Gemeentebegroting 1950 Sneek Matthaus Passion Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST :rs n z Buurtvereniging „De Noord-Oosthoek heropent speelterrein s De opmerkingen der secties en het antwoord van B. en W. DINSDAG 11 APRIL 1950 5e JAARGANG No 29 i No 30 Redacteur: L. KIEZEBRINK et. 2872 at '0 29 Rijkslandbouwwinterschool Sneek door Het Hoogeland Benoemd Ernstig auto-ongeiuk De Friese Pensionhouders(sters) organiseren zich 6 en KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Jt Raadsvergadering Sneek Verkoping va* deze Prov. Bondsdag van het C.J.M.V. Algemene beschouwingen Uitvoering Gewijde Muziek 'an Firma van 500 moet worden vol aan een SNITS. H. B. Zie vervolg pag. 2. Eén dode. •z. van de st met een sizzen net enties op zijn taak e door de en nieuwe Slacht; -isbedryf. aanleiding van een vraag van der 2e sectie delen B. en W. Maatregelen tegen prostitutie. sectie vroeg strenge de hier toenemende Schooltandartsendienst. Naar aanleiding van een vraag in de eerste sectie delen B. en W. mede dat de commissie, welke deze zaak voorbe reidt, de goedkeuring der ontworpen stichtingsakte door de min. van soc. zaken afwacht. Bewoonbaarheid woningen. Op een vraag van een lid der le sectie verklaren B. en W. zich bereid een be richt in de pers te publiceren, tot wie men zich moet wenden, indien aan een woning, op zichzelf niet onbewoonbaar, bepaalde fouten kleven, waardoor de gezondheid ernstig wordt geschaad (b.v. ernstige mate van vochtigheid). Doorlichting bevolking. Door een lid der le sectie attent ge maakt op de wenselijkheid van doorlich ting der gehele bevolking, antwoorden B. en W. dat deze zaak nog bij hen in behandeling is. Ge- Be- IJLST. Benoemd tot tijdelijk onder wijzeres aan de o. 1. school alhier met ingang van 1 Mei a.s. mevr. Ament al hier, Op Donderdag 13 April wordt te1 Sneek een huis-aan-huis collecte gehou den voor het reclasserings-, opvoedings- en verzorgingswerk van de ver. „Het Hoogeland”. Het werk der ver. is vol doende bekend, zodat een aanbeveling overbodig is. De zorg strekt zich uit over personen van alle gezindten en uit alle delen van ons land. Kolonies der ver. voor ontslagen gevangenen, voorwaar delijk veroordeelden en in vrijheid ge stelden, psychopathen en kinderrechter- gevallen vindt men te Beekbergen, te Vries (2) en te Voorst, tehuizen voor lichamelijk en geestelijk onvolwaardi- gen, alleenstaande personen, a-socialen, drankzuchtigen en ouden van dagen te Beekbergen (3) en te Voorstonden. niet kunnen) der uitvoerenden de aan dacht opeisen. Het moet tenslotte Bach zijn die aan het woord is. In vele opzichten voldeden de uitvoe renden van Vrijdag j.l. aan de hier ge stelde zeer hoge eisen. In de eerste plaats wel de vocale en instrumentale solisten, van wie we ditmaal alleen de alt Aafje Heynis (die op voortreffelijke wijze debuteerde) apart willen noemen. Het Sneker Cantate-koor, de Oratorium- vereniging Bolsward en het R.K. Jon- i zie men aambiljet- „Sneker Donderdag uitvoering program maan alle •ijsaard EK Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie-adres: :meen be- >p het feit iat op dit teeds het er. ngweerder de grote eek en de SNEEKER NIEUWSBLAD :e lam zelfs, de tegen- En in die e mens en >m te grij- d en mooi ser m.m. lager. per half 3.75 per Op Vrijdag 14 April, 's avonds 7.15 uur wordt er een openbare raadsver gadering gehouden, waarin o.a. de ge meentebegroting 1950 wordt behandeld. Ook komt dan o.a. een voorstel van B. en W. aan de orde tot vaststelling van bebouwingsvoorschriften voor een ter rein tussen Harmen Sytstrastraat en Algemene begraafplaats, waar noodwo ningen zullen mogen worden geplaatst. er in de aeen, daar afscheids- de heer jrden van tide, maar i naar we itie, maar tie om de z’n