Buitenlands overzicht BHl k II Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 2 Een oud-stadgenoot sprak voor „NIJVERHEID en HANDEL” S3 VRIJDAG 24 FEBRUARI 1950 Se JAARGANG No 16 30 L KIEZEBRINK 372 F. J. Dethmers overleden W. Dijkstra 40 jaar bij de P.T.T, 4 Brugwachter Bosse Mulder gaat heen Frankeerzegels van Nieuw-Guinea Afscheid en intrede Ds J. Kuiper I t KLEINZAND 7‘- Telef. 2872 '..Jdz- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Aanbesteding woningen te Woudsend Bevrijdingsdag en Koninginnedag Ver. Staten willen geen zwakheid tegenover de Sovjet-Unie - Proefkonijn Indo China - Ijzeren x Gordijn wordt steeds dichter Candidatenlijst S.G.P. Bioscoopnieuws L. Smit, directeur Rijksbureau voor Export S f I? k jf dea n. ia Redacteur: F 'S. I I Dat alles betekent dus dat de Ver. Staten het been stijf willen houden en geen teken van zwakte willen geven, hoe gewenst zij besprekingen ook ach ten en hoezeer zij zelf beseffen dat de Russische positie versterkt is door Mos- kou’s verdrag met communistisch Chi na. Washington ziet het zo, dat wil men overeenstemming del. De zaal van Piso was vuld met een grote schare lenden, waaronder ook een kenlieden uit Leeuwarden, Binnenkort zullen aan de philatelis- ten-loketten van de postkantoren de volgende frankeerzegels van Nieuw- Guinea verkrijgbaar zijn: a. Cijfer-type (ontwerp van Krimpen) in de waarden van 1, 2, 2%, 5, 7% en 10 cent; b. Ko ningin Juliana-zegels (ontwerp Hartz) in de waarden van 15, 20, 25 en 40 cent. De zegels van 2% en 7% cent worden verkocht voor 3 en 8 cent de overigen tegen nominaal. Zoals gebruikelijk kan van elke waarde slechts een exemplaar tegelijk worden gekocht. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs I 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. de daar eids- heer van naar we naar n de theel vaar der_ men Ijet- rder rote i de Ds. J. Kuiper, Geref. pred. te Jutrijp Hommerts, is voornemens Zondag 16 April a.s. afscheid te nemen van zijn gemeente. De intrede te Zevenhuizen (Gron.) is bepaald op D.V. 23 April d.a.v. ilf sr ki har iooI allel gen, aar, een tiles Itijd ons >ge- ij is Ifde itei- >ne- taar t al iga- Veg itel- oer- i de een net OP :aak de uwe Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) bben een doen aar- ding af- ima. sjes, der Heu- este, ’aas. uit- idjes van raag ge was lom- airig het een ibli’ be- feit dit het Redactie-adres n< .d n :ri >ni hé •lei terd. Ka sten ever- wist raad zijn ilfs, ten die s en rrij- looi SNEEKER NIEUWSBLAD eker rdag •ring •am- alle d en achter het ijzeren gordijn houdt. Wat er zich achter dat ijzeren gordijn af speelt, daarvan dringt hoe langer hoe minder door. In Moskou wordt de be wegingsvrijheid der Westerse diploma ten steeds meer beperkt, de Ver. Staten zagen zich genoodzaakt de diplomatie ke betrekkingen met Bulgarije af te breken omdat de Bulgaren het vertrek van de huidige Amerikaanse gezant wegens zg. spionnage eisten. In Honga rije zijn een Amerikaans en een Engels onderdaan ook al wegens spionnage tot zware gevangenisstraffen veroordeeld. Wellicht leidt dit ook tot een diploma tieke breuk, in ieder geval worden de Westerse luisterposten achter het ijze ren gordijn minder in aantal en minder efficient en dat zal ook wel de bedoe ling van Moskou en haar satellieten Door B. en W. van Wymbritseradeel werd Dinsdag aanbesteed het bouwen van twee woningen in één blok te Woudsend. Door onderstaande aanne mers werd ingeschreven: P. Oly, Sneek ƒ26.550; Gebr. Boomsma, Sneek ƒ26.351 D. H. de Jong, Woudsend ƒ24.497; J. Steneker, St. Nicolaasga 23.550; J. Dijkstra, Jutrijp en M. v. d. Bos, Gauw ƒ23.250; P. Rrjnja, Woudsend ƒ21.881; D. Steneker, St. Nicolaasga 21.620. Be- NIJEZIJL. Een