11 Raadsvoorstellen Sneek Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST van Boekenweekprijsvraag Sneker boekhandelaren Uitvoering Gymnastiekver. „Advendo” De bouwarbeiders vierden het 30-jarig bestaan van hun bond op gepaste wijze ganisatie uit. 5e JAARGANG No 15 DINSDAG 21 FEBRUARI 1950 30 L. KIEZEBRINK Redacteur: 372 Afd. Sneek Nat. Geheelonthoudersver. AJ.C. afd. Sneek Kunst aan Allen Openb. Leeszaal en Bibliotheek, Sneek Stichting Prot. Chr. Ziekenhuis te Sneek Wie er met de Pasteur en Atlantis thuiskomen Reciteerwedstrijd KLEINZAND 7 - Telef. 2872 -- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Concert Sneker Orkestver. „Symphonia” Dirigent: Flucie van Bergen Solist: Frans Hesmerg (viool) Bioscoopnieuws Zakennieuws Kunst aan Allen - Sneek Theo Bruinspiano 1 deze Men schrijft ons: 'S. L. G. Deze Film „God der Schepping” van het Moody Bible Institute. Op een Zaterdagavond gehouden re citeerwedstrijd behaalde de heer H. G. de Boer alhier een 2e prijs in de afde ling luim. de daar eids- heer van tiaar we naar n de ïheel vaar der. men Ijet- rder rote i de In de afgelopen maand werd de lees zaal door 1955 personen bezocht en be droeg het aantal uitgeleende banden 6144. Een auto van de Roermondse melk inrichting Hygia kantelde bij Schaik (N.Br.), 5000 liter slagroom bestemd voor Luxemburg enne' een beekie In. l de een net op aak de uwe be- feit dit het ?en, aar, een ill es slfs, fen- die l en frij- looi ■tijd ons >ge- j is Ifde itei- >ne- laar t al iga- Veg itel- oer- bben een doen aar- ding af- ima. sjes, der zleu- este, raas. uit- :djes van raag ge was lom- jurig het een ibli' Redactie-adres oeg ijzen >r kan ha 100 □11< art or n< ,d< nel ■iei ierd, Ka sten wet- wist raad zijn pen SNEEKER NIEUWSBLAD eker rdag ring ■am- alle d ZUSTER PIA MET DE BRANDSPUIT. Als in het klooster Urberg bij Taunhausen in Schwaben de sirene huilt, dan grijpen zuster Pia en haar medezusters de brandspuiten en gaan de grote brandweerladder op. De commandante van de Urbergse brandweer blaast op de fluit. De zusters weten met deze moderne motorspuit om te gaan en reeds twee maal heeft deze brandweercolonne bij grote branden zijn mannetje gestaan. Donderdag 23 Febr. a.s. 8 uur zal het verbouwde jeugdgebouw van de A.J.C. „Us Honk” in de Havenstraat worden heropend. Met eigen krachten is dit werk aangepakt en dat het tot stand kon komen is mede te danken aan de opbrengst ener verloting, waarbij vele Snekers toonden bereid te zijn het werk der jeugdbeweging te steunen. De voorzitter van de A.J.C., Ber Drukker, zal o.a. spreken. Zaterdag 25 Febr. de eerste dag van de boekenweek is er een boekententoonstelling, geopend van 46 en 8—10, zodat dan belangstellenden in de gelegenheid zijn ook de vernieuwde zaal te bezichtigen. Advertentieprijs 1 5 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Binnenkort wordt de opheffing verwacht van de distributiebepalingen voor Nederlandse scheerwol. Hiermede komt dan een einde aan het tienjarig monopolie van de Nederlandse wol fe deratie. De boeren waren namelijk ver plicht hun wol tegen vaste prijzen af te geven. Voortaan zullen de boeren hun wol weer vrij mogen verkopen, niet al leen aan de federatie, maar ook aan de handelaren. Deze prachtige kleurenfilm doet ons de wonderen der schepping zien. Kosten noch moeite zijn gespaard om van deze film iets goeds te maken. Dat deze film een half millioen gulden gekost heeft zegt natuurlijk wel iets, maar meer zegt het ons dat de film biddend tot stand is gekomen. Deze film die ons een beeld geeft van de sterrenhemel, gezien door machtige telescopen, doet ons onze nie tigheid beseffen. In natuurlijke kleuren zien we het wondere groei-proces van bloemen en planten. Welke geheimen bevat een simpele waterdruppel De film heeft passende muziekbegeleiding en Nederlands gesproken tekst. Deze bij