Buitenlands overzicht „FRISO" fe| trof buitengewoon fraai winterweer De Elfmerentocht wordt morgen gehouden A Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST A E” MBBIb Jan Jongert winnaar 5C Illllllll 3 VRIJDAG 27 JANUARI 1950 5e JAARGANG No 8 10 L. KIEZEBRINK 172 tD- .60 s. De IJsbaan EEK SEN :si KLEINZAND 7 - Telef. 2872 -s Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 3 z Vriendschapsverdrag tussen Sovjet-Unie en China - Aarzelende houding der Ver. Staten Jaarlijkse uitvoering R.K. Gymnastiekver. „Vlug en Lenig*1 *t Moet maar zo treffen Veerdienst Enkhuizen-btaveren gestaakt Ir W i a iió a e- I. If Redacteur: a Hijlkema, Heeren- Jan Jongert van Enkhuizen de eerste prijswinnaar. Abe aan de start. d. Veen, Warga; M3 n vint er I ->oi< II ii K V 4 i ITEK moeite met v. d. Land van Buitenpost en ook in de 2e rit bleef de Heerenveen- ster ver in de meerderheid. De ruim 40- jarige Barend v. d. Veen toonde zich nog zeer snel tegen Klaas Poepjes van Makkum. Beide ritten werden met een flinke voorsprong gewonnen. J. Storm, een 25-jarige Hagenaar gaf aan J. K. Poepjes van Makkum geen schijn van kans en met 2 ritten die beide werden gewonnen door Storm, werd de le om loop besloten. Onze ijsbaan heeft zich in deze dagen in een druk bezoek mogen verheugen, Er werd enthousiast geschaatst. Nu de banen er door komen zal het bezoek al licht afnemen, want de ware liefhebber maakt tochten, maar 's avonds zal met de verlichting de ijsbaan wel bezoekers blijven lokken. >ten egd zen - de men ijet- BEZOEK VAN PRINS BERNHARD MET HET NEDERLANDSE SMAL DEEL AAN CURASAO. In Willemstad maakte de Prins met verschillende bevolkingsgroepen ken nis m is op de foto in gesprek met Mevrouw Schoor! van het Neder lands Padvindsters Gilde te Curasao. v. d. Veen, die op de 3 was blijven staan en Jongert. Hoewel de Fries kranig te genstand bood, gaf o.i. het verschil in leeftijd uiteindelijk de doorslag tot de overwinning van de Hollander. Want dat Barend zijn uiterste best heeft ge daan om de eer van Friesland hoog te houden, bewees hij zeer zeker in de eer ste rit die met kleiner verschil door Jon gert werd gewonnen dan de 2e. De le prijs 100 was voor Jan Jongert, Enk huizen. De 2e 60 kwam in ’t bezit van Barend v. d. Veen van Warga. De prijzen werden na afloop in café Piso aan de winnaars uitgereikt door voor zitter H. F. Ringnalda. Voordat de wed strijd aanving en na afloop daarvan had de traditionele optocht plaats, waarin het vaandel van de Ijsclub Friso werd meegedragen. der rote de ren, lar, een lies Ka- ten -er- rist ud zijn en een e» be- feit dit het tijd ons ge- i is fde tei- ne- aar al ga- 7eg tel- >er- EN ooi: Redactie-adr es SNEEKER NIEUWSBLAD aker dag ring am- alle 1 Ifs, en- die en rij- ooi >ben een loen lar- iing af in a. ;jes, der leu ste, aas. uit- djes van aag ge was om- jrig het een blik de laar ids- leer van laar we laar 1 de heel ■aar der. December. Ook toen waren er bijzonder veel moeilijkheden. Slechte verbindin gen, alle levensmiddelen op de bon, enz., maar toch namen er toen aan de wed strijd nog 166 personen deel en werden er voor de toertocht uim 7000 inge schreven waarvan er echter ongeveer 500 verstek lieten gaan. Dit jaar ver wacht de vereniging een record aantal deelnemers, zowel aan de wedstrijd als aan de toertocht. De omstandigheden zijn nu veel gunstiger dan in de vorige jaren en alle zeilen worden bijgezet om het grote aantal bezoekers dat ver wacht wordt, onderdak te kunnen ver schaffen. Voor velen zal het zelfs moge lijk zijn van verre te komen op dezelfde dag en toch op tijd aan de start te ver