Kiekje Buitenlands overzicht N.C.R.V. - Steravond Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST UIT HET VERLEDEN I few ■11 5e JAARGANG No 6 VRIJDAG 20 JANUARI 1950 10 L. KIEZEBRINK 172 Benoemd Loop der bevolking van de Gemeente Sneek in 1949 KLEINZAND 7 - Telel. 2872 1- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD -- Abe Brouwer en Anne Wadman schreven samen „De Kronyck van Freya" EEN ZEER GOED GESLAAGDE UITVOERING 4 'e sa „Neijoarsveziede” Groninger vereniging Nog goed afgelopen Bond v. Staatspensionnering Schoolvereniging Chr. Lyceum Utile Dulci Ruzie om het Saargebied - Spanje weer in het geding - Colombo leverde weinig op mt side M j 1 VRIJDAGS. If Redacteur: a GESLAAGD. S. voormalige Poolse ge- Te Rotterdam slaagde onze vroegere stadgenoot, de heer Th. Veenema, voor het examen Moderne bedrijfsadministra tie. Voor het Associatie praktijk diploma Boekhouden slaagde te Rotterdam onze vroegere stadgenoot U. de Boer. De Harinxmakade omstreeks 1910, toen de electrische brug by Wouda’s Meelfabriek er nog niet was. Tegen de 57-jarige badmeester G. S. uit Schoonhoven is 3 jaar geëist, om dat hij bij een vechtpartij bij een circus te Ammerstol de wachtmeester van de rijkspolitie A. J. Kool met een mes een steek in de borst zou hebben gegeven. Verdachte stond niet ongunstig bekend, maar hij drinkt 142 liter jenever per dag! Op 1 Januari ’49: 19184 inw. Op 31 December ’49: 19284 inw. Aanwas 100 inw. Bevolkingscijfer op 1 Januari 1949 9308 mannen, 9876 vrouwen; vermeerde ring door geboorte 225 m., 195 vr., door vestiging 438 m., 521 vr. Totale ver meerdering 663 m., 716 vr. totaal 9971 m„ 10592 vr. Vermindering door overlijden 82 m., 93 vr., door vertrek 511 m., 593 vr., To tale vermindering 593 m., 686 vr. Bevolkingscijfer op 31 December 1949 9378 m„ 9906 vr. Het aantal voltrokken huwelijken be droeg 112; het aantal ingeschreven echt scheidingen 15; het aantal ingeschreven tweeling-geboorten 8; het aantal perso nen, vertrokken naar Indonesië 33; naar de Ned. Antillen 7; naar het buiten land 87. De tot voor enige tijd in Indonesië werkzame arts, de heer J. Koolstra, al hier, is benoemd tot geneesheer aan het sanatorium te Zevenaar. de aar ids- leer van aar we laar 1 de heel ■aar der der •ote de nen jet- de een net op rak de iwe ■en, tar, een lies ifs, en- die en rij- ooi Redactie-adres be- feit dit het tijd )ns ge- i is fde tei- ne- aar al ga- Zeg tel ler- SNEEKER NIEUWSBLAD iker dag ring am- alle i 'ben een toen lar- ling af in a. Jes, der leu ste, aas. uit- djes van aag ge was om- Advertentieprijs 1 5 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Donderdag 19 Januari werd Prinses Margriet 7 jaar. Foto Meyboom. In 1949 werd door de Friese Volks hogeschool een weekeind gehouden voor schrijvers en critici, waar o.a. door de heer Witsen Elias een lezing werd ge houden over kritiek. In de verschillende debatten kwam duidelijk naar voren hoe de heren over eikaars werk dachten. In een wederzijdse uitdaging hebben de schrijvers Abe Brouwer en de criti cus Anne Wadman elkander op handslag beloofd gezamenlijk een Fries toneelstuk te schrijven „dat een revolutie zou be- betekenen voor het Friese toneel”. Het stuk is, tegen de verwachting van alle toen aanwezigen en van de hele Friese letterkundige beweging, gereed gekomen. De auteurs Abe Brouwer en Anne Wadman hebben, gewapend met ’n (speelgoed-)revolver, het stuk voorge lezen op een vergadering van de Friese kunstenaarsvereniging. Van dit werk „De kronyck van Freya” geheten, zal in April van dit jaar de première worden gebracht in Leeuwar den. Als acteurs zullen worden aangewezen de beste spelers en speelsters uit de afdelingen van de Bond van Fryske to- nielselskippen onder welks auspiciën de uitvoering wordt gegeven. Verschijnt DINSDAGS en Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink 8. Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Mochten we het vorig jaar, toen de Ned. Chr. Radio Ver. op haar tournee ook onze stad vereerde met het geven van een uitvoering, kennis maken met het koor Fryske Stimmen, dat met zyn keurige Friese kleding, direct al een gunstige indruk maakte, Dinsdagavond werden we in de gelegenheid gesteld de kennismaking voort te zetten, nu met het vrolijke frisse koor Vrij en Blij, dat in zijn eenvoudige uniform, witte blouse met blauwe rok, direct al sympathiek aandeed. Met tintelende ogen en een lach op het gelaat zongen en musiceer den ze hun vrolijke liedjes, waardoor we echt in een trekkersstemming geraak ten en ons levendig konden indenken hoe de jeugd in vrijheid en blijheid haar wandelmarsen maakt en ’s avonds rond een kampvuur geschaard, haar liederen ophaalt, waarin ze haar levensvreugde uitjubelt en in onbezorgde en onbekom merde vrolijkheid uiting geeft aan de jeugdige, bruisende rijkdom die in haar hart leeft. Iets van deze volheid heeft I dit koor medegedeeld aan de geheel be zette zaal in een 20 nummers, die in een non-stop-tempo werden uitgevoerd, af gewisseld door zang van de heer Bert van ’t Hof. Het viel ons bijzonder op, dat de jongelui wel degelijk gestudeerd hadden voor hun uitvoeringen; de mond stand bij hun zang was een prachtig voorbeeld voor leden van zangvereni gingen, die aan dit belangrijke onderdeel vaak veel te weinig aandacht schenken. Er was, natuurlijk, veel en gul applaus en toen een roeinummertje gegeven De Amerikaanse houding in deze kwestie lijkt ons vrij onzeker omdat de regering der Ver. Staten in dit verkie zingsjaar heeft rekening te houden met de mening van een aantal Amerikaanse volksvertegenwoordigers die de Europe se kwesties altijd zeer eenvoudig te eenvoudig zien. Om bijv, die groep Amerikaanse politici, die voortzetting van de steun aan nationalistisch China hadden gewild, aan welke wens zij om practische redenen echter geen gevolg kon geven, wat tevreden te stellen, stuurt de Amerikaanse regering nu aan op een meer tegemoetkomende houding jegens Franco-Spanje. Zy wil thans in de eerste plaats dat de Ver. Naties be sluiten weer het normale diplomatieke verkeer met Spanje te herstellen Hoe wel het besluit om dat verkeer te sta ken in de praktijk weinig te betekenen had, wenst Amerika, ook om tegemoet te komen aan de verlangens van tal van Zuid-Amerikaanse staten, die trouwens zelf nimmer het besluit der Ver. Natie.- opvolgden, thans een dergelijk vriend schappelijk gebaar jegens Franco Vee) beter zou hij er niet van worden, want herstel van diplomatieke betrekkingen betekent nog geen redding uit de nood. Zelfs Argentinië, dat Franco steeds de hand boven het hoofd hield, heeft zijn graanleveringen aan Spanje moeten be perken omdat het door de ellendige ■ij' el i ei 1 <a- ten 1 er- rist ia! lijn en :en De „Neijoarsveziede” van de Gronin ger Vereniging, dat betekenteen grote, gezellige familiekring, waarin ie dereen practisch iedereen kent en waar men die aparte sfeer voelt, welke men meestal alleen bij kleinere verenigingen aan treft. De foyer van Amicitia was vol toen de waarnemend voorzitter Maandagavond opende, daarbij een extra welkom, in het Fries, toeroepend aan de aanwezige