n N.V; Sneeker Jachthaven Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Oudermiddag Huishoudschool in Aandeelhoudersvergadering A D Een schitterend geslaagd Hengelaars- tournooi met een pakkend slot 1IPW v' 1 DINSDAG 28 MAART 1950 5e JAARGANG No 25 30 L. KIEZEBRINK 1872 Band Nederland-lndonesië 1 rs. dig 46 Kerknieuws I :n- eze net IG KLEINZAND 7 - Telef. 2872 1 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - 1111 Chr. Vrouwenver. „Geloof, Hoop en Liefde” Gymnastiek „Rooie Arie” Klankbeeld Sneek Reg. Omroep Noord Uitzending 28 Maart tussen 7 en 8 uur Evangelisatie-vereniging 1” Sursum Corda Wie komen er thuis met de Fairsea, Goya en Somersetshire En wie komen er met de Gastel Bianco 30% verhoging van de jachthuishurenuitbreidingsplannen VERSTEVIGD CONTACT TUSSEN HUIS EN SCHOOL Afscheid J. Keuning I •ma Redacteur: i ,7 Jaarverslag. Uitloting obligaties. Wil ten RECITEERWEDSTRIJD. r 3rder jrote in de zit van de Dr. Boumaprijs. Mej. Smink slaagde voor de 10e maal en de heer J, C. Kan yoor de 8ste maal. We wone hier fredich en sonder geseur Aan Waterpoort, Singel en Dyk We wrotte en skarrele mar stiltsjesweg deur met op tüd oek wat sang en muslek En as korpsen en koren an't ütfoeren gaan Zingt heel de stad der vol vuur achteraan» Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 1 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. 1 de daar leids- heer van maar r we maar m de eheel waar der men iljet- zelfs, 5gen- 1 die us en grij- mooi be- feit p dit het [en 'an id. bben i een doen raar- iding af- nma. ;sjes, der vleu- ieste, 7aas. uit- edjes van raag i ge was :lom- jurig het 1 een nblik Redactie-adres SNEEKER NIEUWSBLAD altijd t ons ioge- dÜ is ■elfde stei- >pne- naar et al inga- Weg lotel- 3oer- I igen, kaar, l een alles teker rdag iring ram- alle •d llll| jur i.m. ;er. half per Doopsgez. Broederschap. Ds. M. v. d. Meulen alhier komt voor op het drietal te Haarlem. wint eelde ?ink- i te te in mooi 0 ct. vond t de loten oegd •ijzen or de kans han- nooie bliek lank- :oren zien. inde>' oden, .n de trfjn, oneel iheks viens eerd, Ka- esten wer- wist raad zijn :p en een deze Deur heel ut lan is ons Sneek al bikind Syn roem gaat de wereld hast deur. Want seumers is alles wat seilt der presint Met boaten fol meiskes en fleur. En raakt dan de Sneekweek op ’t laast an ’e gang Is iedereen bliid en je hore de sang: Wy houwe hier niet fan un hoop drukt’ en su We hew’ gien paleis en gien waag. Mar hoog in ’e lucht speult ons nij klokkespul dat hore de meensen su graag. En kuier ik ’s avens met ’t meiske an ’e han Dan hoar ik it dav’ren van Wip nar Grootsan! Donderdagavond hield bovengenoem de ver. met donateurs en genodigden haar jaarvergadering onder leiding van ds. J. N. de Ruiter. Na opening met zang, Schriftlezing en gebed, werden de jaarverslagen uitgebracht door secreta resse en penningmeesteresse, waaruit bleek, dat het een goed verenigingsjaar is geweest en een batig saldo in kas is. Het verdere deel van de avond werd ge vuld met zang, voordrachten en samen spraken. Aan de nodige tractaties ont brak het evenmin. Aan het einde van de avond sprak de feestleider een kort slot woord, de Avondzang werd gezongen, waarna met dankgebed werd gesloten. De leden van ThusneldaGreate Pier hebben met groot succes deelgenomen aan de vaardigheidsproeven van het K.N.G.V. Van de 57 deelnemers (sters) slaagden 54 voor him diploma, t.w. vier dames eerste klas, zes dames 2e klas, acht dames 3e klas, één heer keurklas- se, één heer 2e klas, vier heren 3e klas, 6 adsp. jongens en 24 adsp. meisjes. De heren Zondervan en Swart en mej. L. Van de lening 1934 werden uitgeloot de nummers 69, 176, 18, 179, 10, 215 en 