geheel ens, waar □reuk der leven: st Een lid der 2e maatregelen om prostitutie te onderdrukken. B. en W. geven dit lid in overweging zich met de burgemeester in verbinding te stellen, doch zijn niet van een toeneming over tuigd, en him is niet duidelijk welke maatregelen tegen dit kwaad kunnen genomen. met het tegenwoordig personeel in losse dienst Wat het verstrekken van regenkleding aan het personeel betreft, menen B. en W. dat dit jaar met een raming staan. dezelfde tr veer opne- aan, naar aat het al t, Goënga- Oude Weg et Hotel- leer Boer» loden. e zongen, n elkaar, ivenal een van alles Op 23 Maart werd te Subang Bat. Pae. II overgedragen aan de TRIS, bij welke plechtigheid o.m. aanwezig waren Kol. J. H. M. U. L. E. Ohl. Kol. de Vries, Maj. Rortinth (de vroegere Bat. Cdt.) en van In donesische zijde de militair gouverneur van West-Java, Kol. Sadikin en It. kol. Sudawo. Het bataljon wordt geïnspecteerd door Lt. Kol. Dom en Lt. Kol. Sambas van de TRIS. deel bij het afwegen van de betekenis van gesubsidieerde instellingen steeds een rol speelt, achten B. en W. uit een oogpunt van algemeen beleid het geheel onjuist nu spontaan tot een ver hoging van een bepaald subsidie over te gaan. „Wie wint misdeelde 2e Pink- tadion te welke in een mod 3 5. 50 Ct Dit vond it dat de deze loten oegevoegd .ie prijzen aardoor de abele kans was han- een mooie et publiek zeer dank- anisatoren :erug zien. de kinde- ingeboden, ild van de en Katrjjn, het toneel boshek» al” wiens ■repareerd, essen, Ka- e moesten elden wer- <kig wist s wel raad r op zjjn te Miep en adden eea Advertentieprijs 1 5 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Werd de traditionele Friese Bondsdag van het Christelijk Jongemannen Ver bond vorige jaren steeds in Sneek ge houden, dit jaar ontving op tweede Paasdag Leeuwarden de C.J.M.V.’ers binnen haar veste. In de Grote Kerk wed het woord gevoerd door ds. P. J. D. van Malssen van Franeker en ds. J. Brouwer van Koudum. In een bezielende toespraak wezen beide sprekers op de practische zijde van het kiezen voor Christus. De weg door de wereld te kie zen is moeilijk en stelt een christen voor zware eisen, maar Christus koos de zwaarste taak en ging ons voor. Het Klein Chr. Gemengd Koor o.l.v. de heer Wierda zong op verdienstelijke wijze enige liederen van Bach. Na de Bondsvergadering was er ontspanningsbijeenkomst in de Zalen Schaaf. Hier werd opgevoerd een ernstig spel in drie bedrijven „Storm-eiland”. De opvoering was niet zoals in Sneek steeds het geval was; vooral zouden we willen raden niet in de samenspraak- trant terug te vallen. Het muziekcorps van het Leger des Heils begeleidde de samenzang en gaf enkele nummers ten beste. Ondanks ’t minder gunstige weer wa ren er ruim 1800 bezoekers. De traditie getrouw werd ook dit jaar op Goede Vrijdag Bach’s Matthaus Pas sion in de Martinikerk te Sneek uitge voerd. Door de jaren heen heeft deze uitvoering zich naast die te Leeuwarden niet alleen weten te handhaven maar ook een aparte plaats weten te veroveren in het Friese muziekleven. De wel zeer ge schikte dag voor het aanhoren en be leven van het lijdensverhaal en de sfeer en kwaliteit van deze uitvoering, vroe ger onder leiding van mevr. Gerretse, de laatste jaren geleid door Gezinus Schrik, genskoor waren uitstekend, een enkel zijn zeker hieraan niet vreemd. Als wij schreven, dat de uitvoering van Bach’s Passiemuziek een speciale plaats in het Friese muziekleven is gaan innemen, dan is dit slechts ten dele waar. Velen toch van hen, die telken jare op Goede Vrij dag naar de Martinikerk gaan, doen dit niet uit muzikale behoeften maar veel eer uit godsdienstige overwegingen. Daaruit is ook te verklaren dat het aan tal gegadigden voor een plaatsje in de kerk bij deze