oude vertrouwde zul len we voortaan op de brug te Nijezijl missen. Na een diensttijd van 23 jaar heeft de heer G. Mulder thans om ge zondheidsredenen deze functie moeten neerleggen. Zelf vroeger schipper, wist hij wat een brug voor de scheepvaart betekent, en daarom stond hij steeds klaar om voor elk schip of boot op tijd te draaien. Door deze vlotte bediening wist hij zich de genegenheid van de schippers te verwerven en ook door zijn bekendheid met de vaarwaters kon hij menig schipper van goede raad dienen. Maar niet alleen bij de scheepvaart, ook in ons dorp was Mulder zeer geacht; hij had voor elk een vriendelijk woord en was bereid ieder te helpen. Mulder, die tot kort geleden nog zo krachtig scheen, telt reeds 77 jaren en zal hij nog enige tijd van de rust genieten, dan wordt het hoog tijd. Wij gunnen hem die rust van harte. Zijn zoon, T. G. Mulder, eveneens schipper, is door het gemeentebestuur van Bolsward tot zijn opvolger benoemd. De heer L. Smit, een oud-stadgenoot, eerste Nederlandse bankbiljetten thans directeur van het Rijksbureau voor export, sprak Maandagavond voor het Departement Sneek van de Nederl. Maatschappij voor Nijverheid en Han- geheel ge- belangstel- aantal za- terwijl de Nederlandse Landbouw-attaché in Ame rika, de heer Ritsema, toevallig ook aanwezig was. Zij werden allen door de voorzitter, de heer Ir. A. W. v. d. Poel, te groting was 21.184. Gunning volgt 3 later. GEVONDEN VOORWERPEN WYMBRITSERADEEL. Gevonden: 1 padvindersriem, terug te bekomen bij Wmr. Ie kl. R. Sinnema, Woudsend; 1 sleutel, 1 paar gebreide wanten en 1 kinderwantje, terug te be komen bij Postcommdt. Rijkspolitie te Woudsend OPBRENGST COLLECTE. OUDEGA (W.). De opbrengst van de busje-s-collecte, ten bate der thuisko mende militairen vit de tronen. bedroe? kwestie met Rusland, de macht van de Ver. Staten in zo’n kwestie eerst dui delijk voelbaar dient te zijn voor men naar die overeenstemming streeft. Nu in het Verre Oosten Rusland een veel gunstiger positie dan het Westen in neemt, zien de Ver. Staten, of liever ge zegd Truman en Acheson, het moment niet als het geschikte om met Rusland in directe onderhandelingen te treden over een algemene overeenstemming, men wil niet zwak schijnen! Eerst zal ook in het Verre Oosten meer evenwicht moeten zijn bereikt voor men eens kan praten met de tegenstander. Maar we hebben er reeds herhaaldelijk op gewe zen dat dit evenwicht niet zo gemakke lijk kan worden verkregen. Russen en Chinezen vormen er al een formidabele macht en wat er op het ogenblik tegen over staat is gering, tenzij de Ver. Sta ten bereid zijn hun volle gewicht in de schaal te werpen. De Amerikaanse di plomaten die te Bangkok in Siam heb ben vergaderd hebben het er zelf niet over eens kunnen worden of de Ver. Staten in Indo-China de handschoen tegen Rusland en rood China moeten opnemen door volledige directe steun aan Bao Dai, desnoods ook militair, te verlenen, of slechts indirecte, dus weinig indrukwekkende hulp. Slechts een toe zegging van directe steun, kan volgens kenners van het Verre Oosten, India zo wel als Siam, die geen van beiden Bao Dai erkenden, omdat zij twijfelen aan de ernstige bedoelingen van het Westen, er toe brengen dat wel te doen. Dit zou dan een begin van een herstel van het Westers prestige in Zuid-Azië kunnen zijn. De tegenstanders van een politiek om Amerika’s volle gewicht in Indo- China in de schaal te werpen betogen, dat ze te veel risico meebrengt, gegeven de macht waarover de Russen en Chi nezen beschikken, in het besef waarvan Moskou en Peking toch him plannen ten opzichte van Vietnam wel eens konden doorzetten en wereldoorlog III er zou zgn. Daartegen wordt dan weer aan gevoerd dat Rusland steeds