275, en van de lening 1938 de nummers 66, 20 en 61. Verhoging van de jacht- hulshuren. „Schep vreugde in ’t leven, zet je zorgen aan de kant”, zo heeft blijkbaar ook de Buurtver. van ’t Zomerrak e. o. gedacht, want voor de tweede maal heeft de toneelclub „De Zomerrakkers” Donderdagavond in het vrijwel geheel gevulde St. Jozef gebouw, het toneel spel in drie bedrijven „Rooie Arie” op gevoerd. Voorzitter L. Dantuma sprak een kort openingswoord, waarin hij de afgevaardigden van de zuster-vereni- gingen een bijzonder welkom toeriep en mededeelde dat deze avond het gevolg was van het grote succes dat men met de eerste opvoering had geoogst in De cember jl. Hij hoopte dat men een zeer genoeglijke avond zou mogen meema ken, en gezien het applaus, dat de op- voerenden deze avond wederom ten deel is gevallen, durven we wel te schrijven dat de aanwezigen hebben genoten. Het toneelstuk, dat zich afspeelt in een kroeg van een havenbuurt, werd knap naar voren gebracht en het groepje dilettanten kreeg menig open doekje. Behoudens enkele kleine haperingen waren allen goed in hun rol. Een extra pluimpje voor Tante Jet en oude Hein heeft dit tweetal zeker verdiend. In de pauze werd er een verloting gehouden. Het kapwerk werd verzorgd door de heer J. de Boer. De pauzes werden rij kelijk gevuld met pittige muziek van het sextet Rudy Young. Al met al een mooie avond, die besloten werd met een gezellig bal dat tot 2 uur heeft ge duurd. Refrein Sneek dou krudich stadtsje ’k Hou su feul fan jou Ik foei my thüs yn dy stad an ’e meer As ik it mar sien, nou, dan weet ik ut weer Sneek, myn lief klein stadtsje Blief ik altyd trou. n de t een i net j op taak r de euwe Samenstelling Abe Brouwer. We laten hier de tekst volgen van één der liederen die in genoemd klankbeeld zullen worden gezongen. Het is geen hoge kunst, maar het wil o.a. zijn een aardig eenvoudig liedje in Sneker dialect. En schaar u morgen om de luid spreker en luister naar de Regionale Omroep. Het klankbeeld omvat het vol gende programma: Historische schet sen; Toestand in Sneek in de 16e eeuw; Een schets uit de Franse tijd; Inter views met vooraanstaande stadgenoten: Klaas Vrolijk, Th. W. Zandstra, Douwe Tamminga, burgemeester Rasterhoff; Carillon: Flucie van Bergen; Orgel: Ge- zinus Schrik; Zang: o.a. Berend de Jong. Sneek, dou krudich stadtsje Woorden en muziek Abe Brouwer. De ver. tot evangelisatie binnen de classis Sneek der Ned. Herv. Kerk heeft Donderdagmiddag in het Geb. v. Chr. Belangen haar jaarvergadering gehou den onder voorzitterschap van ds. J. N. de Ruiter. Na opening met gebed en Schriftlezing las de secr., de heer J. Jellema van Bozum de notulen, die wer den vastgesteld. De voorzitter werd herkozen, terwijl ds. Bakker van Nij- land tot assessor werd benoemd. De penn. van de evangelisatie te Bozum, de heer C. Piersma, kon een opgewekt en dankbaar geluid doen horen, hoewel er een klein tekort was. Ds. Lekkerkerker van Scharnegoutum deelde mee, dat de kas van de classicale ver. er beter voor staat, waarom men besloot Bozum en Oosterwierum met een flinke bijdrage te steunen. Bij de rondvraag werden uit de ring IJlst bezwaren geopperd over de preekbeurten in Bozum, als gevolg van de grote afstanden en de hoge autokosten. Besloten wordt deze aan gelegenheid op de e.v. ringvergadering nader onder ogen te zien. De voorz. van de evangelisatiever. te Bozum, de heer de Witte, deelt mee, dat de ver. thans schuldvrij is, dankt voor de hulp vooral uit de ring IJlst voor de predikbeurten en vraagt of de ver. te Bozum en Oos terwierum niet gecombineerd kunnen worden. Ds. Lekkerkerker informeert naar het kerkelijk gesprek te Bozum, v. d. Poel kwamen voor 1950 in