voor Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Zwaarste vliegramp uit de geschiedenis. Tachtig doden 57.68°/o der Belgen stemden Koning Leopold De Boekenweek-prijsvraag Overweldigende belangstelling bij de receptie van de firma Zandstra IB 5e JAARGANG No 21 DINSDAG 14 MAART 1950 30 L KIEZEBRINK Redacteur: !872 en 4 De ronde van Nederland zal doorgaan Jongensmiddag Ring Sneek C.J.M.V. KLEINZAND 7 - Telef. 2872 - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD De arbeid op de nationale feestdag Vaticaanzender wordt in Hilversum gebouwd Zeepost voor de West Wie komen er thuis met de „Waterman”? Vierde President Rooseveltmars 1950 Chr. Lyceum Sneek Gelegenheidsstempel Fries op de Huishoudschool te Sneek Bloemen, bloemen en nog eens bloemen Het Stedelijk Muziekcorps bracht een serenade Jaarvergadering S.P.S.V. Vlees en eieren van besmette kippen niet gevaarlijk Geslaagd Een directeur voor Frico Condens gezamenlijk or ma con- ?S. Het Gemeentebestuur secretaris en het De Ronde van Nederland zal door gaan; op 23 Mei vangt ze aan. Sneek der Maat- Nijverheid en >rder jrote n de Departement schappij van Handel, De Friese Kamer van Koophandel namens alle leden te mogen feliciteren en eindigde met de wens, dat het de heer Zandstra gegeven moge zijn nog veel voor zijn zaak, voor de stad Sneek en voor de gehele provincie te kunnen zijn. U is nog jong, er wordt nog veel van u verwacht en wij zullen met grote belangstelling uw verdere arbeid volgen. Nadat de heer Bonsema uit Groningen het woord gevoerd had namens de Ne derlandse Touwbond en de collega’s in het noorden, en het Stedelijk muziek corps zijn serenade had gebracht, trad de voorzitter van de de te C. C. i de daar eids- heer van naar r we naar n de eheel waar der men iljet- be- feit dit het altijd t ons ioge- 1Ö is elfde stei- >pne- naar et al inga- Weg btel- 3oer- zelfs, ïgen- i die as en grij- mooi igen, raar, i een alles ■m. |er. lalf per bben i een doen 'aar- iding af- ama. ;sjes, der vleu- este, Zaas. uit- edjes van raag l ge was :lom- iurig het I een nblik Redactie-adres: SNEEKER NIEUWSBLAD ieker rdag iring ram- alle •d wint eel 3ir 1 te mi 0 va t loten oegd ■ijzen ar de kans han- nooit bliek ank ;orei ziel ind< adel n d trijs ane< hek rien eerd, Ka- «sten wer- wist raad zjjn •p en een deze de lentejapon bood zijn gelukwensen aan bij monde van wethouder Boeijenga, die vergezeld was van de heer Bakker, directeur der Gemeentebedrijven. De burgemeester en we th. v. d. Veen waren nl. verhinderd, zoals de heer Boeijenga mededeelde, maar ook zij verheugen zich in dit ju bileum. Want er heerst altijd grote vreugde bij het gemeentebestuur als er in het zakenleven weer eens een hoog tijdag is, en de firma Zandstra staat bij hem hoog aangeschreven. Spr. vertelde de grootvader en de vader van de jubi lerende directeur goed te hebben ge kend en meermalen met hen te hebben gesproken, terwijl hij verder aardige herinneringen ophaalde aan de voorma lige lijnbaan en aan alles wat zich in zijn jeugd afspeelde in de schaduw van de huize Zandstra. Verder wees hij op de eervolle plaats die de heer Zandstra zowel in het zaken- als in het particu liere leven inneemt, en sprak de hoop uit dat hem gegeven moge zijn zijn krachten ook verder aan Sneek en aan de burgerij te kunnen geven, en dat Gods zegen op zijn zaak en op zijn par ticuliere leven moge rusten. De heer Zandstra, die alle sprekers beantwoordde, (waarbij hij veel goede beloften en toezeggingen deed) dankte ook de