I A Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Streekvergadering Prov. Friese Vereniging „Het Groene Kruis V.P.R.O. Propaganda-Filmavond Overdracht monument Jillings DINSDAG 21 MAART 1950 5e JAARGANG No 23 30 L KIEZEBRINK Redacteur: !872 Na 45 jaar met pensioen Een afscheid Gymnastiekuitvoering Benoemd rs. Kleuterschool te IJlst Zeepost voor de West Hulde Een carillon op de Jaarbeurs Z Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Pluimveetentoonstelling op Hemelvaartsdag gaat wel door De Oosterpolder Verhoging benzinebelasting goedgekeurd SNEEKER NIEUWSBLAD •ma Diverse vragen de kleuterbureaux, voornaamste I Het zuigelingen- en kleuter- bureau INDUSTRIEVESTIGING EN LOCATE WEDIJVER. Ruim 45 jaar heeft de heer J. Keu- ning bij de firma F. H. Pijttersen alhier achter z’n schrijfbureau gezeten: van 10 October 1904 (toen hij als 19-jarige jon ge man voor de eerste maal het kantoor binnenstapte) tot 2 Mei 1916 als kan toorbediende en daarna als procuratie houder. Maar nu legt hg het bijltje in dit geval de vulpen er bij neer en gaat hij van zijn welverdiend pensioen genieten. In overleg met het directoraat-gene- raal voor de Industrialisatie en de Rijks, dienst voor het Nationale plan zijn de gebieden vastgesteld, waar industrie vestiging uit een oogpunt van werk gelegenheid het meest gewenst moet worden geacht. Voorstellen om in die gebieden de industrievestiging te stimu leren zijn in een vergevorderd stadium. De minister van Sociale Zaken zal zich met zijn daarbij betrokken ambtgenoten gaarne in verbinding stellen om na te gaan, op welke wijze kan worden voor komen, dat bij het streven van de ge meentebesturen om nieuwe industrieën aan te trekken, ongewenste wedijver ontstaat. igen, kaar, l een alles i de daar ieids- heer van naar r we maar n de eheel waar der.. erder grote m de n de t een i net s op taak •r de euwe be- feit dit het men iljet- altijd t ons loge- Ijj is elfde stei- >pne- naar et al inga- Weg iotel- 3oer- i.m. ]er. lalt per bben een doen raar- iding af- nma. ;sjes, der vleu- ieste, 7aas. uit- edjes van raag i ge was Jom- ïurig het 1 een Redactie-adres: ieker rdag oring ram- alle •d zelfs, egen- i die as en grip mooi wijding dit tot stand hadden weten te brengen, vrienden voor tussen de dokter en de moeder een voor name plaats, omdat de arts daardoor de oorzaken van bv. die angstige be zorgdheid te weten kan komen. Dat geestelijk contact tussen dokter en moeder is echter niet gemakkelijk te verwezenlijken; de huisartsen hebben het allemaal erg druk en ook in ver band met de grote drukte in de kinder- bureaux, waardoor de leider maar wei nig tijd aan het kind kan besteden. Massawerk is op den duur échter niet verenigbaar met de taak van de leider, en dat bezwaar van de massa geldt nog sterker voor Naar wij vernemen ligt het in de be doeling van de pluimveever. S. en O. om de tentoonstelling op 17 en 18 Mei in het Gebouw v. Chr. Belangen wel te laten doorgaan. Dit is in tegenspraak met de geruchten als zou de tentoon stelling in verband met de vogelpest niet worden gehouden. De commissie is op alles voorbereid, want indien de in zending van kippen niet wordt toege staan, gaat de expositie van konijnen en duiven in ieder geval door. Onze vroegere stadgenoot de heer M. van der Werf Gzn., thans hoofdopzich ter aan de gasfabriek te Zaandam, is benoemd tot directeur van de gas fabriek te Wolvega. voorkomen dat door een dom rekensom metje de geestelijke belangen van een deel van ons volk in gevaar worden gebracht. Daarom is het verheugend, al dus verklaarde spr., dat het ledental met sprongen omhoog is gegaan en dat ook het aantal abonnés op het blad „Vrije Geluiden” aanzienlijk is toege nomen. Het gestelde doel is echter nog niet bereikt en spr. deed een