het be- waaraan geen voortgang blijkt te wor den gegeven. Ds. Jellema gaat daarop voor in dankgebed. Ten behoeve van de Ma rine Opsporings- en Reddingsdienst worden binnenkort in dienst ge nomen 8 Sea Otter Am- phibie-vliegtuigen en eni ge reddingsboten, nl. de R.I. 1 en de R.I.2. Deze boten kunnen een snel heid bereiken van 40 ki lometer per uur. De vliegtuigen en boten zul len gebruikt worden bij scheepsongevallen. De Geref. Zangver. „Sursum Corda” hoopt op Woensdag 5 April a.s. een uit voering te geven van „Triptychon” en Psalm 103. „Triptychon” werd ook in 1946 uitgevoerd, en op verzoek van velen wordt dit stuk nog eens voor het voetlicht gebracht. .Triptychon” brengt het evangelie van lijden, sterven en op standing. Componist is J. J. v. d. Put. Verder ligt het in de bedoeling nog uit te voeren „Psalm 103” van E. Mobach. Beide in Nederlandse tekst en met medewerking van solisten, strijkers, pi ano en orgel. De prijs' is met opzet heel laag gehouden, nl. 0.75 (incl. belasting en programma) om zoveel mogelijk mensen de gelegenheid te geven, deze uitvoering bij te wonen. Als u op Woens dag 5 April naar de Zuiderkerk gaat, zult u er zeker geen spijt van hebben. houding, huisnaaister, huishoudkundige ten plattelande) ook opleidt voor kin derjuffrouw, kinderverzorgster en lera res, welk laatste beroep tegenwoordig heel behoorlek wordt betaald, terwijl er tevens behoefte is aan leerkrachten. Bovendien is het een mooi beroep, zoals spr. zelf uit ervaring kar. getuigen, ook omdat het zo’n specifiek vrouwelijk be roep is. Inleidingen van de leerkrachten De verschillende vakken die aan de school worden onderwezen, werden door een vijftal leerkrachten toegelicht, waarbij mej. Wijbenga sprak over het algemeen vormend onderwijs, mej. Straatsma over koken en voedingsleer, mej. Buiteveld over de naaldvakken (verstellen en stofversieren), mej. Slag- ter over patroontekenen en naaien en tot slot de heer Blijham, die het doel en het nut van de lichamelijke opvoe ding uiteenzette. Allen hadden hierbij een aandachtig gehoor. De middag werd verder opgeluisterd door een film over het huishoudonder- wjjs, zang van een koortje, gevormd uit leerlingen van de primaire opleiding, een aardigé ,,lfntendans” van de meisjes uit de le klas der primaire opleiding, en een keurig uitgevoerde „contradans” van de oudere meisjes, terwijl tot be sluit nog een show volgde, waarin de meisjes zelf als mannequin optraden om de door haar zelf op school vervaardigde kledingstukken (japonnen, rokken, blouses, pyama’s e.d.), te de monstreren, waarbij tevens babykleer tjes werden getoond. De moeders zaten bij dit alles steeds tevreden te knik ken, voor ons als ondeskundig man het beste bewijs dat zowel de modellen als de pasvorm en de afwerking de toets van een deskundige critiek goed konden doorstaan, wat voor de leraressen en de leerlingen een compliment inhoudt. Een kopje thee met de daarbij beho rende versnaperingen verhoogde de ge zelligheid op deze uitstekend geslaagde middag, die stellig aan het beoogde doel het verstevigen van de band tussen huis en school heeft beantwoord. De secretaris, de heer E. Hazelhoff, herdacht in zijn verslag eveneens de oud-commissaris Hylke v. d. Zee, ter wijl hij in het slot tevens waarderende woorden wijdde aan de onlangs overle den aandeelhouder H. Amsterdam. Ver der vermeldde het verslag o.a. het vol gende: Om financiële redepen kon geen uitvoering worden gegeven aan het voornemen enkele lichtpunten in de ha ven aan te brengen. Het in De Tele graaf verschenen alarmerende bericht over een rattenplaag in de haven was volkomen uit de bekende journalistieke duim gezogen, en de rattenvangers die speciaal uit