I I 4e President Roosevelt-mars I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Begrotingsvergadering Sneek Bestaande toestand inzake het bijzonder kleuteronderwijs voorlopig gehandhaafd. Jaarvergadering Sneeker Zeilclub DINSDAG 18 APRIL 1S50 5e JAARGANG No 31 36 L. KIEZEBRINK Rectificatie Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD - KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Wie er terugkeren met de „General C. H. Muir Sport en Liefdadigheid De jubilerende voorzitter gehuldigd - steun van de gemeente voor de Sneek-Week bepleit Discussie over jeugdzeilen t SNEEKER NIEUWSBLAD VRIJDAGS. Redacteur: de HOOGELAND-COLLECTE. jn. bij 3t. De begroting voor 1950 Bestuursverkiezing. I I 1 •4» 4- m. je- BEHANDELING BEDRIJFS- BEGROTINGEN 1950. De afschrijvingspolitiek het gasbedrijf. De buscollecte voor de Ver. ’t Hooge- land heeft alhier opgebracht ƒ330.28. In het verslag onder het hoofd „Met, de vogel op het nest, Is Friesland op z’n best”, is een fout geslopen die we even recht willen zetten. Niet de heer Kampen gaf een demonstratie met een nieuw soort hengel, maar de heer Wan da uit Leeuwarden. G. S. Hofstra, voorzitter S.Z.C. in zijn kajuitjacht „Ut en Thüs”. rol spelen. ver- Ook onze politiemannen waren present. Zij behaalden de le prijs 25 k.m. tocht. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. i.s. ite Brinksma meent dat al het perso neel dat op straat werkt, van deze kle ding moet voorzien, de Voorzitter antwoordt dat in deze overleg met het bedrijfshoofd zal worden gepleegd en onderzocht zal worden wie de kleding behoeft. Wethouder van der Veen zegt dat men nog nooit zo ver is ge weest als nu. Nu zal er een proef ge nomen worden en wat is er tegen het resultaat daarvan af te wachten. Z. h. s. wordt deze begroting evenals die van het slachthuis aangenomen. Zie vervolg pagina 2. De sportieve Makkumer dames, die beslag legden op de 2e prijs in de 25 K.M. tocht 1st op je- Ide te Redactie-adres 1S- ral len an in, ?n, ijn ,ds n; an ch ar de as 'S- at ’P e- t le >e it Huldiging van de Voorzitter. De heer Groenhout deelde de vergade ring mede, dat zij een jubilaris in haar midden had, de voorzitter G. S. Hof stra, die 25 jaar bestuurslid is. In April 1925 werd hij als commissaris gekozen in de plaats van de heer K. Vrolijk. Van 1936 tot 1941 was hij secretaris, vervol- ken, waarna het voorstel z. h. s. wordt aangenomen. Aan de beurt van aftreden waren de heren P. Olij Szn. en J. Stoffelsma, die beide met grote meerderheid herkozen werden en hun benoeming aannamen. Alg. Vergadering N.N.W.B. Deze werd toegekend aan de heer Meer- holz, die met zijn bescheiden .kneveltje” eigenlijk de enige was, die daarvoor in aanmerking kwam. De Roode Kruisdienst heeft heel wat werk moeten verrichten, en vooral in Bolsward en Oudega (W.) zijn tiental len blaren doorgeprikt en wondjes ver bonden. De transportcolonne heeft zich op uitstekende wijze van haar taak ge kweten, zo goed, dat het aantal uitval lers uiterst gering is gebleven en de wagen van de Ford-dealer Ozinga wei nig passagiers behoefde mee te nemen. Al met al is ook deze tocht weer zeer geslaagd en naar men ons mede deelde loopt de President Roosevelt- groep al weer rond met grote plannen voor het volgende jaar. Rest ons nog te vermelden dat de deelnemers een fraaie herinneringsmedaille ontvingen, met de afbeelding van President Roosevelt, welke zeer in de smaak is gevallen. steun, maar tijdens de Sneek-Week en de andere wedstrijden maakte zij van de „Ut en Thüs” steeds een goed en prettig toevluchtsoord voor de zeilers. De dank voor al die trouwe medewer king, toewijding en gastvrijheid werd vertolkt door een mooie kamerplant, welke spr. aan de