Buitenlands overzicht K Veilig verkeer Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST T Hoe moet het economisch leven geleid worden nieuw Boerenleenbank te Heeg in een gebouw INGEZONDEN VRIJDAG 24 MAART 1950 5e JAARGANG No 24 30 L KIEZEBRINK !872 Kunst aan Allen Sneek Bioscoopnieuws k. rs. Benoemd r Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD De Theosofische Vereniging en theosofie Wie vindt het eerste kievitsei op het Grootzand Eerste kievitseieren zijn er I er s., KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Moet W. Duitsland worden herbewapend? - Verzet in de Verenigde Staten tegen Achesons politiek Aanbesteding gemeentewoningen poor de goeds gorges van het ge- 18 1 SNEEKER NIEUWSBLAD VRIJDAGS. ■ma Redacteur: tot Natuurlijk poseerde het gezelschap even voor de fotograaf. De heer Simon Hoekstra te Murmer- woude heeft Dinsdag het eerste Friese kievitsei aan de Commissaris van de Koningin aangeboden. Hij had dit ei daags te voren al gevonden. Harmen Jonker uit Wartena vond Dinsdag even eens een gespikkeld eitje. Men schrijft ons: Op 30 Maart a.s. zal hier door ’t gezelschap „Comedia” uit Met ingang van 20 Maart is benoemd tot klerk in vaste dienst bij het kanton gerecht de heer J. Gjeltema alhier. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs I 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. i.m. ;er. nalf per igen, kaar, l een alles ïrder jrote >n de i de daar ieids- heer van naar r we maar m de eheel waar der men iljet- DAMES HOEDENMODE ZOMER 1950 TE PARIJS. De zomerhoeden voor 1950 variëren van groot tot klein. Ze zijn gegar neerd met bloemen, welke als een stralenkrans om het hoofd sluiten. Deze modellen zijn een creatie van „Hermine”. zelfs, 3gen- i die ns en grij- mooi be- feit p dit het altijd t ons loge- lij is elfde stei- >pne- naar et al inga- Weg iotel- 3oer- rij ke bben s een doen raar- Iding af- cma. ;sjes, der vleu- ieste, 7aas. uit- edjes van raag i ge was :lom- ïurig het 1 een nblik Redactie-adres: teker rdag tring ram- alle •d In een flink bezochte vergadering der Studieclub van de Chr. Besturenbond sprak Dinsdagavond in het Geb. v. Chr. Belangen drs. J. A. Bakker van Bols- ward over bovengenoemd onderwerp. Na een hartelijk welkomstwoord van de voorz., de heer J. v. d. Kuur, ving spr. zijn rede aan. Er is leiding in het eco nomisch leven, öf door de overheid, óf door de bedrijfsorganisatie, öf door het prijsmechanisme. Welke vorm is voor ons het meest gewenst? Wij voelen niet voor de leiding door de overheid, omdat Antiek”, een spannend spel uit ’t En gels vertaald, waarin 10 bekende ac teurs optreden. Wij krijgen hiermee een stuk, dat allerwegen zeer gunstig ont vangen is; het is geen blijspel, maar ook geen tragedie, en ontleent zijn bekoring eigenlijk geheel aan de geheimzinnig- gespannen atmosfeer, zoals juist de En- gelsen die weten op te roepen. Men denke maar aan hun vele spook- en griezelverhalen om zich een idee te vor men van het genre, dat wij hier op ’t oog hebben. Vast staat wel, dat iedere kijker hieraan een bijzonder prettige avond zal hebben. Er zijn nog slechts weinig plaatsen niet geboekt; niet-leden dienen zich zo spoedig mógelijk te mel den bij de heer Schurer, boven de lees zaal, Marktstraat, Sneek. wacht in het openbaar bracht, blijkbaar omdat hij het gevaar van langer talmen inziet. De oplossing zal offers van alle betrokkenen kosten, en begrip voor eikaars problemen vragen, het Saarge- bied is er zowel een voor Frankrijk als Duitsland bijv., maar de nood gebiedt tot een oplossing te