Buitenlands overzicht L.S.C. zet zijn feest in „De hele stad is er vol van” i Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST B Ik Financiële positie van het Fries Scheepvaartmuseum baart nog steeds zorg UIT HET VERLEDEN 3 30 VRIJDAG 3 MAART 1950 5e JAARGANG No 18 872 L. KIEZEBRINK Redacteur: ?s. Afscheid van de heer E. R. Stockmann De uitkering aan de ouden van dagen Burgemeester mr. W. Hoekstra nam afscheid van Baarderadeel A GEN D A KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Geslaagd Wankele Engelse regering - Europese samen werking gekoppeld aan Marshall hulp - Koude oorlog eigenlijk werkelijke oorlog. Ned. Herv. Mannen vereniging „In dienst der Kerk" Kappers competitie Interessante lezing van de heer H. Halbertsma na Het begin van de Oosterdyk omstreeks 1898. de, da- Vrjjdag 3 Maart. „Stanfries”, Drylts. Gymnastyk-ütfiering de jouns heaL wei achten yn it Gebou. Vrijdag 3 Maart. V.v. „Sneek”. Heden avond lezing André Roosenburg in clublokaal „Leeuwen”, 8 uur. Woensdag 8 Maart, ’s Avonds 8 uur in Amicitia: de Kilima Hawaiians en Lou Bandy e.v.a. Het Sneker Politie-elftal dat Woensdagmiddag door een 6—0 overwinning op Leeuwarden kampiien werd in zyn afdeling. Van links naar rechts: le rij: scheidsrechter L. Huisman, T. Ruis, A. Koning, T. Otten, D. Brouwer, P. de Vries. Midden: H. Buitenga, R. Wester, E. v. d. Veen, J. Kuipers, B. Lienburg; Achterste rij: B. de Boer, v. d. Meent, D. Kemper. Verder v. 1. n. r.: A Keet, elftalcomm., J. v. Egmond, seer., L. de Zee en H. Brander, bestuursleden. Re serve v. d. Kooi; Insp. corpschef P. Kooistra en Groepscomm. Venema. Vrijdag 3 Maart. Ds. W. van Petegem spreekt in Aere Perennius, 's avonds 8 uur. Tiisdei 7 Maert, jouns 8 üre yn Amicitia „De Moskeflap” fan Y. C. Schuit maker, foar it Boun fan Steatspen- sjonnering, öfd. Snits. Donderdag 9 Maart. Ver. Vrijz. Her vormden. ’s Avonds 8 uur draait de bijzondere film „Himiaspelet”, een spel over de weg naar de Hemel. Advertentieprijs 1 5 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. n de een i net 1 op taak r de luwe trder jrote n de igen, taar, een alles men iljet- elfs, gen die s en grij- nooi indl n Itijd ons oge- is ilfde stei- pne- naar :t al nga- Weg otel- loer- be- feit dit het Verschijnt: DINSDAGS on VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Vrjjdag 3 t.e.m. Maandag 6 Maart Amicitia Theater, ’s Avonds 8 uur en Zondag tevens te 5 uur; „Mr. Belvedère loopt college”. bben i een doen 'aar- iding af- ama. :sjes, der vleu- este, Zaas. uit- sdjes van raag i ge was lom- turig het I een ablik Redactie adres jn he ziens eerd, Ka- :sten wer- wist raad zijn p en een dez« ieker rdag tring ram- alle d SNEEKER NIEUWSBLAD ir. slf er wint eelde ’ink- 1 I ce 1 mooi 0 ct vond t de loten oegd ■ijzen or de kans han- woia bliek i de daar eids- heer van naar r we naar n de eheel waar der dat voor een klein bedrag (50 ct.) ver krijgbaar was gesteld, maar waarin tot zijn leedwezen een fout was in de wereld en de nog weinig indruk wekkende militaire macht, welke de rest van West-Europa, hoewel op dit gebied de samenwerking het meest ge vorderd is, kan ontplooien. Het aantal vacatures is in alle kerken dalende. Voor de Hervormden bedroeg het getal der vacante predi- kantsplaatsen per 1 Jan. 1950 in totaal 348, waarvan het grootste aantal in Friesland, nl. 58. Bij het op 1 Maart gehouden examen van de Vereniging voor Handelsexamens op Practische Grondslag (enig erkend diploma) slaagden alle candidaten van Instituut „Groote” voor Stenografie (Groote) en Machineschrijven (blindty- pen): Stenografie: Duits, Mej. B. Heins (met eerv. verm.); Stenografie Neder lands: Mej. G. Timmerman, Mej. O. Co- mello (met eerv. verm.) en de heer M. Reijenga te