heer Boeijenga voor zijn sympa thieke woorden, en daarna kwamen nog zo velen de jubilerende familie de hand drukken, dat het al ruim half zes was een half uur over tijd dus voor er een einde aan het feest kwam. De Stichting van de Arbeid deelt me de aan het college van rijksbemiddelaars te hebben geadviseerd het bedrijfsleven de heer H. P. Timmermans, naar vo ren. Wij stellen het zeer op prijs dat we u als adviseur hebben en altijd van uw heldere en zakelijke adviezen te kun nen profiteren, zeide deze spreker, die aan zjjn woorden de wens verbond dat de heer Zandstra de zaak nog vele ja- ren zal mogen leiden en nog groter ma ken, en als stoffelijk blijk van waarde ring een foto aanbood van het Schaap- marktplein zoals dat er pl.m. 70 jaar geleden uitzag. Dat de heer Zandstra ook nog buiten de Ver. van Sneker Zakenlieden voor velen een vraagbaak en een adviseur is, bleek wel uit de woorden die de heer P. Postma namens een groep zaken vrienden sprak, en uit het fraaie ca deau (een gebrandschilderd raam met voorstellingen uit het bedrijf) dat hij in uitzicht stelde en de daarbij behorende oorkonde, welke hij thans reeds aan de jubilaris overhandigde. Vereniging van Sneker Zakenlieden, De N.V. Philips Telexcommunicatie industrie, voorheen N.S.F. te Hilver sum, heeft thans officieel opdracht ge kregen tot de bouw van de Vaticaan zender „Anno Santo”, die ter gelegen heid van het Heilig Jaar door de Katho lieken van Nederland aan Z. H. de Paus zal worden aangeboden. Zoals bekend werd daartoe een inzameling georgani seerd, die een bedrag van omstreeks een millioen gulden opleverde. De te bou wen zender, die nog dit jaar zal worden aangeboden door een commissie, bij lo ting gekozen uit de schenkers, krijgt een sterkte van 100 KW voor de Ultra korte golflengte. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld: Antillen: s.s. „Breda” (16 Maart); Suriname: m.s. „Helena” (15 Mrt. machines verongelukt, waarbij alle in zittenden om het leven kwamen. Ex- vice-luchtmaarschalk Benett, in de oor log leider van de Britse „Padvinder”- groep en thans directeur van de Char termaatschappij, waartoe de veronge lukte machine behoorde, heeft echter nooit het vertrouwen in deze machine verloren. De omgekomen piloot, de 25- jarige kapitein D. J. Parsons, was voor zijn prestaties bij de luchtbrug te Ber lijn onderscheiden met de medaille van het Britse Imperium. n de t een i net i op taak r de suwe lement. Morgen gaat premier Eyskens naar Genève om met de koning overleg te plegen. De koning zelf zou als hij meer dan 55 stemmen kreeg zijn te rugkeer in overweging nemen, de so cialisten en liberalen meenden echter dat hij daarvoor minstens 66 zou moeten hebben. Nu de koning 57.68 verwierf, dreigen er dus moeilijkheden in het land, tenzij koning Leopold meent dat hij, door een meerderheid te verwer ven, genoegdoening kreeg en afstand doet ten behoeve van zijn zoon Boude- wijn. Met het troepentransportschip „Wa terman”, vertrokken van Tandjong Priok 2 Maart en vermoedelijk 24 Maart te Rotterdam arriverend, komen o.a. uit Indonesië naar huis: van de Koninklijke Landmacht 4 R.J.: soldaat J. Huitema, Jutrijp 49, korporaal A. Kroles, Nap- jusstraat 32, Sneek; soldaat L. Sam- plonius (sub. Plb.), Fred. Hendrikstraat 30, Sneek; van 3Div. Mar Cie: mar. G. K. Hartstra, Uitwellingerga 92 A van 2L.V.T., korporaal S. Cnossen, Heeg 6; van 3 L.V.T.: soldaat L. Wild schut, Salverdastraat 1, Sneek. Advertentieprijs 1 5 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post