Holland waren overgeko men om hun diensten aan te bieden vin gen dan ook bot. Onder grote hilariteit vermeldde de secretaris verder dat deze heren daarna naar de burgemeester zijn getogen om van de gemeente vergoe ding voor de gemaakte onkosten te eisen, waarbij ze natuurlijk ook nul op het request kregen. Het aantal handte keningen in het gastenboek bedroeg verleden jaar 609 tegen 600 in het voor gaande, terwijl weer veel brieven wer den ontvangen, waaruit bleek dat de verleende gastvrijheid in de haven door de vreemdelingen zeer wordt gewaar deerd. VERENIGING „GEZINSHULP” SNEEK. De jaarlijkse collectie voor de vereni ging „Gezinshulp” zal gehouden worden op Woensdag 29 Maart a.s. Het bestuur doet hierbij een beroep op de ingezete nen van Sneek deze collecte te steunen, door een milde bijdrage in de collecte bus. In het afgelopen jaar werden 82 gezinnen door de vereniging geholpen. Er zijn thans 7 gezinsverzorgsters, waarvan 5 meisjes gediplomeerd zijn, voor de vereniging werkzaam. Deze ge zinsverzorgsters vervangen de huis vrouw bij ziekte, zodat de man en va der rustig naar zijn werk kan gaan, ter wijl de kinderen goed verzorgd worden. Het bestuur wil gaarne alle gezinnen, waar wegens ziekte der huisvrouw hulp nodig is, ook de minder draagkrachti- gen, helpen. Zonder uw bijdrage is dat niet mogelijk. Steunt daarom a.s. Woensdag dit mooie werk, opdat het voortgezet kan worden. HET BESTUUR. Op de te Kuinre (O.) gehouden reci- teerwedstrijd op 23 Maart, behaalde de heer H. G. de Boer alhier in afd. luim de eerste prijs en in de afd. ernst de tweede. Met het troepentransportschip Fair- sea vertrokken van Tandjong Priok 10 Maart en vermoedelijk te Rotterdam aankomend 4 April komen o.a. naar huis: Van de Koninklijke Landmacht: 2 R. Lt. Lua soldaat F. Boersma, Wil lem de Zwijgerstraat 22, Sneek; korpo raal J. Hottinga, Priorstraat 41, Sneek; soldaat S. Jaasma, Scharnestraat 17, Sneek; Van 12 Rata: korporaal G. Samplonius, Kloosterhof 39, Sneek; sol daat S. T. Wielinga, Smidsbuurt 8, Sneek; van 22 Rata: korporaal H. v. d. Wal, IJpecolsga 36; korporaal S. Bakker, Wijde Noorderhorne 6, Sneek; Van Sub. Bat.: soldaat Th. Kuypers, Wijde Noorderhorne 18, Sneek. Met het troepentransportschip Goya vertrokken van Tandjong Priok 13 Maart en vermoedelijk te Rotterdam aankomend 8 April: Van 31e Veld Hosp. soldaat S. de Jong, U15bo Emmiusstraat 52, Sneek; van Sub. Bat. Owmr.: A. Nooitgedacht, Galemagracht 78, IJlst. Met de Somersetshire: niemand uit deze omgeving. Met het troepentransportschip Castel Bianco, vertrokken van Tandjong Priok 17 Maart en vermoedelijk 11 April te Rotterdam arriverende, komen o.a. naar huis: soldaat K. J. Hager (Hp VA), Winsemiusstraat 9, Sneek; van 8 Genie Vld Cie: soldaat P. Boschma, Heeg 348; van 10 Genie Vld. Cie: soldaat A. Vis ser, Salverdastraat 10, Sneek. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) dat een conversie niet veel zal opleveren omdat de daaraan verbonden kosten hoog zijn, en dat heffing van havengeld zeer moeilijk uitvoerbaar is. Het bestuur is echter wel van plan vreemdelingen die langer dan vijf dagen in de haven liggen, een vergoeding te laten betalen. Huurverhoging blijft dus noodzakelijk om de financiële positie van de haven gezond te houden. En daar de huren al tweemaal met 10 verlaagd zijn kan een verhoging van 10 geen bezwaar zijn, temeer omdat deze mede door de onderhuurders wordt gedragen. De uitvoerige discussies werden inge leid door de heer mr. J. H. Cornelis, die een amendement verdedigde om de ver hoging op 25 te bepalen, wat z.i. on vermijdelijk is wil men de haven niet torpederen. Met een verhoging van 10 wordt niet een goede zakelijke politiek