaatsver. „Sneek” Kleine gezinnen naar de kleinere woninger. De toestand in Oost-Azië - Engeland erkent de Communistische regering in China, Amerika niet - Wafdisten winnen in Egypte Aanbesteding 'Ju, SNEEKER NIEUWSBLAD t Redacteur: a De situatie bij de vroegere Noorderpoortsbrug (bjj de Parkstraat) omstreeks 1890 met de Sovjet- V d, F. H. J. G. DE VERKIEZINGEN IN EGYPTE. De thans bekend geworden cijfers wij zen er op dat de Wafdisten een absolute meerderheid In het nieuwe parlement zullen krijgen. De Wafdisten zijn fel anti-Engels. „Moeilijkheden zijn er, om overwon nen te worden”. Zo heeft de stichting Chr. Filmactie Sneek (Cefas) er ook over gedacht, want na een periode van stilstand komt er nu weer actie. De le den zullen dan ook in 1950 van een reeks zeer goede films kunnen genieten. Vele bekende en zeer goed besproken films kunnen nu ook door de Cefas ge huurd worden. Aan het bestuur van de Cefas komt dan ook een woord van lof toe, voor al het werk dat verzet is om dit gedaan te krijgen. De filmvoorstel lingen zullen gehouden worden in de ge zellige bovenzaal van Aere Perennius en wel op Zaterdagavonden. Voorlopig ééns in de drie weken, maar als het ledental groter zal worden, wat onge twijfeld het geval zal zijn, dan zal het Stichtingsbestuur wel andere plannen bekend maken. Men zie in volgend nr. een advertentie in dit blad. die van 1950 zal voor Sneek ook een belang rijk jaar worden. In dit jaar herdenkt Ineek ’t feit dat het vóór 425 jaar vrije koopstad werd. Tevens zal dit jaar de verbetering van de Houkesloot plaats vinden, waardoor Sneek een binnenha ven wordt met de mogelijkheid kust vaarders te ontvangen. Het prachtige nieuwe gebouw der R.H.B.S. zal in ge bruik worden genomen, terwijl de school haar 85-jarig bestaan zal vieren. De be langrijke vereniging „Krite Snits” be staat 100 jaar, de kaatsvereniging, de voetbalvereniging L.S.C. en de voetbal vereniging Sneek vieren ook een jubi leum. Al deze op zich zelf belangrijke feiten, kunnen aan luister winnen als ze in de zelfde week plaats vinden of herdacht worden. Er is nu een comité in het leven geroepen, om te onderzoeken in hoever Nieuwjaarsreceptie door H. M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bern- hard voor het corps diplomatique in het Koninklijk Paleis te Amsterdam. De Koningin en Prins Bernhard inspecteren de erewacht en groeten het vaandel van de Jagers. der ote de 31 4 Advertentieprijs 1 5 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs I 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. be- .’eit dit het en, ar, sen les Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie-adres >ns Se is :'de ei- ae- lar al ?a- reg ,el- er* ïs, sa lie en rij- 301 jen ?en )en ar- ing af- na. ies, Ier su ite, as. lit- jes ’an ,ag ?e- zas m- rig iet jen lik de aar tds- eer 'an aar we aar de leel aar der kei s im- UK iet- MINDER MARSHALLHULP. De organisatie voor de Marshall-hulp heeft de betrokken landen gewaar schuwd dat zij volgend jaar een kwart minder zullen krijgen dan waarop ze hadden gerekend. En als het daar maar bij blijft, want in het Am. Congres is een aanzienlijke stroming voor verdere beperking. Het departement van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft een rege ringsopdracht verleend aan de Friese schilder en glazenier Cor Reisma tot het vervaardigen van een vijftal glas-in- lood ramen in de trappenhal van het stadhuis te Bolsward. Ook de herbewapening van W.