Steun wettig gezag De betekenis van de publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie voor de landbouw Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST DINSDAG 14 FEBRUARI 1950 5e JAARGANG No 13 L. KIEZEBRINK 572 Mr J. v. d. SCHAAF SPRAK VOOR DE C.B.T.B. w Buurtver. „Noord-Oosthoek” Ciassicale Zendingsdag Reciteerwedstrijd Buurtver. „Maple Leaf” Kerkkoor „St Caecilia” vierde het zilveren jubileum Wie er met de Zuiderkruis en Empire Brent thuiskomen KLEINZAND 7 - Telef. 2872 - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Een mooie geste Koninklijk onderscheiden Vrijz. Protestantse Jeugddag *50 Zakennieuws Zeepost naar Oost en West Jubileum Aanrijding met dodelijke afloop te Woudsend VRIJDAGS. Redacteur: Bevoegdheden. S. De financiën. Vragen en antwoorden. Het publiekrechtelijk karakter. Wij hebben thans de vrijwillige orga nisaties. Alle landbouworganisaties bijv, zijn verenigd in de Stichting voor de Landbouw. Het Landbouwschap echter is een organisatie waarbij elk die een landbouwbedrijf heeft automatisch van rechtswege is aangesloten. De vrijwilli ge organisatie heeft voor zijn leden een morele betekenis, maar in de nieuwe Productschappen en Bedrijfschappen. Op de te Oldeberkoop gehouden reci teerwedstrijd op 11 Febr., uitgaande van de Fryske Krite behaalde de heer H. G. de Boer alhier in de afd. ernst de le prijs en de publieksprijs en in afd. luim de 2e prijs. Men schrijft ons: De Classicale Zen- dingscommissie in de Classis Sneek van de Ned. Herv. Kerk heeft besloten de jaarlijkse Class. Zendingsdag D.V. te houden op 12 Juli 1950, wederom op het bekende terrein van de heer de Vries te Rijs in Gaasterland. Nadere bijzonder heden worden te zijner tijd per adver tentie bekend gemaakt. Mede door toezegging van enige le den, die zich garant hebben gesteld voor het nog ontbrekende bedrag voor het inrichten van de speeltuin van de buurt ver. „Maple Leaf” en de gift van 200 van h.h. Regenten van het O.B.W., heeft het bestuur besloten de werkzaamheden tot aanleg van die speeltuin te doen aanvangen op 5 Maart a.s. Huldiging der jubilarissen. werd daarna een demonstratie van twee straaljagers gevolgd, en ook werd de werking van het moderne luchtdoelge schut gedemonstreerd. Met een inspectie der Nationale Reserve door de autori teiten en de mars door de stad, waarbg de Stafmuziek van het 1ste Regiment te Assen, onder leiding van kapelmees ter Kappert haar medewerking verleen, de, kwam het slot van deze zeer ge slaagde propagandadag. men Ijet- •der rote i de Met de Zuiderkruis vertrokken uit Tandjong Priok 28 Januari, te Rotter dam verwacht 20 Februrai en de Empire Brent, vertrokken van Tandjong Priok 26 Jan., te Amsterdam verwacht 24 Februari komen o.a. uit Indonesië te rug: per Zuiderkruis van 32 A.A.T. kor poraal G. C. W. Dijkstra, Kleine Palen 21, Sneek; van Sub. Bat. K.L. Bata via: soldaat A. Schurer, Kloosterhof 13, Sneek. Per Empire Brent; van 2e Mitr. Bat. korporaal C. Visser, Franeker- vaart 8, Sneek. MET HET DROOGLEGGEN VAN HET NOORDELIJK DEEL VAN DE ZUID-OOST POLDER WORDT BENNENKORT EEN AANVANG GEMA AKT. Aan de Zuidgrens van de Noord-Oost Polder, bij Schokkerhaven en Urk worden thans grote hoeveelheden bazaltblokken en rijshout aan gevoerd. Opname bij Schokkerhaven van de aangevoerde materialen die binnenkort gebruikt zullen worden in de strijd tegen het water. be- feit dit het jen, lar, een .lies win el in oo )11< in or sii n< dl 1 H m ie ie erd, Ka sten ver wist aad zijn o en een leze e nc c /o» dt oten tijd ons 'ge- j is tfde tei- >ne- aar t al iga- Veg tel- oer- Ms, en- die i en prfll rooi Redactie-adres bben een doen aar- ding af- ima. sjes, der deu- este, 'aas. uit- :djes