doet met MASCOTTE gaat-ie goed! hoe het 9 Uit het verleden j^PUROL! ie De G.O.V. in Sneek R. MOEDT, Gra Afd. Sneek yan het „Beatrix oord” definitief opgericht VLOEITJES Wij herste'fen een fout TWEE JEUGDCONCERTEN 509e AGENDA Een jubileum Spekrijderij Moedige daad van knaap van 11 jaar J- G. VAN DE PIJPEKAMP EN EEN AVONDCONCERT Hardrijderij van schoolkinderen Politie sportnieuws De Sneker voetballers schaatsten om het kampioenschap ^anSreek Mooi initiatief van voetbalver. „Black uoys'1 Uitslagen Hardrijderijen NED. STAATSLOTERIJ Uswedstrljden R.H B S. en Sted. Gymnasium, Sneek Ledenaantal steeg reeds van 50 tot 426 ont- i BENOEMD. Uit de Sneeker Courant van 81 Januari 1900, 50 jaar geleden dust en ARNHEM. Heden is generaal Ka- Jtc on: A.s. Woensdag 1 Februari hoopt de heer P. v. d. Baan de dag te gedenken waarop hij voor 25 jaren in dienst trad bjj de fa. Wed. S. Joustra Zoon alhier. In het verslag dat wij gaven van de ontvangst van gerepatrieerde militairen op het stadhuis, vermeldden wij dat tij dens de herdenking van de gevallen SNEEK. In de heden gehouden zit ting van de Eerste Kamer is tot commies-grlffier benoemd mr. A. J. Komijn, vroeger leraar H.B.S. alhier. Wij verwijzen naar de advertentie in dit nr. betreffende de „spekrijderij” op Woensdagavond a.s. op het Grootzand. La mijn len, 1 belar mijn sië. 1 nets WOUDSEND. Woensdagmiddag j.l. liep de kleine Saakje Andela het ijs op, de Ee over naar het kruiswater, waar een bijt voor eenden was, dat weer dicht gevroren was. Zij zou er op gaan staan en zakte er door, De kleine M. Rond hout, die haar wilde helpen, gleed er ook nog bij in. Er waren nog twee jongens, de 11-jarige G. de Vries en de 7-jarige broer van het meisje F. Andela. Deze laatste hield Gabe de Vries vast en zo kreeg deze de beide drenkelingen weer op het droge. Hulde aan de 11-jarige G. de Vries en een waarschuwing voor de jeugd wees voorzichtig op het ijs. horloges, 2e prijs medailles en 3e prijs fotostanders. De uitslag is als volgt Leeftijd 1214 jaar le prils R. Wit- teveen (Sneek); 2e prijs A. v. d. Horst (LSC); 3e prijs G. Jaspers (Sneek). Leeftijd 1517 jaar le prjjs W. ten Cate (Sneek); 2e prijs Joh. Hartkamp (LSC); 3e prils H. Bakker (LSC). Leeftijd 1821 jaar le prijs J. Al tenburg (WZS); 2e pr. F. Bakker (LSC). Leeftijd 22 jaar en ouder le prijs S. Molenaar (LSC); 2e prijs H. v. d. Meer (LSC); 3e prijs D. Wijnja (Sneek). De 4 horloges waren aangeboden door drukkerij Menno; de 2e prijzen door Sportcafé „de Kroon”. DOE en ANh geve derzi hun waai D.V. Done des Kolh Kerk .2.30 Kerk door D. I Bred Hare Zwa; Ks MEE mens mille voor langs zijn nesiè Snee Leeu Ov 18 he< Du 1 I ’s-< 31 Ru ..1 mid woe een dat ninj lede bur< hoel gan moe ,die' niet wat ik e zijn ven ven ren, dat teit woi krii gev we ver cor. EIERKOLEN de beste ANTHRACIET 20/30 KLEINZAND 73 - TELEF. 3184 Rece W. J! Toek sedri S-seft voor Uw wedstrijden op de schaats prima prijzen Zoals VULPENNEN, VULPOT LODEN of BOEKEN van Boek en Vulpenhandel Kleinzend 2 - Sneek -J- H' stra ding met beid slott moei •bp dooi reet woo ik tot dooi niet hem ’t G bun ken „I Dijk Arb kei ver Ik indi een heel vooi U i inj brei elka SNEEK. In de raadsvergadering van deze gemeente van Zaterdag 27 Januari kwam aan de orde een ver zoek van D. D. de Jonge e. a. alhier om ruimte voor hun kinderen op school 2. De Voorzitter erkende dat het verzoek op juiste gronden be rust. ’t Aantal kinderen dat wordt aangemeld voor de le klas van school 2 is steeds zo groot, dat niet allen kunnen worden toegelaten. Daarom genieten de oudsten nu de voorrang en moeten de overigen zo lang maar op de bewaarschool blij