-Duits- land is weer een onderwerp van bespre king in Amerikaanse politieke kringen Sedert aangenomen kan worden dat het mogelijk is al deze herdenkingen in één week te vieren. Het comité bestaat uit 4 afdelingen: een culturele, een agra rische, een sport- en een zakelijke. De mogelijkheid bestaat dat er meerdere clubs of verenigingen zijn die in 1950 een jubileum herdenken. Die, welke gaarne aan deze week willen medewer ken kunnen zich melden bij de secretaris van het voorlopige comité, D. Potma, Grootzand 33. de -.4 :en net op tak de we Trumans jaarlijkse boodschap aan het Congres bracht geen verrassingen. Hij pleitte voor voortzetting van de Mar shallhulp, over Oost-Azië sprak hij zelfs niet en hij bepleitte een vooruitstreven de binnenlandse politiek. De boodschap is bij de democraten goed ontvangen, de republikeinen waren er minder goed over te spreken. M.t het troepentransportschip Groote Beer, 17 December van Tandjong Priok vertrokken en 9 Januari te Amsterdam verwacht, komt o.a. naar huis: van de Kon. Landmacht zig J. U. Mollema, Bozum 118. De actie van het plaatselijk comité voor Kinderpostzegels ten behoeve van het zwakke en misdeelde kind mag wel geslaagd heten. Naast het bedrag van ruim 2300 gulden dat door het werk der schooljeugd werd opgebracht kon het dames-comité nog voor een bedrag van 2000 plaatsen, waardoor ongetwijfeld weer enige bleekneusjes hun gezondheid kunnen herwinnen. Allen die medewerk ten deze actie te doen slagen, als ook de firma’s S. de Wolf en W. Th. Zand- stra die zo bereidwillig waren een tent in de wachtkamer van het Postkantoor te plaatsen komt een woord van harte lijke dank toe. Sneek, 4 Jan. ’50. nieuwe Australische minister van bui- tenlandse zaken, die conferentie, al heeft verkondigd dat Australië en Nieuw-Zeeland de leiding in Z.O. Azië zouden moeten nemen en met Amerika samenwerkend er de boel wel zouden redderen. Daarover zal In dia wel het nodige ter conferentie heb ben te zeggen. Misschien zal er ter con ferentie ook tussen India en Australië gedebatteerd worden over de Indonesi sche eis dat Nederlands Nieuw Guinea in de Ver. Staten van Indonesië wordt opgenomen. Zijn de Australiërs, die het andere deel van Nieuw Guinea beheer sen, daarop erg gesteld? En aan de orde kan ook komen het geschil tussen India en Pakistan over Kasjmir, waaruit een oorlog dreigt voort te komen als er niet spoedig een oplossing wordt gevonden. De kloof wordt nog vergroot door al lerlei andere geschillen, o.a. is India wel, Pakistan niet me de Engelse de valuatie meegegaan, met als gevolg stil stand van het handelsverkeer tussen deze twee op elkaar aangewezen landen, Pakistan krijgt thans inplaats van ko len uit India, kolen uit Polen! En om nog even op Australië terug te komen: interessant is de neiging van dat deel van het Gemenebest om zich in de Azia tische kwestie meer op Amerika te oriënteren wel. De vraag is echter of deze beide landen het eens kunnen wor den over de positie van Japan in het spel der machten in Azië. Amerika wil Japan als sterke pion in dat spel betrek ken en als het zelf om politieke rede nen het strategisch gewichtige Formosa niet in handen houden kan, het bij het vredesverdrag met Japan weer aan dat rijk toewijzen, waartoe het ook jaren lang behoorde, al Is het na de oorlog aan China beloofd. Maar hoe denkt Australië over een opnieuw bewapend Japan, dat voor de Ver. Staten in Oost- Azië de kastanjes uit het vuur moet halen? B. en W. van Sneek hebben een aantal huurders van gemeentewoningen met ingang van 12 Mei a.s. de huur opge zegd, om een verschuiving van kleine gezinnen naar de kleinere woningen mogelijk te maken. Zij geven in de huur- opzegging aan de betrokkenen de vol gende toelichting: „Hoe binnen een redelijke termijn