Buitenlands overzicht I r Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Tevreden boeren namen afscheid van hun veearts en vriend aS UIT HET VERLEDEN 1 AGENDA A|Sgt.1 jkl '"Ss - I t-L 5e JAARGANG No 26 VRIJDAG 31 MAART 1950 30 L. KIEZEBRINK !872 Een derde Geref. Kerk te Sneek J 7/ Feestavonden Pluimveever. »S. en 0.» rs. Fryske koöperative ütjowerij Streekdag Vrijz. Jongeren Bond t -s Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Vijfduizend beurzen verleend voor studie Geen binnenlands luchtverkeer door de K.L.M. KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Snitser Frysk Toaniel j Een prachtig herrinneringsalbum als afscheidsgeschenk Beraadslagingen van het Noord Atlantisch Pact - Bijeenkomst van de Grote Vier - Moeilijkheden in de Arabische Liga - - -.J SNEEKER NIEUWSBLAD VRIJDAGS. Redacteur: De Parkstraat In 1902. Het St. Antonins Ziekenhuis kort na de opening in 1903. i I 1 I Advertentieprijs 1 5 cl. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs I 2.50 per half jaar. Franco per post I 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. zelfs, egen- i die as en grij- mooi igen, kaar, l een alles i de daar leids- heer van maar r we maar m de eheel waar der 3rder jrote m de men iljet- n de t een 1 net 3 Op taak >r de euwe i be- feit p dit het bben s een doen ,’aar- iding af- nma. tsjes, der vleu- leste, faas. uit- edjes van raag i ge- was :lom- ïurig het 1 een nbllk Redactieadres: leker irdag sring ram- alle •d i.m. jer. half per wint eelde ?ink- i te te in mooi 0 ct vond t de loten ■oegd •ijzen or de kans han- nooie bliek tank- toren zien inde oden, m de trjjn, oneel iheks viens eerd, Ka- jsten wer- wist raad ztfn >p en een deza ■ma Voor het studiejaar 19491950 zijn 5200 renteloze voorschotten verleend, aldus heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aan de Tweede Kamer meegedeeld. Voor het hoger onderwijs werden 2209 voorschot ten uitgegeven. Hiervan waren 669 voor de technische hogeschool in Delft, 415 voor de universiteit te Utrecht, 402 voor de gemeentelijke universiteit in A’dam, 345 voor Leiden, 136 voor Groningen, 81 voor de economische hoogeschool in Rotter dam, 72 voor de Vrije universiteit in Am sterdam, 46 voor de katholieke econo mische hogeschool in Tilburg en 23 voor de rooms-katholieke universiteit in Nij megen. De 2209 voorschotten beliepen een gezamenlijk bedrag van ƒ2.109.155. Voorts zijn 873 kleine kweekschoolbeur- zen verleend, 183 beurzen voor kweek- schoolleerlingen, 69 Malino-beurzen en 110 toelagen aan aanstaande leraren. Van de veertig meisjes, die zich destijds hebben aangemeld voor leraarbeurzen werden er 25 afgewezen. Vier trokken zich terug. Jiergearkomste. Foarsitter Lantinga kin alle leden bi- halven de lieder, dy’t bihindere is, it wolkom taroppe. Hy dielt mei dat S. F. T. nou’t blykt dat der forlet is fan dizze foriening, oergean moat ta it op fêstere basis to setten fan de orga- nisaesjefoarm. Der binne nou 300 styp- jende leden, dat wol dos sizze dat men op 600 eigen minsken rekkenje kin. It bistjür waerd ütwreide mei trije leden. In redaksjekommisje waerd bineamd om in hüshaldlik karbrief op to stellen. De fam. Brouwer sil efkes apart huidige wurde mei blommen en sa. In toaniel- kommisje fan trije leden sil nije stik ken léze. Forskate lju dy’t har opjown hawwe as arbeidzjenc lid wurde hifke en dyjingen dy’t troch de gearkomste oannommen binne, sille troch de lieder test wurde op Frysk lézen en skriuwen en ütspraek. Bisletten is om meilnoar in goede toanielütfiering fan faklju by to wenjen ynsté fan in reiske to balden. Der sille simmergearkomsten hélden wurde om it forban, libben to hélden, hweryn stikken