DE JONGENS STREDEN OM HET KAMPIOENSCHAP VAN FRIESLAND ELFMERENTOCHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST bMI Hfi Spanning en koude op de ijsbaan Hardrijderij Buurtver. „Maple Leaf” Van „parten” was geen sprake bij de Grootzandster hardrijderij ft i DINSDAG 31 JANUARI 1950 5e JAARGANG No 9 L. KIEZEBRINK Redacteur: $72 s. Gevonden voorwerpen Wymbritseraueel Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD -- KLEINZAND 7 - Telef. 2872 I Lezing over Canada en filmvertoning over Canada en Amerika Bergstra 45 jaar Melkvervoerder EEN ZILVEREN JUBILEUM 4» - .ft' SNEEKER NIEUWSBLAD een Aan de start voor één der eerste ritten. v. Bestuur en jury van de jubilerende vereniging. O vin Als van ouds was de belangstelling ook nu weer zeer groot. T Een padvindersriem. terug te beko men bij i'jeerd Bergsma, Woudsend 81; een paar kinderwanten, Jelle Lange- raap, Woudsend. met Van niet nog HET WEERBERICHT. Het weerbericht van Maandagmiddag vermeldde dat ons land de eerstvolgende 36 uur nog in het vorstgebied zou lig gen, maar dat daarna de vooruitzichten onzeker waren. DE ELFSTEDENTOCHT A.S. ZATERDAG. Bij doorgaand vriezend weer wordt de Elfstedentocht a.s. Zaterdag gehouden. men ijet- ren, tar, een lies Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) ■t el Ifs, en- die ea rij- ooi Ka- ten ra cist lad zijn en een e» be- feit dit het Redactie adres •der rote de tijd ons ge- i is fde tel- ne- aar al ga- Veg tel- >er- eker dag ring am- alle i Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. (Westzijde), (Oostzijde), Rakken, Sloten, Brekken, Koevor- Van „parten” was geen sprake In het najaar van 1950 zal het 60 jaar geleden zijn dat de Grootzandster hard rijderij voor de eerste maal werd gehou den. In die lange t"d hebben vele Sneker jongens en meisjes een genotvolle mid dag beleefd. Dit was ook Zaterdagmid dag weer het geval. Want dat er door d jongelui is genoten kon men opmaken uit de glundere gezichten. De organisa toren van dit ijsfeest hebben weer eer van hun werk gehad. Men h..d de zaak uitstekend voorelkaar en als men daar bij bedenkt het korte tijdsbestek waarin alles moest worden geregeld dan ver dienen ze daarvoor zeker een woord van hulde. Er was een fraaie c llectie prijzen die geëtaleerd lagen in de etalage van Meubelinrichting fa. Dikland. De lijst omvatte niet minder dan 108 paartjes. Het wedstrijdterrein was versierd met tal van vlagjes en het Sneker muziek corps luisterde de wedstrijd op. Onder de deeelnemers bevonden zich veelbeloven de rijders(sters). In ferme streken werd er door velen gereden en ’t publiek dat in dichte drommen op de walmuren en brug de verrichtingen heeft gadegesla-1 plaats en werden de prijzen uitgereikt gen, heeft evenals de deelnemers een door de voorzitter de heer M. de Vries. H. K. H. PRINSES BEATRIX, de oudste van onze prinsesjes wordt Dinsdag 31 Januari 12 jaar. Zandmeer, Fluessen Fluessen Woudsender Slotermeer, Kop Lange Stroomkanaal, de laar ids- leer van laar we raar 1 de heel 'aar de een net OP aak de iwe >ben een ioen aar- iing af in a. des, der leu- >ste, aas. uit- djes van aag ge was om- urig het een blik Kwartfinale. In de kwartfinale plaatsten zich als de snelste acht de nummers 2332, 18—4, 12—20, 