Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST school Jaarvergadering Ned. Reisvereniging Kunst aan Allen Uitreiking einddiploma’s en rapporten Ambachtsschool en Avondnijverheids M DINSDAG 4 APRIL 1950 5e JAARGANG No 27 30 L. KIEZEBRINK Redacteur: >872 rs. j Bioscoopnieuws 509e Staatsloterij Brugwachter Franckena nam afscheid KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD -- Matthaus-passion Einles Fryske leargongen Distributie vaste brandstoffen 1 Mei a.s. geëindigd Ned. Zondagsschoolvereniging Wie komen er met de Generaal Stuart Heintzelman en de Grote Beer Comedia speelde Goud en Antiek Uitvoerig zomerprogramma vastgesteld Drie Rincen bijeen Kil: HF VRIJDAGS. rma Het slotwoord zo en en erder grote :n de een de Advertentieprijs 1 5 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. zelfs, egen- i die ns en grij- mooi li be- t feit p dit het men iljet- jaar heeft on als ;bben s een doen zaar- iding af- nma. tsjes, der vleu- >este, Vaas. uit- edjes van ;raag i ge- was tlom- eurig het 1 een nblik i de daar teids- heer van maar r we maar m de eheel waar der Redactie-adres SNEEKER NIEUWSBLAD i.m. jer. half per leker trdag ering ram- alle rd wint eelde Pink- tl te <e in mooi 0 ct. vond t de loten 'oegd rijzen or de kans han- nooie bliek larie- toren zien, inde oden. tn de trjn, oneel sheks viens eerd, Ka nsten wer- wist raad zyn ep en i een deze Voor de uitvoering van de Matthaus- Passion op Goede Vrijdagmiddag 2 uur onder leiding van Gezinus Schrik, be staat grote belangstelling. Bij informa tie bleek ons dat Zaterdag de beschik bare plaatsen op ruim honderd na ver kocht waren. De proef met het beschik baar stellen van goedkope kaarten voor de leerlingen van onderwijsinstellingen mag als geslaagd worden beschouwd. Van de 175 hiervoor beschikbaar gestel de kaarten waren er reeds ruim 160 ver kocht. Als de verkoop van kaarten zo blijft doorgaan dan verwacht men dat de plaatsen a.s. Vrijdag uitverkocht zul len zijn. Voor alle zekerheid zal het be stuur een kleine aantal plaatsen reser veren om liefhebbers van buiten de stad in de gelegenheid te stellen aan de Kerk een toegangsbewijs te kopen. Wij herin neren er aan dat de kerkdeuren half twee geopend en precies twee uur ge sloten worden. Eind April lopen de wachtgeld regelingen voor ongeveer 6000 sigaren makers over het gehele land af, dan zullen deze bij maatschappelijke steun terecht komen, tenzij de sigaren industrie meer orders krijgt. De sigaar is nu te duur voor de Nederlandse beurs en vooral de 'e fabrieken ondervin den daaiau Cs nadelen. 5e, 6e, 7e en Hoge prijzen nrs. van te kochto loten. Hoge prijzen: 7211 ƒ50.000; 18600 ƒ5000; 1037, 6928, 10413, 10567, 12519, 13328, 13849, 14737, 15780, 16607, 16860, 18322, 21145 ƒ1000; 17022 400. Prijzen van ƒ80: 5691, 5696, 11330, 12121, 13307, 17012, 17029, 20624, 20625. Nieten: 5086, 5088, 5692, 5695, 5710, 5720, 5725, 11302, 11312, 11329, 11336, 12113, 12115, 12116, 12118,13311, 13316, 13323, 13325, 14589, 16307, 17023, 17030, 1704Q, 17041, 17043, 20047, 20621. No. 5694 in de vorige lijst vermeld is niet uitgeloot. In de ,5c ;kl. 4e trekking nr. 20047 ab'j.ijk vermeld met ƒ80, moet zijn „nies is uitgeloot met ƒ80. altijd t ons aoge- Jij is :elfde stei- apne- naar et al inga.