Hartelijke begroeting Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST I OPENBARE LESSEN SNEKER AMBACHTSSCHOOL van de militairen van de 7 December-divisie e.a. II Ji 5e JAARGANG No 7 DINSDAG 24 JANUARI 1950 10 L. KIEZEBRINK 172 I Nieuws uit de muziekwereld I s. Voor het stadhuis tjjdens het spelen van de volksliederen. -Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Jaarlijkse Gymnastiekuitvoering „Vlug en Lenig” men KLEINZAND 7 - Telef. 2872 iii SNEEKER NIEUWSBLAD VRIJDAGS. If Redacteur: a P Tijdens het uitspreken van de rede van burgemeester Rasterhoff. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. de laar ids- leer van taar we laar i de heel 'aar der. De stijgende belangstelling voor het technisch onderwijs weerspiegelde zich KANAALWERKEN BW HARLINGEN. Op de vóórgrond de in aanbouw zijnde sluis met een doorvaartwijdte van 12 meter. Wanneer deze sluis en de in aanbouw zijnde sluizen bij Lemmer en Terhome klaar zijn zal dit een grote verbetering zgn voor het verkeer over water tussen Amsterdam en de kanalen van Fries land en Groningen. ijet- der •ote de de een net op aak de iwe :en, tar, een lies trd, Ka- ten 'W vist lad zijn en een e» Redactieadres be- feit dit het sker dag ring am- alle 1 Ifs, en- die en rij- ooi >ben een loen iar- ling af- ma. ijea, der leu kste, aas. uit- djes van aag ge was om- ook in het drukke bezoek aan de eerste openbare les, die Zaterdagmiddag werd gegeven (en op Woensdag 1 Februari herhaald zal worden), welk bezoek zich niet alleen tot de ouders van de leerlin gen beperkte. Ook wij hebben deze ge legenheid gaarne benut om de kennis making met de school en haar bekwame staf van leraren onder de voortvarende leiding van de directeur T. J. van Gel der te hernieuwen, waarbij onze belang stelling voornamelijk uitging naar de voorbereidende klas. Onze school was nl. de eerste van de zes in ons land, die deze vooropleiding invoerde, welke tot doel heeft de overgang van de lagere school naar de Nijverheidsschool beter te maken. Het grootste deel van de tijd in deze klas wordt besteed aan alge mene vorming. Gedurende 10 van de 32 lessen ontvangen de leerlingen boven dien praktijkonderwijs in het metaal- bewerken, houtbewerken en schilderen, waarbij o.a. bepaald kan worden of de leerling wel de capaciteiten bezit tot het volgen van technisch onderwijs en zo ja, voor welk vak hij het geschiktst is. Tot deze klas kunnen leerlingen wor den toegelaten, die zes klassen L.O. heb ben genoten, ongeacht de leeftijd. Wij herinneren er tenslotte nog aan, dat op 31 Januari, 1, 2 en 3 Februari nieuwe leerlingen kunnen worden inge schreven, zowel voor de Techn. school, de 'opklassen als het voorbereidende jaar. Evenals verleden jaar geeft de R.K. Gymnastiek-Vereniging „Vlug en Lenig” alhier, ook nu weer een uitvoering in het Amicitia-Theater. Het belooft ook ditmaal weer een mooie avond te wor den, gezien het programma, dat uit een 20-tal gevarieerde nummers bestaat. Speciale aandacht verdienen ongetwij feld de heren, die met hun standen, sprongen en salto’s zeker weer aller be wondering zullen afdwingen. Voor na dere bijzonderheden verwijzen wij naar de desbetreffende annonce in ons blad van heden. tijd ons ge- I is fde tei- ne- aar al ga- 7eg tel ler* Verschijnt: DINSDAGS en Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Geachte aanwezigen, Ik heet U hartelijk welkom en wel in het bijzonder hen, voor wie deze bijeen komst is belegd, de uit Indonesië terug gekeerde militairen. Het verheugt ons zeer Generaal Dürst Britt dat Gij hier aanwezig wilt zijn met Uw staf om de kennismaking met Snoek te hernieuwen. Wij zijn blij, gedemobiliseerden, dat Gij weer in ons midden zijt, nadat wij lange tijd over U in zorg hebben gezeten en wij gevoelen dan ook behoefte U allen, ook op officiële wijze een harte lijk welkom toe te roepen en onze vreug de te uiten over Uw terugkeer in onze plaatselijke samenleving. Verder willen wij onze waardering uitspreken voor