Buitenlands overzicht Provinciale Kroniek Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 5e JAARGANG No 20 VRIJDAG 10 MAART 1950 L. KIEZEBRINK Oe nieuwe koffiebon Opheffing kantoor van de hypo theken en het Kadaster te Sn^ek? -Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - K.V.P. candidatenlijst voor Prov. Statenverkiezing KLEINZAND 7 - Telef. 2872 De Kilima’s en Lou Bandy Klankbeeld van Sneek V.V.D. Onrustig Frankrijk - Duitsland en het Saargebied -Frontaanval van Churchill op de Labourregering 3 I SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: a Doe like it ek al net bést. k Us Frysk orkest yn aksje by Jen fan de repetysjes, dy’t de grounslach binne fan in goede ütfiering. As it nije skoallejier bigjint, sille ek de berntsjes dy’t yn Aldeboam yn ’e Een twaalftal schepen, gebouwd op Nederlandse werven, zijn symbolisch overgedragen aan de Hog. Commissaris Mohammed Rum en zijn bestemd voor de Verenigde Staten van Indonesië. Proefvaart van een der schepen met de Indonesische vlag in top Stadichoan mear „Proef- skoallen”. earste klasse fan de iepenbiere skoalle komme net mear omstean leare mar sil it ünderwiis oanslute by hwat hja al oan kennis üt har e.gen (Fryske) om- jowing meinimme. De ütslach fan dizze „proef” sil fan greate ynfloed wêze op de üntjowing fan it ünderwiis oan de skoallen yn Fryslan. NIJEZIJL. Benoemd tot werkman in de kaasmakerij van de Zuivelfabriek te Binnenwijzend (N.H.), de heer A. An- tonides van hier. Bon 425 Algemeen is aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van 10 Maart 1950 worden gebruikt en blgft geldig tot en met 25 Maart. Het rantsoen moet dienen voor zes weken, zodat op 20 April 1950 een nieuwe koffiebon zal worden aangewezen. De heer W. Veeninga te Nijezijl ving onlangs een snoek van 95 cm. lengte, welke nog 10 cm. langer was dan zijn 2-jarig dochtertje. De fotograaf heeft ze beide op een plaatje vastgelegd. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 1 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. De officiële candidatenlijst van LÖ ie de ar is- ier an lar we lar ..de Redactie-adres Nederlands bekendste en meest po pulaire Hawaiian-ensemble, de Kilima’s, heeft vijftien jaar op de planken ge staan en dit merkwaardig jubileum is Woensdagavond in onze plaats gevierd met een feestvoorstelling, die een groot aantal liefhebbers van de kunst met een kleine „k” naar Amicitia had getrok ken. Spijt hebben ze er zeker niet van ge had, want het stelletje artiesten dat het Nederlands Theaterbureau voor het voetlicht bracht, was het neusje van de zalm. Daar waren in de eerste plaats de jubilarissen zelf. In het programma was een kort artikeltje aan het jubi leum van de Kilima’s gewijd en daarin stond het zo treffend; het zijn alleen de zeer goede „nummers”, die hun plaats weten te handhaven alle ja- ren en alle concurrentie ten spijt. Nu Bill Buysman en de zijnen hebben deze uitspraak weer eens op ondubbelzinnige wijze bevestigd. Het succes dat ze met hun romantische en zoetvloeiende melo dieën hadden, was buitengewoon. Maar niet alleen de Kilima’s oefenden een grote aantrekkingskracht uit op het talrijke publiek, Lou Bandy was met hen gekomen en het bleek dat ook deze „oude rot” nog niets van zijn populari teit heeft ingeboet. Altijd weer weet hij „zijn” publiek met zijn sentimentele praatjes en liedjes te pakken en als hg eenmaal flink „los” is en dat was hg deze