29—24. Uit de gemaakte tijden kan men op maken hoe tel de strijd was die er door dit achttal werd geleverd. Lieuwe Wijnja won de beide ritten weer van Sietse Kuipers met 31.5 tegen 31.8, waarna Gerbrandy met 32.650 de baan moest ruimen tegen Hessel v. d. Bij. De gemaakte tijden van L. Buis en J. de Leeuw nl. 33 sec. en 33.080 waren on voldoende om zich in de finale te plaatsen. De tijden van Willy v. d. Bles waren resp. 17.3 en 15.2. No. 24 Gerben v. d. Brug moest de strijd opgeven we gens spierpijn. laatste als starter optrad. De wedstrgd die te ongeveer 1 uur een aanvang nam was te half zes afge lopen en werd opgeluisterd door de „Fleurbrengers”. Dit groepje muzikan ten, allen leden van het Sneker Muziek corps, wist door zijn uitstekende mu ziek de fleur er inderdaad in te houden. In ontocht ging het naai hotel „De Gou den Leeuw”, waar de prijsuitdeling plaats had. De zoorz. van de Friesche Jeugd de heer S. Oppenhuizen bracht in de eerste plaats zijn dank aan de Techn. Commissie. De leiding bleek in uitste kende handen te zijn geweest, waardoor een vlot verloop v. d. wedstrijd het re sultaat was geworden. Enige stagnatie was evenwel veroorzaakt door een de fect aan de geluidinstallatie, zodat de jury-leden vele malen de 280 meter van de baan hadden moeten afleggen. schikbaar gesteld door Normandia en elke deelnemer (ster) ontving een flink stuk koek. De medewerking liet niets te wensen over. De heer Ooms had belan geloos zijn geluidsinstallatie beschikbaar gesteld en zorgde voor versterkte gramo- foonmuziek; de electr. stroom daarvoor werd geleverd door bemiddeling van de heer Zoethout. De leider van de wed strijd, de heer H. v. d. Meer, bracht na mens de buurtver. „Maple Leaf” allen die tot het welslagen van dit ijsfeest hun steun hadden verleend, hartelijk dank. In ’t bijzonder de fa. Halbertsma voor haar zeer gewaardeerde medewerking en mevr, de VriesBoomsma voor de alge mene organisatie. De uitslagen zijn als volgt Meisjes, 9, 10 en 11 jaar le prijs, paar gemonteerde schaatsen, Kitty ten Berge; 2e prijs, sportschoenen, Jopie Slump; 3e prijs, pop, Cecilia Siemonsma. Jongens 9, 10, 11 jaar le prijs, paar schaatsen, Cornelis v. d. Meer; 2e prijs, sportschoenen, Gerben Hendriksma; 3e prijs, mondorgel, Anne Boerstra. Meisjes 12 en 13 jaar le prijs, paar gemonteer de schaatsen, Beppie v. d. Schalie; 2e prijs, sportschoenen, Wiesje Ferwerda; 3e prijs, lepeltje, Mieke Brandsma. Jon gens 12 en 13 jaar le prijs, paar ge monteerde schaatsen, Adrie Siemonsma; prijs, sportschoenen, Jan de Boer; 3e prijs, mondorgel, Auke Boot. Meisjes 14 en 15 jaar le prijs, armband, Hennie Modderman; 2e pr., id,, Hammie Kruger. Jongens 14 en 15 jaar le prijs, paar schaatsen, Johan Hartkamp; 2e prijs, paar sportschoenen, Paul de Jong; 3e prijs, mes, Auke de Bruin. Finale. Op de vier hadden zich geplaatst de nummers 23, 32, 29 en 14. 