Kiekje I Ito- 1 Haag, Ï3<e%c>ek Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST if WORDT BEATRIX-OORD VERPLAATST NAAR EELDE? UIT HET VERLEDEN Mienskip Snits 1 DINSDAG 9 JANUARI 1950 5e JAARGANG No 3 0 L. KIEZEBRINK 72 Auto in de sloot Motorclub „J. C. Visser” T KANTTEKENINGEN BIJ DE FILM -- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUÏS NIEUWSBLAD Ereprijs en eerste prije Bioscoopnieuws KLEINZAND 7 TeW. 2872 I. De hoofdvraag van de film komt Filmavond S.B.B. Gulden op de bon I Feestavond Uranje Nassau Wie er terugkomen met de Asturias i wC’ z I - v I i- W y I I -II.// O iej •iM Six if SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: 9 I 'int Op de te Bozum gehouden reciteer- wedstrijd op 4 Jan. behaalde onze stad genoot de heer H. G. de Boer in afd. luim de le prijs en tevens de ereprijs voor de beste voordrager van de avond. A m 1 c i t i a De 53-jarige Tj. v. Os te Opeinde viel van de zolder in de schuur achter over op een betonnen vloer beneden en stierf aan de gevolgen van die val. GAASTMEER. Vermoedelijk door te snel rijden geraakte Zaterdagavond op de weg GaastmeerHeeg een auto in de weke wegberm, waardoor de chauffeur de macht over het stuur kwijtraakte en de wagen in de sloot terecht kwam. De Inzittende, de heer Tj. v. Netten, alhier, die chauffeerde en zijn vriend kwamen met de schrik vrij. Met een kraan Wagen werd de auto weer op de weg getrokken. Ook de materiële schade bleek nog wat mee te vallen, zodat dit ongeval nog goed afliep. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. der ote de f nen jet- en, ar, sen les be- ,’eit dit het Redactie-adres ben een oen iar- ling af- ma. jes, der eu- ste,# las. uit- Ijes van aag ge- yas irig het een 31UC de aar ids- ieer van aar we aar i de heel aar der er- 1st 3d il* en MB iZ« fs, sa lie en rij- 30i Wat is de bedoeling? Deze film komt op ons af met een aantal vragen, die niet door de film ook beantwoord wor den. Maar dat is voor een film ook niet mogeljjk. Zij brengt ons aan het den ken en wanneer een film daartoe in staat is, mogen wij zeer verheugd zijn. het beste in de Hollandse titel tot uit drukking. „Hoog Bezoek”. Het is de vraag of de moderne mens nog gelooft in Hoog bezoek? En dan gaat het niet om de vraag of wij het filmgegeven als zodanig voor mogelijk achten, maar om de achter grond daarvan. Wij moeten onderschei den tussen beeld en inhoud, symbool en werkelijkheid. En dan komt de vraag naar voren: Geloven wij in ons leven, dat er meer is dan de feitelijkheid, de noodwendigheid of de toevalligheid. En dan antwoordt de film prozaïsch en wat te dik uitgewerkt (in de affaire o.a. van het hoedje): Er is Hoog Bezoek! En dat is ontzettend belangrijk. Hoe dit Hoog bezoek zich verwerkelijkt kan de bios coop niet zeggen, dat kan alleen de kerk, die wijst op Christus, waardoor wij in Hoog Bezoek kunnen gaan geloven telkens en telkens weer in ons gewone leven. II. Duidelijk wordt het gezin naar voren geschoven in deze film. Welke man kent niet het probleem van de ver houding: gezinwerk! Wie herkent zich zelf niet in de figuur van de bisschop? in het nieuwe jaar. Tengevolge van het zeer slechte weer was de opkomst niet zo groot als gewoonlijk het geval is. De club telt nl. vele buitenleden die de tocht naar Sneek per motorrijwiel onderne men en zich nu blijkbaar hebben laten afschrikken. Voorzitter van Wijk heette de aanwezigen hartelijk welkom en sprak de wens uit dat het jaar 1950 voor de motorclub een goed