van C.J.M.V. „Timotheus Zeer grote belangstelling L. S. C. voor de receptie L Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST I 1 1 Gemeenteavond Vrijzinnig Hervormden DINSDAG 7 MAART 1950 5e JAARGANG No 19 30 L. KIEZEBRINK :872 Belangrijke Filmavond - De hall van Amicitia geleek een bloementuin Kunst aan Allen Sneek 1 1 5J Vacature Prov. Staten .(Volgt ondertekening.) 4 Jaarvergadering Sneeker Bestuurdersbond - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Een parel aan de kroon van de K.N.VB. Donor redt baby het leven Late waardering SNEEKER NIEUWSBLAD ma Redacteur: ■1 1 Namens de ereleden ?S. I Burgemeester Rasterhoff een r A 1 Een treffend moment van de receptie. Wolf, feliciteert zijn club namens de Een L.S.C.-oudgediende, het erelid S. de Friese Voetbalbond. Wegens bedanken van de heer Walda (P. v. d. A.) als Statenlid zal de heer P. Sikkes alhier als zijn opvolger wor den aangewezen. Daar deze echter reeds eerder zijn mandaat ter beschikking stelde, zal dan de heer K. Kracht te Sneek als opvolger in aanmerking ko men. Practische betekenis heeft deze benoeming niet, daar de zittingstijd van het huidige college in Juli eindigt en het tevoren niet meer bijeenkomt. n de .- t een 1 net i op taak r de euwe be- feit dit het srder jrote n de men iljet- zelfs, igen- i die is en grij- mooi Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) igen, <aar, l een alles l Redactie-adres bben i een doen 'aar- iding af- nma. ;sjes, der vleu- este, Taas. uit- sdjes van raag i ge was lom- iurig het I een nblik i.m. Ier. lalt per ieker rdag iring ram- alle d sloot oud-voorzitter Versteegden zich gaarne aan bij de woorden die zijn vriend de Wolf sprak over de geest in L.S.C. Die geest van vertrouwen en onderlinge kameraadschap schiep nl. de sfeer waarin ik vele jaren tot mijn groot genoegen mocht verkeren en die mij ook hierheen gedreven heeft met de gedachte weer eens velen te kunnen ontmoeten waarmee ik voorheen in deze vereniging gespeeld heb. Na eén blijvend aandenken van de ereleden in het vooruitzicht te hebben gesteld, eindigde spr. met de hoop uit te spreken, dat die goede sfeer altijd in L.S.C. zal blijven bestaan en ook op de jeugdige spelers overgebracht zal wor den, omdat uit de idealen van de jeugd een betere toekomst geboren zal wor den. Als u dat aan de jonge leden weet bij te brengen, zal dat niet alleen zijn in ’t belang van uwe vereniging, maar ook van de gehele stad Sneek. Na de heer Feleüs, voorzitter van „Heerenveén”, die er zich over ver heugde, dat zijn vereniging de eer te beurt viel, de jubileumwedstrijd tegen L.S.C. te'mogen spelen, sprak de heer A. H. Vis, eerst als voorzitter van V.V.V. en daarna als commissaris van de N.V. Sportpark Sneek. In zijn eerste kwali teit bood hij als jubileumgeschenk elf draagmedailles aan voor het eerstvol gende jeugdtoumooi, en als commissa ris van het Sportpark het reeds lang toegezegde maar thans geplaatste sco- ringbord en een voetbal. de vereniging heerst, vervolgde spreker: Ik hoop dat het dit jaar niet de enige receptie is, maar dat er straks opnieuw feestvreugde zal zijn, wat geheel zou passen in het Snitser Jubeljier dat wij binnenkort zullen houden. Het Gemeen tebestuur volgt uw werk met veel be langstelling, en mocht het dit jaar niet gelukken uw doel te bereiken, dan ho pen we dat het ’t volgend jaar wel zal gelukken. De wethouders vroegen mij daarom ook aan u over te brengen „dat zij het nooit moeten laten zitten”, wat de beste wens is die wij u op deze dag