lézen wurde en sprek- kers frege wurde sille. Bisletten is om foar dy’t dat freegje, op ’e befrijdings- dei as feest it mei safolle sukses spile stik fan Smit, „De nije doktersfeint” to spyljen. Ter gelegenheid van haar bezoek aan Limburg zal H. M. de Koningin op 25 April te Venlo een gedenkplaat ont hullen aan de honderdduizendste wo- heeft in het Engelse Lagerhuis nog eens I nihë'> (Jfe ha de bevrijding in Nederland Toen spr. in 1917 in militaire dienst moest, kwam hij in zijn praktijk welke ze later gezamenlijk voortzetten totdat spr. in 193C tot directeur van het open baar slachthuis benoemd werd en de heer Edel de gehele praktijk over kreeg. Ik weet uit ervaring, aldus vervolgde spreker, wat het voor de heer Edel be tekent, dat hij nu zelf afscheid moet ne men van zijn levenswerk en van de boe ren, want hij was niet alleen een goed veearts, maar ook een goed mens. En daarom gaf spr. de boeren deze raad: als veearts zijn jullie hem kwijt, maar snijdt de band met mijn collega en vriend Edel als mens niet door. Hij is dat volkomen waard. hoopte, mee zullen helpen het vele wat de heer Edel hier in Friesland mocht ondervinden, in zijn herinnering terug te roepen. Tot slot spraken nog de heer J. de Jong uit Sijbrandaburen en de heer F. Dotinga, waarna de heer Edel een kort dankwoord sprak. Hij haalde hierin ook herinneringen uit zijn loopbaan op, en zeide tot slot blij te zijn werk te hebben gedaan dat gewaardeerd wordt. Blij ook. aldus besloot spr., dat jullie mij niet alleen hebben gezien als veearts, maar ook als mens en als vader van een huis gezin, en daarom was hij er ook zeer dankbaar voor dat ook zijn vrouw en kinderen waren uitgenodigd. Van de gelegenheid persoonlijk af scheid van de familie Edel te nemen Werd daarna nog druk gebruik gemaakt De K.L.M. zal dit jaar geen diensten onderhouden op de binnenlandse lucht lijnen, aangezien tal van factoren erop wijzen, dat de exploitatiekosten zullen stijgen en de opbrengsten zullen terug lopen. De minister van verkeer en wa terstaat gaat met dit besluit accoord. Deskundigen zoeken nog naar een op lossing van de exploitatie van het lucht verkeer over korte afstand tegen vol doend lage kostprijs. Zondag j.l. hield streek Bolsward van de V.C.J.B. zijn eerste streekdag te Sneek. Vertegenwoordigd waren de afd. Witmarsum, Kimswerd, Bolsward, Sneek, Rauwerd, Terzool en Sybrandaburen. h.adat gezamenlijk de kerkdienst was bijgewoond in Amicitia, werd er een wandeling gemaakt „achter het bos om’’. Daarna werd een broodmaaltijd in het gebouw v. Vrijz. Herv. gehouden. De of ficiële opening van de dag vond hier te vens plaats. Ds. van Santen legde de nadruk op de Lijdenstijd die altijd sa menvalt met de lente, waarin wij de op gang beleven van het leven in de natuur. Zo moeten wij de Lijdenstijd ook zien, dit is ook een opgang naar nieuw leven (Pasen). Daarna werd er gezongen. Ver volgens trok men naar de foyer van Amicitia waar de Jong sprak over Psy chiatrie en de hem gestelde vragen be handelde. Om 3 uur werd er onder lei ding van de fam. Vellinga uit Blija ge volksdanst, hetgeen zeer in de smaak viel. Veel te vlug werd het 5 uur, de tijd van sluiting. Een prettige dag waar we nog lang aan terug zullen denken. altijd t ons loge- lij is elfde stei- opne- naar et al inga- Weg iotel- 3oer- Nei’t üs trochdien wurdt, hat der forline wike to Ljouwert in gearkomste west fan inkelde persoanen üt it bi- driuwslibben en guon mannen fan de Fryske Biweging yn forbén mei de po- sysje fan it Fryske boek. De bywêzigen wiene fan bitinken, dat by de bisteande ütjowers it goede, d. w. s. literair forantwurde, boek to min kéns hat, bynammen as it om nije we gen