Buitenlands overzicht s Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Propaganda avond N.V.-V.J.B. UIT HET VERLEDEN DINSDAG 11 APRIL „Snitser Jubeljier” VRIJDAG 7 APRIL 1950 5e JAARGANG No 28 i 30 L. KIEZEBRINK 2872 Ons volgend nummer verschijnt 4e President Roosevelt-mars Volksonderwijs Afd. Sneek :ts. Jubileum r Passie-en Paaskoorklanken in de Zuiderkerk Frysk Nasjonale Feestdel KLEINZAND 7 - Telel. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Uilig Prinses Wilhelmina spreekt voor Jonge Kerk Concert gew' de muziek door Chr. Muziekver. „Harmonie” Kerknieuws Sneker Accordeon Orkest Kievitseieren Het kleuteronderwijs in Friesland Na de Noord-Atlantische conferenties Ook de Oosteiijke militaire leiders bijeen Uitvoering van „Sursum Corda” Simavi toont haar polikliniek-boten VRIJDAGS. irma Redacteur: Passie-muziek, kan men Goede steun van de schapen. •Ug. te 'en. serder grote en de IJK [ET :ige Ira- Igt: Geref. Kerken (onderh. Art. 31 K.O.) Beroepen te Sneek, Joh. de Wal te Rijnsburg. Maandag 17 April a.s. hoopt de heer P. van der Veer alhier de dag te ge denken, waarop hij voor 30 jaar in dienst trad bij de fa. H. Henstra alhier. ït Striidboun „Frysian Frij” hat syn leden en stipers oanskreaun, de dei fan Frysians bifrijing fan de Dütske oer- hearsking: 15 April, ek dit jier feestlik to bitinken en yn forbê.n dêrmei de flaggen üt to stekken. It jowt it hlele Fryske folk yn bitinken, itselde to dwaen. Advertentieprijs 1 5 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. ineker erdag sering gram- 1 alle ird an st een :n net :s op taak or de ieuwe ver ing zie- nds i men biljet- zelfs, tegen in die :ns en 8 grif- mooi altijd et ons moge- Hij is zelfde stei- opne- naar het al lënga- s Weg Sotel- Boer* 1. >ngen, ikaar, il een alles •ug. het lijk in de daar heids- heer 1 van maar ar we maar >m de geheel waar k der i: Redactieadres: SNEEKER NIEUWSBLAD llllllï Ti ger. half per Advertenties voor dit nummer kunnen die dag tot 12 uur worden opgegeven aan ons kantoor GROOTZAND 55 Telefoon 3005. Uitgevers Sneeker Nieuwsblad. i wint deelde Pink- m te Ike in mooi 50 ct vond at de loten ivoegd :>rijzen oor de |i kans 3 han- mooie ubliek dank- itoren zien kinde- boden. an de atrijn, toneel >sheks wiens reerd, i, Ka sesten 1 wer- wist 1 raad zgn iep en n een i deze n be- :t feit >p dit s het GEVONDEN VOORWERPEN WYMBRITSERADEEL. Een paar gebreide wanten, terug bekomen bij A. J. Jukema, Scharnegou- tum no. 68; een vulpen en een groen potlood in etui, terug te bekomen bij J. Bonte te Heeg. WOUDSEND. Onze plaatsgenoot de heer J. Pijper, commies alhier, is te Groningen geslaagd voor assistent der dir. belasting. SCHOORSTEENBRANDJE. Een schoorsteenbrandje bij de fam. G. v. d. Berg, Geeuwkade, dat zich aan vankelijk nogal ernstig liet aanzien, was men spoedig meester toen werk- een Zij van geestelijk leven en de geestelijke vrij heid door een materialistische levens houding verdrukt dreigt te worden. Ook voor die onmisbare levenswaarden moe ten wij drankbestrijders strijden. Wel willen wij de vrijheid van de mens niet meer aan banden leggen dan nodig is, maar dat betekent geen bandeloosheid, omdat men in een gemeenschap aan be paalde normen vast moet houden. Zo dra dat gemeenschapsbelang in gedrang komt, moeten beperkingen worden op gelegd, en hoewel de grenzen hierbij zo ruim en zo wijd mogelijk moeten worden gesteld, is er ten opzichte van de alco hol maar één keus: ze moet in het ver- giftkastje van de apotheek. Men komt veel mensen tegen die ge- Verschijnt DINSDAGS en Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) ebben ie een doen waar- eiding p, af- .mma. stsjes, a der vleu- beste, Waas, i uit- iedjes t, van graag ia ge it was klom- teurig r het id een anblik Op de toogdag van de Jonge Kerk, op Tweede Paasdag te Apeldoorn, zal H. K. H. Prinses Wilhelmina tot de jonge lidmaten spreken. Haar toe spraak zal des namiddags tussen 17.15 en 17.45 uur door het Ikor worden uit gezonden. jDUwaj.ua ingcvuiu, wai wc tot moeilijkheden aanleiding gaf. heelonthouding wel goed en aardig vin den, maar dat is niet voldoende, want al kunnen we niet de gehele verant woordelijkheid voor de wereld op ons nemen, als men het kwaad voor de ge meenschap tot een minimum beperken wil, is er maar één keus mogelijk: ge heelonthouding. Zowel jonge als oude mensen moeten hun verantwoordelijk heid gevoelen tegenover de zwakken, vasthouden aan de drankbestrijding en pal staan voor ons oude ideaal van recht en vrjjheid. Men schrijft ons: D.V. 2e Paasdag hoopt de Chr. Muziekver. „Harmonie” te Sneek haar traditionele uitvoering te geven van Gewijde Muziek voor be gunstigers en belangstellenden, des avonds 8 uur in de Ned. Herv. Kerk te Sneek. De leiding berust bij Ds. J. N. de Ruiter, die tevens een Paasmeditatie zal houden. Deze avond zal worden af gewisseld door orgelspel van de heer S. W de Boer van Leeuwarden. De toe gang is vrij. Men zie de advertentie. Nu Pasen nadert wordt op de kleuterscholen door kinderen allerlei hand werk verricht, bestaande uit Paas mandjes, Paasdoosjes e.d. als ver rassing voor de ouders, De kleuters bezig met knippen en plakken van Paashaasjes enz. Bovengenoemde vereniging hield Dins dagavond haar jaarvergadering onder leiding van de heer W. S. Overzee, die bij de opening bekend maakte, dat de provinciale Landdag van Volksonderwijs dit jaar op Zaterdag 17 Juni a.s. in Leeuwarden zal worden gehouden. De voorzitter hoopte dat een flink aantal leden naar deze bijeenkomst zou gaan. De secretaris, de heer Alkema, las daar, na de notulen van de vorige jaarverga dering, welke onveranderd werden vast gesteld en bracht vervolgens verslag uit over 1949, waarin herinnerd werd aan de vorige Landdag en de geslaagde feestavond. Dank zij de activiteit van de propagandacommissie steeg het aan tal leden van 423 tot 434. Het weiden van lammeren deed een zoet winstje van 10C in de kas vloeien, wat voor de secretaris aanleiding was om aan het adres van de veehouders, die geregeld belangloos medewerking verlenen, een hartelijk woord van dank te richten Volgens het verslag van penningmees ter K. de Vries bedroegen de inkomsten f 887.34 en de uitgaven 726.61, zodat het afgelopen jaar een voordelig saldo opleverde van 160.73. Op voorstel van de kascommissie, bestaande uit de h.h. Boot en Post, werd de penningmeester gedechargeerd. In de nieuwe kascom missie werden benoemd de heren Boot en de Zee. Het aftredende bestuurslid W. S. Overzee werd bij acclamatie her kozen. Besloten werd in het nieuwe sei zoen een feestavond te organiseren, waarvoor een commissie, bestaande uit de heren W. S. Overzee, J. Smit en J. Post aan de slag zal gaan. Nadat bij de rondvraag nog gewezen was op het nij pende gebrek aan ruimte voor het kleu teronderwijs, vooral in de Noorderhoek en het Sperkhem, sloot voorzitter Over zee de geanimeerde vergadering. Donderdag 13 April, ’s avonds 8 uur zal dit orkest een grote muzikale show brengen in Amicitia. Als vocaliste zal optreden mej. Mieke Damhuis. Het or kest staat onder leiding van de heer G. Schuil en bestaat uit leerlingen en oud- leerlingen