kunnen doen toekomen. De Centrale Organisatie van V oetbalscheidsrechters min of meer succes horen optreden. Een verrassing was de mondorgelclub, van een 20-tal dames en heren, die met haar zachte, llefelijke muziek, met begelei ding van een accordeon, onder leiding van de heer P. Jaarsma, enige malen een zeer goed resultaat mochten berei ken. Het was de voorz., de heer A. de Boer, die opening van zaken aangaande de ver. deed. Op het ogenblik tellen wij met de onderafd. mee, ruim 200 leden, waarin een goede geest heerst en die actief zijn. Vr. G. Oppenhuizen mocht zijn 20-jarig jubileum als jeugdleider vieren. Er is een commissie voor een eigen gebouw gevormd, waarin men die jongelui, die nu ’s avonds op straat moe ten omzwalken of naar andere gelegen heden gaan, een vriéndelijk tehuis wil bieden, waar ze kunnen studeren, lezen of schrijven en in gezellige geest bij elkaar kunnen zijn. Spr. roept de mede werking hiervoor in en zegt dat de heer E. Metz hiervoor gaarne bijdragen in ontvangst wil nemen. Het bezoek op onze vergaderingen van ouderen zal door ons op hoge prijs worden gesteld. Een alleraardigste goed gespeelde één- acter „Tuterbekje”, werd met groot suc ces opgevoerd, terwijl ds. J. N. de Rui ter aan het slot van het programma in dankgebed voorging. Wij ontvingen het volgende schrijven ter publicatie: Zeer geachte onbekende weldoener (ster). Ons is op 1 Febr. een dochtertje ge boren, dat alleen door een bloedtransfu sie in het leven kon blijven. Nu heeft een voor ons onbekende vrijwillig zijn (haar) bloed afgestaan om onze kleine schat in het leven te houden. U kunt begrijpen, dat wij u hoogst dankbaar zijn, iets wat niet in woorden is uit te brengen. Daar wij verleden jaar een levenloze baby hebben gehad is ons geluk nu dubbel groot en dit is door u, dat u uw bloed heeft afgestaan. Nog maals onze hartelijke dank, die ons het hele leven zal bijblijven. De kleine baby doet het best en is niet meer van een gewone baby te on derscheiden. lukkig dat er toen enkele „kwakzal vers” (d. w. z. mensen zonder officiële bevoegdheden) waren die ingrepen, o.a. Feike Bergsma, die vanaf een canapé de woorden sprak: „Ik ben te lui om op te staan, maar niet om L.S.C. in stand te houden” (gelach). Ik hoop, aldus ein digde de heer de Wolf, dat het mij ge geven moge zijn u te zien opklimmen tot een plaats uwe vereniging waardig, en dat de geest die altijd over L.S.C. vaardig was, steeds zal blijven tot uwe vreugde en tot ons pleizier. De heer Dijkhuis, die alle sprekers steeds in vlotte bewoordingen beant woordde (het zou ons te ver voeren dat hier allemaal te releveren, maar voor zijn antwoord aan de heer de Wolf wil len we een uitzondering maken), zeide dat de huidige L.S.C.-generatie de voor gaande generatie zeer erkentelijk is dat zij de club in stand heeft gehouden. Ook persoonlijk heb ik prettige herinne ringen aan de heer de Wolf als prac- tisch speler, wiens linker schot keihard en rechter schot dodelijk was (grote hi lariteit), want onder zijn leiding heb ik mijn eerste wankele schreden op het voetbalpad gezet. i de daar eids- heer van naar r we naar n de eheel vaar -dev altijd t ons loge- lij is elfde stei- >pne- naar et al inga- Weg '.otel- Joer- ook, omdat er in de laatste 25 jaar maar twee kleine gevallen zijn geweest waarin zij met de strafcommissie in aanraking kwam. Het feit dat u een dergelijke schone lijst hebt bij de K.N. V.B. is een bewijs dat uw vereniging ge leid wordt zoals het behoort te zijn, en daarom hoopte