- Weg iotel- Boer* agen, kaar, 1 een alles .n de t een a net 3 op taak >r de ouwe Verschijnt: DINSDAGS en Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) It is stadichoan wenst by de Fryske leargongen nei de rige jounen fan lea- ren in fleurige slütjoun to balden. Foar in aerdich sealtsje folk waerd der in bünte rige bydragen jown. In priuw- ke? Nocturne fan Chopin, eigen wurk fan kursisten, de lytse Preemje. Hoe heterogeen sokke leargongen binne (boer en rektor fine de skoalbanken der foar), yn ien ding binne de lesnim- mers it altyd iens: har leaf de foar Frys- lan is bisterke of üntstien troch de les sen fan de hear Boorsma. Meije oaren der in oantnin yn fine, de stap ek ris to dwaen en fan’t hjerst harren opjaen foar in kursus. In een der lokalen van ’t Bureau van Gemeentewerken alhier, heeft Zaterdag de heer J. Franckena afscheid genomen van zijn superieuren en collega’s als brugwachter van de electrische brug aan de Harinxmakade, daar hij de pensioen gerechtigde leeftijd had bereikt. Van de openstelling van deze brug af, dat is nu De Minister van Economische Zaken, heeft na de adviescommissie voor de huisbrandvoorziening te hebben ge hoord, besloten, de distributie en de rantsoenering van vaste brandstoffen voor huisbrand en kleine industrie, met ingang van 1 Mei 1950 te beëindigen. Dit houdt in, dat bij aankoop van deze brandstoffen (met inbegrip van anthra- ciet en eierbriketten) van deze datum af geen bonnen of vergunningen meer nodig zijn. Deze maatregel kan worden getrof fen, omdat de huisbrandpositie thans over het geheel genomen voldoende ruimte laat? om een normale behoefte van de bevolking in de tot dusverre ge bruikelijke verdeling te dekken. Het ligt voorshands niet in de bedoeling de prij zen vrij te laten. Na hem kwam de directeur weer op het toneel om zijn jongens nog enkele goede raadgevingen mee te geven. Na acht tot tien jaar op school te zijn ge weest, gaan jullie nu aan het maat schappelijk leven deelnemen, zeide hij. In de school heb je de regels van de klas meegemaakt, en misschien gemeend dat jullie nu al hele pieten waren. Maar bij het maken van de werkstukken werden jullie voortdurend omringd door de le raren, die jullie op de fouten attent maakten. Die zorg heb je straks niet meer. Dan moet je zelf uitkijken. Na mens de leerlingen dankte spr. de lera ren en hen die „achter de schermen werken” (de boekhouder en de concier ges) voor alles wat zij voor hen gedaan hebben, waarna hij de jongelui op het hart drukte te trachten een goed vak man, maar wat nog belangrijker is, een goed mens te worden en mee te helpen aan de opbouw van ons land. Waardige leden van onze volksgemeenschap dus. Tot slot hoopte hij een groot deel van hen straks op de avondnijverheidsschool terug te zien. Heiss verwijdert snel het pijltje om de schjjn van een natuurlijke dood te wek ken, zodat het geval nu verder wel in de doofpot zal raken. Heiss’ dochter Margaret zal nu nimmer weten welk een duistere figuur haar vader eigen lijk wel was. Bob Verstraete speelde naar onze zin deze dokter, die toch aan hevige gewetensconflicten ten prooi moet zijn geweest èn toen hij ontdekte waarmee zijn schoonvader zijn kapitaal verdiende èn toen hij tegen de dokters- ethiek zondigde bij het zelfmoordgeval, wel wat te vlak. Uitstekend was Henk van Ulsen als de inbreker Morris. De vrouwenrollen waren niet zo belangrijk. Lous Hensen speelde de dochter Mar garet Helss, Ellen Vogel haar vriendin Joan Deal, die wel scheen te bivakkeren in den huize Heiss. Joekie Broedelet was juffrouw Catt, het gechargeerd werkstertype, dat men in zo menig En gels spel ontmoet, Magda