ven. Spr. stelt dus voor niet verder op het adres in te gaan, waartoe de raad zonder meer besluit. per hl. per hl. per hl. Afgehaald Op het onder water gelopen land, ge legen achter het Zuidersportpark, dat met een prachtige ijskorst was bedekt, hebben de kinderen van alle klassen van School I in het Sperkhem van het ijs vermaak genoten. Door de oudercom- missie was in samenwerking met de onderwijzeressen en onderwijzers een hardrijderij uitgeschreven. Elke klasse reed op een aparte baan. Eerst reden de jongens en later de meisjes. Het starten ging vlot, opstellen, klaar en af. Hier konden verscheidene grote rijders en ijsclubs een lesje krijgen in het starten. Er waren verscheidene meisjes en jon gens die op het gebied van de ijssport veel beloofden voor de toekomst. Met veel élan is er gestreden. Verschillende spannende ritten waren er te zien. De kinderen werden getracteerd op een rol van de wereldberoemde King Peper munt. De diverse prijzen bestonden uit nuttige voorwerpen, welke de volgende dag op de school werden uitgereikt Prijswinnaars werden: Klasse I, Meis jes: Thsa Faber, Jettie Blauw; Jongens Henk Bakker, Dirk Schilt; Klasse II Meisjes: Doutzen' v. Ruiten, Hannie v. d. Eems, Wieke Mulder; Jongens: Henk Postma, Anne Visser, Gerrit Schuil; Klasse III meisjes: Marijke Mefjer, Wil lie Steegstra, Sijtske van Wijk; Jongens Douwe Koenen, Cees Veenstra, Hiele Veltman; Klasse IV. Meisjes: Alle Schu- rer, Zusje Berga, Lies de Dood; Jongens Jouke Schilt, Dubbeld Remerie, Jells Bergman; Klasse V. Meisjes: Dinle Kus- sendrager, Afke Visser, Annie IJssel- stein; Jongens: Harm ten Veen, Roelof de Vries, Frans Douma, Gerrit Rie- mersma; Klasse VI. Meisjes: lemie Jongsma, Tea Berga, Aaltje Llgthart; Jongens: Fokke Huisman, Ype Tienstra, Eppie Bruining. Donderdag 26 Januari hield de „Sne- ker Politie Sport Vereniging” vaar haar leden een hardrijderij op het „Spoordok” alhier. De deelnemerslijst vermeldde 14 rijders, na loting als volgt ingedeeld: 1. L. de Zee; 2. T. Ruis; 3. E. v. d. Veen; 4. Ch. Hoflng; 5. T Otten; 6. J. Kingma; 7. G. Huizinga; 8. I. Aukema; 9. W. de Boer; 10. B. de Boer; 11. J. Plat; 12. H. Faber; 13. P. Hofing; 14. P. B. de Vries. In de eerste omloop vielen de nos. 1, 4, 6, 8, 10, 12 en 13 af. Er werd behoorlijk strijd geleverd en alvorens de afvallers bekend waren, moesten soms drie of vier ritten de beslissing brengen. Vooral no. 3 en 4 ontliepen elkaar heel weinig. Eerst een kamprit, de tweede rit was voor 4, maar tenslotte zegevierde no. 3, door de beide laatste ritten met klein verschil te winnen. In de afvalronden verloor no. 1 van 4, 6 van 8, 10 van 12 en no. 13 had een staand nummer. Daar na won no. 4 van 13, en 12 van 8. Om de derde prijs kwamen tegen elkaar no. 13 en no. 8, waarvan no. 8 de winnaar werd. Om de eerste en de tweede prijs zegevierde no. 4 gemakkelijk over no. 12. De stand in de afvalronde werd al dus: le prijs no. 4 Ch. Hofing; 2e prijs no. 12 H. Faber; 3e prijs no. 8 I. Auke ma. In de winnaarsronde won no. 3 van 2, 5 van 7, 9 van 11, terwijl no. 14 een staand nummer had. Hierna verloor no. 14 van 3 en 9 van 5. Om de derde prijs kampten de no.’s 14 en 9, waarin no. 9 zegevierde. Tenslotte kwamen no. 3 en 5 tegen elkaar uit om de eerste en tweeds prijs. Beide ritten werden met minimum verschil door no. 3 gewonnen. De uitslag werd in de winnaarsronde: le prijs no. 8 E. v. d. Veen; 2e prijs no. 5 T. Otten; 3e prijs no. 9 W. de Boer. De Inspecteur- Korpschef van gemeentepolitie te Sneek alsmede de Groepscommandant der Rijkspolitie te Sneek, gaven van hun be langstelling blijk. Het laatste gedeelte van deze rijderij