voorzitter overhan digde. Deze zeide zeer verrast en getroffen te zijn, en het werk voor de S.Z.C. en de watersport altijd met liefde te heb ben gedaan. Hij hoopte dit nog een paar jaar te kunnen volhouden hoewel het wel eens wat moeilijk is en ook nog het 50-jarig jubileum te kunnen mee maken, waarna hij dankte voor de hem en zijn vrouw gebrachte hulde. Reinigingsbedrijf. De heer Brinksma vraagt of de uitgetrokken post van ƒ500 voor re genkleding wel voldoende is, daar er 30 werklieden zijn die iedere dag in de bui tendienst zijn. Of is de bedoeling het j personeel geleidelijk van regenkleding i te voorzien De V o o r z. zegt dat dit Verschijnt: DINSDAGS en Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) werd vastgesteld op een bedrag van 3575, waaronder 225 voor diversen. Tot leden der kascommissie voor 1950 werden aangewezen de heren E. Kus- sendrager en P. Hendriksma, tot plaats vervangers de h.h. J. Spoelstra en H. van Dijk. Het voorstel van B. en W. tot het laatste de bedoeling is, zodat binnen 1 onderhands verpachten aan de fa. Fern- a 2 jaar allen voorzien zijn. De heer hout te Emmeloord en J. W. de Jong te Sneek van resp. 705 en 132 M2, grond gelegen tussen Oppenhuizerweg en Hou- kesloot wordt eveneens z. h. s. aange nomen. Vergadering van de raad der ge meente Sneek op Vrijdag 14 April 1950, ’s avonds 7.15 uur. Voorzitter burge meester L. Rasterhoff, secretaris de heer K. Koster. Aanwezig 16 leden. Af wezig de heer de Boer (m. k.). De notulen der vergadering van 9 Maart jl. hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Een ingekomen adres van de afd. Friesland van de Vereniging van onderwijzers en artsen bij het buitengewoon onderwijs om te bevorderen dat de debielen afd. en die der imbecillen van de openbare school voor b.l.o. in afzonderlijke gebou wen worden ondergebracht, wordt be handeld bij het desbetreffende punt der begroting. Bij het voorstel van B. en W. betref fende bebouwingsvoorschriften voor het terrein tussen Harmen Sytstrastraat en alg. begraafplaats voor het plaatsen van noodwoningen, acht de heer Blok de ruimte van 5 M. welke tussen de woningen onderling wordt voorgeschre ven wat veel, vooral omdat de kavels ook zeer diep zijn, zodat als alle terrein berekend wordt de grondrente voor elke woning wel 60 zal worden, terwijl dat 40 is voor een normaal permanent huis. Wanneer men dan voorts in aan merking neemt dat deze noodwoningen binnen zeer korte tijd moeten worden afgeschreven, komen deze bouwers, die slechts uit nood handelen, wel zeer on voordelig uit. Spr. zou wallen weten of B. en W. een gedeelte van de grote per celen terrein tegen lagere prijs zullen beschikbaar stellen. De V o o r z. ant woordt dat om een nog meer ontsierend karakter te voorkomen, hier het sys teem van open bebouwing moet toege past en dan is 5 M. tussenruimte niet te veel. Ook B. en W. zullen er echter naar streven de bewoners niet op kos ten te jagen en als de kavels onvoor delig groot zijn zullen zij inderdaad een reductie in de prijs overwegen. De heer Blok zegt nog dat als men 4 M. tus senruimte tussen de woningen nam, er nog een woning meer bij kon. De V o o r z. zegde toe, dat deze kwestie nog eens in B. en W. zal worden beke- gens weer commissaris, toen vice-voor- zitter, waarna in 1946 zijn benoeming tot voorzitter volgde. In al die jaren heeft hij veel wel en wee van de S.Z.C. meegemaakt. Het ledental bedroeg aan het begin van zijn loopbaan 255 en daar na is het steeds excelsior gegaan. Spr. roemde de vele en grote capaci teiten van de heer Hofstra op het ge bied van het wedstrijdwezen, voorname lijk zijn reglementskennis, van welke eigenschappen niet alleen het bestuur, maar ook de leden en de