de wijze, waarop Gij het van U gevraagde offer hebt gebracht. Is deze bijeenkomst dus belegd om aan Uw behouden terugkeer bijzondere aan dacht te schenken, eerst zullen wij nog een plicht moeten vervullen. Het is een droeve plicht. Uw aanwezigheid in het verre Oosten was niet zonder gevaar. Integendeel, Gij werd door allerlei ge varen bedreigd. Gij ziet hier dan ook een lege stoel, die wij zo gaarne op deze dag bezet hadden gezien. Op 26 Mei van het vorig jaar overleed te Garoet, na een bekomen oorlogsver- wonding, de soldaat G. van Aalderen, 24 jaar oud, afkomstig uit deze gemeente. Met bange voorgevoelens, die helaas be waarheid zijn geworden, is hij indertijd vertrokken. Dat de overledene een goed soldaat is geweest moge blijken uit het feit dat hem door de minister het ereteken voor orde en vrede met de gespen 1947, 1948 en 1949 posthuum is toegekend. Ik dank de broer van de overledene voor zijn aan wezigheid hier en zijn bereidheid om het ereteken het eerste dat in Sneek door mij kan worden uitgereikt in ont vangst te nemen. Wij kunnen helaas niet anders doen dan de nagedachtenis van hem, die bij de vervulling van zijn va derlandse plicht is gevallen, te eren en zijn zwaarbeproefde ouders en andere na bestaanden de kracht toe te wensen om de zware slag diehen heeft getroffen te dragen. Hij ruste in vrede. Mag ik U thans verzoeken op te staan en door het in acht nemen van enige ogenblikken stilte de nagedachtenis van Uw gesneuvelde wapenbroeder te eren (Op dit moment werd Ases’ Tod op een gramofoonplaat gespeeld. Verslagg.) GedemobiliseerdenEen belangrijk tijdperk in Uw leven ligt achter U. Gij zijt lange tijd ver van huis geweest, om een plicht ten behoeve van het vader land te vervullen in een verre land streek, die Gij slechts van horen zeggen kende. Gij hadt daar geen oorlogstaak te vervullen maar de opdracht om werk zaam te zijn ter bevordering van orde en vrede. De naam van de 7 December- divisie gaf hiervan blijk. Nochtans heb ben de omstandigheden er toe geleid dat Uw opdracht niet van gevaren ontbloot was en dat Uw taak dikwijls moeilijk was. Gij zijt temidden van Uw familie en nabestaanden teruggekeerd, na een er varing rijker te zijn geworden. Ik wil U en ook Uw familie met dit verloop van harte gelukwensen. De toenemende behoefte aan ge schoolde vaklieden werkt stimulerend op het technisch onderwijs, ook in onze gemeente, waar het bestuur van de Vereniging „Sneeker Ambachtsschool” alle krachten inspant om de kwaliteit van het onderwijs aan zijn school zo hoog mogelijk op te voeren en tevens het aantal vakken waarin onderwijs wordt gegeven, steeds meer uit te brei den. En dat deze inspanning niet zonder succes is gebleven bewijst wel de goede naam die de in 1902 opgerichte en In 1939 en 1949 belangrijk uitgebreide school in de loop der jaren heeft ge kregen en de regelmatige stijging van het aantal leerlingen (van 262 op 1 Januari 1946 tot 418 op 1 April 1949). Dat wijst ook op een toenemende belang stelling van de ouders voor dit onder wijs, waarop vroeger wel eens wat min achtend werd neergezien, maar dat thans ’n gelijkwaardige plaats naast de andere onderwijsinrichtingen inneemt. Het geeft de jongens die voor een technisch be roep geschikt zijn, (wat o.a. inhoudt dat ze ook verstandelijk goed mee kunnen komen), nl. practisch en theoretisch de vooropleiding die ze nodig hebben om een goed vakman te worden, en werkt daardoor in belangrijke mate mee aan de opbouw van ons land. Zoals we verleden jaar ook al enige malen uitvoerig hebben beschreven, geeft de Sneker Ambachtsschool een tweejarige opleiding voor smeden-ma- chine-bankwerken, electrotechniek, tim meren, meubelmaken en schilderen, waarna de machine-bankwerkers en de electriciens in de top Klassen nog een jaar onderwijs kunnen krijgen voor auto-monteur en landbouwwerktuigen specialist, terwijl er voorts tussen de school en de praktijk nog een nauw contact bestaat via de verschillende leerlingenstelsels, omdat