weer terug week, daar waar de Ver. Staten het vastberaden tegemoet traden: Grieken land, Perzië, Berlijn. Voor een grote oorlog is Rusland, dat thans in snel tempo zijn belangrijkste industrieën naar Siberië verplaatst wat wel op voorbereiding tot oorlog wijst ep ook naar het heet met binnenlands verzet van hen die toenadering tot het Westen willen heeft te kampen, volgens deze commentators nog niet klaar. Indo- China kan dus niet alleen een pröef- geval opleveren voor de Amerikaanse politiek ten opzichte van Azië, doch ook voor het risico, dat Russen en Chinezen op zich durven nemen. Al met al een zeer gevaarlijk moment! mee werden gedrukt, en de modellen der goudse pijpen die aan de Indianen wer den verkocht, worden tentoongesteld. Nederland heeft nog steeds een goede naam in Amerika, laat men die nu ge bruiken om de markt te veroveren. Na een korte pauze werden door de heren Smit en Ritsema (de landbouw-attaché) de volgende vragen beantwoord: Vraag: Is uw bureau alleen voor de U.S.A.? Antwoord: Neen wel in de eerste plaats maar ook voor de andere landen zoals bv. Canada. Is er markt voor Friese kunstnijverheid? Zeer zéker, verstaat u zich met de vereniging voor Friese Volkskunst, adres ETIF in Leeuwarden. Stelt Amerika nog prijs op export naar West-Europa? Zeer zeker, vooral de grote zaken, speciaal de auto-fabrieken. Heeft men aandacht geschonken bij de hoogte der invoerrechten aan de dure grondstoffe!)^ Technisch z^er moeilijk. Bovendien zijn ook de prijzen der grond stoffen in Amerika zeer gestegen. Is export van kaas in de toekomst nog mogelijk; zie moeilijkheden met Deense boter en Italiaanse kaas? Zeker moge lijk, waarschijnlijk geen moeilijkheden daar de Nederlandse kaas geen directe concurrent van de Amerikaanse is. De keuringsdienst is in Amerika echter buitengewoon streng. Waarom geeft de regering alleen 10 deviezen „vrij” voor export naar Amerika, en komt daar ook verandering in? Op dit mo ment komt daar geen verandering in. Welke goederen hebben we persé uit Amerika nodig, kunnen we daar niet op bezuinigen? Dit is een kwestie van handelspolitiek, waarin Amerika een grote zeggingschap heeft. Hoe staat onze export-positie met andere landen speciaal met Oost-Europa? Met Joego slavië gaat het goed, met de andere O.- Europese landen niet soepel. Stelt de Amerikaan prijs op voorstellingen uit Amerika of uit Nederland, op de ver pakking? Beslist op Nederlandse voor stellingen. Is risico van export moge lijk te verdelen? Er wordt aan een ga rantie gewerkt. Na het beantwoorden van deze vragen dankt de voorzitter de sprekers zeer en hoopt dat de heer Smit ha het dienen van 2 zeer grote zaken, de grootste zaak nl. de Nederlandse met evenveel succes zal dienen. Aan het slot spreekt nog de voorzitter der Friese Ka mer van Koophandel een waarderend woord aan het adres der bestuursleden van het Departement Sneek voor het vele goede werk, dat hier wordt ge daan in het belang der Friese onderne mers. De nationalist, die tot nog toe, Pe king en Moskou ten spijt, China in de Veiligheidsraad vertegenwoordigt, maakte dezer dagen in een overigens waarschijnlijk hopeloos pleidooi voor Amerikaanse steun aan Tsjang Kai Sjek op Formosa, de niet gekke opmer king, „dat de Ver. Staten door hun steun aan W.