avond ouderwets dan ge beurt er wat. Joop de Leur begeleidde hem zoals we van deze vaardige pianist gewend zijn. Vanzelfsprekend waren dit de hoogte punten van het aantrekkelijke menu, maar ook de andere gerechten waren heel genietbaar. De Cristo’s brachten excellente staaltjes acrobatiek, Ted Va lerio had uitbundig succes met zijn ac- cordeonspel en last not least blonk Willy Alfredo uit met zijn prettige en vlotte conference. Zijn voor de vuist gemaakte liedjes over onderwerpen uit de zaal leverden een waardevolle bij drage tot het grote succes van deze avond. rog een vrome wens, al be- Engelse troonrede over de samenwerking vriendelgke Deze troonrede sprak niet manen!! Natuurlijk zijn de Amerikanen èn bij de Saarkwcstie èn bij de vernie ling van de Duitse oorlogsindustrie wat minder geïnteresseerd dan Frankrijk en Engeland, zij hebben veel meer het oog gericht op een snelle opbouw van een sterk West-Duitsland. Daarom is Washington deze Saarovereenkomst al licht minder gunstig gezind dan Enge land, ze verstoort de pogingen tot W.- Europese éénwording h. i. maar, en men beseft in de Ver. Staten eigenlijk niet dat W.-Duitsland voor deze één wording geen enkel offer over heeft, maar het streven er naar slechts uit buit om er voordelen voor zich zelf uit te halen. Intussen; een vredesverdrag met geheel Duitsland is er nog lang niet, de Fransen kunnen dus voorlopig de Saarmijnen rustig exploiteren. It neamen fan de namme „Roaitske” sil sünder mis tüzenen Friezen wer yn 't sin bringe, hoe’t inkelde jierren lyn de iene nel de oare ütfiering fan dat sjong- spul kloften folk loek en hoe’t jong en üld, stêdlju en bütenfolk, dér jounen fan great geniet oan bilibben. Mar net allinne foar de barkers wie „Roaitske” ünforjitlik, ek de musyklju rekken gean- de, en dat wie fan dy gefolgen, dat it „Roaitske”-ensemble ütgroeide ta it „L.O.F.” (nou de Stifting „Ljouwerter Orkest Forbün”). Under de lieding fan George Stam waerden yn stêd en pro- vinsje forskate konserten jown, en ek troch it stypjen fan oratoria en sjong- spullen waerd it „L.O.F.” al gaueftich ünmisber foar it sang en musyk leavjend publyk. Nou is dit orkest mei syn 42 musi- kanten in saneamd „keamerorkest”. De ütfiering fan de greatere symfoanyske wurken wurdt oan it Grinzer Orkest oerlitten. En de forhalding tusken beide Noardlike orkesten is goed. In lytse by- drage fan it Ryk foar it Fryske mu- syklibben wurdt sadwaende ek troch „Kunst aan Allen” forparte tusken „L.O.F.” en „G.O.V.”, Naar wij vernemen koestert de rege ring het plan ruim een dertigtal kanto ren voor de bewaring van hypotheken en het kadaster in Nederland op te heffen en onder te brengen bij kantoren in grotere steden. Tot de eerste kan toren welke voor opheffing in aanmer king komen zouden behoren Sneek en Heerenveen, zodat deze dienst te Leeu warden zou worden gecentraliseerd. Onnodig te zeggen dat deze opheffing een groot ongerief zou betekenen voor vele instanties en particulieren. We denken hierbij aan gemeentelijke en wa- terschapsinstanties, aan notarissen enz. Het laatste woord zal over deze even tuele opheffing dan ook nog wel niet gesproken zijn en een actie tot behoud van de dienst alhier schijnt ons alles zins gewettigd. De Regionale Omroep Noord zal op 28 Maart een klankbeeld uitzenden, dat geheel aan onze stad zal gewijd zijn. Onze medewerker de Friese schrijver Abe Brouwer aan wie men de samen stelling en