werd nog bjjgewoond door de heer Commissaris der Koningin in de provincie Friesland, Mr. H. P. Linthorst Homan. Het was ideaal schaatsweer en de wedstrijden zijn vlot verlopen. rel van der Heyden die Vrijdag op Bronbeek overleed, begraven. De Koninginnen hadden vertegenwoor digers gezonden om mede eer te be wijzen aan Nederlands beroemdste held, de man die zich van eenvoudig soldaat opwerkte tot luitenant-gene- raal en die de Atjehers „koning Één oog” noemden. NIJMEGEN. De Gelderlander be richt dat terwijl de Staatscourant reeds op 6 December als gesneuvelc in Oost-Indië vermelde de fuselier C Jansen, de ouders, nu bijna 2 maan den later, vanwege het gouverne ment nog geen enkel bericht hebbei ontvangen. Inderdaad een ergerlijki onverschilligheid jegens degenen, di( in Indië hun leven voor onze vla; wagen en jegens hun betrekkingei hier. Of is het hier slechts een mis verstand bij het gouvernement. Advertentie': Ondergeteeken de deelt mede dat hij is aangewezen het protocol te bewaren van zijn overleden ambtgenoot, win. notaris Arend Miedema te Sneek, J. M. Gos lings, notaris. Zondag werd op de ijsbaan aan de Leeuwarderstraatweg een hardrijderij voor leden van de plaatselijke voetbal clubs Sneek, L.S.C., BI- ck Boys en WZS georganiseerd. De deelname was buiten gewoon goed. Ongeveer 100 rijders kwa- j men op de lijst voor die verdeeld waren die voor verplaatsing worden aange voerd (welke reeds zeer uitvoering in de Pers zün vermeld) waarbij bij tevens een indruk gaf van de nieuwe genees methoden (o.a. de long-operaties) die thans worden toegepast, en stapte ver volgens over op de sociale- en geeste lijke zorg die er aan de patinten in het sanatorium wordt besteed. De Welfare zorgt er nl. voor dat de patiënten enige arbeid kunnen verrichten (het maken van kleedjes, speelgoeddieren enz.) waarvoor het Roode Kruis de benodigde materialen beschikbaar stelt, welke Ver eniging later de vervaardigde artikelen tegen een behoorlijke prijs van de pa tiënten terugkoopt. Ook worden zjj in d gelegenheid gesteld in het sanato rium te studeren, terwijl ze, als ze niet in hun vroegere werkkring kunnen te rugkeren, getest worden naar de ge schiktheid voor een ander vak. Ook de afdelingen kunnen in dit alles bijdragen, daar ze 25% van de ontvangen contri butie voor steun aan de patiënten en hun familie mogen besteden. De geeste lijke zorg wordt behartigd door de pre dikanten van verschillende richting en de R.K. priesters, die regelmatig het sana torium bezoeken, terwijl de kinderen, in dien hun herstel zo 'er is gevorderd, de school van de inrichting, waarin twee leerkrachten werkzaam zijn, bezoeken zodat ze, als ze naar huis terugkeren, niet achterop zfln geraakt. Tenslotte herinnerde spr. er nog aan dat Ged. Staten van Friesland een neu trale commissie van deskundigen zullen benoemen die de gehele kwestie zal on derzoeken en een rapport aan de Alge mene Vergadering zei uitbrengen. Na de pauze, waarin de heer Jansen een aantal vragen uitvoerig beantwoord de, vertoonde hij nog een film over het medische werk in het sanatorium en een welke is opgenomen In de kinderafde ling. Beide vormden een mooie aanvul ling van de inleiding en werden d-n ook met grote aandacht gevolgd. In zijn sluitingswoord, waarin de heer Mebius ook dank bracht aan de heer Jansen, concludeerde hij dat rustig afge wacht dient te worden wat de commissie van deskundigen straks zal adviseren, met welke conclusie alle aanwezigen het volkomen eens waren. fonia van Bach, met de prachtige hobo- solo in het andante en enkele delen van de Suite van Blzet kwamen goed tot hun recht, waarbij sterk opviel