van de muziekschool. In vele plaatsen is met groot succes opgetre den. Daar een populair programma wordt gebracht zal dit zeker velen doen besluiten deze show te bezoeken. Aan de eiermarkt alhier werden Dinsdag pl.m. 4000 kievitseieren aange voerd. De prijs bedroeg 25 ct. per stuk De aanvoer is op deze datum wel eens groter geweest. Het koude weer van de laatste dagen zal hier wel van invloed zijn geweest. Daags te voren was de aanvoer te Leeuwarden ongeveer 7000 stuks. Uit een van officiële zijde ingesteld onderzoek naar de toestanden in de kleuterscholen in Friesland, waarover binnenkort een rapport tegemoet gezien kan worden, blijkt, dat 71 van de 150 scholen voor voorbereidend onderwijs in deze provincie niet voldoen aan de uit sanitair-hygiënisch oogpunt te stellen eisen. Aldus heeft mej. T. Wartena, schoolopziener voor het kleuteronder wijs in Friesland en Groningen, onlangs te Drachten bij de opening van de nieu we kleuterschool aldaar medegedeeld. bestemd is, want de strategische plan nen blijver een diep geheim. Bovendien wil het gerucht dat onderdelen der plan nen ingaan tegen het traditioneel ver dedigingssysteem van zekere landen. De Amerikanen zouden willen dat Enge land zijn vloot beperkte, en meer aan lucht, en landstrijdkrachten deed. Krijg e: de Engelsen maar eens toe! Ondanks de ove een stemming, der militairen over het, beginsel van de te voeren stra tegie, zien we dus nog grote moeilijk heden vooruit voor het practisch ver wezenlijken er van, met veel wrijving tussen de partners over de verdeling der financiële lasten. Ais we zien hoe moei lijk de West-Europese economische sa menwerking wordt verwezenlijkt en hoe schuchter ae eerste stappen op het pad der politieke eenwording worden gedaan de vergadering van de Raad van Europa te Straatsburg leverde ditmaal nog alleen maar op de uitnodiging aan West-Duitslarö en het Saargebied om als toegeveegd lid toe te treden en een enigszins verbeterde verstandhouding tussen het comité van ministers en de afgevaardigden die in de vergadering van df Raad van Europa zitting heb ben begrijpt men hoe moeilijk het zal zijn tot een billijke verdeling van de las ten van het Atlantisch verdedigingsplan te komen. uitlokken. In België dreigen die op nieuw, nu de liberale kabinetsformateur Devèze er niet in is geslaagd koning Leopold te winnen voor zijn plan de ko ning te doen terugkeren onder voor waarde dat hij, hersteld in zijn rechten, afstand zou doen ten behoeve van zijn zoon Boudewijn. Devèze gaf daarna zijn opdracht aan prlns-regent Karei terug, er wordt nu een kabinet gevormd dat geheel uit katholieken bestaat. Dit nieu we kabinet zal nu eerst voor de Kamer moeten komen en dan voor de senaat, en verwerft het beider vertrouwen, dan kan in een verenigde zitting dezer beide lichamen de wet worden ingetrok ken, die 's konings terugkeer belet. Men vreest dan weer grote moeilijkheden en stakingen in het Walenland. Tussen In dia en Pakistan schijnt de spanning af te nemen, nu de premiers elkaar hebben ontmoet en er een commissie zal wor den gevormd welke er op zal toezien dat eikaars minderheden niet in ’t ge drang komen. In de strategisch belang rijke Aziatische staat Afghanistan heet een complot tegen de regering ontdekt te zijn, dat door een buitenlandse (de Russische?) regering was geïnspireerd. lieden van het gasbedrijf met schuimblusapparaat verschenen. blusten het vuur in een minimum tijd. Toch dringt de tijd. Hoewel deskun digen geen onmiddellijk oorlogsgevaar aanwezig achten, verwacht men toch dat er deze zomer