spr. dat L.S.C. steeds voor het amateurisme op de bres blijft staan en tot in lengte van dagen op de ingeslagen weg zal voortgaan opdat ze blijven zal wat ze altijd geweest is: een sieraad van de K.N.V.B. had niet veel toe te voegen aan de woorden, die hij in de jubileum-uitgave geschreven heeft. Daarin heeft hij nl. reeds de beste wensen namens het ge meentebestuur aangeboden, maar toch wilde hij die wensen ook nog graag per soonlijk aanbieden. Een zestig-jarig ju bileum is nl. zeer de moeite waard her dacht te worden, vooral als een vereni ging nog zo krachtig is om belangrijke dingen te doen naar wij hopen. Na het bestuur ook nog oprecht gelukgewenst te hebben met de goede geest die er in Tot vorig jaar was het gebruikelijk dat bovengenoemde ver. jaarlijks haar eigen jaarvergadering hield, terwijl dan de jongelieden- en knapenver. op eigen initiatief en risico zulks konden doen. Dit keer heeft men met die gewoonte gebroken en een gezamenlijke feest avond gegeven, waarbij het programma geen schade heeft geleden. Elk der afd. gaf nu haar medewerking en daardoor is een aantrekkelijk geheel ontstaan, waar naar men met genoegen kon luisteren. Feestleider was de heer S. Plat, die de aanwezigen na de gebruikelijke opening hartelijk verwelkomde. Bij deze 62e jaarvergadering denkt spr. aan de over leden voorzitter, de heer H. Klaibeda, die in zijn tijd zeer veel voor de ver. heeft gedaan, welke in zijn dagen een bloei bereikte als nimmer te voren. Een andere oude trouwe vriend missen we hedenavond uit ons midden, nl. de heer C. Schotanus die voor een ernstige ziekte in het ziekenhuis is opgenomen. De ver. heeft een inzinking doorge maakt, die ze thans te boven schijnt te zijn gekomen, het ledental is weer stij gende. Er zijn wel eens kleinerende op merkingen over het werk der ver. ge maakt, doch het feit dat de samenbren- ging van de jeugd door het oude N.J.V. door anderen is gevolgd, valt niet te loochenen. Bij deze ver. leeft de hoop nog eens een eigen gebouw te mogen verkrijgen, waarvoor spr. de medewer king van allen inriep. De activiteit van de leden vuurt hij aan, opdat de ver. weer een goed figuur met haar leden aantal zal kunnen maken. Na dit ope ningswoord kwam eerst een groot jon genskoor van ruim 50 leden, getraind door de heer M. Drost en gedirigeerd door de heer G. Oppenhuizen, tweestem mig een paar eenvoudige liederen zin gen, op welker uitvoering we nog een paar maal vergast werden en die een te waarderen vertolking kregen. Vier maal mochten we verschillende groepjes oudere en jongere declamatoren met Aan luitenant ter zee le klasse (b.d.) J. J. Wichers te Wassenaar is de titu laire rang van kapitein-luitenant ter zee verleend. Deze titulaire rangverho- ging moet worden gezien als een offi cieel blijk van erkentelijkheid voor de uitvinding, die de heer Wichers in 1933 als jong marine-officier aan de marine- leiding heeft aangeboden en die thans, na verder te zijn ontwikkeld, op bijna alle onderzeeboten ter wereld onder de naam „snuiver, schnorket of snort” wordt toegepast, Jl. Woensdag 1 Maart hield de Sneker Bestuurders L«nd n de bovenzaal van de Openbare Leeszaal zijn jaarvergadering, welke door een flink aantal leden was bezocht. De heer Wolbers van de Leeu warder Bestuurdersbond, die als gast aanwezig was werd door de voorzitter Vonk ook hartelijk welkom geheten. De notulen van de vorige vergadering wer den na voorlezing onveranderd goedge keurd. Uit de mededelingen bleek dat het ledenaantal zich het afgelopen jaar