I 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Op 13 April 1945 stierf in de Ver enigde Staten van Amerika de president Franklin Delano Roosevelt, na een ambtsperiode, die uniek is in de ge schiedenis van Amerika. Onder de be zielende leiding van deze president wis ten de geallieerden de overwinning te behalen en enkele weken na de dood van Roosevelt werd de vrede getekend en was de capitulatie van Duitsland een voldongen feit. Helaas heeft Roosevelt dit niet meer mee mogen maken en werd de voltooiing van het werk, dat hij was begonnen, door anderen bereikt. 15 April 1945 werd Sneek bevrijd door de Canadese troepen en het is geen toevallige gebeurtenis, dat de wan deltochten, die dit jaar voor de 4e maal worden gehouden onder bovenstaande naam, op die datum zullen plaats vin den, want er is reden tot dubbele vreugde! Kunt u zich nog herinneren, wat u voelde en dacht, toen de eerste tanks op die mooie Zondagavond de stad binnen reden, na de schokkende gebeurtenissen van de afgelopen mid dag? Het is al weer 5 jaar geleden en wij vergeten gauw, maar dat moment zal toch wel ons hele leven in ons ge heugen zijn gegrift! Zaterdag 15 April zal een feestdag zijn en voor degenen, die deel nemen aan de 4e President Roosevelt-mars, is het dubbel feest. Want alle pessimisme ten spijt zijn deze wandeltochten ieder jaar opnieuw een groot succes en het aantal deelnemers stijgt steeds. Dat is een verheugend teken, want de wandel sport geniet nog niet die belangstelling, die zij uit hoofde van haar kwaliteit verdient, maar dat er een toenemende belangstelling voor is, valt niet te Ont kennen 15 April! De polsstokken zijn al weer te voorschijn gehaald en planten- en vogelleven brengen weer fleur aan het Friese landschap! Laten wij hopen, dat het zonnetje ook present is en de wan delaars nog meer laat genieten van onze mooie greidehoek. Begint u al lust te krijgen om ook mee te tippelen? Wel, laat u dan eerst eens het „Officieel programma” gratis ajfleveren en bekijkt u maar eens goed, wat er zoal gaat gebeuren. Kies een parcours uit, dat niet boven uw krach ten gaat, maak uw wandeluitrusting prima in orde (laat uw eksterogen even, tjes bijvijlenen begin te trainen! Het deelnemen aan le President- Roosevelt-mars geeft driedubbel genot! Eerst de training vooraf, de eigenlijke mars en na afloopWat hebt u lie ver, een medaille of een speldje? Het kan allebei! En wacht niet te lang met opgeven: Boekhandel Van de Pijpekamp, Klein- zand 2, Sneek staat klaar om u in te schrijven! was alleen vertegenwoordigd door haar grijze voorzitter, de heer R. Buisman te Leeuwarden, omdat de secretaris we gens ongesteldheid verhinderd was. Wij weten in de Kamer dat het on mogelijk is bij alle jubilea in Friesland aanwezig te zijn, maar hier meenden wij toch niet te mogen ontbreken, aldus be gon deze spreker, die zeide verheugd te zijn dat er in het oude Sneek zoveel bloeiende zaken zijn en in de vele bloe men het bewijs zag van het medeleven en de waardering waarin de firma Zandstra zich in Sneek en wijde omge ving mag verheugen. Ik hoop dat deze zaak in de toekomst nog veel geluk moge hebben en u, mijnheer Zandstra, nog tot veel voldoening moge strekken. Voor u, mevrouw Zandstra, moet het een grote voldoening zijn dat u dit nog mocht beleven, en ik wens u en de jonge mevrouw toe, dat gij u nog vele jaren moogt verheugen in de bloei van deze belangrijke zaak. Een van de hoofdredenen van mijn be zoek is echter, dat de jubilaris