en sportief verloop zou hebben. Hij hoopte dat de leden allen hun beste beentje zouden voorzetten en paraat blijven voor ’t wel zijn van de club. In ’t bijzonder heette spr. welkom de heer L. H. v. d. Meer, werkzaam bij Foto Ris, die deze avond geheel belangloos zijn medewerking verleende bij het uitvoeren van ’t film programma. Nadat de voorzitter allen een prettige avond had toegewenst wer den allereerst enige zeer interessante films vertoond van de Tulpen-Rallye, die in 1949 werd gehouden en wafcraan ook enige leden van de motorclub hadden deelgenomen. Een zeer interessante rol prent was ook de „Sensatie-Rijder”, welke op verzoek na de pauze nogmaals werd vertoond. De voorstelling werd voortgezet met een film van de auto tocht van de Sneker Ouden van dagen, welke in ’t afgelopen jaar werd geor ganiseerd, de feesten ter gelegenheid van ’t regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina, waaraan ook de motorclub heeft deelgenomen en enige culturele films. Al met al een programma dat er wezen mocht en dat bij de aanwezigen zeer in de smaak viel getuige 't harte lijk applaus. De avond werd verder ge vuld met kienspel enz. Tot slot was er nog gelegenheid voor danslustigen. In zijn slotwoord bracht de voorz. allen hartelijk dank voor het welslagen van deze eerste clubavond in 1950. ker dag mg im- alle l Donderdag hield bovengenoemde mo torclub voor leden en hunne dames in hotel Hanenburg haar eerste clubavond Aan het begin van de filmavond die de Sneker Bestuurdersbond Donderdag avond in Amicitia hield, en die vrij goed bezocht was, sprak voorzitter G. Vonk een kort openingswoord, waarin hij het teleurstellend noemde dat de zaal niet geheel gevuld was, terw'jl bij de S.B.B. toch duizend modern georganiseerden zijn aangesloten. Vooral het aantal jon geren achtte hij veel te klein. Deze jon geren menen nl. wel rechten te hebben, maar beseffen niet dat daar plichten tegenover staan. Hij wekte daarom de ouders van deze jonge leden op met hun kinderen over deze dingen te pra ten en adviseerde tevens de besturen van de vakbonden om een huisbezoek- actie onder hun jonge leden op touw te zetten en deze op te wekken de ver gaderingen te bezoeken. Op die manier kan er ook geregeld jong bloed in de besturen komen, en de vakbeweging versterkt worden, wat nodig is, omdat we niet weten waar de wereld Voor zal komen te staan en er ook wel weer eens een grote werkloosheid als tijdens de crisisjaren kan komen. Na een interessant voorprogramma, bestaande uit een film over Londen, op namen van het laatste N.V.V.-congres met het afscheid van de hoofdbestuur ders Kupers en v. d. Lende, en een te kenfilmpje met wenken voor de bevor dering van een goede gezondheid, volg de de hoofdfilm „Hoog bezoek” (The Bishops Wife), een bijzonder mooi Ame rikaans filmwerk, dat met gespannen aandacht en grote waardering gevolgd werd. Wie wil geen kathedraal bouwen? De zin van het leven ligt echter niet in het bouwen van kathedralen en geweldige prestaties, maar in de solidariteit met de wereld èn ons gezin. Wij mogen wer ken, bouwen. Ja dit is zelfs onze plicht. Maar er is meer! III. Bijzonder scherp wordt het com promis aan de kaak gesteld in de scène van het toegeven van de bisschop aan de voorwaarden van de rijke dame. In het „grappige” gegeven van de broek, die aan de stoel blijft vastkleven, wil de film zeggen, dat de mens-van-het-com- promis onbekwaam wordt tot zjjn werk in de wereld. Wie zich compromitteert gelijk