siket. Neffens de ütjowers komt dat omdat oan Frysk wurk to min for- tsjinne wurdt. Nei oanlieding fan dit bisprek is in lytse kommisje bineamd üt beide for- middens, om de saek yn stüdzje to nim- men en de müglikheden fan in eigen ütjowerij, bygelyks yn koöperative foarm, Under eagen to sjen. Ek soene hjir kénsen lizze foar de tydskriften, om’t by party ütjowers en printers it Frysk as in frjemde tael bihannele en heger yn kosten birekkene wurdt as it Hollénsk. Verschiint: DINSDAGS en Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) voor een ontmoeting met Stalin gepleit, gereed is gekomen. Zondag 2 April. „De Dageraad”. 10e Lezing, 's voorm. 10 uur in zaal Piso. Spr. de keer Glimmerveen. Maandag 3 April. Waterschap „De Gou den Bodem”. Vergadering van Inge landen 's voorm. 10 uur in café An- dela te Woudsend. Dat bovengenoemde vereniging zich in een blakende welstand bevindt, en nog steeds in ledental toeneemt, bleek uit het feit, dat de door het bestuur op Maandag en Dinsdag in het St. Jozef- gebouw georganiseerde feestavonden een zeer groot publiek trokken. Ook dit maal zijn het weer een paar recht ge zellige avonden geworden, waartoe in de eerste plaats de medewerking van de toneelgroep „De Waterpoorters” heeft bijgedragen. De laatste jaren is dit to- neelgroepje onafscheidelijk aan de Pluimveevereniging verbonden, en het dient gezegd dat zijn optreden steeds een volledig succes is geworden. Dit was ook Dinsdagavond het geval. Met volle overgave aan hun spel hebben „De Waterpoorters” de aanwezigen een zeer mooie opvoering bereid, die afgewisseld werd met accordeonmuziek. De waar nemend voorzitter de heer F. Tienstra sprak een openingswoord, waarin hij een bijzonder welkom toeriep aan ’t ge zelschap, de muzikanten, de zusterorga nisaties en de aanwezige jongens die drie jaren en meer in Indonesië hebben doorgebracht en nu zijn teruggekeerd. In de pauze werd een verloting gehou den tot dekking der kosten en menig een keerde met een mooi prijsje huis waarts. Maar ook de tonelisten hadden een prijsje in ontvangst te nemen. Als herinnering werd ieder een fraai Wa- terpoortlepeltje aangeboden. Na afloop was er gelegenheid tot het maken van een dansje waarvan door velen gebruik werd gemaakt. Op een vergadering van de Raad der Geref. Kerk te Sneek, met de leden der gemeente, kwamen o.m. aan de orde de plannen voor de bouw van een derde kerk. De penningmeester, de heer M. Knol, gaf een uitvoerig overzicht van de historie der kerkbouwplannen. Ze da teren van 1938 maar werden tengevolge van de oorlog uitgesteld. In een geani meerde bespreking betuigden nagenoeg alle sprekers instemming met de voor stellen van de Commissie van Beheer, die door de kerkeraad reeds voorlopig aanvaard waren. Het kerkgebouw zal verrijzen aan de Jachthavenstraat, hoek Leeuwarder- kade. De grond daarvoor was in 1939 reeds aangekocht, De bouwkosten wor den geschat op f150.000. Volgend jaar hoopt men te gaan bouwen. (Fr. Dagblad). Vrjjdag 31 Maart. Over „de tegenwoor dig- Landbouw-politiek” spreekt de heer J. de Ruiter, lid der Tweede Kamer, in ’t lokaal der Ned. Herv. Kerk te Oppenhuizen. Aanvang ’s avonds 7.30 uur. Vrijdag 7 April. Martinikerk te Sneek. ’s Middags 2 uur Matthaus Passion, o.l.v. Gezinus Schrik. Woensdag 5 April. Ver. Slechthorenden. Bijeenkomst bovenzaal Onder de Linden. Spr. H. Lodewijk over: „Yn oare wei”."' Vrijdag 31 Maart t.e.m. Maandag 3 April. Amicitia Theater, ’s Avonds 8 uur en Zondag tevens te 5 uur, de romantische avonturenfilm „Slave Girl”. Vrijdag 31 Maart. Nederl. Reisver., afd. Sneek. Algemene Vergadering in de bovenzaal café Leeuwen, ’s avonds 8 uur. Woensdag 12 April. Végé-Winkeliers. Pracht