zonder mooie kleurenfilm wordt harte lijk aanbevolen door tal van Predikan ten. Donderdag 23 Februari draait deze film in Geb. v. Chr. Bel. voor de Nat. Chr. Geh. Onth. Ver. afd. Sneek, 's av. 8 uur. ’s Middags te 5 uur is er een kin dervoorstelling. Ons wordt verzocht nog te melden, dat per abuis één der bestuursleden niet werd genoemd. Het is Ds. W. Ruiter, Chr. Geref. predikant te Sneek, die als lid van het werk-comité actief aan het werk heeft deelgenomen. Gaarne her- stellen wij dit verzuim. Onbekend maakt onbemind. Dit ge zegde is zeker ook van toepassing op de muziek. Slechts zelden zal men een compositie van enige betekenis reeds bij eerste kennismaking ten volle kunnen genieten en waarderen. Naarmate men een muziekstuk leert kennen en bij het luisteren gaat herkennen zal men er meer plezier aan beleven. Van hoe veel groter betekenis moet het dan zijn als men zelf een instrument bespeelt en in samenwerking met anderen kan musi ceren. De kennis, die men bij het instu deren opdoet, het aan den lijve ervaren welke moeilijkheden er overwonnen moeten worden alvorens een compositie behoorlijk voor het „voetlicht” komt, verbreden en verdiepen het genieten bij het luisteren naar het musiceren van anderen. En hoe groot is de voldoening als na weken van repeteren een moeilijk stuk gespeeld kan worden. Zo gezien moeten de leden van Symphonia veel genoegen beleefd hebben aan het instu deren van het programma, dat zij Vrij dagavond in de foyer van Amicitia voor een niet zeer talrijk gehoor uitvoerden. Over de resultaten kunnen leden en di rigent tevreden zijn. Het luisteren naar werken als Iphigenie in Aulis van von Gluck, de bekoorlijke menuetten van Haydn, Beethoven en Schubert of de brillante muziek van een ouverture Fi garo’s Hochzeit van Mozart en Ballet Faust van Gounod is steeds de moeite waard. En lukte alles dan al niet even goed, de moeilijkheden waar een dilet tantenorkest nu eenmaal mee te kam pen heeft in aanmerking genomen, viel er veel te waarderen. Daarbij verkeert Symphonia in de gelukkige omstandig heid in Frans Hesmerg een concert meester te bezitten, die niet alleen op z’n plaats in het orkest zijn taak op uitstekende wijze vervult, maar die ook als solist van meer dan gewone bete kenis is. De nummers die hij speelde: Romance van Svendsen en Romance in f van Beethoven vormden de hoogtepun ten van de avond. Hulde! Al met al een uitvoering waar Sym phonia tevreden over kan zijn. Het Amicitia Theater heeft Dinsdag en Woensdag als hoofdnummer „Het proces”, regisseur G. W. Pabst, wiens meesterschap we uit talrijke vooroor logse films wel kennen. De thans ver toonde film is gebaseerd op het proces naar aanleiding van een vermeende ri tuele moord in Hongarije tegen het einde van de 19e eeuw gevoerd. Een moord, die het voorwendsel moest ver schaffen tot het uitplunderen en te gronde richten van alle joden in een be paald dorp. Maar het doel werd niet bereikt, want het gelukte de verdediger tijdens het dramatisch verloop van het proces te bewijzen dat de gegevens waarop de aanklacht is opgebouwd, vals waren. Tussen de bedrijven door krijgt men een interessante kijk op de verhou dingen in de hogere kringen van de vroegere OostenrijksHongaarse mo narchie. Alle rollen in deze spannende Oostenrijkse film worden gespeeld door artisten van naam. Het Vrije Toneel met „Lastige Mannen”. Kunst aan Allen geeft a.s. Donderdag 23 Februari haar tweede toneelavond met een Engels Blijspel, te geven door „Het Vrije Toneel” onder leiding van Cor Ruys. Blijkens de aankondigingen en de onverdeeld gunstige recensies in de diverse grote dagbladen is „Lastige Mannen” weer een van die typisch En gelse blijspelen, die met hun gezonde humor zozeer de waardering vinden van het Nederlandse publiek. Het Vrije To neel heeft behalve de sterke bezetting uit haar eigen groep de medewerking