komen. DE TOESTAND IN BELGIE. De heer Eyskens is er niet in geslaagd een nieuwe regering te vormen en thans is de opdracht gegeven aan graaf Car- ton de Wiart, een vurig aanhanger van ligüejdsraacl de Cbiaegg nationalist te Zoning fópgqlij, - Na de pauze werden enige vragen door spr. beantwoord, waarna de voorz. hem dankte voor zijn bereidwilligheid nier te komen en de heer Bakker in ge bed voorging. n de - t een i net 5 op taak r de euwe wint eelde ?ink> i te te in mooi 0 ct vond t de loten oegd •ijzen or de kans han- tiooie bliek lank- ;oren zien, inde- oden, n de trijn, oneel heks viens eerd, Ka- esten wer- wist raad zjjn ;p en een deze Verschijnt: DINSDAGS en Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Door de gemeente Sneek werd Don derdagmiddag publiek aanbesteed: a. het bouwen van 12 duplex-woningen aan de Anna Paulownastraat; b. het bou wen van 20 onder- en bovenwoningen aan de Joh. Willem Frisostraat; c. in massa; alsmede het glas-, verf- en schil derwerk voor deze woningen. Aantal in schrijvers voor de bouw 37. Drie hoog- sten: K. Schutter, Aduard: b 178900; in massa ƒ420.000; W. Knol, Hoogkerk, in massa 380.000; J. Dallinga, Appin- gedam, in massa 379.000; Drie laag- sten: Fa. H. F. Ringnalda, Sneek a 134500, b 184600, in massa 319100 H. C. Geveke Zn., Leeuwarden, in massa 298887Aannemersbedrijf Fri so, Sneek, b 164900, in massa 297700. Aantal inschrijvers voor het glas-, verf- en schilderwerk 28. Drie hoogsten: Fa. Blom Zn., Harlingen, in massa 27640; Gebr. A. en J. Nicolai, Droge- ham, in massa ƒ24600; Gebr. Duursma, Haarlem a ƒ15040, in massa ƒ23171. Drie laagsten: Schildersbedrijf „Dé Betuwe”, Sneek, in massa 16635; Fa. L. de Vos, Sneek, in massa ƒ16615; J« van Dijk, Leeuwarden, in massa 16205. De gunningen zijn aangehouden. Jong. Daar de bank geen eigen bankge bouw had, vond ze tal van jaren on derdak in de woningen van de kassiers, van wie nog genoemd mag de heer C. S. Visser. Thans heeft de bank dan een eigen tehuis, waar in de eerste plaats wordt getracht om de soliditeit en de liquiditeit te bevorderen en verder aan de leden de grootst mogelijke service te bieden. Het aantal leden is thans ge klommen tot 195 en het ingelegde spaargeld tot 1.754.000 en de jaar rekening heeft een eindcijfer van boven de 2 milïioen gulden. De beleggingen zijn zodanig gekozen dat 80 van alle gelden liquide zijn en het restant in effecten en slechts een zeer klein per centage in leningen en hypotheken, zo dat veiligheid en liquiditeit zonder meer zijn gewaarborgd. Architect was de heer C. Blanksma te Nijmegen, aannemers fa. de GrootHeinsma te Gaastmeer voerden het werk uit. Verder verrichtte het schildersbedrijf H. L. Poepjes het schilderwerk en de Gebr. Piso alhier voerden de electrische installatie uit. Vervolgens zorgde de Fa. Bergstra voor de stoffering in dit bankgebouw, ter wijl de Gebr. Jongstra de tuinaanleg voor hun rekening namen, welke slechts gedeeltelijk uitgevoerd kon worden i.v. m. de nieuwe riolering en bestrating der Schatting. Het lijkt wat pessimistisch over een versteviging van het bolwerk tegen Rusland te spreken, terwijl er allerlei geruchten over pogingen tot toenade ring tussen Oost en West de ronde doen. Stalin zou, heet het, bereid zijn Molotoff naar het Westen te zenden om daar alle kwesties te komen bespreken. Waarom het juist Molotoff moet zijn, die door zijn houding in de Ver. Naties niet zo’n beste pers in het Westen heeft, is al direct een vraag, die te Washing ton al aanleiding heeft gegeven tot de opmerking dat het de Russen