ernstig beroep op haar gehoor om alles te doen om dit te bereiken, opdat de vrijz. prot. radio-omroep haar zegenrijk werk voor het vrijz. christendom kan voortzetten. Vele verdwaalden en zoekenden groeien door de arbeid van de V.P.R.O. weer naar de kerk toe en wil dit bestendigd blijven, aldus besloot mevr. Raima haar gloedvol betoog, dan dient de V.P. R.O. op de steun van vele luisteraars te kunnen rekenen. Van de andere dingen vermelden we nog dat de heer G. Mebius in een kort begroetingswoord had medegedeeld, dat de ledenwerfactie in Sneek 195 nieuwe leden heeft opgeleverd, zodat het leden tal in onze stad thans 465 bedraagt; dat de dames Dicky de Groot en mevr, van MeegenJorritsma, aan de vleugel be geleid door mej. J. Knossen, met enkele mooie zangnummers voor een passende omlijsting zorgden, omdat het Doopsge zind Zangkoor wegens ziekte van diri gent Flucie van Bergen niet kon zingen, en dat Ds. A. van Santen de bijeen komst met een kort woord sloot. Insecten- en malariabestrijding. In deze inleiding, die Dr. de Jong al eens eerder in Sneek hield, waarover wij toen een uitvoerig verslag publiceerden, toonde hij met tal van voorbeelden aan dat er meer mensen sterven door in secten dan door oorlogshandelingen, en dat het daarom zeer noodzakelijk is al deze ziekte-overbrengers (vliegen, mug- Mej. L. S. Masselink, le Zomerrak alhier, die gedurende 25 jaar trouw en met toewijding mevr. Tjebbes ge diend heeft, ontving daarvoor van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen de daarvoor bestemde oorkonde en me daille. en dankte tevens de sport- hun spontane offervaardigheid, waarna hij het gedenkteken dat De firma van Bergen te Heiligerlee, die ook het Sneker carillon vervaar digde, is ook met een carillon op de nu geopende jaarbeurs te Utrecht vertegen woordigd. Het is een gedeelte van het carillon dat zij aan Middelburg levert. Onze stadsbeiaardier, de heer Flucie van Bergen, was uitgenodigd enige concerten op dit jaarbeurscarillon te komen geven, doch kon wegens ziekte geen gehoor aan dit verzoek geven. De firma van Bergen toont de bezoe kers van de jaarbeurs in een fraai ge ïllustreerde brochure onder de titel „de klokken van Heiligerlee” nog eens wat zij zoal op dit gebied vermag. vormde het onderwerp van de inleiding, die dr. G. J. Ubbink, kinderarts alhier, daarna hield, waarbij hij zich hoofdza kelijk bepaalde tot de taak van de lei der van deze bureaux. De verzorging en opvoeding van de zuigeling en de kleu ter berust voor een groot deel op de lichamelijke hygiëne waarbij de leider tal van hygiënische middelen en preven tieve geneesmiddelen ten dienste staan. De zorg voor het lichamelijk welzijn vormt dan ook het overgrote deel van het menu dat de moeders op het consul, tatiebureau wordt voor0ezet, daar op dit gebied door de jonge moeders nog veel wordt gezondigd. Uit de sterke da ling van de zuigelingensterfte kan men echter zien hoe krachtig de zuigelin- genbureaux de vooruitgang hebben be ïnvloed. Naast de steeds gevolgde, slaat de moderne wetenschap soms ook ver rassende nieuwe wegen in, o.a. de psycho-somatische, waarbij uitgegaan wordt van de gedachte, dat allerlei ziekten, die vroeger als van zuiver li chamelijke aard beschouwd werden, bij nader inzien veroorzaakt worden door geestelijke factoren. De kindergenees kunde houdt er daarom al lang rekening mee, dat een zuigeling om goed te kun nen groeien ook moederliefde nodig heeft en het geestelijke milieu voor de zuigeling een grote rol speelt, Proeven in Amerika hebben dat ook zeer duide lijk aangetoond. Zuigelingen, dl« ai,eon door verpleegsters werden verzorgd, waarbij met opzet aanhalen, in de ar men nemen, tegen de kleinen lachen enz. vermeden werd, vertoonden nl. een veel mindere intelligentiegraad