gevoerd. Voorts wees spr. op de „zwarte” handel in aandelen die mo menteel rustig 300 en meer procent no teren, zodat het ook noodzakelijk is meer aandelen uit te geven en de jacht haven uit te breiden, daar ze anders het karakter van centrum van water sport dreigt te verliezen. Met 25 zijn de aandeelhouders nog voordeliger uit dan in de havens van particuliere on dernemers betoogde spr. tot besluit. De heer Ir. A. W. v. d. Poel, die op zijn vele reizen steeds voor Sneek, zijnde het grootste jachthaven-complex in Noord-Europa, pleit, achtte 10 ver hoging eveneens onvoldoende en stelde 30 voor, waarna de heer J. Priester zich bij de vorige sprekers aansloot en tevens voorstelde zo spoedig mogelijk over te gaan tot de bouw van 10 grote jachthuizen, waaraan dringend behoefte bestaat. De heer B. Brinksma verzette zich te gen deze amendementen daar het be stuur, dat het volste vertrouwen van de aandeelhouders geniet, 10 blijkbaar voldoende vindt omdat anders de pen ningmeester, een zeer voorzichtig en conservatief financier (conservatief bedoeld in de goede zin van het woord) stellig wel een verder gaande verhoging zou hebben voorgesteld. Voorts wees hij er op dat al tweemaal een verlaging van de huur is ingevoerd, ook enige malen dividend is uitgekeerd en de werkelijke waarde van de gebouwen en terreinen veel hoger is dan de balanswaarde, zo dat de financiële positie z.i. niet zo zwak is als hier werd voorgesteld. De heren G. S. Hofstra en K. Vrolijk spra ken in gelijke geest, waarbij eerstge noemde tevens betoogde, dat dergelijke vergaande amendementen z.i. niet in deze vergadering in behandeling konden komen, wat weer door Mr. Cornelis be streden werd. De heer P. Olij toonde aan dat 30 verhoging nog niet vol doende is om tekorten te voorkomen, en stelde daarom voor radicaal een einde aan de moeilijkheden te maken door de huren met 50 te verhogen. Nadat nog verschillende personen het woord hadden gevoerd, werd gestemd. Het amendement-Olij werd verworpen met 1822 stemmen, waarna dat van de heren v. d. Poel en Priester waar bij zich ook de heer Cornelis had aan gesloten met 2516 stemmen werd aangenomen. De huren worden dus met 30 verhoogd wat een meerdere op brengst van ruim 2100 betekent. Het voorstel van de heer Priester om 10 nieuwe schiphuizen te bouwen be hoefde niet in stemming te komen daar het bestuur dit plan ondersteunde en toezegde zv spoedig mogelijk met uit breidingsplannen te zullen komen. Op voorstel van de heer Brinksma werd voorts nog besloten dat het be stuur zal trachten te komen tot vrijwil lige verlaging van de rente der 5 obligatielening (die thans nog 24800 bedraagt) tot 3%, uiterlijk 4 Ge lukt dat niet dan zal tot conversie wor den overgegaan. Bij de rondvraag werd nogmaals aan gedrongen op het aanbrengen van en kele lichtpunten in de haven, waarop de penningmeester een hoopvol antwoord gaf. Verder deelde de voorzitter naar aanleiding van een desbetreffende vraag nog mede, dat het bestuur zal overwe gen de brandblusapparaten op zichtbare plaatsen in kastjes op te hangen. f De Sneker Huishoudschool bood de ouders van de leerlingen Donderdag weer eens de gelegenheid wat nader met het werk van hun dochters en met het onderwijs aan de school kennis te maken, en eventuele wensen of moei lijkheden met de leerkrachten te be spreken. Hiervan werd door een groot aantal moeders gebruik gemaakt, zodat de foyer van Amicitia goed bezet was, waarover de tweede voorzitster, mevr. V. d. HeuvellGrootjans (de heer Sip- kens was verhinderd aanwezig te zijn) in haar openingswoord haar vreugde uitsprak, omdat het niet meevalt de vrouwen in schoonmaaktijd van huis te krijgen. Het is trouwens altijd moeilijk