Buitenlands overzicht Gemeentebegroting 1950 - Sneek I Ij r Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST i I I i /M WlBO van N Prot. Chr. Ziekenhuis voor de Z. W.-hoek Friesland gevestigd te Sneek VRIJDAG 17 FEBRUARI 1950 5e JAARGANG No 14 L. KIEZEBRINK 372 E Streekuitzending Vara President Paasikivi herkozen ren, aar, een dies KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 12 Maart Volksraadpleging in de Belgische Koningskwestie Uitvoering R.K. Toneelclub Sneek Zeer geslaagde Vastenavond Waarschuwing De staking in de Amerikaanse mijnen - Nog eens de Waterstofbom Z.O.-Azië stormcentrum Dr S. E. B. Bierema f i Redacteur: een ll ‘S. Kleuteronderwijs. Men schrijft ons: Prinses Marijke, die morgen Zaterdag drie jaar wordt. Tot president van Finland is, zoals algemeen verwacht werd, dr. Paasikivi herkozen. De Trappenbrug die nog in 1896 de Badhuisgracht met de Zwarte- weg verbond. Op de achtergrond de boerderij „Stad en Landzicht”, waar nu S.S.S. zetelt. B. en W. brengen tenslotte het vraag stuk van de gelijkstelling van het open baar en bijzonder kleuteronderwijs ter sprake. Bij de behandeling van de be- groting-1949 is besloten, in afwachting van de wet, welke deze materie zal re gelen, voorlopig niet tot invoering van De Streekuitzending van de V.A.R.A. Zaterdagmiddag a.s. is wederom gewijd aan Friesland. Het programma dat om 14.50 uur aanvangt, draagt tot titel: „Een Stellingwarver aovendpraoteri’je” en is samengesteld door H. J. Bergveld. men Ijet- de laar iids- heer van raar we naar a de :heel vaar rder rote i de be- feit dit het Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) ilfs, ren die i en frij- tooi bben een doen aar- ding af- una. sjes, der deu- este, raas. uit- idjes van raag ge was lom- ■urig het een ibli.’ tijd ons 'ge- j is Ifde tei- >ne- aar t al iga- Veg ■tel ler» Redactie-adres >d( n iel iel :erd, Ka sten .ver- wist raad zjjn p en een Je» SNEEKER NIEUWSBLAD eker rdag ring ■am- alle d Op Zondag 12 Maart zal het Belgi sche volk zijn stem moeten uitbrengen over het terugkeren van koning Leo pold. Men moet deze vraag met „ja” of „neen” beantwoorden. Naar aanleiding van de uitslag van dit referendum zal het parlement dan beslissen of de ko- njng zal terugkeren. De R.K. Toneelclub Sneek gaf Dins dagavond in Amicitia haar tweede uit voering en nu de Vasten voor de katho lieken voor de deur staan, meende zij deze keer met een kluchtig spel te moe ten komen. De keus was gevallen op de klucht „Pantoffeldans” van Jenny Meijrink en Frits Bosveld en o.i. heeft de club met het kiezen van dit stuk een gelukkige greep gedaan. Het gegeven voor dit spel in drie bedrijven is niet nieuw. Het behandelt de geschiedenis van de zakenman Antoon Prikhof, die thuis niets te vertellen heeft en daarom door zijn compagnon Hans Meertens onder het mom van een zakenreis wordt geprest een weekje naar een vacantie- oord te trekken. Hier gaat het natuur lijk jolig toe en als hij naar huis terug keert, is hij een herboren mens, die daar de rollen omdraait. Een gegeven, dat, zoals we reeds zeiden, meerdere malen voor een klucht is gebruikt, maar dat het in dit vlotte spel met zijn talrijke gelukkige vondsten en de flinke dosis gezonde humor nog uitstekend deed. Er is best gespeeld. In het eerste be drijf moest men even op gang komen, maar na het amusante tweede ging het van een leien dakje. Antoon Prikhof had uiteraard het meeste werk te ver stouwen, maar hij was volkomen tegen deze taak opgewassen, vooral de moei lijkheden verbonden aan de overgang van pantoffelheld naar de heerser in huis loste hij heel goed op. Evenals trouwens zijn vrouw Bertha, ook zij gaf een prima vertolking van haar rol. Ver der was Puck, het