van raag ge was tom- urig het een iblU SNEEKER NIEUWSBLAD de een net op aak de uwe eker rdag ring •am- alle d Op een verzoek van één VtÈfi’ de Sne- ker buurtverenigingen om een bedrag voor het speeltuinwerk van het O.B.W. te mogen ontvangen, is, naar we veme- nemen door h.h. Regenten goedgunstig beschikt. Zij zgn voornemens aan alle buurtverenigingen hier ter plaatse een zelfde som uit te keren, nl. ƒ200. De bedoeling is dat deze gelden worden ge bruikt voor het in stand houden en uit breiden van het speeltuinwerk. Hulde! Bij K. B. is de bronzen eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau toegekend aan de heren Sj. Duiker, wonende te Sneek en J. v. d. Zee, beiden werkzaam bij de kaas- en roomboterfabriek van de fa. A. Lank- horst te Heeg. Jl. Zondag vierden de plaatselgke jeugdgroepen van de Vrijzinnig Christe lijke Jeugdcentrale weer hun jaarlijkse, landelijk uitgeschreven Vrijzinnig Pro testantse Jeugddag,-een Dag van Ver bondenheid en Trouw. De jongeren, die aan deze dag deelnamen woonden eerst de kerkdienst bij, die in een overvolle foyer van Amicitia door Ds. A. van Santen werd geleid. De prediking had tot onderwerp, de ontmoeting van Fi- lippus met de Moorse Kamerling (Hdl. 8 32: Verstaat gij, wat gij leest?). Allen, jongeren en ouderen, werden opge wekt om nooit „onderweg” te blijven steken bij het zoeken naar het contact met God, maar altijd „onderweg” te blij ven èn te blijven zoeken. Wie zo blijft zoeken, mag ook vertrouwen eens God te vinden, waar Hij zich vinden laat: in de ontmoeting met Christus! Het was een verblijdend gezicht na de preek, zo veel jongeren te zien opstaan om hun belofte, te vernieuwen. Na een geza- melijke broodmaaltijd werd de dag voortgezet in het St. Jozefgebouw, waar de verschillende jeugdgroepen presta ties leverden. Bij de keuze van de wel zeer eenvoudige Vrije Vogelstukjes was wel wat meer leiding nodig geweest. Maar vooral de J.G. met het door hen opgevoerde: „De Tinnensoldaatjes” en tot slot de J.B. met het goed gespeelde lekenspel: „Het Vrouwtje van Stavo ren” vormde een mooi hoogtepunt van deze middag. Na een hartelijk dank woord aan allen te hebben uitgesproken, die aan het slagen van deze dag hadden bijgedragen, sloot Ds. van Santen op de bij de V.C.J.C. gebruikelijke wijze met bijbelwoord en lied deze jeugddag. Heropening sigarenmagazijn „De Drie Kistjes”. Sneek is weer een sigarenmagazijn rijker geworden. De heer H. P. Bakker, Wijde Noorderhorne, die tijdens de oor log wegens tabakschaarste zich genood zaakt zag zijn winkel te sluiten, heeft deze Zaterdag heropend. Het ziet er weer echt vooroorlogs uit. Een grote collectie le klas merken sigaren, siga retten, tabak en verdere rookbenodigd- heden treft men er aan. Het pand is geheel gerestaureerd. De vertimmering werd uitgevoerd door de heren Hoekstra en Ydema, het schilder- en verfwerk door de heer Wagenmakers, de heer Walstra verzorgde de verlichting en *t Meubelhuis Aukema en de heer W. L. Kroon de stoffering. Alles getuigt van zeer goede smaak. Bij de opening mocht de heer Bakker zich reeds weer in een druk bezoek verheugen. In de tot in alle hoeken bezette zaal van Amicitia, waar Donderdagavond de leden van de buurtver. De Noordoost- hoek in feestelijke vergadering bijeen kwamen, heeft van begin tot einde een Onder de Soc. Ec. Raad wordt onder gebracht en opgebouwd de bedrijfsorga. nisatie, die de wet verdeelt in product schappen, hoofdbedrijfschappen en be drijfschappen. Thans hebben we ook bedrijfschappen en daarnaast de vakgroepen, die voort aan productschappen zullen heten, en de zg. verticale organisatie vormen. Daaronder verstaan we nl. een organi satie die uitgaat van een