weer een crisis om Berljjn zal ontstaan. De Russen zouden er ditmaal alles op willen zetten om Berlijn in handen te krijgen, als inzet van een campagne om geheel Duitsland meester te worden. Zoals bekend zou den de Russen de strijd om Berlijn wil len beginnen door een massale mars naar en door West-Berlrjn van de Oost- Duitse communistische jeugdorganisa ties. De Westelijke geallieerden schijnen daartegen maatregelen genomen te heb ben, ze hebben te Berlijn al een gemeen schappelijke generale staf opgericht, maar de Russische druk zou met I andere middelen worden voortgezet, om- dat Moskou van oordeel is, dat als I Duitsland in zijn handen valt, Frankrijk I en Italië niet lang meer weerstand aan het communisme zullen kunnen bieden I Het belang dat de Russen hechten aan Duitsland, blijkt ook uit een rede van de Franse communistische leider Tho rez op een communistisch congres, welke rede men door Moskou geïnspi reerd acht. Voor overeenstemming tus sen de Grote Vijf noemde hij o.a. nood zakelijk dat de Westelijke geallieerden de West-Duitse republiek prijs gaven en in Indo China de Vietminh regering, de opstandige communistische beweging van Ho Tsl Min dus, erkenden. Prac tisch komt het dus hierop neer dat de Russen voor overeenstemming met het Westen het prijsgeven aan hen van twee sleutelposities eisen: Duitsland in Eu ropa, Indo China in het Verre Oosten. Onaannemelijke voorwaarden dus. Ove rigens gaat het Ho Tsi Min, die ook al in Peking over steun onderhandelde, niet erg voor de wind, want de Franse troepen in Indo China brengen hem le lijk in de knel en daarom heeft hij de Russische satellietstaten om steun ge vraagd. Hoe ze die practisch kunnen verlenen is moeilijk te zien, tenzij het via Rusland gaat. Ofschoon dit hun voornaamste zorg wel niet zal geweest zijn, hebben de militaire leiders der sa tellietstaten dit met de Russische te Boedapest kunnen bespreken waar ze deze week bijeen waren. Daar verga derde men naar beweerd wordt met een soortgelijk doel als vorige week de mi litairen van het Noord Atlantisch pact, nl. om een gemeenschappelijk krijgsplan op te stellen. De Chinezen stuurden al leen maar hun militaire attaché in Moskou, niet zo’n belangrijk personage en dat wijst toch op zekere voorzichtig heid aan Chinese kant. Men zegt dat dit voortvloeit uit het feit, dat in China de communisten sterk verdeeld zijn in een Moscovitische en Titoïstische richting en dat de laatste helemaal niet tevreden is over de Russische inmenging in Chi na; de Russen zouden daar trachten allerlei sleutelposities in handen te krij gen, in de Chinese provincie Sinkiang hebben zij al mèt de Chinezen twee maatschappijen gevormd, waardoor ze zich voor 30 jaar de helft van de olie- en metaalproductie in die provincie heb. ben verzekerd. De militaire conferentie te Boedapest zou ook ten doel hebben middelen te beramen om Zuid-Slavië weer in de rij der gehoorzame satellie ten terug te brengen, door Tito weg te werken; in het openbaar ging men bij de plechtigheden ter herdenking van de 5e verjaardag van Hongarije’s bevrij- ding, de dekmantel voor de militaire conferentie, hevig tegen hem te keer. Opmerkelijk is, dat men de laatste maanden niets meer hoort van inmen ging van de Kominform in Grieken land, dat dank zij de Amerikaanse hulp, militair te sterk bleek om het te breken. Te betreuren is het dat thans een ern stig conflict tussen Amerika en de nieu we Griekse regering van Venlzelos is uitgebroken. Deze liberale leider, met de kabinetsformatie belast, heeft zich niet gehouden aan