van van daag een van de belangrijkste leden van onze Kamer is, aldus ging de heer Buisman voort, die verheugd was hem De jaarvergadering van de Ver. voor Chr. Middelb. en Voorb. H.O. werd ge houden op 9 Maart in Aere Perennius te Sneek. Wegens ziekte van de heer Wytzes werd de vergadering geopend door de heer H. M. Gerbrandy van Nij- land. De secretaris, de heer W. Nauta, bracht het jaarverslag uit en gewaag de van grote zegen. De inrichting wordt nu reeds door 150 leerlingen bezocht. De penningmeester, de heer Knol, bracht het financieel verslag uit en wekte de aanwezigen op tot krachtig medeleven en steun. De aftredende be stuursleden werden herkozen nl. de h.h. E. Metz en J. Brink. Mededelingen wer den gedaan omtrent de bouwplannen. Het Lyceum is geplaatst op het scholen bouwplan 1950. Bij de rondvraag werden nog enkele zaken besproken, waarna de vergadering door de penningmeester met dankzegging werd gesloten. Ter gelegenheid van de tentoonstel ling, die de Nederlandse Vereniging „De Rijwiel- en Automobielindustrie” van 23 Maart t.e.m. 1 April en van 20 t.e.m. 29 April a.s. te Amsterdam gaat hou den, wordt in het R.A.I.-gebouw een tijdelijk bijkantoor gevestigd, waar ge wone en aangetekende stukken ter post kunnen worden bezorgd. Deze stukken zullen dan van een afdruk van de dag- tekeningstempel van dat bijkantoor worden voorzien. Zondagmiddag even over vijven werd bekend, dat in de nabijheid van Cardiff (Wales) een Engelse machine met 83 personen aan boord was neergestort. Het toestel miste tijdens de landing de aangewezen baan, trachtte hoogte te winnen, doch sloeg volgens ooggetui gen in de lucht over de kop. Het kwam bij het dorpje Sigginston neer. Gelukkig vloog de machine, een Tudor 4, niet in brand. Twee overlevenden worstelden zich uit het wrak en strom pelden naar een boerderij. Hulp was snel en overvloedig ter plaatse. Meer dan vijftig ambulances ijlden naar de plaats van de ramp; zij haalden zes zwaargewonden uit het toestel, doch vijf van dezen overleden later. De lijken werden in een post van de R.A.F. en in het plaatsje Cowbridge opgebaard. Het toestel had een bemanning van 5 kop pen. Hoewel het berekend was voor 72 passagiers, maakten 78 supporters van de te Belfast gespeelde rugby-wedstrijd Ierland Wales de vlucht mee. Van de 83 inzittenden zijn thans 80 niet meer in leven. Er heeft geruime tijd voor Tu dors een startverbod bestaan. Van het Tudor-4 type zijn sinds 1947 reeds 3 in het Fries worden gegeven. De Huis houdschool te Sneek is de eerste, waar op ’t Fries wordt ingevoerd. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) De Boekenweek is achter de rug en de erkende Sneker boekhandelaren heb ben zich geweerd om kijkers en kopers te trekken. Wij hebben zo hier en daar eens geïnformeerd en men is, gezien de tegenwoordige tijd, behoorlijk tevreden. De prijsvraag heeft honderden gelokt en in drommen stond de jeugd en ook de „middelbare leeftijd” en wat daarbij nog graag gerekend wordt, voor de etalages om de diverse uitstallingen en vooral de voorstellingen van boeken titels te ontraadselen. Als de school jeugd vrij was kwamen ze, gewapend met prijsvraag-formulier en potlood, de etalages bestormen en wisten al spoe dig welk boekwerk met de voorstelling bedoeld werd. Er waren werkelijk aar dige vindingen bij. De een had het zeer plastisch voorgesteld door middel van brood en gebaKken vis, de ander had hét met tekeningen geprobeerd, een derde met groenten en bloemen of met wat veren, krullen