gelegenheid zoveel groter is als bij een gewoon concert. Toch wil len wij er op wgzen, dat dit, Bach’s meesterwerk, ook louter vanuit de mu ziek genoten kan worden. Niet alleen in de vele prachtige aria’s, maar ook in de koralen en recitatieven spelen de zuivere muzikale expressie, de geniale stemvoe ring, de kostelijke instrumentatie enz. enz. zulk een belangrijke rol, dat we ge rust kunnen zeggen, dat ook de muziek op zich zelf de algemeen menselijke strekking van Bach’s godsdienstig ge voel leert beseffen. Alleen zij, die een uitvoering van de Matthaus Passion aan grijpen om een bepaalde zangeres of zanger die en die aria te horen zingen, blijven verre van de werkelijke betekenis van het werk. Wel is natuurlijk een zeer hoog ontwikkelde techniek en echt kuns tenaarsschap van solisten, koor- en or kestleden en dirigent nodig om het vol uit genieten mogelijk te maken. Maar nimmer mag het persoonlijk kunnen (of Dinsdag jl. kwamen in Hotel „Spoor- zicht” te Leeuwarden, onder voorzitter schap van de Gewestelijke secretaris van Bedrijfshoreca, een groep Pension houders (sters) uit Friesland en van de Waddeneilanden Ameland, Terschelling en Vlieland bijeen, om te komen tot de oprichting van een Afdeling Friesland van de Nederlandse Vakbond van Pen sion-, Rusthuis- en Kamerverhuurbedrij ven „Peruka”. Na een causerie door de Directeur van het Bondsbureau dezer organisatie, waarin deze uiteenzette waarom het met het oog op de tot standkoming van de Wet op de Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie noodza kelijk is geworden dat ook deze groep van bedrijven zich tot een hechte orga nisatie aaneensluit, werd besloten tot het oprichten van een district Friesland van de „Peruka”, met als onderafdelin gen Ameland, Terschelling, Vlieland, Schiermonnikoog en de „Provincie”. Een voorlopig bestuur werd gekozen, bestaande uit een vertegenwoordiger van de eilanden Ameland, Terschelling en Vlieland ,en drie vertegenwoordigers uit de provincie. De bedoeling is bin nenkort nogmaals een vergadering uit te schrijven, waarin dan een definitief bestuur verkozen zal worden. Het secre tariaat zal tot zolang worden waarge nomen door de secretaris van de westelijke Afdeling Friesland van drijfshoreca. Gisteravond keerden de heren M. v. Dijk, H. Röfekamp, J. Zwart en U. Bruinsma, allen van hier per auto terug van de voetbalwedstrijd Heerenveen Enschedese Boys. Omstreeks 9.45 pas seerden ze Oudehaske, waar men voor voetgangers moest uitwijken, maar ook werd verrast door een tegenligger. Door het plotseling remmen sloeg de wagen, waarin de Snekers zaten, over de kop. De heer v. Dijk, die aan ’t stuur zat, geraakte met zijn hoofd bekneld tussen de deur en de kap van de auto met het gevolg dat hij vrijwel op slag werd gedood. De drie andere inzitten den kwamen behoudens enige lichte ver wondingen met de schrik vrij. De politie van Haskerland stelt een onderzoek in. De heer van Dijk was 30 jaar. Culturele en jeugdzorg. Naar aanleiding van een opmerking van een lid der le sectie dat er ondanks de nodige soberheid in het te voeren beleid, gelden dienen gevonden voor de culturele-- en vooral jeugdzorg, ant woorden B. en W. dat de opmerking aan belangrijkheid zou hebben gewonnen als aangetoond was op welke wijze gel den daarvoor konden gevonden. Boven dien zijn op de begroting belangrijke bedragen beschikbaar gesteld met be stemmingen, welke onder culturele zorg zijn te rangschikken. Financieel beheer. Een ander lid dezer sectie spoorde B. en W. aan, een niet al te zuinig be heer te voeren, daar als de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten definitief wordt geregeld, daarbij de uit gaven der laatste jaren een rol zouden kunnen spelen, en dus de gemeente van te grote zuinigheid wrange