deze man op welk terrein ook, zit vastgeplakt aan de donkerheid van deze wereld en kan zich daarvan niet losma ken èn gaat onder! Heel raak wordt dit hier gezegd van de bisschop als representant van de kerk. Ook de kerk heeft vaak het ge vaar van het compromis niet gezien. Is niet daardoor de kracht van de kerk zo verzwakt en de greep op de moderne mens onmogelijk geworden. Wie het compromis aanvaardt, verliest de kracht tot het apostolaat in de wereld. Deze waarschuwing uit deze film kan de kerk zich nog vandaag laten gezeggen. IV. Tegelijk hiermede wordt de vraag naar de plaats van de k e r k in de we reld gesteld. Mag de kerk geen kathe dralen bouwen, waar de mens klein wordt in de machtige ruimte en bij het prachtige kerkorgel? Zeker kerken mo gen worden gebouwd. Maar laat de kerk nooit vergeten, dat zij er nooit is o m er te z ij n, om groot en machtig te zijn, maar alleen dan aan haar zin be antwoordt als zij haar taak weet te be staan in getuigen en dienen, in waarachtige solidariteit met de wereld in nood. V. Tenslotte wijst de film er op, dat waar Hoog bezoek plaats vindt en her kend wordt, er ook iets veran deren moet! Dan komt de mens tot het ware menszijn. Zo gaat het met de vrouw van de bisschop, de 'taxichauffeur, de dienstmeisjes en de professor. Overal breekt iets door van nieuwe vreugde en van nieuwe bereidheid! Ook hier roept de film alleen maar de vraag op: Moet er niet iets veranderen in uw leven, waar ge erkent, dat Krachten van Bo ven ten goede werkzaam zijn? Maar deze vraag is belangrijk genoeg om ons leven er mede te vullen. Tenslotte verandert de bisschop! De vertegenwoordiger van de kerk kkn de laatste zijn! Een ernstige waarschu wing! V. S. Data van inlevering. Het ministerie van Economische Za ken deelt mede, dat de uitbetaling van een gulden tegen inlevering van bon 544 (levenmiddelenkaart 909) aan de post kantoren zal geschieden volgens onder staand schema: 9 Jan. A. t.e.m. Ba; 10 Jan. Be t.e.m. BI.; 11 Jan. Bo t.e.m. Bre; 12 Jan. Bri t.e.m. Co; 13 Jan. Cr. t.e.m. Dri; 16 Jan. Dro t.e.m. Fa; 17 Jan. Fe t.e.m. Go; 18 Jan. Gr t.e.m. Ha; 19 Jan. He t.e.m. Ho; 20 Jan. Hu t.e. m. Ka; 23 Jan. Ke t.e.m. Ko; 24 Jan. Kr t.e.m. Le; 25 Jan. Li t.e.m. Me; 26 Jan. Mi t.e.m. No; 27 Jan. Nu t.e.m. PI; 6 Febr Po t.e.m. Rod; 7 Febr. Roe t.e.m. Scha; 8 Febr. Sche t.e.m. SI; 9 Febr. Sm t.e.m. Sto; 10 Febr. Str t.e.m. Tij; 13 Febr. U t.e.m. Vir; 14 Febr. Vis t.e. m. War; 15 Febr. Was t.e.m. Woe; 16 Febr. Wof t.e.m. Z. Men dient zich met de uitgeknipte bon(nen) aan het loket te vervoegen. Aan bovenstaand schema dient streng de hand te worden gehouden. ■ijd >ns ?e- is fde ei- ae- iar al ?a- zeg :el- er« die ook maar iets aan een zo deskundig en zo goed mogelijke verzorging van de tuberculosepatiënten in de weg willen leggen, toch zal het voor hen speciaal een hard gelag zijn, wanneer de alge mene vergadering inderdaad tot ver plaatsing van het sanatorium besluit. „Beatrix-oord” toch is de regelrechte voortzetting van het Friese Volkssana- torium, dat men gevoegelijk kan aan merken als een monument van Fries idealisme, offervaardigheid en doortas tendheid. Nadat de L. C. nog even bij de histo rie van ons Friese sanatorium heeft stilgestaan, schrijft zij: Wanneer wij het wel hebben, was de opzet van het nieuwe te bouwen sana torium zo groots, dat dit op zichzelf al een medisch centrum zou impliceren. Dat zou een innig contact met de Gro ninger universiteit waarschijnlijk min der