nichtje, door haar los en onbevangen optreden het juiste type voor haar dankbare rol, terwijl we van de anderen nog apart willen noemen Nelis van Grinten en zijn vrouw. Zij waren Mokumers in optima forma. De overige spelers sloten zich hierbij uit stekend aan en het resultaat was een uitvoering, die de talrijke aanwezigen Amicitia was tot in alle hoeken be zet een paar hoogst genotvolle uren heeft bezorgd. De stemming was dan ook opperbest en zij werd nog verhoogd door de muziek van het ensemble Schuil en de knappe vioolsoli van de heer Frans Hesmerg. Aan de decors en costuums het tweede bedrijf speelde op een Chinees terras in een hotel was de uiterste zorg besteed en volledigheidshalve ver- i melden we tenslotte nog dat de regie in i handen was van de heer H. Siemonsma 1 en dat de firma H. Brenninkmeijer Zonen de aankleding en de heer D. Hamersma het kapwerk verzorgde. 1 Het centraal bureau van de band Ne derlandIndonesië, Den Haag, vestigt de aandacht op het feit, dat door haar geen colporteurs zijn aangesteld, om met bordjes, waarin foto’s zijn gedrukt van in Indonesië verblijvende militairen, langs de huizen leuren. Uit ontvangen brieven blijkt, dat twee manspersonen, o.m. te Ransdorp en Post Nieüwendorp, zulks zg. namens de band Nederland Indonesië hebben gedaan. Men zij ge waarschuwd. kum. Waar geen plaatsnaam wordt ver. meld, is Sneek woonplaats. De statuten wijzen uit, dat voor 1 Juli ’t definitieve bestuur moet worden gekozen door de Stichtingsraad, ge vormd uit afgevaardigden der samen werkende kerken en gemeenten. Juist dezer dagen is van de minister van sociale zaken bericht ontvangen, dat hij zich in beginsel kan verenigen met de bouw van een Prot.-Chr. Zieken huis te Sneek van ca. 150 bedden. Wanneer echter voor de bouw finan ciële steun van rijkswege kan worden verkregen, kan nog niet worden gezegd. Wij menen dat Z.W.-Friesland is ge luk te wensen met het resultaat van de door het werkcomité gevoerde actie, welke geschiedde in opdracht van het bestuur der thans ontbonden vereniging tot stichting van een Ned. Herv. Dia conessenhuis en van het interkerkelijk comité. Deze actie zal thans door het bestuur moeten worden voortgezet. Moge dit grote en belangrijke werk op sociaal en geestelijk terrein onder Gods zegen in onze Z.W.-hoek tot vol ledige ontplooiing komen. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. B. en W. manen opnieuw tot voorzichtigheid. In de nabije toekomst grote kapitaalsuitgaven voor verbetering Singel, ver nieuwing Oosterpoortsbrug, verplaatsing en reorganisatie Ge- meentereiniging, bouwrijp maken terreinen, verbetering Oppen- huizerweg. Sedert de bevrijding rond 4 millioen aan kapitaals uitgaven, waarvan 2% millioen voor woningbouw. Het openbaar en bijzonder kleuteronderwijs. In hun nota ten geleide van de ge meentebegroting 1950 zeggen B. en W. o.a. dat de samenstelling meer zorgen gebaard heeft dan vorig jaar, wegens het toenemen der uitgaven, en het ge mis aan voldoende inkomsten om deze stijging op te vangen. Deze stijging der uitgaven is in be langrijke mate veroorzaakt door kapi taalsuitgaven, zoals die voor scholen bouw en openbare werken, waarvan de jaarlijkse lasten op de gewone dienst drukken. Slechts de omstandighei l, dat een hogere uitkering wegens aan de ge meente ten goede komende onderne- mingsbelasting van ƒ80.000 kon woeden geraamd, een extra bate waarop voor volgende jaren echter niet kan worden gerekend, maakte het mogelijk de be snoeiing op noodzakelijke uitgaven bin- ne i redelijke grenzen te houden. De hogere belastinguitkering moest voor namelijk worden besteed aan: hogere raming straatverlichting 7500, verbe tering brandweerkazerne (waarvoor voorlopig