organisatie heeft opgedra gen, heeft een groot aantal ingezetenen bereid gevonden hieraan mede te wer ken. Door de uitgezonden zang, schet sen en gesproken woord, afgewisseld door interviews zal het gehele Noorden en waar men de R. O. N. ook kan be luisteren, medeleven en een indruk krij gen van Sneek en zijn grote plannen. Op Zaterdag 11 Maart beginnen de eerste opnamen op het stadhuis, waar burgemeester Rasterhoff en de h.h. Th. W. Zandstra, Klaas Vrolijk en D. A. Tamminga zullen spreken. Muzikale medewerking verlenen Flucie van Ber gen en Gezinus Schrik, terwijl de tenor Berend de Jong een in Sneker dialect geschreven lied van Abe Brouwer zal zingen. Te zijner tijd hopen we de tekst van dit lied „Sneek, dou krudich stadtsje” te publicereen. Dy finansjes, dat is fansels in swier stik. Nést it Rykssubsydzje en hwat stipe fan inkelde gemeenten jowt de Provinsje in biskieden bydrage. Alles meiïnoar fierstomin. Mar üs orkest joech it net oer. Neidat George Stam as di rigent opfolge wie fan Kor Ket, is der hurd oan arbeide om de kwaliteit fan de ütfierings omheech to krijen. En sa dwaende kaem der hwat langer hwat mear aktive bilangstelling. Yn it sei zoen 1949’50 hat it „L.O.F.” meiïnoar 17 selsstannige konserten en 21 styp- jende ütfierings jown! Ek it bidriuwslibben wurdt oandacht oan jown. Personeel fan bigunstigjende bidriuwen krijt aerdich reduksje op de tagongsbiwizen. De „Frico”, de Alg. Friese Levensverz. Mij. en de Coöp. Su- velbank dogge hjir ü.o. ek al oan mei en kinne har folk sadwaende mannich guodkeap konsert bisoargje. Mar al is it „L.O.F.” dan op ’e goede wei, hja binne der noch lang net. En dat sit op ’e sinten fêst. De exploitaesjekosten wur- de heger, der moatte mear repetysjes halden wurde, dirigent en orkestleden fortsjinje net genöch, en fan gefolgen makket de konkurrinsje dat men goede krêften kwyt rekket. En de ynkomsten binne navenant jit to leech. Dat sadwaende hat it bistjür fan it orkest by de Minister oankloppe, krekt lyk as it Twents Philharmonisch Or kest, dat der ek sa foar sit. En nou hat de Minister aldergeloks in biskieden subsydzje tasein. Mar dêr is in bitingst by: it sil fan it forlet en de bilangstel ling yn Fryslan seis öfhingje, hoefolle oft dat wurdt. En dat moat üt soarte bliken dwaen üt: it konsertbisyk, it tal donateurs, de stipe fan bidriuwen en ynstellings, de subsydzjes fan gemeen ten en Provinsje. Dat is de reden, dat it „L.O.F.”-bistjür in propaganda-aksje oer hiel Fryslan opsette wol. Wy moatte Voor de Fransen zelf was het buiten gewoon onprettig dat juist zo’n fel licht op him binnenlandse onrust viel, toen zij met de Saarautoriteiten tot een over eenkomst inzake de huur voor 50 jaar van de Saarmijnen kwamen. Natuurlijk kon men verwachten dat de West-Duit- sers een grote mond over dit feit zou den opzetten en dat die mond al wijder zou opengaan naarmate Frankrijk teke nen van binnenlands verval toonde. Nu, de Duitse mond is op z’n wijdst open gegaan! Te Bonn beweert men dat dit Franse optreden de West-Europese één wording zou verhinderen, dat West- Duitsland geen lid van de raad van Europa wil worden als ook het Saarge- bied wordt toegelaten en de Duitsers hebben op Engeland en de Ver. Staten een beroep gedaan om de overeenkomst niet goed te keuren, omdat het Saar- gebied, zolang zijn positie niet bij het vredesverdrag is bepaald, juridisch nog tot Duitsland behoort en dus dergelijke overeenkomsten