wel te doen zal zijn om een afbakening van invloedssferen, waarbij Moskou in de zijne China en Zuid-Slavië zou willen zien inbegrepen. Molotoff zou als toe komstig opvolger van Stalin zijn aan gewezen, waardoor de voortzetting van de huidige Russische buitenlandse poli tiek verzekerd zou zijn, en zou daarom ook de verantwoordelijkheid voor de onderhandelingen met het Westen reeds nu moeten dragen. Dat het Westen be reid zou zijn Russische eisen als de bovenstaande in te willigen lijkt even onwaarschijnlijk, als dat Moskou de voorwaarden zou aanvaarden welke de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Acheson, dezer dagen noemde ter beëindiging van de koude oorlog. Ze waren: 1. Vredesverdragen met Duits land, Japan en Oostenrijk; 2. Ontruiming daarna van de Oost-Duitse staten door Russische troepen; 3. Betere samenwer king in de V. N.; 4. Contröle op atoom wapens; 5. Staking van de Russische pogingen, de communistische partijen in zogenaamd bevriende landen te gebrui ken als vijfde colonne; 6. Eerbiediging van het fatsoen in het diplomatieke verkeer; 7. Beter begrip voor het Wes ten. Acheson verwachtte echter niet, dat Moskou zulke concessies zou doen, voordat het was overtuigd van het nut teloze van zijn huidige politiek, door de steeds sterker af weer van het Wes ten. Acheson vat deze afweer samen onder het woord „totale diplomatie” waaronder hij verstaat in de nauwste eendracht en met gebruikmaking van alle beschikbare hulpmiddelen het Rus sische imperialisme in toom te houden en zo de grondslag te leggen voor over eenkomsten welke Moskou bereid is te eerbiedigen. Het is een zeer moeilijke politiek, omdat ze niet alleen inspan ning en doorzettingsvermogen van het Westen vraagt en grote offers maar ook zelfbeheersing, en vertrouwen in de mannen, die de leiding der zaken in handen hebben. In zekere zin kwam Acheson hier voor zijn eigen positie op, daar hij heel wat moeite heeft met groepen in het congres en daarbuiten, die blijven aandringen op onderhande lingen met Rusland op een gematigde basis en bovendien zijn tegemoetko mendheid jegens Engeland laken, dat h. i. de Europese samenwerking sabo teert. Zij voelen ook niets voor de door Acheson bepleite verlaging van Ameri kaanse invoerrechten die, ten koste van de Amerikaanse industrie, de Europese landen in staat zou stellen meer goede ren naar Amerika uit te voeren en dus dollars te verdienen. Dit verzet in het Amerikaanse congres wekt een gevoel van onbehagen in West-Europa, dat nog aangewakkerd werd door het be sluit van de commissie voor buitenland se zaken uit het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden om de Marshallhulp voor 1950-’51 met 1 milliard dollar te verminderen tot ongeveer 2 milliard dollar en dan 1 milliard dollar in Ame rika vpor Deze wijziging hebben meer behoefte aan voor hun industrie en grondstoffen de verkeersmoeilijkheden in opgenomen zijn of aan£ebracht worden voor dit speciale doel. Verdekt opgesteld staan er langs het hele traject de controleurs, die na afloop bij elkaar komen om de tekortkomingen van de candidaten in één getal uit te drukken. Is dit laag dan wordt aan de leerling het diploma uit gereikt. Zijn er veel fouten gemaakt, dan volgt afwijzing. Het vorige jaar namen 86 leerlingen deel aan het exa men, waarvan 20 werden afgewezen. De vereniging is de laatste tijd niet zo actief geweest als ze wel had kun nen zijn. Grotendeels is dit in verband te brengen met de plannen van de regering. Er zullen nl. nieuwe verkeersregels ko men. Dat houdt niet in, dat