'KLekje.i, n i Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Feestavond Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders(sters) De Bond voor Staatspensionnering op de bres voor premievrij Staatspensioen Concordia Chr. Fanfarecorps to Drylst i UIT HET VERLEDEN VRIJDAG 10 FEBRUARI 1950 5e JAARGANG No 12 10 L. KIEZEBRINK 572 Classicale Zendingsdag Rijs Band Nederland-lndonesié afd. Sneek s. Zakennieuws Bevorderd Centrale A.R.-Kiesvereniging Kieskring Sneek A GEN D A KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Bioscoopnieuws Lectuuractie Niwin-Brigade Culturele middag Friesche Mij. van Landbouw Jaarverg. Afd. Sneek P.v.d.A. 30 demonstratie-vergaderingen in het gehele land VERLIEZEN IN INDONESIË Oranjever. „Abbega" heet teruggekeerde militairen welkom ■f WY WIENE OP BISITE BY: P*! I ia Redacteur: ES Hoog water in de omgeving van Sneek in 1910. n 1 I e et I 2 fan I r jaend enthousiasme alles s 4 Rede Schoppert. behandelde de heer sentiment tige goed syn wize, magistrael Onder leiding van Dr. D. J. de Groot te Woudsend kwam Dinsdag bovenge noemde vereniging in Aere Perennius bijeen. Na opening en lezen der notulen werd overgegaan tot het verkiezen van personen voor de nos. 5, 10 en 16 van de voorlopige candidatenlijst voor de a.s. verkiezing van leden der Provinciale Staten. Voor no. 5 werd gekozen mr. A. W. Haan alhier; voor no. 10 werd de heer A. Wind te Oosterzee aangewezen, terwijl voor no. 16 de heer H. Wind 1- hier uit de bus kwam. Voor de plaatsen 1720 werden gekozen de heren C. Smits te Warns, M. Knol alhier, H. B. V. d. Goot te Oudemirdum en Tj. Sem- plonius te Langweer. In de plaats van mr. A. W. Haan, die naar Leeuwarden gaat vertrekken, werd de heer H. Wind alhier als bestuurslid gekozên. Bevorderd tot hoofdagent alhier de heer D. Brouwer, thans agent van po- Het vrolijke gedeelte van de avond werd verzorgd door het bekende gezel schap Teun Klomp en zijn Makker en dit troepje heeft zich uitstekend van zijn taak gekweten. De cabaretrevue „Kijk uitdeze kant op” zat best in elkaar en de vijf leden van het gezel schap kregen volop gelegenheid hun ta lenten te tonen. Die waren veelzijdig, want behalve bij het individuele optre den, kon men hen telkens bewonderen in tal van schetsjes, die vlot en pittig werden gespeeld, en waarvan dat van Willem van lependaal, „Moeder ik ben trots op jou”, van propagandistische strekking was. Natuurlijk was het op treden van Teun zelf (Jan Blok) en zijn makker (George du Bree) een attrac tie op zich zelf, maar ook de anderen Mimi Kok, Claire Russell en Wim Bosch hadden een belangrijk aandeel in het succes. De laatste vooral bleek een ware virtuoos op de accordeon en verhoogde niet weinig de gezelligheid. Het bestuur van de Band heeft voor de „Sokken-actie” aan onze jongens in Indonesië 50 paar wollen sokken kunnen zenden, waaraan daar grote behoefte is. In 2 grote pakketten zijn deze inmiddels verzonden. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs I 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. men ijet- •der rote i de Een beeld van een drukke najaars veemarkt op de Oude Veemarkt (thans Martiniplein) in 1900. De Zendingscommissie van de classis Sneek van de Ned. Herv. Kerk heeft be sloten 12 Juli de bekende zendingsdag weer te organiseren. Onder de sprekers is o.a. uitgenodigd een Indonesisch pre dikant. de een net op aak de iwe ren, rar, een lies Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) V ot >e, jze r tan aan oo )lie tnl )r si 'id de 1 ne lek