dan die wel ke door de moeders werden verzorgd, terwijl hun lichamelijke toestand ook veel slechter was. Andere waarnemin gen wezen ook reeds in deze richting, o.a. dat borstvoeding veel betere resul taten oplevert vanwege het groter geestelijk contact met de moeder. Ook kende men reeds de enorme geestelijke Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 1 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. invloed van de moeder op het kind. Liefde van de moeder is dus een nood zakelijke levensvoorwaarde voor de zui geling, al kan in de eerste levensmaan den de geestelijke band tussen zuigeling en moeder ook verkeerd werken door verkeerde karaktereigenschappen van de moeder, zoals angstige bezorgdheid, nauw verband houdende met het ver wennen van het kind, waarvan spr. enkele voorbeelden uit de praktijk noemde. De bestudering van de band tussen moeder en kind is derhalve van groot gewicht, en daardoor verdient het rustige gesprek De vereniging voor Kleuteronderwijs hield in het Gebouw haar jaarlijkse le denvergadering, die goed was bezocht. Voorzitter S. O. de Vries sprak een kort welkomstwoord, waarna de secretaris A. M. Schilstra de notulen las van de vergadering van 6 April 1949 en daarna het jaarverslag ten gehore bracht. In het afgelopen jaar had een uitbreiding plaats gevonden en was een tweede leerkracht mej. Waltje benoemd. Tij dens de ziekte van mej. Walinga had deze echter de zorg voor de gehele kleuterschool op zich genomen en er zich best doorheengeslagen. De penning meester de heer S. Woudstra, deed som bere klanken horen. De exploitatie begroting over 1950 sloot met een te kort van ƒ400 nu het gemeentebestuur had besloten niet aan de aanvraag van het bestuur te voldoen om de gemeente- subsidie van 1200 tot 1600 te verho gen. Het bestuur zou gaarne over deze kangelegenheid de leden horen, daar het voortbestaan van de Kleuterschool hier mede gemoeid was. Verschillende ge zichtspunten werden naar voren ge bracht en kwamen in bespreking. Ten slotte werd vastgesteld dat de financiële moeilijkheden der school voortkwamen uit het feit dat deze niet wordt ge dragen door de gehele bevolking. Van de 350 gezinnen, die IJlst ongeveer telt, zijn er slechts 142 die lid of begunstiger van deze vereniging zijn. Dat is veel te weinig. De kleuterschool is toch een al gemeen plaatselijk belang en de lasten kunnen niet alleen worden gedragen door de ouders als eerste belanghebben den. Besloten werd het tekort te trach ten te dekken door een vrijwillige verho ging van het schoolgeld en vooral door de contributie uit een verhoging van een aantal leden en begunsti gers. Een commissie bestaande uit de heren E. Stienstra en H. de Jong werd benoemd om door huisbezoek te trach ten deze dringende zaak te verbeteren. De aftredende bestuursleden R. Hoge- terp, S. O. de Vries en H. de Jong wer den herkozen. Mej. Walinga hield na de afhandeling der huishoudelijke zaken een lezing, waarbij zij de aanwezigen tevens aantoonde, hoe met verschillen de leermiddelen de kleuters op eenvou dige wijze al heel veel wordt bijge bracht. De opmerking van één der aan wezigen: wanneer dit in het publieke leven was vertoond, zich niemand meer zou onttrekken de kleuterschool te steu nen, was wel zeer juist gezegd. Op ver zoek van één der moeders werd besloten nog deze maand een openbare les te houden, ’s morgens met de grote en middags met de kleine kleuters. De heer de Vries dankte voor de opkomst en sloot daarna deze vergadering. Vrijdagmiddag om drie uur heeft de 22-jarige Jan Schermer op het land van zijn vader te Castricum het eerste kievitsei gevonden. Getrouw aan de tra ditie is dit ei aan de Koningin aange boden. In al die jaren is er heel wat in deze bekende oude zaak veranderd. Eerst was het