alles ver nieuwd wordt, maar dat enkele regelin gen, die op gemakkelijker manier opge lost kunnen worden, gewijzigd zullen worden. De vereniging is van plan ook voor oudere mensen een practised examen in te stellen. Ze wil daarmee echter wach ten tot de nieuwe regeling geheel be kend is, om dan het hare er toe bij te dragen, dat er ook direct bekendheid aan wordt gegeven. De afdeling „Sneek” van de Bond van Verenigingen van Veilig Verkeer (Se- roetstraat 5, Utrecht) zal binnenkort weer het examen houden voor de 6e klassen van de lagere scholen. Ze ziet haar werkzaamheid reeds aardig uitge breid. Namen het vorige jaar drie scho len deel, nl. Openb. scholen I en IV en de Jan van Nassauschool, dit jaar zullen ook Julianaschool, Openb. scholen II en III, R.K. Jongensschool en de Montes sorischool van de partij zijn. In totaal zullen 260 leerlingen van de 6e klas sen in de regels van het verkeer worden geëxamineerd. Dit examen is schriftelijk en practisch. Op 3 Mei zullen de exa mencommissies zich naar de resp. scho len begeven om het werk te laten maken dat voor het hele land gelijk is. Elke commissie is samengesteld uit een lid van het personeel van de school, een lid van de oudercommissie, een lid van „Veilig Verkeer” en een lid van het poli tiecorps. Wordt het schriftelijk werk be neden de norm gemaakt, dan kan de candidaat niet aan het practisch examen deelnemen. Beantwoordt het echter wel daaraan, dan wordt er enige tijd later door de verkeerspolitie een traject door de stad uitgestippeld, wagr te tafel aangebracht onder een T.L.-buis en ingericht als schoolbord, de gelegen heid biedt om verschillende situaties duidelijk te maken. Bovendien levert de vloer (15 X 9 m.) een prachtige gele genheid om hierop een kruispunt aan te brengen en allerlei verkeersproblemen met de kinderen op te lossen. Op Dins dag- en Donderdagnamiddag kan er, na aanvraag, door de scholen gebruik van worden gemaakt. Ook denkt de vereniging hier alle boekwerken ten toon te stellen, die ze op haar speciaal gebied bij elkaar kan krijgen. Mocht iemand iets hebben in die geest, even een berichtje naar Loox- magracht 10, ’t wordt afgehaald en mis schien helpt het mee om de vereniging aan haar doel te laten beantwoorden. wij niet willen, dat de ene kring over de andere, kerk, gezin, school enz., heerst. Economie is de wetenschap die de men selijke behoeften wil bevredigen. Er is echter spanning tussen de lonen en prij zen, er is een welvaartstekort. De ar beid, de grond en de machines zijn te beperkt, dan dat zij onze behoeften volle dig kunnen bevredigen. Stelt nu de over heid één plan op dan krijgt men het communisme. De tegenhanger hiervan is het kapitalisme, dat de vrijheid wil en duizenden productieplannen heeft. Er is altijd een zekere leiding en bij het ka pitalisme vindt men die in het prijs mechanisme, dat alles bij elkaar houdt en ieder zoveel mogelijk de plaats geeft die hij begeert. De vrijheid van produc tie en handel wil echter geen enkele binding, bv. door de vakorganisatie, en is prachtig voor de economisch sterke ren, fnuikend evenwel voor de zwakke ren. De vrijheid en de binding is echter nooit voor 100 door te voeren; er moet dus gezocht naar een tussenvorm. De economische vrijheid heeft door de opkomst der vakorganisatie, later ge volgd door de invoering der collectieve contracten, sinds 1860 een aderverkal king ondergaan. De vakverenigingen wilden zich niet aan de loonpolitiek aan passen; de fabrieken werden groter en stelden de prijzen vast, waardoor de vrije economie werd