ook de bedrij ven meer en meer tot de overtuiging ko men dat de opleiding van hun jeugdige personeel het beste tot haar recht komt indien dit in combinatie met de techni sche school geschiedt. De voordelen die een geschoold vak man heeft boven zijn ongeschoolde col lega behoeven we hier niet uitvoerig te schetsen. Het is pl. voldoende bekend dat de bestaanszekerheid van de eerste groter en zijn loon hoger is, wat weer tot gevolg heeft, dat hij ook meer vol doening vindt in z(jn dagelijkse arbeid. Ongeschoolden boven de 50 jaar komen, ook in tijden van normale werkgelegen heid, moeilijk weer aan de slag als ze werkloos worden, -n om al deze redenen is de opleiding in een van de techni sche beroepen dus verantwoord, ook wat de vooruitzichten betreft. Deze laatsten zijn ongetwijfeld het gunstigst voor schilders, timmerlieden en wellicht ook meubelmakers, omdat in die vakken nog van een onderbezetting in de opleiding gesproken kan worden. Voor de opleiding tot automonteur en electricien levert de school voldoende leerlingen af om dat dee van Friesland, met Sneek als middelpunt en een straal van gemiddeld 20 kin. van adspirant- vaklieden te voorzien. Evenals indertijd de Oorlogsvrijwilli gers zijn ook de teruggekeerde militai ren van de 7 December-divisie en hun makkers van de andere onderdelen van het leger en de vloot die na 24 Juli 1948 gerepatrieerd zijn, op hartelijke wijze door de afdeling Sneek van de Band Nederland—Indonesië begroet. Dit ge schiedde Zaterdagmiddag in de officiële bijeenkomst op het Stadhuis en ’s avonds in de feestelijke bijeenkomst die hun in de foyer van Amicitia werd aangeboden. Beide malen was Generaal- Majoor Dürst Britt, oud-commandant van de 7 Dec.-divisie, vergezeld van enige staf-officieren, hierbij tegenwoor dig, wat kennelijk door de gedemobili- seerden op prijs werd gesteld. Ook de burgemeester van Wymbritseradeel woonde beide bij. De ontvangst op het Stadhuis werd door een kleine 50 van de uitge nodigden bijgewoond, die als volgt door burgemeester Rasterhoff werden toege sproken: Nadat dit geschied was, joegen de „Fleurbringers” met hun vrolijke mu ziek alle sombere gedachten op de vlucht en volgde er een zeer gevarieerd pro gramma, waaraan ook de „Jounpraters” uit Leeuwarden met zang .declamatie en toneel medewerkten, en waarbij de gas ten op royale wijze op allerlei lekker nijen werden getracteerd, wat de ge zellige stemming niet weinig verhoogde. Ook werden er nog korte toespraken gehouden door de beide burgemeesters en door gen.maj. Dürst Britt. Deze laatste herinnerde er aan dat de 7 Dec. divisie bij haar aankomst in Indonesië met schele ogen werd aangezien, maar het was een divisie zoals daar nog niet eerder geweest was, en gelukkig werd de verhouding tot de andere onderdelen spoedig beter, toen ze elkaar actief leer den kennen. Spr. haalde hierna tal van herinneringen uit Indonesië op, waarbij hij zijn waardering voor de wijze waar op zijn mannen hun taak daar hebben vervuld niet onder stoelen of banken stak, en wijdde vervolgens enkele ge voelvolle woorden aan de pl. 500 man nen van de 7 Dec. divisie die in Indo nesië zijn achtergebleven en allen op het ereveld te Batavia zijn begraven. Op het monument dat te hunner nagedachtenis is geplaatst staat gegrift: Onze eenheid is bevestigd, Door ons gezamenlijk lijden, welke woorden Koningin Wilhelmina sprak in haar bekende December-rede in 1942, en welke eenheid inderdaad be vestigd is gebleven. Vervolgens deelde hij mede, dat op zijn initiatief een „Band van oud-strij- ders” is opgericht, welke zich ook ten doel stelt een gedenkboek uit te geven dat eind Februari zal uitkomen en de gehele geschiedenis van de 7 Dec.divisie bevat. Bovendien zal aan alle leden van deze divisie een insigne worden uitge reikt en een steunfonds worden opge richt om aanvullende steun te geven waar men van officiële zijde door bijzon dere omstandigheden tekort schiet. De in Indonesië gevallen militairen