bepaald pro duct, wat wil zeggen dat alle mensen die met een bepaald product te maken hebben in één verticale organisatie ver enigd worden. Daarnaast komen de horizontale or ganisaties (nu vakgroepen) die voort aan bedrijfschappen zullen heten. Hier bij wordt dus niet uitgegaan van een be paald product, maar van een bepaalde onderneming of bedrijf. In het Bedrijf schap voor de landbouw zullen dus ver enigd worden alle boeren (zowel grote als kleine) die dezelfde soort onderne ming hebben. P.B.O. is men verplicht zich aan de ver ordeningen te houden. Nu is hier echter een stuk politiek bij gekomen. Het socialisme wil van de be drijfsorganisatie een verlengstuk van de staat maken; wij als prot. christenen en ook de R. Katholieken willen haar ma ken tot een orgaan van het bedrijf zelf en alle rechten aan de staat ontnemen. Daarom ook hebben de socialisten ge tracht de invloed van de staat zo sterk mogelijk te maken, de Prot. Chr. en de R.K. om de invloed van het bedrijf zo groot mogelijk te doen zijn. Te betreuren is echter dat de voor zitter van de productschappen benoemd wordt door de regering en die van de bedrijfschappen onder goedkeuring van de regering, want hierdoor hopen de socialisten een sterke invloed in de ver ticale organisaties, waarvoor zij een grote voorkeur hebben, te bereiken. Wij echter prefereren de horizontale en moeten er dus voor zorgen dat we geen grote machtige verticale organisaties krijgen, maar horizontale! De regering heeft bovendien het recht waarnemers in de horizontale organi saties aan te wijzen, die daarin, naar gevreesd wordt, een te grote invloed zullen krijgen. De productschappen zullen worden in gesteld door een nieuwe afzonderlijke wet, de bedrijfschappen door een wet of door een Kon. Besluit. Hier nu ligt het bezwaar van de rechtse partijen en de V.V.D., die het instellen volgens K. B. in strijd achten met de Grondwet. Deze krijgt een adviserende, contro lerende en verordenende taak. Hij con troleert de werkzaamheden en financi ële gedragingen van de lagere organen, adviseert de regering over de ophouw van de organisaties en andere zaken die het bedrijfsleven raken en vaardigt ver ordeningen uit die kracht van wet heb ben. Niet aangegeven is op welk terrein de Raad verordeningen maken kan. Dat is voorbehouden aan een andere wet die aan zal geven welke verordeningen de Raad maken kan, welke straffen hij kan opleggen en aan welke groepen deze straffen opgelegd kunnen worden. De voorzitter wordt benoemd door de Kroon uit de leden van de Raad, en ver der bestaat de Raad uit een bestuur en commissies die hem op bepaalde tech nische onderdelen van advies kunnen dienen. De benoeming van de leden ge schiedt op voordracht van de organisa ties van patroons en arbeiders. Op de vele vragen die mr. v. d. Schaaf gesteld werden, antwoordde hij o.a. het volgende: De animo voor de vrije organisaties zal bij de P.B.O. niet kleiner worden. Meelevende boeren hebben nl. gauw in de gaten dat ze, willen ze invloed uit oefenen in de nieuwe organisatie, aan gesloten moeten zijn bij een vrije orga nisatie, die echter niet in kiescolleges moeten ontaarden. De ministers van econ. zaken en van Landbouw krijgen de belangrijkste taak, maar op bepaalde terreinen zullen ook hun collega’s van justitie en sociale za ken ingeschakeld worden. Zij krijgen een belangrijke invloed, maar in de Soc. Ec. Raad kunnen de re geringsvertegenwoordigers, als patroons en arbeiders het eens zijn, nooit een meerderheid krijgen. Daarom heeft spr. alle hoop dat het bedrijfsleven in deze Raad een sterke invloed zal krijgen. Bovendien is de invloed van de minis ter meer negatief dan positief. Hij kan het gehele bedrijfsleven