Idzega; Machineschrijven: de dames P. Nieveen, J. de Boer, A. de Boer, Tr. Jongema (met eerv. verm.), M. E. C. Hoekstra (met eerv. verm.), J. Bok, C. Draisma, M. J. Siemonsma, A. Koopmans te Balk (met eerv. verm.), mevr. J. G. Niemeijerde Bruyn te Wjjckel, J. van den Berge te Lemmer, A. Bergstra (met eerv. verm.) Wouds- end, A. Oost; de heren K. de Jong te Lemmer, J. Visser te Rijs, Fr. Vaatstra, J. Postmus, J. Kuipers te Lemmer, J. M. v. d. Valk te Woudsend, P. Bootsma. (Waar geen plaatsnaam bij vermeld staat is Sneek. Zie ook advertentie in dit blad). De festiviteiten ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de voetbalver. L.S.C. zijn Dinsdag ingezet met een ju- bileumavond in Amicitia, dat vrijwel ge heel was bezet. Onder regie van de heer R. H. Ferwerda heeft de toneelgroep van de jubilaresse een voorstelling gegeven van het kluchtige spel „De hele stad is er vol van”. De avond is een groot suc ces geworden, wat mede zijn oorzaak vond in het uitstekende spel waarmede het keurige groepje amateurs de aan wezigen boeide. Ook de inhoud van 't stuk, ’n aaneenschakeling van komische situaties heeft hier veel toe bijgedragen. Het applaus na ieder bedrijf was onbe daarlijk en verdiend ook. De toneelaan- geslopen. dat er na afloop bal was o.l.v. de heer -v. d. Zwaag. Het muzikale gedeel te werd verzorgd door het sextet Rudy Young. Het is inderdaad een avond ge worden waarvan de hele stad na afloop vol was. Burgemeester Hoekstra van Baarde radeel, die morgen geïnstalleerd wordt als burgemeester van Haskerland, nam Dinsdag afscheid van eerstgenoemde gemeente. Nadat mr. Hoekstra een te rugblik op zijn 13-jarig burgemeester schap had geworpen, sprak wethouder Seffinga de scheidende burgemeester zowel als diens echtgenote in waarde rende bewoordingen toe en bood namens raad en gemeentepersoneel een schilde rij van het gemeentehuis en mevr. Hoek stra een bloemstuk aan. Nadat nog an dere raadsleden hadden gesproken voerde burgemeester Rasterhoff van Sneek mede namens zijn ambtgenoten van Hennaarderadeel, Wymbritseradeel en Rauwerderhem het woord, gevolgd door nog een aantal andere sprekers. Zondag 5 Maart. A. L. Constandse spreekt in de foyer van Amicitia, voorm. 10 uur. seum echter een vaste koers blijven varen, zo besloot de heer Halbertsma zijn verslag, dan is een aankoopfonds on ontbeerlijk. gegeven, overhandigde de heer J. Pries ter met een aardig speechje een enve loppe met inhoud. Hoe groot dit bedrag was zeide hij .kwam er niet op aan, want als dit bekend zou worden, zou mis schien de hele stad er vol van zijn. Het was bedoeld als jubileumgave voor het trainingsfonds. De voorzitter van de jeugdafd. van L.S.C., de heer H. Fijlstra, vond dat er ondanks de nederlaag tegen G.R.C., redenen te over waren om dit jubileum feestelijk te gaan vieren. Hij gaf de verzekering dat de le elftal- spelers allen hun uiterste best zouden doen om de zo begeerde kampioenstitel te veroveren. Evenals de grotere broers wilden de kleinen ook iets doen en botje bij botje hadden ze een bedrag bijeen gebracht waarvoor men had besloten een beker te kopen die men de naam Bertus Blom-beker had gegeven om zo de nagedachtenis te eren van hem die zoveel voor L.S.C. was geweest. Zichtbaar ont roerd dankte de heer Dijkhuis voor dit blijk van medeleven; hij beloofde de i over- na- In een gezellige bijeenkomst heeft bo vengenoemde ver. Woensdagavond haar jaarvergadering onder leiding van ds. H. van Niel gehouden, die na een har telijk Welkom een uiteenzetting gaf van de psalmen en nader Ps. 25 12 be sprak. Hierop volgden de jaarverslagen van secretaris en penningmeester, waar bij bleek, dat er een batig saldo was. De bondssecretaris, de heer L. Postma van Leeuwarden, sprak een