noodzakelijk maken dan nu het ge val is. Bovenaien bestaat de mogelijk heid, dat Appelsga niet ver verwijderd komt te liggen van de in studie zijnde snelverkeersweg Groningen-Noordoost- polder—Amsterdam, wat dus zou inhou den, dat men van het sanatorium in betrekkelijk korte tijd de universiteit kan bereiken en dat er in die omstan digheden geen sprake van zou behoeven te zijn, dat de patiënten niet de ver zorging krijgen, die ze behoeven. Het komt ons voor, dat het argument als zou een verlaten sanatorium (wanneer nl. de medische wetenschap er in zou slagen de tuberculose de kop in te druk ken) in Groningen méér nut zou af wer pen dan in Appelsga, bij de Friezen wei nig hout zal snijden. Er is niets op te gen, dat Groningen een ziekenhuis rijker wordt, maar bestaat niet de kans, dat de Zuidoosthoek van Friesland, wan neer de industrialisatie een feit wordt, een nög groter behoefte zal krijgen aan ziekenhuisruimte en zou het resultaat van het Friese initiatief dan daaraan niet beter dienstbaar kunnen worden ge maakt? Nog afgezien daarvan en zon der dieper in te gaan op de vraag of de door talloze deskundigen geprezen rust van de Appelsgaster duinen en bossen zou onderdoen voor de omgeving van Eelde, dat een steeds drukkere lucht haven wordt, lijkt ons verplaatsing van het sanatorium nder de huidige om standigheden dit grote gevaar in te hou den, dat „Oorlog” zich onmiddell\jk meester zal maken va.. de Appelsgaster sanatoriumterreinen of althans van de omgeving om er militaire oefenterreinen van te maken. En daarmee zou dit unieke stukje natuurschoon voor Fries land verlbren zijn. de>^ jen net op lak de iwe I een Het Amicitia Theater heeft van Dinsdag 10 Januari t.e.m 12 Janu ari als hoofdfilm „Hoe kom ik aan die man?” Cary Grant heeft de hoofdrol van de vermaarde kinderarts Madison Brown, een vrijgezel; en Betsy Drake speelt Annabel Sims het knappe ver koopstertje uit een warenhuis dat er haar zinnen op heeft gezet deze vrijge zel tot haar echtgenoot te maken; een doortastend meisje dus op jacht naar de man van haar dromen. Deze vrolijke geschiedenis, waarin Franchot Tone en Diana Lynn ook be langrijke rollen hebben, verschaft de be-; zoekers stellig een prettige avond. Donderdagavond 5 Jan. werd in Aere Perennius de zo langzamerhand traditio neel geworden feestelijke clubavond ge houden van O.N.S. Vele leden en dona teurs hadden aan de oproep van de feestcommissie gevolg gegeven, zodat de zaal meer dan vol was. Het was een vrolijk bont programma, dat geheel door eigen leden verzorgd werd. Een praatje en een liedje, „De Fleurbringers” met muziek, een vrolijke éénacter .„Mijn heer Pumps als stierenvechter” en na de pauze voordrachten van B. v. d. Wal en Joh. Visser afgewisseld door muziek, terwijl „The Jolly Music Makers” de avond besloten met hun kostelijk origi neel repertoire van zang en dans. De éénacter verplaatste ons naar een klein Spaans hotel, waar mijnheer Pumps, een kippenfokker uit Nederland, in gezel schap van z’n vrouw, aangézien werd voor een beroemd stierenvechter. Een komische ontwikkeling. Verder consta teerden we met genoegen dat „de Fleur bringers” sinds vorig jaar flinke voor uitgang hebben gemaakt. Al met al een avond, die de onderlinge band tussen be stuur, spelers en donateurs weer heeft versterkt en waarop met genoegen kan worden teruggezien. Een bioscoop-zaal loopt leeg. Het is elf uur. De kraag wordt opgezet, want het is fris in de avondlucht van Janu ari. Ik hoor