iei erd, Ka sten ver- vist aad zijn Redactie-adres be- feit dit het goed nei foaren brocht, men koe der hertlik om laitsje en der slat ek noch hwat yn, al wie ’t gjin nij kcüs foar de Aide boerinne. De songfoardracht „It spantsje” wie Aid, mar waerd goed foarbrocht. Mei it korael „Van U zijn alle din gen” eindige Concordia en sleat de foar- sitter mei tankbea. Wünder dochs dy tsjoen fan de mu- syk. Der sitte hja op it toaniel stiif op inoar en blaze harren partij. Mar hwat in stüdzje, hwat in wurk, foardat it sa- fier is! Foardat men in bihoarlike mil dij üt sa’n ynstremint hellet! It is goed as in minske hwat hat hwer’t er him oan jaen kin. Dat syn libben sin en ynhAld jowt! In bulte jonge knapen bin der by, bern hast noch, mar oan harren eagen, oan hAlding sjocht en fielt men hoe’t hja har jowe! In plomke foar de solisten (altsaksofoan en piston)! Wolle binammen de jonge knapen dy’t efter yn 'e seal ek foar solist (sünder ynstremint) mei wurken der ris goed oer neitinke? Binammen dat men tige ünfetsoenlik is as men mar docht as is men op in bruiloft? En soe de man yn unifoarm mar net ris hwat stranger wêze? Der sitte minsken to spyljen en der stiet in kunstner foar de lessener! O wis, wy binne ek jong west, de foar- sitter hie gelyk, mar dêrom hoecht it net sa mAl! En as it nou in joun fan neat wie, mar sa’n joun! Mei sa’n korps! Concordia, de groetnis en 't bat tige foldien! A. f. S. oben een ioen aar- ding af- ima. sjes, der 'leu- este, aas. uit- djes van raag ge was lom- urig het een iblil eker rdag ring ■am- alle d tijd ons ge- 1 is fde tei- ne- aar al ga- Veg tel- >er- SNEEKER NIEUWSBLAD Ifs, en- die en Tij- tooi r. If tr de laar jids- leer van laar we laar i de iheel vaar der Het Amicitia Theater heeft van heden t.e.m. Maandag een product van de Zweedse filmindustrie als hoofdnummer nl. „Levensstormen”. Het is het roman tische verhaal van Marit (Mai Zetter- ling) die door haar familie gedwongen, op het punt staat de rijke boerenzoon Mats (Ulf Palme) te trouwen als zij haar liefde voor de speelman (Alf Kjel- lin) ontdekt en met hem in de uitge strekte Zweedse wouden een nieuw leven begint. Hoe het verhaal afloopt, verklappen wij niet, maar de bezoeker krijgt een gelukkig einde te zien, laten we hem dat verzekeren. Boeiend is het verhaal zeker en de beste aanbeveling is wel dat dit getrokken is uit de be kroonde roman van Margit Söderholm: „Als er dauw hangt, valt er regen”. Zaterdag 11 Febr. start de lectuur actie van de Niwin-Brigade te Sneek. Het doel is om boeken en tijdschriften op te halen en zodoende te zorgen, dat onze mannen over zee, met veel kans op succes, de strijd tegen de verveling kunnen aanbinden. De burgerij van Sneek wordt verzocht aan deze actie haar volle medewerking te verlenen. Geef zo veel mogelijk mee aan de wa gens, die Zaterdagmiddag langs komen. Ook kunt U bellen no. 2263 en het wordt afgehaald. Jongens en meisjes, die mede willen werken, gelieven zich op te geven bij: Sig.mag. HENK STUUROP, Fa. JAN BAKKER, Wijde Noorderhorne 11. 