ƒ7500 is uitgetrokken), de last op de gewone dienst van de reeds genoemde kapitaalsuitgaven voor scho lenbouw en openbare werken ƒ30.000; de krankzinnigenzorg eiste 12.000 meer dan vorig jaar, de kosten van het gymnasium zijn gestegen met 11.000, de uitgaven voor het nijverheidsonder wijs namen met ƒ5000 toe. De post on voorziene uitgaven van 37.322.66 dient grotendeels beschikbaar te blijven voor de dekking van de aan het gemeente- personeel nog toe te kennen salaris verhoging van 5 en de uitgaven van de bezoldigingsregeling, waartoe in de raadsvergadering van 30 Januari jl. is besloten. Na aftrek van de hiervoor be nodigde gelden, resteert er slechts een gering bedrag voor in de loop van het jaar nog te dekken uitgaven. Dit maant dan ook tot voorzichtigheid bij het doen van uitgaven, waarop bij de oorspronke lijke begroting niet is gerekend. De be groting is ook overigens vrij sober van opzet en biedt geen gelegenheid om bedragen vrij te maken voor het doen van nieuwe uitgaven. Wij willen niet verhelen dat deze omstandigheden ons enige zorg baren in verband met het feit, dat de gemeente in de nabije toe komst voor de uitvoering van verschil lende buitengewone werken komt te staan, die de jaarlijkse lasten ongetwij feld in sterke mate zullen verhogen. Hierbij denken we allereerst aan de verbetering van de Stage1 c.a., waar de toestand tengevolge van het steeds toe nemende verkeer langzamerhand on- de gelijkstelling over te gaan, doch het gemeentelijk subsidie voor het bijzonder onderwijs te verhogen tot 35 per kind. De raad aanvaardde het beginsel der gelijkstelling van het openbaar en bijzonder kleuteronderwijs en B. en W. zegden toe deze aangelegenheid bij de begroting 1950 opnieuw onder ogen te zien. Een wet is tot nu toe niet tot stand gekomen, maar een ontwerp van een wettelijke regeling is in een zeer vergevorderd stadium van voorberei ding, de indiening bij de Staten-Gene- raal kan spoedig worden verwacht. Daarom menen B. en W. dat er aan leiding is de het vorig jaar geschapen toestand nog een jaar te handhaven. De motieven, waarop deze zienswijze steunt, zijn dezelfde als die, welke het vorig jaar golden en neergelegd in het advies van B. en W. aan de raad van 17 Januari 1949. Daar de begroting zonder een rijksbijdrage in de kosten van het kleuteronderwijs, welke, naar mag wor den verwacht, in de wettelijke regeling in uitzicht zal worden gesteld, de uit de gelijkstelling voortvloeiende last niet zal kunnen dragen, zou de invoering daar van thans moeten leiden tot inkrim ping van deze tak van onderwijs. Een dergelijke ingrijpende maatregel is in het huidige stadium een stadium waarin elk ogenblik veranderingen kun nen intreden, naar het inzicht van B. en W. niet verantwoord. In de laatste tijd is als zo’n nieuwe krachtbron de kernsplitsing, dus de atoomenergie op veler lippen, doch het schijnt dat er nog heel wat moeilijk heden té overwinnen zijn voor dat men daar in de praktijk wat aan zal hebben. De studie in die richting schijnt ook be lemmerd te worden door het feit, dat men slechts over een beperkt aantal knappe koppen op dit gebied beschikt en dat de meesten van hen bezig zijn met de ontwikkeling van atoomwape nen, dus hun gaven feitelijk in een ver keerde richting aanwenden. Men ziet dat in de kringen der Amerikaanse ge leerden ook wel terdege in en het is slechts aarzelend’ dat ze him medewer king aan de productie vdn de waterstof bom geven. Prof. Einstein heeft ook nog eens zijn waarschuwend woord tot de mensheid gericht, doch het meest practische denkbeeld kwam van een politicus, en niet de eerste de beste. Dat was senator Mc Mahon, zelf voor zitter van de commissie voor atoom energie van het