bestuursleden van de Krite Snits. Hierop volgde het traditio nele optreden van Thomasvoar en Pieter, nel in oud-Gronings costuum, die de we derwaardigheden van het afgelopen jaar en de wensen voor 1950 over het voet licht brachten. Zoals gfwoonlijk met suc ces, waarvan acte bij monde van een der leden die aan Pieternel bloemen en aan Thomasvoar een Churchill-sigaar of freerde. Voor d- pauze traden dan nog het dameskoortje met enige Groninger liedjes en de, by de aanwezigen welbe kende „Old Grunneger” op met zijn hu moristische praatjes en gevoelige schets jes en gedichten uit het Groninger volks leven. In de pauze werd er naar harte lust gekiend en een zestal prijswinnaars werden naar behoren voor hun inspan nende arbeid beloond. Intussen hadden de heren van Bekkum Sr. en Jr. op ver dienstelijke wy'ze door viool- en piano spel de aanwezigen verschillende keren tot samenzang uit het „Grunneger Lai- denboukje” gebracht. Nadat de dames en heren weer wat bekomen waren van de spanning van het kienspel, ving het tweede gedeelte van het programma aan. Eerst weer zang van het dames koortje en dan als slot van deze fami- lie-byeenkomst. een zitting van de leken rechtbank van de Groninger vereniging in Sneek. Een rondborstige, goedmoe dige Groninger deurwaarder, die de leden een besluit voorlas van genoemde rechtbank dat op deze avond een paar kwade zaken behandeld moesten worden, leidde het, in volledig ambtscostuum ge stoken Hof binnen. Op de zitting wer den daarna een drietal zaken berecht van twee heren en een dame uit de leden. Gezien en gehoord de reactie van het publiek dat hierom veel plezier had, scheen deze rechtzaak wel in de smaak te vallen. Rest ons nog te vermelden dat de aankleding en de consumptie weer zeer naar genoegen waren en dat uit alles blijkt dat de Groningers in Sneek in hun verenigingsavonden het nodige vermaak zoeken en vinden. werd, roeiden ouderen en jongeren dap per mee. Voordat dit glansprogramma gegeven werd, had de heer W. Nauta een kort openingswoord gesproken, waarin hij allereerst een hartelijk welkom had toegeroepen aan alle medewerkenden en luisteraars, waarna hij er op wees, dat de N.C.R.V. in 1924 met een zekere schuchterheid in het leven geroepen, thans behoort tot een der grootste om roepverenigingen. Er is een nieuw radio- besluit op stapel gezet en hoe de bouw daarvan zal zyn, weet niemand, maar het is voor ons zaak zo krachtig moge lijk te zyn om voor de belanden van de omroep met de bijbel te kunnen waken. De tijd staat niet stil en de techniek schrijdt voort. Ons bestuur wil niet ach ter komen en daarom wil men met tele- visie-uitzending een proef nemen. Onze programma’s worden goed verzorgd; wy willen ook aan de jongeren gepaste ont spanning brengen en op cultureel gebied werkzaam zyn. Boven dat alles uit hand haven wy ons beginselhet evangelie te brengen aan de eenzamen en zieken, op dat hun de troost van Gods liefde ver kondigd wordt. Met de wens dat het een goede avond moge worden, eindigt spr. Na de pauze, waarin de Vrij en Bly’ers huiswaarts keerden, kwam eerst het ko- perkwartet o.l.v. Fred Hausdorfer een drietal nrs geven. En toen... toen kwam de spraakwaterval. Vier gegadigden naar de prijzen hadden zich opgegeven om over een hun onbekend onderwerp hun wijsheid of inzicht ten beste te geven. Het waren de h.h. F. Zeilstra, P. Been, G. Oppenhuizen en P. Jaasma. Het onderwerp viel niet mee Is het waar, dat in een schrikkeljaar de meisjes de jongens mogen vragen En toen de deelnemers hun capriolen op het koord der