7™ '-7’ redelijkheid verdeeld wordt. Het heeft er zelfs de schijn van, dat de zaak van hogerhand zo geregeld wordt dat er sprake is van eerste, en tweede-rangs burgers, en daarom moeten wij allen het Hoofdbestuur volgen en de grootst mo gelijke kracht uitoefenen om dat onge daan te maken. De agrariërs vormen maar een klein deel van de bevolking, en juist daarom is een eensgezinde strijd van de agrariërs noodzakelijk, waarbij de vrouwen hun mannen moeten steu nen in hun strijd voor de boerenstand, voor het gehele platteland en voor haar en haar gezin. Wij zijn bezig dat mach tige blok te vormen, en daarom is het van belang dat de Fr. Mjj. een middag als deze belegt, omdat de sfeer in dit bij elkaar zijn van bindende betekenis kan zijn. Spr. was er tenslotte van over tuigd, dat die band hier hedenmiddag sterker aangetrokken wordt en dat de strijdformatie krachtiger geworden is wat hoop geeft voor de toekomst. De culturele middag van de afd, Sneek der Friesche M(j. van Landbouw, die Woensdagmiddag in Amicitia ge houden werd, is uitstekend geslaagd. De talrijke bezoekers hebben namelijk zeer genoten van het bekende en vermaarde toneelstuk „In Heidepyk” van Barend V. d. Veen, dat door het Lyts Frysk Toaniel onder leiding van de schrijver op waarlijk meesterlijke wijze voor het voetlicht werd gebracht. De films die aan het toneelstuk voor af gingen vormden een welkome en zeer gewaardeerde aanvulling van het pro gramma dat verder op prettige wijze werd afgewisseld en aangevuld door mu ziek van „De Fleurbringers”. De heer van Dam, adj. secretaris van de Friesche Mij., sprak ook nog een kort woord, waarin hij er op wees, dat de oude Friesche Mij., die in 1952 haar 100- jarig bestaan hoopt te herdenken, altijd voor de boerenstand gestreden heeft, en daarnaast ook steeds het onderwijs heeft behartigd omdat aan een hogere en betere productie goed technisch on derwijs moet voorafgaan. Wij moeten hetzelfde doen als onze voorouders voor honderd jaar gedaan hebben en opko men voor een redelijk deel van het na tionale inkomen, dat thans niet in alle verder zijn voldoening over uit dat door aanneming van de wet op de publiek- rechtelijke bedrijfsorganisatie de eerste stap is gezet op de weg naar de mede- zeggingsschap in de bedrijven, waardoor de macht van de organisaties sterker is geworden, en tenslotte wekte hij zijn ge hoor op mede te werken aan een socia listische maatschappij, waarin vrede en Maandagavond hield de afd. Sneek van de Partij van de Arbeid haar jaar vergadering in de bovenzaal van Hotel Hanenburg. Voorzitter P. v. d. Veen memoreerde in zijn openingswoord het tot stand komen van de Publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie waardoor een begin is gemaakt met de economische democratie en medezeggenschap van de arbeiders in de bedrijven, en de 5 loonsverhoging die wel geen algehele bevrediging schenkt maar waardoor toch bereikt wordt dat het levenspeil van de arbeidersklasse niet daalt. Ver der wees hij op de grote betekenis voor geheel Europa van de komende verkie zingen in Engeland, en waarschuwde hij tegen de actie-comité’s tegen huurver hoging, die zgn. neutraal zijn, maar in werkelijkheid een communistische in slag hebben. Bij de mededelingen werd reeds het een en ander over het a.s. 1 Meifeest bekend gemaakt, o.a. dat prof, dr. H. de Vos in de morgenbijeenkomst zal spreken. Volgens het jaarverslag van de secretaris, de heer L. Jellema, daalde het ledental van 705 tot 651. De grootste oorzaak hiervan was het ab normaal hoge aantal leden (31) dat naar andere afdelingen overgeschreven werd. Het vergaderbezoek nam iets toe. Het verslag van de pemingmeesteresse, mevr. G. KuipersArema, vermeldde aan ontvangsten ƒ4626.58 en aan uit gaven 4448,24, zodat de rekening sloot met een voordelig saldo van 178.34. Op het schriftelijk voorstel van de kascom missie, bestaande uit de heren D. Ele- veld en L. J. Tuil werden de rekening en de balans goedgekeurd, en werd de penn.esse gedechargeerd van