-Europa, daar wel de Rus sische expansiezucht hadden bedwon gen, maar haar daardoor tevens naar Azië hadden gericht, hetgeen Amerika zekere verplichtingen oplegde”. Tevens zou men zich kunnen afvragen, of Ame rika zich de vernedering van Frankrijk zou kunnen veroorloven, die een ver loren gaan van Indo-China zou veroor zaken. Immers thans is dit een deel van de Franse Unie en Bao Dai handhaaft zich er doordat er Franse legers tegen de communisten vechten. Valt Indo- China, dan verliest Frankrijk een deel zijner Unie en moeten de Franse troe pen verslagen naar huis terug. Wat een koren op de molen van de Franse communisten, die thans trachten met alle middelen het vervoer van Franse troepen en wapenen naar Indo-China te verhinderen, maar die tot nog toe vol komen door de Franse regering in be dwang worden gehouden. De val van Indo-China zou nieuwe onrust in en ver zwakking van Frankrijk betekenen, dat Amerika juist zo sterk mogelijk tracht te maken. Wat al moeilijk genoeg gaat, omdat er zelfs corruptie in de hoogste Franse legerkringen schijnt te heersen, waarnaar een parlementaire commissie thans een onderzoek instelt, terwijl de regering-Bidault een zuivering zonder onderscheid des persoons heeft beloofd. Naast een voor de Europese samenwer king niet warmlopend Engeland kan een vastbesloten en sterk Frankrijk de kans van zijn leven krijgen, nu ook West- Duitsland een probleem binnen het ge hele Europese probleem dreigt te wor den. Niet alleen om de nationaal-socia- listische tendenzen welke er zich weer openbaren, maar in ’t bijzonder om de economische toestand. Nu al 3 millioen werklozen mede gevolg van de 9 millioen vluchtelingen uit Oost-Duits- land welke het herbergt en geen uit zicht op economisch evenwicht, zolang het geen vrij handelsverkeer met Oost- Duitsland heeft. En daarop is weinig GESLAAGD. Te Den Haag slaagde voor het exa men vakbekwaamheid Postdienst de het woord verleende. Na als zakenman voor twee grote concerns (General Mo tors en Philips) in de gehele wereld te hebben gereisd en gewerkt, waarbij spr. 37 landen bezocht, was het wel een hele stap om ambtenaar te worden. Van hen wordt nl. nog al eens kwaad gesproken, maar juist daarom wilde hij allereerst hulde brengen aan de Nederlandse ambtenaren van het Departement van Economische Zaken, wier toewijding en ijver de vergelijking met hun collega’s uit andere landen (waar spr. ook steeds bij de regeringen terecht moest) heel goed kan doorstaan. Sprekers huidige taak is het bevorderen v. d. export, spe ciaal naar de dollar-landen. Hij wordt hierbij zeer gesteund door het belang rijke werk, dat de nu reeds 30 jaar be staande Kamer van Koophandel voor Amerika, op dit gebied reeds heeft ge daan. Door zijn dienst die zeer klein is gehouden, worden in de Verenigde Sta ten Tradecommissioners benoemd, die te vergelijken zijn met reizigers voor de Nederlandse producten. De chief-trade- commissioner heeft zitting bij de Ned. K. v. K. in New York. Hij raadt iedere on dernemer aan lid te worden van deze K. v. K. Tot dusver is de export naar Amerika niet altijd even succesvol ge weest. De export dient zeer goed voor bereid te worden. Als voorbeeld noemt spr. twee fabrikanten van tapijten, waarvan de eerste zeer veel zaken deed, terwpl de tweede door te weinig voor bereiding zo goed als niets kon ver kopen. Zijn dienst heeft in Amerika een reclame-bureau en een bureau voor markt-analyse, de ontwerpen voor re clame worden gratis gemaakt, terwijl in de kosten voor een deel wordt bijge dragen. Helaas is Nederland zes maan den te laat gestart met de „drive” op dollars en zjjn vele andere landen ons voor. Men hoopt deze achterstand nu in te halen door in Philadelphia een ten toonstelling te houden van Nederlandse producten. Er zijn reeds 93 inzenders, hij raadt ieder aan hieraan deel te ne men, zijn bureau, Bezuidenhout 62, Den Haag, is gaarne bereid alle informaties te geven. Artikelen voor Amerika moe ten aan twee grote voorwaarden vol doen: 1. goede kwaliteit; 2. aangepast aan de Amerikaanse smaak. Men vormt in Nederland nu allerwege combinaties, omdat voor de individuele ondernemer het bpna onmogelijk is zijn weg te vin den. Als voorbeeld noemt spr. zeven kaasfabrieken in N.