de eerstgemaakte af. spraak om met de vooruitstrevende par tijen, met name die van Piastiras, een regering te vormen, doch ging op de conservatieven leunen. De Amerikanen wensen echter een politiek van verzoe ning jegens de vroegere opstandige ele menten en die is alleen te verwachten van genoemde vooruitstrevende partijen. Washington is nu bezig de Marshall hulp aan Griekenland stop te zétten, en we vermoeden dat Venizelos nu wel een toontje lager zal zingen, tenzij hij ern stige binnenlandse moeilijkheden wil Woensdagavond voerde de Gerefor meerde zangvereniging „Sursum Corda” in de Zuiderkerk twee Nederlandse wer ken uit, waarin lijden, sterven en op standing van Christus werden bezongen: „Triptychon” van J. J. v. d. Put en „Psalm 103” van Mobach. Beide werken zijn eenvoudig van opzet, hier en daar zelfs van enigszins primitieve en zwakke muzikale structuur. Het accent viel bij het luisteren dan ook meer op het vol gen en aanvaarden van de tekst dan op het genieten van de muziek. Alleen in zoverre het kleinere, minder hoog ont wikkelde koren in staat stelt hun bij drage te leveren in het brengen van Passie-muziek, kan men aan een com positie als „Triptychon” grote waarde toekennen. „Sursum Corda”, ditmaal on der leiding van de heer J. Wierda van Leeuwarden, gaf ook bij deze uitvoering weer blijk tot bevredigende resultaten te kunnen komen. We menen echter wel te mogen zeggen, dat we het koor nog wel eens beter hebben horen zingen. Het klonk soms wat aarzelend en het geheel miste, mede door het te trage tempo, de nodige gloed en overtuiging. Bij de so listen moest mevr. Henstra (alt) verstek laten gaan. Haar partij werd, waar mo gelijk, door de anderen mej. Kuipers (sopraan), Koop de Jong (tenor) en J. Buwalda (bas) ingevuld, wat wel even Maar over ’t geheel kweten zij zich goed van hun taak. De begeleiding door enkele strijkers, piano en harmonium (voor deze gelegenheid tot „orgel” gepromo veerd) was in vertrouwde handen. De velen die deze eenvoudige maar sfeer volle uitvoering bijwoonden, hebben zeer zeker een goede avond gehad. L. G. De zaal van het St. Jozef gebouw was Maandagavond feestelijk versierd. Dat was ter ere van de propaganda- avond van de N..V en de V.J.B. die voor deze gelegenheid samen optrokken en er heel veel werk van hadden gemaakt om een goede avond te geven. Wat het programma betreft zijn ze daar voor een groot deel ook in geslaagd, maar het aantal bezoekers had veel groter moeten zijn om de avond volledig tot zijn recht te doen komen. Toch behoeft dat voor de besturen geen reden tot ont moediging te zijn, want de jongeren vormden het grootste deel van de be zoekers, en dat is in deze tijd, waarin het zo vaak lijkt, dat de jeugd geen idealen meer heeft, een hoopgevend verschijnsel. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst! Het gevarieerde programma bevatte mandolinemuziek van het bekende V.J. B.-clubje, volksdansjes, een mooi leken spel, voorstellende de levensgang van de mens, geschreven en toegelicht door de leidster, mej. H. Hoogland, en de komische éénacter „Studiokoarts” van Abe Brouwer, gespeeld door een groepje N.V.’ers (met welwillende hulp van twee niet-leden) die daarmee ook veel succes boekten. Als spreker trad op de heer Cor Hid- ma te Arum, die in het Fries sprak. Hij wees er op dat het in de drankbestrij ding tegenwoordig niet erg rooskleurig is. Er zijn mensen in die zo actief en beweeglijk zijn als ether, maar ook die zo langzaam zijn als stroop en asfalt. Maar wij willen ons toch altijd vast klampen aan dat kleine