haar be heer. De brochurehandel vertoonde een voordelig eindsaldo van 7.01. H. W. Fijlstra, die het laatstgenoemde verslag uitbracht, gaf ook een uitvoerig over zicht van het werk van de Gemeente raad en de fractie, waarop enige bespre king volgde, o.a. over de woningbouw. Het bestuur, dat in zijn geheel aftrad, werd bij algemene candidaatstelling her kozen, terwijl tot leden der nieuwe kas commissie werden aangewezen de heren D. Eleveld, L. J. Tuil en S. v. d. Wal. Na rondvraag sloot de voorzitter de vergadering met een krachtige opwek king voor het huisbezoek, zowel voor het winnen van nieuwe leden als voor de komende Prov. Staten-verkiezingen In October van dit jaar zal de Nood wet Drees, die voor tallozen een premie- vrij staatspensioen waarborgde haar taak moeten beëindigen, omdat de drie jaren voor wélke deze wet indertijd is aangenomen, dan verstreken zijn. Het plan van de regering is om hiervoor een verplichte verzekering in de plaats te stellen, maar tegen dit plan is de Bond voor Staatspensionnering, die al bijna 50 jaar het premievrij staatspen sioen propageert, in het geweer geko men. Zij heeft nl. in het gehele land een dertigtal demonstratieve vergaderingen belegd om het plan van de regering te bestrijden, en een daarvan werd in het Geb. v. Chr. Belangen alhier ge houden. De grote zaal was wel niet ge heel gevuld, maar toch waren er ruim 400 belangstellenden opgekomen om te luisteren naar de redevoeringen, die ge houden werden door de heren Th. G. Thijssens van Groningen, lid van het dag. bestuur van de Bond en B. Schop pert van Drachten, bondsspreker en godsdienstleraar. Deze vergadering, die op zeer ver dienstelijke wijze werd opgeluisterd door muziek van het Sneker Accordeon Orkest o. 1. v. de heer G. Schuil, met medewerking van mej. Mieke Damhuis, die met begeleiding van dit orkest enige liederen zong, en het zangkoor uit Rau- werd o. 1. v. de heer B. F. Keulen, werd met het zingen van het Fries Volkslied geopend, waarna het Hoofdbestuurslid Wiarda uit Heerenveen een inleidend woord sprak, waarin hij het doel van de bijeenkomst uiteenzette. De heer Thyssens die voor de pauze het woord voerde, be streed allereerst de gedachte dat de oude tijd zo goed was, zoals in een door hem voorgelezen Loflied op het verleden gesuggereerd wordt. Dat was nl. de tijd van lange arbeidsdagen, lage lonen, kinderarbeid en slechte zorg voor werk lozen en ouden van dagen. Er is dus generlei reden om bewondering te koes teren voor de tijd onzer voorvaderen, waarin alle sociale verzorging ontbrak, maar toch zijn het juist deze mensen geweest, die de basis gelegd hebben voor de sociale verzekeringen van thans. In 1913 kwam het eerste kleine stukje staatspensioen onder de a.r. minister Talma, een tegenstander van staats pensioen, tot stand en in 1918 werd dit door de r.k. minister Aalberse, die ook niets van staatspensioen wilde weten, uitgebreia, maar pas in 1947 kwam er wat behoorlijks voor de ouden van da gen tot stand. Steeds is als argument tegen het staatspensioen aangevoerd dat er geen geld voor is. Ook nu komt dat weer naar voren, maar evenals in het verleden ontkennen wij dat argu ment ook nu, want hoewel de oorlog ons arm heeft gemaakt kregen we in 1947 toch een regering die de middelen vond om een ouderdomsrente in te voe ren welke een geweldige verbetering bleek. Dat werd gegeven niet omdat men allemaal voor staatspensioen is, maar omdat er geen andere mogelijk heid was. En die is er ook nu niet. Wjj zjjn dankbaar voor de