kunnen krijgen van 2 wel zeer promi nente spelers nl. Cor van der Lugt Mel- sert en Annie van Ees. Het is dus zowel het stuk als de spelers, die een avond van intens genot garanderen. Wij ver trouwen dan ook, dat de laatste kaarten die nog te verkrijgen zijn bij de heer A. Schurer, Marktstraat alhier, werke lijk zullen wegvliegen. Sneek krijgt Donderdag wel een unieke gelegenheid, kennis te maken met Nederlands groot ste toneelspelers. Voor verdere mede delingen zie men de advertentie in dit nummer. De Katholieke leden van Kunst aan Allen, die om principiële re denen in verband met de Vastentijd be zwaar maken tegen het bezoeken van deze toneelavond en hun entreegelden reeds hebben betaald, krijgen dit geld terug. Hierover volgen nog nadere mededelingen. Men haaste zich intussen voor een kaart, het is kort dag. 1950 lager was dan 174.De minister van Binnenlandse zaken heeft de ge meenten verzocht een dergelijke regeling voor haar personeel in ernstige overwe ging te nemen en het centraal orgaan inzake de gemeenschappelijke behande ling van gemeentelijke personeelsaange legenheden beveelt de toepassing van de geschetste maatregelen ten zeerste aan. Nu de laatste jaren de salariëring van het gemeentepersoneel in verschillende opzichten in nauw verband is gebracht met de voor het rijkspersoneel vastge stelde maatregelen, bestaat er naar het oordeel van B. en W. aanleiding aan het ministerieel verzoek te voldoen en het bovenbedoelde uitkeringsbesluit eerste kwartaal 1950 op het gemeentepersoneel van overeenkomstige toepassing te ver klaren. Uitkering van 5 van de yvedde aan gemeentesecretarissen en gemeente-ontvangers. B. en W. stellen voor Ged. Staten te berichten dat de raad geen bezwaar heeft tegen het voornemen van dat col lege het koninklijk besluit tot het toe kennen van een uitkering van 5 op de wedden ook van toepassing te verklaren op de secretarissen er ontvangers van de gemeenten in deze provincie. De huur van nieuwe woningen aan de Amaliastraat en de Jan van Nassaustraat. B. en W. stellen voor de huurprijs van de met rijkssteun tot stand komende 14 beneden- en bovenwoningen aan de Amaliastraat vast te stellen op ƒ5.20 per week, exclusief de vergoeding voor waterverbruik, hetzelfde bedrag dat geldt voor.de 16 reeds eerder aan ge noemde straat gebouwde wonmgen. De huurprijs van de duplexwoningen aan de Jan van Nassaustraat dient naar het oordeel van B. en W. dan op ƒ4.40 per tijdelijke woning per week te worden vastgesteld; van een volledige duplex- woning wordt dat dus ƒ8.80 per week, exclusief de vergoeding voor waterge bruik. Van deze ƒ8.80 is ƒ6.10 bestemd voor dekking van de gewone exploitatie kosten, terwijl een toeslag van 2.70 wordt ontvangen, waaruit de kosten van de duplexinrichting en die van het t.z.t. weder inrichten van de woning voor normale bewoning dienen te worden be streden. (Er is daarbij van uitgegaan dat na ongeveer 10 jaar de splitsing der woningen zal worden opgeheven.) B. en W. bieden de raad de volgende voorstellen aan Geldlening groot 100.000 h 3—3>/2%. Herhaalde pogingen van B. en W. om tot consolidatie van vlottende schuld voor andere dan woningbouwuitgaven te geraken, leidden tot nu toe niet tot enig resultaat. Thans echter is er een aanbie ding voor een lening groot 100.000. tegen de koers van 100 af te lossen in 30 jaar, rente de eerste 10 jaar 3 daarna 3% B. en W. stellen voor dit aanbod aan te nemen en de opbrengst dezer lening voor gedeeltelijke dekking van de kosten van het maken van nieuwe walmuren, welke ruim 180.000 bedra gen, te bestemmen. Deze kosten worden in het algemeen ook in 30 jaar afge schreven. De afsluitprovisie van de lening is Onze vereniging nam ook dit jaar in ledental toe, zo deelde de voorzitter, de heer J. H. Klaibeda, in de Donderdag avond gegeven uitvoering, nadat het vlaggendefilé, de