steeds in stijgende lijn had bewogen en op 31 Dec. 1080 bedroeg. Dit aantal is inmiddels al weer met enige tientallen vooruitgegaan. Verschillende cursusver gaderingen waren in het afgelopen win terseizoen gehouden, waarbij de inlei ders steeds een aandachtig gehoor had den. Als propaganda werden een film en een toneelavond gehouden. De to neelavond was een groot succes geweest. Het Ned. Volkstoneel gaf een schitte rende vertolking van Herman Heijer- mans „Schakels”. Daar er van verschil lende kanten stemmen opgegaan waren om een volgend seizoen weer een to neelavond te brengen, is hiertoe een spaaractie in het leven geroepen. De jaarverslagen van de secretaris en penningmeester werden goedgekeurd. Enkele leden werden ingelicht op hun vragen betreffende de „Eigen Gebouw- vereniging”. Het afscheid van de voor zitter was het laatste agendapunt. Vonk wenste nu hij ook zijn dagelijkse werkkring had beëindigd ook de functie van voorzitter neer te leggen. Twintig jaar had hij de vergaderingen van de S.B.B. gepresideerd en hij achtte de tijd gekomen om plaats te ruimen voor een jongere kracht. De heer P. v. d. Veen die de functie van secretaris meer dan 27 jaar had vervuld had in Sept. jl. het secretariaat overgedragen, zulks in verband met zijn benoeming tot wet houder. Van verschillende zijden werd de scheidende voorzitter dank gebracht voor zijn werk dat hij gedurende de lan ge tijd dat hij de voorzittershamer han teerde, voor de Sneker Bestuurders bond had verricht. De heer Wolbers dankte Vonk namens het N.V.V. voor zijn werk in de S.B.B. terwijl hij zijn woorden vergezeld liet gaan van een kistje sigaren. Mocht v. d. Veen bij zijn afscheid van organisaties als blijk van waardering een staande schemerlamp ontvangen, ook de thans scheidende voorzitter werd een lamp aangeboden. Vonk dankte voor de hartelijke woorden die tot hem gesproken waren en voor de tastbare herinnering waarvan de woorden vergezeld gingen, waarna hij de voorzittershamer aan H. Veenema overhandigde, die in deze vergadering tot voorzitter was gekozen. i wint eelde ’ink- i te te in mooi 0 et. vond t de loten oegd ijzen or de kans han- oooie bliek ank- .oren zien, inde odei n d triji one( hek zien eerd, Ka- •sten wer- wist raad zijn :p en een dez« Eerste Nederlandse Scooter in productie bij de Firma Union-Sitter te Bloemen- daal. Deze scooter welke onder de naam „Sitter” in de handel wordt gebracht loopt 40 K.M. per uur, rijdt 80 K.M. op 1 liter benzine, heeft een 1 P.K. motor, is uit licht aluminium ver vaardigd, heeft 2 versnel lingen, 38 cc. en wordt ge leverd tegen de prijs van 495 gulden. De prijs van de originele scooter bedraagt 1600 gulden. Demonstratie met de nieuwe scooter. lisatie en haar gevaren; over de vol strekte afwijzing van iedere rassendis criminatie en over het gevaar van het vereenzelvigen van de kerk met chris telijke politieke partijen. Spr. concludeer de, dat de vrijzinnigen met vreugde moe ten constateren dat veel van hun gedach ten nu in de Oecumene zijn ovérgenomen. Anderzijds moet de wat voorzichtig ge houden boodschap van het I.V.V.C. een waarschuwing zijn voor de vrijzinnigen om niet achterop te raken of tot stil stand te komen, maar van harte mee te werken om de visie van de Wereldraad te concretiseren en uit te dragen. Na de pauze voerde de V.C.J.B. „Het Vrouwtje van Stavoren” op, dat ook op de onlangs gehouden jeugddag reeds voor de jongeren was opgevoerd. Met primitieve middelen moest men zich be helpen, wat het decor betreft, maar