propaganda- woord. Hij wees er op, dat in de Herv. Kerk een geruime tijd een geest van lauwheid en laksheid heeft geheerst, die nu nog niet geheel is overwonnen. Onze ver., die de voortzetting van de vroe gere Chr. Nat. Werkmansbond, en na de oorlog in fusie is gegaan met de Herv. Mannenver., wil de leden opwekken ken nis te nemen van de grote dingen die er thans in de kerk zich bezig zijn te vol trekken. Om daarvan op de hoogte te geraken is studie en bespreking nodig, niet alleen in de ver., doch ook in het gezin en op de plaats waar God ons ge plaatst heeft. Straks zullen aan de ambtsdragers zwaardere eisen gesteld worden; door onze ver. zal men dan ge traind kunnen zjjn en in staat de open gevallen plaatsen in te nemen tot zegen van ons zelf en ons gezin en tot heil der kerk. Het minderwaardigheidsgevoel moet verdwijnen; wij moeten één zijn, en met hart en ziel ons geven om mee te werken, dan zal onze arbeid zin en betekenis krijgen voor de kerk en de wereld. Spr. doet een beroep op de niet- aangeslotenen om hun schouders mee onder dit werk te zetten. Voordrachten, zang en een uit tijdnood ietwat in het water gevallen spraakwaterval, waarbij de heer C. Doevendans als beste orator uit de strijd te voorschijn trad, met het onderwerp „Woningnood”, vulden het verdere van de avond, waarna met dankgebed werd gesloten. I I f' I Te Leeuwarden hebben 7 Friese mes- en 23 herenkappers deelgenomen aan een vakwedstrijd; er moet nog een 2e ronde plaats hebben. De winnaars daarvan gaan op 30 Mei naar Apeldoorn om deel te nemen aan een landelijke finale. In deze eerste ronde behoorden tot de winnaars in het herenvak: de h.h. Riddersma en Fokkema alhier, resp. als nr. 5 en 6. Dat is betreurenswaard voor heel de wereld, maar in het bijzonder voor West-Europa, waar de twee grote rij ken Frankrijk en Engeland nu beide regeringen hebben die slechts bij de dag leven. Hoe weinig Frankrijk, thans weer ten prooi aan een stakingsgolf, in verband met looneisen, wordt geteld, bleek toen Churchill in zijn verkiezings campagne pleitte voor EngelsAmer. Russisch overleg om opklaring in de internationale toestand te brengen, hij passeerde Frankrijk helemaal en men was daar dan ook danig in zijn wiek ge schoten. Het was ook daarom een zeer onhoffelijke uitlating omdat als de En gelse conservatieven een tikje gelukki ger geweest waren, zij de nieuwe rege ring hadden moeten vormen, een van welker eerste taken de volgende week de onvangst van president Auriol van Frankrijk op een officieel bezoek zou zijn geweest, waarbij stellig de politiek duchtig zal worden besproken. En nu is dan ook de Engelse regering zelve een wankel geval geworden en daardoor haar aanzien ook internationaal ge daald. De Amerikaanse regering voelt er bijv, weinig voor de besprekingen met Engeland over uitwisseling van atoomgeheimen stopgezet na het ontdekt verraad van Fuchs te her vatten met een regering, die elk ogen blik het veld kan moeten ruimen; in het Amerikaanse Congres verzetten conservatieve republikeinen zich nu feller tegen de derde periode van de Marshallhulp onder de leus dat zij er niet voor voelen verdere Engelse proef nemingen met de nationalisatie van hun industrie te steunen, maar in werkelijk heid om, door Engeland thans deze Marshallhulp te onthouden, de kans der conservatieven bij de verwachte nieuwe Engelse verkiezingen te versterken. Men zegt dat de Engelse minister Bevin spoe dig in Washington zal verschijnen om èn over de Marshallhulp èn over de nieuwe binnenlandse verhoudingen in Engeland met zijn Amerikaanse collega te spreken. Maar ongetwijfeld zal hij ook aan de tand gevoeld worden over Engelands bijdrage tot de West-Euro- pese samenwerking, welke thans min of meer gekoppeld is