'russen dit viertal werd in half competitie verband gereden. Met grote belangstelling werd de kamp tussen Wijnja en Sietse Kui pers tegemoet gezien. Het driemaal scheepsrecht werd ook nu weer vol trokken. De zeer snelle Wijnja won met klein verschil nl. 15.2 tegen 15.259. Van Hessel van der Bij en Willy v. d. Bles moest laatstgenoemde het afleggen. Voor de Grouwster wade tijd 15 sec. en voor de Lemster 15.025. Hierna streden Willy en Lieuwe. Laatstgenoemde pas seerde het eerst de eindstreep. Voor v. d. Bles werd genoteerd 15.150 sec. en voor Wijnja 15 sec. Daar Sietse Kuipers bleef staan toen de starter het start sein had gegeven, passeerde Hessel v. d. Bij alleen de finish. Zijn tijd was 16 sec. Hierna kwamen v. d. Bles en Kuipers in de Baan. Willy won deze rit met 14.7Ö0 Op uitnodiging van de heren W. Zeyl Zoon zal ds. K. T. Smits op 7 Febr. a.s. des avonds half acht in de grote zaal van Amicitia te Sneek spreken over zijn arbeid onder de immigranten in Canada, zo mogelijk geïllustreerd door het vertonen van enige films. Het vorige jaar trad hij hier voor een groot belangstellend publiek op, zodat ver wacht mag worden, dat ook nü weder velen hem opnieuw willen horen. Voorts ligt het in de bedoeling per „Nieuw- Amsterdam" een tocht naar Amerika te maken, een bezoek te brengen aan New York, gevolgd 4oor een reis per Grey hound Car door de Verenigde Staten. Voor het verkrijgen van bewijzen van toegang tot deze vergadering, die nog in ee i beperkt aantal voorradig zijn, raad plege men de in dit nummer voorko mende advertentie. slotwoord bracht de heer Oppenhuizen dank aan allen die deze' wedstrijd had den dóen slagen. Hij overhandigde bo vendien nog een zilveren medaille aan de kampioen die beschikbaar was ge steld door het lid de heer E. Arema en wekte de jongelui op de Friese ijssport hoog te houden en ondanks de strub belingen die er thans plaats vonden een drachtig voort te gaan en wenste allen een wel thuis. Vermelden we tenslotte nog dat de kampioen v. d. Bles, Woens dag, Donderdag en Vrijdag resp. als le prijswinnaar te voorschijn kwam op de wedstrijden te Oosterzee ƒ25, Oldeber- koop id. en te St. Nicolaasga 40. Lieuwe Wjjnja van Uitwellingerga leverde een opmerkelijke prestatie door al zjjn ritten te winnen. Do:r- dat er echter op tijd werd gereden, moest hij met miniem verschil de eer aan Willy v. d. Bles van Lemmer laten. |:-i 3 ft I sec. tegen 16.6. De strijd werd besloten met de kamp tussen no. 23 Wijnja en no. 14 v. d. Bij. De spanning steeg ten top. Wijnja wist ook zijn laatste rit te winnen al was het slechts met zeer ge ring verschil nl. 14.8 sec. teggen v. d. Bij 14.9 sec. Toch ontging Wijnja nog de kampioenstitel, doordat de gemaakte tijden van v. d. Bles in deze halve com petitie een ietsje beter waren nl. 15.25, 15.150, 14.7b 44.9.25 sec. tegen die van Wijnja 15.20, 15.00, 14.80 45 sec. 3e prijswinnaar werd H. v. d. Bij tijden van 15, 16, 14.9 45.9 sec. no. 32 Sietse Kuipers kon de tijd worden genoteerd. Vermelden we dat alle ritten in de finale voor de wind werden gereden en dat de leiding be rustte oij de Bond van Ijsclubs, die ver tegenwoordigd was door de h.h. K. van Oostrum en E. Stoelwinder, van wie de Het was Zaterdagmiddag verre van aangenaam op de ijsbaan aan de Leeu- warderweg waar de ijsver. De Friesche Jeugd een wedstrijd organiseerde voor jongens van 14, 15 cn 16 jaar, waaraan ’t kampioenschap van Friesland was verbonden. Wat een verschil met Woensdags te voren bij de wedstrijd van Friso. Toen was het heerlijk winter weer, waardoor grote drommen toe schouwers aanwezig waren; nu