schijnen en ook diezelfde dag weer naar hu woonplaats te vertrekken. Dit zal zeker een grotere deelname bevorderen. republiek behoort en dat China iedere natie als haar vijandig zal beschouwen die de delegatie vriendschappelijk ont vangt welke de anti-communistische autoriteiten van Lhasa, de hoofdstad van Tibet, die steun bij het Westen wil len zoeken, willen zenden. Dat zal een moeilijke beslissing worden voor Enge land en India, die beide Peking erken den, maar de Chinese communisten niet in Tibet aan de Indiase grens wensen. Nog ingewikkelder lijkt het met Viet nam, het voormalige Indo-China, waar de Chinese communistische regering nota bene de opstandige beweging van Ho tsi Minh als de wettige vertegen woordigster van dat land erkende, ter wijl de regering van Bao Dai, die er zich met steun van Franse troepen handhaaft, binnenkort door het Franse parlement zal worden erkend als wettig bewind van dit deel der Franse Unie. De Fransen hopen dat Engeland direct met de erkenning van Bao Dai zal volgen, maar India noch Pakistan op hun beurt wensen met die regering iets te ma ken te hebben omdat ze een marionet van Frankrijk is en daardoor feitelijk Frans kolonialisme in Indo China wordt gehandhaafd. Zal Engeland onder deze omstandigheden inderdaad het Franse voorbeeld volgen? Tegenover de eenheid van het RussischChinees communisme ontmoet men zoveel verdeeldheid aan Westerse en Z.Oost-Aziatische zijde dat de toestand toch wel erg somber en dreigend lijkt. Het wordt meer dan tijd dat de Ver. Staten, als de mach tigste staat van het Westen, nu einde lijk eens hun politiek ten opzichte van het Verre Oosten openbaar maken. Zij gaven de Chinese nationalisten en Formosa prijs, beloofden dezer dagen militaire steun aan de Philippijnen als deze werden bedreigd door een rode in val, hebben het plan een grote haven in Japan blijvend als marinebasis in be zit te houden, maar een vaste Ameri kaanse koers ten opzichte van Z.O. Azië, waar de grootste gevaren thans dreigen, ontbreekt. De 2e omloop. Hiervan hadden we meer verwacht. Op de 6 hadden zich geplaatst: 1. Ger- ben Hof ma, Heeren veen; 4. Abe Len stra, Heerenveen; 5. Jan Jongert, Enk huizen; 7. Doekele De Woensdagmiddag jl. alhier door de Ijsclub „Friso” georganiseerde hard rijderij van mannen op de ijsbaan aan de Leeuwafderweg, is uitnemend geslaagd. Wel was het aantal rijders niet groot, maar hoe kan het ook anders, als in tal van plaatsen tegelijk rijderijen van man nen worden gehouden. Het weer werkte ditmaal mede en dientengevolge was het bezoek zeer groot. Ook de toestand van het jjs liet niets te wensen over, al kwam, door het grote aantal toeschou wers dat zich om de baan verzamelde het water hier en daar even door het ijs. Er was bijna geen wind waardoor èn rijders èn publiek van een mooie ijs- mlddag hebben kunnen profiteren. De lijst zag er als volgt uit: 1. Gerben Hof- veen; 10. Barend V. 11. J. Storm, Den Haag. De strijd tussen de Heerenveen links buiten en linksbinnen werd met belang stelling tegemoet gezien. Abe bleek de sterkste en stuurde in 2 ritten zijn club genoot naar de kleedgelegenheid. Tus sen Jongert en Hijlkema had de le rit een zeer spannend verloop, want beiden gingen zo wat gelijk over de streep. Al gemeen was de verwachting, dat het een kamprit zou zijn, doch de Hollander werd tot winnaar verklaard. In de 2e rit bood de Fries geen tegenstand. Ba rend v. d. Veen toonde tegen zijn jon gere partner nog heel wat in zijn mars te hebben. De Hollander die op Noren reed moest het tegen de oude rot In twee ritten afleggen. De verliezers van deze