een firma, daarna een N.V., beide onder directie van de heer F. H. Pijttersen Hzn. en na diens aftreden is het weer een firma geworden met de heer Ir. A. W. v. d. Poel als firmant. Tevens onderging het bedrijf voortdu rend grote uitbreidingen, waarin ook de heer Keuning een werkzaam aandeel heeft gehad. Van zijn grote werkkracht heeft ech ter niet alleen de firma Pijttersen, maar ook de gemeenschap geprofiteerd. Hij voelt zich nl. ook sterk tot het maat schappelijk- en kerkelijk werk aange trokken, waarin hij eveneens een be kende en zeer gewaardeerde figuur is geworden. Een lange reeks van jaren was hij lid van de kerkeraad der Ned. Herv. Kerk, zeven jaar regent van het O.B.W. en eveneens geruime tijd be stuurslid van Pro Senectute (Nieuw Frittemahof). Thans is hg nog voorzit ter van de Sneker Onderlinge Brand waarborg Vereniging, penningmeester van „Hulp in Nood” en (al meer dan 25 jaren) bestuurslid van de Ver. van Vrij zinnig Hervormden, welke laatste wel een zeer bijzondere plaats in zijn leven (en in zijn hart) inneemt, zodat zijn pensionnering stellig niet meebrengt dat hij zijn verdere levensdagen nu maar in zalig nietsdoen zal doorbrengen. Daar voor is hij nog veel te actief! Het ligt in de bedoeling dat de heer Keuning a.s. Zaterdagmiddag in een daartoe te houden receptie, afscheid van de zaak zal nemen. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Deze vergadering voor de gemeenten Baarderadeel, Rauwerderhem, Sneek, IJlst en Wymbritseradeel, werd Zater dagmiddag in Restabrant Piso alhier gehouden. Voorzitter was de heer Dr. J. M. L. Phaff, te Huizum, die in zijn openings woord het doel van de vergadering het leggen van nader contact tussen de afdelingen en het hoofdbestuur uit eenzette en daarna een kort overzicht gaf van de werkzaamheden van de ver eniging in de laatste acht maanden. In een van de veertig bijeenkomsten is o.a. de salarisregeling van de zusters en de wijkverpleegsters besproken, het mini mum salaris werd bepaald op 2350 per jaar. Er wordt voor geijverd dat het rijk hierin een derde deel bijdraagt, eventu eel plus de sociale lasten, de gemeenten een derde en de verenigingen zelf een derde. De samenwerking met de Prov. Ver. voor Maatschappelijk werk en het Wit- Gele Kruis maakte eveneens een punt van bespreking uit, evenals het ver plichte lidmaatschap van (verdienende) huisgenoten boven 21 jaar, waartoe het H.B. niet wil verplichten, maar advi seert. Het bevolkings-massa-onderzoek op tuberculose loapt zeer goed, zodat men er zelfs aan denkt een tweede installa tie aan te schaffen. Het consultatiebureau voor Rheuma- bestrijding in Leeuwarden wordt druk bezocht; in Drachten gaat het goed, maar in Sneek en Heerenveen kan het beter. Er worden tevens pogingen aan gewend een rheuma-centrum in Fries land te krijgen. De medewerking van de huisartsen bij deze bestrijding is goed, maar in Groningen en Drente nog beter. Een nieuwe loot aan de Groene Kruis- stam is de zorg voor lichamelijk ge- brekkigen. Getracht wordt deze mensen weer in ’t productieproces in te schake len en hun productiviteit te verhogen. De geestelijke gezondheidszorg krijgt nog niet voldoende steun van het Rijk en van de Gemeenten, maar getracht wordt hierin verbetering te brengen. Concluderende betoogde spr. tenslotte dat de vereniging een zeer uitgebreide en mooie taak heeft, zodat hij hoopte dat ieder op zijn gebied wil meehelpen deze taak te volbrengen, tot heil van onze volksgezondheid. NIJLAND, 14 Maart. De jaarlijkse gymnastiekuitvoering had hedenavond plaats in het lokaal alhier. Na de op mars opende de heer H. S. Wiarda, voorz. der Sportver. „O.T.I.B.”, deze avond met een woord van welkom tot de talrijke bezoekers, waarna onder lei ding van mej. B. de Jong van Wouds- end en