Nalezing op de oude Sneeker Straatnamen Mi Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST wg O o ■Wj Grote actie V.V.V. en Vereniging van Botenverhuurders Hiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii»^ uit Amerika in Sneek t-- VRIJDAG 14 APRIL 1950 5e JAARGANG No 30 IEN L KIEZEBRINK E or (C Bioscoopmeuws Telepaath Jonglisto Definitief gedenkteken wordt 4 Mei onthuld Feestavond Végé- kruidemers Waarneming Rïkslandbouw consulentschap Sneek KLEINZAND 7 - Telet 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Kerkconcert ter gelegenheid van de Dodenherdenking op Donderdag 4 Mei Bij een oude tekening van het Hingstewad Hoofdprijzen in loterij „Jeugd van Nederland” Uitbreiding offsetdrukker ij Flach Gezonde ontspanning door bewegen f O en Redacteur: QS ABE FAN SNITS. te L.O.-—L.K.P BENOEMD. Van heden t.e.m. Maandag heeft het Anucitia Theater als hoofdnummer een waardige bijdrage tot de geschiedschrij ving van de Nederlandse verzetsbewe ging nl. Friesland uit de tijd van de „Rimen en Teltsjes”, zij plaatsen ons ineens in het volle leven van een eeuw geleden, met hun rake typeringen en humor. Van beide soorten zullen wij enkele specimina geven. Eerst dus de tekening van het Hingstewad. Op deze schets zien we de fraai met geboomte gestoffeerde buitenoever van de stadsgracht bij de Noorderpoort, nu de zo kale hoek WestersingelNoorder- singel. Een weg is er niet, hoogstens eer voetpad, waar de kippen ongestoord rondscharreien. Zij horen blijkbaar thuis in het koemelker ijt je waar nog lange tijd de familie Eoersma gewoond heeft. De vrouw staat over de onderdeur naar de dieren te kijken, en verder is er geen Krachtens een beschikking van de plv. Directeur-Generaal van de Landbouw is de neer Ir. D. van der Schaaf, Ingenieur bij de Voorlichtingsdienst ten behoeve van de Landbouw, sedert 7 April jl. be last met de waarneming van de werk zaamheden verbonden aan het Rijks- landLouw'’onsulentschap te Sneek. Deze waarneming heeft plaats gedurende het tijdvak, waarin de Rgkslandbouwconsu- ler.t Ir. H van der Mc en in het buiten land verblijft. FOLSGARE. Benoemd tot onderwij zeres aan de C.V.Q.-school te Folsgare, mej. J. Haitsma te Slikkerveer (Z.H.), Advertentieprijs 1 5 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. 3- 2- a)> Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) an an üp Is :n. an :n. te en ve je nt at Redactie-adres: SNEEKER NIEUWSBLAD levend wezen te bekennen. In de onmiddtl.’ijke omgeving staan nog meer schuurtjes en optrekjes, wel licht van een ^ndere koemelkerjj. Ook zien we twee .hüskes”, waar men zich in die lijd nog ongestoord kon terug trekken. Dat wa - dan het goede oude Sneek van vóó. 100 jaar. De volgende maal een ander hoekje van de stadsgracht. H. Halbertsma. Evenals vorige jaren zal het Sneeker Cantate Koor, onder leiding van Ge- zinus Schrik, ook dit jaar weer een Kerkconcert geven ter gelegenheid van de Dodenherdenking. Naast een aantal koren uit de „Hohe Messe” van Joh. Seb. Bach, die in Sneek nog niet eerder werden uitgevoerd en tot de mooiste werken van deze grote musicus behoren, wordt de Fryske Kantate „Wer binn’ de fjilden grienvan P. Folkertsma, D. A. Tamminga en Fedde Schurer ge geven. Door de musicus Folkertsma is hierin een nieuw koor gevoegd op woor den van Fedde Schurer, waardoor een betere overgang tussen enkele delen van deze Kantate werd verkregen. De uitvoering zal plaats hebben des avonds te half negen in de Grote Kerk, na af loop van de plechtigheden, die door het 5 Mel-Comité worden georganiseerd. In afwijking met vorige jaren zullen er ditmaal geen plaatsen in de kerk worden gereserveerd, behalve voor en kele officieel genodigden. Het definitief gedenkteken voor de gevallenen wordt ter gelegenheid van de a.s. dodenherdenking in de avond van 4 Mei onthuld. Deze onthulling zal geschieden