wedstrijdzeilers hebben geprofiteerd. Zij zijn hem daar zeer dankbaar voor, welke dank spr. symboliseerde in het fraaie polshorloge dat hij de jubilaris aanbood, daarbij de hoop uitsprekend dat de heer Hofstra nog lang in hun midden mag blijven. Maar, aldus vervolgde hij, we mogen ook mevrouw Hoflstra niet vergeten. Wat die voor de S.Z.C. betekend heeft i is niet te beschrijven. Niet alleen was zij haar man al die jaren tot grote I By de aanvang van de 48ste jaarver gadering van de S.Z.C., die Donderdag avond in de bovenzaal van café „On der de Linden” werd gehouden, her dacht voorzitter G. S. Hofstra de over leden ere-voorzitter H. v. d. Zee, die veel pionierswerk voor de zeilsport in ’t algemeen en de S.Z.C. in 't bijzonder heeft verricht, alsmede de leden F. Dethmers, de eerste secretaris van de Club, en H. Amsterdam. Hij wierp daarna een korte terugblik op het afgelopen verenigingsjaar, waar in de ledenwedstrijden veel deelname trokken, terwijl ook de Sneek-Week zeer veel deelnemers telde en door mooi weer begunstigd werd. De motorboot- vaarders stelden echter teleur. Een voor hen uitgeschreven wedstrijd moest nl. wegens te geringe deelname worden af gelast. Tot slot bracht hij dank aan de com missie voor de contact-avonden, (de he ren J. Spoelstra, J. Wuring en J. Tuil) voor haar werk, en deelde hij mede dat de heer L. A. T. Cock kampioen is ge worden, de heer J. Spoelstra tweede. Bij het punt ingekomen stukken gaf de K.Z.V. „Sneek” kennis van de door haar georganiseerde lezingen van de heer A. van Gooi over het nieuwe zeil- wedstrijdreglement. De voorzitter wekte de leden op deze lezingen, die gehouden worden op 17 en 24 April, bij te wonen omdat reeds dit jaar onder het gewij zigde reglement gevaren moet worden. J aarverslagen. Volgens het jaarverslag van de secre tary H. S. Groenhout daalde het aan tal leden van 727 (558 stads- en 169 buitenleden) tot 713 (550 en 163). De gehouden wedstrijden werden gememo reerd, waarbij met voldoening gewezen werd op de goede verstandhouding met de K.Z.V. „Sneek” wat vooral tot uiting kwam bij de organisatie van de Sneek- Week, waarbij de heer K. Osinga het werk van het wedstrijd-secretariaat be langrijk verlichtte door belangloos een groot deel van de werkzaamheden te verrichten. De belangstelling voor de contact- avonden was niet zo groot als de vorige jaren. Ook in dit verslag werd de com missie voor deze avonden dank ge bracht, terwijl eveneens de overleden erevoorzitter en de heer Dethmers wer den herdacht. De penningmeester J. Stoffelsma ver meldde in zijn verslag met voldoening dat het afgelopen boekjaar gunstiger was dan de vorige jaren. De rekening sloot nl. met een voordelig saldo van ƒ388.73, daar de ontvangsten ƒ3629.81 HET BEZOEK VAN DE VANDERSTENG. Het contactschip Vandersteng heeft zich ook hier in een groot bezoek van belangstellenden mogen verheugen. Ook B, en W. van Sneek en enige Sneker zakenlieden, die destjjds door bijdragen in natura tot de uitrusting van het schip bijdroegen, gaven acte de présence. Jeugdzeilen. De heer K. Vrolijk informeerde naar de mogelijkheid ook wedstrijden voor juniores te houden, naar aanleiding waarvan een uitvoerige discussie over dit onderwerp ontstond. De voorzitter achtte het moeilijk voor het bestuur zulke wedstrijden van bo ven af te organiseren, en wees verder op de vele bezwaren die hieraan zijn verbonden, o.a. het ontbreken van con tact met de jongelui. Het beste achtte hij nog dat jonge mensen het zeilen aan boord van de ouderen leren, en daarom wekte hij deze laatsten op hen, indien zij zulks vragen, mee te nemen en hun het zeilen te leren. De heer Kasemier wees er op dat in Groningen op dit gebied veel en met succes