aan de Marshallhulp. De Europese landen, aldus is het plan van Hoffmann, de directeur van de Amerikaanse organisatie voor deze hulp, die de meest ingrijpende stappen doen in de richting van nauwer samen gaan met hun deelgenoten, zullen ook op de meeste steun in de derde periode van de Marshallhulp aanspraak kunnen maken. In Amerikaanse regeringskrin gen verwacht men nog al iets van deze aansporing en van het optreden van onze landgenoot dr. Stikker, die, zoals bekend, is aangewezen om de Europese eenheidsvorming te versnellen, en thans te Washington overlegt over zijn taak om in 25 maanden (dan eindigt de Marshallhulp) te verrichten wat nor maal 25 jaar zou eisen. Kort geleden is dr. Stikker bij de West-Duitse regering geweest en dat is begrijpelijk, waht West-Duitsland zal in deze Europese samenwerking moeten worden betrok ken zal ze slagen. Kanselier Adenauer heeft, waarschijnlijk in verband met de gewichtige beslissingen welke nu moe ten worden genomen, de Westelijke ge allieerden nog eens gevraagd om een ondubbelzinnige garantie van Duits- lands veiligheid. Ondanks alle ontken ningen, ook van Adenauer zelf, mogen we dit wel zo opvatten, dat de West- Duitse regering weer over een eigen gewapende macht wenst te beschikken. Men kan dit trouwens de Duitsers niet kwalijk nemen, gegeven de spanningen Engeland, Frankrijk, België, waar de volksraadpleging op 12 Maart inzake koning Leopold nu al spanning veroor zaakt, de West-Europese samenwer king, ze zijn evenveel tekenen hoe moeizaam de democratie haar pad gaat en hoe weinig zjj zich eigenlijk nog be wust schijnt van de grote gevaren welke haar bedreigen en welke slechts bezwo ren kunnen worden door een zich schou der aan schouder scharen van alle de mocratische partijen en landen. Tegen over deze besluiteloosheid en aarzeling staat het bliksemsnelle handelen van de Oostelijke dictatuur. Men zie het aan Bulgarije, dat, evenals Polen reeds ten deel viel, nu een Sovjet-generaal, Kon- jef, als leider van zijn leger en voogd krijgt. Of het juist is dat dit een gevolg is van het feit dat hoge Bulgaarse offi cieren zich schuldig hebben gemaakt aan een mislukte staatsgreep, is niet te beoordelen, maar deze benoe ming past geheel in het Russische plan de satellietstaten krachtig in de hand te houden. Met Zuid-Slavië is dit Mos kou alleen mislukt. Merkwaardig is echter dat men -hans weer rekening houdt met een verzoening tussen Tito en Moskou, waarbij Ho Tsji Minh van Vietmin de bemiddelaar zou zijn. Zuid- Slavië heeft diens bewind, op Ho’s eigen verzoek, erkend, en men denkt dat Ho dat verzoek niet zou hebben gedaan als Moskou het niet goed vond. In zijn ver- kiezingsredevoeringen heeft Tito ook vrij scherp stelling genomen tegenover het kapitalistische Westen, maar het is ook mogelyk, dat hij dit alles doet om nog meer leningen van Amerika los te krij gen, en om zijn kiezers gunstig voor zich te stemmen. Ten slotte is ook de mogelijkheid geopperd dat Tito door de erkenning van Ho inniger verbinding zoekt met Mao Tse Toen„ van commu nistisch China, ter vorming van een min of meer tegen Moskou opwegend communistisch blok. Overigens is er van Z.O.-Azië niet veel nieuws te mel den, er gaat een Amerikaanse commis sie heen om te onderzoeken hoe men die landen het best kan helpen; de Ver. Sta ten zullen niet het initiatief nemen tot vorming van een Pacific blok omdat zij menen dat dit wantrouwen bij de Z.O.