of spaanders, foto’s, microscoop, bikkel, eenvoudige rondjes of in de vorm van op schilderijen ge lijkende uitbeeldingen, en zo had ieder naar eigen smaak er iets meer of min der moois van gemaakt. Wel kregen we de indruk dat het voortaan aanbeveling zou verdienen wat meer eenheid te brengen in de diverse uitstallingen daarvan. Maar alles moet de kinder ziekten meemaken en dus ook een der gelijke prijsvraag die toch iets nieuws is. Zoals we vernamen waren de voor stellingen resp. Danseresje van Hans Martin, Gelijmde Scherven van N. SchuttevaerVelthuys, Voordeliger per dozijn, van Frank Gilbreth en Ernestine Garey Gilbreth, Zij stond alleen van Anne Crone, De klop op de deur van Ina Boudier Bakker, Het huis met de Groe ne Boom van Kelvin Lindemann, Als lichtende sterren van Nelly van Dijk Has, Vleugels van de Vloot van L. Hon- selaar, Witte Veren van Jeanne v. SchaikWilling, De Vierde van Fenna Feenstra, Kampvuren langs de Eve naar van Dr. Paul Juliën, Dokter in Parijs van ElmenhorstWesterman, Snippers en Spaanders van Meta Don ker. De Ongeschreven Roman van M. A. M. RenesBoldingh, Ons Dagelijks Brood van Pearl S. Buck, Het Grote Schaakspel van Philips Gibbs, Burge meesters Tweeling van Cissy van Marx- veldt, Kool en Rozen van C. M. v. Hille Gaerthé, Zes en 1 werd zeven van Diet Kramer, De Bikkel van Diet Kra mer, Groentjes in ’t Blauw van L. Ver schoor, Guusje op Moeders Stoel van Rie van Rossum, De Bakvis van Aleid Ages van Weel, Krabbels van Flip van L. M. de MoorRingnalda, Lotgevallen van een Voetbalschoen van George van Aalst, Pietje Bell van Chr. van Abkou- Op initiatief van het „Snitser Frysk Forban” heeft het bestuur van de Huis houdschool te Sneek een verzoek aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gericht om toestemming voor het geven van onderwijs in het Friês. De minister heeft thans op dat verzoek gunstig beslist. In het vervolg zal in alle klassen binnen de gewone schooltijd één uur per week onderwijs Op Vrijdag 10 Maart 1950 hield de Sneker Politiesportvereniging haar jaar vergadering in het café-restaurant „On der de Linden” alhier. Toen voorzitter Van der Veen omstreeks 15.15 uur de vergadering opende kon hij een 20-tal leden hartelijk welkom heten en wel in het bijzonder de heren Kooistra en Vene- ma, resp. Inspecteur Korpschef van de gemeentepolitie te Sneek en Groepscom mandant der Rijkspolitie Wymbritsera- deel. Spr. memoreerde in het kort de in het afgelopen jaar plaats gehad heb bende sportgebeurtenissen. Het mooiste succes werd echter in de voetbalcompe titie geboekt, nl. kampioen van de afd. Friesland van de N.P.S.B. Zonder vol ledige medewerking van de superieuren was dit niet mogelijk geweest. H(j dahk- te dan ook de beide heren hartelijk voor de medewerking. Als blijk van waar dering werd hun een foto in lijst van het kampioenselftal met bestuur aangebo den, waarna de heren Kooistra en Vene- ma de foto’s in dank aannamen en te kennen gaven het geschenk ten zeerste op prijs te stellen. Inspecteur Kooistra memoreerde vervolgens nog even de prima verstandhouding tussen Gemeen te- en Rijkspolitie, zowel in de sport als in de dienst; hij sprak de wens uit, dat dit ook in de toekomst zou mogen voort duren. Uit het verslag van de penning meester bleek dat de vereniging een klein batig saldo had. Punt 6 van de agenda vermeldde bestuursverkiezing. Van het zittende bestuur stelden de heren Van der Veen en Van Egmond, resp. voorzitter en secretaris, zich niet herkiesbaar. Na de