door een familielid van enige der gevalle nen, nl. door mej. Meta Lever, wier va der en twee broers in de verzetsstrijd om het leven kwamen. Het gedenkteken werd vervaardigd door de beeldhouwer Willem Valk te Eelderwolde. Het wordt geplaatst in het plantsoen van de Grote Kerk op een punt dat door zijn ligging van ver schillende zjjden in de stad zichtbaar is, zowel van verre afstand als van dicht bij. Een der steunberen der kerk wordt door een arcadevormig muurwerk ver breed, een verbreding, die door zijn plastische werking en verhoging van de monumentaliteit noodzakelijk is, om het eigenlijke gedenkteken tegenover de grote muurvlakken en opgaande lijnen van het kerkgebouw te doen handhaven. De 2.5 M. hoge vrouwenfiguur, die aan het eind van het muurwerk als het ware naar voren is getreden, geeft door houding en gebaar uitdrukking aan de eerbied voor de gevallenen van 1940 1945, die zoals het erelint aangeeft „Ge trouw tot in de dood” hun offer brach ten. De muur is gemetseld in de bijpassen de kleur baksteen van het kerkgebouw, het beeldhouwwerk is uitgevoerd in vaurion, een Franse kalksteen. „Den 2 April 1845 des voor de middags schoot J. Hof- stra, Agent van Polytsie, een groote Falk, staande op de weerhaan van de grootekerkstoorn: zichten in Overijssel en Gelderland, zo dat men de indruk krijgt, dat hij wel eens een paar dagen vacantie nam om met zijn tekenboek streken op te zoe ken, waar zijn romantische hart meer bossen en bomen vond dan in eigen gewest. Merkwaardig is ook, dat hij vaak 17e eeuwse schilderijen van land schapsschilders in zijn schetsboek copi- eert, meer om het voor de herinnering te bewaren blijkbaar, dan om zelf iets aardigs op papier te krijgen. Onder een van zulke aftekeningen staat geschre ven: „Naar ene schilderij van de grote Hobbema afgetekend ten huize van den heer A. Bruinsma te Leeuwarden even vóór de ontdekking en de verkoop naar het Louver Museum te Parijs”. Juist de Jonglisto is misschien de enige tele paath in ons land, die geen consult geeft. Waarom niet, zult U vragen? Omdat hij er rond voor uitkomt, dat zelfs de beste telepaath niet in staat is een juist ant woord te geven op alle vragen. Daarom treedt hij slechts op voor de radio en in het openbaar en daarom konden uw ver slaggever en een kleine tweehonderd an dere Snekers hem Dinsdagavond aan het werk zien en zich er van vergewis sen of zijn prestatie m overeenstemming was met de roem, die hem door de uit zendingen van de Bonte Dinsdagavond- trein vooruit was gegaan. Wanneer we eerlijk willen zijn, dan moeten we be kennen dat we eigenlijk wat teleurge steld naar huis zijn gegaan. Waaraan we echter direct willen toevoegen, dat we de oorzaak van deze teleurstelling eer der bij ons zelf moeten zoeken dan bij Jonglisto, want we geloven dat we met te grote verwachtingen naar Amicitia zijn getogen. Want toen we de volgende dag nog eens kalm het gebodene de re vue lieten passeren, moesten we onmid dellijk toegeven dat Jonglisto opmerke lijke staaltjes heeft verricht. In de eerste plaats noemen we de opsporing van een door het publiek verborgen voorwerp in de zaal. Want we geven het U te doen onder bijna twee honderd bezoekers een speld te zoeken, vooral als ze onder de kraag van een japon is verstopt, ook al heeft U iemand in uw nabijheid, die nog zo sterk aan de verblijfplaats denkt. Het zou zoeken zijn naar een „speld” in een hooiberg. En van de andere nummers noemen we nog dat, waarbij de tele paath een beschrijving gaf van onbe kende voorwerpen en de eigenaars bij zonderheden vertelde die ze zelf niet wisten, maar die toch klopten. Al met al was het een goed en vooral beschaafd programma. Een wonderstuk, een wonderstuk voor ’t nageslagt, Geen mensch had ooit daaraan gedagt, Daar zat de Falk, loerde als een roover De stad en de environs eens oover, Maar Hofstra, die van