in het nijpend woningtekort te voorzien is nog steeds één der ernstigste zorgen van de overheid. Reeds sedert de be- vrijding worstelt zij met dit probleem en nog steeds is geen dragelijke toe stand verkregen. Wat Sneek betreft zijn in de laatste jaren wel een vrij groot aantal woningen gebouwd, doch dit aan tal Is nog niet toereikend om de jaar lijks toenemende behoefte, welke ont staat door vorming van nieuwe en ves tiging van buiten de gemeente komende gezinnen, te dekken. Practisch is het dan ook zo, dat het woningtekort zich nog even ernstig doet gevoelen als in 1945. Vele gezinnen zijn slecht of te klein gehuisvest. Jonggehuwden, aanvankelijk door het toewijzen een gedeelte van een woning konden worden geholpen, verkeren thans in grote nood, omdat de ruimte waarover zij beschikken niet voldoende is om hun gloeiende gezinnen op een verantwoorde wijze onder te brengen. De zedelijke normen, welke voor de bewoning beho ren te worden aangelegd, kunnen in vele gezinnen niet meer worden toegepast. Daarnaast moet een groot aantal in deze gemeente werkende personen een normaal gezinsleven worden onthouden, doordat wij niet in staat zijn hun een woning ter beschikking te stellen om hun elders wonende gezinnen naar hier over te brengen. Dit alles Is voor ons aanleiding ge weest ons ernstig te beraden over het vinden van wegen, die de bestaande ellende op woninggebied spoediger tot een oplossing kunnen brengen of die al thans de nood van een groter aantal ge zinnen, dan met de huidige methoden het geval is, kunnen wegnemen. Aangezien het voorshands niet moge lijk is de woningproductie in aanzien lijke mate op te voeren, zal het ook u duidelijk zijn dat een verbetering slechts kan worden verkregen door de lasten, welke het woningtekort op een deel der bevolking legt over een groter getal inwoners te verdelen. Ongetwijfeld zullen er velen zijn, die het als hun morele plicht beschouwen hieraan vrijwillig hun medewerking te verlenen. Anderen zullen hiertoe niet zo gemakkelijk kunnen besluiten en hun rechten op de huidige woning of een deel daarvan eerst prijsgeven nadat van overheidswege enige drang is uitge oefend. Tenslotte zal er een categorie zijn, die medewerking blijft weigeren. Op deze bewoners zullen dwangmaat regelen moeten worden toegepast. Een onderzoek heeft aan het licht ge bracht, dat een groot aantal van de door de gemeente verhuurde woningen, bewoond wordt door gezinnen, die, wat hun grootte betreft, met minder woon ruimte kunnen volstaan. Het is niet ver antwoord deze toestand te handhaven nu de hierboven beschreven toestanden eisen, dat de beschikbare woonruimte zo doelmatig mogelijk wordt benut. Wij hebben daarom het voornemen een wij- ziga.g in de verdeling aan te brengen, welke beoogt hierin verbetering te b.engen. Daartoe zullen bedoelde wo ningen, waartoe ook de door U gehuur- De kaatsvereniging „Sneek”, die dit jaar haar 50-jarig bestaan hoopt te vie ren gaf Dinsdag in Amicitia een toneel avond. Opgevoerd werd het toneelstuk „De Moskeflap”, blijspel in 3 bedrijven van Y. C. Schuitmaker. Voordat hier voor het doek open ging, sprak de voorz. de heer W. A. Visser, er zijn vreugde over uit dat bij deze tweede uitvoering van de kaatsver. meer publiek aanwezig was dan toen men verleden jaar voor het eerst optrad, spr. heette in ’t bijzon der welkom de drie ereleden de heren D. Zulderbaan, R. Tjallema en J. Buma. Hg bracht dank aan de heren Grondman en Heins voor hun onmisbare medewer king bij de wedstrijden op het Martini- plein enz. Een groot gebeuren stond de ver. te wachten in verband met het gou den jubileum. De