Janssens Heiss’ zuster Mathilde, haar vertolking trof ons vooral in het derde bedrijf. Alle bedrijven werden in één décor ge speeld maar een voortreffelijk van Luc. Wensing. Jan Teulings had de regie. Met bloemen voor de dames, getuigde een ovationeel applaus aan het slot, in het bijzonder ook nog eens voor Gobau, van de waardering van ’t publiek, dat de zaal geheel vulde; een waardering waarin ook het bestuur’ van Kunst aan Allen mag delen dat wat ontspannings- toneel betreft dit seizoen zorgde dat zijn leden aan hun trek kwamen. 8e trekking. en uitgelote Sneek ver- Zaterdagmiddag kwam het personeel van de Zondagsscholen in de Z.W.hoek, in de Baptistenkerk onder leiding van de heer H. v. d. Meer van Molkwerum bij een. Na de opening met zang, Schriftle zing en gebed, heette de voorz. de aan wezigen hartelijk welkom en wees er op dat de wereld een somber beeld te aan schouwen geeft, wat ons niet mag ver hinderen door te gaan de kinderen te wijzen op Jezus als de Goede Herder. De heer S. v. d. Werf hield een inleiding over: de opbouw van het Zondags- schooluur. Hij wees er op, dat een goede voorbereiding een eerste vereiste is; het lesuur moet logisch opgebouwd en het overbodige weggelaten; men zorge voor afwisseling in het vertellen, terwijl ten slotte een juiste taakverdeling tussen het personeel worde bevorderd. Een ge animeerde gedachtenwisseling volgde hierop. De heer W. Wielinga gaf daarna met behulp van de flanel-methode een met grote aandacht gevolgde vertelling voor kinderen van 812 jaar over de barmhartige Samaritaan. Naar aanlei ding van deze vertelling werd het ge bruik van de flanel-methode sterk aan bevolen. De voorz. stelde nog namens de N.Z.V. de vraag of men met Pasen voor de kinderen wat bijzonders wilde doen, waarna hij na een kort slotwoord de vergadering sloot. Het bezoek op de Algemene Leden vergadering van de afd. Sneek der N.R.V., die Vrijdagavond onder voor zitterschap van de heer G. v. d. Pijpe- kamp in café Leeuwen gehouden werd, was lang niet in overeenstemming met het aantal leden dat de afdeling telt, maar daardoor verloor de voorzitter ook hier zijn optimisme niet, want, zei de hij in zijn openingswoord, wij heb ben in het afgelopen jaar enkele heel goede lezingen gehad, en financieel staat de zaak er ook goed voor, daar er nog een behoorlijk kassaldo over is. Naar aanleiding van de notulen, nog opgesteld door de vorige, en door de tegenwoordige secretaris, de heer Zon- dervan, voorgelezen, deelde de voorzit ter mede, dat niet alle plannen die daarin voorkomen, uitgevoerd konden worden, o.a. de excursies naar fabrie ken, omdat die op Zondag niet te be zichtigen zijn en de leden op werkda gen niet op reis kunnen gaan. Na het behandelen van enkele inge komen stukken van huishoudelijke aard, bracht de penningmeesteresse, mej. S. Tjallema, haar jaarverslag uit. De ont vangsten bedroegen ƒ1264.85 (een ba tig saldo ad ƒ267.63 inbegrepen) en de uitgaven ƒ776.35, zodat het batig saldo aangroeide tot 488.50. Op voorstel van de kascommissie, be staande uit de dames A. van Gorkum en W. C. v. d. Pijpekamp, werd de re kening goedgekeurd en de penn.esse décharge verleend. Tot leden van de kascommissie voor 1950 werden aangewezen de dames A. van Gorkum en F. Reitsma. Het jaarverslag van de secretaris ver meldde dat het ledental terugliep van 172 tot 153, maar inmiddels zijn er al weer enkele nieuwe leden toegetreden en werd de afd. Joure bij Sneek ge