ijver brandt, Vliegt op de omgang, en in zijn handt ’t Geweerlegt aan, daar, daar valt het schott, De Falk siegt heen van haan en toorn na beneen. Hier overtreft gij zelfs Fidok, Die de Franschc grond van roovers zuifrde, Uw ijver neemt veel hooger vlugt, De roovers zuifert gij uit de lugt, Een wonderstuk voor 't nageslagt, Geen mensch had immers zulks gedagt.” bekomen bij J. Dijkstra, timmerman te Jutrijp. Het is alweer enkele jaren geleden, dat wij in dit oudheidkundige hoekje een zonderling gedicht afdrukten, het geen wij als inleiding tot dit opstel hier naast geven. Ter gelegenheid van de tentoonstelling „Jeugd van Nederland” werd een loterij georganiseerd. De trekking daarvan is thans geschied. De hoofdprijs, het Bea- frix-landhuis, werd gewonnen door nr. 51331; de Ireneprijs, ec zitkamerameu- blement, viel op lot nr. 14C244; de Mar- grietprijs, een zeilboot, op nr. 97372 en een linnenuitzet, de Marijkeprijs, viel op nr. 27027. Andere prijzen staan vermeld op een trekkingslijst, die bij het Raadgevend Bureau voor Maatschappelijk Werk, Stadhouderslaan 148 te Den Haag ver krijgbaar is. Sneek, Leeuwarden, Amsterdam zelfs, het is nog dichtbij, vooral met de tegen woordige reismogelijkheden. En in die steden leeft, werkt en wroet de mens en hij weet niet dat naast hem, om te grij pen zo dichtbij, alles wat goed en mooi is, op hem ligt te wachten! Aan het paviljoen ontvangt de altijd beminnelijke heer Kasemier ons, zet ons aan de koffie, en vertelt van de moge lijkheden die zijn paviljoen biedt. Hij is een gulle gastheer, en met dezelfde zwier brengt hij ons weer naar de stei ger, waar zon en golven ons weer opne men, nu recht op Terhorne aan, naar de nieuwe sluizen. Vandaar gaat het al laverende door de Wijde Sloot, Goënga- rijpster poelen en de Noorder Oude Weg naar Langweer, waar in het Hotel schip „Alve Marren” van de heer Boer* tjens een lunch wordt aangeboden. Het was een prachtreis. We zongen, zeilden, riepen, fotografeerden elkaar, er was actie, beweging, en bovenal een heerlijke lust om te getuigen van alles wat ons hier geboden werd. Na de lunch krijgt de voorz. van de Prov. V.V.V. het woord en weet met een Fries spreekwoord (It is mei sizzen net to dwaen) en de konsekwenties op vlotte wijze het gezelschap op zijn taak te wijzen. Daarna worden we door de heer Kampen onderwezen in een nieuwe hengelkunst. Het hotelschip wordt algemeen be wonderd. Men wijst elkander op het feit dat waar men ook zit of staat op dit merkwaardig schip, men steeds het volle gezicht heeft op het water. Dan terug naar Sneek, Langweerder Wielen, Vaart, Nieuw kanaal de grote hartader aanstonds tussen Sneek en de wereld, naar de jachthaven. Na een voortreffelijk diner in de Wijnberg komt het einde, of neen, daar komt het begin, want in de afscheids woorden van de tochtleider de heer Boertjens, en in de dankwoorden van collega Sikkema ligt geen einde, maar een begin. Het begin van een naar we hopen goede en schone traditie, maar bovenal het begin van een actie om de schoonheid van Friesland in z’n geheel te ontsluiten voor de medemens, waar hij ook woont, en de kernspreuk der vereniging voor hem te doen léven: Met de vogel op het nest Is Friesland op z’n best. Na een afwezigheid van bijna 30 jaar, zijn Zaterdagmorgen met de Nieuw-Amsterdam te Rotterdam uit Amerika aangekomen de heer en mevr. J. Blauw en W. BlauwWier- stra, vroeger woonachtig alhier, die voor een familiebezoek van 2 maan den deze verre reis hebben onderno men. Ongetwijfeld zullen velen zich nog wel herinneren dat in de loop der jaren de gehele familie Blauw uit Sneek naar Amerika is vertrokken om daar haar geluk te beproeven. In 1903 was het de toen 19-jarige Coen- raad die werkzaam was geweest bij de Fa. Louwmans en Co. alhier, die als eerste emigrant naar Amerika vertrok. Als metaalbewerker wist hij zich