Kindermiddag en gezellige Feestavond in Amicitia. De militaire voorzieningsraad van de landen van het Noord Atlantisch pact was vorige week bijeen. Deze heeft vastgesteld wat er aan wapenvoorraden was en hoe de bevoorrading van de aan gesloten landen zou kunnen zijn. Deze week kwam in Den Haag bijeen het mi litaire comité van het Pact, bestaande uit de chefs van de staven der 12 aan gesloten landen dat plannen voor een gezamenlijke verdediging bestudeerde. Voorzieningsraad en militair comité brengen beide rapporten uit aan het Noord Atlantisch Defensiecomité, waar in de ministers van defensie van de be trokken landen zetelen en dat morgen te Den Haag vergadert. Intussen zijn dan te Londen ook de ministers van fi nanciën van de landen bijeengeweest, die hun oordeel moesten geven over de uitvoerbaarheid der plannen van voorzieningsraad en militair comité in verband met de financiële en economi sche toestand van hun landen. De rap porten der vergadering van ministers van financiën en van Defensiecomité komen dan tenslotte in handen van het hoogste orgaan van het Noord Atlan tisch Pact, de Noord Atlantische Raad, waarin de ministers van buitenlandse zaken zitting hebben. Deze Raad komt in Mei bijeen om dan te trachten tot een gemeenschappelijk defensieplan te ko men. Alle vergaderingen, welke dus nu plaats vinden dienen slechts ter voorbe reiding van de bijeenkomst van de Noord Atlantische Raad. Het is een lan ge weg dus, welke men moet volgen, maar dat komt omdat men met 12 vrije landen te doen heeft, die zich met elkaar moeten verstaan om een zo hecht mogelijke verdediging op te bouwen. En laat ons maar niet geloven dat nu in Mei direct een concreet plan kant en klaar zou zijn, want terwijl in het mi litaire comité stemmen opgegaan zijn voor het inschakelen van W.-Duitsland in het defensiesysteem, zal in de Atlan tische Raad moeten worden uitgevochten of en zo ja hoe men Duitsland zal op nemen. Dat is maar één der problemen; ook zal wel bijzondere aandacht moeten worden geschonken aan Noord-Europa, waar de toestand onbevredigend blijft, omdat Zweden niet deelneemt aan de gemeenschappelijke verdediging, terwijl er van Russische zijde juist koortsachti ge bedrijvigheid langs de kust van de Oostzee heerst. Daar bouwen de Rus sen vlootbases en reusachtige inrichtin gen voor het lanceren van raketbom- men. Wat West-Duitslands deelneming aan de W.-Europese verdediging be treft, de Duitse sociaal democraten, die buiten de Duitse regering staan, zijn er tegen, kanselier Adenauer is er voor, blijkbaar in de verwachting dat als de Duitsers daaraan medewerken een vre desverdrag met de Westelijke geallieer den geen harde bepalingen zal bevatten. Zoals bekend meent Adenauer echter dat de kern van een West-Europese ver. dediging moet rusten op een Frans Duitse Unie. De Fransen voelen daar weinig voor, zij menen dat Duitslands weg naar opname in een West-Europese samenwerking moet lopen via de reeds bestaande organisaties, men wil dus van Franse zijde geen Duits initiatief, wat Duitsland een te belangrijke positie zou geven. De eerste stap zal dan moe ten zijn West-Duitslands opneming als toegevoegd lid, dus nog niet met vol ledige bevoegdheid, in de Raad van Eu ropa. Dat lichaam, dat te Straatsburg zetelt, streeft naar politieke een wording van West-Europa op de lange duur. Adenauer heeft echter voor Duits lands toetreding <ok zijn voorwaarden gesteld, nl. dat in een schriftelijke uit nodiging wordt verklaard dat de leden van de Raad W.