wordt gedaan. Wat daar kan, moet hier toch ook mogelijk zijn. Daar om adviseerde hg het bestuur eens over leg te plegen met de K.Z.V. „Sneek”. De voorzitter achtte het zeer moei lijk schepen voor dit doel beschikbaar te krijgen. De eigenaren voelen daar niet veel voor. De beste oplossing zou zijn als de vereniging zelf over schepen be schikte, maar dat is veel te duur. In Leeuwarden heeft men het ook gepro beerd. Verleden jaar werd met enthou siasme begonnen, maar nu zijn er al ernstige moeilijkheden. De heer Brandenburgh sloot zich aan bij de woorden van de heer Kasemier en achtte het gewenst een commissie in te stellen. De heer Alberda zag de oplos sing in het invoeren van een speciale jeugdboot, desnoods eerst alleen voor Sneek, wat later tot andere plaatsen uitgebreid zou kunnen worden. Ook zou den de beide verenigingen zelf door mid del van een verloting of i.d. enige van zulke boten kunnen aanschaffen en voor de jeugd beschikbaar stellen. Dit laatste denkbeeld werd bij de rondvraag door de heer Kasemier ondersteund, waarna het bestuur de toezegging deed deze aangelegenheid met de zustervereniging te zullen bespreken, en de voorzitter de vergadering met de beste wensen voor een prettig vaarseizoen sloot. De heer D i s s e houdt een zeer des kundig en uitvoerig betoog over deze afschrijvingspolitiek. De bij het bedrijf gevolgde en door B. en W. verdedigde past geheel in het kameralistische stel sel, dat afschrijving beschouwt als af lossing. Daardoor wordt het afschrij- vingsvraagstuk tot een financierings vraagstuk gemaakt, terwijl het in wer kelijkheid een economisch vraagstuk is van waarden en kosten, en in dat licht moet men de door spr. verdedigde af schrijvingspolitiek naar de vervangings waarde zien. Een ander systeem van afschrijving pleegt roofbouw op de ka pitaalgoederen, men soupeert deze een voudig op en moet om nieuwe te erlan gen juist in een tijd van verarming be slag leggen op een groter deel van de koopkracht, dan wanneer men de af schrijvingspolitiek van de vervangings waarde had toegepast. Spr. lichtte zijn betoog nog toe met te verwijzen naar tal van deskundige schrijvers op dit gebied, maar de Voorzitter stelde daartegenover in zijn antwoord andere deskundigen. Men is het eenvoudig in theorie over deze kwestie niet eens, doch ontmoet elkaar wel weer in de praktijk, waarin men de vervangings- waardetheorie niet toepast. Een ge meentebedrijf wordt gesticht geheel met vreemd kapitaal, de afschrijvingen zor gen er voor, dat dit op tijd kan afge lost, is alles afgelost dan is theoretisch ook het bedrijf niet meer van waarde, en men sticht een nieuw met weer ge leend kapitaal. Is daarvoor echter nu meer geld nodig dan voor het vorige, dan spreekt het dat dit kan leiden tot een vrij plotselinge prijsstijging van het product, omdat de afschrijvingen hoger moeten worden, daarom zou het aan beveling kunnen verdienen om de prij zen of tarieven geleidelijk te verhogen. Maar dit argument speelt nu geen rol omdat de prijsbeheersing de prijzen voorschrijft. Passen we dus nu de theorie van de heer Disse over heel de linie toe dan ontstaan thans niet alleen aanmer kelijk hogere, niet op het publiek ver haalbare, kosten bij het gasbedrijf, doch ook bij het waterleiding- en woning bedrijf, dit zou tot enorme tekorten voe ren, welke de gemeente aan de bedrijven zou moeten uitkeren. Zelfs al zouden B. en W. dus in theorie voor afschrij ving naar vervangingswaarde voelen, wat ze niet doen, de practische toepas sing er van is thans onmogelijk. De heer Disse betoogt nog eens dat B. en W. dit vraagstuk te veel als een financie ringsprobleem zien, terwijl het een eco nomisch is en de huidige afschrijvings politiek in