aangetast. Daarbij kwamen dan nog de invoerrechten en de dumpingprijzen, welke alle invloed hadden op de machtsverstoring. Voor de vrije economie zijn een goed geldwezen en vaste wisselkoersen nodig. Tussen het communisme en het kapitalisme moet derhalve een weg gezocht, die ons van de fouten van beide bevrijdt. Die weg ligt in de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie, de P.O.B. De onder nemingen en werklieden zijn te beperkt van blik, zij zien te veel naar het groepsbelang, dan dat zij het geheel kunnen overzien om het algemeen be lang te dienen. De overheid moet dus op bepaalde plaatsen kunnen ingrijpen om het economisch leven in goede banen te leiden. Er moet echter geen groot amb tenarencorps voor komen, want dat werkt verstarrend. De mensen moeten voor deze organisatie worden opgeleid; er moet, ruimte blijven voor het parti culier initiatief. Wij zijn wellicht wat huiverig voor deze nieuwe ideeën, doch de crisis van de dertiger jaren is blij vend gebleken en als wij deze niet we ten te overwinnen, houdt het commu nisme niet stil bij de Elbe. De gesel van de werkloosheid moet verre gehouden. Het vraagstuk is van zeer groot belang en het is waard om nauwkeurig bestudeerd te worden. De huidige we tenschap leert dat een redelijk bestaan voor ieder mogelijk is. Wij hebben hier allerlei kleine bedrijven, doch in de grote fabriekscentra zit men met het probleem van de massamens. De over heid heeft niet alleen tot taak de so ciale gerechtigheid juridisch te behan delen, doch ook de mens te zien vanuit het evangelie. 1 meentebestuur van Sneek is de vereni ging in het bezit gekomen van een ver- keerslokalitelt. De zolder van de Open bare Ulo-school aan de Oude Koemarkt is als zodanig gereed gemaakt en reeds is er met de inrichting begonnen. De vereniging stelt zich voor om hier alles samen te brengen, wat maar enigszins kan dienen als lesmateriaal om het aantal verkeersongelukken tot een mi nimum te beperken. Reeds zijn er aller lei leermiddelen tentoongesteld: maquet tes, verkeerstekens enz., terwijl een gro- overtollige landbouwproducten Europa beschikbaar te stellen. de meeste landen behoefte aan machines -- 3 daar voor was eigenlijk onaanvaardbaar voor de Marshall-landen, en de meeste Congresleden zagen dat ook wel in, zo dat ze geen kans van aanneming heeft, maar als verschijnsel was ze voor de Amerikaanse regering en Acheson in het bijzonder zeer onprettig. Als men „totale diplomatie” wil voeren, moet men toch in de eerste plaats kunnen rekenen op de volle steun van de volks vertegenwoordiging. Ook Achesons po litiek ten opzichte van Azië ontmoet veel kritiek in de Ver. Staten, omdat het eigenlijk nog geen politiek is. Viet nam, Birma zowel als Siam hebben hulp der Ver. Staten nodig, doch men aarzelt te Washington nog. Men ziet de weg nog niet om tot een behoorlijke machtsvorming te komen van Aziati sche staten zelve, die dan steun van het Westen kunnen ontvangen. Een Amerikaanse Churchill zal wel spoedig pleiten voor Japans herbewapening! Berichten over hongersnood in China openen intussen de mogelijkheid dat de Chinese communisten voorlopig te veel de handen vol zullen hebben met de zaken in hun eigen land om zich in de zaken van hun naburen te mengen. Is er werkelijk hongersnood dan zal dit de stemming jegens de communistische leiders ook niet ten goede komen. De stilstand van de politieke werkzaam heden der Ver. Naties sedert de Russi sche afgevaardigden niet meer in con ferenties verschijnen, waar ook de Chi nese nationalisten aanwezig zijn, heeft