rhetorica vertoonden, bleef uitbun dig applaus niet uit. Enfin, toen de strijd beëindigd was, bleek de heer P. Jaasma de knapste spreker en hij won de eerste prijs; op hem volgde de heer P. Been die met de 2e prijs werd beloond, terwijl de beide andere deelnemers een troost prijs ontvingen. Volgde nog dc Jubo-film, die opgenomen was by de Pinksterfees ten in Arnhem en die meermalen nog al donker was, waarna de heer Nauta deze prachtige avond met een kort woord en gebed sloot. Engeland en India en zo leverde de con ferentie van Colombo ook ten opzichte van de erkenning van het Chinese com munistische bewind geen eenstemmig heid. De vruchten van deze conferentie zijn gering, een commissie om de econo mische hulp aan Z.O.-Azië te bestude ren werd ingesteld. Op het verschil van mening in het Gemenebest zelf bestaan de over de erkenning van communis tisch China viel nog eens scherp het licht toen Rusland ten tweede male trachtte de vertegenwoordiger van na tionalistisch China uit de Veiligheids raad te verwijderen. Met Zuid-Slavië stond India aan Russische kant. De an dere landen, ook die Peiping reeds er kenden, achtten een verwijdering voor barig. Rusland weigert thans deel te nemen aan de besprekingen in alle or ganen van de Ver. Naties, waarin nog vertegenwoordigers van nationalistisch China zitten. Intussen mag er wel op gewezen dat ook al blijken Mao Tse Tóeng en de zijne Titoïsten de gevaren voor de nabuurstaten van China er niet minder door worden. Misschien eer gro ter, want nationaal-communisme zal meer dan Stalinistisch communisme de Chinezen in die nabuurstaten doen ijveren voor een vereniging met het grote vaderland. In Egypte heeft de Wafd partij die zo’n grote verkiezings overwinning behaalde, de regering aan vaard. Nahas Pasha is de nieuwe mi nister-president, die een vooruitstrevend programma heeft, waarvan de uitvoe ring echter belemmerd zal worden door het feit, dat in de buitenlandse poli tiek moeilijkheden dreigen met Enge land, omdat de Wafdisten blijven eisen dat de Engelsen ook de Soedan zullen ontruimen en met Israël omdat zij wil len dat Arabisch Palestina hersteld wordt. Dit alles veronderstelt een sterk leger, dat kost geld en zal er dan nog wat over zijn voor binnenlandse hervor mingen? In Frankrijk wordt een parle mentaire commissie ingesteld, die een onderzoek zal instellen naar het beleid van 2 generaals, die met geheime do cumenten betreffende de toestand in Indo China zo slordig omgingen, dat ze in handen van de opstandelingen in dat gebied raakten. Dinsdagmorgen ongeveer 12 uur kwam de 70-jarige heer A. Smeding op het kruispunt Wijde BurgstraatGed. Pol met zijn rijwiel te vallen juist voor de sleperswagen bestuurd door de voer man van Gosliga. Door handig ma noeuvreren van de laatste liep het on geval goed af, de paarden stapten over de gev. ene heen, de fiets werd echter vernield. De heer S. kreeg zo goed als geen letsel. ’s Avonds omstreeks 11 uur botsten nabij de Oosterpoortsbrug een personen auto uit Nunspeet en een uit Sneek op elkaar. Ver in de omtrek kon men de slag horen, en de wagens liepen nog al wat averij op, doch wonder boven won der waren de inzittenden ongedeerd. Een lantaarnpaal was ook in het geval betrokken en knapte bij de grond af, zo dat er veel gas ontsnapte. Gemeente- personeel verhielp dat euvel echter spoe dig. De politie stelt naar de schuld vraag een onderzoek in. Onder verwijzing naar een advertentie in dit nummer delen wij de lezers mede, dat nogmaals op veler verzoek door het toneelgezelschap van de „Krite