niet kan aangaan. De Duitsers vergaten echter aan één ding aandacht te schenken, nl. dat Parijs dit verdrag met het Saargebied aanging onder voorbehoud, dat een eventueel vredesverdrag niet anders zou bepalen. M. a. w. de gehele positie van dit ge bied en van de verhuur van de Saar mijnen wordt eerst bij dat vredesverdrag bepaald en slechts zolang dat er niet is, geldt de thans gesloten overeenkomst. Laconiek hebben de Engelsen dan ook al opgemerkt dat de Duitsers geen enkele reden hadden zich nu al te be klagen. Eerder lijkt het er trouwens op, dat de Westelijke geallieerden zich over de West-Duitsers hebben te bekla gen, men denke aan hun verzet tegen een volkomen toelaatbare vernietiging van een onderdeel der Hermann Göring fabrieken, dat stellig de oorlogs industrie diende, maar waartegen de Duitse arbeiders zich zo heftig verzet ten dat er Britse troepen aan te pas moesten komen voor de vernieling kon doorgaan. Eerst na afloop van het ge valletje zond de Duitse regering een minister om de bevolking tot kalmte te niet-socialisten; zij kreeg 376000 stem men; de communisten zijn niet meer als partij toegelaten, men vermoedt dat hun stemmen de linkse democratische coalitie zijn ten goede gekomen, die 160000 st. had, de democratische socia listen hadden 270000 st., de conservatie ven 330000, en de liberalen van Venize- los 300000 st. En tenslotte: We zien al len met spanning de uitslag tegemoet van de Volksraadpleging op Zondag a.s. in Pelgië over de koningskwestie. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Foar it „Fries Genootschap” hat dr. A. G. Jongkees, lector oan ’e Grinzer Universiteit, sprutsen oer: „Bourgon- dië, Holland en Friesland in de 15e eeuw”. „Fryslê.n” moat yn de tiid ün- der forstien wurde it gebiet by de sé lüns fan de Sudersé oant oer de We- zer; it hjit by de Hollünske skriuwers üt dy tiid meast „Oostfriesland”, yn tsjinstelling ta Westfriesland oan dy kant fan de Sudersé, dat yn ’e 13de ieu yn Hollanske bannen rekke wie. De Hollünske greven makken oan- spraek op de hearskippij oer Fryslan en hawwe hieltyd wer bisocht om dat jilde to litten. Tja basearren dy oanspraken op troch erfskip krigen rjochten, dy’t fan de Brunonen via oaren op harren oergien wiene. Yn feite wie Fryslan lyk- wols frij, it „wist fan gjin lien to siz- zen” en hie gjin hear Under de keizer. Dérfandinn. dat it yn Südliker streken as hwat aparts bisköge waerd. Hoewol’t it Fryske keningskip al sünt de tiden fan Redbad, dus al sawn ieuwen lyn fordwoun wie, biskógen Frünske skriu wers doedestiids Fryslan jitte as in keninkryk, frjemd en fie” dêr earne yn it Noarden. Dat it wie net inkeld om de jildlike foardielen of om strategysk of hannelsbilang, dat de Südlike macht- hawwers hjit op Fryslan wiene, it wie ek de bitsjoening fan it ünbikinde, dy’t har loek. Forskate Hollanske greven hawwe der op üt west om de Fryske lannen to formasterjen. Neidat it mei de fjild- tocht fan Willem IV sa raer mlsbiteard wie, bleau it sahwat in tastan fan wa- pene frede. Doe’t de Bourgondyske hartoggen yn Holian oan it roer kamen, hawwe hja withoefaek fan doel west om üs folk op ’e hüd to sp: ingen en kening fan Fryslan to wurden. En in pear kear kaem it yndied sa fier, dat hja ta- rissing makken foar in oanfal. Mar hieltyd wiene der dan wer ünfoarsjoene omstannlchheden dy’t makken dat der neat fan kaem. Sa hat de hiele 15e ieu troch it gefaer fan frjemde