Belgen komen weer naar Sneek om hun krachten te meten met de Friese matadors. Veel geld zal hier voor nodig zijn en het bestuur rekent op aller medewerking. Dank bracht spr. ook aan allen die spontaan voor de te houden verloting prijzen hadden afge staan en aan het lid Travaille voor diens bemoeiingen. Nadat de aanwezi gen staande het eerste couplet van ’t Fries Volkslied hadden gezongen, vond de prijsuitreiking plaats aan de win naars van de in het afgelopen seizoen gehouden kaatscompetitie. De leider daarvan de heer Franckena deelde mede dat In volgorde voor de prijzen in aanmerking kwamen: H. Terpstra met 104—49 punten; H. Kussendrager 102— 48 pnt.; D. Hoitsma 9453 pnt.; B. Rienstra 9454 pnt.; A. v. d. Meer 90 68 pnt.; C. v. d. Kamp 86—66 pnt.; W. Oppenhuis 86—67 pnt.; P. Bruining 8576 pnt. De le troostprijs ontving de kaatser S. Breuker met 3929 punten, verder kwamen nog voor een troost prijs in aanmerking S. Tuinstra, F. Kamstra en het onlangs overleden lid Jac. Jillings, aan wiens zoon de prijs door de voorzitter werd overhandigd. Nog deelde de heer Visser mede dat in samenwerking met de voetbalver. Sneek een commissie is gevormd ten doel heb bende op het graf van „Kobus” een ge denksteen te plaatsen, waarvoor reeds een flink bedrag is getekend. Van de opvoering van de Moskeflap heeft een dankbaar publiek zeer geno ten, er is veel en hartelijk gelachen en enkele kleine haperingen daargelaten er werd zeer goed gespeeld door deze eigen krachten der kaatsvereniging, on der de bekwame leiding van regisseur J. Muurling. Hinne was buitengewoon goed en bracht het publiek bijna in vervoering. Maar Pierkje en Lys gaven hem niet veel toe en ook de andere spe-, Iers verdienen een pluim; een heel grote pluim voor de regisseur! De toneelaan- kleding verzorgd door de fa. Dik- land en het kapwerk van de heer Ha- mersma waren, als altijd, in orde. De heer Visser bracht het toneelge zelschap voor het gebodene hartelijk dank en bood invaller Wigle de muzi kant een boekwerk aan. De dames ont vingen bloemen. Verdiend hadden ze deze zeker. Onder onbedaarlijk applaus ging het doek voor het laatst dicht. Na afloop een gezellig bal, met medewer king van The Rhythme Tigers. Rusland ook atoombommen maakt schijnt men er in die kringen nog meer van overtuigd dat W.-Duitsland een rol in het Europese defensie systeem moet spelen. Ook al geeft men toe dat de Duitse herbewapening het risico mee brengt dat Duitsland in een oorlog wel eens de zijde van de tegenpartij zou kunnen kiezen. Zij, die dit laatste vre zen, kunnen voor hun mening aanmoedi ging vinden in het feit dat de pas weer West-Duitsland opgerichte de behoort, moeten worden ontruimd om te worden betrokken door gezinnen, die wat hun grootte betreft, daarvoor meer in aanmerking komen.. Voor de genen die hun woning hebben te ver laten zal tijdig andere passende woon ruimte beschikbaar worden gesteld. Het ligt in onze bedoeling bij deze op schuiving gebruik te maken van de in het Sperkhem in aanbouw zijnde zoge naamde „duplexwoningen”. Voorzover de benedenwoningen betreft bestaan zij uit een woonkamer, een slaapkamer en oen keuken. De bovenwoningen bevatten bovendien een zo'der. Op het achtererf is voor elke woning enige schuurruimte aanwezig. Hoewel ons college er de voorkeur aan zou hebben gegeven, indien de voor genomen wijziging in de woonruimte verdeling op basis van vrijwilligheid had kunnen geschieden, heeft zij van pogin gen in die richting afgezien, teneinde te voorkomen, dat zij, die zich tenslotte niet van de noodzakelijkheid van mede werking aan de te nemen maatregel willen laten