en burgers zullen wij nooit vergeten, en wat wij in Indonesië hebben gedaan is niet voor niets geweest. De bevolking van Indonesië heeft nl. de vrijheid ge kregen, er is een Indonesische regering gevormd, en ondanks de zeer pessimis tische verwachtingen ook bij mij is het er tot nu toe goed gegaan. Spr. hoopte dat. dit zo zal blijven, want dan zyn wij niet voor niets in Indonesië ge weest en zijn onze makkers niet voor niets gevallen. Tot slot sprak hij nog in waarderende bewoordingen over het karakter van de noorderling, geenszins stille en stugge mensen zoals meermalen beweerd wordt, waarna hij eindigde met een driewerf hoera op het bestuur van de Band afd. Sneek, en allen uitnodigde met hem het eerste couplet van het Marslied der 7 December-divisie te zingen, waaraan spontaan werd voldaan. Burgemeester Rasterhoff bracht even eens hulde aan het bestuur van de Band voor zijn grote activiteit waarbij het doorlopend vervuld was van de ge dachte: hoe kunnen wij de band met de jongens in Indonesië handhaven, en hoe kunnen wij hun behulpzaam zijn, tot welk doel vóór de Band bestond, reeds een vereniging van ouders, vrouwen en verloofden werd gevormd. Zijn collega Tjaberings wees er op dat de werkzaamheden van de Band zich ook over Wymbritseradeel uitstrekken, en dankte voor alles wat zij ook voor de jongens uit zijn gemeente bij lief en leed heeft willen doen. Ik heb nl. ook leed meegemaakt in mijn gemeente, aldus spr., maar tot mijn genoegen geconsta teerd dat in de kerkdiensten die voor de gevallenen uit mijn gemeente gehouden werden, steeds vertegenwoordigers van uw vereniging aanwezig waren. Ook ik heb drie eretekenen voor Orde en Vrede toegezonden gekregen om aan de nabestaanden van gevallenen uit te reiken. Dan komt het leed weer schrij nend naar voren, maar ben ik ook trots op alles wat de jongens uit Wymbritse radeel gepresteerd hebben. Na de verzekering te hebben gegeven dat zijn gemeente haar tien gevallenen nimmer zal vergeten, riep hij hun die behouden zijn teruggekeerd een zeer hartelijk welkom toe, en bewees hij aan de hand van de belangrijke opbrengsten der collectes voor de Kerstpakketten (meer dan ƒ15000 waarvoor ruim 3000 pakketten konden worden verzonden) en van de jubileumcollecte die 1750 op bracht, dat men ook in Wymbritseradeel steeds met de jongens over zee heeft meegeleefd. Nu vraagt men weer een half millioen voor de 50.00060.000 mi litairen die nog in Indonesië zijn, en on der elkaar verstrooiing moeten zoeken, waarom wederom een beroep op de co- mité’s die de andere collectes verzorg den, zal worden gedaan. Tot slot bracht spr. namens alle jongens dank voor deze prettige avond, die door iedereen ge waardeerd wordt. Een treffend moment was tenslotte de uitreiking aan de militairen van de fraaie roodkoperen sigaren- of sigaretten bakjes, met de hand vervaai digd in het koperkunst-atelier van de heer Dijkstra, die een mooie herinnering vormen aan de tijd, die zij in Indonesië hebben door gebracht, en een asbakje met inscriptie van het Demobilisatie-Comité Sneek, w like belde geschenken met vreugde in ontvangst werden genomes. meentebestuur kan geen ijzer met han den breken. Ik kan slechts de verzeke ring geven dat Uw noden op dit gebied de aandacht hebben en hopen dat gij be grip hebt voor de ontzaggelijke moeilijk heden die er zijn. Gjj zult steeds een ge willig oor bij mij vinden. Op vele terreinen heeft ons land met moeilijkheden te kampen. Wij zitten nog midden in de opbouw van hetgeen door de oorlog is vernietigd. Economische en internationale problemen baren ons al len zorgen. Nu gij in ons midden zijt te ruggekeerd zal ook een deel van deze zorgen en moeilijkheden op Uw schou ders rusten. Gij, jongeren, zult er aan moeten me dewerken om het gemeenschappelijk doel dat wij ons hebben gesteld ons land buiten de gevaarlijke branding te bren gen te bereiken en wij vertrouwen dat wij niet tevergeefs een beroep op U zul len doen. Gij hebt getoond bereid