oerhearsking de Fryske frijdom bidrige. Oant it de Saksyske hartoggen foar in skoft slagge en hwat letter Karel V Fryslün biwesten de lems yn ’e macht krige. de Friese Bond der KVP voor de Prov. Statenverkiezing luidt als volgt: 1. Tj. de Jong, Bolsward; 2. T. van der Zee, Bolsward; 3. W. H. Kruiper, Wolvega; 4. A. T. Hettinga, Cornjum; 5. B. Sme ding, Leeuwarden; 6. M. P. van Buijte- nen, Leeuwarden; 7. F. Drost, Harlin gen; 8. C. ten Brink, Wyckel; 9. Arjen Witteveen, Leeuwarden; 10. A. J. J. Demmers, Leeuwarden. De candidaten van de V.V.D. voor de Provinciale Statenverkiezing zijn in de kieskring Sneek: 1. J. J. G. S. Fal- kena, Heerenveen; 2. S. Hepkema, Leeu warden; 3. Mr. B. P. v. d. Veen, Leeu warden; 4. J. A. van Overklift, Munne- kezijl; 5. Mevr. A. G. BontekoeHiel- kema, Oosterwolde; 6. A. J. Waterlan- der, Oudehaske; 7. B. K. v. d. Berg, Warga; 8. Drs. A. de Jong, Heerenveen; 9. J. H. Halbertsma, Sneek; 10. J. Nau- ta, Sneek; 11. A. H. Vis, Sneek; 12. P. Bosma, Sneek. dizze slach winne. As de aksje slagget en it Ryk syn plicht docht, kin üs or kest de wjukken ütslaen. It kin dan in stik of 5 konserten yn Ljouwert jaen en fierder 1 of 2 yn in 16-tal greatere plak ken. Fierder kinne der guodkeape „folkskonserten” komme, simmerkon- serten yn toeriste-sintra, en jeugdkon- serten. En rounom kin stipe jown wur de oan oratorium en sjongspulütfie- rings. It ütfieren fan stikken fan Fryske komponisten sil dy ta har wurk oan- poene. En sa wurdt it hiele musyklib- ben hjirre omheech brocht. Mar dit kin allinnich as üs hiele folk it „L.O.F.” stipet. It tal donateurs, dat op’t heden goed 500 is, moat op syn minst 1500 wurde. En dat kin fansels bést. As men jin mar efkes yntinkt, dat it foar üs orkest in saek is fan der op of der Under. As it nöü net slagget om in knap subsydzje fan it Ryk los to krijen, hawwe wy de kans foargoed slüpe litten. Us folk haldt fan musyk. Dat docht wol bliken üt it greate tal korpsen en koaren yn Fryslan. Leit hjir foar al dy forienings ek net in taek? It is yn har eigen bilang. En litte particu lieren, bidriuwen en ynstellings net binefter bliuwe, as it „L.O.F.” skielk mei in aksje ütein set. Hwat yn Braban en Twente müglik is, moat hjir ek kinne. De Franse regering heeft door de vertrouwenskwestie te stellen wel een verenigd anti-communistisch front in de Kamer voor haar anti-sabotagewet ge kregen, maar het was toch maar een droevig beeld dat Frankrijk in deze overzichtsperiode bood. De anti-sabo tagewet was nodig omdat de commu nisten openlijk hadden opgewekt het zenden van wapenen en troepen naar Indo-China en de ontvangst van wa penen uit de Ver. Staten te saboteren. Toen de regering deze opwekking prompt beantwoordde met de indiening van een anti-sabotagewet zijn de com munistische leden in de Kamer zo te keer gegaan dat er zelfs 200 politie mannen aan te pas moesten komen. Op een bepaald moment werd zelfs de zetel van de Kamerpresident, de vete raan parlementariër Herriot door de communisten bestormd en wij kunnen ons zijn verzuchting „Is dit niet het einde van het parlement?” begrijpen. Hij had eigenlijk nog beter de vraag kunnen stellen „is dit niet het einde der democratie?” Want dergelijke tonelen doen ontzaglijke schade aan de waarde ring der democratie, evenals de aan houdende stakingen, waardoor Frank rijk geteisterd wordt. Ditmaal werd de toestand verergerd omdat naast de door de communisten geïnspireerde