een geschikte dag voor dit soort bijeen komsten te vinden. Zij wees verder op de moeilijkheden waarvoor de ouders bij de opvoeding van hun dochters worden geplaatst omdat deze later öf een zelf standig beroep kiezen öf trouwen. Het beste is daarom beide mogelijkheden te combineren door ze aan de huishoud school zowel voor een beroep als voor hun latere taak in het gezin op te lei- d<m. In verband, met de moeilijkheden die zich bij de opleiding kunnen voor doen, o.a. door de veranderingen die de meisjes tijdens hun schooltijd zowel geestelijk als lichamelijk ondergaan, is een geregeld contact tussen ouders en leerkrachten zeer noodzakelijk om op die wijze te trachten moeilijkheden op te lossen. De directrice en de leerkrach ten zijn daarom altijd tot besprekingen bereid, wat aan de meisjes ten goede komt. De opleidingsmogelijkheden die de school in ruime mate biedt, wer den hierna door de directrice, mej. C. v. d. Weide (wier voorgangster mej. T. Oosterbaan tot aller vreugde ook aan wezig was) uitvoerig toegelicht, waar uit bleek dat de school naast de huis houdelijke beroepen (hulp in de huis- om deze slotfase van „Het vissertje van Sneek” mee te maken. Spreker gaf ver volgens gaarne het cabaretgezelschap van Geri de Vries gelegenheid hun ta lenten te tonen. Een prachtig program ma werd toen afgewerkt, waarvan het ene nummer al mooier was dan het an dere. Buitengewoon veel succes oogstte Geri de Vries als „geheugenwonder”, maar ook de sprekende pop Flip flapuit en niet minder Bechini als goochelaar oogstten enorm succes. Dit zijn echter maar enkele nummers, maar het zou ons te ver voeren meerdere te noemen. Tus sen de nummers door werd een dansje gemaakt en ook dit trio weerde zich ge ducht, waarbij het muzikale en het dans-, genot een harmonisch geheel vormde: Bovenal werden de accordeon-soli van Hein Bazuin gewaardeerd. Reeds in het begin van de avond waren door enige dames aan alle feestgangers papieren mutsen uitgereikt, die een aardig effect sorteerden en de feeststemming niet weinig verhoogden. Aan het slot van de avond spraken afgevaardigden van Leeuwarden, Gro ningen en Winschoten over de perfecte organisatie van het tournooi en betuig den hun oprechte dank voor de uitzon derlijk mooie avond, die hier hier gebo den was. Aan de heer de Wolf werd na mens de prijswinnaar van het tournooi, de visclub „Intiem” te Groningen, een „Gronniger kouke” aangeboden als blijk van waardering. De feestleider, de heer v. Gorkum, deed tenslotte mededeling van het feit dat het eerstvolgend tour nooi om „Het vissertje van Sneek” in September a.s. zal beginnen, waarvoor volgens spreker een aansporing tot deel neming niet meer nodig was, gehoord de spontane woorden tijdens het feest ge sproken. Het was al „een beetje laat” toen men scheidde. Hoogste onderscheiding van de My. v. Nijverheid en Handel. Het was wel een bewijs voor de be langrijke plaats, welke de heer J. Keu ning in het maatschappelijk leven onzer gemeente inneemt, dat op de receptie, welke de firma Pijttersen’s Machine- handel haar scheidende procuratiehou der jl. Zaterdagmiddag aanbood, zo velen zich hadden opgemaakt om hem persoonlijk te complimenteren. Talrijke verenigingen, waarin de heer Keuning een werkzaam aandeel in het bestuur heeft en talrijke particuliere en zake lijke relaties vertolkten daar hun ge voelens en lieten hun beste wensen ver gezeld gaan van geschenken en bloem stukken, welke laatste het zaaltje van restaurant Piso een fleurig aanzien ga ven. Namens het departement Sneek der Ned. Mij. voor Nijverheid en Han del werd de gouden draagpenning over handigd, de hoogste onderscheiding welke deze Maatschappij kent, als blijk van waardering