niet naar zijn hand zetten, maar er wel maatregelen Hierna werd de behandeling van de gewone agendapunten voortgezet. Nadat de heer P. Dijkstra als be stuurslid was herkozen, volgde nog een uitvoerige rondvraag waarin tal van vragen aan het bestuur gesteld wer den. De voorzitter antwoordde hierop het volgende: Doorberekening van de 5 loonsver hoging is alleen mogelijk, als we bene den de garantieprijs blijven, maar in Friesland zijn we door de hogere op brengst van boter en kaas belangrijk boven deze prijs gekomen. Op de we reldmarkt is échter een dalende tendenz merkbaar. De suggestie van de Friese Mij. dat de margarine-industrie uit het land- bouw-egalisatiefonds gesteund wordt is slechts een halve waarheid. De produ cent wordt nl. niet gesteund, maar de consument, een billijke maatregel om dat anders het levensmiddelenpakket te duur zou worden. Het is niet waar dat de landbouw gesteund wordt, zoals meermalen be weerd wordt. Hij had voor zjjn pro ducten nog wel hoger prijzen kunnen maken, maar die zijn door de regering afgeremd. Nationaal bezien is het beter dat wij onze dure en luxe producten waar onder thans helaas ook onze boter be hoort exporteren, omdat wij daar voor andere noodzakelijke producten in het buitenland kunnen kopen. De aanvoer van niet t.b.c.vrij slacht vee uit andere provincies dreigt inder daad een ramp voor ons vee te worden. De Prov. Staten hebben daarom reeds een t.b.c.-verordening in het leven ge roepen waarin o.a. bepaald is dat alle reageerders opgeruimd moeten worden welke verordening in werking treedt zodra de Gezondheidsdienst dat in over leg met Ged. Staten nodig oordeelt. Voor de zouters is een garantieprijs (baconprijs) vastgesteld van ƒ1.85 per kg. geslacht. Volgens spr. mening, en ook volgens die van de St. v. d. Land bouw is dat onvoldoende, maar de mi nister wilde geen verhoging tot ƒ1.95. Als de prjjs thans tot 1.45 gedaald is, komt dat omdat de minister de bacon- export heeft stopgezet in verband met de sterk gestegen prijzen van het slacht vee. De minister zal echter op deze daling gewezen worden. Het is inderdaad van zeer veel belang bij het Stamboek te gaan. De produc tieve grond moet nl. gebruikt worden voor het beste vee, waarvan de kwa liteit zo hoog mogelijk opgevoerd moet worden. Nu de prijzen van boter en kaas op de wereldmarkt dalen, zal de standaardi satie van de melk weer eens in het be stuur besproken worden. Tot slot ging de heer Wiersma voor in dankgebed, waarna de vergadering werd gesloten. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes ach ter de naam van het schip vermeld. Indonesië: s.s. „Grote Beer” (15-2), Su riname: m.s. „Hecuba” (15-2), Nieuw Guinea: m.s. „Mataram” (21-2). voor nemen. Het is daarom noodzakeljjk goed uit de ogen te zien! Verordeningen kunnen niet buiten de organisaties om opgelegd worden; het bedrijfschap kan nl. wel veel, maar niet meer doen dan de organisaties willen, en het bedrijfsleven krijgt thans een ap paraat dat het beste in staat is de be hoeften van het bedrijf te peilen en die verordenende maatregelen te nemen die nodig zjjn. Woensdag 15 Maart a.s. zal het 25 jaar geleden zjjn dat de heer J. Boersma in dienst trad bij de N.V. Lankhorst Touwfabrieken alhier; 20 jaar daarvan was hij werkzaam als ploegbaas. Verschijnt DINSDAGS en Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) De bevoegdheid van de Soc. Ec. Raad. Ieder aangeslotene moet contributie betalen, niet meer vrijwillig, maar ver plicht. De leden die in een vrije organi satie zijn, kunnen echter een korting op de contributie van het Landbouwschap krijgen, hoogstens de helft van de con tributie voor de vrije organisatie bedra gende. Tevens