tweede omloop ontvingen ieder ƒ10. de een net OP lak de iwe ma, Heerenveen; 2. Berend Hof, Tèr- home; 3. Ids Terpstra, Leeuwarden; 4. Abe Lenstra, Heerenveen; 5. Jan Jon gert, Enkhuizen; 6. P. Douma, Sneek; 7. Doekle Hijlkema, Heerenveen; 8. S. V. d. Land, Buitenpost; 9. Klaas A. Poepjes, Makkum; 10. Barend v. d. Veen, Warga; 11. J. Storm, Den Haag; 12. J. K. Poepjes, Makkum. De eerste omloop had een vrij normaal verloop al wist de Heerenveenster Hofma met slechts zeer gering verschil Berend Hof in 2 ritten te slaan. Abe Lenstra bleef in beide rit ten de baas over Ids Terpstra van Leeu warden. De Sneker P. Douma was bij geen stukken na opgewassen tegen de Enkhuizer Jongert. Met groot ver schil moest eerstgenoemde de baan rui men. Doekele Hjjlkema had weinig Door de Vereniging Elfmerentocht Sneek—Langweer, is besloten om op Zaterdag 28 Januari de vijfde Elfmeren tocht pér schaats te houden. Evenals voorheen zal de Wedstrijd weer vanuit Langweer plaats vinden, des morgens om 9 uur en zal ook het eindpunt voor de wedstrijdrijders te Langweer zijn. Voor de toertocht is het begin en eindpunt Sneek. Vertrek ’s morgens van 10 tot 12 uur. Als prijs voor de Wed strijd, die 100 K.M. lang is, is de Zilve ren Zwaan van Langweer ter beschik king, terwijl aan alle deelnemers die de wedstrijd en de toertocht binnen de daarvoor vastgestelde tijd volbrengen, een medaille wordt uitgereikt. Het tra ject van de toertocht is ongeveer 80 K.M. Vanzelfsprekend is de tijd voor de wedstrijdrijders korter gesteld van voor de toertochtrijders. De route zal zo spoe dig mogelijk bekend worden gemaakt. Het inleggeld is op 1.50 gesteld. De Eerste Elfmerentocht vond plaats in 1940 met 1176 deelnemers aan de toer tocht en 246 aan de Wedstrijd. De twee de, in 1941, boekte een inschrijving van 5920 deelnemers aan de toertocht en ruim 400 voor de wedstrijd. Een zeld zaamheid was het dat in 1942, dus drie achtereenvolgende jaren er een strenge winter was, de derde Elfmerentocht kon worden uitgeschreven. Dit was reeds in de bezettingstijd en de organisatie bracht veel meer moeilijkheden met zich mee en ook de reisgelegenheden waren al veel ongunstiger geworden. Niette genstaande deze moeilijkheden werden er ruim 7200 deelnemers voor de toer tocht en 239 voor de wedstrijd geboekt. Tenslotte bleken er voor de wedstrijd echter slechts 180 te starten, de anderen hadden geen goede reisgelegenheid kun nen vinden, doch de deelnemers aan de toertocht waren wel present. Het werd 1946 eer de vierde Elfmerentocht kon worden bekend gemaakt en wel op 23 3o omloop. Om de prijzen kampten tenslotte Lenstra, Jongert en v. d. Veen. Eerst kwamen Lenstra en Jongert in de baan. Het duurde nog lang voor het „los” ging tussen dit tweetal. Men kon haast niet van streek komen, maar toen dit plaats had moest Abe de meerder heid van Jongert erkennen, die in beide ritten met een mooie streek de eind streep passeerde. De 27-jarige Enkhui zer die in de winter van 1946-1947 kam pioen van Nederland werd op de 200 meter gaf een uitstekende indruk en zal op meer wedstrijden zeer zeker nog van zich doen spreken. Abe Lenstra kwam in ’t bezit van de derde prijs 40. Om le en 2e prijs streden dus Barend Hierboven ziet u vier geslachten: v. 1. n. r.: Piertje Jorwerda— Stropsma, geb. 14-9-1874; Antje Riedstra, geb. 21-11-1943; Piertje RiedstraHuisman, geb. 27-4-1921; Antje Huisman—Jorwerda, geb. 29-5-1901, allen te Sneek. Woensdagavond gaf „Vlug en Lenig” haar jaarlijkse uitvoering in Amicitia. In zijn openingswoord heette de voor zitter, de heer K. Karstkarel, de bezoe kers hartelijk