voor zijn ruim 45-jarige plichtsbetrachting in dienst éner firma. De receptie werd gevolgd door een ge zellig samenzijn waarin de firma, haar vertegenwoordigers, het kantoor, en fabriekspersoneel gelegenheid vonden afscheid te nemen en passende geschen ken aan te bieden. Eet genoeglijke maaltijd, tijdens welke de heer Keuning op vaak humoristische wijze een terug blik sloeg op hetgeen hij tijdens zijn langdurige werkzaamheid bij de firma meegemaakt had en waarin hij de grote ontwikkeling schetste welke het bedrijf had doorgemaakt, besloot deze ge slaagde dag. Bovengenoemde Band heeft Donder dagavond de wind niet mee gehad, toen zij voor leden, militairen en belangstel lenden in Amicitia een opvoering gaf van het toneelstuk „Bruorren”, dat de vorige week voor de Krite gedurende drie avonden was opgevoerd. Er waren meer tegenwerkende krachten en ook het weer was niet aanlokkelijk om het hoekje bij de haard te verlaten; de mu sici waarop men gerekend had, waren verhinderd en men moest zich tevreden stellen met een paar dames en heren, die vrijwel zonder voorbereiding voor het voetlicht moesten verschijnen. De voorzitter, de heer K. Bijlsma, betreurde na de opening met het Wilhelmus, deze gang van zaken, want het bestuur had gehoopt, door een flinke recette voor de jongens, die nog in Indonesië zijn, nog het een en ander te kunnen doer, om in October de dan thuisgekomenen offi cieel te kunnen ontvangen. Dit is de 6e maal dat wij een uitvoering geven; het zal wel de laatste maal ook zijn. Het schijnt, dat nu verscheidene soldaten thuis zijn gekomen, de belangstelling voor de anderen verflauwt. Spr. be treurt deze houding, want de nog af wezigen hebben voorzeker evengoed on ze belangstelling en sympathie nodig. Door de geringe opkomst kon de verlo ting om prachtige prijzen ook niet zo veel opleveren als we gedacht hadden, doch we zetten door niettegenstaande deze pech. Het doek ging hierna op, waarna het toneelstuk werd opgevoerd, waarover we reeds eerder schreven, Aan het eind sprak de voorz. nog een kort slotwoord, waarna met het Frysk Folksliet werd geëindigd. Het voorstel van het bestuur om de huren van de jachthuizen met 10 te verhogen, werd toegelicht door de voorzitter, die er aan herinnerde dat dit punt vorig jaar ook op de agenda stond, maar dat men toen niet tot een uitge dragen zaak kwam, omdat vele aandeel houders van mening waren, dat men eerst moest trachten andere bronnen aan te boren, o.a. conversie van de 5 obligatielening en het heffen van haven geld van de vreemdelingen. Een onder zoek hiernaar heeft echter aangetoond De algemene vergadering van aan deelhouders der N.V. Sneeker Jachtha ven, die Vrijdagavond in de bovenzaal van café „Onder de Linden” werd ge houden, was druk bezocht, waaraan het bestuursvoorstel om de huren van de jachthuizen te verhogen natuurlijk niet vreemd was. De voorzitter, de heer H. A. Tromp, sprak hierover zijn voldoe ning uit, en herdacht vervolgens de overleden oud-commissaris Hylke v. d. Zee, een van de oudste aandeelhouders en mede-oprichter van de Jachthaven in wie de N.V. een zeer getrouw aandeel houder heeft verloren. De notulen, bij ontstentenis van de secretaris voorge lezen door de heer T. Visser, gaven geen aanleiding tot bespreking, wat eveneens het geval was met het rapport van de commissie tot het nazier van de rekening 1949, bestaande uit de heren H. Vrolijk en J. Halbertsma, op wier voorstel de rekening werd vastgesteld en de penningmeester décharge ver leend. De balans, waarop de gebouwen voor ƒ15108.43 en het terrein en water voor ƒ6418 te boek staan, terwijl het aande lenkapitaal ƒ20000 (waarvan ƒ1700 in portefeuille) en de obligatielening