sta kingen, ook andere vakbonden er uit riepen in verband met looneisen. De lust daaraan mee te doen bleek echter bij de niet-communistische arbeiders niet groot, zodat deze stakingen spoedig ver- liepen.Anders is het met de stakingen door de communistische leiders onder met hen sympathiserenden uitgeroepen; die stakingen hebben de bedoeling een revolutionnaire sfeer en chaos te schep pen op het moment dat de eerste Ame rikaanse wapenzendingen naar Frank rijk komen. Misschien is het ook daar om dat deze eerste zending niet in Frankrijk wordt gelost, doch het Fran se vliegkampschip dat ze brengt, het zijn nl. vliegtuigen, eerst naar Tunis gaat waar ze gelost worden, waarna ze geleidelijk naar Frankrijk worden ge vlogen; maar dat is een lapmiddel. Wat zich thans in Frankrijk in het parle ment zowel als daarbuiten heeft afge speeld, veroorzaakt zeer grote gevaren voor de democratie. Het is immers te vrezen dat de Fransen al deze onrust moe worden en als het zo nog een poosje doorgaat, rijp worden voor ieder bewind, dat aan een dergelijke chaos een eind maakt, rgp voor een poging van de Gaulle om zich van de regering meester te maken. Dreigt uit het ge beurde dus mogelijk schade voor het grote geestelijke goed der democratie, ook de materiële gevolgen kunnen niet gering zijn. Hoe groter wanorde in Frankrijk, hoe meer het Amerikaanse Congres zich zal afvragen of het nog wel vertrouwd is meer wapenen naar Frankrijk te zenden, omdat er een kans zou bestaan dat ze in communistische handen juist tegen het doel waarvoor ze bestemd zijn, zouden kunnen worden gebruikt. En dan komt het lot van heel het vasteland van West-Europa in ’t geding, want te Washington weet men heel goed, dat wanneer in Frankrijk het communisme zegeviert, het West-Euro- pees vasteland, dat tot het Atlantisch pact behoort, tot zo’n klein gebied in eenschrompelt dat er aan getwijfeld mag worden of het nog de moeite waard is het in dit verdedigingssysteem te houden, tenzij men er ook West-Duits land ih zou kunnen opnemen. M. a. w. deze voortdurende onrust in Frankrijk voert onherroepelijk tot een verder op de voorgrond schuiven van West- Duitsland door de Ver. Staten. Met Indo-China schijnt overigens Duitsland een der vele onderwerpen ge weest te zijn, welke de Franse en Britse ministers van buitenlandse zaken tij dens het bezoek van president Auriol te Londen hebben besproken. Deze mi- nisterontmoeting zal spoedig gevolgd worden door ene van de Amerikaanse, Engelse en Franse ministers, waar het zeer dringende probleem van de toe stand in Oost-Azië een der vele punten van bespreking heet te worden, maar waar men toch ook wel zal moeten spreken over de sterke druk uit kringen der Ver. Naties en Amerikaans Congres geoefend om nog eens te pogen met Rusland tot overeenstemming te ko men over de kwestie der contróle op de atoomenergie. De vruchtbaarheid van een dergelijke poging lijkt echter uitge sloten zolang politiek wantrouwen een kloof tussen Oost en West vormt, een kloof wel-a steeds wijder wordt omdat Rusland het ijzeren gordijn steeds dich ter haalt. De vervolging van kerkelijke autoriteiten en handelsvertegenwoordi- gers en de uitwijzing van diplomaten in de satellietstaten wijzen daarop. Als de grote democraat Thomas Masaryk, wiens 100ste geboortedag 7 Maart werd herdacht, thans nog eens kon aanschou wen wat er van zijn geliefd Tsjecho Slo wakije is terecht gekomen, hoe