welkom, in het bijzonder de heren geestelijken en de bestuursle den en leiders van zusterorganisaties. Hij noemde het bezoek wat teleurstel lend (ijssport?), maar niettemin hoopte hij dat het gebodene in de smaak zou vallen en dat het zou bijdragen tot de groei en bloei van „Vlug en Lenig”.. De jeugd opende na een vlotte opmars de rij van 19 nummers. De meisjes van vier en vijf jaar dansten, sprongen en zongen leuke liedjes, de jongens van vijf tot en met acht jaar deden oefeningen aan de bank-brug, terwijl we van de meisjes van acht tot en met tien een mooi nummer figuurlopen te zien kre gen. Verder was er voor de pauze nog een goed uitgevoerd nummer paard- springen van de jongens van negen tot en met twaalf jaar, leuke volksdansjes van de meisjes van elf tot twaalf, even wichtsoefeningen op een balk van de meisjes van zes en zeven jaar en een vlotte partneroefening va i de adsp. da mes A. De heren met hun leider aan het hoofd, besloten het eerste deel van het programma met uitstekend werk aan de boogbrug. Na een korte pauze, waarin een ver loting werd gehouden, vergastten de ouderen en speciaal de dames, want voor hen waren de meeste nummers van het tweede deel gereserveerd, de aan wezigen op goede gymnastiek en keu rige rhythmische oefeningen. De dames A waren prachtig op dreef bij het rin- genzwaalen, evenals de dames C bij de stokoefening. Ook het nummer klassi- kaalbrug van de dames B was over het algemeen heel goed, terwijl een paal- oefening van de adsp. dames B onbe rispelijk en een loopoefening van de dames A met veel gratie werd uitge voerd. Een spectaculair en uitstekend nummer was weer de gevarieerde grondgymnastiek van de heren-adspi- ranten. Een viertal nummers rik brug dames A, paardspringen van de adsp. dames A en B, een sublieme knots oefening van de dames A en een vlot en gracieus dansje van de dames B sloot op waardige wijze de lange rij. Het was een uitvoering van uitste kend gehalte en opnieuw is bewezen, dat deze vereniging, die de lichamelijke op voeding van de katholieke jeugd onder haar hoede heeft, in de heer Draaisma over een bekwaam leider beschikt. De woorden van dank (een cadeautje krijgt hjj nog), die de heer Karstkarel aan het slot tet hem richtte, waren dan ook al leszins op hun plaats. Ook dankte de voorzitter nog mej. Faber, de assistente van de leider bij de kleuters, Sippie v. d. Zweep voor zijn accordeonmuziek tij dens één der nummers en tenslotte nog de Wailuki’s, die, onder aanvoering van de herstelde Cor Tamminga, het geheel met een viertal Hawaiian songs hadden opgeluisterd. Een gezellig bal besloot de goed geslaagde avond. De Russische minister van buiten landse zaken Wysjinski heeft eind vorige week geantwoord op de beschul diging van zijn Amerikaanse collega Acheson dat Rusland bezig was de Chi nese provincies Mantsjoerije, Binnen- Mongolië en Sinkiang aan China te ont futselen. Wysjinski noemde deze aan tijging lasterlijk, ieder weet, zei hij, en geen normaal mens twijfelt er aan dat deze gebieden nog steeds deel uitmaken van China en ’n integraal deel vormen van China’s gebied. Dit lijkt een royale erkenning, waarmede trouwens vroeger Russisch optreden in Mantsjoerije en gewroet in Mongolië in tegenspraak is, maar ze is blijkbaar nodig geweest om de moeizame onderhandelingen met de Chinese communistische minister-presi dent Mao Tse toeng tot een behoorlijk einde te brengen. Sedert midden Decem ber is Mao in Moskou geweest en heeft er besprekingen gevoerd, waarvan de opzet was de sluiting van een vriend schapsverdrag, maar waarbij eerst moei lijkheden als de