hoe veel beter hier de accoustiek is dan in Aml- citia. Het was een zeer leerzame middag. Avondconcert. ’s Avonds werd in Amlcltia, helaas voor een veel kleiner publiek, een prachtig programma door de G.O.V. uitgevoerd. Begonnen werd met de ouverture „Die Entführung aus dem Serail” van Mozart. In het pro gramma stond over dit werk, dat het zeer kort was, niet al te diep ging, maar in zijn onschuldige opgewektheid toch „echt Mozart’s”. Welnu, van deze ken merken bleven in de uitvoering van Don derdagavond alleen de eerste twee over. In al zijn onschuldigheid is Mozart toch niet zo gemakkelijk, dat hij zich ongestraft met een slordige nonchalance laat behandelen. Louis Somer speelde hierna het vioolconcert in A eveneens van Mozart. Ook hierin kon het orkest de geest van Mozart niet benaderen. Het was alles te grof, te dik en, ondanks van Epenhuysens uitstekende directie, te weinig gedisciplineerd. Trouwens ook het spel van de .solist was niet in alle op zichten in overeenstemming met het ka rakter van de compositie. Hij veroor loofde zich rhythmische (en andere vrijheden, en produceerde weke, in elke streek romantisch aanzwellende klanken, die zeker niet „echt Mozart’s” zjjn. Aan de andere kant verraden de vrijwel feil loze zuiverheid en vlotte behandeling der moeilijke passages ontzegenzeggeljjk het degeljjk vakmanschap van deze violist. Veel beter was de vertolking van het symphonisch gedicht „Psyché” van César Franck en met de sublieme weergave van Beethovens zevende herstelde de G.O.V. volkomen haar reputatie van ge routineerd vakorkest van zeer goed ge halte. Speciaal de blazers, en onder hen in ’t bijzonder de eerste fluit, eerste hobo en de clarinetten, leverden kranig werk. De uitbundige klankenweelde en rijkdom aan prachtige melodieën van deze sym phonic konden volop genoten worden. Zo waren er aan het slot van dit concert slechts gevoelens van dankbaarheid en bleef het alleen maar spijtig dat dit al weer het laatste orkestconcert van het seizoen moest z|jn. L. G. LEEUWARDEN. Fries kampioen schap van mannen, le Jan Pomper, Haulerwijk (was in 1949 ook kampioen), 2e. Gerben Hof ma Heerenveen; 3e. Sjoerd Zeldenthuis Joure. HEERENVEEN Vrouwen: le Jantje Bosscha, Wolvega; 2e. Annie v. d Meer, Tjalhuizum; 3e. Saakje de Jong, Hee renveen. TL NJE. Vrouwen, le. Ikrf Nienhuis. Makkinga; 2e. T. Bouma, Tijnje- 3e A Sytema, Warga, HEEG. Mannen, le F. de Jong, Jut- rijp; 2e. E. Rinsma, Popplngawter; 3e. W. v. d. Pol, Heeg; 4e. A. Speerstra, Heeg. WYCKEL: Vrouwen. 1. Joke Hoek stra, Siegerswoude; 2. Jette Hartstra, Tacoz|jl bij Lemmer; 3e. Tietje Tjalma, Woudsend; 4e. Aaltje Visser—Folkert- sma, Workum. TIRNS. Estafette-rDderfj. 1. mej. Ida Altenburg, G. de Jong, Tims en Saakje Altenburg, Roodhuis; 2. Fetje Flapper, Hijdaard, S. Bosscha en W. Schaap, beide Tirns; 3. Adrie Altenburg, Rood huis, Fonger Huitema, Kluw en Ids Schaap, Tirns. HEEG. Estafette-rijderij. 1. mevr. Hoogterp—Rinsma, Petrus van der Pol en Arie van der Pol, Heeg; 2. mej. R. Berkum, L. Vellinga en P. Rudolphy, Heeg; 3. mej. L. N. Hof, L. Visser en P. Muurling, Heeg. WESTHEM. Leden. 