voegd, zodat de afdeling thans 176 leden telt. De excursie naar de Bloembollenvel den kon wegens te weinig deelname niet doorgaan, maar enkele leden sloten zich toen aan bij die van de afd. Leeu warden en hadden daardoor een pret tige dag. Het verslag eindigde met de wens dat er dit jaar meer leden aan de uitge schreven tochten zullen deelnemen. De heer G. v. d. Pijpekamp, die perio diek aftrad, werd met op een na alge mene stemmen herkozen. Tevens werd hij herbenoemd als lid van de Raad van Afgevaardigden en als afgevaardigde naar de algemene vergadering. Mej. Tjallema bleef voor beide functies plaatsvervangster. 145 leerlingen van de Ambachtsschool en 57 van de Avondnijverheidsschool hebben „het er weer op zitten” en hun einddiploma behaald, een paar honderd anderen zijn bevorderd en daardoor een stap dichter bij het begeerde getuig schrift gekomen. De gewoonte van de laatste jaren om de diploma’s en rap porten in een bijeenkomst van de leer lingen met hun ouders, de leerkrachten en het bestuur uit te reiken, werd ook nu weer gehandhaafd, en zodoende wa ren wij Vrijdagmiddag weer present in het Geb. v. Chr. Belangen om deze voor allen zo belangrijke middag bij te wo nen. De grote zaal was flink gevuld, toen de in het bestuur vergrijsde voor zitter, de heer H. F. Ringnalda, zijn openingswoord aanving, en de aanwe zigheid van zoveel ouders zag als een blijk van him belangstelling voor de school en het onderwijs. Hij sprak de wens uit dat deze diploma-uitreiking moge strekken tot meerdere groei en bloei van de school en de diploma’s in de toekomst rijke vruchten voor de be zitters zullen afwerpen, waarna hij het woord verleende aan de directeur, de heer T. J. van Gelder. Deze begon mede te delen dat alle meubelmakers en schilders die het eind diploma hebben behaald, al een patroon gevonden hebben, wat met de timmer lieden, op een enkele na, ook het geval is. De electriciens en motorherstellers zijn echter nog niet allen geslaagd, om dat de markt in verband met de terug keer van de vele militairen uit Indone sië nog wat overvoerd is, terwjjl ook velen er te veel op vertrouwd hebben dat de school een plaats voor hen zou zoeken. De directeur van het Arbeidsbureau heeft mij echter medegedeeld, aldus spr., dat de plaatsingsmogelijkheden voor jongens van 16—17 jaar vrij groot zijn, en daarom raad ik jullie aan, in dien je nog geen werk hebt, je zo spoe dig mogelijk bij het Arbeidsbureau als werkzoekende te laten inschrijven. Voorts wees hij nog op de mogelijk heden van het leerlingenstelsel waarbij de patroon zich verbindt de vakbe kwaamheid van de leerling zoveel mo gelijk te bevorderen en deze laatste op zich neemt zich verder theoretisch op school te zullen bekwamen. Daarnaast bestaat nog de gelegenheid aanvullend onderwijs te volgen. Vervolgens was het woord aan het bestuurslid S. G. Ruiter, landelijk voor zitter van de Vakgroep Smederij, die gaarne de film over de vele opleidings mogelijkheden in dit ambacht had wil len vertonen, maar omdat die nog niet klaar is, maar het voornaamste uit de inhoud ervan vertelde. Wil je iets wor den in de maatschappij, aldus vervolgde hij daarna, dan is het niet met de Am bachtsschool afgelopen, en bovendien begint de grote vraag naar werkkrach ten al weer te tanen. Maar jongens, die hun tijd nuttig besteden, komen altijd klaar, in alle vakken. En daar is ge legenheid genoeg voor. Richt je dus tot de vakbonden van werknemers of werk gevers, zo