Snits” zal worden opgevoerd „Oer- macht”, toneelstuk in 3 bedrijven van Y. C. Schuitmaker. Dit stuk dat kort geleden met succes voor de leden van de Krite ten tonele is gebracht, is een stuk met een lach en een traan en zal door velen nogmaals willen worden ge zien. Deze avond is toegankelijk voor iedereen en gaat uit van de Bond v. Staatspensionnering afd. Sneek. (Zie ook advertentie in dit blad van 27 Januari a.s.). De leerlingen van het Chr. Lyceum te Sneek hebben in December 1949 gedacht aan de woorden: „Eind goed, al goed” door een schoolver. op te richten onder de naam „Utile Dulci”. Op 20 December jl. werd de oprichtingsvergadering ge houden in Aere Perennius, waar tot voorzitter werd gekozen de heer H. de Haan, tot secretaresse F. Feddema, tot penningmeester W. Spier, allen te Sneek, tot 2e penningmeesteresse M. v. Kalsbeek te Joure en tot alg. adjunct R. Hoekstra te Loënga. De vereniging stelt zich ten doel de band tussen de leerlingen onderling te versterken en om samen op het gebied van kunst en sport iets te presteren. Utile Dulci telt verschillende onderdelen en wel een toneel-, muziek-, sport- en debatingclub. De leiding hierbij zal hoofdzakelijk be rusten bij de docenten. Voor de leiding bij de toneelclub heeft zich bereid ver klaard de heer Waldenmeyer, by muziek en debating-afdeling zullen respectieve lijk de leiding hebben de heer de Haan en de heer de Rijk. Er werden reeds 90 leden ingeschreven. Van de toneelclub bereikte ons het bericht dat er begon nen zal worden met het instuderen van een stuk, dat zo mogelijk in April opge voerd zal worden. Nu de economische eenheid van West- Europa zo spoedig moge lijk moet wor den verwezenlijkt, waarin West-Duits- land als belangrijke productiefactor, een gewichtige rol moet spelen, is een toe nadering tussen Frankrijk en W.-Duits- land dringend nodig. Robert Schuman, de Franse minister van buitenlandse za ken, is om eens poolshoogte te nemen, daarom dezer dagen bij de Duitsers te Bonn en Berlijn op een bezoek geweest, dat teleurstellend is vrlopen. Het Saar- gebied blijft de grote twistappel. Zoals bekend is dit vroegere Duitse gebied in de Franse zóne voorlopig politiek zelf standig verklaard en economisch aan Frankrijk verbonden, eer. regeling welke de Fransen straks in het vredesverdrag hopen te zien bevestigd, terwijl de Duit, sers hopen dit gebied weer tot het va derland te zien terugkeren. De Fransen zyn thans bezig met het Saargebied een verdrag op te stellen, wa; rdoor Frank rijk voor 50 jaar de pacht der steenkool mijnen zou verwerven. Schuman zal zelf wel niet verwacht hebben dat dit plan bij de Duitsers in goede aarde zou val len, en zowel kanselier Adenauer als de leider der Duitse sociaal-democraten Schumacher hebben hem duidelijk ge maakt dat zij Franse onderhandelingen over deze zaak met het huidige Saar- bestuur niet konden aanvaarden, staatsrechtelijk behoorde dit gebied nog altyd tot Duitsland en daarom konden verdragen als het voorgestelde slechts geregeld worden in besprekingen tussen Parijs en Bonn. Een verpachting van de Saarmijnen op lange termijn aan Frank rijk zou het Duitse volk zeer teleur stel len. De Duitse kanselier en zijn politieke tegenstander waren het er ditmaal roe rend over eens, dat het internationale Roer-statuut kon worden uitgebreid tot de steenkool van het Saargebied en mo gelijk tot het ijzererts van het Franse Lotharingen, m. a. w. zij opperden een soort internationaal beheer van de zware industrie in deze gebieden. „Als Frankryk dit pachtverdrag met het Saarbestuur zou sluiten, zo zeide Aden auer in een oproep tot het volk van dit gebied, zouden onvoorziene ontwikke lingen in Duitsland kunnen plaats grij pen. Daarom wens ik dringend dat de Saarbevolking er zelf zorg voor zal dragen dat niets van deze aard ge beurt”. Kennelijk zinspeelt Adenauer hier op de mogelijkheid dat W.