- Aziatische staten omtrent de bedoelin gen van Washington zou opwekken, maar hoe de Ver. Staten dan wel wil len trachten hier een machtsevenwicht te scheppen is niet duidelijk, ’n Licht puntje is dat Siam nu ook het Vietnam van Bao Dai erkent, tegen dc zin van de Siamese minister van buitenl. zaken trouwens, die is afgetreden. De zeer gespannen betrekkingen tussen India en Pakistan, naar aanleiding van in Ben galen voorgekomen onlusten, vertroebe len de toestand echter. Met niet geringe bezorgdheid ook richt men het oog op Indonesië, waar het streven van Djokja naar een éénheidsstaat in botsing komt met dat van andere zijde naar een fede rale staat. Meer naar het Westen, in het Nabije en Midden-Oosten is het ook nog niet pluis. Israël heeft de Ver. Sta ten en Engeland om wapenen verzocht omdat z. i. de Arabische landen weer een oorlog tegen de jonge Joodse staat voorbereiden, maar onder de Arabische staten zelf is ook spanning en naijver. Washington en Engeland trachten het verzoek op de lange baan te schuiven. Al deze verwarring geeft het Westen nieuwe zorgen op het moment dat zoals zeer bekende Amerikaanse commentato ren over de buitenlandse politiek schrij ven: „de koude oorlog eindelijk erkend is als een werkelijke oorlog, zelfs indien geen schoten worden gelost, met de scherpe aanmaning tot het Westen tot het inzetten van alle hulpmiddelen, strijdmachten en nationale krachtsin spanning. Behalve overgave, is er geen andere weg”. In de Tweede Kamer heeft minister Joekes by de behandeling van het wets ontwerp tot tijdelijke verhoging met 5 van de uitkeringen ingevolgé de Noodwet Ouderdomsvoorziening, be. paalde renten enz. zich neergelegd bij een amendement van Lienden, dat een minimum toeslag stelt van 2 per mnd. voor gehuwde mannen en 1 voor ongehuwden. Ook deelde de minister mede dat de Noodwet zal worden ver lengd. De verhoging is aangenomen. Op een bescheiden wijze heeft de heer E. R. Stockmann, Directeur der fa. G. Stockmann en Zonen comb. Vroom en Dreesmann hier ter stede, vergezeld van zijn echtgenote j.l. Dinsdag afscheid ge nomen van zijn personeel. Door de heer C. Visser, die het langst bij de heer Stockmann in dienst is ge weest werden namens het personeel en kele waarderende woorden tot hem ge richt, waarbij hij memoreerde diens grote mensenkennis, prettige omgangs vormen, zowel In privé- als zakenleven. Spr. was de tolk van allen door te zeg gen dat het hem speet dat de heer Stockmann om gezondheidsredenen zijn functie als directeur moest neerleggen en wenste hem een spoedig algeheel her stel toe. Spr. bood namens het geza menlijke personeel enkele boekwerken aan en sprak hierbij de hoop uit dat de oud- directeur hiervan nog vele avonden zal genieten. Mevrouw Stockmann werden door een der dames bloemen aange boden. In een korte speech dankte de heer Stockmann, mede namens zijn echtge note, met zeer gevoelvolle woorden voor deze blijken van sympathie en mede leven en sprak de hoop uit dat het per soneel ook onder de nieuwe directie haar beste krachten aan de zaak zou blijven gecven. Met een „lang zullen ze leven” en een driewerf hoera werd deze intieme bij eenkomst gesloten. In de jaarvergadering van het Fries restaureerd in het museum terug. De af- Scheepvaartmuseum, die Woensdag- deling oudheidkunde tilde twintig aan- avond onder leiding van de heer J. H. winsten. Daar de geldmiddelen ontbre- Halbertsma in café Piso is gehouden, ken, kan echter niet van een bepaalde bleek uit de jaarverslagen van secreta- aankooppolitiek worden gesproken en is ris en penningmeester dat het bestuur men vrijwel uitsluitend aangewezen op zich nog steeds zorgen maakt over de geschenken en bruiklenen. Wil het mu- financiële positie der vereniging. Wel zijn de vaste inkomsten voldoende om daaruit de gewone huishoudelijke dienst te betalen, maar voor uitbreiding van de verzameling en noodzakelijke verbete ringen aan het gebouw, zijn vrijwel geen baten beschikbaar. Toch zijn beide no dig, wil het museum in de toekomst zijn van 405.40. De penningmeester noemde de