besloot de heer Ruiter, want als je iets wil worden in de maatschap pij moet je je bekwamen. De uitreiking van de diploma’s geschiedde na de pauze waarin een kopje thee werd aangeboden door de heer Ringnalda, waarbij de vijf jongens aan wie het praedicaat „met lof” was toegekend, het laatst afzonderlijk voor de tafel verschenen en hun buitengewo ne ijver en toewijding ook nog met een hartelijk applaus van al de aanwezigen beloond zagen. Namens de ouders van de leerlingen sprak de heer Stienstra te IJlst, die dit een grote dag voor de jongens noemde, «■■■CD»o» Met de Generaal Stuart Heintzelman vertrokken van Tandjong Priok 20 Maart en te Amsterdam verwacht 11 April komen o.a. naar huis van 12 R.H.v.B. korporaal T. Hoekstra, Oude- ga (W.), Brekkenswal 21; van 32 R. H.v. B. huzaar H. Koopmans, Kapelstr. 20, Sneek; van het 2e mitr. bat. korpo raal H. J, Leeman, Napjusstraat 82, Sneek. Met de Grote Beer vertrokken van Tandjong Priok 21 Maart en te Amster dam 13 April verwacht komen o.a. mee: van 51 R.I. soldaat G. Th. Brouwer, Kruizebroederstraat 77, Sneek; van L. T.D. 715 soldaat R. Nijholt, Nijland 102; van 23 A.A.T. soldaat A. Abma, Ter- zool, Schoolstr. 21; van Tr. Det. St.kw. Pbg. soldaat B. van der Veen, Heeg 51; van 4e Hp. v. A. soldaat J. Bouma, Korte Pijpsteeg 3, Sneek; van de Kon. Marine matr. S. D. III 2 M: J. Osinga, de Co- lignystraat 7, Sneek; van het korps mariniers mar. II 2 M. D. J. Leye- naar, Tirns 24. De machtige creatie, welke John Go bau gaf van de juwelier-antiquair en heler Descius Heiss in „Goud en Antiek”, het stuk dat het gezelschap Comedia Donderdagavond in Amicitia gaf, zal vele bezoekers bijblijven als het hoogte punt in hetgeen Kunst aan Allen dit seizoen hier aan toneel bracht. Dat was spel van de bovenste plank, dat ons in het derde bedrijf soms herinnerde aan het grandioze talent van de oude Louis Bouwmeester. Deze karakterrol van Descius Heiss was het dan ook, welke dit toneelstuk van Edward Percy en speciaal dat derde bedrijf tot wat meer maakte dan een thriller met op de ke per beschouwd nogal wat onwaarschijn lijkheden. Fons Rademakers raakte aan het niveau van Gobau’s spel in zijn ver tolking van de rol van Archie Fello- wes, de bediende van Heiss, die, als hij ontdekt, dat de antiquair een heler is, hem niet alleen geld maar ook zijn doch ter tracht af te persen. Dat laatste maakt Heiss razend en hij vermoordt Archie. Jan Teulings speelde rustig en overtuigend de politie-inspecteur Elliot, die de moordenaar op het spoor is, doch dat spoor weer bijster wordt door Heiss’ gewiekst en koelbloedig optreden, maar toch de oorzaak van diens zelf moord wordt omdat, als hij nog eens bij de antiquair terugkomt alleen maar om een harnas te kopen, dit bij Helss de ge dachte wekt dat hij gesnapt is, waarop deze een pijltje met curare-gif in zijn pols steekt en sterft. De scheepsdokter Robert Graham a.s. schoonzoon van De tribunalen hebben in totaal voor een waarde van 44 millioen gulden ver beurd verklaard. Dit geld komt ten goede van het herstel van oorlogs schade. De Delftse orgeldraaier J. Tege- laar gaat voor rekening van het mi nisterie van economische zaken met z’n orgel naar de Holland-Fair in Amerika, waar hij Nederlandse wijsjes zal laten horen. Als ambtscostuum is hem uiteraard een Volendams costuum toegedacht. Het salaris bedraagt een dollar per dag plus kost en inwoning. werd gesproken door de heer Ring- nalda. Namens het bestuur wenste