Amerikaanse Congres. Hij betoogde dat de Ver. Staten thans 15 milliard dollar per jaar aan bewa pening uitgeven. Welnu, aldus de sena tor, laten wij ons bereid verklaren daarvan 10 milliard te bestemmen voor algemeen herstel in de gehele wereld, Rusland ingesloten, onder voorwaarde lo. algemene aanvaarding van effectie ve contróle op de atoomenergie; 2o. ook alle andere landen zullen tweederde van hun militaire uitgaven besteden voor dit internationaal herstel. Het beheer van deze enorme sommen zou dan in handen van de Ver. Naties moeten worden ge legd. Dit lijkt een uitstekend en prac- tisch voorstel, en het is te hopen dat het ernstig zal worden besproken, al twijfelt men er dan ook terecht aan dat Rusland het zal aanvaarden. Zou het echter in Moskou worden verworpen dah valt nog eens duidelijk het licht op de plaats waar de verantwoordelijkheid voor de voortzetting van deze afschu welijke bewapeningswedstrijd ligt. Het voorstel mag niet verworpen worden op grond van bezwaren dat zo’n contróle inbreuk op de souvereine rechten van Ondanks het bevel van het Ameri kaanse Federale Gerechtshof en het ad vies van hun leider John Lewis om dat bevel te gehoorzamen, staakten de Amerikaanse mijnwerkers deze week door. Ze verklaarden te zullen blijven staken tot ze een contract hadden ge kregen, en misschien krijgen ze hun zin, want de mijneigenaars hebben zich bereid verklaard de onderhandelingen over een nieuw contract te hervatten en deze zijn dan ook weer begonnen. Beide partijen hadden zich in een moeilijke po sitie gewerkt. Nadat Lewis zijn mijn werkers al maanden lang slechts 3 da gen per week had laten werken om de kolenvoorraden tot zo laag mogelijk peil terug te brengen, kwam hij met zijn nieuwe eisen. Lewis wilde voor de mijn werkers een loon van 15 dollar inplaats van 14 dollar per dag en een uitkering van 35 dollarcents inplaats van de hui dige 20 ets per ton kolen aan de ver eniging voor sociale doeleinden. De mijn, eigenaren boden eerst een handhaving van het bestaande contract aan doch eisten later de afschaffing van de be paling uit dat contract, dat de mijn werkers alleen behoefden te werken als zij daartoe „bereid en in staat waren”. Het was deze bepaling, die Lewis in staat stelde de kolenproductie op zo ge vaarlijk laag peil te houden, dat, toen de onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers op deze wederzijdse eisen strandden, president Truman naar de ook door nem zelf niet bewonderde Taft- Hartley-wet greep, om de arbeiders te dwingen het werk gedurende 80 dagen te hervatten, in welke periode naar op lossing van het conflict kon worden ge streefd. De mijnwerkers hebben welis waar nu het werk niet hervat doch de onderhandelingen zijn weer begonnen en niemand zal vermoedelijk blijder zijn dan Truman zelf als deze snel tot over eenstemming leiden; misschien zou dat trouwens Lewis zelf ook uit een lastige positie helpen, want deze begon zijn actie in de verwachting dat hg de mijn directies stuk voor stuk zou kunnen dwingen zijn voorwaarden te aanvaar den, ditmaal vormden zjj echter één ge sloten front, en daarmede dreigde er voor Lewis een nederlaag. Intussen bergt het voortdurend geharrewar tus sen mijndirecties en mijnwerkers een gevaar voor deze geheele Amerikaanse industrie in zich. In de eerste plaats is in vredestijd de productie van alle mij nen, als alle mijnwerkers hun arbeids tijd vol maken, te groot, zodat de mo gelijkheid bestaat dat men er gaat slui ten. De voortdurende moeilijkheden met de mijnwerkers hebben ook geleid tot een snelle mechanisatie, die men, hoe hoger de lonen worden, steeds meer zal uitbreiden, zodat ook hieruit werkloos heid voor vele mijnwerkers kan voort vloeien en tenslotte gaat men‘buiten de kringen van mijneigenaren en mijnwer kers, aandacht schenken aan nieuwe energiebronnen, welke de Amerikaanse industrie een betrouwbaarder basis zou den kunnen bieden dan de steenkool. De actie tot oprichting van een stich ting Prot. Chr. ziekenhuis voor de Z.W.