noodwet- Drees die aan duizenden oudjes zelf standigheid heeft gegeven, maar nu is het straks 1 October 1950 en zal voor De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: KON. NED. IND. LEGER: Gesneuveld 14 Juni 1949, na ver missing: Jav. soldt. Soenjoto; Jav. soldt. Ponimin; Chin, soldt. Pho Ie Djong. Gesneuveld 29 December 1949: Soend. korpl. Saromi; Soend. soldt. Saad, allen afkomstig uit Indonesië. KONINKLIJKE LANDMACHT: Gesneuveld 21 Januari 1950: sol daat G. J. Brands, afk. uit Gro ningen. KONINKLIJKE MARINE: Gesneuveld 10 Juni 1949, na ver missing: It. t. zee P. J. Ooster- baan; It. t. zee mr. A. E. L. Ros- kott. De afd. Sneek van bovengenoemde vereniging heeft Woensdagavond in Amicitia een geanimeerde feestavond gegeven. Voorzitter G. Vonk begroette in zijn welkomstwoord speciaal de leden uit Scharsterbrug, Langweer, Lemmer en IJlst en verheugde zich over de flin ke opkomst (de benedenzaal was bijna vol). Helaas zijn nog niet alle arbeiders georganiseerd en daarom was het een recht voor allen zullen heersen, goede gedachte van de besturen der di verse vakafdelingen om de ledenwer ving ter hand te nemen. Een commissie heeft van 1 Dec. af zeventien nieuwe leden geboekt en een woord van dank voor deze prestatie is zeker op zijn plaats. Voorts herinnerde spr. de aan wezigen nog aan de rechteloosheid, wel ke er vroeger heerste, en tenslotte wees hij de jongeren op hun plicht om ook trouw de vergaderingen te bezoeken. De strijd is nog niet gestreden en er moet nog heel wat tot stand worden gebracht De districtsbestuurder H. Dekkinga van Leeuwarden sprak een kort propa gandistisch woord, waarin hij allereerst aandacht vroeg voor de situatie in 1919, toen de werkgevers het bij alles voor het zeggen hadden. Nadien is er veel veranderd en dat is het werk van de vakbonden geweest. Onbegrijpelijk is het dan ook dat er nog mensen zijn, die ongeorganiseerd zijn, hun makkers rustig de 2 van het loon voor de con tributie laten betalen en van het werk van de vakbonden profiteren. Dit klemt temeer omdat de tijd gekomen is dat de werkgevers niet meer zo toeschietelijk zijn, als voorbeeld noemde spr. het feit dat in vele bedrijven gebokst moest wor den om de 5 loonsverhoging er door te halen. Een gelukkige omstandigheid is dat we nog verschoond blijven van werkloosheid, maar de arbeiders dienen wel te beseffen dat het de taak van de vakbonden is er voor te zorgen dat deze geen kans weer krijgt hen tot 2e rangs burgers te degraderen. Spr. sprak er ABBEGA, 2 Febr. De Oranjever. al hier, hield haar jaarvergadering onder leiding van haar voorzitter E. A. Smit. Vlot werd het programma afgewerkt, ’t Verslag van de penningmeester meld de een batig saldo van ruim 350. In de vacature door het reglementair aftreden van het bestuurslid S. B. Feenstra werd gekozen K. W. Abma. De uit ons dorp teruggekeerde militairen uit Indonesië kwamen hierna op het podium. Hun werd door de voorz., namens de Oranje vereniging een souvenir uitgereikt, ter blijvende herinnering aan hun militaire diensttijd in Indonesië. Dit was een on vergetelijk moment, waarbij staande het Wilhelmus werd gezongen. Eén der jon gens dankte ook mede namens zijn wa- penkameraden voor dit blijk van mede leven, dat door hen zeer op pry’s werd ge steld. Ook brach. hij nog dank aan de Vrouwenvereniging alhier die de jon gens een paar keer een pakket had ge zonden. De collecte welke werd gehou den voor de jongens die nog in Indonesië zijn, bracht 60 op. Ondertussen zorgde de koster voor een kopje thee en een koekje, en de Fleurmakers van Heeg brachten deze avond dé nodige afwisse ling en hadden veel succes. Het was een geslaagde vergadering in een stamp volle zaal. - i Vrydag 10 t.e.m. Maandag 13 Februari, ’s Avonds 8 uur en Zondag boven dien te 5 uur: „Levensstormen”, naar de bekroonde roman van Mar git Söderholm: „Als er dauw hangt valt er regen”. Zondag 12 Februari. Humanistisch Ver bond. Zaal Piso, voorm. 