-Duitsland gaarne in hun midden zouden zien; 2o. dat het lid maatschap van het Saargebied van deze Raad slechts van voorlopige aard zal zijn en de definitieve beslissing eerst I bij het vredesverdrag zal vallen, en 3o. dat West-Duitsland in het comité van ministers van deze raad zal worden op genomen. Tegen de eerste twee voor waarden heert men in geallieerde krin gen geen bezwaar, de derde stuit echter op moeilijkheden daar West-Duitsland nog geen souvereine staat is en volgens het statuut van de Raad alleen souve reine staten een minister in het comité kunnen afvaardigen. Ook het Saarge bied is niet in het comité vertegenwoor. digd, maar juist daarom hecht de West- Duitse regering zeer aan deze derde voorwaarde, omdat W.-Duitsland zelfs al kreeg het maar een waarnemerspost in het comité, dan een positie boven het Saargebied in de Raad van Europa zou innemen. Wanneer er al zoveel te doen is om de toetreding van Duitsland tot de nog zo onschuldige Raad van Euro pa de Duitse soc.dem. blijven er trouwens zolang het Saargebied er in is opgenomen tegen, zodat als de zaak in het W.-Duitse parlement komt ze nog slechts met een kleine meerderheid zal worden aangenomen hoeveel geharre war zal een inschakeling in het W.- Europese defensiesysteem dan niet ver oorzaken 1 Als de koeien, de paarden, de var kens, de kalveren en verder alles wat tot de veestapel van een boer behoort, konden spreken, zouden die uit de wijde omgeving van Sneek zeker wel een woordje hebben gesproken bij het af scheid van de heer K. Edel, die onlangs zijn praktijk als veearts heeft neerge legd, en nu tijdelijk op Ameland werk zaam is. Zij als patiënten en oud-pa- tiënten hebben rJ. in de eerste plaats met hem te maken gehad. Maar, hoe ze er in de loop der jaren ook op zijn voor uitgegaan, zo ver hebben ze het nog niet gebracht, en daarom hebben him boeren die taak maar op zich genomen en een afscheidsreceptie georganiseerd, die gistermiddag in de foyer van Ami citia gehouden werd, en zeer druk be zocht was. De leiding berustte bij de heer Douwe Kiestra van Terzool, die, nadat de heer en mevrouw Edel en hun familie waren gearriveerd, een kort woord sprak. Wanneer iemand ongeveer 40 jaar alle wel en wee van de boeren in West- en Midden-Friesland heeft meegemaakt, zeide hij, dan brengt men zo iemand geen overdreven hulde (dat doet men alleen met sportmensen), maar betuigt men hem eenvoudig zijn erkentelijkheid en hartelijkheid, en dat willen wij hier hedenmiddag ook de heer Edel doen, waarvoor zich spontaan een commissie heeft gevormd en waarom alle aanwe zigen ook spontaan aan haar oproep ge volg hebben gegeven. De grote opkomst heeft ook bewezen, dat het volkomen verantwoord is een receptie als deze te houden, om een veearts, die zolang voor de veehoudersbelangen op de voorste en belangrijkste plaats heeft gestaan onze bewijzen van hartelijkheid en waarde ring aan te bieden. Spr. betrok hierin ook mevrouw Edel, en haar kinderen die het onrustige en drukke leven in de huishouding van een veearts hebben meegemaakt, en wilde daaron deze mid dag zien als een kleine vergoeding voor alle onhuiselijkheid die zij zich zo dik wijls moesten getroosten. Na het gezamenlijk zingen van een welkomstlied, begeleid door piano- en vioolmuziek, gaf de heer R. S. Bergsma, als vriend en oud-collega die de heer Edel al langer dan 40 jaar heeft ge kend, een kort en geestig historisch overzicht van diens loopbaan. De eerste keer dat onze levenspaden elkaar kruisten, aldus spr., waren wij beide student in Utrecht. Toen we in 1910 ons diploma als veearts kregen, vestigde de heer Edel zich in Avenhorn (Midden Beemster), en kort daarna in Balk, waar hij in korte tijd een mooie praktijk opbouwde en waar hij zich ook zeer goed thuis voelde, zo dat er, toen hij reeds in Sneek woonde, nog altijd vele adviezen