-Duits- land toenadering tot Rusland zal zoe ken als de Fransen hun zin doordrijven. De Saarbevolking, die tegenwoordig bloot staat aan een stroom van Duitse propaganda, waardoor er een anti- Franse stemming is ontstaan, moet vol gens Adenauer haar bestuur duidelijk maken dat de overeenkomst met Frank rijk niet mag worden gesloten. Het hoofd van dit bestuur, Hofmann zou hoewel hij het recht vaji W.-Duitsland ontkende om tussen beide te komen, thans toch aarzelen de onderhandelin gen met Frankrijk voort te zetten. Frankrijk zit nu in een lastig parket. Enerzijds is het gewenst dat het voet bij stuk houdt, want er moet een eind komen aan de Duitse afdreigingspoli- tiek, die steeds meer concessies van het Westen af dwingt. Dac zien de Engelsen ook wel in en zij schijnen achter de Fransen te staan. Anderzijds is W.- Duitsland’s medewerking nodig om de economische samenwerking in W.- Europa tot een succes te maken. Dat is nodig en dat eisen ook de Amerika nen. En nu rijst de vraag of de Ver. Staten druk op Frankrijk zullen uit oefenen om weer toe te geven aan de Duitse wensen of zullen ook zij zich achter Parijs stellen en Duitsland door een verenigd front duidelijk maken dat er een eind aan alle tegemoetkomend heid is? Het politieke nieuws van deze over- zichtsperiode luidt over het algemeen ook niet in bepaald gunstige zin voor Rusland. De Finse regering presi dent Paasikivi schijnt te worden herko zen heeft besloten de eis van Rus land tot uitlevering van zg. oorlogsmis dadigers die in wezen Finse burgers zijn af te wijzen. Een moedig besluit van zo’n kleine nabuurstaat. Voorts kwam uit Japanse communistische krin. gen het bericht dat Stalin en de Chi nese communistenleider Mao Tse Toeng het te Moskou maar niet eens kunnen worden. De Russen schijnen de vier noordelijke Chinese provincies, o.a. Mantsjoerije in hun sfeer te willen trek ken, en Mao blijft ze terecht als Chi nees gebied beschouwen. De Japanse communisten staan ?"n de zijde van de Chinees en hebben zelfs een hunner leiders uitgeworpen omdat hij het Rus sische standpunt deelde. Is het Azia tisch communisme dus Titoïstisch? De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Acheson schijnt daarvan vast overtuigd, want hij heeft voorspeld dat Mao’s verblijf te Moskou zou leiden tot een breuk tussen Russen en Chinezen en hij wees er, blijkbaar om het vuur wat aan te wakkeren, ook nog eens op dat Rusland het inderdaad voorzien had op een groot Chinees gebied in het Noor den. Deze verwachtingen omtrent de Chinese communisten hebben er intus sen de Ver. Staten niet toe gebracht hen als de heersers in China te erkennen, integendeel deze erkenning schijnt op de lange baan geschoven nu te Peiping Amerikaans diplomatiek bezit en ook dat van andere landen die de regering van Mao nog niet erkenden, is in be slag genomen. Zelfs Australië en Zuid- Afrika, delen van het Gemenebest, volgden nog niet het voorbeeld van Spaanse economische toestand niet tot voldoende tegenprestaties in staat is. Tegen opneming in de economische sa menwerking en eventueel in het Atlan tisch pact zullen, hoe belangrijk Spanje in strategische zin ook is, tal vai West- Europese landen zich blijven verzetten o.a omdat