vruchten zou kunnen plukken. B. en W. antwoor den dat dit lid er zich blijkbaar nog niet voldoende van bewust is dat in de be groting de beschikbare middelen volle dig zijn benut, zelfs zo dat zelfs het ra men van een redelijke post voor onvoor ziene uitgaven achterwege moest blij ven. Deze buurtver. heropende Zaterdag 8 April haar fraaie en uitgebreide speel tuin aan de Dr. Kuyperlaan, onder grote belangstelling der jeugd. Dank zij de gehouden verloting en de royale gift van regenten van het O.B.W. alhier, konden de speeltuin en het speelterrein verbeterd en met meerdere toestellen worden uitgebreid. Thans zijn er 20 schommels, 6 wippen, 3 rekstokken, 1 paar ringen, 1 zweefmolen en grote zandbak aanwezig. Over het terrein ligt nu een dikke zandlaag, terwijl het speel terrein geëgaliseerd is, zodat daar als het weer begroeid is (dit zal nog enkele weken duren) weer allerlei spelen volley-ball, korfbal, voetbal en kaatsen kunnen plaats vinden. Het bestuur heeft een schema ontworpen, waardoor deze spelen geregeld zullen plaatsvinden onder deskundige leiding, zodat er se rieus kan worden geoefend. Tal van deelnemers hebben zich aangemeld voor een der bovengenoemde takken van sport, alleen voor het aloude Friese kaatsspel is de deelname nog niet zeer groot; dit is jammer, doch we hebben hoop dat dit wel beter zal worden, als straks hiermede wordt begonnen. Toen om 2 uur de hekken open gingen, drom de een zeer grote troep kinderen, welke reeds lang voor het vastgestelde uur aanwezig waren, voorzien van een toe gangsbewijs, dat ze aan een koord om de hals droegen, binnen, om beslag te leggen op een der schommels, wip enz. Anderen, voornamelijk de kleinen, kro pen in de zandbak, voorzien van schop jes en emmertjes, jammer, dat het weer niet erg meewerkte, een koude en harde wind joeg over het terrein, doch de aan wezige ouderen hadden hier blijkbaar meer last van dan de jeugd, die onver droten docrspeelde, terwijl de ouderen beschutting zochten in de luwte van het keurige gebouwtje, dat zeer goed bij de omgeving past. Door deze groteren wer- Notaris Feddema alhier heeft finaal geveild de voormalige tolgaarderswo- ningen aan de Macadamweg Sneek Bolsward onder IJsbrechtum en onder Hartwerd. Eerstgenoemde werd na 53 maal verhoogd te zijn toegewezen aan de heer Schrale te IJsbrechtum voor ƒ2700; die onder Hartwerd werd niet verhoogd en ging voor ƒ1803 over in het bezit van de heer R. Abma te Hartwerd. Notaris Feddema verkocht voorts fi naal voor de gemeente Wymbritseradeel de voormalige openbare school met on- derwijzerswoning tussen Goënga en Offingawier. Koper de heer J. Ger- brandy te Goënga voor ƒ4556. Subsidie Beatrixoord. Een lid der 2e sectie achtte verhoging van het subsidie voor Beatrixoord ge wenst, doch daar het subjectieve oor- ongelukje in koor 33 („Sind Blitze”) en het slotkoor van het eerste deel daarge laten. Het orkest van het L.O.F. bege leidde correct maar ging niet steeds mee met de opvatting van de dirigent. Bo vendien was de bezetting wat klein tegen over het groot aantal zangstemmen, waardoor soms belangrijke instrumen tale trekjes niet voldoende tot hun recht kwamen. Dit brengt ons meteen op een opmerking van meer algemene aard t De heer Schrik legde wel zeer sterk de nadruk op de uiterlijke expressieve kracht van sommige koren en koralen, wat nu eens tot ruwheid (tenoren) dan weer tot misplaatste gevoeligheid aan leiding gaf, zo b.v. in koraal 63 „O Haupt voll Blut und Wunden” (waarom bleef de tweede strophe hiervan weg Aan de andere kant was het juist in de koralen dat het koo een prachtige klank en eenheid bereikte. Hieraan was blijk baar uiterste zorg besteed. Ook de op stelling der koren (Coro I en II door- elkaar) stond waarschijnlijk in verband met