Engeland aanleiding gegeven naar een oplossing te zoeken. Trygve Lie, die secretaris generaal drong daarop reeds lang aan. Engeland wenst nu in de Vei- Het Amicitia Theater heeft van heden t.e.m. Maandag „Ninotchka”. Het is geen nieuwe film, voor de oorlog had ze al een groot succes. Maar we zien op die paar jaren niet, als ze ons nog eens Greta Garbo laat zien, die in deze rolprent voor het eerst als een la chende vrouw optrad. Voorts omdat er een kostelijk verhaal in deze film zit en Garbo’s tegenspelers ook voortreffelijk werk doen. Houdt u van eierenzoeken of is u bang voor een nat pak? Daar hoeft u anders bij ons niet bang voor te zijn. In het tijdvak van 25 Maart t.e.m. 8 April wordt er in een der etalages van Grootzandster winkeliers iedere dag een kievitsei verborgen. De eerste vinder van het ei ont vangt een aardige prijs. Op een der dagen (op een Zaterdag) wordt er een broed van 4 eieren ver stopt. De vinder van deze vier eieren krijgt de prachtige hoofdprijs. Zie verder de raambiljettc bij de deel nemende winkeliers. Wij wensen u veel succes. Ver. Grootzand. vervangen door een communist, het meent dat dit heel goed mogelijk is ook al hebben lang niet alle bij de V. N. aangesloten landen communistisch China erkend. Inderdaad zijn er in de buitenlandse politiek gevallen, welke hiermee te vergelijken zijn; heeft het Engelse voorstel succes blijkbaar is het met medeweten van Amerika ge daan, dat Peking nog niet heeft er kend dan komt de machine van de V. N. misschien weer op gang. Uit Europa zelve valt een rustiger toestand in Frankrijk te melden, een stakings golf in Italië, terwijl in België precies is gebeurd wat verwacht werd als koning Leopold zou besluiten terug te keren wanneer het parlement daarvoor zijn toestemming zou geven. Stakingen in het Walenland en een kabinetscrisis. De nieuwe regering zal voor een heet vuur komen te staan als ze van de Ka mer het vertrouwen vraagt, in de se naat hebben echter de voorstanders van terugkeer van de koning de absolute meerderheid. Militaire noodzaak en politieke moge lijkheid leven in West-Europa maar op gespannen voet. Dat is weer gebleken toen Churchill dezer dagen de kat de bel aanbond en in het Lagerhuis er op wees dat West-Europa niet te verdedi gen was tegen een inval uit het Oosten zonder herbewapening en medewerking van West-Duitsland. Al spreken ze er niet in ’t openbaar over, men kan wel aannemen dat de meeste militaire des kundigen in West-Europa, ook zij, die verantwoordelijke posten bekleden, er zo over denken. Maar de Engelse pre mier gaf Churchill een vrij bits en ont wijkend antwoord. Begrijpelijk is dat wel, omdat de Duitse herbewapening allerlei politieke kanten heeft en even zoveel netelige problemen opwerpt, maar wordt het niet tijd om deze onder ogen te zien? Wanneer de wereld in een koude oorlog gewikkeld is, men speelt met de gedachte van het gebruik van atoom- en waterstofbommen en er een uiterst gevaarlijke situatie in Indo China is, mag men zich toch ook wel eens bezig houden met de vraag hoe de situatie zou zijn als deze koude oorlog nu eens plotseling een werkelijke werd. Churchill heeft er op gewezen dat de Russen door de aan hen verraden ge heimen inzake de atoombom en door de bouw van zeer snelle duikboten, thans militair reeds veel sterker zijn dan waarop het Westen aanvankelijk had gerekend. En dan komt vooral de vraag naar voren hoe West-Europa op korte termijn in een staat gebracht kan Worden om een eventuele Russische aanval te keren. We geloven bijna alle maal wel dat