hij de geslaagden en de bevorderden nog maals geluk met hun succes, in 't bij zonder de vijf aan wie het diploma met lof kon worden toegekend, en deed daarna een beroep op de jongens die nu tot de tweede klas bevorderd zijn ook in ’t laatste jaar hun uiterste best te doen, waarvoor hij ook de medewer king van de ouders inriep. Verder dankte hij de directeur en de leraren voor al hun zorgen aan de jongens be steed, in ’t bijzonder de heer Manak die in verband met zijn aanstaande pen- sionnering voor ’t laatst bij het uitrei ken van de diploma’s aanwezig was, de concierges en last not least ook de eerwaarde heren die de leerlingen godsdienstonderwijs gaven. Mogen zij daarvan later ook de rijpe vruchten plukken, niet alleen in ’t belang van hun zelf, maar ook in ’t belang van ons dierbaar vaderland, aldus besloot spr. hen zelf, maar ook in ’t belang van ons In een avondbijeenkomst had dezelfde plechtigheid voor de avondnijverheids school plaats. De namen van hen aan wie het eind diploma werd uitgereikt en de bevorde ringen, vindt men elders in dit nummer. HET KAMPIOENSELFTAL VAN L.S.C. Staande van links naar rechts: K. Poelman, H. Blijham, H. Menger, G. Haga, J. Haga. Middelste rij: Th. Pasma, H. Fijlstra, R. Mulder. Voorste rij: D. Brouwer, G. Bouma, IJ. Blom. In de wedstrijden tegen Hoogezand was G. Haga linksbuiten, terwijl G. Hofstra die niet op de foto voorkomt, linksbin nen speelde. Verder ziet u links op de foto het elf tal commissielid P. A. Dupon, en rechts grensrechter A. Mosselaar en de reser ves A. Verwer en J. Schukking. Het Amicitia Theater heeft van Dinsdag t.e.m. Donderdag als hoofdnr. „De Grote Passie” met niet- minder dan drie sterren van de eerste grootte nl. Ann Todd, Claude Rains en Trevor Howard. Het is het verhaal van een mooie aantrekkelijke vrouw, Mary, die eigenlijk twee levens wilde, een veilig en een romantisch. Zij houdtvan Steven Stratton, een jong geleerde, maar trouwt Howard Justin, een invloedrijk bankier. Tweemaal in haar leven ziet Mary echter Steven te rug, en dat veroorzaakt stormen in haar leven die heel wat moeilijkheden opleveren. Maar elke storm legt zich en ook in deze film glijdt na zware strijd, een leven in rustiger banen. ruim 28% geleden, Franckena afgebroken brugwachter ge fungeerd; voor dien was hij 12 jaar werkzaam als kettingwach- ter en brugwach ter bij de Pro vincie en de ge meente Staveren, De scheidende beambte heeft dus een veertigjarige staat van dienst. Bij dit afscheid waren tegenwoordig de wethouder van openbare werken de heer F. Boeijcnga, de heer J. de Kok, direc teur van gemeentewerken, de heren J« Lootsma en B. Heins, resp. hoofdopzich ter en opzichter, alsmede de collega’s van Franckena de heren A. Visser, G. Fritsma, IJ. Remery en B. Baanstra. Wethouder Boeijenga schetste de scheidende als een nauwgezet en plichtsgetrouw ambtenaar, die gedu rende zijn loopbaan zijn taak op zeer correcte wijze heeft vervuld. Nimmer is er in ’t verkeer, zowel te water als te land stagnatie ontstaan en de ver standhouding tussen hem en zijn supe rieuren en collega’s liet niets te wen sen over, dat constateerde spr. met grote voldoening. Als we Franckena, al dus spr., hier zo voor ons zien dan lijkt hij nog in de volle kracht van zijn leven. Spr. hoopt dan ook dat hij nog jaren met zijn gezin mag profiteren van zijn pensioen en dankt hem recht har telijk voor hetgeen hij heeft gedaan als brugwachter in dienst der gemeente Sneek. De