het streven een zo groot mogelijke koorklank te verkrijgen. Alleen was de opstelling der beide orkesten daarmee niet in overeenstemming, wat ook al weer de goede verhouding koororkest niet bevorderde. Maar in ’t geheel van de uitvoering bleven deze onvolkomen heden toch zeer klein en zo kon het aandachtig publiek, dat de gehele kerk vulde, voldaan huiswaarts keren. s hebben ëntèle een r het doen rs”, waar- :ne leiding knap, af- ogramma. schetsjes, een der i de vleu- ;en beste, eo Waas. een uit- lire liedjes i dat, van tjes graag bijna ge- d slot was dse klom- ap keurig door het •grond een <e aanblik Aan de Rijkslandbouwwinterschool te Sneek behaalden onderstaande leerlin gen het einddiploma: IJ. Attema, Abbe- ga; S. Andela, Kubaard; P. Bakker, Gauw; F. de Boer, Boornzwaag; A. Bosma, Schraard; W. Bootsma, Tjerk- werd; K. Deinum, Heidenschap; K. Fok- kema, Bolsward; P. Folkertsma, Wor- kum; F. Gietema, Tjerkwerd; G. Greij- danus, Tjerkgaast; C. Haagsma, Wijckel; B. Hartstra, Lemmer; Tj. Hee- res, Schraard; Tj. Hepkema, Langweer; J. de Jong, Sijbrandaburen; K. de Jong, Doniaga; A. Koopmans, Hommerts; G. Kraak, Rottum; E. Landman, Oosterlit. tens; IJ. Osinga, Woudsend; H. Postma, Deersum; P. Roos, Terschelling; S. Schrale, Osingahuizen; T. Stoffelsma, Smallebrugge; R. van ’t Veer, Workum; Sj. de Vries, Bantega; IJ. v. d. Werf, Doniaga; R. Wijnia, Scharnegoutum. |Twee leerlingen werden afgewezen. het aanbrengen van waarschuwingsbor den dient zoveel mogelijk beperkt, om dat als er vele zijn de aandacht der weggebruikers aan invoering van éénrichtingverkeer langs Kruizebroederstraat en Oosterdijk zijn onoverkomelijke bezwaren verbon den, de vraag inzake verkeerslichten bij de Oosterpoortsbrug zal opnieuw onder ogen worden gezien, als de bestaande door een nieuwe brug wordt vervangen. In de le sectie wilden enige leden dat de bestuurders van voertuigen die voor lossen of laden op de Oosterdijk stil staan, verplicht worden naderend ver keer op de gevaarlijke situatie op merkzaam te maken, doch B. en W. delen mede, dat die verplichting niet kan opgelegd. Een lid dezer sectie wilde een fietsverbod langs de Zuidzijde van het Grootzand op Dinsdag en een gelijk verbod voor een deel van de Zaterdag middag en -avond voor Oosterdijk, Wijde er Nauwe Burgstraat en Schaap- marktplein. Over het laatste deel van dit voorstel willen B. en W. nog eens overleg met de politie plegen, doch het rijden langs het Grootzand tijdens de wekelijkse markt is niet van dien aard dat B. en W. hier een rijverbod voor fietsen gerechtvaardigd achten. Brandweer. Een lid der le sectie vroeg welke verbetering de brandweerkazerne zal ondergaan om een uitgaaf van 7500 te rechtvaardigen, een ander lid waar om de politie niet als vroeger is uitge rust met eenvoudige blusmiddelen om een beginnende brand direct te kunnen bestrijden. B. en W. antwoorden dat het plan voor verbetering van de brand weerkazerne o.a. omvat verplaatsing in gang, vergroting verwarmingsmogelijk- heid garage door verlaging plafond, aanbrengen spoelgoot en verbeteren droogtoren. Ook nu gebruikt de politie nog snelblussers. den diepzinnige beschouwingen gege ven wat of er nog meer moet gebeuren om alles, de speeltuin betreffende, te vervolmaken. Algemeen was men van gevoelen dat er nog een tweetal kleinere draaimolens moeten komen, doch aange zien de laatste verbeteringen, ondanks de ontvangen steun, een zo diep ingrij pen in de kas van de penningmeester teweeg hebben gebracht, zullen deze plan nen wel moeten wachten tot een gunsti ger tijdstip. Met deze speeltuin en dit speelterrein legt het bestuur van de Noord-Oosthoek eer in en het bewijst tevens, wat samenwerking vermag. Im mers naast deze taak, geeft het ’s win ters steeds een prachtavond, waarmee