aangesloten te zjjn bij de vrije organisatie is dus duurder, maar daar staat tegenover dat men daardoor invloed kan uitoefenen op het kiezen van de besturen der nieuwe organisatie. Dat is een zaak van het grootste be lang omdat de chr. organisaties daar door een gewichtige rol kunnen spelen. Het allerbelangrijkste achtte spr. echter dat het zwaartepunt zich verlegt van de Tweede Kamer naar de maat schappelijke organisaties, die een taak krjjgen welke de functie van de beide Kamers in zeker opzicht benadert. Het is daarom van het grootste belang de ogen open en de vrije organisatie hoog te houden. de laar iids- heer van raar we ■laar a de :heel /aar derw Ons Noorden schrijft: Op enigszins feesteljjke wijze werd Donderdagavond het zilveren jubileum van ons kerkkoor „St. Caecilia” herdacht. Er was ook alleszins reden, zoals de heer R. van der Berg namens de feestcommissie in een geestig speechje verklaarde, om dit jubileum te vieren. Want niet alleen dat ons zangkoor jubileert, ook de pre sident, de H.Eerw. Heer Deken J. van Galkom en 5 leden jubileren mee, daar zij vanaf de oprichting lid zijn geweest. prettige stemming geheerst. De voorz. Een zeer groot aantal burgerlijke en militaire autoriteiten was Zaterdag aan wezig bij de propaganda-vergadering welke het Provinciaal Verbond Fries land van het Nationale Instituut „Steun wettig gezag” in de Harmonie te Leeu warden hield. Na een openingswoord van de Commissaris der Koningin, mr. H. P. Linthorst Homan, sprak it. kolo nel ds. Bos, leger-predikant te Breda die de vraag stelde of het wettig gezag moet gesteund. Nu twee grote mogend heden fel tegenover elkaar staan en wij bij een eventuele oorlog er niet buiten kunnen blijven, is het nodig dat ons valk paraat is. Het gaat in de volgende oor log niet om een stukje land, maar om vrouw en kinderen, want de oorlog zal totaal zijn. Die oorlog zal achter het front komen en daarom moeten we ge reed zijn. We laten ons echter niet bang maken, want God regeert alles. Wij zul len onze overheid steunen, opdat ons leven bewaard moge bljjven. Daarna sprak de heer J. Okkinga, lid van Ged. Staten, over het Instituut zelve, dat mede een middel is om de democratie te handhaven, die stellig als zjj door alle goedwillenderi wordt gesteund in haar strijd tegen nationaal-socialisme, fascis me en communisme, zal overwinnen. Spr. bond alle goedwillenden dan ook op het hart zich te voegen in de rijen van de reservediensten. Tenslotte werd de reeds bekende film „Achter het jjzeren gordijn” vertoond. Op het vliegveld Daarom was het ook begrijpelijk, dat voor deze gelegenheid de bovenzaal van Hotel Hanenburg enigszins feestelijk was aangekleed. Nadat de heer L. Witteveen Jr. de feestavond had geopend, hield de heer R. van der Berg de „feestrede”, die, zo als we van hem gewoon zjjn, doorspekt met humor, insloeg. Op de eerste plaats richtte hij zich tot de Deken, die vanaf zijn komst in Sneek, 26 Sept. 1925, president van het koor Is geweest. De eigenlijke feestviering had enige maanden eerder moeten plaats vinden, doch om allerlei redenen moest dit worden verschoven. De taak van president in deze 25 jaar was lang geen gemakkeigke, doch steeds wist Deken v. Galkom door voorbeeld en tact de eenheid te bewaren. Als een kapitein stond hg daar, aldus de heer van der Berg, op de brug van het schip. „Uw oog hield u altjjd strak gericht op het kompas. Niet een kompas zoals wjj dat kennen met vier windstreken, Oost, West, Noord, Zuid, neen, een kompas dat slechts drie richtingen aangaf, nl. tot groter eer en glorie van God, tot stichting der gelovigen en tot zelfheili ging der leden. En al was het scheepje dan wel eens op moeilijk bevaarbare