heer de Kok, als chef van Franckena sprekende, zegt dat hij bang is dat de scheidende de brug niet in de steek zal kunnen laten. Beiden zijn als 't ware samengegroeid. Hij kent de brug tot in ’t kleinste onderdeel. Dat ’t ver keer te water en te land in al die ja ren bij deze brug zo goed heeft gefunc- tionneerd komt voor minstens 80 voor rekening van de goede leiding van de heer Franckena. Als we nog eens in moeilijkheden zouden geraken, „zullen we zeker nog wel eens een beroep op je komen doen”. Mede namens de heren Lootsma en Heins sprekende bedankt de heer de Kok de heer Franckena voor al 't geen hij heeft gepresteerd. Zijn prettige omgang zal steeds bij hen in herinnering blijven. De heer Franckena bedankte hierna recht hartelijk voor de tot hem gerichte woorden, en zeide dat hij niets meer heeft gedaan dan zijn plicht was. Tal van gebeurtenissen die hij gedu rende zijn brugwachtersloopbaan had medegemaakt, liet hij nog even de revue passeren. Namens de collega’s overhan digde de heer A. Visser aan Francke na als blijk van waardering en herinne ring een leren portefeuille met zilve ren plaatje gemonteerd, waarvoor de heer Franckena dank bracht. Tot slot sprak wethouder Boeijenga nog een kort woord tot de heer B. Baanstra, aan wiens zorgen nu de electr. brug is toe vertrouwd. Spr. hoopte dat het de nieu we brugwachter gegeven mag zijn in gezondheid nog jaren deze brug met volle toewijding te bedienen, waarna Baanstra zeide, dat hij het in hem ge stelde vertrouwen niet hoopte te be schamen. maar er ook op wees dat de toekomst niet rooskleurig is en er weer donkere wolken boven de arbeidsmarkt verschij nen, maar hun daarom met klem op wekte goed hun best te doen (anders staat men er naast) een plaats in het maatschappelijk leven te veroveren en kennis te nemen van de economische vraagstukken waarvoor zij straks ook geplaatst zullen worden. Daarna ver tolkte spr. de dank van alle ouders voor alles wat directeur en leraren aan hun kinderen ten koste hebben gelegd, en wenste hij de school, het bestuur en het lerarencorps verder een goede toekomst toe. Zomerprogramma 1950. Het volgende programma werd vast gesteld: 23 April tocht naar de bloe mententoonstelling „Keukenhof”, alleen of eventueel in samenwerking met Leeuwarden of Groningen; 18 Mei (He melvaartsdag) N.O.Polder en Frede- riksoord (van Swietenschool11 Juni Schiphol met rondvaart door de Am sterdamse grachten en bezoek aan het Rijks Museum; 2 Juli tentoonstelling „Mijlpaal 1950” te Arnhem. Verder om streeks Mei nog een excursie met dr. J. P. Otto naar het Sneekermeër en om geving, en zo mogelijk nog enkele fietstochten. Bij de rondvraag pleitte mej. Tjalle ma voor opheffing van de Propaganda- commissie en opneming van de beide leden dezer commissie in het bestuur. Volgens haar mening werkt de commis sie remmend omdat het werk te ge makkelijk op haar wordt afgeschoven. De voorzitter was het daarmee lang niet eens. De commissie heeft vroeger zeer veel en belangrijk werk gedaan, maar door de veranderde samenstelling is er verleden jaar enige vertraging ont staan. Spr. hoopte echter dat zulks dit jaar niet weer het geval zal zijn, maar gaf mej. Tjallema de raad haar voor stel het volgend jaar, zo zij dit dan nog nodig acht, op de agenda te laten plaatsen. In deze vergadering kon het volgens hem niet in behandeling komen. Het officiële gedeelte van de bijeen komst was hiermede afgelopen; daarna voerde de gezelligheid