een ieder zonder uitzondering is ingeno men; 's zomers biedt het de oudere leden bovendien een boottocht waarover elk deelnemer opgetogen is. Velen stellen zich de vraag hoe kan het dit alles doen voor het betrekkelijk laag bedrag der contributie dat van de leden wordt gevraagd. Aan de andere buurtvereni gingen, welke ook plannen in voorberei ding hebben een speeltuin in te richten, zouden we willen adviseren neem eens een kijkje aan de Dr. Kuyperlaan, vraag het bestuur om raad, het is steeds be reid bij te staan; immers het gaat om onze Sneker jeugd veilige speelplaatsen te verlenen, want, door het steeds druk ker wordende verkeer wordt het levens gevaarlijk op straat te spelen. Als wij de Oppenhuizerweg b.v. langs wandelen, houden we vaak ons hart vast, als we de jeugd daar bezig zien met ballen enz. en vrezen we dat er een onder een voorbijgaande auto terecht zal komen. Wat zou het voor de ouders een geruststelling zijn als ze hunne kinderen veilig wisten op een in de buurt gelegen speelterrein. Ja, het voorbeeld der buurt vereniging „De Noord-Oosthoek” ver dient ons aller dank en bewondering. De beide Paasdagen, in ’t bijzonder de 2e dag, hebben zich gekenmerkt door zeer harde wind en regen, zodat de vrees dat de uitvoering van gewijde muziek op Maandagavond in de Grote Kerk, door de Chr. muziekver. „Harmonie”, onder leiding van de heer S. de Boer van Leeuwarden, een mislukking zou wor den, alleszins gewettigd scheen. Toch viel ons de opkomst heus niet tegen; er bleken nog tal van luisteraars naar een goede uitvoering van gewijde muziek be reid gevonden om de krachten van Aeo lus en Pluvius daarvoor te trotseren. En deze hebben geen spijt gehad van hun opkomst, want deze uitvoering stond waarlijk op hoog peil. Ds. J. N. de Ruiter opende, na samen zang, met gebed, waarna het corps twee elegische melodieën van Edw. Grieg en het Panis Angelicus van Cesar Franck ten gehore bracht. Vooral het laatste nr. beluisterden wij met genoegen. Het was ds. de Ruiter die door Schriftlezing en meditatie aan de blazers enige verpo zing schonk, terwjjl de directeur zich op het orgel geen onbekende toonde door de uitvoering van het 2e en 3e deel en de finale uit de „Pastorale in F-dur” van J. S. Bach, en een orgelkoraal „Gelobet seist du, Jesu Christ”, eveneens van Bach. Enige meer of minder bekende Paasliederen werden door het corps uit gevoerd, waarna het slotnr. Prelude „Tarsicius” van H. Vilette volgde. Met samenzang van Ps. 150 1 en ge bed behoorde deze wijdingsavond tot het verleden, waarmee het corps ongetwij feld zeer velen aan zich verplicht heeft. Afschrijvingspolltiek ge meentebedrijven. Een lid der eerste sectie viel het op dat nu zal worden afgeschreven op de overwaarde van de gasfabriek en vroeg naar de motieven daarvoor. Dit lid meent voorts dat ook bij de gemeente bedrijven naar de vervangingswaarde, en niet zoals hier naar de aanschaffings waarde dient af geschreven; hij wenste de kwestie niet in verband gebracht te zien met de prijs van het gas, welke verbruikers moeten betalen. B. en W. antwoorden dat in verband met een op merking van Ged. Staten besloten is op de 25000 overwaarde der gasfabriek af te schrijven, omdat dit bedrag, dat het kapitaal voorstelt door de gemeente uit eigen middelen verstrekt, anders op de duur verloren zou gaan. Wat de kwestie der vervangingswaarde betreft, die ligt bij gemeentebedrijven anders dan bij particuliere. De eerste werken practisch alleen met vreemd kapitaal, en de afschrijvingen hebben tot doel middelen tot aflossing van de gesloten geldleningen te verkrijgen. Bij dalende prijzen zou afschrijving naar vervan gingswaarde practisch niet uitvoerbaar zijn, omdat dan niet voldoende middelen ter aflossing beschikbaar zouden ko