vaandelgroet en de op mars hadden plaats gevonden en hij al len een hartelijk welkom had toegeroe pen, mee. Deze toename moge o.i. als een verblijdend teken gezien worden, het bestuur heeft door het aanstellen van een paar assistenten, die met Maart de directeur, de heer L. Canrinus, zullen bijstaan, toch ook de moeilijkheid ge zien om zo’n grote schare degelijk te onderrichten en voor een glansrijke uitvoering gereed te maken. Wil men alle deelnemers en -neemsters een beurt geven, dan moet het programma vol worden, ja wellicht te vol en is het ge vaar niet denkbeeldig, dat de afwerking daardoor schade lijdt. Er zijn nog altijd leden, die het allicht leuk vinden voor het publiek op te treden, doch bij wie het heilige vuur om z’n uiterste best te doen ontbreekt, tot schade van de an deren, die van harte meewerken. Ze wachten een amerijtje om te zien hoe leveren. Deze inlevering geschiedt uiter lijk tot 's avonds 10 uur van 4 Maart en kan bij elk der aangesloten boekhande laren plaats vinden, doch beslist in ge sloten enveloppe. Door een speciaal daarvoor benoemde commissie wordt Zaterdagavond 11 Maart, in de etalages der genoemde erkende boekhandelaren, de uitslag bekend gemaakt. Dit is dus een kans waaraan iedereen kan deel nemen, die niets kost en waardoor men een mooi boekwerk kan winnen. Uitkering over het eerste kwar taal 1950 aan een deel van het gemeentepersoneel. Zoals bekend wordt aan het rijksper soneel een salarisverhoging van 5 in gaande 1 Januari 1950, in verband met de stijging van de kosten van het levens onderhoud toegekend. Om te bereiken dat aan het personeel op zo kort moge lijke termijn het ieder toekomende kan worden uitbetaald,geschiedt de uit kering over het eerste kwartaal 1950 in de vorm van een bedrag ineens, het de finitief opnemen van de 5 verhoging in de salarissen en lonen, alsmede het daarin verwerken van de tijdelijke bij slag van 1.per week kan dan nauw keuriger worden overwogen. Dit besluit is o.m. van toepassing op alle ambte naren en werklieden in vaste of tijde lijke dienst alsmede op hen, die in dienst van het rijk op arbeidsovereenkomst naar burgerlijk recht werkzaam zijn met uitzondering van die arbeidscontractan- ten, wier loon wordt bepaald volgens de loonregeling, neergelegd in een collec tieve arbeidsovereenkomst, geldende voor overeenkomstig personeel in het particuliere bedrijf. Voor de laatstge noemde groep hangt de aanspraak op een uitkering af van de beslissing, wel ke ten aanzien van particuliere werkne mers in hun bedrijfstak wordt genomen. Ongeacht het bedrag van de wedde of het loon is het uitkeringsbesluit van toe passing op hen, die op 1 Januari 1950 21 jaar of ouder waren, dus op hen, die geboren zijn vóór 2 Januari 1929. Voor hen, die op eerstgenoemde datum 21 of 22 jaar oud waren, geldt echter een ge ringer percentage dan 5 Grondslag voor de berekening der uitkering is de maandelijkse wedde op 1 Januari 1950 of een bedrag dat daarmede kan worden gelijk gesteld. Weeklonen worden tot maandlonen herleid. Een periodieke ver hoging, welke na die datum ingaat, heeft op de uitkering geen invloed. Het verlenen van een uitkering brengt geen wijziging in de pensioengrondslag of in de tijdelijke bijslag, bedoeld, in het ko ninklijk besluit van 3 Mei 1949 192 (de z.g.n. Joekes-gulden). De uitkering bedraagt als regel 5 van voornoemde maandelijkse inkomsten; over de drie maanden bedraagt zij derhalve 3 x 5 is 15 Laatstgenoemd percentage geldt alleen voor hen, die geboren zijn vóór 2 Januari 1927. Zij, die geboren zijn na 1 Januari 1927 doch vóór 2 Januari 1928 zullen 10 en zij, die geboren zijn na 1 Januari 1928 doch vóór 2 Januari 1929 zullen 5 van de maandelijkse wedde ontvangen. Ten aanzien van hen, die in aanmerking komen voor de uitkering van 15 is bovendien bepaald, dat voor mannelijke werknemers, het minimum