enkele opmerkingen: „Wel leuke film, maar wat dwaas!” Een ander: „Ik wou, dat ik ook zo’n secre taris had!” Dan verdwijnen de mensen in het donker van de avond buiten het licht van Amicitia. Was het werkelijk leuk? En een beetje dwaas? Ik vrees, dat de samen stellers van de film geschrokken zouden zijn, als zij hoorden, hoe men hun pro duct ontvangen had. Want wij staan voor het feit, dat de Goldwyn-producers ons hier een film hebben gegeven, die, als hij onvoorbereid op je afkomt, langs je heen dreigt te schieten. En dat is jammer, want dat is de film niet waard. De film „Hoog Bezoek” vertelt het verhaal van een Protestantse bisschop die zijn gezin geestelijk verwaarloost en vergeet naar zijn vrouw om te zien, om dat hij bezeten is door de obsessie om een kathedraal te willen bouwen. Zelfs het naderende kerstfeest kan hem niet tot bezinning brengen. Rijke mensen zijn in de kersttijd immers guller dan anders. En daarom ontketent hij juist tegen kerstfeest ’n actie onder de schatrijke lie den om geld voor zijn kathedraal. M<ar dan valt plotseling ’t hele plan in duigen, doordat een van de rijkste dames wel geld wil geven, zeer veel zelfs, maar onder de voorwaarde, dat de kathe draal de naam zal dragen van haar overleden man; George. De bisschop weigert. Het is verleidelijk, maar dit kan niet èn mag niet! En dan komt het vreemde in de film. Wat helemaal niet grappig is, maar eer der angstig èn vreemd. Hij vindt plot seling in zijn studeerkamer een jon ge man, die zich aanbiedt als zijn as sistent. Wie ben je vraagt de bisschop. En dan komt het merkwaardige onver wachte antwoord: Van Boven. Ik ben een Engel. De bisschop denkt voor de gek gehouden te worden. Hij vindt het allemaal erg vreemd, maar kan niet anders dan de hulp accepteren. En dan De Leeuwarder Courant schrijft: De afdelingen van het noordelijk sa natorium „Beatrix-oord” (het vroegere Friese volkssanatorium) zullen zich binnenkort hebben te beraden over een voorstel van het hoofdbestuur om het sanatorium over te brengen van Ap pelsga naar Eelde bij Groningen. Ver leent de algemene vergadering van de „Vereniging tot oprichting en exploita tie van een sanatorium voor lijders aan tuberculose” haar fiat aan dit voorstel dat het hoofdbestuur Donderdag met twee stemmen tegen besloot aan de af delingen te zenden dan zal het nieu we sanatorium, voor de bouw waarvan dit jaar een grootscheepse actie zou worden gevoerd, dus ook niet in Ap pelsga, doch in Eelde verrijzen. Het hoofdbestuur baseert zijn besluit op het nut van een betere en snellere verbin ding met het Academisch Ziekenhuis te Groningen en op het feit, dat, als na verloop van tijd de tuberculose is over wonnen, de nieuwe gebouwen voor de medische wetenschap van meer waarde zullen zijn wanneer ze in de buurt van Groningen staan, dan wanneer men ze in Appelsga opricht. Het voorstel van het dagelijks be stuur, nu dus (zij het niet eenstemmig) overgenomen door het hoofdbestuur, zal velen treffen als een donderslag uit heldere hemel. In een onlangs huis aan huis verspreid jubileumnummer van „Beatrix-oord” toch wordt steeds ge sproken over de bouw van een nieuw sanatorium te Appelsga, dat de kroon zou zijn op het werk van de Friese pio niers. Inmiddels blijkt, dat reeds in Oc tober van het vorige jaar de wenselijk heid onder ogen werd gezien om tege moet te komen aan het verlangen van de medici, de nieuwe gebouwen te plaat sen op een plek, die een sneller en doel treffender contact met het