vaste bijdrage van ƒ400.van de gemeente Sneek, gelet op de betekenis van het museum voor onze stad en in vergelijking met wat andere steden aan hun musea te koste leggen, veel te laag. Op dit geringe bedrag stuitte ook een poging af om het provinciaal subsidie verhoogd te krijgen. De begroting voor 1950 sluit met een bedrag van 3250. Namens de kascommissie stelde de heer W. Beckeringh Lankhorst voor de penningmeester voor zijn keurig beheer te déchargeren, waartoe werd besloten. In het dagelijks bestuur werd de heer L. Brandenburgh met algemene stem men herkozen en in het algemeen be stuur de heren Mr. K. H. Mulder, E. P. H. Kingma en notaris J. Zijlstra. Op voorstel van het bestuur werd de heer P. Scheltema van Sneek aan het alg. bestuur toegevoegd. De kascommissie voor 1950 wordt gevormd door de heren Joh. Schijfsma en H. Portiek met als plaatsvervangers de heren S. de Wolf en N. J. Krook. Bij de rondvraag stelde één der leden zich beschikbaar voor de ledenwerving, terwijl een collecte onder de aanwezigen ruim 50.opbracht. Aan de behandeling van de huishoude lijke zaken was een interessante en boeiende lezing met lichtbeelden van de heer H. Halbertsma voorafgegaan over zijn reis naar Italië. Op zeer onderhou dende wijze vertelde spr. over de vele bouwwerken in de Italiaanse steden Rome en Assisie en het leven en denken van de grote Franciscus van Assisie. Het hartelijk applaus dat de spreker aan het slot ten deel viel, was een wel verdiende beloning voor het genot, dat hij zijn klein gehoor had geschonken. De Engelse verkiezingen hebben de Arbeiderspartij tenslotte maar een meerderheid van 7 zetels over alle an dere partijen gelaten. Wanneer men dan daarnaast overweegt dat deze La gerhuismeerderheid niet steunt op een meerderheid van het Engelse volk, want de Arbeiderspartij kreeg 13.2, de conservatieve partij 12.4 en de liberale 2.6 millioen stemmen, dan is het duide lijk dat het program van nationalisatie van sleutelindustrieën niet door de La- bourregering, ook al blijft deze, na eni ge ministerwlsselingen aan, kan worden voortgezet. Daarvoor is de positie der regering te wankel, terwijl de meerder heid van het Engelse volk zich kennelijk tegen de nationalisatle-politiek heeft uitgesproken. Bovendien zal het En gelse Hogerhuis, waar nog altijd een conservatieve meerderheid zetelt, die echter in de afgelopen periode toen de Arbeiderspartij een overweldigende meerderheid in het Lagerhuis had, zich meestal bij de Labourpolitiek neerleg- thans bij verdere nationalisatie- voorstellen ongetwijfeld fel verzet bie den. Waar echter de linkervleugel van de Arbeiderspartij en van haar parle mentaire vertegenwoordigers, wier steun de regering, nu haar Lagerhuis meerderheid zo gering is, niet kan mis sen, sterk voor het doorzetten van de natlonalisatiepolitiek is, wijzen alle te kenen er op dat, ook in verband met de spanningen in eigen gelederen, de rege ring Attlee het niet lang meer zal ma ken en spoedig weer nieuwe verkiezin gen zullen worden gehouden. Hoe die dan zullen uitvallen zouden we niet liefst willen voorspellen. De conclusies uit de thans gehoudene zijn echter: lo. dat het Engelse kiesstelsel met zijn dis- trictslndeling onbevredigend werkt de liberalen hebben slechts 9 zetels, hun stemmenaantal zou hun recht geven op 56 en ze zouden dan een zeer machtige positie hebben ingenomen omdat ze op de wip hadden gezeten; 2o. Engeland heeft voorlopig maar een zeer wankele regering. Volgens het verslag van de penning meester, de heer L. Brandenburgh, be- j droegen de ontvangsten 4808.98 en de belangrijke culturele taak blijven ver- j u’tgaven 4214.38, zodat de rekening vullen, en daarom is toeneming van het s’00*" me*- een voordelig saldo van ledental