-Holland, die nu twee soorten kaas gaan maken, speciaal afgestemd op Amerikaanse smaak. Vele zaken in Nederland doen nog niet vol doende hun best om naar Amerika 1 exporteren, omdat Nederland en andere Europese landen een te goede prijs be talen. Na 1952 als de Marshallhulp op houdt zal men echter toch naar Ame rika toe moeten, het is daarom beter nu alvast te beginnen. De organisatie van de E.C.O. met aan het hoofd in Ne derland de heer Hunter werkt dag en nacht om de invoerbelemmeringen te verkleinen. Amerika zal moeten blijven importeren uit West-Europa als het ook wil blijven exporteren, de uitvoer uit de U.S.A, overtreft de invoer nog steeds met 8 milliard dollar per jaar. De Ame rikaanse warenhuizen, waarvan één der leiders in Nederland is geweest, zijn niet alleen „goedkope” winkels maar ontwik kelen zich in de richting van kwaliteit. De Amerikaan houdt veel van traditie, daarom zal op de a.s. Tentoonstelling De Ministerraad heeft bepaald, dat ook dit jaar de Bevrijding zal worden ge vierd op 5 Mei, op welke dag de Rgks- diensten van 1 uur des namiddags af ge sloten zullen zijn voor zover de dienst zulks toelaat. Aan de lagere publiekrech telijke lichamen zal worden verzocht er toe mede te werken, dat door hen een overeenkomstige gedragslijn zal worden gevolgd, hetgeen insluit, dat niet op an dere dagen aan het personeel vrijaf zal worden gegeven ter zake van de bevrjj- ding. Het is voorts te verwachten, dat van de zijde van het College van Rijksbemid- delaars een algemene vergunning zal worden gegeven om de werknemers in het particuliere bedrijfsleven ook een halve dag vrij te geven. Ten slotte wordt er de aandacht op ge vestigd, dat de verjaardag van H. M. de Koningin dit jaar zal worden gevierd op de eerste Mei. Heden wordt de uitslag van de En gelse verkiezingsstrijd bekend, zodat het geen zin heeft zich daarover nu nog aan voorspellingen te wagen. Belangrijk ook voor de buitenlandse politiek is die uit slag wel. Zouden de conservatieven blij ken het regeerkasteel te hebben ver overd, en breken zij, naar hun belofte, dan met de politiek van geleide econo mie, die de Arbeiderspartij nu volgt, dan worden daarvan moeilijkheden met de Engelse arbeiders verwacht. Zij zouden, zo vermoedt men, dan niet meer genoe gen nemen met de bevriezing van hun lonen, waarbij zij zich thans in het al gemeen neerleggen. Deze onrust in de Engelse arbeiderswereld zou een on gunstige terugslag kunnen hebben op de productie en dus op de Engelse uit voer. Dit zou zich dan weer in een nieuwe devaluatie van het pond kunnen uitdrukken, die dan weer de andere Europese valuta’s zou meeslepen en dus een verdere aftakeling van de W.- Europese economie veroorzaken. Is dit een pessimistische kijk op de gevolgen van een mogelijke conservatieve ver kiezingsoverwinning, alle kenners van de Engelse politiek zijn het er wel over eens dat welke partij ook overwint, La bour of Conservatieven, in de houding van Engeland ten opzichte van de West- Europese economische samenwerking wéinig verandering zal komen. Al is Churchill een propagandist voor de Europese samenwerking, de banden met andere delen van het Gemenebest ver oorloven de Engelsen nu eenmaal niet zich al te innig met het Europese vaste land te verenigen. Er wordt voorts wel eens verondersteld dat als Churchill aan het bewind zou komen, de betrekkingen tussen de Ver. Staten en Engeland wel inniger zullen worden, daar de Ameri kanen liever met aanhangers van de vrije economie te doen zouden hebben dan met de socialistische regering die in de afgesloten parlementaire periode te Londen zetelde. We hebben echter de indruk, dat een