snerpende Oostenwind en dus een zeer gering bezoek. Overigens is het een zeer geslaagde wedstrijd geworden, waartoe ook de uitstekende deelname van 35 rij ders medewerkte. De lijst vermeldde de navolgende rijders: 1. Jan Gorter, Sneek; 2. R. Schilstra, Ijlst; 3. Sibbele Rekers, Woudsend; 4. Jan Hoekstra, Heerenveen; 5. Andries v. d. Horst, Sneek; 6. Franke Atsma, Oppenhuizen; 7. Wigle Talen, St. Johannesga; 8. Rieu- we Seinstra, Wolvega; 9. Klaas Boot sma, Sneek; 10. Wiebe de Jong, Sondel; 11. Jelle de Boer, Snikzwaag; 12. L. Buis, Huizum; 13. Hendrik Huisman, Sneek; 14. Hessel v. d. Bij, Grouw; 15. J. Wjjminga, Oudega (Sm.); 16. Tjal- ling Bles, Langweer; 17. Doede de Jong, Sneek; 18. Harmen G. Gerbrandy, Nij- land; 19. Ybele Wouda, Warga; 20. J. de Leeuw, 't Meer bij Heerenveen; 21. Jan Leuters, Sneek; 22. W. Oppenhuis, Sneek; 23. Lieuwe Wy..ja, Uitwellinger ga; 24. Gerben v. d. Brug, Siegerswou- de; 25. J. de Vries, Sneek; 26. Willem Bosgraaf, Sneek; 27. Jasper Boot, Sneek; 28. Sipke Douna, Huizum; 29. Willy v. d. Bles, Lemmer; 30. Wiebe Geertsma, Oldelamer; 31. Tjebbe Boel- sma, St. Nicolaasga; 32. Sietse Kuipers, Wolvega; 33. Frans Oslnga, Heeg; 34. Age Cnossen, Gaastmeer; 35. Hielke Manen, Sneek. Hiervan bleven absent de nummers 16 en 21. Reeds in de le omloop bleek dat de kern van Friesland tegenwoordig was, want de tijden die er gemaakt werden deden het beste verwachten. Tegen de wind in was Lieuwe Wijnja van Uitwel- iingerga de snelste. Hij maakte een tijd over de 140 meter baan van 17.4; voor de wind was het Sietse Kuipers van Wplvega, die het snelst de baan aflegde, nl. in 14.8 sec. In de 2e omloop plaatsten zich de nummers 2332, 1214, 24—30, 719, 6—28, 18—20, 811 en 29—31. Ook nu ging 't tussen de jongens fel toe. De tij den werden steeds sneller, omdat de minder snellen waren afgevallen. Sietse Kuipers van Wolvega moest het afleg gen tegen Lieuwe Wijnja. De tijden van eerstgenoemde waren resp. 17.350 en 14.850. Voor Wijnja waren dat resp. 17 en 14.7. Hessel v. d. Bij was een tikje sneller dan L. Buis. Voor hen werden genoteerd de tijden 17.7 - en 15.3 en 17.825 en 15.3. De strijd tussen Gerben V. d. Brug en Wiebe Geertsma was al even fel. Hier waren de tijden resp. 18.2 en 15.4 en 18.350 en 15.4. Wigle Talen was de snelste tegen Ybele Wouda. De tijden waren 18.6 en 15.5 en 18.775 en 15.850. Franke Atsma en Sipke Douma ontliepen elkaar niet veel. Hun tijden waren 18 en 15.6 en 18.1 en 15.715. Vrijwel eenzelfde resultaat boekten Harmen G. Gerbrandy en J. de Leeuw. Tijd 17.5 en 15.1 en 17.850 en 15.5. Rieu- we Seinstra en Jelle de Boer waren ook aan elkaar gewaagd, hun tijden waren 18.4 en 15.859 en 18.475 en 15.8. Willy Bles en Tjebbe Boelsma sloten de 2e omloop met de tijden van 18 en 15.5 en 18.750 en 16.2. Hallo! Ja, spreek ik met de Elfmeren- tocht? Ja, o meneer, of juffrouw, gaat de tocht door en hoe is de route en waar kunnen we kaarten krijgen en hoeveel kost het en moeten we ons van tevoren opgeven enja, ga zo maar door. Duizend mensen vragen en 'dui zend hebben weer wat anders en de te lefoon staat niet stil. Vanuit Roermond, Groningen, Maastricht, Rotterdam, En schedé, Eindhoven, Kampen, Amster dam, Warga, Hoensbroek, Joure, Zaan