- hoek van Friesland te Sneek is ge ëindigd met het passeren der acte en het vaststellen der statuten. 121 kerkeraden van diverse Prot. Kerken en Gemeenten in de Z.W.-hoek zijn tot de stichting toegetreden en in de stichtingsacte als oprichters vermeld. Wij aarzelen niet, deze samenwerking op het terrein der volksgezondheid bui tengewoon bevredigend te noemen. Het bestuur is voorlopig als volgt sa mengesteld: Ds. J. N. de Ruiter, voorz., P. Adr. Flach, seer., J. H. Wilmink (Dir. der Rott. Bank), penn., G. Ger- brandy, Nijland, Ds. G. J. de Leeuw en O. Schreuder. Deze 6 heren vormen het dagelijks bestuur. Het alg. bestuur wordt behalve door b.g. heren gevormd door Mr. W. M. Oppedijk van Veen, Hardegarijp, vice-voorzitter, mevr. v. Haersma Bumavan Heloma, IJsbrech- tum, de heren J. L. de Boskuil, arts te Bolsward, G. Koelstra, W. Modderman en not, P, Niemantsverdriet te JVor- Rusland China een lening verstrekt en in Mantsjoerije concessies doet, de toe stand mee dat Washington op de her bewapening van Japan zal blijven aan dringen. Zonder medewerking van Duitsland en Japan is een militair even wicht niet meer tot stand te brengen. Gaven de uitlatingen van de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Acheson, vorige week weinig hoop dat men van die zijde bereid zou zijn over leg met Rusland in dezen te zoeken, in het Amerikaanse Congres schijnt de nei ging daartoe echter te groeien. Sena tor Connally, voorzitter van de Senaats commissie voor buitenlandse aangele genheden heeft dan ook gezegd dat de Ver. Staten op een passend ogenblik zouden kunnen proberen met de Sovjet unie tot overeenstemming te komen over de contróle op de atoomwapens, terwijl men in Moskou overtuigd heet te zijn dat nieuwe ,K>gingen tot overleg zullen worden gedaan. Intussen gaat na tuurlijk de bewapeningswedstrijd voort, thans schijnt deze zich ook al te con centreren op de mogelijkheid onder zeeërs voort te bewegen met atoom energie, die veel verder zouden kunnen opereren dan de huidige. Met een ont wikkeling in deze richting is overigens ook de scheepvaart in vredestijd ge diend, omdat ook deze dan van de nieu we krachtbron gebruik kan maken. Hoezeer de spanning in de Ver. Staten overigens gestegen is bewijst wel het feit dat het waarschuwingsnet tegen luchtaanvallen, dat in de oorlog in de Westelijke staten Washington en Ore gon werd gebruikt, weer in gereedheid wordt gebracht. Blijkbaar is men van oordeel dat het grootste gevaar in en rond de Stille Zuidzee dreigt. Ook de Amerikaanse stafchefs, die daar een onderzoek hebben ingesteld komen in hun rapport aan president Truman tot de conclusie dat een crisis tussen de Ver. Staten en de Sovjet-Russische groep, het communistische China inbe grepen, zich eerder in Azië zal voordoen dan in Europa. Zoals te verwachten was beschouwen ook zij Zuid-Oost-Azië als het gevaarlijkste gebied en met name Indo China, waar de Ver. Staten Bao Dai en Rusland Tsji Minh erkende. De stafchefs zijn van oordeel, dat al wat Rusland in Europa doet slechts beoogt de aandacht van de Westelijke mogend heden af te leiden van de opmars van het communisme in Azië. De Ameri kaanse vloot in de Stille Oceaan wordt dan ook versterkt en wat nog belang rijken is, de Amerikaanse regering schijnt nu van plan de regeringen van Indo China (Vietnam), Birma, Siam en Indonesië van wapenen en munitie te voorzien. Men moet natuurlijk afwach ten of