naar zijn Gaas- terlandse boeren gingen. maar de sterke druk om eens met de Russen te spreken komt toch uit de Ver. Staten, in de eerste plaats uit de zetel der Ver. Naties daar; de secreta- ris-generaal Trygve Lie, die zijn voel horens al eens schijnt te hebben uitge stoken, verzekert dat Rusland bereid is de geschillen tussen Oost en West in een natuurlijk van Chinese nationa listen gezuiverde, maar met Chinese communisten aangevulde speciale Zitting van de Veiligheidsraad te be spreken. En dan is er de druk van een belangrijk deel der Amerikaanse publie ke opinie op de regering-Truman om nog eens met de Russen te onderhande len. Met de verkiezing van een nieuw Huis van Afgevaardigden en 1/3 deel van de Senaat in de a.s. herfst in het vooruitzicht zal het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken in deze richting allicht enige concessies moeten doen, hoewel het daar aan de ware lust ontbreekt om de Russen al te ontmoe ten, nu alles in het Westen nog in wor ding is. Voortekenen van deze ver kiezingen waren ook de hevige scher mutselingen om de verdere Marshall hulp in het congres. Opwekkender voor West-Europa was het te vernemen dat de zeer invloedrijke senatoren Vanden berg en Taft een weg zoeken om West- Europa (en ook Z.Oost-Aziëals in 1952 de Marshallhulp eindigt, toch ver dere bijstand te verlenen. Want het is uitgesloten dat deze landen dan al op eigen benen kunnen staan. Zelfs als men in het kader der economische samen werking tot de nagestreefde onderlinge inwisselbaarheid der Europese valuta’s zou komen waarvoor Amerika ook al steun heeft toegezegd zou dat niet in zo korte tijd bereikt kunnen worden. Het is zelfs de vraag of die eventuele inwisselbaarheid aanvankelijk niet tot zekere achteruitgang zou lelden, om dat achter de onderlinge uitvoer niet meer de prikkel zou staan zich van eikaars valuta meester te maken. Maar dat zijn speculaties waarop we niet verder zullen ingaan. Veel helder der, ook op economisch gebied, zou de toestand worden, als door overeenstem ming met Rusland de goederenuitwisse ling over geheel Europa vrij zou kun nen plaats vinden. Maar wie gelooft daaraan? Misschien maarschalk Tito, die pas, na een voor hem gunstige ver kiezingsuitslag, verklaarde dat de kloof tussen West en Oost niet onoverbrug baar was. Hij beschouwde zijn land blijkbaar als een geschikte brug, maar daar zal Moskou wel anders over den ken. Wat die verkiezingsuitslag betreft, Tito’s Volksfront verwierf 92.6 der stemmen, een cijfer dat minder op een merkwaardige tevredenheid van de be volking in de landen onder communis tisch bewind wijst, dan op een geeste lijke druk, die zodanige vrees veroor zaakt dat de oppositie zich niet durft uiten. We hebben er in een vorig over zicht al op gewezen, dat de betrekkin gen tussen Zuid-Slavië en Italië er de laatste tijd weer niet beter op worden, ja zelfs wat gespannen zijn over de kwestie Triëst, al zullen de Zuid-Slaven zich wel wachten, terwijl zij zelf nog altijd uit het oosten bedreigd worden, en in ieder geval economische steun van het Westen nodig hebben, ernstige moei lijkheden met de Italianen te maken. Maar hartelijk is de verhouding toch lang niet. Hartelijkheid hebben de Ita lianen bij de Turken ontmoet, Italië en Turkije hebben een vriendschapsverdrag gesloten, en dit is inderdaad van bete kenis voor de verhoudingen in de Mid dellandse Zee, ofschoon die groter zou zijn als de ongunstige economische toe stand in Italië daar niet zowel het com munisme als het nieuw fascisme voedde, zodat het er vrij onrustig is. Verdeeld heid tussen de regeringspartijen onder ling leidt er toe dat de werkelijk groot se plannen van de