medisch cen trum van de Groninger universiteit zou waarborgen. Dit zou nodig blijken, om dat „Beatrix-oord” langzamerhand uit groeit van kuur-oord tot ziekenhuis, als gevolg van de vele operatieve behande lingen en de werkwijze, die de moderne tb.c.bestrijding met zich brengt. Al bestonden er in de boezem van het bestuur aanvankelijk grote bezwa ren tegen de idee, dat het sanatorium zou worden verplaatst, naderhand is het toch tot de conclusie gekomen, dat de bouw van een nieuw sanatorium in Ap pelsga onverantwoord moet worden ge acht. Het u gelijks bestuur heeft daar om z’n voelhorens uitgestoken en men meent een oplossing gevonden te hebben in de aankoop van een landgoed te Eel de, dat ongeveer zeventien hectare groot is. De algemene vergadering zal worden verzocht, het hoofdbestuur tot aankoop daarvan te machtigen. Als motieven voor de verplaatsing zouden verder nog gelden, dat het ge makkelijker is om personeel te krijgen en te houden wanneer het sanatorium bij Groningen staat dan wanneer het in Appelsga blijft en dat o.m. de directeur- generaal van de Volksgezondheid als zijn mening te kennen heeft gegeven, dat alleen stichting van een sanatorium bij een universiteitsstad de beste medi sche behandeling garandeert en dit voor afzakken naar een tweederangs-inrich- ting behoeden kan. Al zullen de Friezen de laatsten zijn, begint de strijd tussen de bisschop, die zijn eigen gang wil gaan (de kathe draal!) en de engel, die hem en zijn ge zin redden wil. Op de achtergrond komt dan steeds duidelijker naar voren: de vrouw van de bisschop! Zij verlangt terug naar de eerste tijd van haar hu welijk, toen alles goed was. En in deze kersttijd is haar enige wens, een echt ouderwets kerstfeest. De assistent (en gel!) bemoeit zich allereerst met haar, verwent haar en gaat met haar uit. Ze krijgt het hoedje harer dromen! En het wordt zo erg, dat de bisschop het ver dacht gaat vinden, zelfs voor een engel! De bisschop voelt, dat hij het verliezen gaat en speelt zijn hoogste troef uit: de kathedraal. Hij gaat naar de schatrijke dame en belooft aan haar wensen te zul. len voldoen. Verrukt zegt zij van haar kant geld toe voor de bouw van de ka thedraal. Vol trots denkt hij nu zijn as sistent te kunnen afdanken. Zijn plan is immers gelukt, maar bij het weggaan kleeft zijn broek aan de stoel vast! Thuis gekomen wint hij het niet en in de slotacte gaat ook de assistent naar de rijke vrouw toe, spreekt met haar niet over haar geld, maar over haar zelf. En ontdekt, dat zij uit schuldbesef tegen over haar overleden man, de eis stelt om zijn naam aan de kathedraal te ver binden. Zij wil iets goed maken. De as sistent alias engel wijst haar een betere weg voor haar geld. Het beschikbaar te stellen voor de nood van de wereld. Dan komt de teleurstelling. Op kerst dag kan de bisschop niet aan de ge meente het grote kerstcadeau van de kathedraal bekend maken. Maar hij vindt zijn vrouw en zijn gezin terug. En is verlost van de obsessie van de ka thedraal. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Met het troepentransportschip Astu rias, van Tandjong Priok 20 December vertrokken en 12 Januari te Rotter dam verwacht komen o.a. naar huis: van 1 RATA: Sergeant A. Anthonides, Nijezijl 84; korporaal S. Draaisma, Zo- merrakbuurt 27, Sneek; wachtmeester H. Jorritsma, Kloosterdwarsstraat 51, Sneek; soldaat G. H. Roosenstein, Suup- markt 8, Sneek; korporaal T. Spijksma, Uilenburg 35, IJlst; wachtmeester H. Stellingsma, Winsemiusstraat 8, Sneek; korporaal J. S. J. Tromp, Bolswarder- weg 23, Sneek; o.wachtmeester R. Rijp- ma, Abbega; van I Lu. A.: korporaal W. Kuipers, Blauwhuis; van 12 GiVd: soldaat G. de Groot, Abbega 27; sol daat A. de Jong, Abbega 21; van de ge mengde onderdelen: le luitenant H. Slump, Fred. Hendrikstraat 72, Sneek (St. T.V.T.O. Mak.). Van het K.N.I.L. (met gezin): korporaal R. Helmers, Singel 57, Sneek. Grootste binnensluis van Europa bij Tiel. In het AmsterdamRijnkanaal wordt bij Tiel een grote sluis gemaakt met een lengte van 350 meter en een breedte van 50 meter. Overzicht van da stajid der werkzaamheden pp dit ogenblik in de sluisput. Op ’e fyfde gearkomste yn de rige „It folk en de kunst” koe de foarsitter, de hear R. Heeringa, in bihoarlik tal in lok- kich nijjier winskje. Dizze kear bispriek de hear G. Koelstra fan Snits „Fries- lands dichters”, gearstald troch Drs. A. Wadman. De hear Koelstra neamde it in goed idé fan de Mienskip ek de dichtkunst yn dizze rige syn plak to jaen. Men hat wol ris it gefoel, dat de groeijende oan- dacht foar de Fryske literatuer, ünt- stien troch it ünderwiis, him fré.1 op it proaza rjochtet. Dat hinget faeks wol gear mei it wêzen fan proaza en poëzie. Yn proaza is it forst&nsillemint greater, it lézen is makliker, de spanning is fan in oar aerd. De Italiaenske professor Prampolini skreau okkerdeis yn ’e Tsjerne, dat by lytse folken de poëzije it earst ta bloei komt. Dat jildt ek foar Fryslén, dêr’t de dichtkunst ek it earst op heger pell kaem. Dizze karlêzing fan Fryske lyryk sünt 1880 yn oarspronkelik en oersetting yn it NederUnsk, jowt dér it biwiis fan. De sprekker makket yn de dichtkunst ünderskieding tusken epyk en lyryk. Fan de epyk, it biskriuwende, is de balladefoarm tige bikend. De lyryk utert de persoanlike gefoe- lens fan de dichter. Inkele foarmen fan lyryk binne it geastlike liet, it natuer- gedicht, it leafdeliet, it folks- en na tionale liet. It geastlike liet hat him ütwreide ta. tsjerkeliet en hat sa it meast yngong foun by de minsken. De psalmbirimin- gen fan F. Schurer binne der de moaiste foarbylden fan. Fan de natuergedichten lies sprekker Y. Poortinga’s: „De Reedrider”. Dizze foarm kin soms in symbolyske ynhMd krije, lyk as yn Piter Jelles’: Léste blink. Rixt hat as frouminske de moaiste leafdeslieten makke. In aparte foarm fan it nationale liet is it forsetsfers, dêr’t In memoriam yn Maeije en It partisaneliet it earst fan neamd wurde meije. Dat by de oersettingen de artistyske wearde goed bihMden bliuwe koe, bi- wiisde sprekker mei Kastanjes fan J. H. Brouwer, al giet der altyd fan ’e klankwearde forlern. Sprekker frege him óf, oft yn üs tiid fan materiële need en drlgend oarlochs- gefaer der noch oandacht wie foar it bilibjen fan in gedicht yn alle stilte. De dichter iepenbieret skientme. Syn wei is de wei fan de inkeling. Dêrom moat men de measte fersen foar jinseis léze en is it foarlêzen noedlik. De ynlieding by Wadmans boek jowt de tiidrekken oan, dêr’t de dichter yn libbet, en set him sa yn it ramt fan ’e tiid. Dy ynlieding draecht in persoan- lik karakter en forriet de smaek fan de gears taller. Nei it skoft lies Koelstra noch in kele fersen foar en doe koe Heeringa dizze goede gearkomste slute mei in oant sjens op 19 Jannewaris as Fedde Schurer komt to sprekken oer it Fryske proaza fan de léste tiid. De Kerkhoflaan omstreeks 1910. s. - f nk- •oil t i! 31 rd, a-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1