overtuigen, van de bereid heid van anderen zoucen profiteren. Ofschoon niet valt te verwachten, dat reeds het volgend jaar de verplaatsing van alle daarvoor in aanmerking ko mende gezinnen haar beslag zal kunnen krijgen, wordt tot huuropzegging van alle woningen, waarover wij mettertijd de beschikking moeten hebben, overge gaan. Te zijner tijd zullen de woningen, welke in 1950 ontruimd moeten worden, nader worden aangewezen. Wij vestigen er nadrukkelijk de aan dacht op, dat op eventuele bezwaren, welke hiertegen mochten bestaan, niet kan worden ingegaan, zolang de defini tieve aanwijzing voor ontruiming nog niet s geschieu. Zodra vast staat, dat van de huuropzegging gebruik zal wor den gemaakt en het tijdstip voor ont ruiming is vastgesteld, zullen wij met de b«>rokken bewoners in overleg treden over de vaag op welke wijze in him huisvesting ken worden voorzien. Trumans jaarlijkse boodschap aan het Congres over de „Staat der Unie”, en wij weten dus niet wat deze zal bevatten over de politiek der Ver. Staten in het Verre Oosten. Waarschijnlijk zal echter daarover vij oppervlakkig worden ge sproken, want, we hebben het nog kort geleden gezegd, het zal nog wel enige tijd duren, voor men te Washington een werkelijk ingrijpende beslissing zal ne men. Misschien komt die niet eerder dan de nood er toe dwingt. De Ameri kaanse stafchefs zullen in Februari ook nog eens gaan kijken in het Verre Oos ten. We hebben er destijds ook op ge wezen dat het te betreuren was dat de Amerikaanse beslissing zo lang werd uitgesteld omdat de ontwikkeling daar in het Verre Oosten zeer snel gaat. Het gehele vasteland van China is nu in communistische handen, het communis tisch bewind daar is door India erkend en zal deze week waarschijnlijk nog door Engeland erkend worden, Indonesië is souverein geworden, Vietnam (Indo China) is onder de regering-Bao Dai onafhankelijk verklaard binnen de Fran se Unie, terwijl er een heftige strijd woedt met de opstandige beweging van dr. Ho Tsji Minh die van een Vietnam in de Franse Unie niets wil weten en een volkomen onafhankelijk, waarschijn lijk op communistisch China steunend Indo-China wil. En Mao Tse Toeng, de Chinese communistische leider vertoeft nog steeds in Moskou, wat wijst op diep gaande besprekingen en beslissingen daar. Tegenover de omlijnde politiek welke we dus aanstonds van Moskou en Peking kunnen verwachten, stelt het Westen al héél weinig, ja geeft het eigenlijk de indruk van verdeeldheid om dat Engeland de Chin;~e communisti sche regering wel zal er. innen en de Ver. Staten dat voorlopig in ieder ge val niet zullen doen. Men zal aan Wes telijke zijde natuurlijk zo weinig moge lijk de aandacht laten vallen op dit ver schil van inzicht, maar het is er toch maar. Nu is het inderdaad zeer moeilijk om ten opzichte van het Verre Oosten een politiek te vormen. Het beeld is in gewikkeld en heeft voor de Ver. Staten aspecten van binnen- en buitenlands politieke aard. Aan het eind van dit jaar zijn er in de Ver. Staten congresverkie zingen en de republikeinen zetten er alles op om dan de baas te worden. Daarom trachten een aantal hunner lei ders zij het niet de meest bevoegde op buitenlands politiek gebied de kie zers in het gevlij te komen, door hun enerzijds beperking van de Marshall hulp te beloven om belastingverhoging te voorkomen enanderzijds op hun communistenvrees te speculeren, door te eisen dat de Ver. Staten de Chinese communistische regering niet zullen er kennen en Tsjang Kai Sjek in zijn laat ste bolwerk op Formosa zullen blijven steunen met wapenleveringen en des noods de Amerikaanse vloot