18—30 jaar: 1. A. Kuipers; 2. Harm Witteveen; 3010 jaar: 1. Jan Galama; 2. H. Jelle Dooper; 4050 jaar: 1. Wiebe van der Meulen; 2. P. de Haas; boven 50 jaar: 1. Yeb Zeinstra; 2. Klaas Foekema. Als bijzonderheid kan nog vermeld worden dat de 68-jarige Klaas Foekema nog zwierig over de baan streek en me nige jongere achter zich liet. HEEG. Benoemd tot assistent aan de Coöp. Zuivelfabriek te Hoogeveen, de heer W. Hoogterp, assistent aan de Coöp. Zuivelfabriek Hoop op Zegen al hier. Een U k Vrie Verzi bloe P. V Sae« (Vervolg van pag. 1) motorpraam, eerst met een Fordmotor, die in 1935 werd vervangen door een Diesel. Bergstra vertelde dat dit een groot voordeel is geweest, want die Fordmotor verbruikte 2% liter benzine en de Diesel slechts 1 liter ruwe olie per uur. ’t Is altijd een zwaar traject ge weest, zegt Bergstra, maar het was het moeilijks! toen ik moest varen van Nlj- landerzijl naar Nijez(jl. Wie met de vaar waters bekend zijn weten dat de opvaart naar N|jlanderz|jl tussen Wolsummer- ketting en Bolsward in de Bolswarder- vaart uitloopt. Gelukkig was h|j toen in het bezit van z|jn motorpraam. Thans is de route belangrijk ingekort en behoeft h|j zo ver niet meer. Nooit een ongeluk gehad, ook niet als het vervoer per slede moest plaats hebben over het |js. In de oorlogsjaren, toen „de Hem” op hoog be vel niet in werking mocht zijn, voer Bergstra elke dag naar de Hollandiafa- briek te Bolsward en heeft het geluk ge had dat h|j- steeds over voldoende olie kon beschikken. Slechts 1 week is Berg stra in die 45 jaar door ziekte verhin derd geweest zijn werk waar te nemen. Vacantie geniet hjj niet. Dat kan niet, zegt hij, want waar vind ik er één, die met de motor kan omgaan. Slechts 2 dagen heeft hij verder in die 45 jaar zijn werk niet verricht. Dat was toen een zijner dochters hjj heeft 7 kinderen, want na 3 jaar varen is hij in het huwe lijksbootje gestapt te Amsterdam ging trouwen. Maar het was een toer, zegt de vrouw, het zo ver te krijgen, dat hjj daar twee dagen vrij voor ging nemen. Woensdag 25 Januari werd zjjn 26ste kleinkind geboren. Toen Bergsma de 40 jaren dienst vol had was ’t het oorlogsjaar 1945 en kon hieraan geen bijzondere aandacht worden geschonken. Maar in 1949 meende het Bestuur van de Zuivelfabriek hem hier voor nog te moeten huldigen en werd hem in de bestuurskamer van de fabriek een fraaie stoel ten geschenke aange boden en tevens door de Burgemeester hem de medaille in de orde van Oranje- Nassau uitgereikt. Nu zal het echter echt feest zjjn. Er zal receptie worden gehouden van ’s mid dags 2 uur tot in de avond toe. Het treft bijzonder goed dat deze herdenking valt in een tijd van het jaar dat de melkvaarder ’s avonds geen dienst heeft, 't Zou weer een toer voor Bergsma wor den de praam te moeten ruilen voor het zitten in de feeststoel. „Denkt u er nog niet over rust te nemen en uw baantje over te doen op deze leeftijd van bijna 70 jaar?” was onze laatste vraag. „O nee, zegt Bergstra, wat moet ik hier een hele dag doen? Zo lang het kan, blijf 115 aan mijn werk. Alleen de bussen worden wat zwaar”. Ongetwijfeld zullen er Woensdag velen komen om deze stoere werker geluk te wensen en aan belangstelling zal het niet ontbreken. 45 jaar lang nauwgezet en ijverig het zware werk verricht en nog met moed voorwaarts. Jeugdconcert. Als het resultaat van de Sneker Jeugdconcerten evenredig is aan het succes, dat zij nu hebben, dan zitten over vijf o' tien jaar de zalen bjj concerten en kooruitvoeringen in onze stad stampvol. Overduidelijk is bij het Jeugdconcert op Donderdagmiddag in het Gebouw voor Chr. Belangen weer gebleken, dat de organisatie van deze „muzieklessen” in goede handen is. On- danks prachtig ijs en schaatsr|jdersweer hebben zeker een 1500 scholieren het door de Groninger Orkestvereniging uit gevoerde programma beluisterd. Achter eenvolgens werden gespeeldSinfonia in Bes van Joh. Chr. Each, Andante uit de Symphonie met de paukenslag van Jos Haydn, „Psyché et Eros” van César Franck en de Suite no. 1 uit „Carmen” van George Bizet. Hiermee werd een beeld gegeven van de ontwikkeling van het orkest door de eeuwen heen. Het be trekkelijk