de heer N. Bergstra van IJlst een rijk gevarieerd programma werd afgewerkt, ’t Zou ons te ver voeren, alle nummers apart te bespreken, reden waarom we volstaan met te vermelden dat deze avond als goed geslaagd kan worden beschouwd en zeer zeker een goede propaganda is geweest voor onze gymn.ver. Aan de leidster en leider komt een woord van lof toe. X- Nog dit jaar zal begonnen worden met het werk aan de Oosterpolder van het IJselmeer, d. w. z. de drooglegging van ongeveer 50000 H.A. van de Zuid- Oostpolder die totaal 90000 H.A. groot wordt. De aanleg van de dijk zal 6 jaar heeft gepresteerd. Hij vorderen, en over 8 jaar zal men het viov/s» d-y-h “teed" ho- land kunnen gaan bewerken. De hoofd stad zal Flevostad heten, welke onge veer zo groot als Alkmaar wordt ge dacht en het nieuw te winnen gebied zal 90000 Nederlanders kunnen opne men. De grond is van zeer goede kwa liteit. Het werk kost totaal 400 millioen gulden. commissie van sportvrienden dankte de heer J. S. Blom allen die hadden mede- gewerkt tot de verwerkelijking van ’t plan tot het plaatsen van een gedenk teken op ’t graf van hun aller sportvriend „Kobus”. Een der familieleden de heer Joh. Jillings dankte voor dit blijk van medeleven, waarmede weer eens duidelijk naar voren was gekomen, dat de sport ook de kameraadschap aankweekt. Er waren o.a. bloemstukken van het kampioens-elftal Sneek VI, waarvan Jillings jaren de leider is geweest, en va» de heer Th. Zandstrek met wie Kobus zo dikwijls heeft gekaatst. Op initiatief van de he ren J. S. Blom en L. Dantuma hebben zijn Sneker sportvrienden op het graf van de zo po pulaire kaatser Jacobus Jillings als blijk van ka meraadschap en mede leven een grafsteen doen plaatsen, die Zaterdag middag in alle eenvoud op de Algemene Be graafplaats alhier aan de familie is overgedra gen. Naast de echtge note en zoon van de overledene waren aan wezig de verdere naaste familieleden, de besturen van de kaatsver. Sneek, voetbalver. Sneek en be langstellenden. De voorz. van de kaatsver. Sneek, de heer W. A. Visser, die mede namens de voetbalver. Sneek het woord voerde, herinner de nog eens aan de pret tige sportkameraad „Ko bus”, die de sport steeds heeft beoefend voor zgn genoegen en waarvoor hij als *t ware leefde. Deze grafsteen zal een blijvende herinnering aan hem zijn. Hij prees de mooie geste van de heren Blom en Dantu ma, die vol ijver en toe dankte tevens de sport- gemaakt is van kunststeen, aan de zorg van de familie overdr^^Naïnens^dë werden bij het volgende agendapunt nog gesteld over het werk van de afdelingen enz. De heer Gerbrandij wees op de ver hoging van de salarissen van de wijk verpleegsters, die volgens de voorzit ter betaald zouden moeten worden door het rijk, de gemeenten en de verenigin gen, elk voor een derde, maar, ook de aanvulling van de verplegingsartikelen vraagt belangrijke uitgaven, terwijl de contributies veelal niet meer verhoogd kunnen worden. Hierop antwoordde de voorzitter, dat de gewenste subsidieregeling inderdaad op de salarissen slaat, maar dat daar naast ook subsidie gevraagd kan worden voor andere uitgaven. Het badhuis van het Groene Kruis in Huizum bijv, wordt ook door de gemeente gesubsidieerd. De algemene opinie betreffende de contributie is dat deze 5 per jaar moet bedragen. Verenigingen van 900 leden kunnen daarmee uit. De kleinere vereni gingen zitten dan nog met moeilijkhe den, maar die moeten op de een of an dere manier geholpen worden. Dr. J. W. v. d. Zijpp informeerde naar de nazorg voor de leerlingen van de b.l.o.