Churchill-bewind wel- komer zou zijn aan bepaalde Ameri kaanse groepen, die thans niet de door slag in de Amerikaanse politiek geven, dan aan Truman en zijn directe mede werkers zelf. Deze toch willen in de binnenlandse politiek ook een vooruit strevende richting uit en in de buiten landse vinden ze Churchill waarschijn lijk een lastige potentaat, met wie men, om zijn schitterende staat van dienst als oorlogsleider en zijn daaraan ont leend gezag in de wereld, meer rekening zou moeten houden dan Washington eigenlijk lief zou zijn. Het is welhaast zeker, dat Churchills mededeling, in de hitte van de verkiezingsstrijd geuit, dat als zijn partij overwon, hij, als premier bereid was naar Stalin te gaan om te trachten door onderhandelingen het Westen op betere voet met het Oosten te brengen, Truman en zijn minister van buitenlandse zaken Acheson niet welkom was. Churchills tegenstanders mogen al beweren, dat hij met zijn uit lating slechts verkiezingspropaganda beoogde en de vermeende vrees van het Engelse volk voor de atoom- en water stofbom trachtte om te zetten in winst voor zijn partij, niet ontkend kan dat zijn woorden in Amerika heel wat weer klank hebben gevonden bij Trumans po litieke tegenstanders en bij tal van Con gresleden, die rekening hebben te hou den met dezelfde vrees bij het Ame rikaanse publiek, welke krachtig wordt aangewakkerd door de sensatiepers daar. Af gezien van de vraag of Chur chill wel de geschikte man is voor di rect persoonlijk overleg met de Russen was hij ’t niet die enige jaren terug te Fulton in de Ver. Staten opriep tot de strijd tegen het communisme en is hij na zijn uitlating over een mogelijk gesprek met Stalin door radio-Moskou niet uitgemaakt voor een gezworen vij and van het Sovjet-regime de Ame rikaanse regering vindt, dat zij als lei der van de sterkste partij in het Westen het moment en tempo van eventuele onderhandelingen met Moskou dient aan te geven. Al te veel gepraat over zulke onderhandelingen vooraf in het Westen wekken h. i. een indruk van vrees en onzekerheid welke koren op de molen is van Moskou. De Amerika nen zouden waarschijnlijk verkiezen het gesprek weer op gang te brengen in de Ver. Naties, welke echter thans geboi- cot worden door de Russen omdat de Chinese nationalisten er nog China ver tegenwoordigen. Maar als dat niet kan en er door de hoogste leiders van beide groepen moet worden gesproken, dan moet volgens Washington zo’n ont moeting in Amerika plaats vinden en men moet zich niet bereid tonen naar Moskou te gaan. De Staatkundig Gereformeerde Partij zal in Friesland met een eigen lijst uit komen. De candidatenlijst ziet er als volgt uit: 1. P. van Woerden, Akkrum; 2. J. Verboom, Kollum; 3. A. Reitsma, Zwaagwesteinde; 4. D. W. Tuinier, Oudemirdum; 5. Th. Frankena, Lemmer, verwelkomd, waarna deze de heer Smit Het Amicitia Theater heeft tot en met Maandag als hoofdnummer „De nieuwe avonturen van Don Juan”. Errol Flynn is hier Don Juan, aan wiens voe ten alle vrouwen lagen, behalve een en dat was koningin Margaret, die door Viveca Lindfors wordt gespeeld. Men begrijpt wel dat het hier een heel ro mantische geschiedenis is met veel duels, ridderlijke daden, liefde enz. De film is in technicolor. Ze is groots op gezet en boeiend. Dit kleurrijke en ro mantische verhaal zal dan ook stellig bezoek trekken. Woensdag is alhier op 72-jarige leef1- tijd overleden de heer Franciscus Jo hannes Dethmers, oud-directeur van de fa. Dethmers Co. De overledene was een bekend zaken man die in 1906 voor eigen rekening een zaak in bakkerswaren begon, die onder zijn energieke leiding tot een groot han delsbedrijf is uitgegroeid. In 1910 kwam de eerste uitbreiding tot stand door het stichten van een