10.30 uur. Spr. Dr. A. van Kreveld van Leeu warden. Onderwerp: „Het geloof aan hogere machten”. Maandag 13 Februari. Coöp. Boeren leenbank „Woudsend”. Algemene Ledenvergadering. Moandei 13 Febrewaris. Prov. Und. Rie en Snitser Frysk Forbün. U. van Houten sprekt oer „De Hillige His- toarje”, by Hanenburg. Oanfang 8 üre. Tiisdei 14 en Tiisdei 28 Febrewaris. LAn- boukundige Untjowingsdagen to Snits. Hotel Hanenburg. Moarns 9 en middels 1 üre. Sprekkers: 14 Febr. Ir. S. Veenenbos en ir. H. v. d. Molen. Sprekkers 28 Febr.: Dr. Grashuis en Ir L. J. A. de Jonge. Woensdag 15 Februari. Alg. Bond van Ouden van Dagen. Feestavond ’s avonds 7.30 uur in Gebouw voor Chr. Belangen. Woensdag 15 Februari. Toneel-avond v.v. „Sneek”. Opvoering van „Een of twee vrouwen”, ’s Avonds 8 uur in Amicitia. Donderdag 16 Februari. Alg. Ned. Bouwarbeidersbond, afd. Sneek. Ju- bileum-avond in Amicitia, ’s avonds 7.30 uur. Donderdag 16 Februari. Chr. Gymnas tiek Ver. „Advendo”. Grote gym- nastiekuitvoering in Geb. v. Chr. Belangen, ’s avonds 7.30 uur. Mede werking Tamboers- en Pijpercorps. Het pand Galigastraat 12 alhier, waarin de heer P. B ij 1 s m a jaren aan een zijn kruidenierszaak heeft gedreven, is thans na een grondige verbouwing een zeer moderne, bijzonder mooie win kel geworden. Gisteren heeft de heer Brjlsma daar zjjn slijterij in gedistilleerd en groothandel in wijnen geopend. Te vens zullen daar voortaan verkrijgbaar zijn de in eigen fabriek vervaardigde vruchten op sap, likeuren, vruchtenlimo nades, advocaat enz. De verbouwing werd verricht door de fa. J. P. Kamp man, Koopmansgracht, de winkelop- stand met bijbehoren werd geleverd door de heer Petrus van der Werf, le Oosterkade; de verlichting werd aan gelegd door Fa. de Groot Boersma, Grootzand en de stoffering uitgevoerd door Fa. R. Dikland en Zn. Het geheel verzekering in de plaats komen. Het psychologisch moment om actie te voeren is thans voor dè Bond aangebroken, omdat minister Joe- kes bezig is een stel ouderdomswetten te maken, die, zoals hij zelf zegt, de ge hele bevolking niet kunnen omvatten. Dat is volkomen logisch, want dat kan geen enkele minister zonder gebruik te maken van premievrij staatspensioen. Hoe is het mogelijk dat de regering op dit ogenblik met zulk een stelsel komt terwijl er een eenvoudig, logisch en uit voerbaar stelsel dat reeds drie jaar ge werkt heeft, voor het grijpen ligt? De wet, waarmee de regering wil komen is, evenals de V.O.V., niet uitvoerbaar met als gevolg, dat er straks weer een grote categorie zal zijn die van een behoor lijke ouderdomsverzorging verstoken is. Lichtpunten. Er zijn echter lichtpunten, die er op wijzen, dat er een kentering en een andere geest in de Tweede Kamer komt, en bovendien gaat er een golf van actie over ons land omdat het Nederlandse volk weet en ondervonden heeft wat staatspensioen betekent. Aan de andere kant komt nu echter ook het verzet van de tegenstanders, die voelen dat het in de richting van staatspensioen gaat. Spr. bestreed hun argumenten door er o.a. op te wijzen dat het ook de be doeling van de Bond is dat