regering-de Gasperi tot verbetering van de toestand, ver kaveling van grootgrondbezit om de boeren, en uitvoering van grote werken om de werkloze arbeiders te helpen, op de lange baan terecht komen. Kan het verdrag tussen Italië en Turkije mee werken de rust in de omgeving van de Middellandse Zee te handhaven, rust- verstorend werkt daar de breuk in de Arabische liga. Jordanië, het vroegere Transjordanië van koning Abdoellah heeft het bij de andere Arabische lan den verkorven omdat het met Israël op vrij behoorlijke voet leeft en Arabisch Palestina heeft ingepikt. De andere Arabische landen, met name Egypte willen van een verzoening met de Joden niet weten en erkennen de Arabische Palestijnse regering te Gaza die geheel Palestina, met inbegrip van Israël, voor zich opeist, maar practisch niets heeft in te brengen. Ook de Arabische staten Syrië en Libanon hebben een geschil dat echter vooral van economische aard is, en dus door de werkzaamheid van de Liga zelf, gemakkelijker zal zijn op te lossen dan de kwestie met Jordanië, welke heel netelig is. Van het Verre Oosten geen belangrijk nieuws; in het Amerikaanse departement van buiten landse zaken is de afdeling voor dat ge bied gereorganiseerd, er zijn enige nieu we figuren in opgenomen, o.a. dr. Jes sup en blijkbaar is dit de voorbode van een actiever Aziatische politiek der Amerikanen. Terwijl wij dit schrijven is er in de Belgische crisis nog geen nieuw licht gekomen, er is nog geen nieuwe regering. De vergadering van de Noord Atlan tische Raad die in Mei in Engeland zal worden gehouden, zal voorafgegaan worden door een bijeenkomst op 8 Mei van de ministers van buitenlandse za ken van de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk te Londen, de grote Drie dus. Deze zullen alle belangrijke kwesties onder ogen zien, en daar deze allemaal toch verband houden met de Russische zal de verhouding tot Rusland het voor naamste punt van de agenda vormen, ook de mogelijkheid van een ontmoeting met de Russische leiders. Churchill Namens de vrouwen sprak mevr. HeeringaElzinga te Schamegoutum, die prettige persoon lijke herinneringen aan de hulpvaardig heid van de heer Edel ophaalde en er haar voldoening over uitsprak, dat hij nog over zoveel energie en werklust beschikt dat hij nu nog naar Ameland gegaan is om de boeren daar te helpen. Uit naam van alle vrouwen wenste zij de heer en mevr. Edel daarom nog vele gezegende jaren toe, waarbij zij ook mevrouw hartelijk dank bracht voor al les wat zij voor de boeren gedaan heeft en voor de steun die z’j haar man steeds heeft verleend en waarvoor zij haar als stoffelijk blijk van waardering een fraaie mand bloemen aanbood. Nadat de heren Falkena van Smalle- brug en D. Oppedijk var Hommerts, het woord hadden gevoerd, waarbij zij tal van persoonlijke herinneringen naar voren brachten, bood de heer Kiestra de heer Edel als afscheidsgeschenk een fraai gedenkboek aan, gebonden in een witte band van natuurleer, waarin naast 23 schetsen van de verschillende dorpen, Sneek, en enkele plaatsen, 26 versen van Douwe Kiestra, pl.m. 270 handtekeningen ge plaatst zijn, welke naar de aanbieder Maandag 3 April. N.V.V.J.B. afd, Sneek. Propaganda-avond in het St. Joseph Gebouw. Spreker Cor Hid- ma van Arum, ’s Avonds 8 uur. Op voering van „Studiokoarts” in 1 bedrijf van Abe Brouwer. Maandag 3 April. Coöp. Boerenleen bank Scharnegoutum. Vergadering van leden voorm. 9.30 uur bij wed. R. Ozinga te Scharnegoutum. Woensdag 5 April. Zangver. „Sursum Corda”. Uitvoering van „Tripty- chon”, Passie- en Paasklanken, van J. J. v. d. Put, in de Zuiderkerk, ’s av. 8 uur. O II

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1