Russische inmenging in bovengenoemd Chinees gebied uit de weg moesten geruimd. De openlijke ver klaring van Wysjinski over die kwestie was klaarblijkelijk bedoeld om het Chi nese wantrouwen in deze weg te nemen en nu kwam ook Tsjou En-lai, de Chi nese minister van buitenlandse zaken naar Moskou en hij en Mao zouden nu op het punt staan om een Chinees Russisch vriendschapsverdrag te teke nen of hebben het reeds getekend. We mogen er naar raden maar zullen het niet wat er in staat, er is van het standpunt van Moskou en Peking ge zien terecht niets over meegedeeld. Men neemt aan dat het o.a. voorziet in Russische economische hulp bij de in dustrialisatie van en verbetering van het transport in China, wat niet alleen dit rijk ten goede zal komen, maar ook de Russen, want alleen daardoor kan China een krachtig en gezond land wor den en alleen dan heeft het als vriend voor Rusland waarde. Waar de inhoud van het verdrag onbekend is, weet men ook niet welke politieke verplichtingen beide partijen op zich nemen en in welke mate het agressieve bedoelingen ten op zichte van nabuurstaten beoogt of dat het bijv, een bepaling behelst waarbij China zich verplicht geen economische hulp van het Westen te aanvaarden. Men herimlfert zich nog wel hoe Tsjecho Slowakije door Moskou gedwongen werd de Marshallsteun, die het zelf begeerde, af te wijzen. We zullen de ontwikkeling der gebeurtenissen moeten afwachten, dus aan de practijk moeten toetsen of inderdaad door dit verdrag hechte ban den tussen Moskou en Peking zijn ge legd. Men weet dat ook Zuld-Slavië een vriendschapsverdrag met Rusland had, wat echter niet verhinderde dat Moskou zich op zodanige jze met de Zuid-Sla- vische zaken ging bemoeien en het zo trachtte te knechten dat Zuid-Slavië het verdrag opzegde en zijn eigen weg onder Tito ging. Voorlopig is het voor het Westen trouwens op zich zelf al erg ge noeg dat er een vriendschapsverdrag tussen China en Rusland tot stand is gekomen, wat het dan ook mag inhou den. Want een verdrag tussen deze twee grote landen zal vooral in de buurstaten van China indruk maken en er de com munistische propaganda versterken, zelfs al zou het niet juist zijn dat, zoals in het Westen vermoed wordt, Moskou zijn Chinese vrienden zover gekregen heeft dat zij zich hebben verplicht hun actie tot uitbreiding van het commu nisme in Azië onverwijld voort te zet ten. Het Chinese communistisch bewind zou alle reden hebben thans eerst eens meer aandacht aan de binnenlandse po litieke vraagstukken te schenken dan aan de buitenlandse. Maar op aan stoken van Rusland zou het Oost- Azië In beroering willen houden. Daar om herhaalde Mao dezer dagen de ver zekering dat Tibet tot de Chinese volks- Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) zijn met militaire en financiële hulp is geen bemoedigend verschijnsel in de huidige verhoudingen in dat werelddeel. Zelfs al maakt Amerika zich zelf mili tair nog zo sterk pas heeft president Truman nog een conferentie gehad met al zijn militaire raadgevers over de eigen bewapening als niet duidelijk wordt uitgesproken voor welke belan gen het bereid is die macht in te zetten, maakt het weinig indruk. Onzekerheid ten deze kan agressieve landen alleen maar verleiden tot onvoorzichtige da den, die ongelukken kunnen veroorza ken. Zoiets is eerder voorgekomen. Een algemene waarschuwing dat de Ver. Staten zich zullen keren tegen elke po ging tot agressie lijkt nauwelijks vol doende, men zou haar meer gepreciseerd willen hebben. Enigermate lijdt de Ame rikaanse politiek in Europa aan een zelfde onzekerheid .Wie bijv, mocht me nen, dat de verzekering van Washington dat Amerika achter Frankrijk staat bij de eis tot zelfbestuur van het Saar- gebied, betekent dat het 't geheel eens is met Frankrijk, heeft het mis. Zelf bestuur is geenszins de politieke zelf standigheid die de huidige Saarregering en Frankrijk wensen, doch is denkbaar binnen de Duitse grenzen, dus zoals de W.