bij het staatspensioen het bedrijfspensioen en de inkomsten uit eigen spaarpenningen en vrijwillige verzekeringen kunnen ko men, waarna hij nog aanvoerde dat ook de secretaris van het N.V.V. zich voor premievrij bodempensioen heeft uitge sproken en de Bond v. Staatspension nering steeds de stuwkracht is geweest als het er om ging de belangen van de ouden van dagen te behartigen. En als er thans door zijn actie een machtige volksbeweging komt die niets van verplichte pensioenverzekering wil weten, zal de gehele Kamer tot andere gedachten komen. Nu hebben we dus de kans om te bereiken dat de verzeke ring van de baan gaat en het staats pensioen er komt. Spr. eindigde met een krachtige op wekking mede te werken voor premie- vrij staatspensioen, het enige logische en rechtvaardigste middel om de ouderdomszorgen uit ons land te ver bannen. Na de pauze Schoppert meer in het bijzonder het principiële in de strijd voor premievrij staatspensioen op welk terrein hij tal van tegenstanders is tegengekomen. De grote massa echter leeft zeer oppervlak kig en heeft weinig ernst gemaakt met deze rechtvaardige strijd. Maar wanneer wij ons eerlijk uitspreken zal elk het met ons eens moeten zijn dat wij een volksgemeenschap vormen, wat bete kent dat wij ook tegenover elkaar ver antwoordelijkheid dragen. Een van de grondzuilen, het fundament van een volksgemeenschap, is ongetwijfeld rechtvaardigheid, wat o.a. betekent dat de betekenis van de arbeid en de toe- - De stêd fan Drylst, yn eardere tiden foar master opslaend troch de „kyp- mantsjes” om op to iten, hat yn üs tiden nést de rom fan Nooitgedagt noch in oar ding hwertroch de lju wech en de wear forneamd binne en dat is de me- syk. Freegje it de alvestêdrinners mar ris. En ik mei fuort wol sizze, mei rjocht en reden. Dy lju sitte fol mesyk. Nei de iepening mei in korael en seinebea, forwolkomme de hear Fran kena üs en hy die dat yn treflik Frysk. En fuort dêrnei sette Concordia syn ear- ste nümer yn „The Great Little Army”, in mars fan Alford, hwerüt al daelks bliek dat dit korps net om ’e nocht yn 'e super-ere-êfdieling spilet. Se wiene fjürich allegearre en dat lei him ek foar in great part oan de directeur de hear S. Tiemersma, dy’- skerp en krekt, syn lju yn ’e macht hat. De „Sinfonia” fan Joh. Chr. Bach, troch de direkteur forklearre, krige, op inkele flekjes nei, in goede fortolking, binammen it „Pres to” wie tige goed. Nümer fiif „Diverti mento” fan Emiel Kas (S. Tiemersma) lei it korps net goed tinkt üs, der siet binammen yn it „Fughette” to min ien- heid. Mar der tsjinoer de ouverture „Tancrède” fan Rossini, briljant, soepel en sterk, men fielde hjir waerd allinne pür bést spile, mar hjir waerd ek bigrepen en oanfielt! De Friesland-Rhapsodie no. Emiel Kas (S. Tiemersma) wie in nije opfetting fan üs lieten, bütengewoan bést foldien! Undanks de dir. syn wur- den dat de ynstrumentearing en it ar- ransjemint hwat oandiene as jazz, soe ’k sizze hat de komponist de inerlike bi- roeringen en it biwarre, mar op bytiden. Mei in waerd nei it skoft de mars „Over de Top” fan Crossby arr. P. J. Molenaar ütfierd. It wie krekt oft alle libben, alle tinzen opnommen waerden yn dit feest fan toanen. Yn it skoft spile de toanielforiening „Us Wille” „In set op Tet”. Nou, it wie net allinne „Us Wille”, mar ek, üs in wille! Aerdich stikje en 't waerd tige geeft een uitstekende Indruk, deze wet waarschijnlijk een verplichte Zie vervolg pag. 2. e ni een leze

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1