zpllen in zetten om een communistische landing op Formosa te verhinderen. Hoewel en kele staatslieden uit Trumans omgeving dit standpunt ook innemen, schijnt voor lopig de officiële Amerikaanse politiek er op gericht de zaken slepende te hou den: geen erkenning van de Chinese communistische regering, voortzetting van de steun aan Tsjang Kai Sjek, om te zien wat hij er van maakt, doch geen directe Amerikaanse deelneming aan de strijd tegen de Chinese communisten waarom Tsjang Kai Sjek nu eigen lijk heeft verzocht door ook Ameri kaanse troepen naar Formosa, een stra tegisch zeer belangrijk eiland, te zen den, al is de Amerikaanse vloot in de wateren daar wel versterkt, wat meer als een waarschuwend gebaar jegens de Chinese communisten bedoeld is. Al met al schijnt het er Truman thans in de eerste plaats om te doen de buitenland se politiek buiten de partijstrijd te hou den, welke in de nieuwe congreszitting, met de congresverkiezingen op de ach tergrond, in volle heftigheid schijnt te zullen uitbarsten. Tot nog toe was nl. tussen democraten en republikeinen overeen gekomen dat de buitenlandse politiek boven-partijdig zou worden ge voerd, dus een uiting zou zijn van de wil van de beide grote Amerikaanse par tijen. Nu dit compromis door het optre den van een aantal republikeinse leiders gevaar loopt, schijnt Truman laverende door de moeilijkheden heen te willen zeilen door enerzijds de steun aan Tsjang Kai Sjek te handhaven doch anderzijds dat niet met de volle inzet van Ame- rika’s kracht te willen doen, wat de Ver. Staten vervreemden zou van En geland en ook wel eens het einde van de Marshallhulp1 zou kunnen betekenen. Want de Ver. Staten kunnen veel, maar stellig niet tegelijkertijd West-Europa en de Chinese nationalisten op af doende wijze helpen. Opmerkelijk is dan ook dat dezelfde republikeinse leiders die voor volledige steun aan Tsjang Kai Sjek zijn, tegen handhaving van de Marshallhulp aan Europa zijn in haar tegenwoordige vorm. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse zaken, dat in dezen tegenover Terwijl wij dit schrijven hebben wij de militaire raadgevers van Truman nog niet de beschikking over president staat, is ook van oordeel dat de Ver. Staten er zich van moeten onthouden Tsjang Kai Sjek directe militaire steun door het zenden van troepen naar For mosa te verlenen. Het deelt nl. het En gelse standpunt dat het Westen dan alle kans verliest het met die commu nistische leiders in China eens te wor den, die geen inmenging van Rusland in hun land wensen, dus die een Titoïsti- sche richting zijn toegedaan. Men kan toegeven dat er thans weinig kans is dat die vleugel in China spoedig de overhand zal krijgen, nu Mao Tse Toeng in Moskou zo lang onderhandelt, maar wil het communistisch regime in China succes hebben, dan moet er snel worden opgebouwd en dan is ook de hulp van het Westen nodig, al hebben de Russen dan net een handelsverdrag met het rode China gesloten. Nog een ander ar gument pleit volgens de gematigde Amerikaanse politici en de Engelsen zijn het ook hierin met hen eens te gen direct Amerikaans militair ingrij pen aan Tsjang Kai Sjeks zijde op For mosa. De jonge Aziatische staten als India en Indonesië die nog erg wantrou wig zijn, zouden dit als een poging, nu van de Ver. Staten, zien om Westers kolonialisme en imperialisme in Azië te handhaven en dat zou de samenwerking van het Westen met die jonge staten, welke zo zeer nodig is, belemmeren. No dig van beide zijden, want al hebben deze jonge Aziatische staten, volgens Pandit Nehroe, geen tijd zich met de machtspolitiek te bemoeien, ze kunnen