al die landen ook de wapenen wil len hebben. Want ze brengen een zekere verplichting voor de betrokken landen teweeg jegens de Ver. Staten, welke de Russen gelegenheid zal geven hen ook al als ingedeeld bij het Westerse blok voor te stellen. Voor Vietnam is dit overigens geen vraag ,want dat wordt verdedigd door Frankrijk, en, terwijl de wapens in naam aan de Vietnamese re gering van Bao Dai zouden worden ge leverd, zouden de Franse legers ze ge bruiken; de Franse regering zal dan ook de lijst van wapenen opmaken, wel ke Vietnam zou moeten hebben. Zo tracht men gevoeligheden van Z.O. Aziatische landen te ontzien, die Frank rijks aanwezigheid in Indo China nog altijd als imperialisme beschouwen! Overigens: het was te verwachten dat de militaire chefs van de Ver. Staten het betrokken gebied als stormcentrum zouden aanwijzen. We mogen haast zeggen: Eindelijk! Maar nu komt het aan op de middelen welke de Ver. Sta ten zullen toepassen om het commu nisme er in te dammen en in hoeverre dat ten koste van Europa zal gaan. Onder de gegeven omstandigheden is het zo goed als zeker, da’, ondanks alle verzekeringen van het tegendeel, de Ver. Staten in Europa zullen blijven streven naar een herbewapening van West-Duitsland. Dat Amerika zowel als Engeland Frankrijk de raad hebben ge geven de Saarmijnen niet voor 50 jaar te pachten, wijst er op dat men West- Duitsland niet wenst te vervreemden van de W.-Europese samenwerking. In Azië brengt, nu het vriendschapsverdrag tussen Rusland en communistisch Chi na inderdaad is gesloten ivoor 30 jaar), houdbaar begint te worden. Een gron dige vernieuwing van deze verkeersader zal niet lang meer kunnen worden uit gesteld. Voorts zijn reeds plannen ge maakt voor een vernieuwing van de Oosterpoortsbrug. Wij hopen, dat het overleg, dat hierover gaande is met de Directie van de Rijkswaterstaat, spoedig tot een bevredigend resultaat zal leiden. Een andere voorziening,'welke belang rijke kapitaalsuitgaven zal vragen is de verplaatsing en reorganisatie van de gemeentereiniging. De voortschrijdende bebouwing van de gronden rondóm de stad, welke ook een ontsluiting van de terreinen langs de Lemmerweg nood zakelijk maakt, eist, dat ook omtrent dit vraagstuk binnen korte tijd een be slissing wordt genomen. Met het gedeeltelijk bouwrijp maken van de terreinen tussen Houkesloot, Zo- merrak, Jachthavenstraat en Oudvaart zal nog in 1950 een begin worden ge maakt. Zullen deze terreinen in de on- middellijke toekomst, als ook de Houke sloot tot grootscheepsvaarwater is ge maakt, hun volledige betekenis krijgen, dan is het nodig deze terreinen verder te ontsluiten en een verbinding tot stand te brengen met de le Oosterkade. Ook hiermede zullen belangrijke uit gaven, waarvan de rente en aflossing op de gewone dienst der begroting zul len drukken, gemoeid zijn. De Oppen- huizerweg verkeert in een vrij desolate toestand en behoeft dringend een al gehele verbetering. Voorts zal nog re kening moeten worden gehouden met de mogelijkheid dat verschillende walmu- ren in de naaste toekomst moeten wor den vernieuwd. B. en W. concluderen dat zij, met al deze belangrijke kapi taalsuitgaven in het verschiet, bij de geschetste begrotingspositie en de on zekerheid over de compensatie welke de gemeenten zullen krijgen bij het verval len van de ondernemingsbelasting, de toekomst in financieel opzicht althans, met enige zorg tegemoet zien. Dat dwingt dan ook h. i. tot een sober be heer en grote voorzichtigheid bij het aanvaarden van nieuwe lasten. Sedert de bevrijding is, B. en W. vestigen daarop in dit verband de aandacht, be sloten tot het doen van kapitaalsuit gaven ten bedrage van in totaal rond 4 millioen gulden, waarvan voor