men. Verder achten B. en W. het onjuist de afschrijving los te maken van de prijs van het product. Maar nu bij de gemeentebedrijven de prijzen aan rege- ringsvoorschriften gebonden zijn, is ar gumenteren hierover thans overbodig. Cokesverkoop gasbedrijf. Een lid der tweede sectie vroeg een regeling in te voeren, waarbij ook op bestelling kon geleverd, zonder dat de cliënten eerst de kosten tcn_ kantore moeten voldoen, doch B. en ‘W. ant woorden dat het systeem van loketver- koop volgens de ervaring het beste werkt, al wordt de regeling met enige soepelheid toegepast. Waterleidingbedrijf. Een lid der tweede sectie vroeg of ge zien de ervaring in strenge winters, de buizen in nieuw aangelegde straten op grotere diepte worden aangebracht, waarop B. en W. antwoorden dat slechts daar waar de gesteldheid van de grond er toe dwingt de buizen minder dan 1 M. diep worden gelegd, de diepte voldoende om bevriezing te voorkomen. Een lid der eerste sectie vraagt keuring van binnenleidingen, daar deze niet al tijd deskundig worden gelegd. B. en W. wijzen er echter op, dat dan een erken ningsregeling in het leven zou moeten worden geroepen enz., de voordelen zou den niet opwegen tegen de nadelen van administratieve rompslomp en kosten. Een ander lid dezer sectie wilde een onthardingsinstallatie doen aanschaf fen, het water is hier te hard. B. en W. wijzen er op dat uit een advies in 1946 door het rijksinstituut voor drinkwater voorziening uitgebracht blijkt dat ont- harding hier in geen geval noodzakelijk is. Volgens vooroorlogse cijfers werden de kosten van ontharding per M3, be groot op 2% cent, en waar de gemeen telijke waterleiding per jaar 520000 M3, water produceert, is dus een ont- hardingsprocédé niet verantwoord. Woningbedrijf. Een lid der 2e sectie vroeg of er uit zicht bestaat dat binnen afzienbare tijd ook de zonder rijksvoorschot gebouwde woningen op het electriciteitsnet zullen worden aangesloten. B. en W. hopen, aldus het antwoord, binnen niet al te lange tijd met een voorstel tot verdere electrificatie van gemeentewoningen te komen. Naar een lid mede, dat de toeneming der exploitatie lasten voor het grootste deel een gevolg is van prijsstijgingen. GEMEENTEBEGROTING. Wethouderssalarissen. Enkele leden der le sectie waren van oordeel dat de wethoudersfunctie te laag bezoldigd wordt. B. en W. laten het aan de raad over te beslissen of getracht moet worden een verhoging van deze jaarwedden te verkrijgen. Presentiegeld leden van de raad. B. en W, zijn niet overtuigd van de noodzaak van verhoging van deze pre sentiegelden, daar de vergaderingen steeds buiten de gewone werktijden wor den gehouden. Een lid der le sectie had voor verhoging gepleit. Vergoeding overwerk secretarie-personeel. Op een vraag van een der leden der le sectie delen B. en W. mede dat wel voor speciale werkzaamheden niet tot de normale taak der secretarie behoren de, vergoeding wegens overwerk wordt betaald, in andere gevallen niet. Samenstelling stem bureaux. Een lid der le sectie is het opgeval len dat vorig jaar niet de hand is ge houden aan het voorschrift van art. 60 der Kieswet, dat de voorzitters van de stembureaux zoveel mogelijk uit de le den van de raad worden benoemd. Ver zocht wordt rekening te houden met het aanzien van het raadslidmaatschap en dit artikel zoveel mogelijk toe te pas sen. B. en W. kunnen niet inzien dat door de toegepaste regeling dit aan zien is geschaad, doch hebben van de geuite wens kennis genomen. Presentiegeld leden stembureaux. Een lid der le sectie achtte dit pre sentiegeld te laag en B. en W. stellen voor het nader te bepalen op 8 per dag. Commissie Badhuis. Op verzoek van hetzelfde lid delen B. en W. de samenstelling der commissie welke de mogelijkheid van de oprichting van een volksbadhuis onderzoekt mede: L. Rasterhoff, burgemeester; Dr. J. W. van der Zijpp, Stationsstraat 2; C. Bak ker, Almastraat 18; J. de Kok, Jacht havenstraat 22; S. van der Wal, Maria Louisestraat 21; L. Wietsma, Monnik- straat 32; Th. W. Zandstra, Schaap- marktplein 2; J. Priester, Willem de Zwijgerstraat 96; A. Brouwer, Winse- miusstraat 12; S. Bos, Prinses Juliana- park 2; Mevr. H. A. Urbande Vries, Bothniakade 7; Ds. J. Broertjes, Tjot- terstraat 6; B. Engelsma, Stationsstr. 