groepje van be- wogenen, want onze drankstrijd leeft uit die bewogenheid. Dat die strijd hoog nodig is zou spr. met cijfers kunnen aantonen, o.a. dat l/24ste deel van ons nationale inkomen aan drank wordt uit. gegeven, maar dat is voor hem een zwak argument, omdat er ook geld voor heel veel andere onnutte en schadelijke dingen wordt uitgegeven. Alleen dat economische, al dat geld en het grote stuk volkskracht dat er mee verloren gaat, zegt niet genoeg. Wat meer zegt is de vele ellende die achter dat drank gebruik staat en het gevaar dat het Zaterdag vóór Pasen, dus 8 April, sluit de inschrijving bij Boekhandel Van de Pijpekamp te Sneek en hun die wel voornemens zijn mee te lopen, doch zich nog niet opgaven, raden wij aan dit zo spoedig mogelijk te doen. Natuurlijk kan de gehele volgende week nog worden ingeschreven en ook aan de start, maar dan wordt het inschrijfgeld met 15 cent verhoogd en ontvangt U de medaille niet onmiddellijk na afloop van de tocht. Blijkens de ontvangen reacties van alle zijden lijdt het geen twijfel of het aantal deelnemers wordt nog beduidend groter dan de voorgaande jaren en vooral on der de jeugd is er een toenemende ani mo voor de wandelsport te bespeuren We hoorden al verhalen van kinderen, die op vrije middagen plotseling zijn ver dwenen en na enkele uren met rood hoofd weer op komen dagen En dan hebben ze de Eeuwige Laan of andere routes gelopen. Dót is de methode trai nen Het ziet er wel naar uit, dat het leeftijdsverschil vrij aanzienlijk zal zijn, want de leeftijden variëren nu al van 8 tot 80 jaar. Willen de aartsvaders met baarden, maar ook andere baard- of snordragers, dit even op hun inschrijf formulier vermelden? Dit in verband met de extra-prijs, beschikbaar gesteld door het Huis met de Notenbalk, voor de deelnemer met de grootste baard of knevel Dat wordt een hele uitzoekerij voor de jury (en een hele meterij), maar de heren Coens, Brinksma, Portiek en Postma zijn voor geen kleintje vervaard. Dat zullen ook de groepen merken, die door deze jury zullen worden beoordeeld of zij in aanmerking komen voor één van de fraaie groepsprijzen. Hebt U ze al ge zien in de étalage van de firma Bloem hof, Schapenplein? Voor de wandelaars en groepen van buiten Sneek is er nu nog gelegenheid om zich op te geven Paaszaterdag sluiten wij en zijn de kosten hoger Er zijn nog enkele programma’s met in schrijvingsformulier verkrijgbaar bij Boekh. v. d. Pijpekamp of bij het secre tariaat Jollenstraat 2a. Het lijdt geen twijfel of heel Sneek zal meelopen met deze 4e President Roosevelt-mars Het is een schitterend parcours en als het weer wat meewerkt, kan het een spor tieve, doch prettige wandeling zijn. De deelnemers aan de tocht van 40 km. worden in Bolsward ten stadhuize voorzien van het contrölestempel. Een originele gedachte van de altijd actieve Bolswardse burgervader. Wandelaars op naar Sneek en tippel mee in de 4e President Roosevelt-mars De commissies vorderen met het voor bereidend werk, de tentoonstelling is reeds overtekend, zodat er meer ruimte gehuurd moet worden. De onderhande- lingen hierover vlotten zeer goea, zodat volgende week weer gelegenheid bestaat standruimte te huren. Ofschoon eerst getwijfeld werd aan het nut van een tentoonstelling, blijkt dat iedere zaken man weer gaarne orders wil boeken, zo dat „De Windvaan” meer het karakter van een beurs dan van een tentoonstel ling zal hebben. Tijdens en op „De Windvaan” zullen orders geboekt kun nen worden, en, voor zover de commis sie daarvoor toestemming geeft, goede ren afgeleverd. Een