zou het hem te moede zijn! Hoe juist heeft deze staatsman, zelf een Slaaf, het ech ter gezien toen hij eens voorspelde dat Moskou er steeds op uit zou zijn ook alle Aziatische volken te overheersen en dat de huidige leiders van Rusland niet anders doen dan voortzetten de antidemocratische en imperialistische traditie van het Czarendom. Een tra ditie, welke het Russische volk nog wei nig geluk heeft gebracht. Nog altijd is de koopkracht per uurloon in de Sovjet unie volgens Amerikaanse gegevens de laagste van 18 landen, al heeft een aan zienlijke prijsverlaging in de laatste week nu enige verbetering gebracht. Dat viel samen met een hogere waar dering van de roebel ten opzichte van de dollar, waardoor de Oost-Europese satellieten minder voor hun leveranties naar Rusland krijgen en meer voor Russische artikelen moeten betalen. Gaat de prijsverlaging voor de Russi sche bevolking dus ten koste van die der satellietstaten? De Russen hebben bovendien de dollar als waardemeter voor hun eigen munt afgeschaft en die vervangen door het goud. Een beetje propaganda zit daar allicht ook wel achter, tn West-Europa devaluatie en prijsstijging, in Rusland stijging van de waarde van de roebel en prijsdaling, en de roebel los van die akelige dollar, die het Westen zo zeer begeert maar die straks volgens d' Russen wel zal kel deren als de door Moskou voorspelde crisis het Westen treft. De kans op zo’n crisis zou aanzienlijk minder worden wanneer West-Europa’s economie één werd en een hechte band met de Ame rikaanse kon worden gelegd. Voorlopig blijft dat vatte de Europese woorden. over de nationalisatie van de Engelse ijzer- en staalindustrie, welke het vo rig Lagerhuis reeds aannam, doch in October eerst zou worden uitgevoerd. Attlee verklaarde echter in het Lager huis dat de nieuwe regering deze natio nalisatie dan zal doorzetten, doch dat er op dit moment geen aanleiding is daarover weer een uitspraak van het Lagerhuis uit te lokken. Het was de oude vechtjas Churchill echter wel toe vertrouwd direct maar tot een front aanval over te gaan. Hij stelde op het adres van antwoord op de troonrede twee amendementen voor. Een daarvan betreurt dat er in de troonrede geen doeltreffende maatregelen tot bestrij ding van de woningnood worden aange geven, het andere stelt voor dat eerst 9 maanden na de volgende verkiezingen over de nationalisatie van de ijzer- en staalindustrie nader zal worden beslist. Het lijkt waarschijnlijk dat deze amen dementen zullen worden verworpen, de Labourleden zullen bij de stemming wel tot de laatste man opkomen, maar als „verkenning”, ook inzake de houding der liberalen hebben de amendementen, van conservatieve zijde bekeken, ver dienste. Er is, naar aanleiding van het gering aantal gekozen liberale leden, hoe wel het totaal aantal stemmen op deze partij uitgebracht aanzienlijk was, in het Lagerhuis ook nog even gedebat teerd over het kiesstelsel. Churchill wilde een commissie van onderzoek naar het stelsel, van regeringszijde werd er echter op gewezen, dat even redige vertegenwoordiging waarschijn lijk regeringen met zwakke meerderhe den in het parlement zouden bestendi gen. En nu we het toch over verkiezin gen hebben: in Griekenland heeft de progressieve liberale partij van Piasti ras een onverwachte overwinning be haald, ze is de meest linkse groep van f It „L.O.F.” is uzes meiïnoar.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1