klein ensemble van strijkers en enkele houtblazers rond 1750, de uit breiding en ontwikkeling daarvan in de tijd van Mozart, Haydn en Beethoven en tenslotte het volledig bezet symphonie- orkest, zoals dat de componisten der 19e eeuw ter beschikking stond. Tevens kon de jeugdige toehoorders duidelijk wor den, hoe tegelijk met deze groei en ook als gevolg van de maatschappelijke ont wikkeling de orkestmuziek een totaal ander karakter kreeg. De sinfonia ”an Bach, licht, speels en charmant, nog ge heel in de sfeer van het leven van de Duitse vorstenhoven; het werk van Haydn, waar het thematisch materiaal al meer en dieper verwerkt wordt; de symphonische- en opera-muziek der 19e eeuw met zijn wisselende natuurtafere len en gemoedstemmingen, geschreven voor de grote concertzalen der gegoede burgerg. Een en ander werd c; pakken de wijze duidelijk gemaakt door de heer Jan van Epenhuysen, dirigent van de G.O.V., die daarbjj tevens gelegenheid kreeg nog eens enkele instrumenten uit het orkest apart te laten horen. Zo kre gen fluit, hobo, fagot, trombone, tuba en harp, kleine trom en tamboerijn een beurt. Het orkest, geïnspireerd door het enthousiasme van v. Epenhuysen en de leergierige belangstelling dei toehoor ders, speelde uitstekend. Vooral de Sin in verschillende klassen. Met voldoening 5 kunnen de zwarte jongens op deze wed- oLiiju want ucu *3 een zeer I mooie str|jd geworden met eer zeer spor- I tiet' verloop. Spannende ritten waren schering en inslag en de tijden die er meermalen werden gemaakt waren zeer snel. Voor de oudste klas was de baan 160 meter; voor de jongste 150. De snel ste tijd werd emaakt door de oud-hard- rijder S. Molenaar (L.S.C.) nl. voor de wind 16.1 en tegen de wind 17.3. Hier- j voor kwam hjj in 't bezit voor de daar voor uitgeloofde lauwertak. In alle klas van de gevallen sen waren de prözen gelyk’ nl’ le Pr«s makker door middel van een gramofoon- plaat „Ases Tod” ten gehore werd ge bracht. Later echter hoorden wij dat de Chr. Muziekver. „Harmonie” dit speelde, en daarom herstellen wij hier onze fout, die men achteraf dus als een compli ment voor het uitstekende spel van „Harmonie kan beschouwen. Inleiding van de Propagandaleider. De heer J. H. J. Jansen, propagan daleider, hield een zeer interessante in leiding waarin hij eerst namens het sa natorium dank bracht aan het Comité dat de zaken hier in Sneek heeft aan gepakt, en daarna in ’t kort iets vertel de over de deining die rondom de plan nen tot eventuele verplaatsing van het sanatorium is ontstaan en vervolgens een overzicht gaf van het medische en sociale werk dat in het Beatrix Oord wordt verricht. Over het eerste wilde h|j als Groninger nl. niet zoveel zeggen. Ten eerste omdat hij geen medicus en geen voor- of tegenstander van ver plaatsing is en ten tweede omdat hij slechts tijdelijk aan het sanatorium is verbonden en het erg onpleizierig zou vinden als men meende dat hij als Gro ninger er aan zou meewerken het Sana torium naar Groningen te verplaatsen. Hij wees er echter met nadruk op dat het standpunt van de geneesheer-direc- teur is het sanatorium in het belang van de patiënten te verplaatsen naar een plaats, gelegen dichtbij een groot me disch centrum, dus niet persé naar Eel- de, zoals gesuggereerd wordt. Hij schets te hierna eerst vr|j uitvoerig de stich ting en de verdere ontwikkeling van de inrichting die eerst in Joure stond, maar later naar Appelscha verplaatst en enige malen uitgebreid werd, maar nu niet meer afdoende verbeterd kan worden omdat ze nog voor een deel uit houten gebouwen bestaat, welke over enkele jaren zeer waarschijnlijk op advies van de