tweede zaak in Gro ningen, waar in 1916 een geheel nieuw en groter pand werd betrokken, waarin ook de hoofdboekhouding werd onderge bracht. In 1919 verrees in Hoogkerk (Gr.) de moderne fabriek „Denco”, waaraan tevens een laboratorium en een* proefbakkerij is verbonden, en in 1928 werden ook in Amsterdam een drietal grote panden in het Entrepotdok aldaar in gebruik genomen. Aanvankelijk was hier ook een kantoor, maar de ruimte hiervoor bleek spoedig te klein te zijn, zodat de directie en administratie in1 1933 naar het Administratiegebouw van het Entrepotdok aldaar verhuisden. De heer Dethmers, die vele jaren in Haarlem heeft gewoond, bleef in zijn hart echter Sneker, en toen zich ver-' leden jaar de gelegenheid voordeed om' hier weer te gaan wonen, greep hij deze dadelijk aan. Hij had hier nl. ook nog) heel veel oude kennissen, vooral in de 4 zeilwereld, waarin hij in zijn jonge jaren een bekende figuur was. Hij was een hartstochtelijk zeiler die met zijn 35 m2 jacht ook veel aan wedstrijden deelnam, en behoorde o.a. tot de oprichters van de Sneeker Zeilclub, waarvan hij de eerste secretaris was met P. Reinouts van Haga als voorzitter en H. Reitsma als penningmeester naast zich. Het is jammer dat hg maar zo kort van zijn rentrée als Sneker burger heeft kunnen profiteren, want men had hem hier zo gaarne nog een prettige levens avond gegund, waarin de zeilsport zeker weer een belangrijke plaats zou hebben ingenomen. Dat heeft echter niet zo mo gen zijn, maar de herinnering aan Frans Dethmers, die bij al zijn successen toch steeds een eenvoudig en sympathiek man bleef, zal hier in zijn vaderstad nog lang blijven voortleven. Op 1 Maart a.s. zal het 40 jaar ge leden zijn dat onze oud-stadgenoot de heer W. Dijkstra in dienst trad bij de P.T.T. Aanvankelijk in tijdelijke dienst werd hij op 1 November 1912 benoemd tot brief- en telegrambesteller alhier. In 1921 slaagde hij voor het examen conducteur bij de brievenmalen. In 1927 verplaatst van Sneek naar Den Haag, later naar Rotterdam, werd hij daar aan Rotterdam C.S. benoemd tot conduc teur. In 1929 kwam hij op buitenlandse posttreinen te rijden, in 1930 volgde overplaatsing naar Enkhuizen en vele aangename herinneringen bewaart de a.s. jubilaris aan zijn werk als conduc teur der brievenmalen op de boten Sta veren—Enkhuizen v.v. Aan de over plaatsingen was echter nog geen eind gekomen; in 1933 van Enkhuizen naar Leeuwarden waar hij eind 1946 be noemd werd tot conducteur le klasse. Dank zij zijn kennis en ervaring kon hij velen tot de rang expediteur opleiden. De heer Dijkstra was zowel hier als in Leeuwarden enige jaren bestuurslid van de plaatselijke afdelingen van de C.B. P.T.T. Zal het de a.s. jubilaris, die thans met ziekenverlof is, stellig op 1 Maart niet aan belangstelling uit PTT-kringen ontbreken, ook de pluimveesport zal wel van zich doen horen. Want de heer Dijk stra is ook op dit gebied geen onbe kende, reeds in 1917 werd hg lid van „S. en O.” alhier m hij was van 1922 tot 1926 haar secretaris. Met zijn dieren be haalde hij vele bekroningen en kampi oenschappen zowel in Nederland als Bel gië, in Mei 1942 te Sneek een kampioen schap van Friesland en in 1947 op de Friese landbouwtentoonstelling on derscheidingen voor het hoogst aantal punten en het mooiste nummer dwerg- hoenders. AMERIKAANSE „KONINGIN” BEZOEKT NEDERLAND. Mevrouw Baker in gezelschap van haar man zal in Nederland verschillende inrichtingen op medisch en sociaal gebied bezoeken. Zij is in Amerika tot Koningin gekozen door 43.000.000 vrouwen. Opname bij de douane op Schiphol. i Vui r Oudega (W.) en omstr. ƒ80.64. ai 01 p en een e mi vo ol oe »r in een bepaalde

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1