dam, Terzool, Velp, Hoogkerk, Soest, Akkrum, Utrecht, Leeuwarden, Frane- ker, Arnhem, Rijs, Gorredijk, Ferwoude, Koudum, Steenwijk, IJsselstein, IJlst en vooral uit Sneek worden de vragen gesteld. En telkens moest het antwoord luiden: Elfmerentocht voorlopig uitge steld en we weten niet precies wanneer die gehouden wordt. Het ijs wat te on betrouwbaar. Maar nu is het ijs niet meer onbe trouwbaar en nu kunnen we zeggen dat de Elfmerentocht, waarnaar duizenden hebben uitgezien, a.s. Donderdag door gaat, ijs en weder dienende, zoals de of ficiële term luidt. We kunnen zelfs de routes meedelen, die zijn als volgt: Voor de w e d s t r fl d7 die om 9 uur 's morgens uit Langweer vertrekt is die Langweer, Langweerder Wielen, Lang- weerder Vaart, Oud Hof, Zwarte Brek ken, Woudvaart, Sneek, Geeuw, IJlst, Nijezijl, Piekemeer, Hissemeer, Oudega, Oudegaaster Brekken, Vlakke Brekken, Zandmeer, Grote Gaastmeer, Fluessen (Westzijde), Galamadammen, Fluessen (Oostzijde), Heegermeer, Woudsender Rakken, Woudse’ Slotermeer, Sloten, Langesloot, Grote Brekken, Stroomka naal, Koevordermeer, Janssloot, Lang weerder Wielen, Langweer, Langweer der Wielen, de Kaay, Fammensrakken, Jentsjemeer, Langstaarter Poel, Goën- garijpster Poel, Sijbesloot, Sneekermeer, Paviljoen, Modderige Geeuw, Wester- brugsloot, Oud Hof, Nieuweweg, Jans sloot, Langweerder Wielen, Langweer finish. Route ToertochtSneek, Geeuw, IJlst, Nijezijl, Piekemeer, Hissemeer, Oudega, Oudegaaster Brekken, Vlakke Brekken, Zandmeer, Grote Gaast meer, Fluessen (Westzijde), Gala- madammen, Heegermeer, Woudsend, Brandemeer, Spannenburg, denpeer, Janssloot, Langweerder Wie len, Langweer, Langweerder Wielen, de Kaay, Fammensrakken, Jentsjemeer, Langstaarter Poel, Goëngarijpsterpoel, Sijbesloot, Sneekermeer, Paviljoen, Kruiswater, Modderige Geeuw, Douwe- sloot, Ges, 't Op, Houkesloot, Sneek. Het was in 1925 dat bewoners van de Leeuwarderdwarsstraat thans Iepen laan het plan vormden om voor de jeugd uit deze straat en omgeving een wedstrijd op de schaats te organiseren. De leiding berustte jarenlang bij mevr, de VriesBoomsma en de heer E. Bootsma. Tot op de dag van heden maakt eerstgenoemde nog deel uit van de commissie, terwijl de heer Bootsma om gezondheidsredenen zich moest te rugtrekken. Tal van wedstrijden zijn in deze kwarteeuw georganiseerd en velen zullen hieraan nog aangename herinne ringen hebben bewaard. Toen in 1945 bovengenoemde buurtver. werd opge richt is ook de organisatie van het ijs feest overgegaan in handen van het be stuur, maar de gangmaakster is nog steeds mevr, de VriesBoomsma. Nau welijks had dit jaar de winter zijn in trede gedaan of ze heeft de voorberei dende maatregelen getroffen, zodat er reeds Zaterdagmiddag gereden kon wor den. Daar in verband met de onbetrouw baarheid van ’t ijs van de Zwette de wedstrijd daar niet kon plaats vinden, had de heer Halbertsma, directeur van Normandia, het kanaaltje achter de fa briek beschikbaar gesteld. Nu er een straffe Oostenwind woei had men op dit „knusse baantje” een prachtige gelegen heid om met de kinderen een genot volle middag door te brengen. In een zeer sportieve strijd, waarin tal van kampritten werden gemaakt, hebben de kinderen met animo gestreden om de zeer fraaie