ƒ24800 bedraagt, sluit met een totaal bedrag van 44889. De verlies- en winstrekening wijst een verlies aan van 1172.38 (waardoor het verliessaldo vanaf de oprichting tot ƒ17638.88 gestegen is); op de gebou wen is ƒ1502.50 en op het terrein en water ƒ730.74 afgeschreven, terwijl de betaalde interest 1296.36 en de onkos ten ƒ2004.91 bedragen. De creditzijde vermeldt aan ontvangen huur 6397,64, en in totaal sluit deze rekening met een bedrag van ƒ8282.03. De commissie deelde nog mede, dat aan te veel betaalde belasting en een bijdrage van de Wederopbouw een be drag van ƒ1200 was terugontvan gen, zonder welke het verliessaldo dus nog zoveel hoger zou zijn geweest, waartegen de penningmeester later aanvoerde, dat deze gelden vroeger ook zijn uitgegeven, zodat deze terugont vangst voor de cijfers praktisch van geen betekenis is. Tot leden van de controlecommissie voor 1950 werden benoemd de heren H. Vrolijk en J. Priester. De heer A. Hoogeveen werd aange wezen als plaatsvervanger van het be stuur, terwijl de aftredende commissa rissen, de heren T. Ferwerda en A. Goo- dijk, werden herkozen en hun herbenoe ming aannamen. Wij binne gien toren noch bolwerk mear ryk Je kanne hier gien singeltsje om. Mar wer’t we oek stuve, it blieft ons gelyk We komme nar ons stadtsje weerom En as eens ut uur fan ons heengaan komt Is’t krekt oft ut leven noch sacht in ons bromt» Dit pakkend slot speelde zich Zater dagavond af in de fraai versierde foyer van „Amicitia”, waar zich ongeveer 250 gasten hadden verzameld om getuige te zijn van de prijsuitreiking van het grote hengelaars-tournooi om „Het vissertje van Sneek” en om te genieten van de schitterende feestavond ter gelegen heid hiervan aan de deelnemers en hun dames door de „Sportclub Sneek” aan geboden. Toen men de zaal binnenkwam, nood de een uitstekende band en een fijne dansvloer reeds direct tot een Samba of Rumba en hiervan werd dan ook een druk gebruik gemaakt. Toen te ruim acht uur de voorzitter van de „Sport club Sneek” een begin maakte met de afwerking van het officieel gedeelte van het programma heette hij aller harteljjk welkom en schetste op duidelijke wijze de doelstellingen van de „Sportclub Sneek”, die naast het bevorde ren van alle takken van sport, ook streeft naar het versterken der vriend schapsbanden. Grote dank wilde spreker brengen aan de plaatselijke visclub „De Vriendschap”, wier bestuur en leden alle medewerking hebben willen verlenen voor het welslagen van het hengelaarstour- nooi om „Het vissertje van Sneek”. De heren H. de Wolf en K. v. Gorkum moes ten een extra compliment aanhoren voor de door hen verstrekte technische richt lijnen en voor de gevoerde administra tie. Na de heer Sustring sprak de heer J. Wuring als voorzitter der visclub „De Vriendschap” woorden van grote waardering voor het lofwaardig initia tief door de „Sportclub Sneek” genomen en spreker beloofde alle mogelijke steun en medewerking voor de toekomst. Aan mevr, de Wolf werd na een hartelijk speechje van de heer Sustring een zil veren theebusje overhandigd, ter ver goeding voor de vele uren die ze alleen moest doorbrengen als haar man voor het hengelaarstournooi bezig was. Dan is het woord aan de heer K. v. Gorkum als voorzitter van de feestcom missie, die naar voren bracht dat aan het organiseren van een dergelijk groot tournooi ontzettend veel werk verbonden was en dat ook een feestavond als deze zijn moeiten en zorgen in het voorberei dend stadium met zich brengt. Met zeer veel genoegen had spreker echter zijn deel van de werkzaamheden volbracht en het stemde hem tot grote vreugde, dat zo velen naar Sneek zijn gekomen L -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1