zeeën, en dreig de het soms te pletter te varen op de rotsen, steeds wist- u het weer in een veilige haven te ’oodsen. Daarvoor zjjn wij u als koorleden zeer dankbaar”. Als bljjk van waardering bood spr. namens allen een zilveren briefopener aan. De Hoogeerw. Heer Deken dankte voor deze waarderende woorden en voor het hem aangeboden cadeau, dat steeds een prettige herinnering aan dit jubi leum zal bljjven. Ook hjj herinnerde nog even aan de vele ups en downs die in de afgelopen jaren te o verwinnen waren, doch het koor is altijd één gebleven. Hij sprak de hoop uit, dat men steeds op de ingeslagen weg mag voortgaan, tot grotere eer en glorie van God. Zich vervolgens wendende tot de vijf jubilarissen, t.w. de heren H. Agricola, S. Draaisma, P. Kingma, J. van der Meulen en W. Visser, van wie de heer Draaisma wegens ziekte niet aanwezig kon zjjn, wenste spreker ook deze pio niers van ’t koor geluk met dit jubi leum. Hij sprak daarbij de hoop uit, dat de heer Draaisma spoedig hersteld zal zijn. Als stoffelijk blijk van waardering bood spr. de jubilarissen allen een boek werk aan. Namens de jubilerende koorleden dankte de heer J. van der Meulen voor de waarderende woorden tot hen gericht en tevens voor het fraaie boekwerk hun aangeboden. Het verdere deel van de avond werd op intieme wijze doorgebracht, waarbij medewerking verleende de heer Louis Noiret, die vrij spoedig de stemming er in had. Het was een zeer geslaagde viering van dit jubileum. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. de heer A. Dijkstra deelde mede dat deze vijfde feestavond nu eens een an der karakter zou dragen als de vooraf gaande. Het zou er een worden met meer afvzisseling. Men had daarom uit genodigd het gezelschap „De Westra’s” van Stiens en spr. geloofde dat ’t pro gramma wel in vertrouwde handen zou zjjn. Hjj heette in 't bijzonder welkom de afgevaardigde bestuursleden van de zusterverenigingen „Maple Leaf” en „Noorderhoek” en deelde voorts mede dat de toneelaankleding geheel belang loos was verzorgd door ’t „Interieur”. Geopend werd met het gezamenlijk zin gen van 't Fries Volkslied, begeleid door de accordeonnisten E. en E. Westra die met hun uitstekende muziek ook de pauzes vulden waarna het trio Klaas, Dirkje en Froukje Westra, dat de hoofdgroep vormde van dit Friese cabaret, met een programma naar vo ren trad, zoals maar zeer zelden wordt geboden. Dat was kleinkunst van de bovenste plank, vol variatie! Muziek, zang, toneel, waarvan volop is genoten en waarmede de opvoerenden een uit bundig succes hebben geoogst. De Westra’s hebben met dit optreden en hun goe.de spel de aanwezigen een hoogst genotvolle avond bezorgd, die nog lang in herinnering zal blijven. Alle programmanummers afzonderlijk noe men, zou ons te ver voeren, maar een uitzondering willen we maken voor de schets „Aan de deur wordt niet ge kocht”, een stuk met strekking en waar mede men 't publiek zowel een lach als een traan wist te ontlokken. In de pauze had er een verloting plaats tot dekking van de kosten. De voorz. deelde nog mede dat men voor de speeltuin een gift groot ƒ200 had ontvangen van ’t O.B.W. Een hartelijk applaus bewees hoezeer men hiermee was ingenomen. Het was reeds ver na middernacht toen de voorz. in zijn sluitingswoord het gezelschap Westra dank bracht voor het gebodene en de verzekering gaf dat het niet de laatste keer zou zijn dat ze voor de Noord-Oosthoek optraden. Het had best voldaan. Mr. J. v. d. Schaaf, secretaris van de C.B.T.B. te Leeuwarden, leidde hierna het bovenvermelde onderwerp in. Nu het wetsontwerp op de publiek- rechteljjke bedrijfsorganisatie door bei de Kamers is aangenomen, krijgen we te doen met een nieuwe