de Ver. Staten sterker zijn dan de Sovjet-Unie, en dat een oor log van lange duur tussen die beiden ten voordele van Amerika, of wat er nog van over zou zijn, zou worden be slist, maar het vasteland van West- Europa wenst niet opnieuw bezet ge bied te worden en door een nieuwe lan ding aan de Kanaalkust, of vanuit de Pyreneeën bevrijd te worden. Voor Nederland klemt het vraagstuk te meer omdat, wanneer men niet in staat is de Vijand in het oosten van West-Duits land tegemoet te treden, ons land zelfs in het gunstigste geval wel tot aan de grote rivieren zal moeten worden prijs gegeven. Het is nu maar de vraag of de landen van de Westerse Unie zonder de medewerking van West-Duitsland zelf dus, in staat zouden zijn de vijand daar in het Oosten van dat land vast te houden, tot de grote partner in het Atlantische pact, Amerika, na een ze ker aantal maanden voldoende troepen naar Europa zou hebben gezonden om de balans ten gunste van het Westen te doen doorslaan. Er zullen weinig mili taire deskundigen zijn die daar een op timistische kijk op hebben. Er is, be halve misschien Engeland, en dat land zou in dit gestelde geval geen eerste rol spelen, geen land in W.-Europa dat zijn militaire apparaat al behoorlijk ge organiseerd heeft, zelfs de Amerikaanse wapenleveranties beginnen nog maar pas, en onder deze omstandigheden is de gedachte aan het militair luchtledig, dat aan onze Oostgrens zou ontstaan als de, overigens vrij dunne, Ameri kaanse, Engelse en Franse bezettings troepen uit West-Duitsland werden te ruggetrokken, bepaald huiveringwek kend. Daarom was het begrijpelijk dat Churchill eens de aandacht op de kwes tie van de herbewapening van West- Duitsland vestigde. De Gaulle, die wat men ook van hem zeggen moge, ten slotte toch ook een militair deskundige van niet geringe verdienste is, opperde eigenlijk dezelfde gedachte, al hulde hij die in een politiek manteltje, toen hij verklaarde, dat nu de Russische drei ging zich aan de horizon samenpakte, Adenauers voorstel om een Frans Duitse Unie te vormen de aandacht ver diende. De Gaulle opende hiermede fei telijk de discussie over de politieke voorwaarden, waaronder militaire mede werking van West-Duitsland zou kun nen worden verkregen. En hier liggen dan de grote moeilijkheden. Want die medewerking moet worden verkregen op zo billijk mogelijke wijze, zowel je gens de andere partners als West-Duits land zelve en zo dat dit land geen ge vaar meer wordt voor zijn eigen bond genoten. Men kan het dus niet alleen maar toestaan zich te herbewapenen om op eigen houtje een eventuele aan val uit het Oosten te weerstaan, dat zou West-Duitsland op de wip zetten, het zou naar eigen believen de zijde van Oost of West kunnen kiezen al naar mate het er politiek voordeel in zag. West-Duitsland moet dus in de politie ke gemeenschap van het Westen wor den opgenomen. Een FransDuitse Unie, zoals Adenauer wil hij heeft er deze week nog weer eens voor ge pleit en wilde alvast een FransDuitse parlementaire raad en waarvoor ook de Gaulle blijkt te voelen, lijkt weinig aanbevelenswaard. De Gaullle, die niet bepaald Engels gezind is, ziet er mis schien wat in om Engeland de eerste rol in West-Europa te ontfutselen, maar de kleine Europese vastelands mogendheden hebben ook alle reden een dergelijke Unie te vrezen, omdat ze de kleintjes allicht in verdrukking zou brengen, al mogen die, volgens Adenau er, zich wel aansluiten. Om dat gevaar voor overheersing door een of twee lan den te voorkomen moet West-Duitsland in een zo groot mogelijke gemeenschap