een tijd die om opbouw schreeuwt, leidt tot verarming van het productie-apparaat en ondermijning van de welvaart, doordat we feitelijk de be drijven niet in stand houden. Nadat de Voorzitter er nog eens op gewe zen heeft dat het debat over deze kwes tie toch louter academisch kan zijn, omdat thans in de praktijk geen ander dan ’t huidige beleid kan gevoerd wordt de begroting van het gasbedrijf z. h. s. goedgekeurd. (De heer Koolmees verlaat de verga dering). wedstrijden, Black Boys zal ongetwij feld wel voor het spelen van de degra datiewedstrijden komen te staan en W.Z.S. is ook nog niet geheel zeker dat het hieraan zal weten te ontkomen. Maar naar men ons mededeelt zullen nu de clubs allen hebben spontaan him medewerking toegezegd ’s avonds in de week op nog nader vast te stellen da gen, tegen elkaar uit komen met als in zet „het kampioenschap van Sneek”. Binnenkort volgen nog nadere medede lingen. Van de oude commissieleden heeft nu ook de heer H. de Leeuw be dankt. In diens plaats is gekozen heer D. v. d. Werf. De heer J. Tuil bracht een uitvoerig verslag uit over de gehouden algemene vergadering van de N.N.W.B., naar aan leiding waarvan de heer K. Vrolijk vroeg waarom de kampioenswedstrijden dit jaar in Grouw gehouden worden. Hij meende nl. dat dit voortaan altijd op het Sneekermeer zou geschieden, daar dit z.i. het geschiktste terrein is. De voorzitter antwoordde hierop dat men deze wedstrijden ook wel eens in een andere plaats wil hebben, maar dat Sneek toch het grootste deel krijgt. Bestuursmededelingen en wedstrijdprogramina. Medegedeeld werd dat dit jaar voor ’t eerst na de oorlog weer een Hiswa- tentoonstelling in Amsterdam wordt gehouden, en de leden werden opge wekt deel te nemen aan de clubtocht die daarheen wordt gehouden. De reis kosten bedragen ƒ6 per persoon. Het wedstrijdprogramma werd als volgt samengesteld: Donderdag 18 Mei (Hemelvaartsdag) opening met een ledenwedstrijd en een clubtocht voor motorboten. Zaterdag 24 Juni wedstrijd voor seni ores in de Regenboogklasse en dames- wedstrijden in de Pampus-, Valken- en 16 m2 klasse. Zondag 9 Juli Zomerwedstrijd voor leden. Zaterdag 12, Zondag 13 en Maandag 14 Augustus: Sneek-Week, eerste gedeelte. Zaterdag 9 September sluiting met ledenwedstrijd voor het Paviljoen. Verder wekte de voorzitter de leden op deel te nemen aan de van 24 tot 29 Juli te houden E’fstedenwedstrijd van „De Meeuwen” te Leeuwarden, en hier voor collectief in te schrijven. Sneek moet nl. een goed figuur slaan in deze voor Friesland zo belangrijke tocht. Ook bracht hij nog een verzoek over van de Kon. Marine Jachtclub in Den Helder aan de Regenboogzeilers om aan haar wedstrijden op zee deel te nemen, waarvoor hun alle mogelijke faciliteiten zullen worden verleend. Op verzoek van de heer K. Vrolijk zal een bestuurslid van genoemde Club worden uitgenodigd een bespreking met de Regenboogzeilers te houden. Met het troepentransportschip „Ge neral C. H. Muir”, vertrokken van Tandjong Priok 1 April en waarschijn lijk 24 April te Rotterdam arriverend, komen o.a. uit Indonesië naar huis: van de Koninklijke Landmacht: van 23 AAT sergeant K. Faber, Sijbrandaburen 19; van HMGD soldaat J. Soeten, Uit- wellingerga, Zuideind 106; van 216 R.V.A. wmr. H. v. d. Meer, Napjusstr. 38, Sneek: soldaat M. Pieters, 2e Boschdwarsstraat 8, Sneek. Dit jaar bestaat Sport en Liefdadig heid 30 jaar. Aanvankelijk lag het in de bedoeling wedstrijden te organiseren j tussen de plaatselijke voetbalclubs en I deze te houden op Hemelvaartsdag. He- laas kan daar evenwel niets van komen i daar het niet is uitgesloten dat Sneek I voor de K.N.V.B.