Inspecteur der Volksgezondheid zul len moeten verdwijnen. Er zal dus een nieuw sanatorium moeten komen. Dr. Kraan acht verplaatsing naar een plaats dichtbij een groot medisch centrum noodzakelijk, maar anderen willen het in Friesland houden, waarbij ook het sentiment meespreekt. Spr. memoreerde KERK TET’WS. Baptisten Gemeenten. Bedankt voor Ter Apel en Emmen ds. J. Broertjes te Sneek 509E STAATSLOTERIJ. le klas. Hoge prijzen: 6617 ƒ20.000; 19477 5000; 21178 2000; 9150 en 1010 ƒ1500; 2095, 9065, 10994, 14739, 18236 ƒ1000; 11306 ƒ200; 13324 ƒ100. Prijzen van 16: 5089, 11322, 11323, 11328, 13321, 17017, 17026, 17044, 20622. BEGIN VAN BRAND. Zondagavond omstreeks 9 uur stond een begin van brand in het woon- t ’hip van de heer D. Kloosterman, lig gende aan de Oudedijk alhier. Vermoe delijk is de brand ontstaan door een te hete kachel. In het schip bevonden zich een negental kinderen. Vader en moeder Kloosterman waren even een brief gaan posten. De oudste zoon wist met toe geschoten hulp het vuur te blussen, zo dat erger werd voorkomen. De politic die inmiddels was gewaarschuwd, was weldra aanwezig met een blusapparaat, maar dat behoef de geen dienst te doen. strijd terugzien, want het is Er was nogal wat waterschade. De ruim 300 leerlingen, die aan deze wedstrijden deelnamen, marcheerden Vrijdag met muziek voorop naar de Ijsbaan, waar om half tien werd begon nen met de personele wedstrijden die de gehele ochtend in beslag namen, ’s Mid dags om 2 uur volgden de finales, die veel spanning en mooie ritten oplever den, daarna de estafettes 4 X 100 m. voor jongens en meisjes en tot slot de af val wedstrijd over 10 baanronden die een prachtige strijd bracht tussen 34 adspirant-langebaanrijders. Na elke ronde moesten de drie laatst dóórko menden het strijdperk verlaten. Na afloop ging het, weer met muziek, naar café Knorr, waar de prijzen werden uitgereikt. Deze bestonden uit luxe voorwerpen, draagmedailles voor de eerste prijswinnaars, een wisselbeker voor de heren- en een wlsselplaquette voor de damesestafette, terwijl de Ouder, commissie van het Sted. Gymnasium op ’t laatste moment ook nog een vijftal prjjzen voor de individuele wedstrijden beschikbaar stelde. Deze prijsuitreiking vormde het slot van dit prachtig geslaagde en door mooi winterweer begunstigde Ijsfeest dat, om de herinnering eraan nog beter te kunnen bewaren geheel gefilmd is. Vol verwachting wordt nu naar het re sultaat van de opnamen uitgezien. Tot slot volgen hier de uitslagen. Groep I. Meisjes t.e.m. 14 jaar: 1. B. Dijkstra (Gymn.); 2. A. Radelaar (R.H. B.S.); 3. F. de Boer, id.; 4. B. Muurling, id.; 5. H. Kruger, ld. Groep II. Meisjes 15 jaar en ouder: 1. H. Mulder (R.H.B.S.); 2. F. Visser, ld.; 3. R. v. d. Zijpp (Gymn.); 4. A. Mulder, (R.H.B.S.); 5. W. Sevensma (Gymn.). Groep IH. Jongens t.e.m. 14 jaar: 1 H. v. Geuns (R.H.B.S.); 2. G. de Jong, ld.; 3. S. Kingma, id.; 4. J. Groenewold, ld.; 5. A. Keulen (Gymn.); 6. D. v. Gor- kum (R.H.B.S.); 7. P. van Dijk, id.; 8. H. v. d. Hoef, id.; 9. G. de Boer, id. Groep IV. Jongens van 1516 jaar: I. W. Mulder (R.H.B.S.); 2. G. Kraak, ld.; 3. Tj. v. d. Meulen, id.; 4. Joh. v. d. We|j, id.; 5. J. Bakker, id. Groep V, Jongens 17 jaar en ouder: 1. H. Menger (R.H.B.S.); 2. B. Boersma ld.; 3. Joh. v. d. Werf, id.; 4. O. Ver beek, ld.; 5. G. Vleer, id.; 6. L. Cuperus, id.; 7. S. Boschma (Gymn.); 8. F. Bak ker (R.H.B.S.); 9. H. Troelstra, ld. Estafette Meisjes 4 X 100 m.: 1. R.H B.S.; 2. Sted. Gymnasium. Estafette Jongens 4 X 100 m.: 1. R. H.B.S.2. Sted. Gymnasium. Af val wedstrijd over 10 baanronden: 1. B. Boersma (R.H.B.S.); 2. O. Verbeek, ld.; 3. H. Kingma (Gymn.); 4. G. Vleer (R.H.B.S.); 5. J. v. d. Goot, id. Curatoren hadden een paar doorlopers beschikbaar gesteld voor de beste gym- nasiumprestatie. Deze pr|js werd toe gekend aan de winnares in groep I B. Dijkstra. In Sneek waren verleden jaar April reeds een 50-tal personen lid van de al gemene vereniging „Beatrix Oord”, maar een afdeling bestond hier nog niet. Om dat te bereiken werd een comité van ac tie in het leven geroepen, bestaande uit de heren G. Mebius, A. IJdel, A. ter Horst, P. Been en J. Terpstra, dat, met behulp van een aantal huisbezoeksters en huisbezoekers en de morele steun van de Sneker huisartsen, die de actie aanbe valen op de folder die vooraf verspreid werd, een intensieve ledenwerfactie op touw zette die tot nu toe goede resul taten heeft opgeleverd. Verleden week bedroeg het aantal leden nl. al 426, wat medegedeeld werd op de oprich tingsvergadering die Vrijdagavond on der leiding van de heer Mebius in het Groene Kruis-gebouw gehouden werd. De heer Mebius memoreerde in zijn ope ningswoord in het kort de gevoerde pro paganda, waarbij hij o.a. mededeelde dat nog maar een deel van de stad is be werkt. Verder deelde hij in zijn ope ningswoord mede, dat thans een afde ling moest worden opgericht om straks mee te kunnen stemmen over het al of niet verplaatsen van het Beatrix-Oord, en dat zuster Molenaar die het initiatief tot de oprichting van de afdeling geno men heeft, helaas verhinderd was aan wezig te zijn. Hij memoreerde hierna in het kort de gevoerde propaganda waar bij nog slechts een deel van de stad is bewerkt zodat gehoopt wordt dat het ledental nog minstens verdubbeld zal worden. H|j dankte de doktoren en de voorzitter van de Krlte Snits voor hun medewerking en zette tenslotte het doel van de vereniging uiteen. Dat Is o.a. het zenden van verrassingen aan de Sne ker patiënten in het Beatrix Oord (op hun verjaardag bijv.) en het verlenen van een tegemoetkoming in de reiskos ten aan familieleden die hun verwanten willen bezoeken, maar voor wie de reis- in dit verband de medische argumenten kosten te bezwaarlijk z|jn. Met de Kerst dagen is reeds een bloemstukje naar het sanatorium gezonden, waarop reeds binnen drie dagen bedankjes van enkele patiënten werden ontvangen. Bestuursverkiezing. De leden van het voorlopig comité werden thans definitief als bestuursleden benoemd, waarnaast ook mevr. A. J. van AndringaLuiklng nog aan het bestuur werd toegevoegd) De benoemden zullen de functies eerst nader onderling ver delen, maar later moeten de voorzitter, secretaris en penningmeester in functie gekozen worden. van Opvoering van deze uur In IJLST. Tot gemeente-secretaris van Hemelumer Oldephaert en Noordwolde is door de raad dier ge meente benoemd de heer J. E. L. Heldoorn, secretaria van Ijlst. PRIMA PAREL Cokes BONVRIJ 2.55 3,85 5.75 Woensdag 1 Februari. „Dicendo Disci- mus”. Ter gelegenheid 7e lustrum opvoering van „Bloed en Liefde”, ’s avonds 8 uur in Amlcltia. Oppenhuizen 1 en 2 Februari. Uitvoe ring van het Chr. Fanfarecorps „Euphonia” in het lokaal te Oppen huizen. Aanvang 7.30 uur. Donderdag 2 Februari. 8 uur bovenzaal café P. Kingma. Het Nut. Max Crolset draagt voor: „Spel in de ochtendschemer” van Arthur Schnitzler. Vrijdag 3 Februari. In café-restaurant van Leeuwen, Parkstraat 1. De monstratie voor Biljart-liefhebbers. Partij tussen GehrelsBrandsma. Aanvang ’s avonds 8 uur. Dinsdag 7 Februari. Filmvertoning over Canada en Amerika, ’s avonds 7.30 uur in Amerika. Woensdag 8 Februari. Ned. Ver. Fabrieksarbeiders. Cabaret-revue „Kijk uit kant op”, ’s Avonds 8 Amlcltia.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 2