garantiefonds is reeds gevormd, behalve enkele particu lieren hebben de gemeente en de ver eniging van Sneker Zakenlieden hierin deelgenomen. Door de deelname der vereniging van Zakenlieden, heeft het bestuur bedongen dat de leden van de ze vereniging niet aangezocht zullen worden om op het garantiefonds te te kenen. Het voorlopige programma van de feestweek is nu: Maandag: Opening in de Grote Kerk, medewerking o.a. van Sneker Cantate- koor. Opening „De Windvaan”. Recep tie Krite. Uitvoering Krite. Dinsdag: Concours hippique, Uitvoe ring Krite. Woensdag: MARINE-DAG, Zeilwed strijden, Marinekapel, Uitvoering Krite. Donderdag: Muziekconcours, Produc- tiekeuring, Uitvoering Krite. Vrijdag: Nationale Beiaard-wedstrijd, Zo mogelijk optocht. Zaterdag: SPORTDAG, o.a. Voetbal wedstrijd L.S.C.Sneek. Turnbetoging. Sluiting „De Windvaan”. Op Dinsdag 11 April om 11 uur arri veren drie boten van de „Simavi”, be mand door leden van het Delftsch Stu denten Corps, aan de Electr. brug bij de Jousterkade alhier. Deze boten zijn bestemd om in de eilandrijke gebieden van Indonesië medische hulp te verfenen aan de inheemsen, zonder aanziens des persoons. De medische nood in deze ge bieden heeft een grote omvang aange nomen, door verwaarlozing tijdens de oorlog. Om deze nood te lenigen heeft „Simavi” drie polikliniek-boten laten bouwen en wil deze als jubileum-ge- schenk in dienst stellen van haar dokto ren. Voordat zij echter vertrekken wil „Simavi” het Nederlandse volk met haar werk laten meeleven. Over het resultaat der besprekingen op de reeks conferenties, welke vorige week door de landen van het Noord Atlantisch Pact in Den Haag en Lon den zijn gehouden, is heel weinig bekend geworden. Over de bijeenkomst der ho ge militairen hoorden we slechts dat men daar snel was opgeschoten en er was overeenstemming bereikt over de te voeren strategie bij een eventuele aanval op een der pactlanden. D. w .z. men was het in beginsel eens over de vraag, hoe in dat geval de zaak moest worden aangepakt. Tegelijk met dit of ficiële bericht doken er geruchten op dat men Spanje zou uitnodigen tot het Atlantisch pact toe te treden, zodat men wel mag aannemen, dat bij de be sprekingen over de te voeren strategie zeker de eventuele medewerking van Spanje en waarschijnlijk die van W.- Duitsland onder ogen is gezien. Maar de militairen konden daarover geen be slissing nemen, dit is een politieke kwes tie, welke op het hoogste niveau moet worden uitgevochten. Als het militaire comité dan ook tot overeenstemming in beginsel over de te voeren strategie kwam, dan mag men dat wel zo opvat ten, dat men Jiet er over eens was, dat getracht zal worden de vijand in ieder geval buiten de grenzen van de aange sloten landen te houden. We zullen het wel niet ver mis hebben als we ver onderstellen dat het deze beslissing was welke de instemming van alle deelne mers had, waarmee een eind gemaakt werd aan de vrees van enige der landen dat men de vijand eerst op een pas sende verdedigingslinie binnen hun ge bied zou opvangen. Veel meer kan er nauwelijks besloten zijn, omdat het „hoe” van het aanvaarde strategisch beginsel afhangt van politieke beslissin gen nl. of Spanje cn West-Duitsland bij de Noord Atlantische verdediging zul len worden betrokken en ander zeer voornaam punt welke bijdrage ieder land tot de gezamenlijke strijdkrachten zal kunnen leveren in verband met zijn financiële en economische toestand. Dit laatste moet nog onderzocht worden, zei de Amerikaanse minister van defensie Johnson, in een persconferentie aan het