-beker moet spelen; j L.S.C. wachten natuurlijk de promotie- wedstrHden Black Bnvs zal omretwri- gewerkt om de deelnemers een aange- Wij overdrijven niet als we zeggen, t belangrijke dat de onder deze naam nu voor de Enkele prestaties vierde maal gehouden wandeltochten, i dienen aan de vergetel- 1 begunstigd zijn door het meest ideale voorjaarsweer, dat men zich voor een mars kan wensen. Mede hierdoor is deze mars wel zeer geslaagd, maar ook tal van andere factoren hebben er toe mee- name middag te bezorgen. De deelname was buitengewoon groot, waren er bij de voorinschrijving ruim 450 deelnemers geboekt, aan de start verscheen een totaal aantal dat de 600 ruim overschreed. Dit is voor de orga niserende vereniging een verblijdend te ken, een teken dat mede door deze mar. sen, de animo voor de wandelsport in onze plaats belangrijk toeneemt. Hoe wel men zich niet blind moet staren op het aantal, want ook het gehalte van de deelnemende groepen en individuele wandelaars, moet in zo’n mars een en de uitgaven ƒ3241.08 bedroegen. De kapitaalrekening wijst een totaal bezit van 3246.74 aan. In het verslag werd echter de wenselijkheid bepleit van opvoering van het ledental en/of vrij willige contributieverhoging, wil de S.Z.C. blijven doen wat men van haar gewend is. De voorzitter was niet zo erg inge nomen met het voordelig saldo dat hij een nadeel voor de zeilsport noemde. Om dit saldo te bereiken moest nl. sterk op de wedstrijden bezuinigd wor den en dat kan zo niet doorgaan. Wan neer men de Sneek-Week, die een groot plaatselijk belang geworden is, onver zwakt wil handhaven, en de leden en de Middenstand niet meer kunnen betalen, dan ligt hier een mooie taak voor het gemeentebestuur dat zich dient af te vragen of het thans niet de tijd is de Sneek-Week financieel te steunen en te stimuleren. Dit klemt te meer omdat de zeilers zelf al moeten betalen voor de prijzen die verzeild worden, een onge wenste toestand zo lang daar niet een uitstekende accomodatie op het start- terrein tegenover staat. Zij moeten daar o.a. een behoorlijk onderdak kunnen vin den, wat thans nog niet het geval is. Hiermede zijn belangrijke bedragen ge moeid, terwijl de beide verenigingen, door een einde te maken aan de zgn. „kwartjesvinderij” op het Kolmeersland, die grote afbreuk deed aan de goede naam die Sneek alom in den lande ge niet, eveneens een grote financiële last op zich hebben genomen. Vanuit de vergadering werd aan dit betoog van de voorzitter toegevoegd dat deze aangelegenheid, zoals men in de kranten heeft kunnen lezen, ook al in de secties voor het onderzoek van de Gemeentebegroting ter sprake is ge bracht, waaruit blijkt dat er ook al raadsleden zijn die het werk van de zeil vereniging willen steunen. De kascommissie, bestaande uit de heren B. Couperus en Boonstra bracht bij monde van eerstgenoemde verslag uit. Zij had veel waardering voor de ad ministratie, die keurig in orde werd be vonden, en stelde voor de rekening goed te keuren en de penningmeester te ont lasten van zijn beheer. De in het bezit van de Club zijnde materialen konden, hoewel wel een inventarisatielijst aan wezig is, niet voldoende gecontroleerd worden. Toch acht de commissie ook dat noodzakelijk, zodat zij het bestuur in overweging gaf zulks voortaan mo gelijk te maken. Dit werd toegezegd, waarna de vergadering met het voorstel van de commissie accoord ging. Waterleidingbedrijf. De heer de Jong gelooft dat vele gebruikers wel iets meer per M3, water zouden willen betalen als de hardheids- graad werd verlaagd. De huidige hard heid leidt tot groter zeep- en gas. en electriciteitsverbruik, zowel als ketel steenvorming, zodat ontharding bespa ring zou geven. Laten B. en W. attent blijven in deze. De V o o r z. acht de be zwaren overdreven, Sneek