het is wel eens goed allen echt in touw te zien voor een goede zaak In dit stuk werden de maatschappelijke vragen aan de orde gesteld is alleen de leiding ver antwoordelijk (Vrouw Sietske van Sta voren) of zijn ook de ondergeschikten mede schuldig als zij gehoorzamen aan onverantwoordelijke bevelen (de schip pers, die het graan in zee storten Dui delijk wilden de jongeren met dit stuk uitdrukken er moet een verantwoorde maatschappij komen door coöperatie van alle krachten. De hoofdrol werd vertolkt door mej. J. Jonkmans, terwijl de lei ding berustte bij mej. Fr. Schurer. De avond werd met een kort woord door de voorzitter besloten, waarin hij dé boodschap van de inleiding in verband bracht met het spel. Na het zingen van Ps. 68 10 ging men huiswaarts. Advertentieprijs 1 5 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. In de Foyer van Amicitia werd j.l. Vrijdagavond de gebruikelijke gemeente avond gehouden. In de op alle plaatsen bezette zaal werd de avond geopend met een welkomstwoord van de voorzitter en het zingen van Gezang 135. De muziek groep „Apollo”, die aan deze avond me dewerking verleende speelde hierna een fantasie uit werken van Mozart. Voor de pauze werd daarna het woord gevoerd door Ds. A. van Santen, die sprak over „De taak van het Vrijz. Christendom ten aanzien van de maat schappelijke vragen”. Spreker memo reerde, dat de kracht van het Vrijzinnig Christendom nooit heeft gelegen op dog matisch terrein of op het terrein van de godsdienstige vormen, maar op het prac tische terrein van het gewone leven, Daarom trad het nooit zo op de voor grond als de orthodoxie, daar het ver borgen bleef in de achtergrondsmotie- ven van de daden van mensen, die in het gewone leven wilden staan. Speker acht te het daarom interessant, om de verant woordelijkheid van Vrijzinnige christe nen ten aanzien van de maatschappelij ke vragen te toetsen aan twee recente verklaringen. Allereerstde Boodschap van de Wereldraad van kerken (1948, Amsterdam) met het rapport over „De Kerk en de maatschappelijke wanorde” en daarnaast de Boodschap van het In ternationaal Verbond van Vrijzinnig Christendom (1949, Amsterdam) i.h.b. de sociale sector. Beide boodschappen trachten de taak van het Christendom te formuleren als het getuigen voor en arbeiden aan een verantwoorde maat schappij, waarin de waarde van de mens weer duidelijk naar voren komt. Beiden wijzen de nood aan van de huidige wan orde èn de schuld van de christenen, „die niet in staat zijn geweest een door Christelijke beginselen bezielde maat schappij te stichten, waardoor de kerk niet meer de geestelijke leider is”. (I.V. V.C.) En toch is er ook verschil en wel typerend voor de radicaliteit, die leeft in de Wereldraad vooral onder invloed van stemmen uit de z.g. Jonge kerken van Azië en het Verre Oosten. Concreet wordt door de Wereldraad gesproken over communisme en kapitalisme, als beiden in haar huidige vorm onverenigbaar met een door Christus bezielde verantwoor delijkheid; over de noodzaak van socia- Men schrijft ons Op Maandag 13 Maart zal het Quin tette Instrumental de Paris (harp, fluit, viool, altviool, cello) hier een recital geven. Wü krijgen daarmee een ensem ble te horen van internationale ver maardheid, wat voor onze stad toch zeker niet tot de dagelijkse gebeurte nissen gerekend kan worden. Op grond daarvan verwachten wij dan ook aan zienlijk meer belangstelling dan nor malerwijze voor kamermuziek getoond wordt. Waar evenwel de capaciteit van de Foyer beperkt is, zullen