stemming kwam het volgende bestuur uit de bus H. Bran der, voorzitter; J. Kuipers, penning meester; C. Hofing, Secretaris; L. de Zee en G. Duits, commissarissen. Voorts werden nog verschillende commissies be noemd voor diverse takken van sport. Tot afgevaardigden voor het te Arnhem te houden congres van de N.P.S.B. werden L. de Zee en T. Ruis aange wezen. Te omstreeks 18.30 uur sloot de voorzitter deze enigszins feestelijke ver gadering. Een vergadering die in alle op zichten als geslaagd kan worden be schouwd. Parjjse lentemode 1950. De rechterfoto toont een zwart-wit geruite wollen japon met korte mou wen en lange omgesla gen manchetten om kleur goed weer geven. De linkerfoto toont nieuwe „Cashe-Cashe” genaamd. Zij is een namiddag ja pon van geel-zwarte stof. Hoeveel bloemstukken er Zaterdag middag tijdens de receptie van de ju bilerende firma Th. W. Zandstra en haar directeur in de hall van Amicitia stonden te prijken en te geuren (w.o. van het Departement Sneek der Mij. voor Nijverheid en Handel, de Kamer van Koophandel te Leeuwarden, de Ned. Touwbond, het Econ. Technol. Inst. te Leeuwarden, de Stichting ’40-’45, de Commissie van Toezicht op het M.O., burgemeester Rasterhoff en het perso neel), is moeilijk te schatten. Het leek wel een bloemententoonstelling, niet al leen door de grote hoeveelheid en ver scheidenheid, maar ook door de artistie ke wijze waarop deze bloemenpracht stond opgesteld. De zaal maakte dan ook een zeer gezellige indruk wat veel bijdroeg tot het welslagen van deze re ceptie, waarop stellig enige honderden personen de heer en mevrouw Zandstra en mevr. Zandstra Sr. hun goede wensen aanboden. Zeer velen van hen behoor den tot de zakenrelaties van de firma en tot de vriendenkring van de jubile rende directeur en diens familie, maar groot was ook het aantal vertegen woordigers van verenigingen en corpo raties, waarin de heer Zandstra als be stuurslid of adviseur zitting heeft, en met elkaar vormden al deze bezoekers een grote schare van blijde mensen, die het kennelijk niet als een plicht, maar als een groot genoegen beschouwden bij dit dubbele en bijzondere jubileum aan wezig te kunnen zijn. Een buitengewone attractie vormde wel de serenade die het Stedelijk Mu ziekcorps de familie Zandstra” voor het theater bracht, aan welke muzikale hulde de voorzitter van het corps later nog enkele waarderende woorden toe - voegde. Er waren toen al meer spre kers aan het woord geweest, te begin nen met Ir. A. W. v. d. Poel, voorzitter van het Het was Zaterdagmiddag in het Ge bouw voor Chr. Belangen een gezellige drukte, toen daar ruim 300 jongens bij een waren, behorende tot de afdelingen van de Ring Sneek Van de C.J.M.V. Na een hartelijk welkom van de leider der vergadering, de heer S. Feenstra, zei deze, dat nu een ander programma zal worden gegeven dan vorig jaar op het IJabaanterrein. De Amerikaanse am bassade heeft een aantal kleine films ter beschikking gesteld, die voor de jongelui ongetwijfeld zeer leerzaam zijn en enigszins een idee geven van wat in Amerika te zien is. Er werd dan ook een beeld gegeven van het grote New York, van de skisport, het verenigings leven der jeugd, de ontwikkeling van rups tot vlinder, de haven van New York enz. Voor de pauze sprak de heer P. Tuinstra, Prov. commissaris voor het jongenswerk. De bedoeling van deze samenkomsten is niet alleen dat men eens een gezellige middag heeft, doch ook om iets te leren, een voordracht te doen enz. Spr. wijst op de jongenskam pen te