wo ningbouw rond 2% millioen gulden. Wat de tekorten van vroegere dien sten betreft over de jaren 1945 t.e.m. 1947 bedragen deze 214.884.56, van het rijk kan hierin een bijdrage verwacht worden van 106.000, blijft dus uit de gewone middelen der gemeente te be strijden 108.884.56, waarvan reeds ƒ24.000 ten laste van 1948 en 1949 is gebracht, resteert dus op 1 Jan. 1950 rond ƒ85.000, welk bedrag in een geld lening is opgenomen waarvan de rente en aflossing ten laste van de gewone dienst der gemeentebegroting komen. De gemeenterekening 1948 zal vrijwel zonder saldo sluiten. Omtrent de uit komsten van dienst 1949 kan nog geen betrouwbare voorspelling worden ge daan. de «wl een net OP aak de uwe Tot zover de nota van B. en W. In verband met de daarin genoemde cijfers zij nog vermeld dat de uitkeringen uit het gemeentefonds thans totaal wor den geraamd op 691.190 (vorig jaar ƒ708.350), de uitkering wegens onder nemingsbelasting nu op 230.400 tegen v. j. ƒ144.000; de netto opbrengst der belasting op vermakelijkheden wordt nu geraamd op 44.000 tegen voor 1949 50.000. De kosten van straatverlich ting worden geraamd op 24.000 (v. j. ƒ16.600), de krankzinnigenzorg op ƒ67.000 (v. j. ƒ54.000), de stijging van deze laatste post is gedeeltelijk te ver klaren uit het met 7 toegenomen aantal patiënten, dat nu 58 is en de verhoging der verpleegkosten, de kosten van het gymnasium zijn nu geraamd op netto ƒ56.182 (v. j. ƒ45.048). De gewone dienst sltiit in ontvang en uitgaaf met een bedrag van 2.709. 521. 65 met een post voor onvoorziene uitgaven van ƒ37.322.66 (v. j. ƒ20.760.09). Uit de ka- pitaaldienst blijkt dat in het fonds voor uitbreiding van het stadhuis eind 1950 beschikbaar zal zijn voor overbrenging naar de volgende begroting ƒ180.404. Het Eerste Kamerlid dr. S. E. B. Bie rema is 14 Febr. te Usquert overleden. Na zijn studie wijdde dr. Bierema zich aan de practische landbouw en nam ijve rig deel aan het landbouwverenigings- leven. Zo was hij bestuurslid van ver schillende landbouworganisaties en coöperatieve verenigingen. Op 25 Juli 1922 nam hij zitting in de Tweede Ka mer voor de Liberale Staatspartij, wel ke functie hij tot September 1925 ver vulde. Op 15 Februari nam hij opnieuw zitting en vervulde dit mandaat tot aan d» oorlog van 1940. Hij was lange tijd fractievoorzitter der liberalen in de Tweede Kamer. In 1946 nam hij weer zitting, doch na de verkiezingen van 1948 ging hij over naar de Eerste Ka mer, waarin hij de V.V.D. vertegenwoor digde. Voorts was hij voorzitter van de Coöperatieve Centrale Raiffeisenbank te Utrecht Dr. Bierema was ridder in de orde van de Nederlandse leeuw. een staat zou zijn, zoals Moskou telkens beweert. Want afdoende contróle moet er zijn, anders blijft de kans op zeer onaangename verrassingen bestaan. Herinnert men zich nog hoe na we reldoorlog I de Duitsers er onder de ogen der geallieerden in slaagden groot leger op te bouwen, door het po- litieleger van 100.000 man, dat hun te Versailles was toegestaan, eenvoudig geheel op te leiden als kader voor de straks te vormen oorlogsmacht En hoe dat machtige Duitse oorlogsschip, de Bismarck „het kreng, aan welks ver nietiging de hele Engelse Atlantische vloot moest te pas komen” zoals een hoog Engelse marine-officier eens zeide toen het gereed was zo’n 10.000 ton groter bleek dan was toegestaan? Deze feiten uit een vrij nabij verleden wijzen er ook op hoe moeilijk contróle is, als het eigen volk de macht ontbreekt deze mede uit te oefenen. Maar toch verdient Mc Mahons voorstel in deze benau wende tijden beter lot dan in de doofpot te worden gestopt. -'’xJMg a'. Jr -aJ ta Ot< □ei •lil anl ort hi

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1