niet-leden goed doen zich ten spoedigste bij de Ad ministrateur, de heer Schurer, Markt straat, te melden. De typisch-Franse instrumenten-combinatie, die een zeer eigen, subtiele klank-kleur meebrengt, geeft een ongedwongen verklaring voor het overwegen der Franse com ponisten op het programma; boven dien zullen vele luisteraars met voldoe ning zien, dat aan de hedendaagse muziek een passende plaats geboden wordt. Aannemende, dat Debussy geen weerstanden meer zal wekken, moge voor zover nodig en ter geruststelling nog vermeld worden dat Roussel en Schmitt eveneens reeds tot de algemeen erkende meesters behoren, die van de luisteraar geen belangstelling of waar dering voor experimentele harmonieën vragen. Als interessante bizonderheid vermel den wij tot slot, dat de suite van Schmitt die in het programma opgenomen is, speciaal voor het Quintette Instrumen tal de Paris werd gecomponeerd. Namens de afd. Friesland van de K.N.V.B. (F.V.B.) sprak de voorzitter, de heer S. de Wolf, die memoreerde dat Lycurgus in 1904 het initiatief tot de oprichting van de F.V.B. heeft genomen, en toen een overwegende positie in het bestuur innam, waarbij ze ook de prettige geest die in haar vereniging heerste, op de F.V.B. overdroeg. Later heeft ook L.S.C. nog tal van bestuursleden gele verd, en die geest van Lycurgus, waar van gij de nazaten zijt, leeft nog steeds in de F.V.B. voort. Dat is uw trots en ook mijn trots omdat ik zelf uit uw ver eniging ben voortgekomen. Spr. ging hierna over tot een persoon lijk woord, waarin hij er aan herinnerde dat tweemaal in het bestaan van L.S.C. bij de ouderen het voornemen be stond de vereniging op te doeken. Ge- De directie van Amicitia draait op verzoek van de Vereniging van Vrijzin nig Hervormden op Donderdag 9 Maart a.s. de Zweedse film „Himlaspelet”: Een spel over de weg naar de hemel. Deze film is een bewerking van een volksspel, dat geschreven werd voor en door de inwoners van Leksand aan de oevers van het Siljanmeer in Dalecarlië. De schrijver en hoofdspeler is een inwo ner van deze streek, een jonge student, die zoals de meeste bewoners van deze provincie een diep gevoel heeft voor de folklore en de oude gewoonten van de landelijke bevolking. Dalecarlië ligt in midden Zweden en is een land begrensd door grote wouden en blauwe bergen. In deze bergen komen ertsen voor. De inwoners van Dalecarlië zijn handige en vindingrijke mensen met artistieke ta lenten. En vooral de landelijke schilder die het huisraad, zoals kisten, ledikan ten en kasten met fantastische bloemen versierde en op de muren van de ka mers religieuse voorstellingen met tone len uit het dagelijkse leven schilderde, gold als een man met buitengewone scherpzinnigheid en als iemand, die goe de relaties had in het land aan de an dere zijde van het leven. Deze film handelt over zo’n schilder. Op de slaapkamermuren heeft hij ver schillende scène’s geschilderd uit het leven van de rijke eigenaar met allego rische bijbelse voorstellingen erbij. Zo’n geschiedenis van een heel leven kunnen wij nu overgebracht in een film gaan zien. In een uitbeelding, die gedragen wordt door symboliek. (Ieder beeld heeft een bepaalde bedoeling) zien wij de jonge boer Mats met zijn verloofde Marit. Hun leven schijnt vol geluk te worden. Maar doordat er iets verschrik kelijks in het dorp waar zij wonen, ge beurt, verandert alles. Het dorp wordt door een besmettelijke ziekte geteisterd en men meent, dat hiervoor een heks aansprakelijk moet worden gesteld. Door een