een goede positie te verove ren. met het gevolg-dat hij in 1911 zijn broex Auke liet overkomen, ter wijl Jar in 1913 het voorbeeld volg de. Alles ging naar wens zodat Jan het plan opperde om ook zijn moeder en broer Eelke, de bekende Sneek I- sp.eler, te bewegen de stap te onder nemen. Dit geschiedde en twee jaar later, in 1922, volgden de verloofden van Jan en Eelke, de dames Wietske Wierstra en Jantje Zijlstra en de jongste broer Cornelis. Bij hun aan komst in Omaha (Nebraska) werd aldaar op 12 Juni, op dezelfde dag dus, het huweljjk voltrokken van Jan en Wietske en Eelke en Jantje. De Met de vogel op het nest, Is Friesland op z’n best. hier achtergebleven dochter Tetje, die gehuwd was met de heer Klaas de Jong besloot tenslotte ook met haar man de tocht naar ’t land van de dol lar te ondernemen en zo was in 1924 deze familie in Amerika herenigd. Sneek, hun geboortestad, konden ze evenwel niet vergeten; zij volgden getrouw het nieuws. Gedurende de oorlogsjaren was het contact met Sneek verbroken, maar dank zij de medewerking van ,’t Roode Kruis wist einde 1945 de Amerikaanse familie dat in Sneek alles nog in orde was. Jan, Eelke en Cornelis bleven ook de voetbalsport trouw. Ze werden lid van de plaatselijke club Omaha- Sports, een elftal waarvan de spelers tot verschillende nationaliteiten be horen, zoals Schotten, Engelsen, Zweden en Duitsers. In 1930 werd het eerste elftal kampioen. De drie spe lers, op de achterste rg van links, op onderstaande foto zijn resp. Eelke, Jan en Cornelis Blauw. Grote bewon dering had 't echtpaar voor de veran dering en uitbreiding die hun geboor teplaats in de afgelopen 30 jaren had ondergaan. De fraaie winkels met de keurige etalages die men hier aan treft behoeven geenszins voor die van Omaha onder te doen. Alleen het kli maat beviel hun hier niet meer. 30 Mei a.s. wordt de terugtocht aan vaard. Vijf jaren lang hebben de Duitsers gepoogd de Nederlanders tot slaven van het Nationaal-Socialisme te maken, maar zij kwamen in een land, dat in eeuwen van strijd zijn vrijheid veroverd en lief gekregen had. Geleidelijk groeide het verzet tegen de onterende bepalin gen, de bestialiteiten en de rassen discriminatie. Om Nederland te ver zwakken en de Duitse oorlogsindustrie te versterken, werd een rigoureuze mannenroof georganiseerd, maar niet minder dan 400.000 opgeroepen burgers kozen voor het onderduiken, een aantal, dat ongeëvenaard is onder de bezette landen en alleen opgevangen kon wor den door georganiseerde hulp, voorna melijk van de L.O. en de L.K.P., die de onderduikers verzorgden en de bonkaar ten „kraakten”. Dit is geen verhaal van helden of avonturiers, maar van gewo ne ordelijke burgers, dij twijfel, angst en zorg kenden als ieder ander. Zij ko zen het verzet tot het uitersteZij klemden zich, vaak in de allerberoerd ste omstandigheden, aan de vrijheid vastVrijheid in varkenskotten, in kelders, in schuilplaatsen van allerlei aardVrijheid met minimale bewe gingsvrijheid. Zij leefden als opgejaagd wild, dat nu en dan een drinkplaats vindt, in het donker beschutting zoekt en bij het naderen van de jagers in het struikgewas vlucht. Dodelijke schoten decimeerden het aantal, maar het legi oen der onderduikers bleef groeien, om dat iedere dag opnieuw recruten bracht, allen gesterkt door het besef£ dat het De Sneker Végé-kruideniers hebben Woensdag in Amicitia hun cliëntèle een mooie avond aangeboden, door het doen optreden van de „Jolly Players”, waar van de heer Littoy de algemene leiding had. Het ensemble bood een knap, af wisselend en goed verzorgd programma. Het bracht o.a. verschillende schetsjes, voorts accordeon-muziek van een der Cavelli’s met Theo Waas aan de vleu gel; Cora Vill gaf liedjes ten beste,, eveneens begeleid door Theo Waas. Laatstgenoemde oogstte ook een uit bundig succes met zijn populaire liedjes onder