slot van de vergadering van het Noord I Atlantische Defensie comité te Den I Haag en het zou nog wel verscheidene maanden kunnen duren voor men daar- over was ingelicht, maar hij verwachtte in ieder geval dat spoedig een gedeelte van het verdedigingsplan uitgevoerd zou kunnen worden. Hier, op financieel ge bied, liggen natuurlijk de grote moei lijkheden, want het militaire apparaat, dat onder meer in staat moet zijn een zo smalle strook van het Europees vasteland, als bijv. Nederland, België en Frankrijk vormen, voor vijaridelijke in vallen te behoeden, moet enorm kost baar zijn. En het kon wel eens zijn, dat niet alleen militaire, maar ook finan ciële noodzaak bijv, zal dwingen W.- Duitse deelneming te overwegen, omdat hoe meer landen mee doen hoe lichter de lasten voor elk afzonderlijk worden. Van de zijde der aangesloten kleine lan den, waartoe Nederland wel zal beho ren, schijnt ook al aangedrongen te zijn op een soort militaire Marshallhulp, zo dat de Ver. Staten machines" en grond stoffen zouden verstrekken aan Euro pese landen om hun industrie in staat te stellen zelf aan de wapenproductie deel te nemen hetgeen de lasten zou verlichten. Maar het is lang niet zeker dat de Amerikanen hiertoe bereid zul len zijn. Het Amerikaanse Congres heeft de nieuwe termijn van de econo mische Marshallhulp toch al met een vrij belangrijke korting toegewezen en het verzet tegen al maar nieuwe lasten ten bate van andere landen, neemt in de Ver. Staten wel zo toe, dat de rege- ring-Truman met de verkiezingen op de achtergrond wat voorzichtig moet zijn Grote Amerikaanse bladen mogen schrij ven dat Amerikaanse zuinigheid West- Europa zou uitleveren aan de commu nisten, voor vele Amerikaanse kiezers is Europa al weer een verafgelegen ge bied geworden, dat zij eigenlijk vinden parasiteren op de Ver. Staten, terwijl het als afzetgebied nauwelijke de moei te meer waard is. Tegen deze mentali teit stelt de regering-Truman zich ove- rigens. toch wel te weer, zij houdt niet op te betogen, dat Europa zowel van groot strategisch als economisch en cul tureel belang voor de Ver. Staten is en dat het eigen belang van Amerika dus meebrengt, dat het op de been gehou den en niet aan het communisme ofwel de Russische expansiezucht ten prooi Wordt. West-Europa dient zelf zijn best te doen, maar als het dat doet ook ge holpen te worden. Een nieuw bewijs Voor de goede wil van de huidige Ame rikaanse regering is dat ze, terwijl ze er aan vasthoudt dat de Marshallhulp in 1952 moet eindigen en tegen die tijd West-Europa in ieder geval economisch een eenheid moet vormen om de gevol gen van het stopzetten van die hulp beter te kunnen weerstaan, bereid is de belemmeringen voor de Europese uit voer naar de Ver. Staten zoveel moge lijk weg te nemen. Dat haar dit de sym pathie van menige Amerikaanse in dustrieel zal kosten is duidelijk, maar het is inderdaad een der middelen welke Europa economisch op de been kunnen helpen. Ofschoon het zelfs met derge lijke steuntjes, toch voor ons wereld deel een harde dobber zal worden. Hoe men in West-Europa dan nog bovendien de lasten van het Noord Atlantisch ver- fledigingsapparaat zal kunnen dragen sommige Amerikaanse deskundigen schatten dat het plan totaal wel 50 milliard dollar aan kapitaalsuitgaven zal kosten! is een raadsel. Het zal wel heel moeilijk worden de Europese volken van de noodzakelijkheid van deze zeer zware offers te overtuigen, te meer omdat men hun eigenlijk niet precies vertellen kan, waarvoor alles

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1