-scholen, naar aanleiding waarvan de voorzitter mededeelde dat dit werk reeds aangevat is door de Stichting v. Maatschappelijk Werk en de Stichting voor Geestelijke gezondheidszorg, voor welk doel ook al een kinder-psycholoog is benoemd. De goedbezochte vergadering, die o.a. ook werd bijgewoond door de bur gemeester van Wymbritseradeel, wet houder P. v. d. Veen en een groot aan tal wijkverpleegsters, werd hierna ge sloten. De heer Halma verlaat Gemeentewerken. Jl. Vrijdag nam de heer A. Halma, wie met ingang van 11 Maart jl. om ge zondheidsredenen eervol ontslag is ver leend uit zijn functie van technisch- ambtenaar le klasse, afd. Bouw- en Woningtoezicht, bij de dienst van ge meentewerken alhier, in intieme kring afscheid van het overige personeel van het bureau gemeentewerken. Ook me vrouw Halma was daarbij tegenwoordig. Burgemeester Rasterhoff vertolkte de waard^ping van het gemeentebestuur voor het werk van de heer Halma. Het gemeentebestuur is zich bewust van het grote aandeel dat de heer Halma, ge durende zijn bijna 31-jarige diensttijd heeft gehad bij de totstandkoming van vele gemeentelijke woningcomplexen, en mede in de gehele uitleg van de stad, die feitelijk ook pas in de jaren 1920-’22 een aanvang nam. Veel is gebouwd, waarin de hand van de heer Halma is te herkennen. De burgemeester hoopte dat de heer Halma nog vele jaren de voortgang in de uitleg van de stad mag medemaken. In elk geval blijft hij daar bij als lid van de schoonheidscommissie nog medewerken. Ook de directeur der Gemeentewerken de heer de Kok uitte woorden van dank voor al het mooie en vele werk dat de heer Halma bij ge meentewerken 1 noemde hem de harde, doch steeds be scheiden gebleven werker, die zich nooit op de voorgrond plaatste. Hij bood de heer Halma namens het personeel ter herinnering een wandbord aan. De heer Halma dankte burgemeester, directeur en collega’s voor de waarderende woor den, en zag met voldoening terug op de lange jaren van goede samenwerking aan het bureau van gemeentewerken. Met de betiteling „filmavond” voor deze bijeenkomst, welke Vrijdagavond onder auspiciën van de Doopsgezinde Gemeente en de Ver. van Vrijz. Her vormden in de Doopsgezinde Kerk werd gehouden, was men wel wat al te royaal uit de hoek gekomen. Dat nam echter niet weg dat de plaatjes van het V.P. R.O.-werk en het gesproken woord van mevr. RaimaKoops van Lekkum met grote aandacht gevolgd werden en dat het interessant was eens kennis te ma ken met de personen, die men wel ge regeld door de radio hoort, maar nooit ziet. Tevoren had mevr. Raima een ernstig pleidooi gehouden voor de V.P.R.O., die als kleine omroepvereniging opnieuw midden in de strijd staat voor een ge rechtvaardigd plaatsje onder de Nederlandse radio-zon. Vanaf de oprich ting van de V.P.R.O., welke noodzake lijk was omdat de verwachting dat we in Nederland een nationale omroep zou den krijgen, waarbij alle levensbeschou wingen hun boodschap aan het volk zouden kunnen brengen, niet in vervul ling ging, heeft de vrijz. prot. radio- omroep steeds gehoopt en vertrouwd op een dergelijke omroep. Ook na de be- vrljding koesterde de V.P.R.O. de hoop dat ons land een nieuw radiobestel zou krijgen, maar ook deze hoop is helaas weer ijdel gebleken. Toen bovendien dui delijk werd, dat bij de nieuwe regeling niet naar het werkelijke belang van de omroepen zal worden gehandeld, maar volgens de domme manier van het aan tal leden, waarbij de omroep die niet een bepaald aantal leden haalt, zal wor. den uitgesloten, moest de V.P.R.O. die de eerste slag verloren had omdat de andere omroepen reeds bezig waren de schaapjes te vergaren, gelijk op werken met de andere omroepen, teneinde te De Tweede Kamer heeft met 58 tegen 25 stemmen het voorstel tot verhoging van het bijzonder invoerrecht op ben zine goedgekeurd. Deze verhoging werd aangenomen met de stemmen van V.V. D., C.H., A.R., S.G.P. en C.P.N. tegen. Minister Lieftinck heeft eerverleden week toegezegd, deze verhoging af gezien van de