het motto „Van dit en dat, van alles wat”, waarvan de refreintjes graag werden meegekweeld door de bijna ge heel gevulde zaal. Een pakkend slot was de „Molenfjnale”, een Hollandse klom pendans die door ’t gezelschap keurig werd uitgevoerd en die mede door het fraaie decor met op de achtergrond een draaiende molen, een kostelijke aanblik bood. De lotenverkoop stichting „Wie wint de pot ten bate van het misdeelde kind en waarvan de trekking 2e Pink sterdag in het Feyenoord-stadion te Rotterdam zal plaats hebben, welke in de pauze werd gehouden, is een mooi succes geworden. Vele lootjes 50 ct. per stuk gingen van de hand. Dit vond mede zijn oorzaak in het feit dat de Sneker Végé-kruideniers aan deze loten een extra nummer hadden toegevoegd en daarvoor een 60-tal fraaie prijzen hadden beschikbaar gesteld waardoor de koper van een lot nu een dubbele kans kreeg een prijs te winnen. Dat was han dig bekeken. Al met al is het een mooie De offsetdrukkerij Fl-oh N.V. alhier, zal een belangrijke uitbreiding onder gaan door nieuwbouw. De uitvoering is opgedragen aan de fa. C. Koster en Zo nen te Sneek. Met de werkzaamheden is reeds een aanvang gemaakt, aldus meldt het Friesch Dagblad. Onder dit motto geeft de „Sneker Gymnastiek Vereniging” op Donderdag 20 April haar 53e jaarlijkse uitvoering in „Amicitia”. Een gevarieerd program ma zal worden gebracht waaraan alle groepen van kleuter tot grijsaard medewerken. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie in dit blad en raambiljet ten. Deze regelen zijn opgeschreven op een klein vodje papier, bewaard in het ar chief van het Museum, en ondertekend met „W. D.”. Aan de keerzijde staat nog geschreven: „Aan J. Hofstra. M.Heer, 't strekt u tot lof en eer”. Dat deze „agent van polytsie”’ be halve een goed schutter ook een zeer verdienstelijk tekenaar was, bleek ons echter eerst onlangs, toen de familie Hofstra ons vergunde inzage te nemen van een drietal schetsboeken, vol met alleraardigste tekeningen, gemaakt door hun voorvader, Jacob Hofstra, de zelfde als de in het gedicht bejubelde. Hofstra had zelfs zulk een vaardigheid in het tekenen, dat hij een avond-teken- school opende, gevestigd in het nog be staande, in al haar vervallenheid nog zo schilderachtige, oude huis aan het Balthusstreekje. De aanleiding tot deze kennismaking was gelegen in een tweetal door Hofstra in genoemde schetsboeken getekende gezichten op de Sneker stadsgrachten, die ons tot dusverre onbekende gege vens verschaften. De familie Hofstra gaf ons toestemming enkele van deze tekeningen in dit blad af te drukken, en als eerste geven wij daarvan het „Hingstewad”. Intussen hopen wij van harte, dat op den duur Hofstra’s teken boeken een veilig plaatsje in het Sneker Musem mogen vinden. De hiernevens weer gegeven tekening reeft het onderschrift „getekend buiten de voormalige Noorder poort bij het paarde- wed Sept. 1834”. Het is een van Hofstra’s oudste tekeningen. In 1868 tekende hij nog een gezicht op ’t Op, en in het jaar 1871 had hij de tekenstift nóg niet laten liggen, blijkens bladen in zijn schetsboeken, volgetekend tijdens een reis naar de Doorwerth in Gelder land. Hofstra maakte lang geen onverdienstelijk werk. Het is van een zeer romantische in slag, de keuze van rijn onderwerpen wijst er al op. Steeds zet hij ons boomrijke landschappen voor, waar eenzame wandelaars, jagers met honden, of dromende boerderijen hun plaats gevonden hebben. Toch liet hij niet zijn fantasie geheel de vrije teugel, want meestal staat er onder vermeld, waar hg dit landschap heeft gezien. Een heel enkele keer schrijft hij onder een ruïne met bomen: „Eene fantasie”. Hoewel hij veel Friese landschappen geeft, vooral uit Gaasterland, worden deze in aantal toch overheerst door ge- SPREEKUUR BURGEMEESTER. De Burgemeester van Sneek houdt op Maandag 17 en Donderdag 20 