dit h.i. de communistische propaganda zou bevorderen, die het Westen er van besci uldigt met het fas cisme te heulen. Sï geland heeft reeds te kennen gegeven, dat het geen veran deringen wenst in de huidige verhouding met Spanje en hoewel men zich kan af vragen waarom men wel normale di plomatieke betrekkingen kan onderhou den met commun s’ische en niet met fascistische staten, lijkt deze zaak, nu er toch geen sprake kan zijn van op name van Spanje in het Atlantisch pact, niet van wereldpolitiek belang. Wat dit Atlantisch pact oetreft schijnt er thans tussen de aanges'oten landen in oegin- sel overeenstemming bereikt over de kwestie hoeveel wapenen, uitrustings stukken en manschappen het Noord- Amerikaanse continent, dus de Ver. Staten en Canada samen in geval van oorlog aan Europa ter beschikking zul len stellen. Dezer dagen verwacht men, als Engeland zijn bezwaren opgeeft, nu de ondertekening der verdragen tussen de Ver. Staten en 8 landen van het pact inzake de militaire hulp. In tussen doen zich nieuwe perspectieven voor nu de Amerikanen bekend ge maakt hebben, dat zij door geen urani um doch het zg zwaar water te ge bruiken, in staat zijn een atoombom te maken welke 1000 maal de uitwerking zou hebben van de eerst gebruikte atoombom. We zijn nieuwsgierig een nieuwsgierigheid welke we trouwens niet bevredigd wensen te zien of er bij het gebruik van zo’n wapen niet meer gebeuren zou dan verwacht werd, m. a. w. of er geen processen zouden ontstaan welke het lot van de gehele aarde in het geding brachten. Maar we delen van heler harte de wens van offi ciële Amerikaanse zijde geuit om, voor dat men met de vervaardiging van zo’n bom aanvangt (het ding kost mil liard gulden) eerst nog eens met Rus land in overleg te treden over de mo gelijkheid het eens te worden over de contróle op het gebruik van atoom energie. Misschien heeft dit alles geleid tot de geruchten over geheime onder handelingen tussen dé Ver. Staten en Moskou, waarvan de bladen vorige week spraken, en welke naar het heette zou den kunnen leiden tof een totale ont spanning in de betrekkingen tussen deze twee grote machten. Want contróle op het gebruik van atoomenergie en an dere middelen tot oorlogvoering, zou al licht een groot stuk wederzijds wan trouwen wegnemen er. de weg openen naar een betere verstandhouding. Maar zover zijn we nog niet. Andere geruch ten melden dat het wederinvoeren van de doodstraf in Rusland vérband houdt met een a.s. grote zuivering waarbij vooral in de economische regionen want er zouden grote economische moei lijkheden zijn zou worden opgeruimd. Molotoff zou de man van een scherpe politiek zijn, ook ten opzichte van een soort anti-bolsjewistisch verzet in de Oekraïne en de bieden. HERENMODE TENTOONSTELLING IN HET METROPOLITAN MUSEUM OF ART IN NEW-YORK, ONDER DE TITEL „ADAM VOOR ZIJN SPIEGEL» Op deze tentoonstelling zijn modellen aanwezig die de klederdracht voor de heren in de toekomst laten zien. De modellen zijn ontworpen door de Amerikaanse modistes Lilly Dache, Valentina, Hattie Carnegie, Tina Leser, Mrs. Leslie Morris, Clare Potter, Claire Me. Cardell, Elisabeth Phelps, Sally Victor Sophie, Mrs. Brooke Cadwallader en Mabel Julia- nelli. De foto toont v. 1. n. r.: 1. Een Shantung overhemd. 2. Sportover- hemd geruit grijs en beige. Pantalon van zwart linnen en kersenrode san dalen. 3. Voor het theater, Marineblauw zijden overhemd met pantalon van Marineblauw shantung. het een blik >tei| eg zei d anl an joi (iel nh r

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1