behandeling door de Eerste Kamer niet toe te zullen pas sen, voordat de Tweede Kamer zich zal hebben uitgesproken over de nog aan hangige belastingvoorstellen, die een verlaging van de lasten van het be drijfsleven beogen. Waarbij hij er van uitging, dat die voorstellen niet ten on gunste van het bedrijfsleven gewijzigd zouden worden. Het amendement-Van de Wetering (c.h.u.) dat een tegemoetkoming aan de houders van dieselauto’s inhoudt, werd aangenomen met 45 tegen 40 stemmen. De vorige keer staakten de stemmen over dit amendement. Tegen waren ook thans de P. v. d. A. en een meerderheid van de K.V.P. Naar verwacht wordt zal nu de ben zineprijsverhoging aangenomen is, ook de accijnsverhoging op het gedistilleerd wel spoedig haar beslag krijgen. waar de opvoeding de plaats inneemt. In de kleuterjaren worden door de opvoeders veel fouten gemaakt, die la ter storend op de verdere ontwikkeling van het kind kunnen werken. Slecht eten en vele afwijkingen van nerveuze aard ontstaan ook dikwijls door fouten in de opvoeding, zodat deze eveneens een psycho-somatische behandeling behoe ven. De taak van het kleuterbureau is het voorkomen van dergelijke afwijkin gen, maar daaraan zijn vele moeilijkhe den verbonden omdat bij de meeste kin deren die stoornissen al aanwezig zijn als de moeder met hen op het consulta tiebureau komt. Vast staat dat het kleuterbureau geen opvoedbureau voor lastige kinderen moet zijn, maar alleen preventief werkt, al is ook hier de be schikbare tijd te kort voor het geeste lijk contact met de moeders. Verder staat de leider voor de moeilijkheid dat hij zelf niet behandelt maar de kinderen naar de huisarts moet verwijzen, die het veelal ook te druk heeft. Na nog te hebben betoogd, dat inwo ning ook een zeer nadelige invloed heeft op de geestelijke vorming van de kin deren, gaf spr. de richtlijnen aan die ook voor het kleuterbureau (dus ook in Sneek) moeten gelden, nl. deze dat hier toe alleen kinderen worden toegelaten die ook het zuigelingenbureau hebben bezocht en het aantal kinderen per zit ting niet meer moet bedragen dan 25. Het is nl. beter 25 moeders goed voor te lichten dan 50 half. Verder zou verbete ring zijn te zoeken in verlaging van de leeftijdsgrens van 6 tot 45 jaar, waar door het aantal kinderen ook zou ver minderen. Nadat dr. Ubbink enige vragen had beantwoord en een korte pauze was ge houden, sprak Dr. J. C. M. de Jong, Rijksconsulent voor de Volksgezondheid te Bolsward, over gen, vlooien, luizen enz.) met D.D.T. te verdelgen, niet alleen in de woningen, maar ook in de stallen van het vee. Daartoe behoeft slechts eenmaal per jaar met een vloeibare oplossing gespo ten te /orden ,wat de boeren plm. 1 per koe kost, maar welke onkosten grotendeels vergoed worden door de grotere (14 melkopbrengst. Dit laatste werd door de heer G. M. Ger brandij, veehouder te Ngland, die ver leden jaar zijn eigen stallen e,d. ook heeft laten bespuiten, volkomen onder schreven, zodat ook hij zijn collega’s krachtig opwekte hun stallen (en daar door meteen woningen) op die wijze van vliegen en muggen te zuiveren. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes ach ter de naam van het schip vermeld: Antillen: s.s. „Boskoop” (25-3) Suriname: m.s. „Bonaire” (29-3 Nieuw Guinea (directe verbin ding) m.s. „Bantam” (4-4). nieuwe aanwinst voor Een do Londense dierentuin, De Pinguïn, die meege bracht is door Britse on derzoekers van de Zuidpool gebieden moest bij aan- ’omst natuurlek even pose ren en even glimlachen. wint eelde ?inlc- 1 te re in mooi 0 ct vond t de loten oegd •ijzen or de kans han- nooie bliek lank- ;oren zien, inde- oden, n de trjjn, oneel heks viens eerd, Ka- ;sten wer- wist raad zijn •p en een deze I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1