dringend noodzakelijk. Overi- 594'6®’ is echter nog ca 1000.te gens constateerde secretaris Brinksma letalen^zodat^ er feitelijk een tekort is In zijn verslag dat 1949 voor de ver eniging een kalm jaar was geweest. Bui tengewone bijeenkomsten of tentoon stellingen werden niet gehouden, wat voor een deel zijn oorzaak vond in de afwezigheid van de conservator wegens zijp studiereis naaf Italië. De voorgeno men expositie van platen e.d., betrek king hebbende op het Huis van Oranje, bleek niet uitvoerbaar. Het bezoek aan het museum was bevredigend en bewoog zich tussen de 2500 en 3000 personen. Helaas waren onder dit aantal geen scholieren, maar ter aanmoediging van dit bezoek zal binnenkort een speciale actie worden gevoerd, omdat het naar de mening van het bestuur gewenst is dat de collecties in het museum, speciaal die in de oudheidkamer, meer dienstbaar aan het onderwas worden gemaakt. Het ledental vertoonde een geringe achter uitgang. Aan het einde van het jaar telde men 299 leden, w.o. 38 verenigin gen en firma’s en 54 buitenleden. Wegens het vertrek van de heer M. de Jonge naar Enkhuizen, werd tot con cierge benoemd de heer W. v. d. Wal, die zich met zijn echtgenote uitstekend van zijn taak heeft gekweten. In verband met deze verandering werden enige wij zigingen in de woon- en slaapvertrekken aangebracht. Een voormalige slaapka mer wordt aan de bewoning onttrokken om ingericht te worden tot bestuurska mer, waarin tevens de bibliotheek zal worden ondergebracht.- De restauratie van het sterrekundig kabinet ontwikkelde zich tot een lijdens weg. Tal van moeilijkheden noodzaakten het bestuur de werkzaamheden stop te zetten, maar toch zal alle moeite wor den gedaan om de restauratie te vol tooien. Enige verbetering is in de finan ciële positie gekomen, doordat opnieuw een aantal Friese gemeentebesturen be sloten de vereniging met een jaarlijks subsidie te steunen. Dit betekende een versterking van de inkomsten van 160 per jaar. De meeste gemeenten wezen het verzoek om subsidie echter af, maar deze zullen opnieuw bewerkt worden. Een onverwachte meevaller was echter een douceurtje van ƒ200.uit het ge meentelijk cultuurfonds, alsmede de schenking van 500.van de Stichting Edwina van Heek te Enschedé als bij drage in de kosten van aankoop van het Fries Statenjacht. De conservator, de heer H. Halbert sma, merkte in zijn verslag op, dat elk jaar nog te veel vreemdelingen Sneek verlaten, die niet op de hoogte waren van het bestaan van het museum en dat de vereniging met het oog hierop dit jaar in de stad bordjes met een rich- tingspijl hoopt te plaatsen. De afdeling scheepvaart telde 15 nieuwe nummers, - terwijl ook de vloot modellen van wed- kleding, verzorgd door fa. R. Dikland en strijd jachtjes kon worden uitgebreid. 1 Zn. evenals het kapwerk door D. W. Ha- Bovendien keerde het belangrijke 18e mersma waren als altijd in orde. Na af- eeuwse model van een fregat geheel ge- loop ontvingen de dames bloemen en de heren enige cadeaux. Voorz. Dijkhuis bracht het gezelschap dank voor het ge- bodene. Bij de opening had de L.S.C.- voorzitter, nadat hij verschillende afge- vaardigden in 't bizonder het welkom beker een bestemming te geven de had toegeroepen, gewezen op de ver- j ledene waardig. Hierna werden ter na- schijning vau het jubileum-gedenkscbriff ggdachtenis van de overleden clubmak- kers enige ogenblikken stilte' in acht genomen. Vermelden we tenslotte nog Deze herstelde hij door mede te delen I F. C. dat de naam was vergeten van een der ereleden nl. de heer M. A. Henstra. Na dat hij de aanwezigen had verzocht het le couplet van het L.S.C.-clublied te zingen, waaraan spontaan gehoor werd an ;or zi<

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1