-Duitse regering die wenst. Boven dien voegde Washington er aan toe, dat Frankrijk niets moest doen wat de W.- Europese samenwerking zou kunnen verstoren. Dit is orakeltaal Maar spoe dig zullen de Ver. Staten toch een be slissing moeten nemen. Niet alleen om dat de Frans-Duitse tegenstelling in zake deze kwestie de Europese atmos feer vergiftigt en reeds heeft geleid tot uitstel van ondertekening van het FransDuitse handelsverdrag, maar ook omdat op 7 Februari de onderhan delingen tussen Parijs en het Saargebied over de nieuwe Franse voorstellen moe ten beginnen en tevoren het Amerikaan, se standpunt toch wel dient bekend te zijn. Dat ondanks de waarschuwende stem van kanselier Adenauer tal van Duitse politici en zelfs ministers zich te buiten gaan aan zeer nationalistische uitlatingen maakt de toestand niet pret tiger. De geleidelijke verwezenlijking van de Benelux-gedachte is in al deze verwarring troostrijk, wie weet welk een stabiliserende factor in de Europese politiek deze unie op den duur nog zal worden. Zoals wij reeds eerder schreven spelen binnenlands politieke verhoudingen in de Ver. Staten een rol bij het aarzelend gedrag van Washington ten opzichte van Azië. De belangstelling van het Congres is in dit verkiezingsjaar vooral op problemen van binnenlandse aard ge richt en ter tegemoetkoming aan de kie zers wenst men de belastingen zo laag mogelijk te houden. Bovendien dwars bomen de conservatieve elementen uit beide grote partijen de regering gaarne, omdat zij een h.i. te vooruitstrevende binnenlandse politiek voert, overwegingen hebben werkt dat het Huis van Afgevaardigden bijv, verleden week de voorgestelde 60 millioen dollar steun aan Z.-Korea ver wierp, strategisch belangrijk gebied om. dat het de springplank van het vaste land van Azië naar Japan is. Er zijn nog altijd Amerikaanse troepen, werden die ook teruggetrokken dan zou dit gebied spoedig door de door de Russen ge steunde volksrepubliek van N.-Korea worden opgeslokt. Dezelfde leden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den die meehielpen dit voorstel te ver werpen namen het de regering Truman kwalijk dat ze de Chinese nationalisten niet wilde helpen Formosa te behouden! Gezegd wordt dat de tegenstemmers tenslotte wel wat geschrokken zijn van de verwerping, en dat het voorstel, op nieuw ingediend, nu wel zal worden aangenomen, maar welk een indruk moeten zwakke staten als de Z.-Oost Aziatische zijn wel van een dergelijk wankel beleid krijgen, dat nu iets be looft en de belofte later niet kan nako men. De onmiskenbare neiging in de Ver. Staten zich niet al te zeer te bin den aan de meest bedreigde punten in Azië en over het algemeen zuinig te Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. WOLSÜM. Onze plaatsgenote mevr. Gepke EismaKnorr, bekend bij meni ge huismoeder als „hazzevangster” stond heden haar eigen schoondochter bij bij de geboorte van een dochter. Het bijzondere was dat dit het 100ste kind was dat mevr. Eisma de eerste kleertjes aantrok. Het meisje is natuurlijk naar beppe Gepke genoemd. De veerdienst EnkhuizenStaveren is Woensdag in verband met de vorst gestaakt. one Al deze toe mcege- c I J - iiai» ei<

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1