Leusden en op het eiland Texel, waarvan degenen die er geweest zijn, de aangenaamste herinneringen hebben bewaard. Wil men daarvan straks ook genieten dan zal men nu al vast moeten beginnen te sparen. Na het draaien van nog enige films, beëindigde ds. A. Mol van Wons dit samenzijn met een dag sluiting naar aanleiding van 2 Kon. 5, waarna hij voorging in gebed. Het publiek schijnt, sedert de vogel pest onze grenzen heeft overschreden, enigszins huiverig te zijn geworden voor de consumptie van pluimvee en van eieren. De veeartsenijkundige dienst deelt mee, dat op zich zelf de kans op besmetting van de mens met deze pluimveeziekte uiterst gering is, ook wanneer de mens in directe aanraking komt met een ziek of aan deze ziekte gestorven dier. Hoogstens zou er een lichte oogontsteking kunnen ontstaan of een geringe longaandoening, maar in de practijk is infectie alleen te verwach ten, indien men er zich op zou toeleggen zich te besmetten. Gevaar voor de gebruiker bij sumptie van. een behoorlijk toebereid dier of ei is dus niet te duchten, ook niet indien het een aangetaste vogel zou betreffen, hoewel het natuurlijk al tijd te ontraden is vlees van een ziek dier te gebruiken. Bij de gisteren in België gehouden volksraadpleging over de terugkeer van koning Leopold werden uitgebracht 5.236.740 st., ongeldig waren 151.477 st. geldig 5.085.263. Hiervan waren 2.933.382 st. of 57.68 „ja” en 2.151.881 of 43.32 „neen”-stemmen. 7 van de 9 Belgische provincies waren voor de terugkeer van de koning, alleen in Henegouwen waren alle 5 arrondisse menten tegen. Van de 30 Belgische ar rondissementen waren 21 voor terug keer. De Vlaamssprekende gewesten hadden een meerderheid van 70 voor de koning, 2 van de 4 Waalse provin cies waren ook voor de terugkeer. In de hoofdstad Brussel waren echter 52 „neen” en 48 „ja”-stemmers. Zoals bekend is de eindbeslissing aan het par- Onze vroegere stadgenoot P. T. van Vellinga, thans agent van politie te Rotterdam, slaagde voor het gemeente lijk Politie-diploma. toe te staan aan de werknemers op 5 Mei na 13 uur vrijaf te geven met be houd van loon. Het stichtingsbestuur heeft vernomen, dat conform dit ad vies door het college van rijksbemidde laars vergunning zal worden verleend. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK, SNEEK. In de afgelopen maand werd de lees zaal door 1880 personen bezocht en be droeg het aantal uitgeleende banden 6174. Het Friesch Landbouwblad schrijft: De bijzondere omstandigheid doet zich voor, dat de Directeuren van twee onzer belangrijkste Friese top-coöpera- ties, de heren Hepkema en Nijholt, bin nenkort vrjjwel tezelfdertijd zullen af treden. Reeds geruime tijd leeft de gedachte, om een nauwe samenwerking, of op den duur mogelijk zelfs versmelting, te be vorderen tussen deze twee lichamen, die voor een belangrijk deel hetzelfde doel nastreven, nl bevordering van de afzet en export van de Friese Zuivelproduc ten, in dienst van de Friese boeren stand. De benoeming van een gemeen schappelijke directeur zou ongetwijfeld in belangrijke mate kunnen medewer ken tot het bereiken van zo’n samen gaan. Naar we vernemen hebben de Bestu ren van „Condens” en „Frico” besloten, om aan hun ledenvergaderingen voor te stellen, zo’n gemeenschappelijke Direc teur te benoemen tegen het tijdstip, dat de beide thans fungerende Directeuren aftreden. Daarbij zou tevens worden voorgesteld, als zodanig te benoemen de heer ir. J. B. Ritzema van Ikema, thans Landbouwattaché te Washington (Ver. Staten), in dienst van de Buiten landse Dienst van het Departement van Landbouw. de, Jongens en Natuurkunde van J. Alders, Het Slot op de Hoef 'van Joh. Kievit, De Zeilclub van Oom Jelle van J. M. de Groot, In ’t Kraaiennest van W. G. v. d. Hulst, Daan de Blend van A. D. Hildebrand en Onveilig Sig naal van H. Holtz. Er zijn meer dan zevenhonderd ingevulde formulieren binnengekomen en de commissie voor de beoordeling heeft dan ook handen vol werk gehad om op tijd gereed te ko men om uit dit zeer grote aantal de goede antwoorden te kiezen. Het bleek wel dat zeer velen de oplossingen goed hadden, maar het aantal fouten, zelfs in de goede oplossingen, was legio. Ten slotte waren er slecht 76 waarin abso luut geen fout zat, de. rest moest weer worden nagegaan om de oplossingen met slechts 1 fout te vinden, dat waren er 34, met twee fouten 21 en met 3 fouten 19. De 150 waren vol. Natuurlijk waren er ook een aantal door dezelfde oplossers ingezonden, maar daarbij wa ren er die b.v. 5 of 6 maal dezelfde fout hadden gemaakt. Maai» gelukkig konden de commissieleden op tijd klaar komen en reeds Zaterdag werden de prijswin naars bekend gemaakt en nu kunnen zij in de diverse zaken hun prijs gaan af halen. De boekhandelaren hebben hier mee tevens getoond dat door gezamen lijke arbeid toch iets aardigs tot stand kan worden gebracht en we vertrou wen dat zij in de toekomst vaker zo iets zullen organiseren. die mede namens de Hoofdbestuur van deze maatschappij zijn gelukwensen aanbood met dit bij zondere feit dat een zaak onder ver schillende generaties toch dezelfde zaak is gebleven. Hij wees er op, dat de heer Zandstra de Maatschappij heel hoog heeft, waarvan de (hoogste) plaats die hij haar bloemstuk gegeven heeft het symbool is) en inderdaad bewezen heeft dat hij hier in Sneek heel veel heeft kunnen doen en nog doet en, naar spr. hoopte, ook in det toekomst zal mogen doen. Na er bij te hebben stilgestaan dat het niet velen gegeven is op zo’n jeug dige leeftijd een 25-jarig jubileum te vieren, uitte spr. de wens dat het de heer Zandstra gegeven moge zijn ook het 50-jarig jubileum en het 150-jarig bestaan van de zaak te beleven, waarna hij zich tot slot nog tot de oude mevrouw richtte, die indertijd een be langrijke beslissing nam toen zij de zaak aan haar zoon overdroeg, maar voor wie het een groot genoegen moet zijn zelf nog te kunnen constateren hoe ver die zoon het heeft gebracht. Tijdens de receptie vernamen wij nog, dat het personeel van de firma Woens dagavond reeds gezellig in Hotel Ha nenburg bijeen was geweest, waarbij ook de gehele familie Zandstra als gast aanwezig was. Nadat mevr. Zandstra Sr. enkele woorden gesproken had waarin ze haar zoon complimenteerde met het dubbele jubileum, bood de heer Scheper namens het personeel een fraaie klok aan, en overhandigde de heer Klasema de jubi lerende directeur een vulpen, waarbij deze dankbaar de stichting van een pen sioenfonds memoreerde, waarin de heer Zandstra reeds 17.000 gestort heeft. Verder ontvingen de beide dames Zand stra elk een mand bloemen. De personeelsleden zelf kregen ook een fraai aandenken aan dit jubileum. De heer Zandstra schonk de mannen nl. een polshorloge en de dames een fraaie beker met inscriptie. Na dit officiële gedeelte volgde nog een diner, door de patroon aangeboden, waarbij de heer Jetzes een toepasselijk gedicht voordroeg, waarna de zeer prettige avond met een gezellig dansje besloten werd.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1