er toe gedwongen worden. Een factor in die richting zou zijn als Mao Tse Toengs regering waar maakt wat zij dezer da gen aankondigde, nl. dat de eerste doel einden van de Chinese communisten nu zijn Formosa moeilijk te bereiken zo ver van het Chinese vasteland verwij derd en dicht bezet met keurtroepen van Tsjang Kai Sjek Hainan, dichter aan de Chinese kust in de golf van Tonkin gelegen, en Thibet, de staat aan de grens van India. Dat Thibet beheerst een aantal toegangswegen tot India en Engeland heeft er zolang het In India regeerde nimmer een andere mogend heid geduld, en stellig zal ook India er geen Russische invloed en Chinese com munistische overheersing wensen. Maar zowel India als Engeland zijn van me ning dat men nu eenmaal de werkelijk heid heeft te aanvaarden, nu de com munisten baas zijn in China, dringen zo wel commerciële als politieke redenen tot het aanknopen van betrekkingen met hen, dus tot een erkenning van de communistische regering, om een sfeer te scheppen waarin misschien nog iets te bereiken valt. Voor een uitdagende politiek voelt men daar niets, al beseft men waakzaam te moeten blijven. Van- jn West-Duitsland opgerichte Duits- daar de conferentie van ministers van nationale partij, de bekende conserva tief Gemenebest op Ceylon, waar de ge- tieve partij van vroeger, in beginsel niet hele toestand in Azië onderwerp van tegen samenwerking bespreking zal zijn. De vertegenwoor- unie is. Nog al bedenkelijk, omdat deze digers van India daar zullen trouwens partij altijd de sympathie genoot van niet gediend zijn van de uitlating van de ve]e Van Duitslands grote militaire fi- -- guren. In Frankrijk sleepte Bidault de op weg naar deze begroting door de Nationale Vergade- jn» ring door voortdurend de vertrouwens kwestie te stellen. Zijn meerderheid was tenslotte maar 21 stemmen. Maar de po sitie van dit kabinet blijft wankel, thans zijn er v'eer moeilijkheden met de so cialisten over de collectieve arbeids contracten. Rusland zette Finland weer eens onder druk, het beweert dat dit land oorlogsmisdadigers herbergt, die In Rusland behoren terecht te staan, waarschijnlijk betreft het hier personen uit de door Rusland ingelijfde Baltische staten, die tegen die inlijving hebben geijverd; blijkbaar trachten de Russen door leze drue ook invloed uit te oefe nen op de presidentsverkiezingen, wel ke in Februari moeten plaats hebben. In Egypte zijn de eerste uitslagen van de parlementsverkiezingen gunstig voor de Wafdisten, die een vooruitstrevende po litiek voorstaan, voor zover men daar van kan spreken in dit vrij achterlijke land. Woensdagmiddag werd door de ge meente Sneek in het openbaar aanbe steed: het aanleggen van 200 m. rio lering en een bestrating van in hoofd zaak door de gemeente te leveren mate rialen, e.e.a. ten behoeve van de straat- aanleg voor het industrieterrein aan de Oppenhuizerweg. Aantal inschrijvers 17. N.V. Alg. Aannemersbedrijf A. Ooms Zn., Sneek ƒ30490; Fa. H. Bonnema en J. Oosterhuis, Uithuizermeden 27800; J. W. Boltje, Heerenveen ƒ27500; J. J. Boltje Zn., Heerenveen ƒ26900; Gebr. Elzinga, Arum ƒ25985; Oosterhofs Aannemersbedrijf, Grijpskerk ƒ25735; N.V. Aannemersbedrijf N.B.M., Zaandam ƒ25700; J. W. de Jong, Sneek 24200; P. Beljon Zn., Lemmer 24000; D. Pijnakker, Kollum ƒ24000; A. van Meekeren, Leeuwarden ƒ23850; Fa. U. Schotanus Sj. Spoelstra, Wyckel 23500; Gebr. H. en R. de Boer, Hindelopen ƒ23250; J. Kuipers, Zurich ƒ23235; S. de Wolf, Sneek ƒ22777; J. Kerkstra, Sneek ƒ22500; E. Metz, Sneek 21950. Maju. 1 ei inl ld( i- m r- n n n

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1