April a.s. geen spreekuur. GEVONDEN VOORWERPEN WYMBRITSERADEEL. Een bruine tas met inhoud. Terug te beter was, te sterven met de verstikte democratie, dan te leven met het ver stikkende fascisme. Een film om gaan zien en niet te vergeten. Reeds lang was het in de boezem van bovengenoemde verenigingen een uitge maakte zaak, dat, wilde men het prach tige merengebied van Friesland be schikbaar stellen voor gans Nederland als vacantie- en bovenal als recreatie oord, dat men zich dan zou moeten wenden tot het gehele Nederlandse volk. Bovendien moest men de min of meer versleten paden van het aanprijzen in folders en advertenties van het zg. hoogseizoen met alleen maar aanhalen en verwijzen naar voor- en naseizoen, radicaal wijzigen. De vermoeide mens zoekt in het hoogseizoen als vanzelf deze gebieden, met al de voordelen maar ook met al de nadelen daaraan ver bonden. Maar wil men de vermoeide over spannen mens werkelijk rust geven, dan moet men die mogelijkheid scheppen door die gebieden open te leggen waar hij die rust ten allen t ij d e zal kun nen vinden. Daarom het voorseizoen in het teken der belangstelling! Daarom het prachtige merengebied openleggen in het voorjaar! Daarom op Donderdag 6 April een journalistentocht! En daar kwamen we, en daar zaten we op 6 April ’s morgens om tien uur in Sporthotel de Kroon klaar voor een zeiltocht, ja zeker voor een zeiltocht! En voor zover mogelüjx waren ze er allemaal, met instrmnenten, alpino- mutsen, pijp en kijker en zeiljumpers. Zeilen met de mannetjesputters van de Friese meren! Het werd gauw gezellig, men sprak onder de koffie over laveren, kruisen, overstag gaan alsof er een stel water geuzen bij elkaar waren inplaats van ridders van pen, stift en lens. De voorzitter van de Sneker V.V.V. de heer Vis heette allen welkom en hij deed dit in zulke bewoordingen dat men voelde, hg was eigenlijk een beetje ja loers, en inderdaad dat zou men worden. Het was een stralende morgen, nog niet veel wind (maar dat komt wel, zei een der kapteins) en geen vuiltje aan de lucht. Door de heer Boertjens, secr. der Ver. van Botenverhuurders werden nog enige technische mededelingen gedaan en toen begon de inscheping. Wg hadden het genoegen onder de hoede van de heer G. Doevendans de fok en nu en dan het roer te mogen bespelen en het is ons zeer goed be vallen. Toen we al laverende, de Houkesloot uitvoeren werden we er even stil van. Hoe goddelijk mooi is de natuur in het voorjaar en op een dag als deze. Het is alsof alles net geboren is, alsof dit nog niet eerder door mensenogen is gezien, zo nieuw, zo echt, is de wereld. Wij, mensen, leven dichtbij dit alles. dromerige atmosfeer van Hobbema’s Werken zal hem sterk hebben aange trokken. Maar beter, althans oorspronkelijker zijn eigenlijk nog zgn naar het leven getekende kijkjes op het dagelijks doen en laten van zijn medeburgers. Daarbij ging zijn voorkeur uit naar honden en paarden, en de mensen die met hen om gingen. Deze tekeningen hebben grote waarde voor de cultuurhistorie van zich met een hartelijk applaus zeer dank baar toonde en waarop de organisatoren met groot genoegen kunnen terug zien, ’s Middags had dit gezelschap de kinde ren een mooi programma aangeboden. Wat hebben de kleinen gesmuld van de belevenissen van Jan Klaassen en Katrijn, die nu in levende lijve op het toneel verschenen, mitsgaders de bosheks „Klessebes” en de „generaal” wiens schoenen niet op tijd waren gerepareerd, waarvoor tot straf Jan Klaassen, Ka trijn en het knechtje Pietje moesten strafexerceren en tot standbeelden wer den omgetoverd. Maar gelukkig wist daarvoor de tovenaar uit ’t bos wel raad en kwam tenslotte alles weer op zijn pootjes terecht. Maar ook Tante Miep en de clowns Fredo en Beppo hadden een groot aandeel in ’t welslagen van deze middag,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1