prijzen bestaande uit schaat sen, gymnastiekschoenen en meerdere luxe cadeaux. Allen werden volop ge- tracteerd op chocolademelk, gratis be- middag meegemaakt die nog lang in ’t geheugen zal blijven voortleven. De or ganisatie liet ook niets te wensen over. In een zeer snel tempo werd het pro gramma afgewerkt. Om half twee werd begonnen en ruim 4 uur waren de prijs winnaars bekend. De uitslag is als volgt: le prijs, 2 polshorloges, no. 78, Jacob Wabe v. d. Veer en Dj. Hoekstra; 2e prijs, 2 paar schaatsen, no. 1, Roelof de Vries en Dini Kussendrager; 3e prijs, 2 paar schaatsen, no. 53, G. v. Brug en A. Yntema; 4e prijs, 2 boekwerken, no. 95, Henk Put en Klaasje Hoekstra; 5e prijs, idem, no. 38, J. Berendsz en J. Abma; 6e prijs, idem, no. 60, H. A. Veen en A. v. d. Meulen; 7e prijs, idem, no. 17, W. Cnossen en A. Damsma. Voorts waren er nog een 7-tal boekwerken als troostprijzen beschikbaar gesteld. Deze werden gewonnen door M. v. d. Berg en M. Obbema; J. Bijsterbos en H. Ligt- hart; J. Hoekstra en A. Pasma; Marten Dijkstra en L. v. d. Woude; Hennie en Dulie Bos; H. Bosma en H. Schuil; Ren- ny Yntema en W. Meijer. Na afloop had er nog een rondgang om 't Grootzand I plaats en werden de prijzen uitgereikt door de voorzitter de heer M. de Vries. De nog zo stoere 69-jarige melkvaar- der Lieuwe Bergstra van Abbegaster- ketting hoopt Woensdag 1 Februari a.s. 45 jaren lang zijn functie als melkvaar- der in dienst van de Coöperatieve Zui velfabriek „de Hem” te Oosthem, te hebben waargenonr i. Op 1 Februari 1905 zou dit moeilijke en lange watertraject vaceren en het bestuur van de Zuivelfabriek meende hierin niet beter te kunnen voorzien, dan door Lieuwe Bergstra, 24 jaar en vrijge zel, daarvoor aan te stellen. Het bestuur heeft daarin niet misgezien, want al die jaren heeft Bergstra met ijver en vol harding deze taak waargenomen. Aan vankelijk zoals toen bijna overal gebrui kelijk door de bussen per roei-, tevens zeilboot van de boerderij naar de fabriek te brengen. Omdat het traject zo lang was, gaf de fabriek hem in 1929 een .(Zie verder bladz. 2). Het comité heeft, ijs en weder die nende, thans de Elfmerentocht vastge steld op Donderdag 2 Februari a.s. Men zie voor bijzonderheden de ad vertentie in dit olad. Het hoofdbestuurslid van de Bond van Friese IJsplubs dq heer H. F. Ringnalda reikte daarha aan de prijswinnaars de medailles uit met enige toepasselijke woorden. Er was, aldus spr., door de jongelui een mooie strijd geleverd en hij be treurde het dat de straf fe wind het bezoek had belemmerd. De heer S. Oppenhuizen overhandig de daarna aan de win naars met enige welge kozen woorden de geld prijzen. Uit billijkheids- oogpunt had men de prijzen als volgt ver deeld: De kampioen Wil ly v. d. Bles ontving naast zijn kampioensme- daille 37.50; de 2e prijswinnaar Lieuwe Wijnja ontving naast zijn medaille ƒ27.50; de 3e prijswinnaar H. v. d. Bij ontving naast zijn eremetaal 22.50, ter. wijl de 4e prijswinnaar S. Kuipers 17.50 ten deel viel. Verder ontvin gen voor hun prestaties de nos. 12, 18, 20, 24, ieder ƒ7.50, terwijl de nummers 6, 7, 8, 11, 19, 28, 30, 31 ieder ƒ2.50 werd ter hahd gesteld. In zijn vi. ie id le )t( et

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1