te zijn tot het brengen van offers in het alge meen belang. De goede naam, welke de uit ons gewest afkomstige jongens bij de legerleiding hadden, heeft ons goed gedaan. De ervaring die gjj ver van buis zult hebben opgedaan zal ook Uw inner lijk leven hebben verrijkt. Deze beide factoren geven ons de ze kerheid dat gij ook in het burgerleven waarin gij thans zijt teruggekeerd Uw plicht tegenover het vaderland zult weten te doen. Laten wij daarom gezamenlijk de toe komst tegemoet treden met moed en vertrouwen en bereid, zo het van ons wordt gevraagd, tot het brengen van of fers. t>ë tijd die ver van ons hebt door gebracht zult Gij het niet altijd even gemakkelijk hebben gehad. Er zullen on getwijfeld moeilijke ogenblikken zijn ge weest. Deze tijd is nu echter achter de rug. Gij hebt deelgenomen aan een his torische gebeurtenis in de ontwikke lingsgang der volkeren. Een gebeurtenis, welke van zeer grote betekenis is voor ons land en voor Indonesië, hebt Gij van nabij meegemaakt. Het ontwikkelings proces is nog niet geëindigd, het is in een ander stadium gekomen waarin de vijandelijkheden zijn gestaakt. Waartoe dit alles zal leiden weten wij nog niet, dat is in de schoot der toekomst verbor gen. Wij kunnen slechts hopen dat een vreedzame ontwikkeling is begonnen welke voor de volkeren, welke zo lang met elkaar verbonden waren, goede vruchten mag dragen. Ik hoop dat het feit dat Gij, al is het als militair, in de gelegenheid zijt geweest kennis te ma ken met dat wondere land, er toe mag bijdragen dat Gij belangstelling en liefde voor Indonesië hebt gekregen en dat dit er toe mag leiden dat de wederzijdse banden mogen worden versterkt. Ik repte er zo even van dat Gij wel moeilijkde ogenblikken zult hebben ge had tijdens Uw diensttijd. Maar ook na Uw terugkeer, nadat de eerste vreugde van Uw thuiskomst was getemperd, zal alles niet zonder tegenslagen zijn ge gaan. Gij moest U weer aanpassen aan andere omstandigheden en dat zal wel niet steeds even gemakkelijk zijn ge gaan. Problemen, waaraan Gij wel eens zult hebben gedacht tijdens Uw dienst tijd, kwamen nu onverbiddelijk de aan dacht vragen. Een periode in Uw leven was afgesloten. Gij moest met een nieuwe beginnen. Wij hebben tijdens Uw afwezigheid deze moeilijkheden voorzien en hebben niet alleen in zorg over U ge zeten maar ook maatregelen getroffen om U na Uw terugkeer terzijde te staan en de aanpassing aan het gewone leven te vergemakkelijken. Getracht wordt om de eerste tijd na Uw terugkeer met ma teriële steun te overbruggen. Demobili- satieraden proberen in samenwerking met arbeidsbureaux en andere instan ties hulp te verlenen bij het vinden van een passende betrekking. Sommigen van U zullen hebben ervaren dat zich op dit gebied desondanks toch nog moeilijkhe den voordoen, voortspruitende uit eco nomische factoren. Hetzelfde is het geval met de huisves ting. Sedert Uw vertrek uit het vader land is de woningnood in onze gemeente niet afgenomen. Deze nood vormt wel het moeilijkste probleem waarmede de overheid in ons land op dit ogenblik heeft te kampen. Ook op dit terrein is aan de belangen van de gedemobiliseer den aandacht geschonken. Gaarne hadden wij allen, die daarvoor in aanmerking komen, bij hun terugkeer behoorlijke huisvesting geschonken. Dat was helaas niet mogelijk want wij moe ten roeien met de riemen die wij heb ben. Ik weet dat er onder de gedemobi liseerden zijn, die op zeer onvoldoende wijze zijn gehuisvest, maar ook het ge- Het feest. ’s Avonds liep de foyer spoedig vol, daar ook de ouders die lid zijn van de Band en de vrouwen of verloofden van de ex-militairen mee op het feest geno digd waren. Na het zingen van het eerste couplet van het Wilhelmus sprak voorzitter K. Bijlsma een kort welkomstwoord, waar in hij „de jongens" hartelijk feliciteerde met hun behouden thuiskomst, en zowel hen als hun ouders opwekte de moeilijk heden die de overgang naar het burger leven met zich meebrengen niet te zwaar op te