56; J. de Vries, Ernst Casimirstraat 3; G. van de Pijpekamp, Kleinzand 2; Mevrouw J. Brandsmavan Manen, Schoolstraat 25; Mevr. J. H. Boonstra Terpstra, Gijsbert Japikstraat 8; Th. J. van Gelder, Stationsstraat 20. Bouwvolume 1950. B. en W. delen op verzoek van een lid der le sectie mede dat Ged. Staten Sneek uit het provinciaal contin gent voor 1950 16640 M3. (64 X 260 M3) bouwvolume ter beschikking heb ben gesteld. Voorts is een toewijzing ontvangen van bouwvolume voor 40 woningen van het zgn. goedkopere type. Huisvesting ouden van dagen. Zowel in le als 2e sectie werd gepleit voor de stichting van gebouwen voor ouden van dagen, waar ieder echtpaar de beschikking krijgt over afzonderlijke («urui, woongelegenheid, temeer omdat in het druk- Cruycebroedershof geen gelegenheid be staat voor het opnemen van echtparen. Het vraagstuk van de huisvesting van ouden van dagen heeft de belangstelling van B. en W. Over de vraag op welke wijze het beste in de toenemende be hoefte aan speciale woongelegenheid voor ouden van dagen kan worden voor zien, bestaat allerminst eenstemmig heid. De Stichting voor Maatschappe lijk Werk in deze provincie heeft daar om een commissie in het leven geroepen, welke alle facetten aan dit vraagstuk verbonden, in ogenschouw zal nemen en o- die in een rapport haar opvattingen zal meen los bespannen voertuigen bezigt; neerleggen omtrent de beste wijze waar op in de huisvesting der ouden van dagen kan worden voorzien. Het komt B. en W. gewenst voor het rapport van gemakkelijk verslapt; deze commissie, welke veelzijdig is sa- van éénrichtingverkeer mengesteld en een diepgaand onder- - zoek instelt, af te wachten. t de altijd is, zet ons de moge- edt. Hij is dezelfde de stei- Verkeersvraags tukken. Een lid der 2e sectie wenste in de al gemene politieverordening voorgeschre ven dat voor trekdieren gebruik van lamoen of lange dissel verplicht wordt, en dat in verband met het ü- _1- ke verkeer aan de Singel, daar borden worden geplaatst, manende tot voor zichtigheid bij het passeren van kerken. Voorts wensten enige leden te doen na gaan of langs Oosterdijk en Kruize broederstraat éénrichtingverkeer kan worden ingevoerd, en één lid meende dat het aanbrengen van stoplichten bij de Oosterpoortsbrug mogelijk is, indien het verkeer slechts korte tijd, b.v. een minuut doorgang wordt verleend. B. en W. achten het weren van voertuigen zonder lamoen of lange dissel te ingrij pend, omdat de boerenbevolking alge- Reinlgingsbedrijf. Zowel in de le als 2e sectie werden vragen gesteld betreffende kwesties verband houdende met de verplaatsing en reorganisatie van de reinigings dienst. B. en W. hopen op korte termijn een principiële uitspraak van de Raad dienaangaande uit te lokken. Zij zijn echter wel tot de conclusie gekomen dat een reorganisatie een zo belangrijke stijging van de jaarlijkse exploitatie lasten met zich zal brengen, dat een plan slechts uitvoerbaar zal zijn, indien de gemeentelijke inkomsten in beteke nende mate worden versterkt. Nadat de raad zich over de reorganisatie heeft uitgesproken, kan een beslissing worden genomen over de toekomstige perso neelsformatie, waarover ook vragen in de secties waren gesteld in verband

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1