der uitkering ƒ26.bedraagt, mits zij een volledige dagtaak vervullen. Dit be treft hen, wier maandloon op 1 Januari Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Met de troepentransportschepen Pas teur en Atlantis resp. van Tandjong Priok 7 en 6 Febr. vertrokken en resp. te Amsterdam 25 Febr. en 3 Maart ver wacht, komen o.a. naar huis: met de Pasteur: soldaat W. Cnossen van 41 R.I., Scharnegoutum, Eeuwige laan 120; soldaat H. H. de Jong van 41 R.I., IJpecolsga 15; soldaat J. J. Lanting van 4—1 R I-> Bozum 81; soldaat M. v. d. Zee van 41 R.I., Westhem 24; soldaat M. Bosma van 4—4 R.I., Ubbo Emmius- straat 17, Sneek; soldaat S. Dijkstra, Rauwerd 65 van 44 R.I.; soldaat A. Frankena van 44 R.I., Zevenpelsen 11, Ijlst; soldaat S. Reijenga van 44 R.I., Idzega 12; soldaat P. v. d. Veen, van 44 R.I., Scharnegoutum, Leeu- warderstraat 160; soldaat S. Visser van 44 R.I., Heeg, Helling 14; soldaat J. Zeilstra, van 30 A.A.T., Folsgare 42; van 49 R.I.: sergeant C. G. J. Dijk stra, Kleine Palen 21, Sneek, en ser geant J. de Haan, Amaliastraat 26, Sneek; soldaat J. de Jager, Oppenhuizen F 125; korporaal S. Jongedijk, Prior- straat 49, Sneek; soldaat A. F. Jorna, le Steenklipstraat 87, Sneek; S.M.A. A. Kuperus, lepenlaan 24, Sneek; soldaat D. Noorderwerf, Kleinzand 66; soldaat H. Wolthuizen, Idezega 21; sergeant R. Zwart, Bozum 55; van de Mariniers: marinier E. de Jong, Woudsend, Vos- senlaan 304. Per Atlantis: korporaal P. Kroeze van 4 H.P.V.A., Eegracht 101, Ijlst; korpo raal G. Busscher, sub. mar., Schatting 297, Heeg. Met een uitgebreide collectie emaille- en huishoudelijke artikelen en een uit gezóchte sortering en allernieuwste mo dellen huiskamerlampen, wand- en schemerlampjes enz. heeft de heer Wal stra, Zaterdag aan de Nauwe Noorder- horne 25, zijn geheel gerestaureerde winkel heropend. Ruime etalages geven gelegenheid de voorbijgangers de grote sortering van de artikelen, welke deze zaak voert, te tonen. De winkel is keu rig ingericht en de voorraden zijn over zichtelijk opgesteld, en dat maakt het de klant gemakkelijk een keus uit de diverse artikélen te doen. De vertimme- ring was in handen van de heer G. Doe- vendans, Hoogend. Het schilder- en verfwerk verzorgde het schildersbedrijf Lucas de Vos, Nauwe Noorderhorne en de stoffering de heer C. Wester, hoek LeliestraatSchoolstraat. Als speciale attractie ontvangt iedere bezoeker gra tis een nummer, waarop fraaie prijzen kunnen worden gewonnen. De hoofdprijs De afdeling Sneek van de Alg. Ned. Bouwarbeidersbond hield Donderdag avond een feestelijke bijeenkomst in Amicitia ter herdenking van het 30- jarig bestaan. Voorzitter A. Cuperus richtte na de opening een speciaal woord van welkom tot de leden uit Woudsend, Rauwerd en de gemeente Baarderadeel, alsmede tot de vertegen woordigers van bevriende organisaties, en verleende daarna het woord aan de bondssecretaris, de heer Cor Brandsma uit Haarlem, voor het uitspreken van een korte propagandarede. Deze spre ker, een oud-stadgenoot, stond allereerst stil bij de strijd die in het verleden is gevoerd om verbetering te brengen in het lot der bouwarbeiders. De toestand waarin ook deze categorie van arbeiders een dertig en veertig jaar geleden ver keerde kon moeilijk slechter. Werk weken van 70 en 72 uren waren in die tijd heel gewoon en van vacantie was helemaal geen sprake. Bij uitvallen we gens ziekte, winter of werkloosheid, kregen de bouwarbeiders een uitkering, die veel te klein was om er van rond te komen. Het is de grote verdienste van de A.N.B. geweest, dat hij bij het stre ven van de strijdende arbeiders om ver betering in dit lot te brengen, altijd in de voorste gelederen heeft gestaan. Nu kunnen de bouwarbeiders rechtens aan spraak maken op een bepaald inkomen, terwijl het risicofonds van de bouw, en aanverwante bedrijven bij uitvallen een uitkering