nemen. Alles komt- wel in orde. De jongens hebben nl. geleerd op eigen benen te staan en practische erva ringen in Indonesië opgedaan wat hun in hun verdere leven ten goede zal ko men. Hartelijk dank sprak hij vervol gens tot allen die aan de organisatie van deze avond medewerkten, in ’t bij zonder de Sneker zakenlieden zonder wier medewerking het bestuur niet in staat zou zijn geweest dit feest aan te bieden. Voor allen is uw thuiskomst echter geen feest, aldus spr. Velen zijn niet thuisgekomen, omdat ze hun leven voor het vaderland geofferd hebben. Laten wij hun nagedachtenis eren door staan- ide enige ogenblikken stilte in acht te I nemen, Evenals in 1949 zal ook dit jaar de Matthaus-Passion van Joh. Seb. Bach, wegens restauratie van de Martini-kerk in Bolsward, weer in de Grote Kerk te Sneek gegeven worden door het Sneker Cantate Koor en de Bolswarder Orato rium Vereniging met medewerking van het L.O.F. Als solisten zijn hiervoor aan gezocht Mevr. Dora v. Doorn-Lindeman, sopraan; Ans Heydendaal, alt; Chris Ta verne, tenor, Otto Couperus, bas v. d. Christuspartij en David Hollestelle, bas voor de andere partijen. Het L.O.F. zal versterkt worden met enkele bekende hoboïsten als P. Everaardts en Tj. Timme en de fluitist S. J. Kooiman. Het geheel zal uitgevoerd worden onder lei ding van Gezinus Schrik. Mevr. Jeanna Gerretsen, die voorheen deze uitvoerin gen leidde, heeft wegens drukke werk» zaamheden en door haar vertrek naar ’s-Hage, zich van e.e.a. teruggetrokken. In afwijking van vorig jaar, toen een klein orgel voor de begeleiding werd ge bruikt, zal ditmaal het grote kerkorgel kunnen worden gebruikt voor begelei ding. Deze uitvoering staat onder auspi ciën van het Comité Matthaus-Passion BolswardSneek. De uitvoering vindt praats op Goede Vrijdag 7 April, des na middags 2 uur. Ter gelegenheid van de Dodenherden king op 4 Mei zal door het Sneker Can- tatekoor opnieuw de Fryske Cantate „Wer binn’ de fjilden grienvan P. Folkertsma, D. A. Tamminga en Fedde Schurer worden uitgevoerd. Deze Can tate is thans uitgebreid met een nieuw koor, nl. een slotkoor uit de „Simson” van Fedde Schurer, „De Hear stiet op, de slavetsjinst is üt”, waardoor een lo gischer overgang verkregen is tussen het Partisanenlied en het Vredeslied dat daarop volgde. Bij deze uitvoering zul len ook een aantal koren uit de „Hohe Messe” van Joh. Seb. Bach en „Beati Mortui” van Mendelsohn ten gehore wor den gebracht. Voor e.e.a. is samenwer king aangevraagd met het 5 Mei-Comi- té. Om de herdenking van het sterfjaar van Joh. Seb. Bach ook voor Sneek en omstreken niet ongemerkt voorbij te la ten gaan, heeft het Sneker Cantatekoor plannen om in het najaar de „Hohe Messe” van Joh. Seb. Bach, in zijn ge heel uit te voeren. De voorbereidingen hiervoor zijn reeds in een ver gevorderd stadium en we hopen t.z.t. daarop nader terug te komen. Nadat een kopje thee was gedronken, sprak kapitein van Meegen na mens alle gerepatrieerden een kort dankwoord, waarin hg ook met voldoe ning sprak over de grote medewerking die zij bij hun terugkeer van de bevol king en de autoriteiten hebben ontvan gen, in ’t bijzonder ook van de burge meesters van Sneek en Wymbritsera deel, die hij tevens bg voorbaat dankte voor de medewerking die zg in de toe komst nog zullen verlenen. Verder vertolkte hij him hartelgke dank voor de aanwezigheid van Gene raal Dürst Britt, de oud-commandant van de 7 Dec.-divisie en van West-Java, die ook na zijn vertrek nog altijd als commandant van de divisie beschouwd werd. De burgemeesters, de Generaal met zijn officieren en de bestuursleden van de Band begaven zich hierna naar het bordes om, tesamen met de in front- colonne voor het stadhuis opgestelde gedemobiliseerden net Wilhelmus en het Fries Volkslied, gespeeld door de Chr. Muziekver. „Harmonie” aan te horen, waarmee de plechtigheid besloten werd. A' 01 ooi vinf elde >tei eg( het een blik - MB -T' f

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1