maakt geen ongunstige uitzondering in deze en ont harding zou de prijs per M3, water ze ker met 7% ct. verhogen. Er zijn tien tallen problemen die urgenter zijn dan de aanschaffing van een onthardings- installatie. De heer Vis zegt dat deze kwestie in 1946 al in de commissie voor de bedrijven aan de orde was en dat men daar tot de conclusie kwam dat de nadelen van aanschaffing van een ont- hardingsinstallatie veel grcJter waren dan de voordelen. Wethouder B o e ij e n- g a zegt dat uit het rapport door het Rijksinstituut uitgebracht blijkt dat er geen aanleiding bestaat tot ontharding over te gaan, de hardheid is niet scha delijk en daarom zou de aanschaffing van een onthardinginstallatie, die wel 40.000 zou kosten, weggegooid geld zijn; het is zelfs de vraag of zachter water goed voor de buisleidingen zou zijn die nu een beschermende kalklaag krij gen. Z. h. s. wordt de begroting voor het waterleidingbedrijf nu aangenomen. Woningbedrijf. De heer de Vries pleit nog eens voor spoedige electrificatie, zo mogelijk dit jaar nog, van een aantal gemeente- woningen, waarop wethouder van der Veen verwijst naar de memorie van antwoord, waarin B. en W. beloven bin nen niet al ie lange tijd met plannen te zullen komen. Ook deze begroting wordt z. h. s. aangenomen. heid te worden ontrukt. Zo was de heer J. v. d. Zyi, die met zijn 83 ja ren de 40 K.M. tocht tippelde, wel een voor beeld van een zeer kras se sportman, en bij zijn aankomst werd hem dan ook een recht hartelijke ontvangst bereid en hij kreeg naast zijn eerlijk verdiende herinnerings medaille als extra prijsje een doos sigaren, waar voor de heer v. d. Zijl in vlotte bewoordingen dank bracht. De oudste deelnemer aan de 25 K.M. tocht was nog „maar” 73. Dat was de heer Stevens die altijd present is en met zijn respectabele collectie medailles de bewonde ring wekt van alle be ginnelingen op wandel- sportgebied. De wandel sport is echter geschikt, voor iedereen, van jong tot oud, en ook onder de jeugd zijn prestaties ge leverd, die veel belovend zijn. Deel uitmakende van de jury, zijn we in staat geweest de tippe laars op de voet te vol gen. De 11-jarige Frits Ozinga liep binnen de max.-tijd de 40 I dien was er een extra prijs voor de deel- K.M. tocht, terwijl zijn broertje Bartje nemer met grootste baard of knevel, die 8 jaar is, de 25 K.M. tocht tot een goed einde bracht. Beide jongens zijn lid van de President Roosevelt groep. Zul len deze knapen ook nog op 83-jarige leeftijd aan de wandelsport doen? Voor de groepen waren er een grote hoeveel heid zeer fraaie prijzen beschikbaar ge steld. Voor de verdeling daarvan be oordeelde een jury deze groepen op hun kwaliteiten en fouten. We laten hier de uitslag volgen: 10 kilometertocht: le prijs Welpen horde. Greate Piergroep, Sneek; 2e prijs Welpenhorde Willem Barendszgroep, Terschelling; 3e prijs Buurtvereniging „De Flat”, Sneek; 4e prijs Welpenhorde „President Roosevelt-groep”, Sneek; 5e prijs Welpenhorde St. Martinusgroep, Sneek; 6e prijs Welpenhorde „Wdld- slüpersgroep, Balk. 25 Kilometer-tocht: le prijs Sneker Politie Sport Vereniging, Sneek; 2e prijs Wandelsportver. Makkum, Makkum; 3e prijs Chr. Lyceumclub „Utile Dulci”, Sneek; 4e prijs Padvindersgroep „De Waldslüpers”, Balk; 5e prijs Wandel sportver. „De stiennen Man”, Harlin gen; 6e prijs C.S.C. ’45 Gymn.ver., Heerenveen; 7e prijs Gymn.ver. T.G.P., Sneek. Voor de 40 K.M. tocht was één prijs beschikbaar gesteld. De beker kwam in 't bezit van de groep van de Chr. Ly ceumclub „Utile Dulci”, alhier. Boven dijk •ede >gte dijk ge loot dui- dat >ën- um rde ban dn» ien m, ug ht an ind eg" 'an ón- ien ee- op n a i r t r

Sneeker Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1