de boventoon, zoals de convocatie reeds had aangekon- digd. aandoenlijkheid voor de wereld, haar weinige belangstelling voor sociale en culturele vragen, de vat op de massa heeft verloren, die nu zonder enige interesse aan die kerk voorbijgaat. Toch is zij de draagster van het Woord Gods, dat de redding der wereld in Jezus Christus verkondigt. Onze verenigingen en ons leven moeten veranderen; er moet geen theoretische beschouwing zijn, maar een leven uit dat Woord en daardoor een getuige zijn, die zich de nood van anderen aantrekt en de weg ter ontkoming wil wijzen. Wij moeten laten zien wat Jezus Christus voor ons betekent en op onze verenigingen de vragen onder ogen zien hoe wij anderen kunnen redden. Dan zullen er wonderen gebeuren en velen het geloof in Jezus Christus aanvaarden. In de pauze werd een verloting ge houden en kon men de naam van een pop in verpleegsterscostuum raden. De netto-opbrengst kwam ten goede aan het te bouwen Prot. Chr. Ziekenhuis al hier en bedroeg 110. Aan het slot bracht de voorzitter dank aan allen voor hun medewerking en ging daarop voor in gebed. In de vrijwel geheel gevulde grote zaal var het Gebouw v. Chr. Belangen werd Donderdagavond een zeer gezel lige en prettige bijeenkomst gehou den van de leden der Ringen Sneek en Heeg van de C.J.M.V. en de Ring Sneek van de M.V., waarin ds. J. N. de Ruiter de leiding had, die in een kort openings, woord allen hartelijk verwelkomde, in ’t bijzonder ds. G. Lans, jeugdpredikant te Amsterdam. Met zang, een paar keu rige voordrachten, muziek van de mond- harmonicaclub en de heropvoering van de reeds eerder gespeelde één-acter „Tuterbekje” wist men de aandacht zo danig te boeien, dat meermalen hartelijk applaus de beloning voor executanten was. Het was echter niet alles „nocht wille”, waarvoor de jongfeinten jongfammen bij elkaar waren; ds. Lans sprak een zeer ernstig woord over „Jeugd en Wereld”, waarbij hij aller eerst wees op de bruisende levensvreug de, die het gelukkige bezit der jeugd mag genoemd worden. Doch ook leven er onzekerheden en vragen, waarop men geen antwoord weet. Het leven in de grotere en kleinere levenskringen is on overzichtelijk, er heerst nood en angst, er is ruzie en richtingsverschil. Een 200 jaar geleden gaf de wereld een geheel ander beeld. Iedereen was toen aan de kerk verbonden, er heerste een christe lijke levensstijl. Er was geen verleiding zoals nu. Wij leven in een wereld die allesbehalve christelijk genoemd kan worden. Er is velerlei mogelijkheid om het leven te vullen, o.a. met sport, spel, bioscoop, terwijl ook de studie veler ge hele aandacht opvraagt. In Amsterdam vraagt 60 van de bevolking niet meer naar de kerk; de wereld is dus wel ont stellend voortgeschreden. Men moet niet menen, dat dit op ons geen invloed heeft; het afbrokkelingsproces gaat voort en strekt zich ook uit naar het platteland. Hoe komt dit alles zo en is daar niets aan te doen? In Amsterdam zijn grote scharen van jongeren avond op avond op pad om de jeugd van de straat in goede banen te leiden; er is vraag naar personen met wie men de nood van zijn hart kan bespreken. En dit jaar waren er onder de nieuwe lid maten, die belijdenis aflegden, welke uit onkerkelrjke kringen waren voortgeko men en blijken de meest toegewijde krachten te zijn. Spr. houdt een scherp requisitoir over de kerk, die in haar vasthouden aan de traditie, haar on- Jgk

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1