opbouw van het bedrjjfsleven, die voor ons allen, en in ’t bijzonder ook voor de landbouw, zeer gewichtig is, aldus begon spr., die niet op de politieke kant van de zaak wilde ingaan en ook niet alle 140) artike len van de wet wilde behandelen, maar alleen de voornaamste. Hij begon met de Sociaal Economische Raad, die alle bedrijfstakken overkoepelt, en aan de top van de nieuwe bedrijfsorganisatie staat. Deze Raad zal bestaan uit min stens 30 en hoogstens 45 leden, waarvan 1/3 gedeelte wordt benoemd door de or ganisatie van werkgevers, Vs door die van de werknemers en i/s door de re gering. De afd. Sneek e.o. van de Chr. Boe ren en Tuinders Bond hield Woensdag morgen een ledenvergadering in de bo venzaal van café Leeuwen Na de opening op gebruikelijke wijze heette de voorzitter, de heer H. M. Ger- brandy de niet talrijke leden welkom, waarna hij de besluiten van de Prov. Staten om 100.000 subsidie te ver strekken voor het stichten van een Chr. Landbouwschool te Dokkum en een ver ordening voor de t.b.c.bestrijding onder het vee in het leven te roepen, memo reerde. Na het vaststellen van de notulen Volgden de jaarverslagen. In dat van de secretaris, de heer D. P. Cnossen, werd met voldoening gewezen op de goede samenwerking met de Friese Mij. en de A.B.T.B. en op de geslaagde excursie naar Noord-Holland waaraan door 50 leden met hun vrouwen werd deelgenomen. Het ledental bleef gelijk nl. 72. De rekening van de penningmeester, de heer P. Dijkstra, vermeldde aan ont vangsten 1589.60 en aan uitgaven 1617.91, alzo een nadelig saldo van 28.31. Het vorige jaar leverde echter een voordelig saldo op van 50.01, zo dat er nog ƒ21.70 in kas was, plus een klein „potje” bij de Bank. De kascommissie, bestaande uit de heren Nauta en Schilstra stelde voor de rekening goed te keuren en de penning meester decharge te verlenen, waarmee de vergadering accoord ging. Zaterdagavond 8 uur keerde een groepje jongens van de Chr. Knapen vereniging te Woudsend van een ver kenningstocht huiswaarts, waarbij ze in ganzengang aan de rechterkant van de weg liepen. Even voor het dorp werden ze door een hun achterop rgdende vier wielige bestelwagen aangereden met het gevolg, dat de 14-jarige H. de Vries van Woudsend tegen de grond werd gesla gen en op slag werd gedood. De be stuurder van de auto, de 19-jarige G. de V. van Balk heeft vermoedelgk te veel rechts gehouden. De rijkspolitie stelt naar de schuldvraag een onder zoek in. De registratie van de ondernemingen zal komen onder de bevoegdheden van het landbouwschap, dat ook belast is met het verstrekken van gegevens, in zage van boeken, bescheiden en bezit tingen, en (zeer belangrijk) de voort brenging, productie, afzet, verdeling en besteding van bepaalde producten. Spr. lichtte dit alles nader toe, en noemde verder nog een aantal bevoegdheden van het landbouwschap zoals: het soci- aal-economisch en technisch onderzoek, rationalisatie, normalisatie, administra tie, lonen, vakopleiding, scholing en herscholing, verruiming van werkgele genheid enz. enz. Practisch wordt dus het gehele bedrijfsleven in de verorde nende bevoegdheid van de nieuwe orga nen gebracht. Hiermee wordt bereikt dat de nieuwe regeling dichter bij het bedrijf staat en uit handen van de staat wordt gehouden, waardoor ook de ge zonde concurrentie kan blijven bestaan. De besturen van deze drie organen zullen, zoals reeds genoemd, benoemd worden op voordracht van de bestaande representatieve organisaties. Dus geen individueel kiesrecht voor elke boer, maar kiesrecht voor de bestaande organisaties, waardoor verkiezings. en richtingsstrijd wordt voorkomen. !e| r 1 ca ha

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1