volksgericht wordt Marit als heks aangewezen. Zij sterft vlak voor dat het vonnis voltrokken zal worden. Mats wordt opstandig, hij laat de as van haar verbrande lichaam door zijn handen glijden; niets is hem van haar overgebleven. In de kerk wordt een dankdienst gehouden! Mats verlaat de ze verbitterd. Hij zal zelf tot God gaan en recht zoeken! En dan zien wij Mats op weg. Hij wordt een eindje op weg geholpen maar dan dwaalt Mats af. Hij verliest zijn doel uit het oog. Hij wordt rijk, bezitter van een boerderij in zijn geboorteplaats, ■hij trouwt een jong knap meisje, nadat hij de vrouw, die samen met hem ge werkt heeft, aan de kant heeft gezet. En als zij sterft, laat hij het kruisteken in de kerk verwijderen en er een mo nument voor zijn gestorven vrouw op richten. Dan nadert ook hem de dood. De voerman van de wagen is echter de dui vel. Hij smeekt om uitstel en hij ver krijgt het. Dan zoekt hij naar mensen, die voor hem kunnen pleiten. Hij was toch immers een goed mens. Nu om z ij n recht te zoeken voor de dood van Marit, maar nu gaat het om hem zelf. Hij zelf staat in de crisis. Bij een twee sprong de kruising van de weg der zelfhandhaving en de weg der over gave, hoort hij dan de boodschap van de redding. Wanneer de mens aan het eind is, ontvangt hij het Leven als een geschenk! Niemand verzuime om deze bijzondere film te gaan zien. Het is een vertelling, die ge van a tot z mee beleeft, omdat er het leven in wordt verteld van d e mens, zoals hij is. Voor het begin van de film wordt een korte toelichting gegeven. De voorstel ling is voor iedereen toegankelijk (bo ven de 14 jaar)., v. S. Wij hebben in onze langdurige ver- slaggeversloopbaan al heel wat recep- j ties meegemaakt, maar kunnen ons niet herinneren bij zulk een gelegenheid ooit zoveel bloemen te hebben gezien en zo veel sprekers te hebben gehoord als Za terdagmiddag bij L.S.C.. Dat was ge weldig, en als alle goede wensen die het bestuur van de 60-jarige hier in ont vangst moest nemen werkelijkheid zou den worden, dan keert de oude Lycur- gus-Sparta-Combinatie over enige we ken in de eerste klas terug, is er nooit meer meningsverschil tussen de voet balverenigingen onderling, worden alle jeugdige blauw-witten later niet alleen prima eerste-elftalspelers maar ook (en bovenal) mannen van karakter, zullen de vriendschapsbanden tussen de L.S.C.. ers, zowel in voor- als in tegenspoed, altijd ongebroken blijven, zal Dijkhuis’ club nog vele voetbalautoriteiten van het formaat Sijbe de Wolf naar voren brengen, zullen de scheidsrechters nooit meer met scheve ogen worden aange zien, kortom zal de gehele Sneker- en Friese sportgemeenschap een idylle worden. Dat is natuurlijk niet allemaal moge lijk, want ook voor sportlui geldt het „niets menselijks is ons vreemd”, maar het feit alleen al dat deze woorden ge sproken werden, en (zoals de sprekers stuk voor stuk verzekerden) ook ern stig gemeend waren, bewijst wel dat er momenteel in de sport goede verhoudin gen heersen, er in brede kring, ook bij de gemeenttelijke Overheid, veel sym pathie voor L.S.C. bestaat, en de strijd van haar eerste elftal om de verovering van de kampioenstitel en de herovering van het eerste-klasserschap, door heel velen met grote belangstelling en mede leven gevolgd wordt. Onder de velen die de receptie bij woonden, bevonden zich ook tal van per sonen, die in het verleden een'vooraan staande plaats in L.S.C. innamen, o.a. de heren de Haan, Versteegden, Berg sma, Sjoerd Zandstra, ten Wolde (ge lukkig in