garandeert van 90 van het loon en doorbetaling van de sociale las ten. Bovendien hebben zij recht op twaalf vacantiedagen en is één week extra loon in de vacantiebonnen verdis conteerd. Voorts zijn na de bevrijding ondanks de moeilijkheden van de na oorlogse tijd, tal van sociale wetten tot stand gekomen, onlangs nog de P.B.O. en de wet op de ondernemingsraden, die de sleutels zijn van de poort, waardoor de arbeiders toegang krijgen tot de so ciale medezeggenschap. De bouwarbei ders, zo vervolgde spr., dienen zich er echter wel rekenschap van te geven, dat het in de eerste plaats de socialisten zijn geweest, die voor deze sociale ver beteringen geijverd hebben. Ook in an dere zin, o.a. in de huisvesting en het culturele leven van de arbeider, is se dert vroeger een geweldige ommekeer gekomen, maar we moeten niet denken, aldus besloot spr. zijn enthousiaste toe spraak, dat we er nu zijn. We kunnen nog niet bij de pakken neerzitten, het 30-jarig bestaan van de A.N.B. moeten de leden zien als een mijlpaal. Vervolgens reikte de heer Brandsma aan drie leden van de afd. Sneek, nl. de heren B. Miedema, J. Krot en A. Fla- meling, die veertig jaar of langer lid van de A.N.B. of één zijner voorlopers *zijn geweest, het ere-insigne van de or- een ander het doet en vergissen zich derhalve nog al eens. Maar genoeg hier over. Onze totaal-indruk is, ondanks kleine fouten, toch wel zo, dat we kun nen zeggen, dat het een goede uitvoe ring was. Er werd kranig werk gele verd b.v. in lengte-paardspringen door de adsp. heren en heren, boogbrug he ren, brug dames; keurig waren de pres taties door de dames bij de knotsoefe ning, de vrije en de rhythmische oefe ning. De vrije oefening heren kon ech ter niet deze betiteling wegdragen; het geheel was wat rommelig. Na de pauze werd het gehalte opgevoerd. Het begon al direct met de oefening aan de rin gen door dames en heren 2e graad; de heren aan het^hoogrek deden hiervoor niet onder en gaven prachtig en gedurfd werk. Diezelfde durf sprak ook uit het nr. paardspringen dames; de baloefe- ning door oudere dames toonde een be heerste uitvoering; de vrije oefening da mes en de hoepel-oefening gaven iets leuks te zien, terwijl de bewegingsoefe ning een bijzonder attractief nr. ge noemd mag worden. Het slotnr., een rhythmische oefening, was wat gratie en schoonheid van uitvoering betreft, wel een bijzonder einde van dit lange programma. Nadat het eerste gedeelte was uitge voerd, gaf het tamboer- en pijpercorps een nogal enige tijd nemende uitvoering. De directeur, de heer W. Blom, heeft het repertoire weten uit te breiden. Toch wil het ons voorkomen, dat zo’n programma in de open lucht beter tot zijn recht zal komen dan in een zaal. De blaas-instrumenten waren wat schel en de trommels wat luid, dan dat men het geheel goed verwerken kon. On danks deze bezwaren werd het geheel van dit onderdeel góed uitgevoerd. Het was de voorz. een aangename taak de directeur hartelijk dank te zeg gen voor de grote zorg bij de repetities en deze uitvoering aan de dag gelegd. In die dank werd tevens betrokken de heer W. Blom, voor zijn arbeid aan het tamboer- en pijpercorps besteed. Ook de concierge van het gebouw, de heer P. Schotanus, werd gehuldigd voor het stille werk dat hij voor de ver. ver richt. De dank ging vergezeld van een geschenk. Een andere huldiging moch ten de heren A. P. Eppinga en S. Het- tinga in ontvangst nemen, die beide 25 jaar lid der vereniging waren, en nu verblijd werden met een zilveren lepeltje met bet wapen van Sneek en een inscriptie. De voorz. ging ten slotte' voor in dankgebed. Ter gelegenheid van de Boekenweek 1950, die dit jaar gehouden zal worden van 25 Februari tot en met 4 Maart bieden de erkende Sneker boekhande laren Joh. Beute, J. Hettinga, B. Hoek stra, W. v. d. Meulen Rzn., G. v. d. Pij- pekamp, fa. S. J. Schmidt, K. Twijn- stra