worden opgenomen bijv, de Westerse Unie. Allerlei conferenties van lichamen voor internationale samenwerking, als van het Atlantisch pact, de Westerse Unie, de Europese raad worden in deze en de eerstvolgende maanden gehouden en naar men verwacht zal daar ook grote aandacht worden geschonken aan dit probleem, dat Churchill zo onver- HEEG. Maandag is alhier het nieuwe bankgebouw van de Coöperatieve Boe renleenbank in gebruik genomen. Dit pand werd het vorig jaar aangekocht, was vroeger het eigendom van de da mes Visser en later van de heer D. R. Bekius. Het pand is thans geheel ver bouwd. Het is nu een royaal bankkan toor met wachtkamer en een flinke kas- sierswoning. Het ziet er allemaal keurig uit, het is een hele aanwinst voor Heeg geworden, ’s Middags was de officiële opening, waarbij naast Bestuur en Raad van Toezicht o.m. aanwezig waren het Dagelijks Bestuur van de gemeente Wymbritseradeel, de aannemers en de architect. Door verschillende pérsonen werden gelukwensen uitgesproken. De vele bloemstukken gaven het kan toor een feestelijk aanzien. Bij de op richting van de Bank in 1905 waren er slechts 27 leden. Uit het eerste jaar verslag bleek dat de jaaromzet ruim ƒ8200 bedroeg en het ingelegde spaar geld ruim ƒ3300. Maar na 10 jaar wa ren de spaargelden toegenomen 133.000 en het aantal leden was ver dubbeld. Tijdens het kassierschap van de heer L. Poepjes die van 1918 tot 1946 deze functie waarnam, was de Bank in omvang en ledental zeer toe genomen en er is nu nog steeds groei onder het beheer van de kassier J. J. de Uitgaande van de loge Friesland der Theosofische vereniging werd in zaal Piso Dinsdagavond een bijeenkomst ge houden waar de heer Vermeulen uit Utrecht over het onderwerp „De Theosofische vereniging en theosofie’' sprak. De drie doeleinden dezer ver. zijn: 1. Een kern te vormen van de Uni versele Broederschap der Mensheid, on geacht ras, geloof, sekse, kaste of kleur;; 2. De vergelijkende studie van gods dienst, van filosofie en wetenschap aan te moedigen; 3. De onverklaarde wet ten der natuur en de sluimerende krach ten in de mens te onderzoeken. Ieder lid wordt vrijgelaten in de wijze waarop hij deze doeleinden in de praktijk wil omzetten. Wat de theosofie betreft be toogde spr. o.a. dat alles in het heelal op wetmatigheid en orde, dus een be sturende leiding, wijst. De werkelijke zin van het aardse leven te doorgron den tracht de theosofie, vele van haar leden aanvaarden daarbij de begrippen Karma en reïncarnatie; karma, de wet van oorzaak en gevolg, elke handeling gekoppeld met de omstandigheid waar in ze geschiedt, moet tot een bepaald resultaat leiden, ’s Mensen taak in dit leven is het goede dat in hem is, en dat immer strijdt met het kwaad dat er on afscheidelijk mee gepaard is, zoals licht en duisternis, vreugde en smart, te ver wezenlijken. In de harmonie van het heelal past dan het begrip der re- incarnatie, waarin de dood is een zich herhalend voorval in een eindeloos leven, dat de toegangspoort opent tot een vol ler en stralender bestaan. Uitvoerig stond spr. nog stil bij de betekenis der godsdiensten en de oude wijsheid voor de theosofie, waarna hij vragen beant woordde, waarvan het aantal omge keerd evenredig was aan het zeer ge ring aantal bezoekers. Een bestuurslid van de Leeuwarder ver. die de leiding had deelde nog mede, dat de avond be oogde het ledental van het centrum Sneek te versterken en dat vanwege dit centrum binnenkort een cursus zou wor den gegeven. "$X '•-•2

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1