blakende welstand) en na tuurlijk Sijbe de Wolf, die op geen en kel feest in de Sneker voetbalwereld ontbreekt, niet alleen omdat hij zo’n vooraanstaande plaats in de voetbalbe- weging inneemt, maar vooral omdat hij door alle verenigingen als de geeste lijke vader van de voetbalsport in onze stad erkend en geëerd wordt. Maar ook Burgemeester en Wethou ders, vergezeld van de Gemeentesecreta ris, gaven van hun belangstelling blijk, terwijl het hoofdbestuur van de K.N. V.B. vertegenwoordigd was door zijn tweede voorzitter, de heer Ir. Kopster. Voorzitter Dijkhuis, die zich deze mid dag op uitstekende wijze van zijn niet gemakkelijke taak kweet, sprak een kort begroetingswoord, waarin hij mede deelde, dat het bestuur met een enigs zins bezwaard gemoed tot deze receptie was overgegaan, omdat vier jaar gele den (door omstandigheden een jaar te laat) bij het 55-jarig bestaan ook een receptie werd gehouden. Men kan dat nl. niet steeds om de vijf jaar doen. De feestelijkheden van toen zouden echter, aldus meende wij, een prikkel kunnen zijn in de strijd tegen de dreigende de gradatie, al heeft dat niet geholpen. Nu is dat gelukkig niet nodig, maar toch gaf spr. de verzekering dat het niet in de bedoeling ligt telkens om de vijf jaar een receptie te houden. Na deze inleiding werden de sluizen der welf sprekendheid wijd open gezet en „volgde de een de ander na”. De eerste, die zijn gelukwensen aanbood, was Ir. Kopster, die allereerst opmerkte prac tised uit L.S.C. niet anders te hebben gezien dan persoonlijkheden, die in haar midden zijn opgegroeid, o.a. Sijbe de Wolf, de grote voorvechter van de Frie se voetbalsport. Maar hij niet alleen, velen hebben in L.S.C. geleerd wat een grote betekenis de sportbeoefening in het leven heeft. Zij heeft mensen opge kweekt met honderd procent sportieve gevoelens. Dat is geen gemeenplaats, maar oprecht gemeend, gezien ook uw standpunt ten opzichte van het amateu risme. Ook u is nl. van mening dat wij spelen om de sport, die ons grote vreugde in het leven geeft, en niet om persoonlijk gewin. L.S.C. is parel aan de kroon van de K.N.V.B. was vertegenwoordigd door haar Hoofd, bestuurslid, onze oud-stadgenoot G. Eeden, die in dankbare bewoordingen sprak over de steun die de scheids- rechtersvereniging en de scheidsrech ters steeds van L.S.C. hebben onder vonden. Verder spraken nog vertegenwoordi gers van de voetbalverenigingen Sneek, Black Boys, Frisia, Roda, Deventer (die een clubvaan aanbood), Oranje-Nassau, W.Z.S. en C.A.B., van de Leeuwarder Scheidsr. Ver. en de Scheidsr. Ver. Sneek Omstr., Sportclub Sneek, ThusneldaGreate Pier, S.G.V., Vlug en Lenig, Ver. v. Sneker Zakenlieden, Wielerver. Sneek (onder aanbieding van een medaille), Gem. Comm. v. Lich. Opvoeding, Gymn. Ver. U.D.I. (die een medaille voor het e.v. jeugdtoumooi toezegde), Ijsclub Friso en Bureau v. Medische Sportkeuring (dat eveneens een medaille aanbood), alsmede de heer H. W. Fijlstra als voorzitter van de Jeugdafdeling, het oud-bestuurslid F. Bergsma te Amsterdam, het oud-lld J. v. d. Werf te HeerenVeen, en de heer J. Postma, sportverslaggever van het Sneeker Nieuwsblad, die namens de di rectie en redactie een nieuwe bal over handigde waarmee, naar hij hoopte, het kampioenschap zal worden veroverd. De heer Dijkhuis dankte tenslotte voor de zeer grote belangstelling en de vele goede woorden, waarna de hamer viel en deze receptie weer tot de historie be hoorde. gaat het hem niet meer -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1