en fa Wielenga (W. G. Baarda) het publiek van Sneek en Omstreken een speciale prijsvraag aan, waarvoor het deelnemersformulier, bij bezoek aan hun zaken, op aanvraag gratis wordt ver strekt. De prijzen zijn: 50 romans, 50 jongensboeken, 50 meisjesboeken. Het deelnemen aan deze prijsvraag is zeer eenvoudig. Op het formulier is aange geven aan welke rubriek men wenst deel te nemen, nl. romans, jongensboe ken, meisjesboeken. Die rubrieken waar aan men niet deelneemt worden doorge slagen. Voor elke rubriek staan er een aantal nummers waarachter men de titels der boeken en namen der schrij vers resp. schrijfsters kan invullen. Deze nummers corresponderen met de voor stellingen in de etalages der genoemde boekhandelaren. Deze voorstellingen beelden een boektitel uit en zijn even eens genummerd. Men moet dus bij alle betrokken boekhandelaren de etalages nazien. Het boek dat wordt voorgesteld kan men steeds in een der etalages, van de zaak, die de betreffende voorstelling heeft, vinden. Het is toegestaan aan meer dan een rubriek deel te nemen of meer dan één prijsvraagformulier in te Zo heeft dan ook Sneek Donderdag avond kunnen genieten van het spel van Neerlands jongste piano-phenomeen: Theo Bruins. Het is een avond gewor den, die op de talrijke aanwezigen diepe indruk heeft gemaakt, en die door hen niet licht zal worden vergeten. Alles scheen er toe mee te werken dit con cert tot een gebeurtenis van de eerste rang te maken. In de eerste plaats was daar het stijlvolle en toch afwisselende programma. De prachtige sonates van Scarlatti en het grootse opus 31 no. 2 van Beethoven als klassiek gedeelte; de karakteristieke Bulgaarse Dansen van Bela Bartók en „Cloches a travers les feuilles” en „l’Isle joyeuse” van Claude Debussy, waarmee twee zeer verschil lende aspecten van moderne piano- en compositie-techniek getoond werden; en na de pauze de voor instrument, uit voerder en luisteraar welhaast vol maakte muziek der 24 Préludes van Chopin. In de tweede plaats vond al deze muziek in Theo Bruins een ver tolker, die, gesteund door een phantas- tische techniek en wonderbaarlijk ge heugen, in staat bleek alle wisselende stemmingen en fijnste stijlverschillen, alle hoogten en diepten van de muzikale gedachtenwereld der onderscheidene composities te realiseren. Hier was een meester aan het woord, die zeker met tertijd tot de grootste pianisten van zijn generatie zal gaan behoren. En ten slotte de wat sfeer en accoustiek be treft ideale ruimte van de Doopsgezinde Kerk. Dit concert bood een muzikaal genieten, dat ver uitging boven de be wondering voor de geweldige prestatie die de mens Theo Bruins verrichtte. Hier werden we direct in contact ge bracht met de wereld van schoonheid, van smart en vreugde, die achter de noten verborgen ligt. Een avond, waar aan ieder, die er deel aan had met dankbaarheid zal terugdenken. L. G. Daarna ging het doek op en kon het A. tot Z. cabaret met het amusante deel beginnen. Het programma van dit ge zelschap was zeer afwisselend en de bijna geheel gevulde zaal heeft uiter mate genoten. De leider Jan de Kleijn was een vlotte en geestige conferencier, Ap Hofstee oogstte veel succes met zijn liedjes en zijn samenspel met Jan de Kleijn, terwijl Siny Mooten, die een flinke hap van het werk van haar niet bij stem zijnde vrouwelijke collega Nel Brink, moest overnemen, heel aardige liedjes zong. De propagandistische noot ontbrak niet, zoals bleek uit de impo nerende schets „Wij bouwen” van Jan de Kleijn. Eén ding in het overigens uitstekende programma apprecieerden wij echter niet. Dat was het nog al eens in herin nering roepen van de bezettingstijd. Het wordt tijd dat het gezelschap deze din gen uit het programma schrapt, voor een cabaretprogramma in 1950, worden die dingen te oud. een e 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1